M a r k t b e richten. Groenteveilingen. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. K. Appel zagen de bescheiden na en bij monde van eerstgenoemde werd gunstig gerapporteerd. Aan den heer C. Huiberts werd dank voor zijn accuraat beheer gebracht. Toen bracht de heer Dr. Toxopeus een prach tig gestileerd jaarverslag uit, waarvoor de voorzitter hem welverdienden dank bracht. De vereeniging telde 168 leden, dat was 11 minder dan waarvan het vorige verslag melding maakte. De heer Jb. Bakker werd bij acclamatie herkozen als bestuurslid, terwijl in de plaats van den heer Oostra na het bedanken door den heer R. Dekker, die liever wijk-commissaris bleef, gekozen werd de heer H. Visser. Beiden lieten zich de keuze welgevallen. Tot wijk-eommissarissen werden herkozen Mej. IJzendoorn, en de heeren A .de Graaf, K. Appel en C. Tijsen. In plaats van mevr. Oostra werd gekozen Mej. H. J. Sipman en in plaats van de laatste, die wegens verhuizing haar vroegere wijk was ontvallen, Mej. T. KosterRezelman. De aanwezigen namen de firtictie aan, terwijl aan de anderen van de benoeming zal worden kennis gegeven. Afgekeurd werd, dat tot heden de zaak in handen van een persoon was ge weest, nl. in die van den voorzitter. In het vervolg zal het dagelijksch bestuur optreden als vertegenwoor diger der vereeniging en voortaan zal elke maand eene vergadering van het bestuur worden gehouden, ter con troleering der gelden, opdat men niet meer zal komen te staan voor een toestand, die de vereeniging ten gronde voerde. Bij de rondvraag werd erop gewezen, dat leveranciers van melk, eieren enz. in het vervolg beslist niet zullen mogen leveren zonder bon, daar an ders betaling achterwege zou blijven. De heer De Boer vroeg, of onder deze omstandigheden de vereeniging nog f 15 zou uitkeeren aan de gezinsverpleging. Voor zitter deelde medie, dat door het bestuur reeds was be paald, dat hieraan geen verder gevolg zal worden gege ven. De heer H. Visser vroeg of gemeentesubsidie niet mogelijk zou zijn. Terecht wees de heer K. A. Kaan erop, dat zulk eene aanvrage het karakter van „Lief dadigheid naar Vermogen" zou schaden: men moest in dezen alles aan particulieren overlaten. Velen waren het hiermede eens. Hierna sluiting. Dirkshorn. Bij: de Maandag alhier gehouden verpachting van het gras langs de wegen van de banne Harenkarspel was de opbrengst f 408.50; 't vorig jaar was die f 457.75. Het gras langs den Woudmeersweg bracht f 53. op tegen f 40.in 1908. Burgemeesterskeuze in Harenkarspel. Zaterdag 13 Februari werd in de kolfbaan van den heer Brommer te Dirkshom een vergadering gehou den, ingevolge het aftreden van den burgemeester der gemeente Flarenkarspel. Voorzitter van deze vergadering Was de heer K. Kui per van Sehagerwiaard. De Voorzitter opent de vergadering, cn zet uiteen, hoe 't bestuur der vrijzinnige kiesvereeni- ging aldaar een comité heeft gevormd, hetwelk deze vergadering heeft uitgeschreven, teneinde besprekingen te houden omtrent de houding van de gemeentena ren bij de benoeming van een nieuwen burgemeester, 't Doet hein genoegen, dat zooveten aan den oproep hebben gevolg gegeven, (de kolfbaan was eivol, ve len moesten slaan). Hij heeft 3 punten gemaakt, welke achtereenvolgens zullen worden besproken, n.1. 