Bmiicnlandscb Nieuws. Plaatselijk Nieuws. zekerde den koning, dat de behandeling nog niet was afgeloopen, en dat, wanneer hij haar staakte, dit den dood van Utesa zou veroorzaken. Daarom stond de koning hem '11 uitstel toe, totdat hij geheel genezen zou zijn. Eindelijk kwam dit oogenblik en toen werd de terechtstelling van den docter bepaald. Nu had Emin-paclia, die 'n bizonder vriend van Dr. Felkin was, dezen nauwkeurig ingelicht omtrent den stand van zaken te Uganda en de gebruiken aan het Hof, en hem ook 'n belangrijk staatsgeheim geopen baard, nl. waar het kruitmagazijn van Utesa was: Dit herinnerde zich Dr. Felkin nog bijtijds en hij gebruikte als laatste middel ter ontkoming aan zijn gevaar, het dreigement, dat hij 'n bliksemstraal op het kruitmagazijn zou laten neervallen, als Utesa hem doodde. Utesa antwoordde ongeloovig: Zeg mij, waar het is. Waarop Dr. Felkin antwoordde: Onder uw harem. Ute sa werd bleek van schrik en stond den docter en zijn metgezellen het leven toe. De macht van dezen ge- neeslieer-bliksemmaker vermeerderde nog, toen den vol genden dag toevallig 'n bliksemstraal naast den harem neerschoot. De Berlijnsche steker. Dc Berlijnsche avondbladen, waarin met ingenomen heid melding werd gemaakt van een rustpoos in de wandaden van den steker of de stekers (want men denkt, dat liet kwade voorbeeld andere verdoi-venen psychisch hesmet heeft), waren Donderdag nog niet van de pers, of er werden nieuwe aanrandingen ge meld. Donderdagmiddag heeft een jonge man, naar selial- ting ruim 20 jaar, op de trap van een huis in dc Dirksenslrasse (in hei hart van Berlijn) een dienst bode een steek in de rechter zijde toegebracht. De dader ontkwam zonder vervolging. Tegen vier uur kreeg een twintigjarig meisje op de nog onbebouw de Landauer Strasse in Schöneberg een messteek in den rechter arm. Dc twee meisjes kwamen er betrek kelijk goed af. Tegen den avond geschiedden twee nieuwe aanval len: een vrouw kreeg op het plaatsje bij hare wo ning te Charlottenhurg van een onbekende eensteek in den bovenarm en een in het onderlijf, en een an dere vrouw bij een oploop op de Mariannenplatz een lichten steek. De daders ontkwamen weer. Een duur reisje. Volgens de verwachting in marinekringen te Was hington zullen tegen het tijdstip dat de zestien Ame- rikaanscbe slagschepen Hampton Iloads zullen hebben bereikt de totale onkosten, door deze wereldreis ver oorzaakt, ongeveer f 120.000.000 hebben bedragen. Meer dan,' de helft van dit bedrag was benoodigd voor het kolenverbrnik. De ramp te Acapulco. Omtrent liet juiste aantal dooden bij de schouw- burgramp te Acapulco bestaat nog onzekerheid. Som- migen stellen het getal slachtoffers op 200, anderen j schatten het op 350. De groote omvang, dien de ramp j heeft gekregen, valt in de eerste plaats te verkla,- ren uit het feit, dat de brand dicht bij den ingang ontstond en daardoor den hoofdweg ter ontsnapping afsneed. Ook de andere uitgangen bevonden zich aan den voorkant van den schouwburg, zoodat wie wil den ontsnappen zich een weg moesten banen door een gordijn van vlammen. Tot overmaat van ramp kwam kort na 't ontstaan van den brand het dak van den schouwburg naar beneden. In de zaal moet het vreeselijk zijn toegegaan. Vele mannen drongen en vochten als razenden om naar buiten te komen, daar bij vrouwten en kinderen onder den voet loopend. De brandweerlieden en de menigte builen het gebouwston den machteloos. De Mijnramp in Durham. De Londensche berichtgever meldt aan het I Idbld. - ..Wederom bereikt de wereld, zooals de telegram men u reeds berichtten, de mare van een dier ram pen, die, helaas, af en toe onvermijdelijk schijnen bij het inijnwerkersbedrijf Thans fspeelt het vreeselijk drama zioh af in de West Slanley-mijn in