Gemengd Nieuws. 389ste Staatsloterij. water; P. Tromp te WarmenhuiaenJ. v. d. Wiel te 's-Hertogenboseh. Bij stemming verkrijgen de lieeren Tromp en Van der Wiel ieder 3 stemmen. Bij 2e vrije stemming zijn er op elk dier beide lieeren weer 3 stemmen uitge bracht. Nu volgt herstemming tusschen de twee liee ren, die de meeste stemmen hebben verkregen. Uitslag: wéér 3 stemmen op Tromp en op v. d. Wiel. Nu moest het lot beslissen. Een dor hoeren Raadsleden schreef elk der beide namen op twee gelijkvormige briefjes, die op dezelfde wijze gevouwen in de bus gingen, waaruit, na behoorlijke schudding, de Voorzit ter er een trok. 't Was voorzien met den naam van den heer J. v. d. Wiel. Deze is dus benoemd. Voorzitter- hoopt, dat de gekozene de benoeming aan neemt en 1 April in dienst treedt, en dat de keuze eene goede mag zijn voor de gemeente en voor de kinderen. De heer Schilder uit zijnen dank aan den Raad voor de getoonde consequentie door liet kiezen van een Roomsch-Katholieken onderwijzer, waarmee aan liet eenparig verlangen der inwoners van de Weerc is tegemoet gekomen. Nadat de wenscii is uitgesproken dat het nieuwbe noemde hoofd voor de Weere-sahool met de beide daar aanwezige leerkrachten in aangename samenwerking mo ge optreden, wordt, daar de rondvraag niets oplevert, de vergadering gesloten. Wieringeis. Do onlangs spoorloos verdwenen jongeman G. Gor ter, die te Anna Paulownapolder zijn jas achterliet met een briefje er in, om de aandacht van '1 publiek to doen vestigen op zelfmoord door verdrinking, beeft thans een brief pan zijne familie alhier geschreven. Hieruit bleek, dat hij in Duilscliland werkt als grond werker voor f 12 per week. Ergerlijk. In het dorp Vogelensang woont de sigarenhandelaar De Graaf, die geheel blind is. Donderdag vervoeg den zich bij: hem twee personen, die ieder voor een dubbeltje sigaren kochten; toen ze weg waren be merkte De Graaf, dat de winkellade was geopend en een bedrag van f 5 was gestolen. Hij stelde de buren er van in kennis, die iwee personen in de richting van Hiilcgom hadden zien gaan; men begon een drijf jacht en haalde de dieven spoedig in, die door 'de ge broeders Ruigrok werden gegrepen en in arrest ge steld. Het bedrag werd op hen gevonden; een heeft aan den veldwachter bekendliet zijn twee lieden van Hillegom. („H. D.") Ongeluk. Men meldt uit Haarlem: Donderdagmiddag tegen 12 uur kwam een 10-jarig jongetje op den Kruisweg onder de paardentram. Hij weid meegesleurd, zoo goed als geheel door midden gereden en was onmiddellijk dood. Vergiftiging. De schoenmaker Elzinga van Sappemeer bekende Donderdag het doosje met vergif op de vensterbank zijner schoonzuster te .hebben neergelegd. De justitie ging beden met doktoren naar Sappemeer, waar oen sectie werd verricht op het lijk van het kind, in No vember overleden. Dirkshorn. De propaganda-avond, uitgeschreven door de nfdee- ling Harenkarspel van den Bond voor Staatspension- neering op Woensdag 10 dezer, is uitstekend geslaagd. De zaal van den heer Th. IJff was propvol en 't aantal opgekomenen wterd geschat op 175 personen. Zeker zal niemand hunner zich over den gang naai de vergaderzaal berouwd hebben gevoeld; want van 't begin tot het eind van den avond was 't er gezellig en aangenaam. Aan afwisseling ontbrak het dan ook niet; behalve enkele bijzondere personen, verleenden de rederijkerskamer „De Eendracht,, en het zangge zelschap „Excelsior daartoe uitgenoodigd, bereidwil