EERSTE KAMER. Plaatselijk Nieuws. 389ste Staatsloterij. Uit en voor de pers. De dames Post—Peters, M. Sieffers—Togleloo en de wed. M. Konijn—Dekker werden respectievelijk als presidente, secretaresse en penningmeesteresse aangewe zen. Besloten werd aan de ingezetenen een lijst te pre senteeren tot liet bijeenbrengen van gelden, die ge deeltelijk zullen worden aangeboden aan de Konin gin voor een liefdadig doel, en overigens zullen wor den besteed, tot het verstrekken van oene extra gave aan de algemeene armen in deze gemeente. Het voor stel van mevrouw Post om ter herinnering aan bo vengenoemde gebeurtenis, in deze gemeente een blij- venden cursus in het leven te roepen, waarop aan de geheel© vrouwelijke jeugd hot h. i. zoo hoog noodige onderricht in 't knippen, costuumnaaicn en verstellen zou kunnen worden gegeven, kon bij: deze commissie geen voldoenden bijval vinden. Zuidscharwoude. Voor den gymnastiek-cursus, opgericht door de ai- deeling Heerhu go waard en Omstreken van den Bond van Nederlandsehc Onderwijzers, hebben zich 23 jon gens en meisjes aangemeld. De lessen zullen te Zuid scharwoude worden gegeven door den heer Z. G. van der Toom, onderwijzer aldaar. Ook door de Katholieken wordt getracht een derge- i ijken cursus op te richten, doch. naar wij vernemen, ontbreekt het nog aan een geschikten leeraar. Langedijk. Aan den Langedijk was men weer al druk in de •weer om de vaart naar de veiling te Broek op Lan- gendijlk open te maken door middel van den ijsboeier. Dit is altijd een heel werkje, cn mocht het zoo hevig blijven Vriezen, zal men met hakken moeten beginnen. Dit geeft veel handen werk, maar brengt voor de ver- eeniging veel onkosten mee. Om! hierin te voorzien, wordt vaak bij de ingezetenen met lijsten! gecirculeerd. De bouwers spreken toch nog van „best weertje", wijl de prijzen door dit strenge weer vaak rijzen. Onderzoek plantenziekten. Door de afdelingsbesturen van de Tuinbouw- en HandeLsveroeniging „Langedijk en Omstreken", benevens de besturen van de vereenigingen „De Eendracht" te Oudkarspel, Landbouwbelang" te NoordScharwoude en „Groenten Cultuur" te Broeïc op Langendijk, zal op Dinsdag 16 Februari bij den heer A. Kist te Zuidschar woude, een algemeene bestuursvergadering worden ge houden. Onder meer zal op deze bijeenkomst, door Prof. Ritzema—Bos of zijne adsistent Dr. Quanjer, verslag Worden uitgebracht van de proefnemingen tegen plan tenziekten in 1908, met toelichting en vaststelling der plannen voor de proefnemingen in 1909. Taalkennis. Een oud-leeraar geeft de volgende resultaten van po gingen om „woorden in zinnen" te brengen: Schutspatroon. De man deed zijn laatste schutspa troon op zijn geweer, mikte, en de roover viel dood neer. Buiten kijf. „Houd je maar buiten kijf," zei mijn moeder, toen mijn broertjes aan 't vechten waren, „want je hebt je mooie jurk aan." De man sloeg zijn vrouw met een lepel buiten kijf (d. w. z. zoo, dat ze niet meer kon kijven). Verbitterd. De matroos zocht vergeefs in zijn zakken; al het ontvangen geld was reeds verbitterd. Hulp in Nood te Oudkarspel. Negende jaarvergadering op Donderdag 11 Februari 1909 in het lokaal van den heer C. Nap aldaar. Aanwezig 29 leden. De voorzitter, de heer J. Joman Fz., opent de ver gadering met een hartelijk welkom, spreekt den wensch uit, dat de besprekingen weder mogen leiden tot nut der vereeniging en verzoekt 'den secretaris de notulen der vorige vergadering te lezen, die onveranderd wor den goedgekeurd en geteekend. Hierna volgt de lezing van het jaarverslag over 1908, waaruit blijkt, dat het ledental ongeveer hetzelfde be draagt als het vorig jaar. Is nu aan de orde verslag rekening penningmeester. De heer Berkhout, een der commissieleden tot na zien der rekening deelt mede, dat kas en boeken in orde