het mijndistriet Durham, in het noorden van Engeland. Daar hadden gisteren in den namiddag twee ern stige ontploffingen in de mijn plaats, waarvan de oor zaak nog niet is 11a te gaan; ontploffingen, die een ge deelte van de mijn in brand zetten; die op verren afstand werden gehoord; die de vlammen hoog de den opslaan uit de mijnschacht, en spoedig honder den en honderden vrouwen, kinderen, verwanten om de put deed samen loopen. Want, natuurlijk, men kon als zeker aannemen dat de ramp opnieuw aan vele dierbaren het leven zou hebben gekost. Op hel oogenblik dat de ontploffingen plaats hadden, waren reeds een paar honderd mijnwerkers op den beganen grond van hun werk teruggekeerd, maar men wist, dal er toch nog ongeveer 150 man beneden moest wezen. Wat zou er van hen geworden zijn? Het vree- selijkste Inroest verwacht worden. Natuurlijk werden dadelijk alle maatregelen geno men, Idie genomen konden worden om in de mijn af te dalen en te trachten te redden wat te redden w-as. maar het bleek dat afdalen door de vlammen en dc doodende gassen, die zich gevormd hadden, den eersten tijd beslist onmogelijk was. Evenwel, ver in den nacht gehikte het, nadat de brandweer onder de grootste vermoeienissen en met groot gevaar, reeds uren werkzaam was geweest, in de mijn af te dalen. Eindelijk, volgens de berichten die thans te Londen ter mijner beschikking zijn, kwam legen drie uur de eerste kooi weder uit de mijn naar hoven, met drie der vermiste mijnwerkers. Zij waren allen bewusteloos en hadden ernstige brandwonden bekomen. Een hun ner kwam spoedig tot bewustzijn en kon enkele mc- dedeelingen doen, die echter van niet groote 'betee- kenis waren. De oorzaak der ontploffingen wist hij niet; dadelijk daarna was hij door instortende puin getroffen en bewusteloos geworden. manuscripten overschreef? Die hij zou kunnen dictee- ren? Geheel overbodig was dit. Dat was een wezen, dat zich aan hem opdrong, verder niets. Hij had heel iets an ders noodig: in plaats van eene, die vervelende school meesterachtige declamaties hield over geestesbezig- heid, over belasting van den vrijen arbeid, een vrouw en wanneer het niet anders kan, een dolle, dartele vrouw, die liefhebben en beminnen kan, die niet van die geleerde pralerij rammelde, maar die vrouw was met al haar bekoorlijkheden en gunsten. Plotseling sprong in hem wakker de herinnering aan de ont moeting met iduna in de vestibule, toen had zij ge zucht en gesteund, getoond vrouw te zijn, toen was zij hem voor de eerste maal bevallen, voor de eerste en eenige maal. Ha goed! Hij drukte zicli de nagels in de handen iets wilds stond er in hem op: een duister, wild verlangen en begeeren, om deze verstan dige oude juffer eens onverstandig te zien worden van liefde, haar te zien in zijn armen, zich wringend in zijn armen als een razende, bezetene! Op den volgenden dag had hij zijn bespreking met (le pensionsmoeder. Samen bekeken zij zijne woning. Het gevolg was dat de andere helft der etage dadelijk werd gehuurd. De pensionsmoeder was eenvoudig ver rukt. Van nu af aan ontwikkelde zich een koortsach tige bezigheid. Van Peter Aichschnitzer ging zij naar Iduna en van haar weer naar hem. Zij had voor beiden te zorgen, voor het meisje bijna nog meer dan voor den mam. Het meisje was zoo onervaren in al deze dingen, zoo onpraktisch. Het was bijna niet»om te gelooven. Maar haar vriendin werd nu mee aan de lijn genomen en moest, mede de straat op. Het was straat in, straat af, winkel in, winkel uit, van een kleerenwinkel naar een porseleinwinkel, dan naar eem meubelhandel, alles moest in orde worden gebracht. De helft van de etage, die er nieuw was bijgebouwd, had' een aparten opgang en daarvan had de pensionsmoeder den sleutel. Zonder (lat. Peter