1. Is de algemeene wensch een burgemeester uit de gemeente of niet. 2. Is 't eerste het geval, wie zal dan gesteund wor den. 3. Waarin zal die steun bestaan. Daarna geeft hij gelegenheid tot bespreking van punt 1. De heer Spaans acht het wenschelijk, zoo er een geschikt persoon in de gemeente kon worden gevon den, dat deze worde gesteund. De heer Reuvers stelt voor, het rooken te slaken voor een uurtje, daar hij den voorzitter Wel kan hoo- ren, maar niet zien, vanwege den rook. De heer Veldman sluit zich aan bij, 't gezegde van den heer Spaans. De heer Krabman is 't met beide sprekers eens; bij: wil niet zeggen, dat een gestuurde niet goed is, maar dan moet men toch afwachten. Daar niemand over dit punt meer venscht te spre ken, neemt de voorzitter het woord. Hij vindt, 't klinkt mooi, een flink persoon uit de gemeente. Daarvan ken nen we de deugden, maar de gebreken worden licht over 't hoofd gezien. Hij heeft echter lieden gespro ken, d,ie, voor 't zelfde geval staande, zich een in woner dei' gemeente zagen benoemd. Maar dat was niet meegevallen, 't Liep uit op familie regeering. Neef jes, enz. werden wel eens begunstigd. Hij: vindt, .dat een z.g.n. gestuurde vrij staat tegenover ieder. De heer Spaans is ook tegen een, die voortrekt, maar zoo een heeft hij niet op 't oog. Voorzitter: Maar een burgemeester is ook eenmensch. Veldman is 't niet met den voorzitter eens. De gemeenteraad is er ook nog. 't Streven is steeds om Raadsleden te krijgen, die flinke mannen zijn, zelf standige. We leven niet meer in den tijd, dat een Raadslid wordt gekozen om geld of stand, 't Wil spr. niet aan, dat de burgemeester zooveel invloed kan uitoefenen dat men bang behoeft te zijn voor voor trekken). De lieer Spaans kent een gemeente, waar men een „gestuurden" burgemeester heeft, dien men wel kwijt wou. De voorzitter concludeert, dat mag worden aange nomen, dat 't oordeel der vergadering is als dat van de heeren Spaans, Veldman, en Krabman, dat dus iemand uil de gemeente wordt gewenscht. Thans komt 't 2e punt aan de orde. De voorzitter deelt mede, dat door 't bestuur 'der kiesvereeniging een schrijven is ontvangen van den heer D. P. Plaatsman, dat deze solliciteert naar be doelde betrekking, ,'t Bestuur heeft gemeend, dat deze zaak niet op den weg van de kiesvereeniging Lag cn besloot daarom ©en comité te vormen, dat deze een vergadering uitschreef. Hij vraagt of iemand het woord hierop ook verlangt. De heer Krabman wil de candidatuur van den hr. Plaatsman steunen. Hij schetst den heer Plaatsman als een degelijk en ontwikkeld persoon, die de capaci teit voor liet burgemeestersambt ten volle bezit; als iemand, die een ieder, van welk geloof ook, steeds met raad cn daad bijstaat. Zestig of zeventig Waar- Ianders misschien wel zijn allen naar Dirkshorn ge komen ter vergadering en naar zijn beste weten cn hopen, verkiest het moerendeel den heer Plaatsman. De heer Veldman zag gaarne den heer J. Burger gesteund. Spr. met nog ruim 50 personen hebben een vergadering belegd en den heer Burger verzocht zich candidaat Ie stellen, maar alle aandringen hielp niet. Het liccfl veel moeite gekost hem over te halen.. Vol gens sprekers meening is de heer Burger een degelijk, eenvoudig persoon, flink ontwikkeld en bekend mei de geliccle gemeente. Hij is nog jong, 35 5 36 jaar. Men zou er dus lang oen burgemeester aan kunnen .ttöbben. Spr. acht het wenschelijk met een jonge kftacht tc beginnen. heer Spaans zegt, dat de tegenwoordige burge meester niet weder benoemd wenscht te worden, daar hij zij«n ouderdom een bezwaar acht. Spr. heeft gehoord dat dra heer Plaatsman hardhoorig is. Hij wijst er ver der o p, dat de heer Burger aangezocht is en dat hij zijn beslissing voor zich wou houden tot hij de opinie van aeze vergadering