Binnenlandse!) Nieuws. Zaterdag 27 Februari 1909. óJste Jaargang. No. 4159 Bureau SCHAGEN, Laan Uitgevers s TRAPMAN Co, EERSTE BLAD. Tweede Kamer. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Mwieié- ïntcrc. Telephoon Mo. 20. 4„ Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Dat liep goed af. Woensdagmorgen reden de zeven kinderen van den landman J. Buren, te Oterleek, naar de kerk. Het paarcl schrok en sprong plots in de diepe, breede ringvaart. Ben jongen sprong er uit en kwam doornat aan den wal; een tweede jongen sprong te water en klauterde op de wagenkap, waarvan hij herhaaldelijk afgleed. Het paard zwom wel een honderd meter de vaart op en neer. Drie meisjes klommen angstig van voor- op ach terbank. Eindelijk, eindelijk, kon men het paard van den wal raken met een heinhaak en 1G man spanden al hun krachten in om alles op 't droge te krijgen. Het is meer dan wonder, dat het ongeval nog zoo goed afliep. Der moeite waard. Men meldt aan de N. R. Ct.: De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwe gen heeft zich genoodzaakt gezien in het belang van den dienst en de schrikbarende stijging der finaneieele lasten strenge maatregelen tegen het personeel in het verschiet te stellen tegen het voorwenden van niet of niet meer bestaande ongesteldheden. In een des be trekkelijke dienstorder van den directeur-generaal dd. 19 Februari jl. wordt onder meer erop gewezen, dat in de laatste jaren verschillende gunstige maatregelen met betrekking tot de uitkeering van bezoldiging bij ziekte zijn genomen, zooals de uitkeering aan beamb ten en werklieden van volle bezoldiging dadelijk van het begin der ongesteldheid af; zoodoende gaf de Maat schappij het betrokken personeel een blijk van groot vertrouwen, dat evenwel is beschaamd. Sedert toch zijn bij de Maatschappij het aantal ziektegevallen en het aantal ziektedagen buiten alle verhouding toege nomen en de uitgaven wegens ziektegeld gestegen tot een hoogte, die door de aangebrachte verbeteringen geenszins gemotiveerd worden. Ten bewijze hiervan worden de volgende statistische gegevens geleverd: Het aantal personen in vasten dienst der maatscliij. van 1 Nov. 1903—30 April 1904 bedroeg 14.327 tegen van 1 November 190730 April 1908: 18.322, dus 3995 of 27 pet. personen meer. Het aantal ziektegevallen in 't eerstgenoemd tijdperk bedroef 2838 tegen 8753 in 't tweede, alzoo 5915 of 208 pet. meer en 't aantal ziektedagen over 't zelfde tijdvak 59.618 tegen 144.390%, zijnde 84.772% of 142 pet. meer. De invloed hiervan op hetgeen dientengevolge betaald werd gedurende beide tijdvakken maakt 't volgend enorm verschil: in 't eerste tijdperk f 87.809.16 tegen in 't tweede tijdperk f 277.628.39%. Deze misstand heeft niet alleen de aandacht getrok ken van den raad van toezicht op de spoorwegen die hierdoor den goeden gang van den dienst bedreigd acht, van geneesheeren enz., maar ook van het perso neel zelf, zoodat de directeur-generaal te kennen geeft dat wanneer deze toestand, waarin blijkbaar simulatie een groote rol speelt, niet aanmerkelijk verbetert, maatregelen tegen misbruiken niet achterwege kunnen, blijven, Nochtans trekt de maatschappij haar vertrouwen iniet dadelijk terug, maar van oordeel dat het personeel veel vermag om een gezonden toestand te verkrijgen, doet de directeur-generaal op de medewerking van het personeel in eigen belang een beroep. Tweede Kamerverkiezing. In de Woensdag te Benningbroek gehouden vergade ring der Centrale Liberale Kiesvereeniging