Aichschnitzer het achter zijn tapijten en gor- betreden.emerkte' k°mlen d* bei<le (lames (le kamers s toek°matige woning moest naar behooren ha-ir Passend, gorden Ingericht. Dat duurde verschel- Het is later gebleken, d.it men in een schacht acht mannen dood gevonden heeft en er 27 in een aan grenzende schacht nog in léven waren. Er waren, toen de ontploffingen plaals hadden, naar er niet ze- kerheid bekend is, 148 mannen en jongens 111 de mijn, zoodat men omtrent het lot van 110 hunne: nog m hel onzekere verkeerde. Even voor ik dezen briet post, doelen de laatsl-ant- vangen lijdingen mede, dat in het geheel thans mannen en jongens levend naar boven zijn geluncht, doch dat de toestanden in de overige schachten van dien aard zijn, dat aan dc redding der overigen beslist gewanhoopt inoct worden, zoodat dan het aantal slacht offers 110 zou bedragen. Enkele der geredden vertelden, dat zij kruipende hun weg moesten zoeken over puinhoopen en sta- pels lijken, en dat het schouwspel, dat zij gezien had den, allerverschrikkelijkst was.' Verzorging van het gebit. Te Straatsburg kunnen alle leerlingen van de scho len voor voorbereidend en lager onderwijs kostelooze tandheelkundige hulp verkrijgen. In 1907 konden daar van profiteeren 4371 leerlingen van voorbereidende en 11763 leerlingen van lagere scholen. De daarvoor uit- «cgcven bedragen beliepen in het geheel 9000 Mk., ter wijl voor 1908 10.000 Mk. is uitgetrokken, d.i. dus nog geen mark per kind per jaar. Tegenover dat ge ringe bedrag aan uitgaven staat een belangrijk voor deel, voor zoover betreft de bevordering van den al- gemeenen gezondheidstoestand. Dr. Lindcmunn s en Südekum's 6,Kommunales Jahrbuch" schrijft in den jaargang 1908 over dit onderwerp: „Daar het voorko men en genezen van tandzicktcn een even groot so ciaal als hygiënisch belang vormt, dat alle lagen der, bevolking 'betreft, is een ingrijpen van de gemeente besturen niet alleen gerechtvaardigd, maar zelfs kis. plicht te beschouwen. Slechts door het oprichten van gemeentelijke kostelooze sehooltandklinieken voor de ge heele schoolbevolking, zoo leert de ervaring, kan het voortdurend toenemen van de schadelijke gevolgen van deze volksziekten voor school, onderwijs en huisge zin, voor kinderen en volwassenen woiden tegengegaan.'' Het jaarboek noemt verschillende steden in Duilsch- land op, waar dergelijke klinieken zijn opgericht, of de oprichting in voorbereiding is. Behalve de behan deling 'Lvan zieke tanden, heeft de kliniek ook ten doel, de kinderen te onderwijzen in de noodzakelijk heid, en de wijze van zuiver houden van het gebit. Nergens blijkt van stoornis van het onderwijs door de werking dezer klinieken. (Gein. Bel.) Grootvorst Wladimir Alexandrowitsj. De grootvorst Wladimir Alexandrowitsj, van Rusland is onverwacht gestorven. En daap dit is geschied na het. drinken van een kop thee, loopt het gerucht dat hij vergiftigd is. Hij is gestorven juist op den verjaardag van den moord van zijn jongsten broeder, grootvorst Sergius. Het klinkt niet zeer waarschijnlijk; Wladimir's ge zondheid zou reeds lang geschokt zijn geweest, zelfs zoo, dat zijn echtgenoote, grootvorstin Maria Paulowna voor hem tot het orthodoxe geloof overging. Hij was 10 April 1847 te Petersburg geboren. De grootvorst vertegenwoordigde het militaire ele ment in de Russische keizerlijke familie en was voor heen opperbevelhebber van het leger. Gedurende de revolutie stond hij zijn neef, den tsaar, trouw ter zijde, en men neemt algemeen aan, dat hij het was, die den tsaar den raad gegeven heeft in het begin van het jaar 1905 met geweld op te tre den tegen de manifestanten, die in processie het win terpaleis naderden. Hij meende namelijk, dat de geheele beweging door de anarchisten op touw was