lig medewerking; de eerste door de opvoering van hel tooneelstuk ,,Oud en Arm", de laatste door 't ten gehoore brengen van eenige liederen voor gemengd en voor vrouwenkoor. Na de opvoering van „Oud en Arm", erlangde de heer F. Sinninghe Damsté het woord, en wees er in gloedvolle bewoordingen op, hoe de komedie, hier ge- gezien, toch eigenlijk geen komedie, maar een stuk koude werkelijkheid was in 't leven van: onze huidige maatschappij, die Ut mden en afgeleefden ten prooi laat aan bittere armoede of aan de openbare liefda digheid prijs geeft. Met een krachtig woord van op wekking om zich aan te sluiten bij den Bond, die zich de pensionneering van ouden van dagen uit 's Rijks kas ten doel stelt, eindigde spreker. En het resultaat? Van de aanwezigen meldden zich 51 aan voor het lidmaatschap. Zoo mag men zeggen, dat het doel van deze pro- paganda-vergadering ten volle bereikt is. Doch al ware dit niet het geval geweest, of in mindere mate, toch zouden zij. die samengewerkt hebben om dien avond te doen gelukken, met voldoening er op mogen terug zien. Door de geringe entrée toch, welke slechts die nen moest om onvermijdelijke kosten te dekken, waren velen van hen, die gewoonlijk verstoken zijn. van génie- tingen als deze. in de gelegenheid ook eens een aan- genamen avond te hebben. Zou zoo iets niet vaker kunnen gebeuren? zou tegenstreven. Zij sprong overeind en met de op gewondenheid, waarmede zij straks was binnengetreden, breidde zij opnieuw haai' armen uit en drukte haar vriendin nogmaals aan haar borst. Dan kuste zij haar op oogen, mond en wangen en stormde de deur uit, de gang langs naar haar kabinet. Den volgenden dag lag de derde brief op de schrijf tafel van Peter Aichschnitzer. „Wie oogen heeft om te zien, die zie! Wie teeltenen kan ontraadselen, hij doe het!" „Wanneer eene die steeds droevig en stil was, u 'op den volgenden voordrachtavond vrijer en vriende lijker zal toeschijnen, dan zal het een leeken zijn, dat een stomme ziel begint te spreken, en wie ooren heeft om te hooren, die hoore: klop aan, en u zal worden opengedaan." Ditmaal, heel onmiddellijk na den brief, zoodat het bijna als een antwoord daarop kon worden aangemerkt, kwam bij de pensionsmoeder een brief aan, waarin Péter Aichschnitzer meedeelde, dat hij voor de voor dracht zou verschijnen, maar aan het diner tot zijn zeer groote spijt niet kon deelnemen. Met het oog op wat deze avond hem zou kunnen brengen, had hij zich niet anders weten te redden. Eigenlijk was hij uit zijn humeur, hij ergerde zich. Hij voelde zich gevangen. De voordracht moest hij houden, het honorarium had hij bereids in den zak. Wanneer hij de voordracht ging houden en de bewuste jonge dame zou hem tegemoet treden met het teelten harer toenadering en overgave, dan Ja dan gmg de zaak nog verder. Onmogelijk was het hein dan geweest onbevangen onder de elegante schoonen aan tafel te zitten. Van die moest hij dan ook afscheid ne men; hij was dan immers een gebonden man. (leben den aan diegene der dames, die hem in het heele pen sion het minst beviel. Maar steeds weer doet het verstand zich ook meer gelden de gedachte aan dat wat dit huwelijk hem bracht: het rijke, gemakkelijke leven, de hulp van ten dienstvaardige vrouw, de vrijheid die hij naast Iduna zou behouden, dat alles was lang niet te ver we .