wist. Daarom beveelt hij den heer B. n ogmaals aan. Dei heer Krabman erkent de hardhoorigheid van den heeT P., maar voegt er bij, dat dat toch niet erg het jammer, dat er nu twee stroomingen zijn!. Hij is bang, dat t bekende spreekwoord van twee honden vechten om een been enz. ook hier van toe passing zal kunnen worden gebracht, dat 't dus op ©en „gestuurde" zal uitloopen. Na nog eenige opmerkingen van de heeren Spaans \chlman besluit <le voorzitter, dat uit de discus- S1CS fmnnnrftonrn ic i Ul u. houden «aar een lijst ter teekening lag. Daarop is naar sprekers weten, I naam op gekomen. Den heer Reuvers verblijdt het, dat hij nu nog ie mand hoort uit 't Waarland. Spr. heeft gehoord van 60 70 aanwezigen uit 't Waarland en heelt alleen den heer Krabman nog maar gehoord. Zijn allen met stomheid geslagen? Hij wekt hen op, ook eens een mond open te doen. De heer Krabman beaamt, wat betreft die lijst. Hij zelf was 't die teekende. Maar van die lijst is geen verder werk gemaakt, omdat spreker den heei vvi. Zul, een lid van den Raad, aan zijn zijde had en de 'bedoeling en het streven van beide, Krabman en Zut was de meiischcn op te wekken naar Dirkshorn ter vergadering te gaan cn daar dan te teekenen. Spr. betreurt 't ook, dat ieder nu zwijgt. De heer W. Zut vraagt nu liet woord cn vertelt ook van het streven van de heeren Krabman en Zut, om zooveel' mogelijk Waarlanders naar Dirkshorn te krijgen. Wat de lijst betreft, dal was alleen werk van den heer Krabman. De lieer Spaans kan zich niet verklaren, dat do heer Zul voor den heer Plaatsman ijvert, daar li ij juist de man Was, die den heer Burger aangezocht heeft. De heer Krabman vindt, dat men elkaar hier 111 de wielen rijdt, en dat de hoer Zut een beetje twee voudig gewteest is. De heer Veldman is '1 ook niet duidelijk hoe de heer Zut voor twee kan strijden, terwijl er maar één burgemeester noodig is, voor welke woorden de heer Krabman den spr. dankt. De heer Zul had de bedoeling om meer candida- tenH o krijgen; hij erkent ook den hoer Kooi aange zocht te hebben, doch deze wou niet; hij: achtte 't in 't belang van de gemeentenaren, als er meerdere waren, want was er maar een, dan moest men dien nemen. De heer Spaans vindt, dat de heer Zut hier meer als Raadslid, dan als particulier handelt. Nadat nog eenige keeren van gedachten werd ge wisseld, stelt de heer Bakker voor, om maar van dit punt af te stappen, 't Leidt toch niet tol oen goed resultaat. Men dwaalt van de hoofdzaak af. Nadat nog een voorstel tot stemming aangeraden en te zot 0111 cr aan te denken gevonden wordt, zegt de voorzitter, dat punt 3 nu vervalt. De voorzitter dankt voor de talrijke opkomst cn sluit de vergadering. Koedijk. De heer Ds. J. .1. van Meurs alhier beeft liet be roep bij de Ned. Herv. Gemeente te Oterleek aan genomen. Anna Paulowna. De heer Dr. H. J. Toxopeus alhier is beroepen bij; de Ned. Herv. Gemeente te Venhuizen. Onder den trein. Men meldt uit Eindhoven: Maandagavond ongeveer half negen hoorden perso nen, die zich voor het te Eindhoven op het .Wilhel- minaplein staande circus De Jongh bevonden, een ont- zettenden slag. Al ras verspreidde zich de mare, dal biji een dichlbijzijnden overweg der Staatsspoorwegen een ongeluk had plaats gegrepen. Dit bleek helaas waar te zijn. Een ontzettend voorval had zich afge speeld. De' afsluitboomen waren neergelaten voor den personentrein, die ten 8 uur spoortijd uit de rich ting Valkenswaard te Einhoven binnenkomt. Voor de boomen bevond zich een bakkerswagen niet paard, bestuurd