zijn bevonden. De heer J. van Exter brengt verslag uit van zijn finantiëel beheer. De ontvangsten bedroegen f 1636.04% (saldo vorige rekening f 1186.71%, contributiën f 393.40, bijgekomen rente over 1908 f 32.43, terugontvangen uitkeeringen van Zuidscharwoude f 23.50). De uitgaven bedroegen f 361.64%, waarvan f 188.95 aan 47 uitkeeringen, f 39.34 bodeloon en f 134.35% aan diversen, als drukwerk, salaris secretaris en penning meester, enz. Het voordeelig saldo bedraagt dus f 1273.40, waarvan f 1154.64 op de spaarbank geplaatst. In het afgeloopen kwartaal is dus een vooruitgang te constateeren van f 86.68%. Opmerkelijk is het, dat van de 47 uitkeeringen 27 aan weduwen werden verstrekt. De voorzitter brengt den penningmeester dank voor zijn accuraat beheer en vraagt of van de aanwezigen zich ook candidaat willen stellen als bode, waartoe zich aanmelden de heeren C. Kroon, A. Butter en P. Raven. Van de 29 uitgebrachte stemmen verwerft de heer C. Kroon 18, de heer A. Butter 7 en de heer P. Raven 4 stemmen, zoodat is herbenoemd de heer C. Kroon. Bij de hierna gehouden bestuursverkiezing worden de aftredende leden, de heeren .In. van Exter, Jb. Blok ker en K. Bakker .Jbz. herkozen met respectievelijk 25, 18 en 20 van de 29 uitgebrachte stemmen. Allen nemen de benoeming aan. Tot commissieleden voor het nazien der volgende rekenirg worden aangewezen de heeren Jb. Stet en P. Kat, en tot plaatsvervanger de heer P. Steenhof. Ingekomen stukken: Van de ziekenvereeniging Helpt Elkander te St. Maar ten is ingekomen een schrijven met verzoek, een lid van genoemde vereeniging, dat zich metterwoon te Oudkarspel heeft gevestigd, in Hulp in Nood over te nemen. Algemeen goedgevonden. De voorzitter deelt de vergadering mede, dat de voorstellen omtrent levering drukwerk en salarisrege ling secretaris door de inzenders zijn ingetrokken, zoo dat deze voorstellen zijn vervallen. Na «enige besprekingen betreffende weduwenuitkee- ringen komt in behandeling een voorstel van den voor zitter, voor den beschrijvingsbrief der eerstvolgende vergadering van den hond, nl. om jaarlijks minstens twee propagandavergaderingen te houden in plaatsen, waar nog geen ziekenvereeniging bestaat, om zoodoen de meer afdeelingen te krijgen. Met algemeene stem men aangenomen, alsook het voorstel, om het bestuur te machtigen, uit zijn midden een of twee afgevaardig den naar de bondsvergadering te benoemen. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering met een woord van dank aan de aan wezigen voor de welwillende medewerking en opkomst de hoop uitsprekende, dat de punten in het vervolg meermalen zoo spoedig en accuraat mogen worden af gehandeld. EnkhuizenStavoren. De dienst EnkhuizenStavoren is weder gestaakt. In drift doodgebleven. Men meldt uit Rotterdam: Toen Vrijdagmorgen een deurwaarder aan boord kwam van het lichterschip „Quatre Freres", liggende te Delfshaven, om beslag te leggen wegens schuld en den schipper met diens gezin van boord te zetten, maakte schipper Bijkers zich zoo driftig, dat hij plot seling dood bleef. Hij laat een vrouw en vier kinde ren achter. St. Maartensbrug. Vrijdagavond j.1. hield de vereeniging „Nut en Ge noegen" alhier, in het lokaal van den. heer W. Swtarl- hof, haar tweede bijeenkomst in dezen winiter voor leden en geinlroduceerden. Een zeer talrijk publiek was opgekomen. Te onge veer half acht opende de voorzitter do heer A. Olie, met een woord van welkom, de vergadering en ver zocht den secretaris den heer Jb. Langerveld de notu len der vorige vergadering te lezen, welke onveran derd werden goedgekeurd. Daarna werd een aanvang gemaakt met de werkzaamheden van het zeer afwis selend program. Achtereenvolgens traden op de hoe ren J. Constant, C. Constant en Jb. Bes, met mu ziek, de lieer P. Klerk met „Een plezierige nacht", een dameskoor onder leiding van den heer J. Voorthuij- zen met een drietal liederen: „Het Vaderland", „Troliw" en „Drie Edelsteenen"de lieer W. Blaauw met: „De Infanterist Hein Knobbel"; de lieer A. Olie met .