-pen. Ja. ja, ja daar hadden deze gedachten hem vier geducht te pakken. Maar hij zou toch vrij blijven, Nu reeds een ooievaar Op een nest onder Rhoon is Woensdag een ooievaar teruggekeerd. Hulde aan H. M. de Koningin. Men meldt aan de N. R. Ct.: Naar wij vernemen, is er thans tusschen de ver schillende comite's in Noordholland nagenoeg volledig aansluiting tot stand gekomen. In eene ter zake ge houden vergadering, waar bijna alle comité s wateti vertegenwoordigd, werd tot oprichting van een piovin- ciaal comité besloten met mevrouw Van Tienhoven— Hacke als eere-presidente .Hierdoor wordt versnippe ring voorkomen. Verder ligt het in de bedoeling de in gekomen gelden gedeeltelijk te bestemmen voor een passend geschenk en het overblijvend bedrag li. .11. aan te bieden, om daaraan een liefdadige bestemming te geven. Een vooruitziende gemeente. uo gemeenteraad van Kissiinniee in den Ainerikaan- selien staal Eiorida nam reeds aan een compleet re giement op de luchtschepen en een stel politieveror deningen op de luchtvaart. Als stadsgrenzen in de lucht worden aangenomen, de gewone stadsgrenzen zich uitbreidend lot eenhoogte van 20 mijl. Zonder permissie van den burgemeester mag men binnen de stadsgrenzen geen bergplaatsen oi stations voor luchtschepen, hebben of maken, eti heelt men er permissie voor gekregen, dan moet er 1UU dollar betasting voor Worden betaald. De luchtschepen zijn natuurlijk tot belastingobject gemaakt. De tarieven varieereu voor de soort en groot te van het luchtschip. Vrijgesteld van belasting zijn alle luchtschepen, be stemd voor transport van koopwaren. Geen enkel luchtschip zal mogen vliegen lager dan 10 voet ho ven het hoogste huis of 20 voet. boven den beganen grond en met geen groolere snelheid dan 8 mijt pet- uur (op 50 voet hoogte 15 mijl, op 100 voet hoogte 25 mijt op 200 voet hoogte 50 mijl, op 500 voet hoogte 100 mijl en op 1U00 voet hoogte 200 mijl per uur). Geen enkel luchtschip mag ook op huis of tuin of plein vocht of vaste substantie neerwerpen of laten vatten. Bovendien mogen de luchtschepen niet tegen elkaar aanhotsen elkander vernielen, breken ot schade aanrichten aan telephoon- of telegraalgelei- dingen en ieder zal moeten voorzien zijn van een waarschuwingsteeken (klok, bei of hoorn), remmen, lan taarns, paraciiutes, valvleugels of -ceintuurs of andere hulpmiddelen. Zoo spoedig mogelijk zal voor stadsrekening een al lermodernst luchtschip worden aangekocht ten dienste van den hoofdcommissaris van politie om toezicht te kunnen houden op de naleving der bovenstaande ar tikelen en de boosdoeners, die overtredingen begaan, hij de kunstvleugels te grijpen en in het .aardsohe cachot te stoppen. Want iedere vrijwillige overtreding van deze bepalingen zai worden gestraft met een maxi mum boete van 500 dollars, te vervangen door hechte nis van ten hoogste 90 dagen. Klinkt "t niet als uit een sprookje, deze verordening van burgemeester Murphy uit de goede stede Kissim- mee in Elorida? vraagt De Fiets waaraan we het bo venstaande bericht ontleenen. Levering van koude. Het is misschien nog weinig bekend, dat in meer dere Amerikaansche steden koude aan huis wordt ge leverd, evenals hier te lande gas, water en electnei- teit. Het „Journal des Brevets" deelt mede, dat men te Caïro momenteel druk doende is, met een methode tot levering van koude. Dit geschiedt door middel van een centrale fabriek, waarin eenige ammoniakmaehi- nes zijn opgesteld ,en een toevoemet voor ondersta- tions der verschillende stadswijken, waar de koude wordt voortgebracht, noodig