53ste Jaargang. No. 415! EERSTE BLAD. Buitenlandse!» Nieuws. Zaterdag 13 Februari 1909 Swreau 8C&Ü&C5ES8, Lsaasna O 4» Uitgevers: Co, Binnenlamdsch Nieuws. 1 AliÊini Nienws- AOtrititit- Laiilwllai, Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 en ADVERTENÏIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Int ere. Tcleplioon No. 21». Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3 60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENÏIËN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen. ENGELAND EN DUITSCHLAND. Het is op dit oogenblik alles vriendschap tusschen deze twee rijken, nu de heerscher van het Engel- schc Koninkrijk op bezoek is bij zijn Duitschen collega. Het is feesten en nog eens feesten en koning Edward en zijn gemalin warden hartelijk ontvangen. Of die vriendelijke indruk blijvend zal zijn, zal vooral afhan gen van de pers van beide landen, die nu tot taak heeft, het nog altijd bestaande wantrouwen te doen verdwijnen, en mede te werken tot „bevestiging" van de vriendschappelijke betrekkingen, zooals koning Ed ward het in zijn tafelrede uitdrukte. Het nuchtere liberale „Berl. Tageblatt" is reeds in dezen zin werkzaam. Eerlijke en vriendschappelijke concurrentie, dat is de grondtoon van zijn artikel, naar aanleiding van de door keizer en koning gesproken woorden, geschreven. Ook in Engeland, de eerste koloniale mogendheid der wereld, zal men inzien, dat Duitschland behoefte heeft aan lcoloniën, en dat het zich niet met een on dergeschikte plaats in de rij der volkeren tevreden stelt; maar dit behoeft geen hinderpaal te wezen voor een vriendschappelijke samenwerking, zulks te min der, wijl de beide natiën door talrijke banden van beschaving, kunst, wetenschappen en techniek verbon den zijn. Het welbegrepen eigenbelang voert beide natiën tot elkaar, of maakt althans een ernstig conflict onmogelijk. Een lastig punt blijft de vlootkwestie. Zelfs het tegen woordige liberale kabinet in Engeland is aangegrepen door den angst voor een Duitschen inval. Het denk beeld is belachelijk. Duitschland kan er ook niet ernstig aan denken, zich, wat de zeemacht betreft, op een lijn met Engeland te stellen. Waarom zou men Engeland dus niet tegemoet komen, wat den vlootbouw betreft, als ook Engeland zijn toerustingen ter zee matigt? vraagt het Berl. Tageblatt. De Daily Graphic ziet in het bezoek van den Engel- schen koning een nieuw onderpand voor den vrede van Duitschland en de gansche wereld, en schrijft ver der, dat het Duitsche volk verzekerd kan zijn, dat de geestdriftvolle woorden van den koning bij zijn natie weerklank zullen vinden. Als dit bezoek nu ook bij de verdere Engelsche bla den maar wat meer vriendelijkheid ten gevolge heeft,; zal de verhouding bepaald wel beter worden dan zij tot dusverre was. VAN DEN BALKAN. Het laatst hebben we onzen lezers het Russische voorstel inzake de overeenkomst tusschen Bulgarije en Turkije meegedeeld. Welnu de Porte heeft een tegen voorstel gedaan, waarvan de hoofdstrekking is dat door de schulden die Rusland nog heeft te vorderen van Turkije, de pen wordt gehaald. Lang niet dom, want gebeurt dat, dan zal de invloed van Rusland in de Turksche zaken heel wat verkleinen. Maar Rusland wil dat niet en eischt een antwoord op zijn voorstellen. Turkije moet nog steeds beslissen, en die beslissing is van het grootste gewicht. De Turken moeten niet vergeten dat het niet gemakkelijk gaat, een voorstel af te wijzen dat door alle mogendheden wordt onder steund. Er komen dan nu ook al geruchten dat de Tur ken maar zullen toehappen. Het zal hun echter niet gemakkelijk vallen dat te doen. Het Ottomaansche rijk ziet zich, indien het voorstel van Rusland voetstoots wordt