-„Droe ve Tijden"; een viertal dames: M. Appel, .1. Appel,' G. Klerk en N. Langerveld met een zangstukje „Kla ver vier" begeleid op de piano door mej. G. Ap pel-Leeuwen;, de heeren J. en C. Constant en Jb. Bes met muziek en daarna pauze. Na de pauze kregen wij; eenige gymnastiekoefenin gen te zien van een aantal jongens onder leiding van den lieer R. Doom. Vervolgens traden op de heer J. Wit met: „Een Zondagmorgen-verrassing"; mej. ,J. Ap pel met: „De Markentenster"de heer P. Klerk met; „Het haantje van den toren" ;het reeds genoemde da meskoor met: ,,'s Avonds", „Een Alpenlied'' „Onze Va der" en „Vaarwel aan 't woud"; mej. A. Zeeman mebj „Een Moedersdroom"mej. G. Klerk en E. Veuger Gd: met: „De Oude Jongejuffrouw"; mej. Wit-van Buureni met: „Vergeetachtig"; dc lieer P. Doorn met: „Daar) gaat ie weer voor niks", „Als dat 't ergste was" en ,,'t Is overal misère" en lot slot weer muziek van de, heeren J. en C. Constant en Jb. Bes. Inmiddels was het ongeveer één uur geworden en, sloot de voorzitter de vergadering met een hartelijk' woord van dank aan allen, die hadden medegewerkt tot het welslagen van dezen avond. „Nut en Genoegen" kan met voldoening op dezen avond terugzien. Deze tweede bijeenkomst is een waar dig slot in dit seizoen geweest. Een poging tot berooving. Ruim twaalf uur Donderdagnacht begaf een schip per zich langs den Wes (zeedijk te Rotterdam huis waarts. Ter hoogte van het Park werd hiji onverhoeds aangevallen door drie mannen, die uit tegenovergestelde richting kwamen. Zijl wierpen den schipper tegen den grond. Een pakte hem bij den keel en een ander hij den borst vast, terwijl de derde straatroover zijn zak ken zou doorzoeken. Op het hulpgeroep van den schipper kwam oen agent van politie aangeloopen. De aanranders namen de vlucht, maar een hunner, een scharenslijper, een man zonder vast woonverblijf, werd door den agent gegrepen. De schipper was zoo 'door den schrik bevan gen, dat hij geen hulp aan den politieman kon ver- leenen. Ontstolen was hem nog niets. De aangehouden scharenslijper is op liet politic-bu reau opgesloten en een agent-majoor van politie heeft ook zijn beide medeplichtigen aangehouden. Dit zijn liedjeszangers die van scherpe messen voorzien waren. De drie aangehoudenen zijn recidivisten, een hunner Werd reeds zeven malen veroordeeld. (N. R. Ct.) 't Zand. Vrijdagavond omstreeks 10 uur brandde het huis, eigendom van den heer J. v. Duin, en bewoond dooi de Gebr. Louw© en Iepma, tot den grond af. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. 1 Vermist. Nadat Donderdagavond een 13-jarig meisje te Zeve naar wat Iaat was thuisgekomen en door haar moeder was berispt, omdat het kind, op belofte eener beloo- ning, met een paar mannen was meegegaan, om den weg te wijzen, ging moeder op onderzoek uit, om zich van de waarheid van 't gezegde van haar kind te overtuigen. Toen zij echter terugkwam, had het kind de ouderlijke woning verlaten en is daarin tot nog toe niet teruggekeerd. Men dacht, dat het kind naar hare grootouders te Westervoort was gegaan, doch naspo ringen aldaar en ook elders in den omtrek, bleven vruc teloos. Een hollende stier. Men meldt uit Deventer: Gisteren bracht de landbouwer A. Nieuwenhuis, uit Wilp, per veewagen een stier aan de veelading alhier, ter verzending per spoor naar Zwolle. Toen het dier uit dien wagen kwam, rukte het zich los, waardoor N. zich tamelijk ernstig bezeerde. De hollende stier, achtervolgd door vele personen, nam zijn weg over de spoorlijn, richting Zutphen; vei ligheidshalve moesten twee treinen