door den heer Anloon van Hapert, bakker te Woensel; ook diens knecht bevond zich op den Wagen. Door een tot nu toe niet opgehelderde oor zaak schrok het paard plotseling en vloog over de boomen, den Wagen meesleepende, juist toen de trein naderde. De wachter Toon Dingen, ©en ongeluk voor ziende, sprong toe om het paard van de rails te hou den, dit mislukte echter. De trein greep paard eji wa gen, alles meesleepende en vernietigende; de knecht sprong nog juist bijtijds van den wagen, doch de heer VanHapert werd zoo zwaar gewond, dat hij: na korten tijd overleed. De overwegwachter Toon Din gen, werden armen en boenen afgereden. Hij was on middellijk (d'ood. Het paard werd vermorseld, terwijl de wagen vernield werd. Deze laatste en het paard werden een 200 meter mede gesleept, de brooden uit de kar lagen her- en derwaarts over de lijn. Spoedig Waren eenige geneesheeren ter plaatse, die slechts den dood konden constateeren. Het lijk van den wachter en dat van den lieer Van Hapert werden naar het gasthuis vervoerd. De trein stopte dadelijk na het ongeval. De fli'eer Van Hapert was ongehuwd, de overwegwachter gehuwd. Drie meisjes verdronken. Te Amerongen zijn Zondagmiddag hij het schaat senrijden vijf meisjes door het ijs gezakt. Met moeite wérden er twee gered, doch de 16-jarige A. Viegen, de 15-jarige C. van den Vendel met haar 13-jarig zusje kwamen om. IVii tnrli geslaagd. De lezing van den heer Van Vorst, ex-pater Cou- lestinus, die Dinsdagavond door de houding van het publiek te Bergen-op-Zoom niet doorgaan kon, heeft nu Zaterdagavond in hetzelfde lokaal plaats gehad. Er waren 7,0 a 80 personen aanwezig, die den spreker bedaard aanhoorden en zonder ©enigerlei betooging na het einde der lezing de zaal verlieten. Wel waren er echter van katholieke zijde vooraf in de fabrieken en werkplaatsen biljetten verspreid om de geloovigen te gen het bezoeken van dergelijke lezingen van Socialis- tischen aard te waarschuwen. Bedolven Zaterdagnamiddag was bij de fabriek „Noorderha- j gen" der firma Van bleek en Co. te Enschede de plaatswerker II. Smit bezig met het scheppen van steen- kolen van een voorraad, die als het ware was onder- j mijnd, doordat men een dikke bovenlaag, welke ten- gevolge van sneeuw, regen en vorst hard was, had laten hangen. Zeer onverwacht liet de overhangende massa los en Smit lag eronder bedolven. Het ongeval werd gelukkig direct opgemerkt en velen togen aan den „arbeid. 'I Mocht gelukken den man rfog levend uil zijn benarden toestand te verlossen. Hij was echter j gewond en werd bewusteloos per brancard naar 't Zie kenhuis vervoerd. Gisteren Was de toestand ©enigszins beter. Broek op Langendijk. Nog steeds dure landerijen aan den Langedijk. Op 't laatst der vorige week werd te Broek op Langendijk land verkocht voor f 131 per snees, wat ongeveer over eenkomt met f 5500 per H.A. Andere perceelen werden op dezelfde veiling voor f 118 en f 113 per snees verkocht. Is het voor den verkooper van tuinbouw producten een goede tijd, niet minder is het dit voor hen, die landerijen van de hand doen. Broek op Langendijk. Door de neutrale arbeidersvereeniging Plicht en Recht te Broek op Langendijk is met nagenoeg alge meene stemmen besloten, medewerking te verleenen aan de te houden volksstemming. Ook werd besloten to Zuidscharwoude een spreker te laten optreden met het onderwerp: Het arbeidscontract, en een onderzoek in te stellen naar de bedoeling der Ongevallenwet. Nog werd bepleit herziening der Statuten, zoodat alle land- en