aangenomen, geplaatst voor het feit, dat Bulgarije, het naburige rijk, dat door zijn invloed in Macedonië een gevaar oplevert voor de indemniteit van de Europeesche provinciën van Turkije, geheel onder den invloed komt van Rus land, terwijl het Ottomaansche rijk zelf financieele ver plichtingen tegenover het tsarenrijk blijft behouden, die Rusland een soort recht geven om in Turkije's aan gelegenheden in te grijpen. Maar de Sultan heeft reeds meermalen iets gedaan wat hij eerst zeide niet te willen, dus, zal hij ook nu wel eieren kiezen .voor zijn geld. Er komt voor Turkije eensklaps een succes uit de lucht vallen. Rusland toont zich geneigd om het tegen voorstel van Turkije, kwijtschelding der Russische vordering, aan te nemen. Dat is een beslist voordeel voor Turkije. Rusland wil blijkbaar Turkije te vriend houden en dat schijnt dat groote rijk wat waard te zijn. Natuurlijk moet Turkije de Russische voorstellen nog eens in overweging nemen. Nu dat zal wel gebeu ren. Maar als het op schipperen aankomt wint Turkije het beslist, want daar zijn de Sultan en zijn raad gevers meesiers in. Maar wat dan met Servië en Montenegro? die twee moeten ook nog worden tevreden gesteld. In Servië is de oorlogszuchtige minister van oorlog afgetreden. Voor de oorlogspartij is zijn heengaan een zware slag. De ex-minister schoof zijn oorlogszuchtige gezind heid volstrekt niet onder stoelen of banken; hij her haalde telkens weder, dat hij eerst het leger in alle opzichten voor den oorlog gereed wilde maken en dan zelf een commando aanvaarden. Met rusteloozen ijver arbeidde hij aan de verbetering van het leger en daar door won hij buitengewone populariteit bij de be volking. Hij beging echter de onvoorzichtigheid paal en perk te willen stellen aan de schaamt.elooze dieve rijen in de bureaux van het ministerie van oorlog. Hij stelde een onderzoek in naar de misbruiken en dief stallen, die voorgekomen waren bij verschillende leve ranties en ontsloeg de schuldige officieren, terwijl hij z'ch bovendien voorbehield hen aan het gerecht over te leveren. Dit verhaastte zijn val. Er zijn nl. eenige radicale grootheden bij de diefstallen betrokken, in de eerste plaats Nicola Pasjitsj. Het dreigende groote openlijke schandaal moest dus verhoed worden, Ziv- kowitsj moest ten val worden gebracht. Zijn krediet aanvraag werd dus verworpen, de minister moest aftre- en en de hoog- en minder hooggeplaatsten, die zich ten koste van hun land hebben verrijkt, kunnen nu de vruchten van hun diefstallen rustig blijven genie ten zonder vrees voor de welverdiende straf. Op Servië wordt Oostenrijk langzamerhand boos, er ligt nu een nota aan de mogendheden klaar, waarin het er op aandringt, dat deze pressie zullen uitoefenen op de regeering te Belgrado om te verkrijgen, dat Servië zijn oorlogstoerustingen staakt. Heeft dit op treden geen gevolg, dan is een oorlog onvermijdelijk. Tegenover deze nota van Oostenrijk heeft Servië reeds eenigen tijd een circulaire aan de mogendheden gereed, flferwijl ook Rusland bezig is een nota in elkaar te zet ten, die Servië zoowel wil waarschuwen als tevreden i stellen. Wat zal er van dit alles groeien? i Burgerplicht, St. Pancras. I Vrijdagavond werd 1c St. Pancras in het lokaal van den heer Jn. Ruijs, een leden-vergadering gehouden van j de kiesvereeniging „Burgerplicht" aldaar. Tot leden van het bestuur werden herkozen de hec- ren C. Kloosterboer en D. Gerritsen. Besloten werd dat door het bestuur de kiezerslijst zal worden nagezien en zij' die recht hebben daar op voor te komen en er niet op zijin geplaatst, er zoo mogelijk op te doen plaatsen. In het reglement werd opgenomen de bepaling, dat er hij: céndidaaLstelIing een groslijst zal worden op