Dinsdag 16 Februari 1909 53ste Jaargang. No. 4452 Binnenlandsch Nieuws. SCHAGER I NitllS- Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. By inzending tot 's morgens 9 ure, vorden ADVERTENTIÊN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. COURAN llafl, Bureau SCHJ^GEIRS, Laan 19 4. latere. Telephoon No. 2». Uitgevers i YB&PmPM Co. Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3 60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIÊN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Gróote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit één blad. V ói- de kacheL V; trwege den Minister van Binnenlandsche Zaken is aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat bij Z.E. geen bezwaren bestaan om over te gaan tot de vernie tiging der stukken, die gedurende de jaren 18151907 ter uitvoering van de wetten van 27 Febr. 1815 S. 20 en 11 April 1827 S. 17, betrekkelijk de dienstdoende en rustende schutterijen zijn opgemaakt en in de ge meente-archieven kunnen aanwezig zijn. Moord. Te Apeldoorn is de 31-jarige hakker A. J. Schol- ten, die vannacht met vrouw en een 3-jarig kind lag te slapen, omstreeks half een in den slaap met een mes gestoken in de hartstreek, waardoor hij bijna onmiddellijk den geest gaf. Bij Nieuwe iSirdnrp Zondagmiddag hield de heer N. H. Schinkel met zijn welingerichte kinematograaf eene kindervoorstelling te Nieuwe Niedorp in 's heeren Kooiman's kolfbaan, waar een 100-tal kleinen met glinsterende oogen zaten af te wachten de dingen, die komen zouden. En of ze genoten hebben evenals de volwasse nen, die er aanwezig waren. 't Wanen dan ook recht mooie nummertjes en de pianist van den heer Schinkel toonde voor zijn taak berekend te zijn en luisterde de voorstelling aardig op met zijn flink accompagnement; voldaan keerde men huiswaarts. Ook 's avonds voldeed de voorstelling nu voor volwassenen heel goed, getuige het herhaaldelijk applaus. Een gezellig bal besloot den avond. De heer Schinkel vertoonde ook Maandag- -en Dins dagavond zijn beelden op het witte doek. Slachtoffers van het ijs. Vrijdagmiddag is op den Ouden Rijn te Lobit. door het -onmiddellijk in gesteld onderzoek der politie zijn omtrent den dader bet ijs gezakt esi verdronken een jongetje van 9 jaar, geen aanwijzingen bekend geworden, die tot inhechte-zoontje van zekeren R., smid op de scheepswerf daar msneming kunnen leiden, doch het onderzoek wordt voortgezet. Dr. Hoefer, die het slachtoffer onderzocht,, kon slechts den dood constateeren. Ofschoon een mes in beslag genomen is, staat niet vast dat hiermede de misdaad is gepleegd. De justitie uit -Zulphen heeft een onderzoek ter plaatse ingesteld. Een brandkast gestolen. In het stationsgebouw te V-elsen is hedennacht inge broken, waarbij de dieven de brandkast met f 230 in contanten en papieren hebben meegenomen. Gister avond is in 't Zakje te Haarlem een handwagen ge stolen en hedenmorgen vond men in de Groendaalsteeg aldaar den handwagen met leege brandkast. Het ver moeden is dus dat Haarlenische inbrekers inet den ge stolen handwagen een uitstapje naar Velsen gemaakt hebben. Op den Driehuizenweg zijn vannacht twee man nen met een beladen handwagen gezien. .Het stations gebouw is 's nachts onbewaakt; de inbrekers hebben de deur geforceerd. Het is zeker een brutale inbraak. Vooral het vervoer der gestolen brandkast is verba zend. Een aanvraag om ontslag toegelicht. Men schrijft uit