tuinbouwers lid kunnen worden. Zuidscharwoude. Zaterdagavond hield de heer Van Det uit Amsterdam alhier een lezing over: Sociaal-democratie en onder wijs. Hij drong daarin aan op verbetering' van de leerplichtwet, verplicht herhalings-onderwijs, de alge meene kostelooze volksschool, voeding en kleeding voor behoeftige schoolkinderen, de instelling van het instituut schoolartsen, schoolbaden etc. Ten opzichte yan het bijzonder onderwijs nam spreker het standpunt in, dat dit aan dezelfde voorwaarden moet voldoen als het openbare, en dat beide takken van het volkson derwijs onder de best mogelijke omstandigheden moe ten worden gegeven, opdat de arbeiders langzamerhand knn»»Jre" ,begrijpen llet recht, dat ook zij moeten klassp ,s eter! van alles. wat nu slechts voor een Kiasse is weggelegd. Naar hhet''i Huis van Bewaring te 's-Gravenhage zijn een paar boerenknechts uit Wassenaarovorgebracht verdacht zich ten nadeele van een geldkantoor in de hofstad aan bedriegelijke handelingen te hebben schul- Befde^knechts waren in dienst van een boer, (lie .„o.' al erg krap in zijn geld zal en om in dat gebrek te "voorzien op allerhande minder eerlijke Jodelen zon. In 't laatst van het vorige jaar begaf hij zich me zijn knechts naar bedoeld geldkantoor om een krediet van eenige duizenden guldens op te nemen. Hij stelde zijn knechts als horgen voor en alle drie gaven zich daarbij uit voor personen die in Wassenaar als soliede bekend staan, zoodat. het kantoor dan ook omtrent die met name genoemde dorpsingezetenen gunstige ïnfor- inatiën verkreeg. Nu moest alleen nog hij een notaris een akte w( - den gepasseerd. Ook dit geschiedde. De akte werd met de valsche namen ondertcekend en de z.g. borgen van wie een vrijgezel en de ander weduwnaar gaven tevens van te voren verzonnen namen ais die hunner respectieve echtgenooten op. Alles was dus in orde en het geld werd door het kantoor uitbetaald. Maar toen 't nu dezer dagen op rentebetaling aankwam, werd het bedrog ontdekt, want de personen wier namen waren opgegeven, wisten na tuurlijk van niets. Gevolg was dat er door de politie een onderzoek werd ingesteld, dat leidde tot de aan houding van de twee knechts. Hun baas was reeds eenige weken geleden ter zake van een soortgelijk te Delft gepleégd misdrijf gearresteerd en naar het Huis van Bewaring overgebracht, waar zich nu dus het ge- heele trio in voorarrest bevindt Van het door het kantoor verstrekte geld was niet veel meer te vinden. De moord te Apeldoorn. (Zie le pag.) Men meldt dat de verdachte bakkersknecht VV. F. in het ziekenhuis door de justitie in verhoor is geno men en blijven ontkennen iets van de misdaad af te weten. Hij is met het lijk geconfronteerd, dat naar het ziekenhuis was overgebracht. P. bleef in tiet, zieken huis onder bewaking der politie. In de woning van den verslagene is de vrouw verhoord en een uitgebreid onderzoek ingesteld; de dekens zijn in beslag genomen. In verband met dit onderzoek, maar vooral ook na het rechterlijk onderzoek, waarbij ©en broodbakkersmes in beslag is genomen, zijn er ernstige vermoedens aan schuld gerezen tegen den knecht W. P liet brood mes paste -geheel in de sneden in de wollen dekens en in de verwondingen door hart en lever van den verslagene. W. P. is gistermiddag om half vijf per rijtuig van het ziekenhuis naar het station vervoerd en naar de gevangenis te Zutphen overgebracht. Nader moet nog gebleken zijn dat, toen de dader van den moord de doodelijke steken had toegebracht, hij direct daarna het nachtlichtje