Plaatselijk Nieuws. schen verkoop in de kassen der vereenigingen wordt gestort. Aan de orde werd daarna gesteld de behandeling van den beschrijvingsbrief voor de alg. vergadering, die op 24 Febr. a.s. wordt gehouden. De afd. betuigde adhaesie aan het voorstel Warmenhuizen om een on derzoek naar de uitgestrektheid der groenteteelt te laten uitvoeren, terwijl de wenschelijkheid van 't hoofd bestuur werd gedeeld, om er aan tos te voegen, dat deze maandelijks aan den secretaris het aantal ver kochte en nog onverkochte kooien met de namen der koopers zal opgeven. Als amendement werd hieraan toegevoegd op bepaalden tijd door een bode de uit gereikte formulieren (daartoe te verstrekken) op te halen, waarop ieder lid invult, wat hij verkocht en on verkocht aan groenten bezit. Het voorstel Zuidscliarwoude, om weer pet. aan do kooplieden te geven zooals vroeger, werd inge trokken en overgenomen het voorstel van het Hoofdbe stuur om 40/100 pet. te geven. Het hoofdbestuurslid Zeeman gaf zijn tevredenheid over deze handelwijze te kennen, daar een Hoofdbestuur, als leidend lichaam, op zijn leden en afdeelingen moet kunnen rekenen. Bij de overige voorstellen volgde men het praeadvies van 't Hoofdbestuur of voegde er amendementen aan toe. Zoo werd op een voorstel van 't Hoofdbestuur dat f 10 wenschte uit te lceeren uit de algemeene kas der vereeniging aan dengene, die een diefstal van pro ducten der leden aanbrengt, hetwelk tot ontdekking van den dader leidt, een amendement toegevoegd, dat ook de afdeeling f 10 zal geven in een dergelijk geval. Daarna werden afgevaardigden gekozen voor de te houden algemeene vergadering. Behalve bestuursleden werden als zoodanig aangewezen de heeren: F. van Bergen, J. Berkhout, Jb. Kramer, P. Bet, K. Zeeman en A. Kout. Als leden der zetkoolcommissie werden benoemd de heeren G. Kooij, P. Kooij, A. Kout en J. Berkhout. De rattenverdelging zal weer op dezelfde wijze Worden voortgezet, zoodat 2 cent per snees van ieder lid zal worden geheven. Tot penningmeester der commissie werd benoemd de heer P. Kooij. Een voorstel om art. 2 van het Huish. Reglement zoodanig te wijzigen, dat de secretaris ook buiten het bestuur kon gekozen worden, werd ingetrokken. Goedgekeurd werd verder nog, dat de premie, uitgeloofd voor het vinden van een middel tegen „het vallen" en „de draaihartigheid" tot f 5000 werd verhoogd en die voor „de kanker" tot f 1000. Aangenomen werd nog, dat bij verwerping op de algemeene vergadering, de afdeeling toch nog f .10 pre mie wil uitloven voor een aangebrachten dief. Het bestuur kreeg machtiging om leden, die zonder geldige redenen de afd. hebben verlaten en die weer terug willen komen, f 10 premie te laten betalen, in dien het bestuur termen daarvoor aanwezig acht. Daar na werd de vergadering gesloten. St. Maartensvlotbrug. In de plaats van den heer J. van der Ham zal als kaasmaker in de kaasfabriek „Klein Begin optre den de heer C. Groen. Stortgronden. Uitslag der verpachting van stortgronden langs het Noordhollandseli Kanaal onder de gemeenten Zijpe en Den Helder, thans nog begroeid met wilgenhakhout, voor den tijd van 12 jaar: perc. 1 en 2, groot 1.39.35 H.A. aan G. de Moei te Zijpe voor f 106 's jaars; perc. 3, groot 0.66.20 H.A., aan D. van Duin, land man te Zijpe, voor f 23 's jaars; perc. 4, 5, 6, groot 4.22.50 H.A., aan P. Tuyn en Nico- laas Tuyn, beiden te Zijpe, voor f 243 's jaars. perc. 7, groot 0.75.00 H.A., aan J. Scholten te Zijpe voor f 28 's jaars; perc. 811, groot 2.91.05 H.A., aan J. Slikker Czn. te Helder voor f 223 's jaars, alzoo te zamen f 623 's jaars. Kieuwe Niedorp. Vergadering van de Afdeeling Waard en Groet der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, gehouden op Vrijdagavond 