Schiedam: In „De Moker", het orgaan van de afdeeling Schie dam van de S. D. A. P., deelt de heer dr. J. van Leeuwen, voorzitter van de afdeeling, den inhoud Dienzelfden dag zijn twee jongens van 15 en 12 jaar, die op den Zandweerd waren gaan schaatsenrijden, door het ijs gezakt en verdronken. De lijken zijn met veel moeite gevonden Verduistering van f 4000. De Rotterdamsche politie heeft in hechtenis genomen een ambtenaar aan de gemeentelijke Bank van leening, die wordt verdacht zich in den loop der drie laatste jaren, ten nadeele dezer gemeentelijke instelling, aan verduistering van geiden te hebben schuldig gemaakt. Het totale bedrag er van beloopt ongeveer f 4000. Wie.ringeii. Bij mej. de wed. P. de H. alhier heeft een kip reeds 8 kuikens van de 9 eieren, wel een zeldzaam en vroeg geval bij het koude winterweer dat we gehad hebben. Bond van Zuivelfabrieken. Eene algemeene vergadering van d«n Bond van Zui velfabrieken in Noord-Holland zal gehouden worden op Donderdag 11 Maart 1909, in „de Witte Engel" te Hoorn. De agenda voor die vergadering 'bevat de volgende punten. Opening- Notulen. Mededeelingen. Ingekomen stuk ken. Jaarverslag. Rapport der Financieels Commissie betreffende Reke mede van zijn aan den Raad dezer gemeente gezon- n'n& en Verantwoording van den Penningmeester van den dres om eervol ontslag als leeraar aan de H. B. S. den Bond over 't dienstjaar 1908. Jaarverslag van de alhier. Commissie van aankoop van benoodigdheden. Rapport „De steeds toenemende druk zoo luidt het o. a. der Financieele Commissie betreffende Rekening en Ver waaronder ik gedwongen ben te werken ten ge- autwoording van den Penningmeester, van de Commis- voige van mijn sociaal-democraat zijn, maakt het mij s'e van aankoop van benoodigdheden, over 't dienst- onmogelijk, zonder ernstig gevaar voer mijn gezond heid, mijn betrekking langer te blijven vervullen. Ten einde misverstand te voorkomen, vaeg ik hier aan toe, dat hierin geen beschuldiging tegenover den directeur der H. B. S. opgesloten ligt." Voorts schrijft de heer Van Leeuwen .in gemeld jaar 1908. Bestuursvoorstelien: a. Plan Kaaskeuringen 1909, in leider de heer W. T. Jongejans. b. Plan Kaasproef 1909, inleider de heer D. Brander Tz. c. Beschouwing over de noodzakelijkheid van eene stelselmatige boek houding in het zuivelbedrijf, inleider de heer G. Nobel. Vervolgens worden vele hoenderrassen en hunne eigenschappen besproken. De haan is ook een factor van belang en de invloed van den vader op 't nageslacht wordt ten opzichte der hoenders nog grooter geacht dan die der moeder. De bouw van het hoen kan bovendien van invloed geacht worden op het productievermogen. Het streven der V. P. N. is, in elke provincie een èoed fokstation te krijgen, waar de fokkerij met ken nis van zaken gedreven wordt. Na de pauze gaf spreker het een en ander over ons eigen land ten beste, betreffende pluimveehouderij. Voor heen werden er 40 millioen eieren uit 't buitenland hier ingevoerd -{laar wij zooveel eieren tekortkwa- men. Wij wilden ook de goede organisatie en gunstige resultaten van Denemarken. Als gevolg der bemoeiingen hiervoor werd 12 Maart I 1901 eene lezing gehouden. Een bond volgde. Nader hand in elke provincie eene, bondsafdeeling en 't be stuur zorgde voor noodige actie en propaganda. En in verschillende streken verrezen, onderafdeelingen. In zeer vele gemeenten zijn die reeds. In de laatste jaren is vooral een sterke toename 1e constateeren. 