gemaakt en dal op die groslijst uitsluitend zullen Wor den geplaatst leden van Burgerplicht. Na nog eenige algemeene besprekingen, werd de ver gadering door den voorzitter gesloten. Gasfabriek aan den Langedijk. Hoewel men overtuigd was, dat cr wel 409 aanslui tingen zouden te verkrijgen zijn voor dc op te rich ten gasfabriek, en van welk aantal de totstandkoming afhankelijk werd gesteld, was men niet in de meening, dat cr zooveel gevoeld wterd voor een betere verlich ting aan den Langedijk, dat er 500 aansluitingen zou den komen. Dit getal is nu reeds overschreden. Te Zuidscharwoude waar geen huisbezoek werd gedaan dooi de gascommissie, hebben zich vrijwillig een honderd tal personen aangegeven. Zoo zal dan dc lichtquaestie, waarover reeds zoo lang en zoo veel is beraadslaagd, haar beslag krijgen. Manifest van het Ned. Werkliedenverbond en van den Vrijzinnig-democratischen Bond. Onderteekend door de hoofdbesturen van het Alge meen Nederlandsch Werkliedenverbond en den Vrijzin- nig-Democratischen Bond is thans een manifest ver schenen waaruit blijkt dat op den voorgrond staan: Algemeen kiesrecht en grondwetsherziening, die hier voor en voor vrouwenkiesrecht een waarborg zal ople veren. In de 2e plaats zal worden aangestuurd op: Den wettelijk geregelden tienuren-dag ook voor den landarbeider. Uitbreiding van de verplichte sociale verzekering van staatswege; voldoend levensonderhoud voor ouden van dagen zonder heffing van bijdrage van, inkomens he neden een wettelijk te bepalen bestaansminimum. Verbetering van het algemeene volksonderwijs met handhaving van de neutraliteit der openbare school; uitbreiding van de vakopleiding. Staatsexploitatie van spoorwegen. Een volksleger en inkrimping van militaire uitga ven, welke het nu bestaande stelsel vastleggen. Stoffelijke én geestelijke ontwikkeling der inland- sche bevolking in de koloniën, met uitbreiding van het aandeel der ontwikkelde inlanders in het bestuur. Belasting naar draagkracht. Wettelijke regeling van den rechtstoestand van alle personen in dienst van Rijk, provincie en gemeente. Treurige toestanden. In een klein onooglijk huisje, in een zijstraatje van den O. Z. Achterburgwal, bij de Nieuwmarkt te Am sterdam, was geruimen tijd een logement gevestigd. Dit „hotel" was steeds een ergernis voor de huren, omdat alles daarbinnen zeer onzindelijk was. Er kwa men wel logeergasten, maar toch niet veel meer in den laatsten tijd. 't Was dan ook zoo stil soms in het huis, dat men niets anders dan ratten en muizen hoorde. De houder van het logement is dan ook verhuisd, In de hoop elders in de stad betere zaken te maken met een slaapstee. Maandagochtend vertrok de „hotelhouder", na zijn verwaarloosden inventaris op een kar geladen te heb- ben. Behalve een hoop viezen rommel liet de man nog wat achter in het huis, nl. eenlijk. Een der laatste logeergasten, een verloopen schoenmaker, was i Zaterdag in het hotel overleden. Er werd toen aangifte van gedaan bij de politie. Wijl echter het lijk gister ochtend niet gehaald was, droeg de logementhouder het naar de keuken en legde het daar op den grond neer, te midden van vodden en allerlei vuil. De over leden schoenmaker heeft daar zoo gelegen tot gister ochtend. Toen verscheen de lijkkoets van de Gemeente voor de deur. Een goede daad! In het Nieuwsblad voor Sliedrecht en Omstreken deelt L. v. R., te Sliedrecht onder het opschrift Leve de Koningin mede, dat hij voor een arm huishouden gratis beschikbaar stelt een wieg met houten stel, bed en wiegenkleed'en een kinderstoel, een en ander Vrij dag tusschen 2 en 3 uur te zijnen huize te verkrijgen. Varkensfokvereeniging De Noord-Hollandsche Varkensfokvereeniging verga derde Donderdagmorgen in cafe „Central", onder voor zitterschap van den heer M. Sikkes te Assendelft. De vergadering werd bijgewoond door 22 leden, ver tegenwoordigende 10 afdeelingen. De voorzitter opende de vergadering, waarna de secretaris, de heer Joh. Spaander, de notulen voorlas, die werden goedgekeurd. De heer Avis deelde mede, dat vermoed mocht wor den dat de Slagershond een subsidie zal geven aan den Bond. Spierdijk is toegetreden tot den bond, Koegras en Beemster hebben zich afgescheiden. Van den Staat is f 1000 subsidie ontvangen. Ter vervanging van den heer G. Prins werd de heer N. Dekker te Spierdijk als lid van het Hoofdbestuur gekozen. Aan het verslag over 1908, daarna uitgebracht door den heer Spaander, ontleenen wij het volgende: Het jaar 1908 kon voor de fokkers geen voordeelig jaar worden genoemd, de duurte van het voeder en het nog al veelvuldig voorkomen van vlek- en bontziek- ten werkten daartoe mede, met het voor den, hond schadelijke gevolg dat er in hem weinig belangstel ling werd getoond. De statuten van alle afdeelingen zijn koninklijk goedgekeurd. De gehouden vergaderingen toonden dat de varkens fokkerij meer en meer als een noemenswaardig on derdeel van het boerenbedrijf wordt erkend. De Staatssubsidie van f 500 werd, dank zij de be moeiingen van de heeren C. Nobel te Schagen en Avis te Midwoud, tot f 1000 verhoogd. De staat der gehouden fokdieren toonde aan dat het aantal was 974 tegen 943 in 1907. De bond kreeg f 500 extra subsidie onder bepaling dat f 475 zou worden afgedragen aan de afdeeling Spierdijk, die bij aanname daarvan, de Statuten van den Bond moest erkennen en haar eigen statuten koninklijk laten goedkeuren. Het verslag hield verder in het rapport van de in spectie, gehouden door den administrateur bij alle af deelingen. Uit dit rapport blijkt dat in de meeste ge vallen de algemeene indruk gunstig was, aan de af deeling Berkhout werd een compliment gebracht en voor de behartiging van de belangen van den Bond en wat de kwaliteit der door haar gehouden varkens betreft. Het aantal leden bedroeg 242 tegen 299 in 1907. Het verslag werd onder applaus aangenomen. Bij monde van den heer V. Kaij Dz. te Hauwert werd rapport uitgebracht omtrent de rekening 1908. Na het aanbrengen van eenige kleine wijzigingen werd deze vastgesteld in ontvangsten tot een bedrag van f 1075.89, in uitgaven van f 1027.39, batig saldo van f 48.50. Het salaris van den administrateur werd besloten te laten zooals het was. De begrooting van 1908 werd daarna aan de orde gesteld. Alsnu ontspint zich een drukke discussie over de subsidieregeling. De heer G. Duijn is het met de tegenwoordige ver deeling der subsidie niet eens. Proefondervindelijk is genoegzaam bewezen dat de practijk inzake de subsidieering van de afdeelingen niet voldoet. Spreker meent het belang dezer zaak beoogende, de contributie aan de afdeelingen te moeten splitsen in 4 categorieën, nl.: a. zeugen, die gecontroleerd worden van leden; b. id. van niet-leden; c. id. van niet-leden die gecontroleerd worden; d. id. van niet-leden die gedekt worden door bee- ren van de afdeelingen. Een zeer langdurige discussie omtrent het al of niet uitvoerbare, het billijke ontspon zich daarover. Alhoe wel men de goede bedoelingen van den inleider erkent, raakt men hij de discussies tot een geheel ander punt, en wel in hoofdzaak naar aanleiding van het door den heer Avis geuite idee betreffende progressieve sub sidieering. Dit idee wordt nader erkend door den heer N. Best van Berkhout, strekkende om iedere afdeeling een vast bedrag als subsidie te geven en daarboven een bedrag voor ieder gecontroleerd varken. De heer C. Nobel wilde dit nog verder uitstrekken door ook de subsidie te regelen naar het aantal