19 Februari 1909, op de bovenzaal van „De Prins Maurits." Voorzitter de heer W. C. Visser, die de vergade ring (5 leden zijn er aanwezig) opent, waarna de secre taris, de heer K. Boekei van Winkel, de notulen voor leest, die worden goedgekeurd en waarin hij, den Scha- ger-courant-versloggever dankt voor 't juiste verslag van Dr. Quanjer's spreken over plantenziekten, dat dienst deed bij liet opmaken van de notulen. Daarna komen eenige ingekomen stukken ter tafel, die voor kennisgeving worden aangenomen. Aan de orde wordt gesteld -een ingekomen schrij ven van den heer Dr. v. d. Veen, van Rotterdam, as sistent hij het rijles serum instituut. Voorzitter maakt melding van de moeite, die hij zich gaf inzake inenting van vee tegen besmettelijk verwerpen en besmettelijke sehedecatarrh, en deelt mede ,dat Dr. Van der Veen hier is geweest en over leg met den heer Wester, veearts te Schagen, heeft ge pleegd en lief onderzoek heeft geregeld. Bij de heeren J. Stammes, F. Brouwer, P. Pijper, P. Saai, is de ronde gedaan. Voorzitter kan thans mededeel-en, dat elke boer zich zelf nu kan aangeven voor de inenting van vee tegen besmettelijk verwerpen en besmettelijke schede-catarrh en da! na zulk eene aanmelding Dr. Van der Veen zich direct in verbinding zal stellen met den korist- bij wonenden tijksveea rts Voor de tentoonstelling te Gouda wordt geen sub sidie toegekend.. Uit een ingekomen brief blijkt, dat de afdeeling Ho 'i- van Lanaoouw in 1910 de ten toonstelling wil hebben Van vee, land- en tuinbouw producten. Zij vraagt den steun dezer afdeeling. Be- slo'eu |0[ aanhouden. Er wondt Ier inzage disponibel gesteld een boekje Ow R-io ■••1'n-ir. "i Dr. Scheij. In beba-delina komt nu eene circulaire van 't Hoofd bestuur over varkensziekte, welke nogal belangrijke cij fers bevat. We onlleenen er het volgende aan: ...„Het hoofdbestuur is overtuigd, dat door eene tijdige en goed toegepaste inenting het optreden der ziekte na genoeg zeker kan worden voorkomen. De ci jfers ziin ontleend aan bet verslag aan II. M. de Ko ningin \an de bevindingen en handelingen van 't vee- artsenijkundig Staatstoezicht in 1907: Voor geheel Nederland bleef op 166107 ingeente ge zonde varkens 99.7 p.Gt. volkomen gezond, terwijl van de 126 ziek geworden varkens, zijnde o.3 p.Gt., nog 295 herstelden en slechts 1.31 dieren niet volkomen herstelden, moesten worden geslacht, oi gestorven zijn. Op een aantal van 12752 varkens welke verdacht werden aan vlekziekte te lijden of daarmede besmet te zijn en daarna ingeënt werden, bleven gezond of herstelden 12565 dieren of 98.5 pet. Var- de 7330 zieke varkens die werden ingeënt, her stelden 6512 stuks of 88.8 pet. Voorwaar sprekende cijfers, welke verdere aanbe veling van toepassing van het middel tot inenting over bodig maken. Niet zooals tot nu toe al te dikwijls voorkomt zou de inenting moeten geschieden wanneer de ziekte zich reeds heeft vertoond. Neen, als stelregel zou moeten worden aangenomen om jaarlijks b.v. in. Mêl en Juni zoo mogelijk alle aanwezige varkens te doen inenten, waarbij gebruik zou kunnen worden gemaakt van de reeds op sommige plaatsen opgedane ervaringen om de varkens daartoe op enkele verzamelpunten te doen bijeenblengen teneinde zoodoende de werkzaamheden te vereenvoudigen. Na door de mededeelingen en ingekomen stukken te zijn heengeworsteld, wordt het jaarverslag over 1908 op het tapijt gebracht. De secretaris leest het voor en er blijkt uit dat op 18 Febr. 1908 eene lezing over hoenderfokkerij werd gehouden, die in den smaak viel; echter is hier geene afdeeling gesticht kunnen worden. Later werd een avond gewijd aan de vraag; „Wat heeft de praktijk geleerd over 't gebruik van kunst- mest? van'Nn?,?, d?rÜ6 