voor de afkoeling van dén pekel, die aan de huizen moet worden geleverd. Men stelt zich voor per kilometer honderd abonné s te verkrijgen en dat voor eiken abonné de vraag tiaar afkoeling eener kamer van 10 kub. M., 5 5 10 graden beneden de gewone temperatuur zal zijn. De tempera tuur over dag bedraagt 32 graden en des nachts 22 graden; de warmtegraad zou dus op 25 gr. kunnen worden gebracht. De inrichting der afkoelers is van dien aard, dat de kosten voor koude lucht vrij laag kunnen zijn. De koude aanbrengende pekel zou kun nen worden gebracht in een spiraalvormige buis, wel ke, langs een muur bevestigd, geplaatst zou kunnen worden in een soort kast, die van onderen open is en van boven door een geperforeerd plafond bedekt wordl. De door een ventilator aangevoerde lucht uit de ka mer passeert de spiraalvormige buis en wordt dooi de pekel afgekoeld, waarna de koude lucht door het plafond ontwijkt en dan weer in de kamer komt. (G. cn Wi.) Beul voor dames. Kapper voor dames beul voor dameshet moest er van komen. Weliswaar klonk het in den beginne als een oenigs- zins vervroegde komkommer-fantasie, maar latere kran tenberichten uit de stad des lichts, schijnen nu toch inderdaad te bevestigen, dat de uiterste vrouwenreeh- terinnen in Frankrijk een damesbeul wensehen, ten behoeve van die lieden der zwakkere sexe, die om vrij tegenover dat onsympathieke wezen, vrij tegenover de andere vrouwen, en ook vrij als critiseerend schrij ver tegenover haar. En als hij haar dan goed kende, alles van haar wist, haar bedorven geest had leeren kennen tot in de diepste schuilhoeken, haar ziel had bestudeerd in alle toestanden, dan zou hij dat alles op papier brengen. Dat zou zijn wraak tegenover kaar zijn. Wraak? Jawel, wraak. Want in dit oogenblik haat te hij haar. Door steeds aan hent te denken, altoos maar weer aan hem, had zij als 't ware een zekere suggestie op hem uitgeoefend. Zoo iets bestaat, er ijl de verhouding Van de menschen onderling, wie weet dat niet? Nu had zij hem gevangen met haar wil, nu was hij gevangen en aan haar gebonden. Daarover wilde hij zich wreken, door zijn zwaard, zijn pen te grij pen en op papier te stellen haar krankzinnigen ge- moeds- en zieletoestand en zoo haar innerlijk portret te laten zien aan allen. En onder zulke gevoelens trok hij zijn zwarte jas aan, deed zijn witte das om, om naar de derde voor dracht te gaan. Het was dezen avond niet zoo opgewekt als de beide vorige malen. Dat kwam, omdat hij die anders voor de noodige stemming zorgde er zich ditmaal niet veel om bekommerde. En dat was weer het gevolg daarvan, dat Peter zoodra hij binnenkwam, Iduna Schneideband had gezien, die vandaag anders gekleed was dan ge woonlijk, vriendelijker, feestelijker. Met zijn scherpen blik, dien hij steeds voor vrouwen bezat, had hij dadelijk opgemerkt, dat zij er vanavond veel aardiger uitzag, en in haar slankheid bijna voor naam. Maar trots dat hij wist immers wat dit alles had te beteekenen en daarom was het zien daarvan op zijn zenuwen beginnen te werken. Het was dus alles uitgemaakt: hij moest aankloppen; en nadat hij zich eenmaal had voorgepraat dat hij gesuggereerd was, was hij ook werkelijk onder de suggestie geraakt. Er bleef hem niets anders over, hij moest aanklop pen. Geheel zakelijk behandelde hij zijn onderwerp. Zoo kortaf als het er uit kwam had men het nog nooit van hem gehoord. De dames waren allen Verbluft. De kleine, merkwaardige man, die