gezet en dat, indien de soldaten de stad niet gered hadden, de menigte zeker op dezelfde wijze zou hebben huis gehouden, als in vroegere tijden het Fransche volk in Versailles. Met het denkbeeld eener constitutie heeft .hij zich dan ook nooit ten volle kunnen vereenigen. De groot vorst was gehuwd met prinses Marie van Mecklenburg- StreRtz, uit welk huwelijk drie zonen en een dochter geboren werden. Overstrooming. Op verzoek van den Keizer, is de Duitsche kroon prins Woensdagochtend met een auto naar Seehausen bij Stendal geweest, om het door de Elbe overstroom de gebied in de oude Mark in oogenschouw te nemen. Het water van de Elbe heeft een ontzaglijke uitge strektheid blank gezet, waarvan Seehausen het middel punt is. Meer dan 30 steden en dorpen zijn overstroomd en het verlies aan levende have is zeer groot. Streven naar ontwikkeling. Ook in Rusland heerscht onder het volk een ernsti ger streven naar ontwikkeling dan men oppervlakkig zou denken. Dit blijkt o. a. uit het bezoek, waarin de volkshoogescholen zich mogen verheugen. Er be staan nl. behalve in de beide residenties Moskou en Petersburg nog in ruim twintig groote steden van het Rijk dergelijke inrichtingen. E11 deze worden zeer druk bezocht. Te Ssamara bijv. waren bij de 54 voorlezin- j gen, die in het vorige jaar werden gehouden, samen niet minder dan 38.000 toehoorders uit alle standen aan- wezig. De school werd in 1908 opgericht. In het begin bedroeg het aantal toehoorders 150 tot 200, het (ferd echter allengs grooter en meer dan eens werd een lezing door 1000 personen bijgewoond. Ssamara slaat dan ook tegenover de andere volkshoogescholen het record, want te Petersburg was het gemiddelde aantal hoorders slechts 89, te Woronesj 176, te Kasan 231 en te Moskou 309. haar stand passend, worden ingericht. Dat duurde versch Op z'n ouden dag. De Éclair bevat een telegram uit Sint-Petersburg, meldende dat in Mei aanstaande Leopold II een reis in Rusland zal ondernemen. De koning der Belgen zal zich over Berlijn naar Peterhof begeven, om een bezoek te brengen aan den tsaar van Rusland. Daar na zal Z. M. reizen naar Moskou, waar hij met den Transsiberischen ppoorweg zal voortreizen Sibeiic te bezoeken. Er is zelfs spraak van een uitstap naai Japan Ja nes Wiladiwostok. Op zijne terugreis zal Leopold II de boot nemen le Samara, om langs dc Wplga tol Astrachan te va ren. Daarna zal hiji Bakoe en geheel den Kaukasus bezoeken en te Borjon gedurende 14 dagen de gast zijn van tsaar Nikolaas. Na een bezoek aan Ms- lofodsk zal Z. M. eene waterkuur doen te Marsen, in Augustus zal koning Leopold naar België terugkeeren langs Odessa, Iüöf en Wcencn. Houdt het blad roept het Handelsblad van Ant werpen, ontdaan over hetgeen men van den ouden Koning met zijn zecre heen wil vergen onzen vorst in 't öken, ol hebben ze den Éclair waarlijk die kool opgestoofd? Slecht weer. In geheel Noord- en Midden-Spanje woeden lievige sneeuwstormen. In twintig jaren heeft men zoo'n stren gen winter niet gehad. Uit Lango in Arragon wordt bericht dat menschen en vee door de uitgehongerde wolven' worden aangevallen. De bevolking organiseert klopjachten. De spoorweg, zoowel als de telegraafver bindingen, zijn op verschillende plaatsen gestoord. De sneeuwval in Bilbao en St. Sebastian g'aat met zwaar onweer gepaard. Dc dorpskerk in Arrancudiaga, dicht bij Bilbao, werd door den bliksem getroffen en gedeeltelijk verwoest. De Koning van Portugal. Sinds eenigen tijd doet in verschillende buitenland- schc bladen (liet gerucht dc ronde, dat koning Manuel van Portugal eerlang in het huwelijk zal treden met prinses Beatrix van Saksen-Coburg, de jongste doch ter van wijlen den hertog van Kdinburg, en nicht van koning Edward. Thans vindt dit bericht in Engelsehc