stoppen. Geruimen tijd werd er jacht op het steeds woeden der wordende dier gemaakt; de marechaussee werd te hulp geroepen, en ten laatste wist een brigadier met een welgemikt revolverschot, op vijftien pas af stand, den op hem aanstormenden reus te dooden. Ook een sport Te Helmond is dezer degen een wedstrijd gehouden in het rooken, en wel in twee afdeelingen: langzaam en snel rooken, zoowel met pijp of sigaar. De tijden der eerste prijswinners waren de volgende Voor langzaam rooken uit een aarden pijp 1 uur 37 minuten en 18 seconden; voor snelrooken uit een aarden pijp 2 minuten en 1 seconde; voor langzaam rooken van een sigaar 1 uur 46 minuten 30 seconden; en voor snelrooken van een sigaar 1 minuut en 46 seconden. Ijstoestand. Door den krachtigen O. en N.-O.-wind der laatste dagen is een groot gedeelte van de zich aan de Oostkust der Zuiderzee bevindende ijsmassa naar de Zuid- et? Zuidwestelijke kust afgedreven, waardoor de vaart over de Zuiderzee, hoewel niet gestremd, toch zeer groote moeilijkheden oplevert. Vele zeilvaartuigen, in den loop van deze week van hier vertrokken, zijn heden weder teruggekeerd. Eenige op vertrek liggende en met vrachtgoederen beiaden stoombooten zijn in verband hiermede Vrijdagmorgen niet van Amsterdam afgevaren Nader meldt men Door de weder ingetreden vorst heeft zich op de Zui derzee tusschen de Oranjesluizen en Pampus een belang rijke hoeveelheid nieuw grondijs gevormd, waardoor dB vaart voor zeilschepen gestremd is. De met stukgoederen beladen vrachtboot „Stanfries V", kapt, Dijkstra, van hier naar Harlingen vertrokken, is alhier teruggekeerd. De gezagvoerder ontmoette zooveel grondijs, dat hü zich verplicht achtte de reis onder de gegeven omstandigheden niet door te zetten. De oude Lemmer-stoombootdienst, die tot dusverre den dienst onderhield op Stavoren, heeft thans wegens het vele ijs in de Friesche wateren don dienst weder gestaakt. De bedrieger bedrogen. Volle coupé; negen van de tien plaatsen bezet. Om nog erger te verhoeden zet één der negen zijn valies onder bijval der medeïnzittenden op de eenige ledige plaats tegenover hem, vóór 't raampje. Een heer op de treeplank: „Is er nog plaats hier?" De vernuftige heer van 'tvalies: „Nee meneer.Alles bezet." „Ja maar, ik moet toch móé! En die plaats dan?" „O daar heeft 'n meneer gezeten, die even is uitge stapt." „Belegt". De medepassagiers glunderen en knipoogen. En de conducteur fluit af. Mèt springt de heer van de treeplank naar binnen, gry'pt 't valies, gooit het do coupé u't, en gaat voldaan cp do vrijgekomen tiende plaats zitten. Hevig alarm van den vernuftigen heer. „Meneer, waarom gooit u dat valies eruitHoi, hoConducteur Conducteur De trein zot zich in beweging. „Menetrrr waarom dóét u dathé „Wel, ik wou dien meneer die zich blijkbaar verlaat heeft, niet zonder zijn bagage laten". Do modepassagiers glunderen en knipoogen weor. En meer. Op één na. Zitting van Donderdag 11 Februari. Waterstaatsbegrooting. Drooglegging gedeelte der Zuiderzee. Afdamming der Lauwerzee. Commercieele boekhouding bij Posterijen en Tele grafie. Vrouwelijke ambtenaren bij Posterijen en Telegrafie. De heer BREEBAART behandelde de vraag der ge deeltelijke droogmaking en indijking der Zuiderzee. Hij brengt een woord van weemoedige hulde aan de nagedachtenis van mr. Bevers, die een voorstander daar van was. Deze minister is gelukkig ook een, voorstan der daarvan, evenals de regeering. Ofschoon spr. is 'nroor de, geheele droogmaking der Zuiderzee, acht hij het gewenscht dat ten spoedigste tot gedeeltelijke in dijking zal worden overgegaan. De ingedijkte gronden zullen immers reeds terstond groote voordeelen ople veren en het kleine plan staat het groote plan niet in den weg. Tegelijk met den dijk van Wieringen naar Medemblik zou men