heeft uitgeblazen, zoodat het vertrek in het duister gehuld was. Dade lijk na de waarschuwing, 's nachts om een uur, heeft de politie een onderzoek op de plaats van het mis drijf ingesteld, dat tot den morgen duurde. Er loopen allerlei geruchten omtrent de aanleiding tot dezen sluip moord. T uberculoseverzekering. De levensverzekeringmaatschappij Raadpensionnaris Johan de Witt te Tiel heeft een in ons land nog nooit toegepast denkbeeld in practijk gebracht. Wie bij haar een verzekering van kapitaal hij overlijden of een ge mengde verzekering sluit kan door betaling eener ex- tra-premie zich de uitkeering der kosten van verpleging in een sanatorium verzekeren, ingeval hij minstens een jaar na het sluiten door longtuberculose mocht worden aangetast. De extra-jaarpremie voor deze verplegingskosten is voor elke f 100 uitkeering voor een verzekerde tot 30-jarigen leeftijd f 2.50, na dien tijd f 1.50. De bijverzekering is onafscheidelijk verbonden aan een hoofdverzekering en de maatschappij behoudt zich het recht voor, naar haar keuze zelf de sanatorium- kosten tot het verzekerd bedrag te voldoen of met datzelfde bedrag voor een andere doeltreffende verple ging te zorgen als opneming in een sanatorium niet mogelijk is. De uitkeering voor verpleging is een voorschot, dat door de maatschappij wordt ingehouden bij het over lijden van den verzekerde. Ingeval de verzekering afloopt bij leven (gemengde verzekering) wordt slechts het halve voorgeschoten bedrag ingehouden. De maatschappij stelt zich voor, een deel .van de ver diensten op deze posten van levensverzekering in den vorm van afsluitprovisie (afgescheiden van wat daar voor als regel aan de vertegenwoordigers wordt toe gekend) telken jare af te staan aan de Nederland- sche Centrale Vereeniging tot Bestrijding der Tuber culose. Kranige jongens. J.1. Zaterdagnamiddag liep het zoontje van den heer De Groot te Naarden over het steeds onbetrouwbare ijs van de diepe buitenvestinggracht aldaar. Plotseling zakte hij door het ijs en ofschoon er mens dien genoeg in de nabijheid stonden, kon of durfde niemand een hand tot redding uitsteken. Daar kwamen Marius, Ferdinand en Frans Vernim- men aan, resp. 11, 12 en 1 6jaar oud, met de schaat sen in de hand naar huis lerugkeerende. Onmiddellijk werden de overjassen uilgetrokken, en begaven zij zich op het broze ijs tol dicht hij den drenkeling, die reeds een paar malen geheel onder water verdwenen was. Deze was echter te verkleumd om de jasmouw vast te houden. Plotseling zakte ook Marius door het ijs, doch bijna op hetzelfde oogenblik greep Frans zijn broertje cn wist hem uit liet gat te trekken. „Ik ben nu toch nat", zei de dappere kleine Marius, ging plat op het ijs liggen en greep met de rechter hand den drenkeling vast toen deze weder boven kwam en hield met de andere hand de jas vast die Frans weder in de hand hield, enz. Het gelukte den kranigen jongens het knaapje zop van een wissen dood te redden. Toen Marius thuis kwam en moeder hem onder hield over de rockelooze wijze, waarop hij zijn jeug dig leven gewaagd had, antwoordde hij:„Moe, ik kon het heusch niet laten. Hij zag mij] toch zoo smeekend aan, maar mijn schaatsen ben ik er bij' kwijt geraakt als u daar maar niet boos over is." Automobielongeluk. Op den straatweg tusschen Putten en Njjkerk heeft Zondagmiddag, omstreeks kwart voor drie, een ernstig automobielongeluk plaats gehad. Op den terugweg van Putten naar Njjkerk reed een tweetal automobielen, in de voorste waarvan gezeten waren de heeren