40 millioen eieren moesten nog wor den ingevoerd in 1901, nog slechts 20 millioen in 1906. En in 1907 werden reeds 11% millioen eieren uitge voerd. In een jaar dus een verschil van 31% millioen j-eieren. In 1908 ruim 62 millioen eieren uitgevoerd. De pluimveeteelt in ons land gaat inderdaar kolos- saai vooruit. Goede organisatie laat haren invloed gelden. En de vermeerdering van algemeene kennis van de teelt enz. is eene taak, die de V. P. N. op zich nam. I Zij gaf weldra een eigen orgaan uit als 't ware de spreekbuis. Eerst was 't een maandblad later ver scheen 't om de 14 dagen. Nu is 't een geïllustreerd weekblad, geredigeerd door verschillende praktische personen en het dient tot verspreiding van juiste be grippen en algemeene ontwikkeling. 1 Bij groote productie springt in 't oog de noodzake lijkheid der regeling van den afzet, een punt dat nader I door spreker wordt uiteengezet. Afzetmarkt moet er zijn, anders raakt men met de overproductie verlegen, j Het lidmaatschap eener onderafdeeling kost per jaar f 1.50 (waarvoor ook het orgaan wordt ontvangen), j Ook kan het lidmaatschap f 1.jaarlijks zijn. Als hier aan aan de Langereis eene onderafdeeling komt -(en dat is de bedoeling), dan zal ze wel in staat zijn, zichzelve in te richten. Nu tellen we 13000 leden 't laatste jaar gaf eene toename van 3000 leden* Nadat spreker heeft geëindigd, verklaart de heer M. de Jong zich sterk voor 't besprokene... een be lang voor de landbouwers en voor geheel Nederland. Na gehouden rondvraag daartoe geven 16 leden zich eekblad: „Ik blijf te Schiedam wonen... en werken. 1 d- Bevordering van het vakonderwijs aan het perso- Mijn vrienden zullen mij dus niet kwijt raken. Maar nee-' van Zuivelfabrieken, inleider de heer J. Best Nz. zij, die mij ten bloede vervolgd hebben, evenmin." j e' over het vochtgehalte der kaas, inleider de - i heer Dr. i,. T. C. Scheij. f. Om tot het nemen van Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in i maatregeIen tot zelfexport van kaas, voorloopig eene hollands Noorderkwartier. De voorjaarsvergadering dezer vereeniging zal ge houden worden op Woensdag 3 Maart 1909, des voor middags 10% ure, in de „Prins Maurits", te Nieuwe Niedorp. Onder de punten van beschrijving komen voor: afwachtende houding aan te nemen, inleider de heer G. Nobel. Rondvraag en sluiting. Gedurende de vergadering zal eene tentoonstelling worden gehouden van de kazen der „Tweede Kaaskeu ring van 1908". Om kennis te nemen van het vele Jaarverslag der vereeniging. Rapport der financiëele leerzame dat zoodanige tentoonstelling aanbied:,, wor- commissie betreffende de Rekening en Verantwoording dfn zoo;w.el de leden van de aangesloten als van de over 1908. Verslag van de werkzaamheden van den Zuivelconsulent over 1908. Uit te brengen door. den heer Dr. L. T. C. Scheij. Benoeming van drie leden van het Bestuur, wegens periodieke aftreding op 1 Januari 1910 van de heeren J. Winkel, Jb. Kaan Kz. niet aangesloten fabrieken nitgenoodigd om eens een kijkje te komen nemen. Daarnevens worden ook d:e kaasmakers van aJie fa brieken, zoowel van leden als niet-leden, tot een bezoek uitgenoodigd omdat hier zeker in de eerste plaats voor en A. Zijp Hz. Benoeming van een Voorzitter. Bepa- vee^ te leeren is. ling van de plaats waar de Algemeene Vergadering Aan de bezoekers der keuring wordt daarbij tevens in November 1909 zal gehouden worden. Voordracht