den dijk van Wieringen naar Pi- aam kunnen maken. Met veel genoegen werd' door de Eerste Kamer ken nis genomen van het feit dat minister Regout treedt in de voetsporen van zijn voorganger minister Bevers, wat betreft de gedeeltelijke drooglegging der Zuider zee. Het leggen van een dijlc zooals het groote plan aangeeft ware volgens minister Regout te kostbaar. Zooals men kan gezien hebben komt de behandeling van het Wetsontwerp betreffende de gedeeltelijke droog legging a.s. Woensdag in de secties. De heer BEI.TMA drong sterk aan op afdamming van de Lauwerzee. Van minister Bevers had hij ten dien opzichte een afwijzend antwoord gekregen, doch nu stond de zaak met den nieuwen minister weder in blanco. Hoe denkt minister Regout daarover? vroeg hij. Ook de heer SCHOLTEN wees op den onhoudbaren toestand van de Lauwerzee. Minister REGOUT erkende dat inderdaad de toestand der Lauwerzee onhoudbaar is en had een opgaaf van kosten gevraagd aan den hoofdingenieur te Leeuwarden Minister Regout is een man van zaken zooals men ziet. Hij zet er spoed achter en vraagt allereerst: „Wat kost dat?" De commercieele boekhouding hij Post en Telegraaf is reeds eenige malen ter sprake gekomen in de laat ste weken. Er werd geen nieuw licht over ontstoken. De minister wil trachten in overleg met het Hoofdbe stuur der Posterijen en Telegrafie te komen tot een boekhouding die rekening houdt met de eischen van het bedrijf, maar ook met het feit dat winstmaken niet speciaal in de bedoeling ligt. De vrouwen bij Posterijen en Telegrafie kunnen in de oogen van de heeren Havelaar en van den Minister geen genade vinden. De heer VAN BEIJMA had voor haar een lans gebroken, maar de edele ridder werd daar na op onzachte wijze door 2 aanvallers uit het zadel gelicht. Zij zijn voor het gewone werk even geschikt als de heeren der schepping al is het waar dat ze wel wat veel ziek zijn. Dat is het nu juist, meende de heer HAVELAAR; ze zijn veel te veel ziek. Het aan tal ziektedagenis onrustbarend, vermoedelijk tenge volge van de omstandigheden in het leven der vrouwen die hen tijdelijk ongeschikt maken. Daarbij komt, zegt deze spreker, dat ik het samen zijn van mannen en vrouwen op een kantoor afkeur; en dat ik het veel beter vind dat de vrouw in het gezin haar werkkring vindt voegt minister REGOUT er bij. Die arme vrouwtjes. Ze doen haar best zoo om ook op fatsoenlijke wijze door de wereld te komen, niet te behoeven te poseeren op de huwelijksmarkt, en nu ko men daar een paar middeleeuwsche ridders decretee- ren dat het niet mag! Het Hoofdstuk Waterstaat wordt aangenomen en nu volgt de Landbouwbegrooting. De heer SCHOLTEN drong aan op een betere rege ling voor het Rijkshengstveulendepot te Bergen op Zoom en beter en algemeener behartiging van paar- denfokkerijbelangen. De heer DE JONG vestigde des Ministers aandacht "er op, dat Zwitserland in het buitenland gunstiger invoerrechten voor zijn kaas weet te bedingen dan wij, en drong er op aan om het eventueel ip te stellen rijkscontrolemerk, slechts te geven aan kaas vervaar digd van onafgeroomde melk. De heer HOVY achtte de aanstelling van contro leurs over de agenten der Rijksverzekeringsbank min der gewenscht en oordeelde met den heer LAAN dat het wenschelijk is kleine ongevallen niet via Amster dam, maar plaatselijk te behandelen. Dc minister Talma praatte ongeveer de rest van den dag vol cn deelde mede, dat voor de wijziging der Paardenfokkerij-wet 1901 reeds aan het departement een schema is opgemaakt om zoodoende, in overleg met belanghebbenden te komen tot betere behartiging der fokkerijbelangen. Bij de arbeidsinspectie kunnen do lagere ambtena ren niet worden gemist. Ook de Minister oordeelde, dat indien overgegaan wordt tot invoering van een kaas- controle merk, dit ook in het belang