J. W. R. en D. M, uit Utrecht, het zoontje van eerstgenoemde, het dochtertje van den heer D. uit Hilversum, benevens een chauffeur. De auto reed in vrij matige vaart, temeer, doordat men pas een troep spelende kinderen op den wog had moeten passeeren, toen plotseling van een boerenerf een knaapje kwam aanloopen, dat in plaats van de auto te doen voorbijrijden, juist don weg overstak. De heer M., die bestuurde, het gevaar bemerkende, deed onmid dellijk het motorrijtuig den berm van den weg opzwen- ken, wat evenwel niet verhinderen kon, dat het kind, hetwelk anders gewis zou zijn vermorseld, door do auto nog werd gegrepen en met kracht tor zijde van den weg geslingerd. Doch ook de inzittenden van de auto kwa men er alles behalve goed af. Het motorrijtuig reed met een kracht tegen een boom op, zoodat het volko men onbruikbaar is geworden en ter plaatse voorloopig moest worden achtergelatende heer R. werd pl.m. 3 nieter weggeslingerd, doch kwam er overigens met onbeduidend letsel af, zijn zoontje viel eveneens uit de auto, waarbij hij een bloedende aangezichtskneuzing bekwam en een zijner brilleglazen werd verbrijzeld golukkig zonder het oog te doren, hot meisje sloeg met het gelaat tegen de voorzitting van de' automobiel, waarbjj haar eenige tanden uit den mond werden geslagen en de kaak verbrijzeld. De heer M. en de chauffeur bleven geheel ongedeerd. Het boorenjongontje bleek een ernstige hoofdwonde to hebben bekomen, bovendien klaagde het knaapje, dat nog bjj bewustzijn was, over inwendigo Pijnen. (U> D Moordaanslag en poging f 7nnri atr ii vond omstreeks zes uur, liep op aen Dam te Amsterdam achter het commandantsliius een paartje. Amsteiaam aunw» .-,,n£,ftmenach een scheermes voor en* politieagenten0wortTzij ö^nof°f gun in het café van den heer Mustert op don Dam, by d0inèrwSg'hot bloed gestelpt met behulp van zak- doeken later brachten twee broeders van don gemeen- tol ijken' geneeskundigen dienst, dio nog al langJ>p zich bidden laten verwachten, een eorsto verband aan. Per rijwielbrancard werd het meisje toon naar het Binnengasthuis vervoerd. Inmiddels had hot jonge- mensch aan de politieagenten, die hem in verzekerde bewaring brachten, de vraag gesteld of hy haar nog eenmaal mocht zien. Toen hij hierop een weigerend antwoord ontving, gaf hu ook zichzelf een snede inden hals. Ook hü werd naar het Gasthuis gebracht. Aan het gebeurde bleek het volgende te zyn vooraf gegaan. Het 20-jarig moisjo en haar vrijer waren in het café van Mustert geweest. Toen de jongen zich naar het bovenzaaltje had begeven om daar wat piano te spelen, plaatste zich bij haar een andere bezoeker, naar werd medegedeeld, een gehuwde dansmeester, op wien het meisje verliefd moet zijn. Dit werd de aan leiding tot een woordenwisseling. De oorzaak van den aanslag moet daarom gezocht worden in jaloezie. i Alkmqar, 15 Febr. 1909. 10 Koeien en ossen f 150. - a 26o.-, 36 vette kalveren i f 40.— a 119.—per Ned. P. f 0.90 a 1.-, 73 nuch- tere idem f 8.— a 20.-, 6 magere schapen f 20.- a 29.— vette id. f a 216 vette varkens 0.42 a 0.48 per P., 41 magere idem f 16.— a f 19.—. Hoorn, 13 Februari 1909. per H.L. Tarwe f a Rogge a Gerst n &-50 a 6.— Haver f10 a Groene erwten 12.— a 12.50 B Grauwe 12.— a 15.— Vale 12 - a 16.- Br. Boonen 9.75 a 13.50 Karweizaad 22.50 a Monsterdzaad 23.— a Iloorn, 13 Februari 1909. 5 stuks Paarden Koeien 16 Schapen 42 Kalveren 104 Biggen Kipoieren 1275 kop Boter Amsterdam, 15 Februari 19C9. Ter Veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 325 vette Koeion le qual. f 0.68 a 0.72, 2e qual. f0.62 a 0.66, 3e qual. f0.56 a 0.60, 155 Melk- en Kalfkoeien f 135 a 275.