bladen (bevestiging. Prinses Beatrix Ls vijf jaar ouder dan de Koning, en werd in 1884 te Lastwill Park ge boren. Het grootste gedeelte van haar jeugd bracht zij door te Uoburg met haar moeder, een Russische grootvorstin en tante van den Tsaar. Haar oudste zus ter, de „schoonste prinses van Europa" bijgenaamd, is kroonprinses van Roemenië. Haar tweede zuster, de echtgenoote van den bekenden grootvorst Cyril van Rusland, is eerst gehuwd geweest met den groothertog 1 van Hessen, die zich in 1901 van haar liet scheiden. Men verwacht, dat legen bel einde van deze maand de verloving bekend zal worden gemaakt, terwijl het huwelijk zal voltrokken worden in Augustus. Truus Urlus. Op Euphonia's concert, den 2Ssten alhier te geven, zal mej. Urlus thans uit Londen, waar ze concerten gaf, weer te Amsterdam teruggekeerd, haar welwillen de medewerking verleenen. Als altijd, wanneer hier een nog niet bekende kun stenaar of kunstenares voor het eerst optreedt, geven we ook nu weer eenige uittreksels uit kunstberichten uit de bladen van de plaatsen waar mej. Urlus reeds haar kunst en kunnen deed hooren. Een groot aantal recensies werden ons ter beschik king gesteld. Het liefst daarvan halen we aan enkele kunstbe schouwingen over haar uit het hoofdblad van Bern, in welke stad mej. Urlus aan de opera verbonden is geweest. Omdat ze hier ook zal zingen een aria uit de Bar bier van Sevilla, lazen we met genoegen over haar optreden in de rol van Rosine in die opera het vol gende: „Juffrouw Urlus heeft, zooals te verwachten was, de belangrijke muzikalische moeilijkheden, die de componist van de rol van Rosine eischt, om zoo te zeggen onberispelijk uitgevoerd. De coloratuur was rein en zuiver en ook de aria's klonken zeer goed. Na de eerste aria betuigde het publiek bij open doek haar zijn tevredenheid." Over de rol van Colombini in Paljas schrijft het blad onder meer: „Juffrouw Urlus zong de Colombini volmaakt rein, en we zullen haar vertrek en ver vanging door een andere kracht zeer betreuren." En eindelijk nog lezen we om hiermee onze aan halingen te sluiten: „De coloratuurpartij van de prin ses Eudoxie in De Jodin zong mej. Urlus vol strekt volmaakt methodisch. Hare zachte heldere stem klonk wonderschoon. Jammer, dat de zangeres ons aan het eind van het seizoen verlaat; ik vrees, dat haar opvolgster niet op gelijke hoogte met haar staat." Na Bern ontving mej. Urlus uit tal van plaatsen aanzoek zich elders aan de opera' te willen verbinden. We lazen o. a. contracten uit Crefeld, Riga, Bremen, Lorzing-theater Berlijn, Colmar, Mainz, Elberfeld, B'runn enz. De zangeres wenschte echter in deze niet het voet spoor te volgen van haar zoo hoog begaafden broe der, den Wagner-zanger Urlus, en zingt thans liefst op concerten of in kleinen kring. Aan Euphonia's uitnoodiging heeft ze gevolg gegeven en nu hopen we maar dat Euphonia met haar eere en zij met Euphonia succes zal inoogsten. Een talrijk publiek beloone al vast de zangvereeni- ging voor de moeite, die zij zich heeft getroost iets goeds en iets extra's in Schagen te laten hooren. Concert Euphonia. Het programma voor Euphonia's concert bevat de volgende nummers: la. Herfstnacht, Dartillact. lb. Psalm 75, J. P. Swee- linck. 2a. Ontwaken en 2b. Een Liedje, beide van Gott- fried Mann en te zingen door Mej. Urlus. 3a. De Wolf en de Hond, Dartillact. 3b. Zigeunerleven, Schumann. 4. Aria uit de Barbier van Sevilla van Rossini, solo door Mej. Urlus. 