spreker> Dr- Quanjer hield in 't begin pfantemzlekten.62'68 3aar8 bezig over 13e hoop "wordt uitgesproken tlni n« oPior,, v touw gazetten cursusV^Xn^s verslag op gunstige resultaten daarvan kan worden gewezen. Het ledental bleef stationnair. Slechts 1 lid is aan gebracht. Vervolgens wordt aan de orde gesteld de behande ling van den beschrijvingsbrief der S2ste buitengewone algemeene vergadering van de Holl. Mij. van Landbouw, te houden op 10 Maart a.s. te Amsterdam. Na eenige besprekingen is de beschrijvingsbrief afge handeld en wordt gestemd over een afgevaardigde. Na twee vrije stemmingen werd de heer Loekel be noemd in herstemming met den heer J. de Veer Jr., die plaatsvervanger wordt. Beiden nemen t aan. Nu is de beschrijvingsbrief voor de vergadering van „Hollands Noorderkwartier", op Woensdag 3 Maart a.s. te N. Niedorp in de Prins Maurits te houden, aan de beurt van behandeling. De heer Porte verklaart zich niet voor het punt: onderzoek naar de standwijdte van voederbieten op proefvelden en zou dit liever renvooieeren naar de Rijkslandbouwproefvelden. De heer Van der Stok wil 't aan de vergadering- overlaten. Onderzoek naar landbouwtoestanden in en emigratie naar Brazilië zijn de heeren Porte en Van der Stok ook tegen, 't Is beter dat het volk hier blijft. De vergadering is 't met hen eens en de afgevaar digde zal in dezen geest optreden. De heer J. de Veer Jr. wordt als afgevaardigde be noemd en laat zich de benoeming welgevallen. Aan de orde wordt gesteld de rekening en verant woording van den penningmeester. De heeren Porte en Strijker treden op als commis sie voor 't nazien. Bij monde van eerstgenoemde wordt gerapporteerd dat alles prompt in orde is. 't Saldo der vorige rekening is f 124.49%. De totale ontvangsten zijn f 1287.98%, de uitgaven f 1190.94, ba tig saldo alzoo f 97.04%. Voorzitter dankt en penningmeester en commissie. Na nog eenige bij de rondvraag gehouden bespre kingen, o. a. over de vraag of alle aan den te Nieuwe Niedorp gehouden wordenden cursus in veekennis deel- nemenden weten, dat deze f 2.5Q per leerling kost, wordt de vergadering gesloten. Relletjes te Scheveningen. Vrijdag in het middaguur was 't Frankenslag, te Sche veningen 't tooneel van ernstige wanorde, tengevolge van een aanval van ruim een 60-tal saamgeschoolde stukadoors, als weigeraars om 'n arbeidscontract te tee kenen uitgesloten of in werkstaking zijnde, op te werk gestelde stukadoors bij een werk aan het Frankenslag. Zij dreigden met geweld, indien de onderkruipers niet het werk neerlegden, en, de daad bij den eisch voe gende, vingen zij aan de „onderkruipers" te belemme ren, door op de steigers te klimmen en van buiten af tè bedreigen. De agent van politie M. S. van Dijk, die onbevreesd pogingen aanwendde om de bende te verwijderen en hierbij het zoover moest laten komen, dat hij te zijner verdediging gebruik van zijn sabel moest maken, werd* op een regen steenen, zoowel van uit de straat als van het werk onthaald, tengevolge waarvan hij ernstig aan het hoofd verwond en bijna bewusteloos werd. Een voorbijfietsend politie-wielrijder, die zijn kameraad te hulp schoot, maakte met soortgelijke projectielen ken nis en kreeg ook een ernstige hoofdwonde. Op telefo nische waarschuwing aan de politie Duinstraat, ver scheen dadelijk een brigadier met zes man, die de inmiddels aangegroeide menigte op een afstand wist te houden en stadwaarts dreef, zonder de daders der verwondingen als anderszins te ontdekken, hetgeen bij zulk een volksoploop ondoenlijk is, tenzij later onder zoek ze aan het licht mocht brengen. De heide agen ten zijn naar het ziekenhuis ter verpleging gebracht. Aan het bewuste werk staat ide arbeid thans stil. Hollandsche Maatschappij van