— per stuk, 97 nuchtere Kalveren f 9.— a f 15.—, 38 Schapen f 20.— a 24.—, 484 vette Varkens Hollandsche le qual. 45 a 47 ct., idem 2e en 3e qual. 43 a 44 ct., Overzeesche en Geldersche le qual. 45 a 47 ct., idem 2e en 3e qual. 42 a 43 ct. per K.G. Nieuw Leven. Station Noord Scharwoude. 13 Februari 1909. Roode kool f 17.50 a f 18.50 per 100 stuks Roode kool 2e srt. f16.— a f 17.— Kleinere f 7.— a f 15.— Gele kool f 13 a f 14.— Gele kool 2e srt. f 11.— af 12,— Kleinere f 6 - a f 9.— Deensche Witte f 18.50af 19.— Deensche Witte 2e soort f 16.— af 18.— Kleinere f 7.— a 14,— Uien f 4,40 a f 460 per 50 K.G 15 Februari 1909. Roode kool f 17 50 a f 18.— per 100 atuks. Roode kool 2e srt. f 16,a f 17.— Kleinere f 7,— a f 15,— Gele kool f 13,— a f 14.— i Gele kool 2e srt. f 11,— a f 12— Kleinere f 6 a f 10.— Deensche Witte f 18 af20.— Deensche Wiite 2e srt. f 16.— af 17.60 Kleinere f 7.— af 15.— Uien f 4.60 a f 4.60 per baal. Broek op Langendtyk, 15 Februari 1909. Roode kool f 7.— a f 19.50 Gele kool f6.- af 14.— p Witte kool f 7.50 a f 20.— Uien f 4.25 a f4.50 Gemeente Scluigcn. Ingeschreven van 13—16 Februari 1909. Overleden Willem Gijsbert van Ginkol, oud 8 jaar, z. v. Oornelis van Ginkel en van Dina Johanna Stuul. Gemeente ZtJPE. Ingeschreven van 10-12 Febr. 1909. Overleden: Niesje Nomes, 80 jr., wed. van Willem Heman. f 100.— a 210.— p.st. a 13.- a 21.- 6.— a 12.— n 6. a 11. 3.50 a 4.- p. 100 0.77$ a 0.82J p.kop Aardbeving. ROME, 14 Febr. Telegrammen uit Messina bevesti gen, dat in den afgeloopen nacht tamelijke sterke schokken gevoeld werden. De schepen op de reede wer den heftig heen en weer geschud. De enkele gebouwen, die bij voorafgaande schokken nog waren blijven staan, zijn nu ook in puin gevallen. Ook te Melazza, Catania en Palermo werden schokken gevoeld. De „Popoio Romano* meldt, dat de spoorweg bü Catania beschadigd zou zijn. Bood ongeluk. CARTHAGENA, 14 Febr. Een golf sloeg een boot om waarin vijf personen gezeten warenvier van hen verdronken. Mijnongeluk. FRIEDRICHSHUTTE (Opper Silezië), 15 Febr. In de I nedensgrube werden 's nachts door het instorten van een stelling, zeven mijnwerkers bedolven. Tot heden morgen negen uur waren 4 Hjkon boven gebracht. De „steker". BERLIJN, 15 Febr. Hedenmorgen werden opnieuw I twee vrouwen door den onbekende gestokende dader j is ontvlucht. Tot nog too zijn reeds 15 aanslagen ge pleegd, waarvan oen met doodelijken afloop. BERLIJN, 15 Febr. (Later). Hedenmiddag te 3 uHM werd voor de 16e maal oon aanslag met een mes o? een vrouw gepleegd, ditmaal to Rixdorf. De dader pnkte oen zekere juffrouw Loobs bij den hals en trachtte haar toen een steek toe te brengen in de dn. De vrouw werd echter niet gewond, doordat het mes afstuitte op een lederen tasch. In den loop van den middag werden weder twee aan slagen op vrouwen gepleegd In het Z O. van Berlijn werd een vrouw door eon onbekende gestoken, hetd®8 stuitte echter af op de baleinen van het corset. Tegon den ayond kreeg een jong dienstmeisje in Licbtenrade door de kleederen heen een steek in de heup. Beide keeron wist de dader te ontkomen. Hedenavond bleek, dat weder twee aanslagen waren gepleegd. Een meisje kreeg een steek door de kleoderon en ook aan oen vrouw, dio eerst met een boksbeugel werd overvallen, werd eon stoek door hare kleederen hoen j toegebracht. Ook deze vrouw bleef ongedeerd. I

Schager Courant | 1909 | | pagina 2