leden, dan zal iedere afdeeling zooveel te meer het ledental trachten te verhoogen. De heer Duijn wil bij de subsidieering naar gelang der varkens deze doen afhangen van de gecontroleerde en niet-gecontroleerde varkens. De aard der progressie en de strekking der controle vormen een zeer langdurig en weinig belangrijk dis puut De heer Avis zou aanraden dat de afgevaardigden eerst een afdeelingsvergadering hielden om na het ver nemen liarer meening andermaal een algemeene ver gadering te houden de verantwoordelijkheid der af gevaardigden is te groot. Bij gehouden stemming blijkt dat aan iedere afdee ling een vast bedrag zal worden toegekend. Wat betreft de subsidieering naar het aantal var kens geeft de heer Nobel nog eenige inlichtingen ter voorkoming van niet met de waarheid strijdende op gaven. Het verleenen van subsidie in verband met het aan tal dieren, wordt ook daarna met algemeene stemmen aangenomen De heer Nobel wijzigt zijn zooevengenoemd voorstel wat betreft de subsidie naar het aantal leden, in dien zin, dat het bedrag der contributie der leden een basis zij voor de subsidie. De heer Best wijst op de bezwaren daaraan verbon den, daar ongelijkheid en daardoor onbillijkheid in 't leven wordt geroepen, en verklaart zich tegen het willekeurig verhoogen der contributie door de afdee lingen. De heer Avis wijst er nog eens op dat hoe meer de leden finantieel opofferen als lid, hoemeer sub sidie de afdeeling zal krijgen. De voorzitter zou evenals de heer V. Slooten het derde gedeelte der subsidie willen zien vervallen, waar na besloten wordt de voorstellen van de heeren Nobel en Best in stemming te brengen. Bij gehouden stemming blijkt dat de stemmen staakten omtrent de ideeën de subsidie te regelen naar het aantal leden of naar het bedrag dat de afdee lingen als contributie heffen, zoodat het nemen van de besliSsing tot een volgende vergadering is uitge steld. Het bestuur stelt voor de controle-dicren te merken met een knoop in liet oor. Hierover ontspint zich Veer een lange discussie, die tot resultaat heeft, dat het bestuursvoorstel wordt aangenomen met 7 tegen 2 stemmen. Men zal trachten de benoodigdhedeni aan te schaffen door tussdhenkomst van den Bond van Ru ndveefokvereeniguigen. De administrateur brengt daarna verslag uit om trent de door hem gehouden inspectie; wat betreft de controle door de afdeelingen verricht. Do hoer C. Nobel zegt, dat uit het verslag blijkt dat niet overal naar behooren wordt gewérkt, wat on billijkheid schept. Hierin dient verandering gebracht te worden, en beveelt een betere nakoming van het re glement ook wat aangaat de controle bijl do af deelingen aan. Omtrent het nemen van mestproeven, verklaart de heer Nobel dat ook proeven genomen kunnen en moe ten .worden met de teelt van fokdieren, wat zeer be langrijk is voor den boerenstand. Weinigen zullen een beslist oordeel kunnen vellen omtrent het een of ander ras. Proeven daartoe dienen naar sprekers meening te worden genomen en bijl veronderstelt dat, wanneer het Bestuur een proef opzette en ondernam, de mogelijk heid niet was uitgesloten dat het Rijk, dat steeds zoo veel mogelijk subsidie verleent aan proefnemingen, ook hiervoor boven de reeds gegeven subsidie een tegemoet koming zou verleenen. In verband met de eens geuite meening van de vereeniging Hollands Noorderkwartier zou biji aan de vergadering willen vragen welke manier van mesten is het beste en dan aan de afdeelingen vragen om een proef te willen nemen met dieren van verschillend ras. 1 De heer Avis meent dat de proef wiel uitvoerbaar is. Het bezwaar dat varkens niet alléén kunnen geniest worden is ondervangen door de omstandigheid dat var kens, mits zeer jong gemest, alléén zeer