in het kies district Enkhuizen is het aftredend Kamerlid mr. H. Goeman Borgesius met algemeene stemmen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Het voorstel van het bestuur der Liberale Unie be treffende de tegemoetkoming in de nooden van de medeburgers, wien het niet gelukt is, als zij oud ge worden zijn, in eigen onderhoud te voorzien, lokte veel discussie uit. Een voorstel van de afdeeling Andijk, dat de can didaat moet zijn een voorstander van algemeene staats- pensionneering zonder premiebetaling, werd ingetrok- kc n'. De afdeeling Enkhuizen kwam met de volgende motie: „De Centrale Libetale Kiesvereeniging in het kies district Enkhuizen dringt er bij de Liberale Unie ten zeerste op aan, het daarheen te leiden, dat in het program van actie wordt opgenomen: verkrijging van algemeene staatspensionneering zonder premiebetaling.' Na een warme discussie en nadat Enkhuizen het woord „algemeene" uit de motie had weggenomen, werd deze motie met 11 tegen 9 stemmen aangeno men. En dat alles zonder burgemeester. Uit Breskens schrijft men aan de Midd. Ct.: Dinsdagavond zou, zooals men weet, den nieuwen bui- gemeester, den heer Montenberg, een serenade wor den gebracht met fakkellicht. Daar hij om vier uur naai Vlissingen was vertrokken, verwachtte men hem s avonds zeven uur weer terug. Een massa volk was op de haven bijeen en het muziekgezelschap „Uit het volk voor liet volk" stond gereed om uit te rukken. Maar helaas, wie ook kwam, niet de zoo zeer ver- W WaTnu te doen! Men tobde daarover niet lang. Dank zii zijn vriendelijkheid was het gezelschap reeds in slaat gesteld den avond wat genoegeltjk door te bren gen. We kregen een muzikale wandeling, een geze ge drukte een vroolijken Dinsdagavond, en dat a les zonder' burgemeester, tot wiens eere een en ander was begonnen. Vrijwillige landbouw-ongevallenverzekering. ClnwiXS'Slï ï«Rwefop Wt arbeidscontract Wt TS nro». Groningen v.le landbouwers J.e, beducht gemaakt voor de visico's lngevolgc a^ ^^Sx dier wet gelegd op de schouders der werkgevers, voi glnsdï SST? SUarl Jb In wcrK.ng getreden .ets- bepaling is de werkgever o. a. verplicht, de loka werktuigen en gereedschappen, waarin of waarmee hij den arbeid doet verrichten, op zoodanige richten en te onderhouden, dat de arbeider tegen g vaar zoover beschermd is als redelijkerwijze in band met den aard van den arbeid gevorderd kan woi- den. Zijn die verplichtingen niet nagekomen, dan de werkgever gehouden, tot vergoeding der schade, aan den arbeider dientengevolge in de uitoefening zijner dienstbetrekking overkomen. Is de dood het gevolg, dan is de werkgever tot schadevergoeding verplicht jegens den overblijvenden echtgenoot, de kinderen of de ouders van den overledene. De werkgevers, verzekering- plichtig volgens de Ongevallenwet, zijn volgens art. 87 dier wet van bedoelde verantwoordelijkheid ontheven. De bedrijven van landbouwveehouderij, tuin- en boschbouw zijn, naar art. 1.1 dier wet, echter van de verzekeringspliehligheid uitgesloten en de desbetreffen- 1 de werkgevers, zoolang de ongevallenwet niet tot die bedrijven is uitgebreid, belast met de risico's van art. 1638x der wet op het arbeidscontract. Vandaar de I groote ongerustheid onder de groote Groninger land- bouwers, die zich algemeen door rechtsgeleerden heb ben laten voorlichten in tal van vergaderingen. Van daar ook dat in bijna alle genieenten eene vereeniging' wordt of is opgericht tot onderlinge verzekering tegen I do risico's van art. 163Sx en