Landbouw, Afdeeling Heerhugowaared en Omstreken. Vrijdag 19 dezer vergaderde- deze afd. ten huize van den heer Hofdijk. De aanwezigen werden door den voorzitter, den heer A. Wonder Az., verwelkomd, waar na de heer W. van Slooten, secretaris, de notulen der laatstgehouden vergadering voorlas, welke onver anderd werden vastgesteld. De ingekomen stukken ga ven ,o.a. aanleiding tol een levendige discussie over het gebruik van kunstmest, welke naar het algemeen oordeel nog vaak zeer onpraktisch wordt aangewend. Ge regelde proefneming werd niet ondienstig geacht, doch dan goede proeven en proeven van langeren duur dan één jaar. In dil opzicht is voor de vereenigingen op landbouwgebied nog wel iets te doen, meent men. Na de ingekomen stukken, welke voorts voor ken nisgeving worden aangenomen, komt de rekening aan de orde. Bij afwezigheid van den penningmeester, wordt rekening en veranhvoording gedaan cjoor den Secretaris, bijgestaan door een commissaris. Deze be vindt de rekening in de beste orde. De ontvangsten hebben bedragen f 134.40, de uitgaven f 142.09, waar onder een nadeelig saldo der vorige rekening, groot f 16.605. Het tekort is dus van dat bedrag terugge bracht op f 7.645. De secretaris merkt nog op, dat het ledental is geslegen tot 51, zoodat, indien 1909 geen bijzondere uitgaven vordert, de volgende reke ning vermoedelijk eens zal kunnen sluiten met Een voordeelig saldo. jWj Na ampele bespreking van den beschrijvingsbrief voor de te houden Algemeene Vergadering, wordl besloten ditmaal geen afgevaardigde le zenden, te meer daar men voor het secretarisschap geen bepaalde keuze kan doen uit de voordracht door het Hooldbestmir opge maakt en men verwacht, dat de voorgestelde regle mentswijziging wel geen tegenkanting zal ondervinden. Naar aanleiding van de vragenlijst door het Hoofd bestuur ingezonden, wordt de opmerking gemankt, dat uit de beantwoording daarvan kan blijken, dat de af deeling niet tot de sluimerende behoorl. al maakt ze zich dan niet over al de daarin genoemde zaken even warm. Bij de vragen de brandassurantie betreffende, werd wel de wenschelijkheid uitgesproken van het op richten eener gemeenteiijke-ondorlinge, doch tevens wer den de bezwaren door sommigen onoverkomelijk ge acht. Door den secretaris wordt medegedeeld, dat de hr. Posl Jr. door drukke bezigheden was verhinderd om in deze vergadering te voldoen aan zijn belofte lot het houden eener landbouwkundige voorlezing. Naar aanleiding hiervan Wordt voorgesteld den hr. Post uil te noodigen in een gecombineerde vergadering der afdeeling met „Nieuw Leven" en „Ons Belang", te houden zoo mogelijk einde Februari of begin Maart, zich van zijn belofte te kwijten. Door de heeren De Geus en Van Slooten zal dan verslag worden uitgcr bracht van de gehouden tentoonstelling, door laatstge noemde worden inlichtingen verstrekt omtrent het Cen traal Bureau, terwijl door den hoer Brugman de toe gezegde inleiding zal worden gehouden over proeftui nen. Aan laatstgenoemde wordt de opdracht verstrekt den Rijkstuinbouwleeraar, den heer Ilazeloop, te ver zoeken de landbouwers te willen voorlichten omtrent het verbouwen van voor deze omgeving nieuwe pro ducten. Met het oog hierop wordt bestolen deze ge combineerde vergadering te doen plaats hebben in „De Hengstman." De rondvraag nicls meer opleverende wordl dooi den voorzitter de vergadering met een woord van dank pan de aanwezigen gesloten. Gemeenteraad van Harenkarspel. Vergadering op heden, Zaterdag 19 Februari, des morgens te 10 uur. Voorzitter de heer Jb. Swan, burgemeester. Afwezig de heeren Groot en Burger. Na opening der vergadering volgt de lezing en goed keuring der notulen. Voorzitter zegt, dat de raad weer zoo spoedig bijeen is geroepen