als een met electriciteit een of andere reden haar voornaamste lichaamsdeel verspeeld hebben. Deibier, „Monsieur de Paris", zou dus een vrou welijke collega, „Madame de Paris", krijgen. De da mes, die hierop aandringen, beroepen zien o.a. op een decreet van den heiligen Bodewijk den iXde, waarin liet woord „bourrelle vrouwelijk voor „bourreau wordt gebruikt. Destijds betrof liet gecselslagen, door vrouwen toe te dienen, aan vrouwep. Intusschen blijf' het een opmerkelijk tecken des tijds dat zelfs in deze bloederige beroepen de man verdron gen wordt door de vrouw. Verpleegstersschol en. De Brusselsehe „Soeiétó de pacdoteehnic", de ver- eeniging, die zich ten doel stelt de studie van het kind, tot het volwassen is, heeft hot schoon© denkbeeld opgevat, vakscholen te stichten voor verpleegsters, die zien speciaal willen toeleggen op de verzorging van het kind. Hoe vaak toch blijkt, het, dat personen, aan wie de zorg van kinderen is toevertrouwd, niet voldoende op do hoogte zijn van hun taak. In Engeland en do Vereenigde Staten lieefl men dit begrepen. In een rede over opleiding van ziekenver pleegsters, gehouden door prof. dr. Iriedrich Milller te Stuttgart, ten bate van het Karl-Olga Ziekenhuis, en voorkomende in de Deutsche Revue van Septem ber 1908, wijst deze geneesheer op het groote nul, dat de maatschappij trekken kan van welonderrichte verpleegsters in den strijd tegen de tuberculose, voor toezicht over uitbestede kinderen, in „Kindergartcn", bewaarscholen en dergelijke. In bovengenoemde landen zijn den laatsten tijd schoolzusters aangesteld, die onder oppertoezicht van do schoolartsen de verschillende scholen bezoeken. Deze verpleegsters verbinden, daar kleine wondjes, kneuzin gen, helpen bij: lichte ongesteldheden, staan onerva ren moeders hij: in de verzot-ging van hun kleine kin deren. Niet gering is ook hun verdienste bij: het vroeg ontdekken en zooveel mogelijk beperken van besmet tel ü'ke ziekten. De officieele berichten omtrent den arbeid dezer schoolzusters luiden zeer gunstig cn als een der uit komsten wordt medegedeeld, dat door hare bemoei ingen de verspreiding van besmettelijke ziekten op de scholen in het oogvallend verminderd is. De „Société de paedoteehnic" stelt zich voor, op deze w ijze een nieuwen werkkring te scheppen voor jon ge meisjes, waarin zij zich nuttig kunnen maken voor de maatschappij: cn hare krachten kunnen aanwenden ten bate van hun vaderland. Eene daarvoor geschikte onderwijzeres zal belast worden met het onderwijs vol gens voorschriften, door doctoren gegeven. Het denkbeeld van de vereeniging heeft in de Bel gische hoofdstad warme sympathie gevonden - en geen wonder i De aardbeving in Italië. Langzaam maar zeker keert alles te Messina tot het gewone leven terug; eenige groote barakken zijn reeds voltooid en men verwacht iederen dag de aankomst der Amerikaansche schepen* die materiaal voor 3000 loodsen aan boord hebben, zoodat weldra een nieuwe houten stad zal verrijzen op de puinhoopen. Met inspanning van alle krachten wordt gewerkt aan den opbouw en inrichting van administratieve bureaux en scholen: nu alle overlevenden voldoende levens middelen hebben, is het voor alles noodig, orde in den chaos te brengen en den kleinen wereldburgers niet langer het zoo plotseling afgebroken onderricht te ont houden. Daarom wordt nu aanhoudend in de ruinen gezocht naar schoolboeken, terwijl een verzoek is ge richt tot allen, die de