5. Psalm 42 van Mendelssohn, koor met soli, welke door Mej. Urlus zullen gezongen wor den. Pluimvee. Tc Alkmaar zal op 12, 13 en 14 Maart a s. door do Pluimveevcrecniging „Aves eene tentoonstelling wor den gehouden in „De Harmonie waarin lokalen zijn die zich daartoe uitstekend leciven. De inzendingen worden verdeeld in hoenders, duiven, post- en vlieg, duiven, show1 homers, pauwen, zang- en sicraadvogels, •watervogels, .konijnen, terwijl ook nog verschillende voorwerpen de pluimveeteelt betreffende kunnen wor den ingezonden. De heer M. L. C. Pool, secretaris, verschaft de gevraagde inlichtingen. Een ongeluk. lu de branderij van den heer 13. A. J. Wittkampf aan de Westerkade te Schiedam sprong gistermiddag de helm van den ketel, waardoor een aldaar werkzaam zijnde knecht aan belde beenen ernstige brandwonden bekwam door het uit den ketel stroomende vocht. per brancard werd de getroffene naar het ziekenhuis ver voerd. F. Lieftinck. De heer F. - Lieftinck, die wegens een oogoperatie In het Diaconessenhuis te Haarlem verblijft, mocht gis- teren op den dag dat hij gedurende 30 jaar onafge broken het lidmaatschap van de Tweede Kamer vervuld heeft, vele blijken van belangstelling ontvangen. Zondagsheiliging. Te Urk bestaat een vereeniging van visschers welke o. m. ten doel heeft heiliging van den sabbat. De leden dezer vereeniging varen niet voor rekening van ree- ders die ook des Zondags „laten schieten". Als gevolg daarvan zullen dit jaar verscheidene Urker visschers, 1 die anders voor Vlaai-dingen voeren, plaats nemen op Katwijksche visschersvaartuigen. Op een trein geschoten. I Woensdagavond is tusschen Didam en Webl op den trein, die omstreeks half zes te Doetinchem van Zeve naar aankomt, geschoten. Een ruit werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Van het gebeurde is proces-verbaal opgemaakt. Verongelukt. Woensdag reed een zekere B. met zijn fiets langs het Jaagpad te Gouwsluis onder Alphen nabij de spoor brug, met het ongelukkig gevolg dat hij door de duisternis en het slechte pad te water geraakte. Zijn lijk werd na eenigen tijd dreggen door den sluismees- ter opgehaald. Dood gevonden. Te Maarssen werd sedert een 3-tal weken vermist de alleenwonende 68-jarige weduwe K. Toen men gis termiddag, op last van den burgemeester, hare woning opende, vond men haar dood op den vloer liggen. Een elf-steden-tocht per motorboot. Eenige heeren uit Velp hebben zich tot de vereeni ging „De Friesche elf-steden" gewend en hun voorne men te kennen gegeven, dezen zomer met een motorboot de 11 Friesche steden te bezoeken. Doch zonder voortdurende overtreding der provin ciale verordening is deze tocht niet op een dag te volbrengen. De maximum-snelheid, waarmee gevaren mag worden, is tusschen DokkumHarlingen en Sta vorenLeeuwarden 8 K.M. per uur, tusschen Harlin genStavoren 7% en 6 K.M. Mogelijk, dat voor deze gelegenheid dispensatie zal worden verleend van deze bepalingen en men aldus een elf-steden-tocht per motorboot zal kunnen organisee- ren. Langedijk. In hel pasverschenen jaarverslag der werkzaamhe den door de T. en H.-Vereeniging „Langedijk en Om streken" over 1908. wordt meegedeeld, dat het aan tal leden mei 44 is toegenomen cn nu 715 bedraagt. Gewezen wordt op de drukte van vergaderen, vooral in verband met den strijd om het 1,4 p.Ct. Ook wordt meegedeeld, dat de vereeniging met andere, den Oden December heeft besloten, om met de verzending der producten een begin te inaken; terwijl dit een middel wordt genoemd om den voormannen der vereeniging de gelegenheid te verschaffen onafhankelijk van die kooplieden te maken, welke geen personen van za ken kunnen of willen onderscheiden. Werd in 1907 voor een bedrag van f 1427.61' kunsl- inest aangekocht, in 1908 was dit bedrag f 16822.21. Wat de financiën betreft is er een geheele ontvangst van f 1693.06 en een uitgraf van f 1768.395, alzoo een tekort van f 75.335. Langedijk. In de gehouden gecombineerde vergadering wan de gascomjnissies aan den Langedijk is meegedeeld, dat reeds 762 aansluitingen voor de op te