van de gelegenheid aangeboden om eens kennis te nemen het Bestuur' Alkmaar van wat er ®P de algemeene vergadering wordt verham Voorstellen van het' Bestuur: a. Tot het opleiden deld. wiD ook h'ert°e d® toegang geheel vrij wordt van personeel voor Noordhollandsche kaasfabrieken. In i gesteld. te leiden door den heer Dr. L .T. C. Scheij. b. Tot Langereis, Nieuwe Niedorp. het nemen van proeven tegen kort in de kaas. In te Voor een vrij goed bezet zaaltje hield de heer H. leiden door den heer J. Best Nz. c. Tot het bevorderen Beaufort, secretaris van de afdeeling Noord-Hol- Jan landbouwboekhouding. In te leiden dooi' den heer ]and der y p_ n (Vereeniging ter bevordering van de G. Nobel. d. Tot het oprichten van eene Schapen- piuimveefokkerij in Nederland) eene lezing, ten huize fokvereeniging. In te leiden door den heer C. Nobel. yan den hc€J, p vis alMer> op Zaterdagavond 13 Fe- e. Tot het beproeven van dorschmachines, gedreven bruarj jj door motoren, voor klein bedrijf. In te leiden door den heer K .A. Kaan. f. Tot het instellen van een onder zoek naar de productiekosten van stalmest op bouw Als onderwerp was gekozen: „De Pluimveeteelt en de V. P. N." Veronderstellende dat de hoorders wel weten wat plaatsen, In te lelden door den heer C. Nobel. g. I ot p;ujmveeteelt is, ging spreker eene korte beschrijving het aanleggen van een proefveld ter onderzoek naar geven van de y_ P n. de productiekosten van stalmest op bouwplaatsen. In Daarin is pluimveeteelt hoofdzaak; konijnenteelt bij- te leiden door den heer C. Nobel. g. Tot het aanleg gen van een proefveld ter onderzoek naar de meest gewenschte standwijdte van voederbieten. In te lei den door den heer Dr. K. H. M. van der Zande. Acht men het gewenscht een onderzoek in te stellen zaak, als zijnde hieraan niet veel te verdienen. De V. P. N. bestaat sedert 1901 en heeft vooral ten platteniande kracht. Daar groeit ze. We hooren ver tellen, wat de verrichtingen der vereeniging zijn en welke richting zij inslaat. Spreker geeft de geheele naar landbouwtoestanden in Brazilië, met het oog op geschiedenis van de oudste tijden af van het hoen. emigratie? In te leiden door den heer J. Zuurbier. Be- wer(jen de eieren genuttigd en diende een kippen grooting 1909, enz. enz. Tooneelwedstrijd te Aartswoud. Zondagavond jl. werd te Aartswoud de tooneelwed strijd, uitgeschreven door de rederijkerskamer „De Hoop" aldaar, gehouden in de kolfbaan van den heer M. Bruin, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van genoemde vereeniging. Eerst voerde „Cicero" van N. Niedorp op: „Onder- handsche verkoop", daarna kwam „Eensgezindheid" van de Gouw (gem. Hoogwoud) met „Daar is Mijnheer" tevenals 't eerstgenoemde stukje een blijspel in een Bedrijf van M. J. Gillissen) en eindelijk bracht de derde en laatstoptredende van de mededingende ver enigingen („Nieuw Leven" van N. Niedorp), „Een uitgeknepen citroen", tooneelstuk in een bedrijf, op de Planken. 