jeugd liefhebben, om boekeh te zenden, boeken, tijdschriften en alles wat voorloopig dienen kan om het onderwijs weder op gang te krij gen. Tevens tracht men de tallooze artikels, in couranten, revues en vlugschriften verschenen, en handelende over de aardbeving, te verzamelen en bijeen te bren gen voor een nieuw te stichten bibliotheek te Messina. Dit is de tweede keer, dat een dergelijke collectie in Italië wordt aangelegd. Na de verkiezing van Paus Pius X heeft men in de bibliotheek van het Vati- kaan alles bijeengebracht, wat in de katholieke zoowel ais in de anti-clericale bladen geschreven was over Leo XIII en het Conclave. Ook uit Calabrië komen berichten van verbetering in den toestand. Het grootste gedeelte der troepen heeft Reggio kunnen verlaten. Begunstigd door zeer schoon weer, wordt hard gewerkt aan de oprichting der ba rakken. 't Verkeer in de stad wordt steeds levendiger; iederen dag vermeerdért het aantal winkels, die de deu ren openen voor het publiek. Petroleumbrand in Blexen. Te Blexen bij Nordenham is brand ontstaan in de nieuwe groote tanks der „Benzinlagerungsgesellschaft". Dinsdagmiddag ontplofte een benzinetank. De brand verspreidde zich zeer snel; de Nordenhamsche brand weer rukte aan, maar kon niets uitrichten, daar door de gloeiende hitte de plaats van den brand niet kon worden bereikt. Aanvankelijk vreesde men, dat er ook gevaar voor de woonhuizen aan den Weserdijk bestond, doch ten slotte bleek het, dat slechts vijf der tanks uitgebrand waren; vier andere tanks werden voortdu rend onder water gehouden en daardoor behouden. Gis teren brandden de tanks nog, maar de brandweer kon den brand tot deze beperken, zoodat het gevaar voor de andere geweken is. gevulde flesch voor hen had gezetenwat was er nu van hem geworden? Vandaag sprongen de von ken niet, die anders zoo prikkelend op de zenuwen hadden gewerkt. Het was geen genot Het was nu een geleerde, die heel vervelend over een hem onver schillig onderwerp sprak. Zij wisten niet wat zij daar van moesten denken. En de twee vrouwen, die de oor zaak van deze verandering heel goed begrepen, die zeiden natuurlijk niets. Zonder een spier te vertrek ken, maar innerlijk diep ontroerd, zoodat haar harten bijna hoorbaar klopten, letten de beide vrouwen op hem De dikke met de zalige verrukking, de slanke met verstikkenden angst. Zoodra de voordracht was afgeloopen, stond Peter Aichschnitzer op. Zonder een enkel woord te zeggen, zonder iemand aan te zien, maakte hij als gewoonlijk zijn buiging en liep dan de kamer uit. Als op den mond geslagen bleven de dames achter; slechts de vrouw des huizes volgde hem, om hem behulpzaam te zijn bij het aantrekken van zijn pels. Toén zij daar mee gereed was, werd de deur van de zaal nog een maal geopend. Iduna verscheep. Zoo haastig was Peter opgestapt, dat hij zelfs zijn map met het manuscript had vergeten. Iduna had de bladen waarom de andere dames zich weinig hadden bekommerd, zorgvuldig bijeengeraapt, in de map gesto ken; nu verscheen zij, om hem zijn eigendom achter na te dragen. Evenals op den avond dat zij het kussen voor hem op den stoel had neergelegd, stond zij weder voor hem, schuchter, bijna deemoedig, met ge bogen hoofd, hem met beide handen de map overhan digend. Peter nam de portefeuille aan, zonder een enkel woord te zeggen. Hij kon niets zeggen, niet eens: dank u. Hij kon haar zelfs niet aankijken. Terwijl hij de portefeuille uit haar handen