omdat de vroedvrouw tegen 15 Maart a.s. haar eervol ontslag heeft aangevraagd wegens haar benoeming te Ameland. De heer Zut meent dat die tijd erg kort is. Het eervol ontslag wordt met algemeene stemmen verleend, omdat men algemeen van oordeel is, dat de vroedvrouw haar werk goed heeft gedaan. Het salaris der vroedvrouw is f 250 en voorzitter vraagt of men op dat salaris een nieuwe vroedvrouw te zXn klaarkomen8'"'' Vre6St V00r dit bed™g "iet De heer Weel informeert, of er niet wat bij moet, een woning of zoo. „„j De heer Zut meent, dat als de nieuwe vroedviouvv zelf geen woning heeft de gemeente er voor zal moe ten zorgen. „„n Voorzitter zegt, dat vroeger het salaris was f 200 met vrije Woning. Toen is evenwel later de woning vroedvrouw voor hulppostkantoor verbum (1. De heer Zut meent, dat als men biji f —>9 nog vrije (woning geeft, dit wel f 300 zal worden. De heer Woel is er voor, dat de nieuwe vroed vrouw een woning wordt aangewezen en gezegd zal kunnen worden: daar moet je wonen. 1 14e heer Bijpost meent, dat B. en Vi. daar voor zullen zorgen. Voorzitter meent dat de nieuwe vroedvrouw de ver plichting moet worden opgelegd in de kom der ge meente te wonen. Doet men dil niet dan zou zij op hei Verlaat kunnen gaan wonen. De heer Zut: wat is de kom der gemeente, zouden we niet liever zeggen in het midden der gemeente? De heer Weel wil de standplaats noemen. De heer Bijpost acht Dirlcshorn of Kalverdijk het meest gewenscht. De heer Bakker ooi-deelt ook dat de vroedvrouw een woning moet worden aangewezen en dan zal zij daar ook wel mede tevreden zijn. De heer Weel acht den Oosterdijk het best. In Waarland wonen ook menschen. Spr. is niet tegen Dirks horn of Kalverdijk, maar acht dicht bij het raadslid Slot het 't beste punt. Spr. is voor vrije woning en wil dan in die omgeving een huisje bouwen. De heer Slot vraagt of de gemeente wel de vroed vrouw kan verplichten in de kom te wonen. Kan zij i wel een huis aanwijzen, spr. meent dat de gemeente dan een huis dient te hebben en zal men er in den korten tijd die beschikbaar is voor 15 Maart nog voor kunnen zorgen? De heer Weel noemt nu den Ooster dijk, daar is spr. niet tegen; ook is al genoemd achter het postkantoor en niemand heeft nog gezegd dat het daar niet goed is. En nu is het verschil dat de ge meente achter het postkantoor grond heeft en aan den Oosterdijk niet, daar zal de gemeente het moeten koo- j pen. Ook, zoo gaat spr. voort, kunnen we een on- i gehuwde vroedvrouw krijgen, die ergens zal gaan in- 1 wonen. Ook kan het al weer, dat die ongehuwde toch een eigen woning wil betrekken. Spr. zou gaarne willen dat B. en W. werd opgedragen naar een woning om te zien en dan een oproeping te doen voor f 200 en vrije woning. De heer Zut wijst op de ongetrouwde sollicitanten er geeft in overweging ook op te roepen tegen f 250 salaris. Dit wordt algemeen goedgevonden. De heer Weel wil bepaald in de oproeping vermeld zien de standplaats voor de vroedvrouw. De andere heeren achten dat het wel bij de nadere voorwaarden kan worden vermeld. De heer Weel blijft aandringen. Spr. vraagt het niet voor zichzelf, hij heeft de vroedvrouw niet meer noo- dig. (Groot'gelach.) De heer Zut meent dat het nu tijd wordt om van de vroedvrouw af te stappen. .Men besluit om de stand plaats niet te vermelden. Voorzitter had den timmerman Mooij gevraagd of hij de 6 schoolbanken voor hetzelfde geld wilde bij leveren. Deze moesten evenwel f 1.per bank meer kosten, wat voorzitter maar had goedgevonden. Aan den heer D. Bakker Stroet werd toegestaan zijn 5-jarig kind te Dirkshorn ter school te sturen. Voorzitter deelt mede met de reparaties van het raadhuis nog niet veel te zijn opgeschoten, het werk is slecht voor aanbesteding