't Was een prettige avond en 't optreden der spe lenden heeft onzes inziens wel kunnen boelen. We wil len echter daarover in dit geval geen verder oordeel boutje als lekkernij, maar aan praktische hoenderteelt werd vroeger niet gedacht. In de vorige eeuw echter kreeg men te veel eieren. Dat gaf aanleiding tot het ontstaan van onze eieren- markten. Te Barneveld in 't midden der vorige eeuw beteekende de markt daar nog weinig bestaat een van onze oudste eiermarkten. Gaandeweg ging men produceeren voor de markt, om geld te verdienen. Met dit streven ging gepaard een zucht om meerdere kennis der praktijk. Ziehier in eenige trekken de geschiedenis der pluim veeteelt nagegaan. Voor nu over ons land te beginnen, vertelt spreker het een en ander over de hoenderteelt in 't buiten land. Eerstens over Amerika: de groote vlucht die daar de teelt heeft genomen; de hoenderteelt is daar een volslagen bedrijf geworden, 3000 a 4000 hoenders in eene inrichting is schering en inslag. Ook Denemarken was ons voor met de productie "'STto?; heeren bestaande, ,1 ter ZX?32£ '«tender .lid we, aita.ken wie be, mootst beb- ff™.gf SSLZS. Ook Fr.n- ben gedaan. ,^e flinke ruime kolfbaan 1* to°neel en een geanimeerd bal In de kolfbaan. ranke ruime kolfbaan van den heer Bruin was krijk wordt behandeld ander betreffen- C(Jeel gevuld met belangstellend publiek. Na afloop S^®^kosten Ook de wijze van hoenderhuisvesting Voorstelling gezellig samenzijn der rederijkers op de voederkosten. ook a y wordt .besproken. j op, dus is hier eene onderafdeeling gesticht. Want 10 leden zijn daarvoor tal voldoende. Het lidmaatschap verplicht niet, om de eieren naar de veiling der V, P. N. te zenden. Het zijn meerendeels Langereizers die toetreden, wo- nende onder de gemeenten Winkel, Hoogwoud en N. j Niedorp. Als bestuursleden worden de volgende heeren ge kozen: M. de Jong, voorzitter, G. Gaijaard, secretaris. P. Blokker en D. Ivoorn Cz. bestuursleden De hjeer De Jong dankt als voorzitter den spreker 'In welgekozen woorden en sluit met den wensdh, dat de hier opgerichte onderafdeeling zeer veel nut mag j. stichten. Breezand. Naar we vernemen .gaat .het G. K., die Donderdag morgen met den meesten spoed naar Alkmaar moest vertrekken, omdat hij in vrij erge mate bloedvergifti ging in den arm had, op 'het oogenblik naar omstan digheden vrij wel. Breezand. Zondagavond gaf de rederijkerskamer „Vriendenkring' haar tweede uitvoering in dezen winter in het .cafe van den, heer G. Borst allrier. Opgevoerd werden: De zoon van den dronkaard, drama in drie bedrijven met een voorspel en Amster- dameche keukenmeiden of Een soiree in de keuken. Oissr 't algemeen viel er vooruitgang te bespeuren, toch was het spel nog dikwijls te mat en de taal te .boekachtig". j Ware In het laatste bedrijf van het eerste stuk wat luider gesproken, het publiek, dat nu achteraan bijna niets verstaan kon, was hoogstwaarschijnlijk aandach tiger geweest. Bij het nastukje kon men de aanwezigheid van'de tienuursklanten duidelijk merken. Een pluimpje verdiende in het eerste stuk wel Getirt, die het geheele spel door uitmuntend in zijne? rol bleef. Alkmaar. j Het zevenjarig dochtertje van den kapitein van het Leger des Heils Stoiwerk alhier, had gistermorgen j het ongeluk tegen een gloeiende kachel te vallen, ten- I gevolge waarvan haar jurkje vlam vatte en het arme kind zoodanige brandwonden bekwam, dat het eenigen tijd daarna in het Stadsziekenhuis, waarheen het in- I middels door de bedroefde ouders was overgebracht j op advies van den geneesheer, is overleden. Oudesluis. Aangezien de gelegenheid om alhier een ijsfeest te houden steeds ongunstig was, heeft de commissie een groot gedeelte van de daarvoor gecollecteerde gelden verdeeld ouder 17 gzinnen, en wel aan weduwen en I ouden van dagen, wat natuurlijk in de nijpende dagen der vorige week hoogst welkom was. Wieringen. Om op te frisschen. De zoon van