overnam, had hij weer duidelijk bemerkt, hoe ijskoud die handen waren. Toen hij haar vingers had aangeraakt, had hij gevoeld, hoe hard die waren. Onsympathiek was dit meisje hem ge weest vanaf het eerste oogenblik én nu hij zich aan haar wilde verbinden, stond zij hem beslist tegen. Zoo stonden er dan hu drie menschen zwijgend te genover elkaar. Uit den aangrenzenden salon hoorde De schade wordt op vier millloen Mark begroot; ieder der in brand geraakte tanks bevatte voor J 750.000 Mark benzine. De benzine-depots te Blexen zijn op lo December I 1908 gesticht, door een maatschappij met een kapitaal van 300.000 Mark; directeur der maatschappij is de heer W. O. F. Erdmann Rudeloff, te Hamburg. Gegoten huizen. Klei het orgaan der baksteenfabrikanten, scJiujlt: De 'uitvinder Edison, wiens roem in den laatsten I tijd wel een weinig aan het tanen is ten onrechte 1 overigens, want men kan maar niet voortdurend aan. 1 het uitvinden blijven tracht nu ijjeuwe lauweren 1 to vergaderen door zieli aan de oplossing van het wno- 1 ningvraagstuk to wijden. llij beweert, een uitvinding te hebben gedaan, die 1 de wereld geheel onderstboven zal kecren. Die uitvin- I ding zou bestaan daarin, dat men' een huis binnen 1 vier en twintig uur geheel voor gebruik gereed, kan I bouwen. De deskundigen zijn lot dusver nog iiiet geheel en I al van de mogelijkheid, om dit te doen overtuigd, I doelt Edison zegt, dat deze lieeren oude pruiken^ zijn, I en dat hij: weldra voor f 2400 zulk een huis binnen j den bepaalden tijd overeind zal zetten, llij' voegt daar I echter niet hij, dat hij het ook zat gaan bewonen. Tol dusverre heeft Edison zijn belofte evenwel nog I niet gehouden. Doch wie geloovcn haasten niet. Een verslaggever, een Amerikaansche natuurlijk, i.s eens op kondschap uitgegaan, cn kwam het volgende I te weten. De nu zestigjarige Edison, die er gezond en opgc- I wekt uitzag, vertoonde zijn bezoeker liet model van een cottage in .„Quecr Ann"-stijl. Dat huis wil hij bouwen door middel van gepatenteerde vormen, waar- I in de eerste de besle aannemer cement kan gieten, I nadat zij opgesteld zijn. Het huis zal 7y» M. breed I en 14 M. diep zijn. lïet zat drie verdiepingen hebben en aan drie gezinnen een geriefelijke woning verschaf- I fen. IIcl geheim, waarvan de uitvinder den sluier niet wilde opheffen, moet bestaan in het systeem: der vor- I men, waarin de cement wordt gegoteai. De cement I zal eigenlijk geen cement zijn, maar beton, bestaan- I de uit één deel cement, dre declen zand en vijf dee- I len van kleingeslagen baksteen. Er zal in het geheel I geen hout voor het huis gebruikt worden. Alleen langs l de plinten in de kamers zullen latten in de beton gelegd worden, om de kleeden te kunnen vastspijke- I ren Als de vormen gesteld zijn, heeft men niets anders I te doen, dan de specie door een gat, boven den nok van het aanstaande dak uitgespaard, in die vormen I te gieten, zoolang tot die specie overloopt, wat be wijst, dat alles gevuld is: Na twaalf uur neemt men de vormen weg, en is het huis, schoorsteenen, vensters en alles inbegrepen, ge- I reed. Edison raadt echter niet aan, het gebouw aan stonds te betrekken, doch na twaalf uur te wachten. De Amerikaansche verslaggever deelt dit in allen ernst mede, gelijk het een bewoner van het land dei- onbegrensde mogelijkheden past. Maar zoolang als Edi son, die ook de kozijnen, de trappen, de afvoerbuizen, ja zelfs de deuren wil gieten, zulk een huis nogniel gegoten heeft, zullen veten tot de ongeloovigen blijven behooren en voorloopig aan baksteen, als van ouds, j <lc voorkeur geven. 