richten gasfa briek zijn verkregen. Besloten werd de gelegenheid tot aansluiting nog tot 15 Maart open te laten en dan aan hen de buitengeleiding gratis te verschaffen. Nog werd voorgesteld de wenschelijkheid uit te spre ken, dat iedere gemeenteraad een leening van f50.000 zou aangaan, wat eerst nog door de dagelijksche bestu ren moe! worden besproken. Aan den directeur dei- gasfabriek Ie Alkmaar zal gevraagd worden als advi seur te willen optreden om de plaats aan te wijzen, waar de fabriek zal worden gebouwd. Broek op Langendijk. Dc heer Reus Slot, groothandelaar alhier, heeft deze week zijn 1500sten wagon groente in dit seizoen naar het buitenland verzonden. Callantsoog. De voordracht voor onderwijzeres aan de Open bare Lagere School alhier, luidt als volgt: Mej. Cremer te Velsen; mej. E. Sonstral te Helder; mej. E. Over te Zweelo en mej. C. R. Adriani te St. Maartensdijk. (lene dagen, bijna eenige weken, w ant de menbela moes ten voor een deel nog worden gemaakt. Doodelijk ver veeld van al die soeza, liet Iduna spoedig alles aan haar vriendin over, terwijl zij zich zwijgend voegde naar haar aanwijzingen en beslissingen. Maar ten slotte kwam er toch een klein conflict. Zij bevonden zich in een kleine kamer, die uitkeek op den tuin en hier, zoo bestemde Iduna het, zou haar slaapkamer zijn. Verbaasd keek de pensionsmoeder haar aan. „Ja maar hier is toch hoogstens plaats voor jou alleen?" Iduna antwoordde niets en trad aan het ven ster, terwijl zij haar vriendin den rug toedraaide. „Wanneer gij hier wonen zoudt," meende de pensi on smoeder, „voordat gij getrouwd zijt, dan zou ik het volkomen kunnen begrijpen, dat gij hier, waar nu eenmaal' uw woning zal zijn, ook uw slaapkamer voor jezelf zoudt willen hebben. Maar gij zult deze woning toch eerst betrekken, wanneer gij beiden ge trouwde menschen zijt? En wanneer gij dan ge trouwde menschen zijt, dan Zij voleindigde den zin niet. Toen zij naar haar vriendin keek, die nog steeds voor het venster stond, zag zij hoe haar blanke huid onder haar nekharen zich donkerrood kleurde. Bij het zien daarvan bloosde ook de dame zelf en zweeg. Nu liep Iduna met haastige schreden op haar toe en terwijl zij langs haar heenkeek, greep zij zich met beide handen aan haar vriendin vast. „Doe het ter liefde van mij," fluisterde zij, „vraag mij niets. Ik weet niet, hoe ik het u zal verklaren. Ik God ik moet het zeggen ik begrijp het zelf niet. Alles wat ik zeggen kan, is, dat het an ders onmogelijk is. Werkelijk niet. Werkelijk niet." Op deze manier werd het gesprek voorloopig afge broken. De pensionsmoeder zeide zichzelf, dat haar vriendin wel verstandiger zou worden, maar dat er voor het oogenblik niets aan was te doen. En zoo doende kreeg Iduna haar zin en werd deze slaapkamer voor haar alleen ingericht. Ook met den man, met mijnheer Peter Aichschnitzer had de geplaagde dame nog een kleinen strijd. Vol gens haar wensch en verlangen zou het huwelijk met pauken en trompetgeschal worden ingezegend. Haar per soonlijk belang, ,ie reclame voor haar zaak maakte bcioonimr^i ?|H mo<iL voor al haal' moeite toch wel een looning hebben. Dat was evenwel juist liet tegendeel van wat Peter Aichschnitzer wenschte. Zoo ongemerkt mogelijk moest het huwelijk worden gesloten. Trou wen zonder eenigen praal en dan dadelijk naar een hotel om met enkele vrienden een bruiloftsmaal te houden en dan naar huis. En den vólgenden dag alles zooals hij het gewoon was net alsof er niets was voorgevallen. Met groote, verbaasde oogen keek de pensionsmoe der hem aan. „Ja maar het trouwen in de kerk?" „Overbodig," had hij verklaard. Daaraan had hij nu in 't geheel geen behoefte. „Ja maar dat moet de bruid toch eerst gevraagd worden?" „Vraag het haar dan." En zoodoende vroeg