den landman Jb. K. bracht per rijtuig zijn meisje jl. Zaterdagnacht van j de uitvoering van „Harmonie" huiswaarts. In polder Waard-Nieuwland verliet zijn meisje 't rijtuig en reed de jongeling weg. In 't rijtuig zat ook nog een ander paartje, dat met den bestuurder naar huis reed. Bijna aan het einde van den polder gekomen zijnde, schrok het paard van den voerman, van een waterbak, sprong op zijde en plomp, daar lagen paard, rijtuig en perso nen in de sloot. Met behulp van aldaar wonende landbouwers wist men paard en rijtuig, de inzittenden waren er zelf reeds uitgeklauterd, op den wal te brengen. Het paard deerde niets, het rijtuig was nogal beschadigd en de inzittenden kwamen met den schrik en de voerman nog met een nat pak erbij, vrij. Anna Paulowna. Naar wé vernemen heeft zich in deze gemeente een dames-comité gevormd, dat zich wenscht te belasten met het inzamelen van gelden, welke zij, als blijk van deelneming in de blijde verwachting, waarin H. M. de Koningin verkeert, wenschen te geven. Van de opbrengst der collecte zal 2/3 worden geschon ken aan de plaatselijke vereeniging „Liefdadigheid naar Vermogen", terwij B/s zal worden overgemaakt aan het Provinciaal Comité. Dit laatste Comité bestem,t op haar beurt weder vier vijfde deel der opbrengst voor liefdadige doelein den, zoodat het gecollecteerde alhier vpor miniem gedeelte zal ten goede komen aan een H. M. aan ie bieden geschenk. Anna Paulowna. Van militaire zijde is door den Burgemeester alhier een schrijven ontvangen, waarin het uitzicht wordt ge opend, dat in deze gemeente, gedurende den tijd van 1 Mei tot 1 September, schietoefeningen zullen wor den gehouden lot verhooging van 's Lands weer kracht. Ten minste 10 personen, (welke lussehen 16 en 35- jarigen leeftijd moeten zijn) zullen zich voor deelne ming moeten aanmelden. Gebruik van geweren, mu nitie, enz. vindt kosteloos plaats, terwijl bovendien nog het uitzicht op een prijsje bij oen wedstrijd, bij den afloop der oefeningen le houden schijnt gesteld te zijn. Zijdewind. Op den 14 Februari gaf de Rederijkerskamer' „Ons Genoegen" alhier, in liet lokaal van den heer P. Bruin, een tooneeluitvoering voor een goed bezette zaal. Opge voerd werd„Begeer niemands goed." Een' drama in 3 bedrijven. „Het levende stambeeld." Een blijspel in één bedrijf. „Flik en Flok in de klem." Een blijspel met zang in één bedrijf. Er werd goed spel geleverd. De stukjes waren blijk baar goed ingestudeerd. Jammer dat een deel van het publiek er weinig aandacht aan schonk en te luid ruchtig was, vooral met het laatste stukje, dat was moeilijk te verslaan. Tot slot bal na, Waarvoor wel alle aandacht was. St. Maarten. In deze gemeente doet zich een geval van typhus voor bij P. Borst aan het Rijpje. Barsingerhorn. De „Westfries" gaf Zondagavond ten huize van den heer Scheringa eene gymnastiekuitvoering voor een volle zaal Zeker mogen de gymnasten tevreden zijn met hun succes op dien avond. Ook al keeren dezelfde vertoo ningen aan brug, hoogrek en paard geheel of met eene kleine verandering bij elke volgende uitvoering terug, toch blijft men de krachtige, vlugge bewegingen, cor rect uitgevoerd, gaarne zien. De gymnastiekvereeniging had zich, ter afwisseling, de medewerking verzekerd van den heer J. Schouten, declamator te Weesp. 