van den export- handel slechts moet worden gegeven aan volle melk- sche kaas. Met de heeren Laan en Stork erkende de Minister, dat de kosten der Rijksverzekeringsbank hoog, te hoog zijn, al achtte hij des heeren Laans becijfering niet volkomen juist. De minister stelde echter in 't licht, dal uit den aard der zaak het risico voor de Rijksbank veel groo- ter is dan voor een particuliere bank, want dé Rijks bank draagt het risico voor personen die zijl niet kent. Het systeem der ongevallenwet is immers niet, dat de werkgever moet zorgen voor werkliedcnverzekering, maar dat de werkman is verzekerd. Als gevolg van dat groote risico kan dc Rijksbank niet volstaan met de meel' eenvoudige administratie eener particuliere bank, vandaar dan ook dat dc Minister is voor risico overdracht; voor zooveel mogelijk zal omslag bij bank- admiliistralie worden weggenomen. Tegenover den heer Stork verdedigde de Minister zijn beleid inzake de Ongevallenwet. Al moge een uit gebreider herziening der Ongevallenwet wenschelijk zijn, is 't ioch niet te laken wanneer men ernstige fouten partieel tracht Weg te nemen. Beter een kleinen oogst dan dat er geen t-esultaat wordt bereikt. Met paarden middelen moet men niet inwerken op het nieuwe in stituut der ongevallen-verzekering. Naar aanleiding der vraag of de Minister het Bankbestuur verantwoord acht voor zijn beheer, merkte de Minister op, dat het bestuur gewerkt heeft onder het beleid van dc Ministers Kuyper era Veegens düs dat een afkeuring vau het Bankbestuur zou neerko men op critiek op het beleid van die Ministers. Boven dien moet men niet vergeten dat het Bankbestuur in de eerste jaren overkropt zat met werkzaamheden Uilvoerig zette dc Minister nog zijn standpunt uit een ten aanzien van de arbeidsverzekcring \jjj CJ1 achtte liet een eerste cisch van verstandige politiek te zorgen, dat de arbeidersverzekering rust op het bedrijf zeil. Verkeerd is het, een deel der economische sociale positie van den arbeider,af te wentelen op <te schatkist. ])e Landbouwbegrooting werd daarna aangenomen, evenzoo de wijziging der ongevallenwet, betreffende dè bedrijfs splitsing, de begrooling' voor koloniën cn de opcenten-hoffing op dc bedrijfs- en vermogensbelasting. De Kamer ging hierop tot nader oproeping uiteen. Voordracht onderwijzer. De voordracht voor onderwijzer aan de gemeente school alhier, vacature P. de Vos, luidt als volgt: 1. J. P. Smit, te Usquert. 2. J. Zwitsers te Span broek. 3. G. de Boer te Nieuwerkerlt a. d. IJsel. Ook voor ouderen ter navolging. De Nederlandsche Centrale Vereeniging tot bestrij ding van Tuberculose heeft aan de scholen eenige kaar ten om op te hangen toegezonden. Wij vonden de op schriften belangrijk genoeg om ze ook aan anderen ter navolging aan te bevleen. De kaarten, die de Gemeenteschool alhier ontving, dragen de volgende regels: 1. Zindelijke, zorgzame tuberculoselijders leveren vooi- hunne omgeving geen besmettingsgevaar op. 2. Laat uw voeding, voor het geld dat gij er voor geven kunt, zoo goed mogelijk zijn. 3. Wees zindelijk op uw lichaam, en vooral op uw« handen. Leer uwe kinderen, zindelijk te zijn. Onrein heid is een ijverig bondgenoot van besmetting. 4. Leef matig en, eenvoudig in alle opzichten. 5. Zorg zoo goed gij kunt, dat men u niet in het gelaat hoest of niest. 6. Spuw niet op den grond! Bedek uw mond wan neer gij hoest of niest. 7. Bij het hoesten en niezen wordt een nevel van fijne druppeltjes uit den mond geworpen, waardoor smetstof van den een op den ander kan worden over gebracht. 8. Lucht is eene eerste levensbehoefte, stof is ge vaarlijk voor de longen. 9 Laat lucht en zonlicht toe in woon- en slaapver trek. 10. Help ons de tuberculose bestrijden! Word lid van onze vereeniging. Paarden in onze gemeente. De legger van eigenaars van paarden in onze ge meente wijst aan dat er 93 personen bezitter van 1 of meer paarden zijn. In het geheel worden er in onze gemeente 121 paarden gevonden. Nieuwe kiezers. 