zij aan Iduna, in de hoop dat deze een huwelijk in de kerk zou willen. Zoo heerlijk had zij zich dat alles gedacht, wanneer al de dames van het pension in een aantal koetsen naar de kerk waren gereden! Maar haar hoop werd niet verwezenlijkt. Zoodra Iduna vernomen had op welke wijze Peter de zaak wenschte geregeld te zien, ging zij vol ijver, bijna be geesterd, meende haar vriendin, op diens voorslag in. „Zoo stil mogelijk" jawel dat was ook haar wensch „Dus geen huwelijksplechtigheid in de kerk?" vroeg de pensionsmoeder nogmaals schuchter. Daaraan had Iduna geen behoefte, op het stadhuis was voor haar voldoende. Schier wanhopig moest de pensionsdame in haar lot berusten. Eigenlijk was haar genoegen nu van de heele trouwerij af. Wat beteekende nu alles nog voor haar? Dat de beroemde man in haar pension een vrouw had gevonden nu ja. Maar over enkele dagen wist nie mand daar iets meer van; en zij had steeds gedroomd van een gedenksteen, in het pension aangebracht, waar op de groote gebeurtenis vereeuwigd zou zijn. Nu gin gen zij beiden naar het gemeentehuis en het pension v/as vergeten. En dan niet eens naar de kerk! Dat Peter van een kerkelijke inzegening niets wilde weten, och, dat begreep zij heel goed. -Die geleerde mannen waren steeds heidenen, dat leek er wel bij te hooren. Maar Iduna die was daar ook direct maar mede con tent. Bij de vrouwen behoort het toch ook lot den goe den toon, dat zij naar de kerk gaan. Het werd haar bijna een onaangename gedachte dat zij haar vrien din zoo in het huwelijk moest laten gaan en zij ver weet zich in stilte dat zij voor dit huwelijk zoo haar best had gedaan. Zij had wel allen lust om er zich nu maar niet verder mee te bemoeien. Maar dan viel haar blik weder op Iduna, die in deze dagen de verpersoon lijking was van een martelares, die aan het kruis had gehangen en daar was afgenomen. Wanneer zij de hand van haar aftrok-' Mijn hemel dat ging niet. Haar goede hart zwol van medelijden. Het was toch haar vriendin ien zij was het toch immers geweest, die deze heele geschiedenis op touw had gezet. Dus het hielp niet, zij had A gezegd, zij moest nu ook B zeggen. En zoo verscheen dan eindelijk de dag waarop de pensionsmoeder zich vroeg op den voormiddag naai de kamer van Iduna Schneideband begaf om haar op te tooien voor den gang naar den ambtenaar van den burgerlijken stand. Op te tooien terwijl de slanke, teere gestalte, daar zoo hulpeloos voor haar stond' in het wit-zijden kleed, kwam het haar voor, een offer te zijn, die zich gereed maakt den dood tegemoet te gaan, maar niet een bruid die een gelukkig leven wacht. Geen van beiden sprak een enkel woord. Idu na s bloedlooze lippen bleven stijf gesloten; de helpster liepen maar steeds de tranen langs de wangen. Zonder geluid of eenige opgewektheid, zooals alles was gepas seerd werd ook deze voorbereiding voltooid. En ook de rest van den tijd die nog voorbij moest gaan voor het beslissende moment daar was, ging on der diep zwijgen voorbij. Stom zat Peter Aichschnitzer in het rijtuig, waarmede hij haar had afgehaald om naar het gemeentehuis te rijden. Stom zat Peter naast Iduna Iduna naast hem. In een tweede rijtuig volg den de pensionsdame en nog een bewoonster van het pension en een paar vrienden van Peter waren reeds ter plaatse om als getuigen te kunnen dienen. De dorre stem van den ambtenaar die in de kale ruimte klonk, was eigenlijk het eenige geluld dat vernomen werd. Een zacht, neussnuiten hoorde men achter den rug van den bruidegom, dit was een uiting van ontroe ring van de pensionsmoeder, die haar tranen en gcdach- aan haar zakdoek toevertrouwde. Het bruidspaar zelf stond als versteend voor den ambtenaar. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1909 | | pagina 6