ij. Die van art. 1638x heb ben in menig opzicht overeenkomst met die der onge vallenverzekering. Vandaar dat men er hier en daar reeds toe overgaat de verzekering naar art. I638x uit te breiden tot eene complete ongevallenverzekering. Was het comité uit de Nederl. landb.maatschappijen (niet te verwarren met het Nederl. Landb. Comits), benoemd tot het organiseeren eener dergelijke verze kering voor het geheele land, evenals de Nederl. Tuin- bouwraad tijdig met zijn ontwerp gereed gekomen, dan had men dadelijk tot eene groote sterke corporatie kunnen komen. Thans versnippert men de krachten in kleine, heterogene organisaties, die later niet anders dan met moeite tot elkaar zullen kunnen worden ge bracht. Ook het Nederl. Landb. Comité, dat op dit gebied eene uiterst nuttige taak had kunnen verrichten en op dien weg reeds een eersten stap had gezet, heeft deze schoone gelegnhid ongebruikt voorbij laten gaan. Witte Kruis Schagerbrug. Donderdag 25 Februari vergaderde te Schagerbrug, in 't cafe van den heer Tuinman, de vereeniging „Het Witte Kruis", afdeeling Zijpe en Callantsoog. Zooals men dat hier niet gewoon is, woonden 20 leden deze vergadering bij. De voorzitter, de heer Bos sen opende dan ook de vergadering en sprak zijn ge noegen uit, zoovelen aanwezig te zien, hij hoopte dat de besprekingen tot heil der vereeniging zouden lei den. De notulen werden voorgelezen en zonder op- of aan merkingen goedgekeurd. De commissie belast met het nazien der rekening bracht bij monde van den heer D. Brommer rapport uil, dat de rekening in volkomen orde was bevonden. Uit deze rekening blijkt dat was ontvangen f 1286.57%, uitgegeven f 660.46, dus een saldo van f 626.11. De commissie belast met het nazien der magazijnen bréngt bij monde van den heer Zuidscherwoude rapport uit, dat ook de magazijngoederen in orde waren be vonden. De begrooting over 1909 sloot in ontvangst en uit gaaf met een bedrag van f 1269.11%. Nu volgt verkiezing van 4 leden van 't bestuur, wegens periodiek aftreden van den heer Odendaal (vice-voorz.) en dr. Peters (magazijnmeester), en we gens het bedanken van dén heer Ds. Groeneveld (lsten secretaris) en Ds. Vis, 2den secretaris. Herbenoemd werden de heeren Odendaal en Peters. Eerstgenoemde neemt zijn benoeming aan, laatstgenoemde kon nog niet besluiten, maar wilde wachten, totdat hij de ver dere diSCUSSiëil der vergadering had gehoord, over de komende zaken. De benoeming van een lsten en 2den secretaris bracht echter meer werk aan den winkel. Na verschei dene malen gestemd te hebben, doordat ook bijna even- zooveel malen werd bedankt, werd ten slotte bij loting tusschen de heeren Kruidering en A. L. Zuidscherwou de, de laatste als de gelukkige aangewezen alB 1ste secretaris. En deze neeimt zijn benoeming aan. Tot tweeden secretaris werd benoemd de heer ds. Groeneveld. De benoeming afgevaardigde voor het bezoek aan „Heideheuvel" en ontsmettingsinrichting te Hilversum werd aan het bestuur overgelaten. Het voorstel, ijs kosteloos te verstrekken aan de leden, was alreeds bij de behandeling der begrooting aangenomen. Bij de rondvraag werd besloten, om aan de bestuurs leden het recht te geven om in een mogelijk voorko mend geval een briefje af te geven, tot het verkrijgen van materieel. 