geschikt. De ankers zullen worden aanbesteed, en de rest zal nog eens worden gezien of het mogelijk is. De heer Weel is voor aanbesteding, 't is een puur karwei. De andere heeren geven het aan B. en W. over. Voorzitter zegt dat het de laatste vergadering is, die hij presideert, hij wil de heeren bedanken voor hun welwillendheid hem steeds bewezen. We hebben ook wel eens wat met elkaar ondervonden, maar we zijn steeds goede vrienden gebleven en ik dank de heeren daarvoor. Ook dank ik wel de heeren Wethouders voor de hulp en steun die ik van hen heb mogen ondervin- den, ook met hen heb ik steeds op de meest aange name wijze mogen samenwerken. Den secretaris bedank ik evenwel niet het minst De secretaris is mij steeds geweest een zeer hulp vaardig man, een man dien ik geheel kon vertrouwen. Wat dat voor mij beteekende zullen zij kunnen besef fen. die weten dat ik hem zoo bitter noodig had met mijn zwakke gezicht. En dan zegt het iets een man 1 naast je te hebben, dien je ten volle kunt vertrouwen, en dat kon ik. Den bode-veldwachter bedank ik eveneens voor zijn welwillendheid mij betoond. Hij is een ijverig en een eerlijk man, iemand die niet tot morgen zou laten liggen, wat hij heden doen kon en dat is voor een bode heel wat waard. Ik be veel den bode-veldwachter in de gunst van heeren raadsleden aan. Hij verdient hier f 400, zonder vrije woning- en voor een uitgebreide gemeente als de onze en het vele werk dat de veldwachter-bode moet doen, past bij die f 400 wel een vrije woning. De heeren moeten daar maar eens goed over den ken. Ik bedank ook de pers voor de mij steeds betoonde welwillendheid. Zij heeft de verslagen opgemaakt naar waarheid en zonder iemand te kwetsen, ik zeg den heeren daar hartelijk dank voor. En nu neem ik afscheid van u allen en ik hoop dat deze plaats die ik zal openlaten door mijn opvolger met eere zal worden hekleed. Hierna sluiting. Raad van St. Maarten. Vergadering op heden Zaterdag 20 Februari 1909 des morgens 10 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer A. Klerk, burgemeester. Na opening der vergadering volgt lezing en goedkeu ring der notulen. Daarna wordt meegedeeld: le. Dat goedgekeurd van Ged. Staten terug is ont vangen het besluit tot overschrijving van wegen op naam der Banne St. Maarten en polder Valkoog. 2e. Een dankbetuiging van den veldwachter Tin voor de toegestane gratificatie. 3e. Dat bij de kasverificatie op 13 dezer de ontvang sten bedroegen f 12778.25, de uitgaven f 10558.28, saldo f 2219.97. 4e. Dat de heer Govers zijne benoeming als Arm voogd heeft aangenomen. 5e. Dat de heeren de Boer en Akkerman zijn her benoemd als voorzitter en secretaris der comm. tot wering van schoolverzuim. 6e. Dat het onderwijs in de nuttige handwerken in de school Sint Maarten nu op de gewone schooldagen plaats heeft, waardoor de onderwijzeres en kinderen nu den Donderdag als vrijen dag hebben gekregen. 7e. Dat op 15 Januari jl. te Sint Maarten ter school gingen 46, Valkoog 36, Eenigenburg 33 en Stroet 50 leerlingen. 8e. Volgt voorlezing verslag volkshuisvesting, waar uit we aanstippen: le. dat door Burg. en Weth. 12 verhuurders eigenaars van woningen zijn aangeschreven regenbakken bij hun huurhuizen te plaatsen, 9 kwamen daardoor tot stand aan drie werd voorloopig vrijstelling gegeven, terwijl een ander die er twee moest plaatsen, een heeft daar- gesteld terwijl de tweede in 1909 wel zal worden ge plaatst. 