5de KLASSE, 16de TREKKING. HOOGE PRIJZEN. f 15000: 17819. f 1000: 1350, 9927, 13431, 15993, 16607. f 400: 1250, 3940, 12626, 15607, 18794, 19156. f 200: 418, 1021, 3836, 8193, 10167. f 100: 23, 6224, 9831, 10842, 14411, 16007. Prijzen van f 70. 16 3383 5806 7799 10338 13310 15439 18492 275 388 826 906 342 396 493 522 381 444 843 909 409 405 779 647 397 519 985 8064 421 455 856 701 526 626 6175 127 427 486 16022 735 718 662 179 170 432 571 24 926 870 687 240 178 466 604 50 19116 1031 732 257 222 556 699 117 352 56 785 273 350 749 726 144 371 115 843 294 361 11047 745 311 438 185 915 377 422 146 802 327 465 196 966 551 452 175 918 395 729 649 982 633 478 322 970 402 941 662 4032 641 509 569 14049 562 20286 833 37 642 721 607 84 912 210 927 10.1 707 753 610 214 954 227 940 151 817 772 676 244 997 229 2329 189 866 796 770 217 17072 385 387 202 883 9110 789 287 180 389 438 321 925 228 805 357 223 422 506 374 934 438 12097 382 275 509 547 575 939 590 102 437 328 673 633 702 985 601 107 472 332 838 726 847 7011 732 196 608 443 876 872 900 40 773 343 622 689 934 894 953 137 822 475 638 751 965 906 992 181 867 538 823 796 920 5099 249 891 635 15064 18074 987 107 295 936 925 147 167 3100 226 519 952 965 230 199 320 299 522 10014 981 287 286 324 447 623 120 13015 307 313 377 471 786 172 66 355 481 men het lachen en praten der dames; daardoor werd de stilte der drie nog drukkender. Geen enkele sprak, en elk wist, wat de ander dacht. Daardoor kreeg het zwijgen iets als een berg. Eindelijk zag het er zoo uit, als kon Iduna den toestand niet langer verdragen; een zucht die haar gansche gestalte deed sidderen, deed haar hart zwellen. Zij trad dicht naast haar vriendin, en met beide armen haar omhelzende, boog zij zich over haar heen, haar gelaat verbergend. Stil keek Peter toe, stil en met verbazing; voor de eerste maal zag hij iets moois en sympathieks in deze vrouw. Want deze beweging was werkelijk mooi. Zoo als verstandige' menschen eerst aantrekkelijk wor den als zij eens ophouden verstandig te zijn. Zoo werd deze hoekige gestalte eerst mooi, toen de angst en nood haar kromde. Met een soort van welbe hagen keek Peter naar dit schouwspel. De smart dus moest eerst deze gestalte doorsidderen, opdat zij week werd. En als zij week werd, dan bestond de kans, dat het meisje hem werkelijk beviel. Het zou voor hem een welgevallen zijn haar te zien lijden. Ja, die koude verstandigheid moest plaats maken voor liefde voor liefde, die steeds hooger en hooger stijgend, ten slot: te haar zou verteren. Als duizelig werd hij door deze gedachten. Met een vlugge beweging trad hij op de vrouw des huizes toe. „Ik zal u schrijven," zeide hij. Dan wendde hij zich tot de deur en ging. Eenigen tijd later eerst hief Iduna het hoofd op- „Wat heeft hij gezegd?" Zij had wel gehoord dat hij iets zeide, maar juist niet wat het was. De stem had zoo hard, bijna toornif geklonken. „Hij zal mij schrijven," was het bedrukte antwoord Ook haar had zijn stem in de ooren geklonken, alsof hij boos was geweest, en zijn haastig heengaan wist zij zich ook niet te verklaren. Beide vriendin nen scheidden in bedrukte stemming van elkaar, de om naar haar dames terug te keeren, de ander om op haar kamer tot kalmte te komen. Wordt vervolgd-

Schager Courant | 1909 | | pagina 6