't Voorstel om den magazijnhouder magazijnmeester te maken, bracht nog al wat discussiën teweeg. Tevens had dit ten gevolge, dat de heer Peters, naar aanlei ding van 't voorstel en van de besprekingen daaruit voortkomende, zich gedrongen voelde, om de betrekking als magazijnmeester niet aan te nemen. De zaak was er alzoo niet beter op geworden, en hoe er ook ge praat werd, tot een afdoening kon men niet geraken. Eindelijk werd dan toch besloten, en gelukkig dooi den heer Peters aangenomen, dat deze evengoed, al is hij dan geen magazijnmeester meer, het recht heeft briefjes af te geven ter verkrijging van materieel uit het magazijn. Inmiddels hadden verscheidene aanwezigen de ver gadering verlaten, waarvan het gevolg was, dat deze bijeenkomst verliep, gelijk een kachel, die na eerst hard gebrand te hebben, ten slotte langzaam uitging. Nieuwe Nieclorp. Na de oproeping, door de gymnastiekvereeniging Hercules gedaan, om eene afdeeling damesgymnastiek op te richten, hebben zich 10 dames daarvoor aange meld. Dijkverhuring Petten. Uitslag der verhuring van de Droomerdijkskuilen en den Leijpolder onder Petten. Perc. I. P. de Boer Cz., Zijpe, f 201. Perc. II. S. Brommer, Petten, f 180. Perc. III. H. S. Eriks, Petten, f 125. Perc. IV. K. Nottelman, Petten, f 95. Perc. V. J. Praat, Schoorl, f 165. Perc. VI. C. Bakker Pz., f '157. Suikerbieten. De contracten voor den verbouw van suikerpenen worden thans in den Anna Paulownapolder en den polder Waard en Groet afgesloten tegen f 9.25 de 1000 K.G. met een verhooging van 10 cent voor elk 1/10 pet. boven het gecontracteerde gehalte. Er schijnt dit jaar veel neiging voor de bietencultuur te bestaan. Langedijk. De vorige week werden van de laadplaats te Bioek op Langendljk 132 wagonladingen groenten verzonden. Afslagmarkten. Aan do afslagmarkt te Broek op Langendljk werd in 1908 verhandeld voor f 1.157.444,48, aan die te Boven- karspel voor f 1.085.257.47, en aan die te Loosduinen voor f 1 064.671,75. Aan deze drie groote markten al zoo te zamen een omzet van groenten voor een be drag van f 3.307.373,70. Nederlandosche tuinbouwraad. Het centraal bestuur van den Nederlandschen tuin bouwraad kwam gisteren te 's-Gravenhage in voltal lige vergadering bijeen. Onder meer werd de heer C. van Lennep tot onder voorzitter voor het jaar 1909 benoemd, nadat de heer p. Et. Krelage, als zoodanig verkozen, zich tot zijn leedwezen genoodzaakt zag wegens drukke bezigheden voor dit jaar voor dié functie te bedanken. Daarna werd overgegaan tot het oprichten van de vereeniging uit den Nederlandschen Tuinbouwraad tot het onderling dragen van het bedrijfs-risico. De leden van het centraal bestuur traden daarbij als oprich ters op. Waar van verschillende zijden de wenschelijkheid was te kennen gegeven ook het risico, voortvloeiende uit artikel 1638 B. W„ zonder verhooging der premie onder deze regeling te begrijpen, werd aan dien wensch voldaan en het bedrijfsongevallen, reglement in ver band daarmede met een artikel uitgebreid. De Tuin bouw Onderling omvat dus het geheele bedrijf wat betreft de ongevallen, welke in het tuinbouwbedrijf kunnen voorkomen. In de statuten werden nog eenige kleine wijzigin gen aangebracht, waarna zij werden goedgekeurd. Be sloten werd de Koninklijke goedkeuring er op aan te vragen. Als directie" werden benoemd de heeren mr. H. P. L. C. de Kruyff Jr. te Amsterdam en F. E. Post- huma, thans secretaris van den Algemeenen Neder landschen Zuivelbond (F. N. Z.) te 's-Gravenhage. In de commissie van toezicht, die inzonderheid met de behartiging van de belangen der ongevallenverzeke ring is belast werden benoemd de heeren Henry Looy- mans te Oudenbosch, G. Kruyff te Sassenheim, B. Ruys te Dedemsvaart, S. Zeeman