't Bestuur van onze kiesvereeniging heeft een onder zoek ingesteld, hoeveel personen, die tot de vrijzinnige partij kunnen worden gerekend, om de een of andere reden op de kiezerslijst geplaatst kunnen worden. Meer dan 30 personen kwamen daarvoor in aanmerking. Een commissie uit het bestuur heeft deze personen daarop gewezen, en hen opgewekt aan te vragen om op de kiezerslijst geplaatst te worden. Ijsbaan Wilhelmina. Zondag, 14 Februari, bij doorgaand vriezend weer, opening der Wilhelmina-baan 's middags 1 uur. Om 2 uur schoonrijden voor dames, die persoonlijk nog geen eersten prijs Jiebben gewonnen om 3 medailles, ver guld zilveren, zilveren en bronzen medaille. Na af loop van dezen wedstrijd een zelfde voor heeren. Dinsdagmiddag, 2 uur. hardrijden kampioenschap Wilhelminabaan, om zilveren lauwerkrans, zilveren! en bronzen medaille. Woensdagavond, verlichtingsfeest. Elke deelnemer is verplicht met brandende lampion le rijden. Dit feest zal om 8 uur aanvangen. Ter opluistering van het avondfeest worden opgelaten verlichte luchtballons. Vrijzinnig-Democratische Kiesvereeniging. Zaterdag 20 dezer zal bovengenoemde vereeniging nogmaals vergaderen ter afmaking van de agenda dei- vorige vergadering. Aan de orde zijn ditmaal. Verslag afgevaardigde naar de buitengewone alge meene vergadering van den Bond, gehouden te Utrecht 17 Januari 1909. Bespreking houding bij de komende verkiezingen. Kaasfabriek. Ons werd medegedeeld dat er van particuliere zijde plannen bestaan om op Tolke een kaasfabriek te bou wen. Een Excursie. De leerlingen der 2e klasse van de Rijks Landbouw- winterschool alhier brachten den 13den onder geleide van den heer C. Nobel een bezoek aan het nieuwe Stoomgemaal te Medemblik. Tuberculeus rund. Door het Rijk is van den heer G. Boontjes alhier overgenomen een rund lijdende aan clinische tuber culose. 5de KLASSE, 17de TREKKING. HOOGE PRIJZEN, f 50.000 met premie van f 30.000: 9820. Premie van f 3000: 156. f 200: 5409, 6679. Prijzen van f 70 12 2021 3765 6301 8879 10801 12803 16139 1262 464 831 463 9079 11169 962 17403 325 493 5295 8186 829 1214.1 13616 18634 425 577 6253 643 10480 531 14368 19650 810 3751 De samenwerking rechts. „Het Centrum" vreest niet veel gevaar van de sa menwerking der drie rechtsehe groepen aan de slem bus. Katholieken en anli-revolutionnairen zullen elkan der ouder gewoonte gemakkelijk de hand reiken en wel geen pogingen aanwenden om de wederzijds in- genommi posities aan te tasten, moent het, maar van de christelijk-historisehen toont het R.-K. orgaan zich minder zeker, waar het schrijft: De vraag is nu alleen maar, of men zekere persoon lijke en vooral zekere kerkelijke geschillen en opvat tingen buiten de stembus-campagne zal kunnen houden. In de relaties tusschen anti-revolutionairen en chris- telijk-historischen leggen deze geschillen ontegenzegge lijk gewicht in de schaal, een gewicht, dat soms die schaal... naar links deed overslaan. Eenzelfde gevaar dreigt thans nog. Mant de linkerzij beweert Wel de vermenging van kerkelijke, theologische en politieke zaken zeer te ver foeien, maar de voordeelen van zulk een vermenging versmaadt zij niet, tracht zij veeleer men denke aan het coquetteeren met Bronsveld zooveel moge lijk te vergrooten en naar zich toe te halen. Voor de wrijving en het misverstand, waardoor in 1905 een aantal christelijk-historische stemmen aan de rechterzijde ontvielen, is onzerzijds genoeg leer geld betaald. Dubbel jammer zou het wezen, en onverklaarbaar tevens, wanneer zich in Juni a.s. dezelfde fouten en ver schijnselen herhaalden,

Schager Courant | 1909 | | pagina 2