goed groeien, en meent dat de kosten, die nog al veel zijn, bijna boven de draagkracht van de vereeniging zullen gaan. Hij verneemt dat Holl. Noorderkwartier en mis schien ook de regeering wel subsidie zullen willen ver leenen. De heer Best zegt, dat bij hem een zeer goede gele genheid is, en dat hij de kosten van aankoop wel zou willen dragen. Het voorstel van den heer Nobel en het aanbod van den heer Best worden aangenomen. Vervolgens is aan de orde het verleenen van sub sidie aan de te houden tentoonstellingen en geeft hel bestuur in overweging aan die tentoonstelling^ comité's subsidie te verleenen en dan zoo noodig voorwaarden daaraan te verbinden. De afdeeling Spierdijk stelde voor geen voorwaarden te stellen ten opzichte van leden en nietleden, maar al leen een extra premie te geven aan varkens' die dooi de vereeniging worden gecontroleerd. Dit voorstel wordt evenwel door de vergadering verworpen. Machtiging wordt verleend aan de Provincie f 500 subsidie te vragen. Bij de rondvraag dringt de heer Duin op bekwa men spoed aan, ten. opzichte van de nog te vragen subsidie voor de afdeeling Spierdijk. Er wordt besloten, nadat de afdeeling Wijde Wor- mer op wering van bonte varkens had aangedrongen dat nog niet te doen. Er wordt medewerking gevraagd door den heer Best voor de in 1910 te Hoorn te houden groote tentoon stelling. Op voorstel van den heer C. Nobel wordt besloten het verslag der vereeniging in druk te doen verschij nen en spr. beveelt ten zeerste aan: samenwerking tus schen de afdeelingen onderling en het hoofdbestuur vooral ook met het oog op den aankoop van beste fók- dieren. Nadat over het inenten tegen de vlekziekte bijt var kens door den heer Spaander het een en ander is meegedeeld en er adressen zijn opgegeven voor goed fokmateriaal, sluit de voorzitter cle vergadering „A. Cri." Dirkshorn. Mej. Nieuwenhuijs-Fraij, vroedvrouw alhier is als zoodanig benoemd te Ameland en zal 15 Maart a s der waarts gaan. Predikanten te Alkmaar. Bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. Kerk alhier (vacature Ds. J. A. G. van Leeuwen) door Ds. A. B. te Winkel te de Meern. Beroepen bij de Ned. Herv. Kerk alhier (in de va cature van Ds. A. Guldenarm) 1 )sJ. Luuring' te Zwart sluis. Ambtenaren Posterijen Zondag a.s. wordt te Alkmaar in café Gentral door commiezen—titulair en klerken der posterijen en te legrafie een vergadering belegd, ter bespreking van de ■door minister Bevers ingediende Suppletoir© Begroo ting. In verband met de groote opkomst ini de vele andere plaatsen, waar reeds dergelijke vergaderingen! werden gehouden, wordt ook voor'deze bijeenkomst ruime belangstelling verwacht. Hoogwoud. Donderdagavond j.1. werd door den heer W, Vijn alhier een simultaan- séance in het dammen gegeven ten lokale van don heer H. Slolemaker. Aan de séance namen 10 personen deel. Dc uitslag was voor den simultaanspeler gunslig, want door hem werden 7 ge wonnen, 1 verloren en wel tegen den heer J Lan gedijk, en 2 .remise gemaakt tegen de hoeren W Speels en C. Pijper. Hoogwoud. In Augustus j.1. hebben de ingezetenen dei- wijken trouwe en Wpere op initiatief van den heer Burge- gemeester dezer gemeente zich gewend tot Zijne Excel lentie den Minister van Waterslaat ter verkrijging eener tweede postbestelling voor bovengenoemde wijken. De Raad dezer gemeente had aan deze zaak zijne adhaesie betuigd. Thans is bericht gekomen, dat op het ver zoek gunstig is beschikt en de regeling in werking zal treden reeds den 1 Maart a.s. Heerhugowaard. Op initiatief van den Burgemeester is ook hier ter plaatso een Dames-comité gevormd, in verhand met de te verwachten blijde gebeurtenis in het Koninklijk Huis.

Schager Courant | 1909 | | pagina 1