2e. Overeenkomstig artt. 49 en 57 der bouw- en wo ningverordening werd iemand aangeschreven een boet, vroeger woonhuis, door den storm ingewaaid, te amo- veeren of herstellen, met geen gunstig gevolg. Besloten werd toen overeenkomstig art. 70 proces-verbaal op te maken, waarmede hij in kennis werd gesteld, tot uit voering kwam het niet omdat toen tot slooping werd overgegaan. j Dan wordt voorgelezen het verslag van de. com missie tot wering van schoolverzuim. Geen enkele maal behoefde vergaderd te worden voor een strafbaar schoolverzuim. Het verslag getuigt dan ook van groo- te tevredenheid dat geen willekeurig schoolverzuim in 1908 heeft plaats gehad, waardoor de wet behoefde te worden toegepast. I Hierna deelt Voorzitter mede, dal er gisteren nog leen verzoek is ingekomen van mcj. Wed. Pronk j van Eenigenburg, behelzende ontheffing H. Omslag. Algemeen goedgevonden. I Volgt behandeling van het bekende adres spoorplan I Noordscharwoude, station. Na voorlezing van het desbetreffend adres stellen Burg. en Weth. den Raad voor voorloopig nog geen beslissing te nemen en af te wachten tot do gemeente besturen van Oudkarspel en Noordscharwoude eene beslissing zullen hebben genomen. De heer Slot vindt het jammer, dat B. en Wvan die meening zijn. Spreker had verwacht, dat hun ant woord anders zou luiden. Spreker vindt ce-n betere afvoerlijn zeer noodig, Valkoog b.v., dat wel '/a deel van de gemeente vormt, heeft er direct al heel veel belang bij. De Voorzitter zegt, dal B. en \Y„ ook met afwij zend op het adres willen beschikken, maar zij! meencn de zaak nog niet le kunnen steunen, zoolang het adres zoo vaag is. Ik h-eb, zegt Spreker, vernomen, dat er een commissie benoemd is, om aan dc zaak een meer vasten vorm. te geven, zoodat ik meen, dat we het (nog maar even at moeten wachten, vooral ook omdat de gemeenten Oudkarspcl en Noord-Scharwou- de ook nog geen beslissing hebben genomen. De. heer Slot vindt echter, dat de gemeente St. Maarten blijk moet geven, de wenschelijkheid van het plan in te zien. Spreker vindt het voor hot comité ook veel prettiger, als het kan zien, dat we gaarne bereid zijn de zaak te steunen. De heer Kuiper kan zich zeer goed met den heer Slot vereenigen. Spreker kan beslist niet met het ad vies van B. en W„ meegan. Waar de gemeente zulk een groot belang bij; dit plan heeft, acht spreker het noodig (de wenschelijkheid van liet plan uit te spre ken en daarna een 'commissielid aan het comité toe te. voegen. Spreker zegt, het in een pas gehouden vergaderuig van de Tuinbouw- en Handelsvereenigüig ter sprake te hebben gebracht, waar men er in het algemeen het groote belang van inzag1. Zelfs was men (laar ge neigd, de zaak ook financieel te steunen. De heer De Boer zegt, dat het adres 3 vragen be helst: le steun; 2e een commissielid te benoemen en 3e met welk bedrag te steunen. Spreker vindt, dat men het laatste al zeer moeilijk kan zeggen. De heer Kuiper ziet dat ook wel in, maar wil toch een commissielid benoemen. De heer De Boer zegt, ook in 't geheel niet tegen het uitspreken der wenschelijkheid te zijn. De heer Schoorl vraagt, of er wel in het adres over wenschelijkheid wordt gesproken, waarop Voor zitter bevestigend antwoordt. Na nog eenige discussie wordt besloten, het comité te. berichtenle. dat de Gemeenteraad het spoorplan zeer, wensehclijk acht; 2e. een commissielid te be noemen. De heer Slol wijst den lieer Kuiper aan, als com missielid. Maar, zegt Voorzitter, zouden we nu ook geen tweede lid benoemen, b.v. als plaatsvervanger? Algemeen is de Baad hiervoor, zoodat de heer Kui per als commissielid en de Voorzitter als plaatsver vanger wordt benoemd. Beiden nemen die benoeming aan. Wordt gelezen een brief van den voorzitter van Gedeputeerde Staten, waarin gevraagd wordt of de gemeente opnieuw ontheffing wenscht te vragen aan H. M. de Koningin van de verplichting tot 't geven van herhalingsonderwijs aan meisjes over (lag. Burg. en Weth. stellen den Raad voor opnieuw ont heffing voor den tijd van 5 jaren aan te vragen, waar