1 De voordrachten van den heer Schouten verdienen ten volle de aandacht. Aan eene duidelijke, beschaafde uitspraak paart hij eene gevoelvolle voordracht, eenvou dig, zonder overdrijving, en het was opmerkelijk, dat hier, voor een zoo talrijk publiek, meerendeels bestaan de uit levenslustige jongelui, die men uit den aard der zaak, al minder geschikt mocht rekenen om na de pauze hunne gedachten nog te bepalen bij de voordracht van een ernstig gedicht, de heer Schouten ieder in spanning hield, toen hij het innig diep gevoel de „Boem, boem", reciteerde. Natuurlijk, dat hier ook zijne komische voordrachten veel bijval vonden. j Van het bal daarna werd nog een uur of wat druk I gebruik gemaakt, zooals zich denken laat. 1 Wieringen. Een treurige vondst. Zondagnamiddag zag een visscherman vanaf den Pol- j der iets in zee hetgeen hem vreemd voorkwam. De man aarzelde geen oogenblik en ging er op af en i kwam tot de ontdekking dat er in de modder een lijk van een man lag. Bij onderzoek bleek dat het het lijk was van den bij den storm op den Gen Februari j'.. verdronken Wieringer visscher Jan Baijs Jbz. Het lijk werd aan den wal gebracht en verder naar de ouderlijke woning vervoerd. - Wleringen. JL Zaterdag en Zondag gaf de muziekvereeniging Harmonie haar tweede uitvoering. Behalve een tooneei- stuk, get. Het was maar een loods, kregen wij een zevental muzieknummers te hooren. De muziek viel als altijd zeer in den smaak en' een daverend applaus bewees den spelers telkens, dat hun moeite en ijver zeer op prijs werden gesteld. Wij kunnen dan ook niet nalaten een wobrd van dank te brengen aan den directeur, voor de mooie en keurige muziek welke hij ons weder aanbood en hopen dat de Harmonie welke onder zijne leiding tot het hoogste punt in de 3e afdeeling klom, evenveel suc ces mag hebben in de 2e afdeeling. Ook het tooneelspel „Het was maar een loods" vol deed goed, wat zeker ook grootendeels komt door de goede krachten welke daarin medewerkten. Dat het spel insloeg bewezen de stormachtige toejuichingen, zoowel op de uitvoering voor de gehuwden als op die voor de ongehuwden. Een gezellig bal besloot deze aangename bijeenkomst en hield de aanwezigen nog tot laat gezellig bij elkan- der. Een ding vonden wij echter jammer, en dat wagr/ dat wij van den heer Bruul niet een van die joHge voordrachten kregen te hooren, welke er zoo juisn de rechte stemming inbrengen. Anna Paulowna. De vereeniging „Liefdadigheid naar Vermogen" al hier hield Zondag 14 Februari in Veerburg eenle ver gadering. Er waren 19 leden aanwezig. Bij ontstentenis van den voorzitter leidde de heer D. C. Itezelman de vergadering. Na een welkomstwoord las de voorzitter een schrijven voor van den heer J. Oostra, waarin deze wegens vertrek bedankte als lid en voorzitter. Naar aanleiding hiervan werd gewezen op de groote werkzaamheid van den afgetreden voorzitter eii béslo- 1 ten, dezen dank te betuigen voor zijne bemoeiingen 111 hot belang der vereeniging. Hierna werd door den heer C. Huiberts rekening en verantwoording gedaan. Er was ontvangen f 575.49 en uitgegeven f 541.15. Uit het batig saldo te besluiten, dat de vereeniging een goed jaar had gehad, zou eene groote dwaling zijn, aange zien buiten de contributiën In hooge mate het reserve kapitaal was aangesproken. De vereeniging kan zelfs zoo niet blijven voortbestaan, waarom men zal trach ten, nieuwe leden te werven. Te hopen is het, dat dit getal flink aangroeie, waar het zulk eene onmisbare, hoogst nuttige instelling betreft. De heeren Dekker en

Schager Courant | 1909 | | pagina 1