toe wordt besloten. Burg. en Weth. vragen den Raad te willen besluiten ingevolge art. 138 der gemeentewet dat het hooigewas van den Westfr. Zeedijk jaarlijks geregeld publiek wordt *_3rpacht. Algemeen is men hier voor. Daarop wordt meegedeeld dal de verpachting dan voor dit jaar zal worden gehouden op Maandag 8 Maart a.s. De heer Kuiper vraagt of de Raad ook het recht heeft, om met zoo'n gelegenheid handelend op te tre den. Spreker heeft hier het oog op het voorval van den vorigen keer, toen men niet in staat was, een rust verstoorder den toegang tot het lokaal te verbieden. Spreker zou er erg voor wezen, dien dag het lokaal af te huren. Voorzitter antwoordt hierop dat het wel mogelijk was maar natuurlijk met kosten gepaard zou gaan. Ik ge loof echter, zegt spreker, dat, wanneer er zoo'n persoon bij den heer Jb. Schermerhorn (bij wicn dit jaar de verpachting is) was, de heer Schermerhorn hem wel den toegang zou verbieden. Voorzitter stelt den Raad daarom voor, den heer De Vries mee te deelen dat, wanneer zooiets weer gebeurt, men zijn lokaal niet meer zal kiezen. Algemeen goedgevonden. De voorzitter vraagt machtiging van den Raad tot opheffing van het verband der gemeente gevestigd op een som door hem op het Grootboek geplaatst des tijds teen hij ontvanger der gemeente was. De voorzitter deelt mede dat bij zijne infunctietre ding op 20 Juni 1907 als Burgemeester, de Wethouders de kas der gemeente hebben overgenomen en daarvan proces-verbaal is opgemaakt, dat de rekeningen dienst 1006 en 1907 door Ged. Staten zijn vastgesteld en hij door dat college van zijn beheer als ontvanger is ontlast. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Voorzitter deelt nu mede dat B. en W. vanmorgen nog bijeen zijn geweest, om een adres te bespreken van den heer v. d. Molen van Groenveld, waarin adres sant verzoekt ontheffing van de verplichting om den regenbak buitenshuis te bouwen. B. en W. stellen voor hieraan te voldoen en vra gen of de Raad er voor is, het desbetreffende artikel van de Bouw- en Woningverordening, dat vaak niet toegepast kan worden, te wijzigen. B. en W. zullen dan in overleg treden met de Gezondheidscommissie. Na eenige discussie wordt machtiging verleend. Hierna volgt de rondvraag welke niets oplevert, zoo dat sluiting der vergadering volgt. Afscheid. De heer J. L. van Grasstek, beroepen predikant te Oosterend op Texel, zal op Zondag 28 Febr., des avonds half zeven in het lokaal Bethel alhier zijn afscheids preek houden. Feest Harmonie. De commissie voor het feest dat gevierd üal worden bij het 40-jarig bestaan onzer Harmoniekapel is samen gesteld uit de H.H.: H.J. Pot, C. L. v. d. Bcrgli, 11. A. baron Collot d'Escury, H. Felsser, P. Buis Jz., Joh. Govers, Mr. S. Meihuizen, W. Roggeveen Cz. en J- de Veer. De volgende week zal de commissie vergaderen en functies onderling verdeelen. deen voordracht. Vrijdagavond vergaderde onze Plaatselijke Schoo'" commissie op het Raadhuis alhier. Deze vergadering was mede belegd om een voordracht op le maken voor een lid dier commissie, noodig door het liedanken van don heer Van Grafhorst, die blijkbaar te veel zell- respect had om zich te leenen voor dc konkelarij van het vijflal Raadsleden, dat stiekem den hr. C. Nobel bi.l zijne periodieke aflr. wipte. Dc Schoolcommissie wei gerde gisteravond echter oen voordra dit op le 'na ken, het zoodoende aan den Raad zelf overlatend in deze. een keus te doen. Wij zijn nu werkelijk zeer nieuwsgierig naar volgende zitting, om eens ie zien, wien het cdelachuiaai vijftal uit onzen Raad nu waardig keurt, om eere(?)post Je beklceden. In deze vergadering werd dc heer G. L. v. d- Ikrg lot Voorzitter der Commissie gekozen.

Schager Courant | 1909 | | pagina 2