te Zuidscharwoude, allen leden van het centraal-bestuur en voorts nog G. Baron, de Senarclens cie Grancy te Vucht, voorzitter van de Nederlandsche maatschappij voor tuinbouw en plantkunde, C. van Spronsen te Loosduinen, voorzitter vah de Loosduinsche warmoeziers patroons vereeniging en D. J. van der Have te Kapelle bij Goes. In de volgende bijeenkomst zal dé commissie van scheidslieden worden benoemd, waarvoor als voorzitter zoc mogelijk zal worden aangezocht een president van een raad van beroep voor de Ongevallenwet 1901. -- Aartswoud. Woensdagavond j.1. had ten overstaan van Not. Vrij burg te Zijpe, in liet lokaal van den heer Keijzer, de verkooping plaats van een flink Woonhuis en erf, toebehoorende aan den heer Th. E. J. Odendaal te Schagerbrug. Kooper werd de heer K. Bakker alhier voor ruim f 1500. Hoogwoud. Ten overstaan van Not. De Boer, had Woensdag, in het lokaal van den heer Slotemaker de openbare verkooping plaats van een burgerwoonhuis en erf, staan de aan de Gouwe en toebehoorende aan mej. wed. H. Kort en consorten. Kooper werd de heer C. Schoen q.q., voor f 795. Dienzelfden avond had ook de verkooping plaats van een perceel weiland, groot 79.70 H.A., liggende nabij de Gouwe, toebehoorende aan de heeren F. A. Mijsbcrg en C. Rempt. Eigenaar werd de heer A. jlakkcr Dz, alhier voor f 1380, Heerhugowaard, Ten overstaan van Notaris Backx werd huis en weiland, groot 2.00,02 H.A., van wijlen JacobHooi- boer verkocht aan den heer W, Oudhuis voor f 2576. Ten overstaan van Notaris Duker, werd huis en bouwland, groot 2.6T43 II.A., van G. Dekker en kin- detfen, verkocht aan verschillende koopers voor f6236. Heérhugowaard. Voor de Nationale Militie zijn voor werkelijken dienst opgeroepen Dirk Gornelis Stapel, .lacob Schoen I en Reindert Nap. Wieringerwaard. 1 Voor liet afbreken van de pastorie der Ned. Herv. Gcm. alhier hebben de volgende heeren ingeschreven W. Nieman, Keinsmerhrug voor f 328; D. Kaai, Winkel, f 340; P. Doorn, St. Maartensbrug, f 361L A. Droog, Kolhorn, f 500; J. Breed Cz., alhier, f 520; M. Groen, Schagerbrug, f 525; G. Plevier, Schagerbrug, f 557; D. Kramer, Schagen, f 780. Het werk is aan den laatste gegund. Zuiderzee-Vereeniging. Door den voorzitter der Zuiderzee-Vereeniging, den heer W. E. Leemans, zijn Donderdag te 's-Graven hage de leden door de Zuiderzee-Vereeniging benoemd in de commissie voor liet gewapend beton geïnstalleerd. Deze commissie is nu als volgt samengesteld: jhr. mr. Van Forenst, dijkgraaf van de hondsbossche zee weringen, lid van de Tweede Kamer der Stalcn-Ge- neranl' te Ileilo, voorzit Ier; De .Tong, directeur der gemeentewerken te Rotterdam; Bos, directeur van Pu blieke Werken te Amsterdam; Van Elzelingen, hoofd ingenieur der provincie Zuid-Holland te 's-Gravenhage; Volker, aannemer te Sliedrccht; Teilegen, directeur van het Bouw- en Woningtoezicht, oud-inspecteur-generaal van 's Rijks waterstaat te 's-Gravenhage, secretaris. De Hengstenkeuring te Utrecht. Men schrijft uit Utrecht dato 21 Febr. Gisteren werd te Utrecht gehouden de jaarlijksche verplichte Rijkskeuring van dekhengsten, waaraan alle in de provincie ter dekking slaande hengsten onder worpen zijn. Wat bleek nu? Dal een commissie uil de provin- cie op de laatst door het Rijk gehouden veiling van dekhengsten Ie Bergen-op-Zoom een hengst had aan gekocht, en deze werd nu gisteren door een Rijks keuring afgekeurd. En dit niet op de Lij de wet er kende erfelijke of verborgen gebreken, maar gewoon weg als ongeschikt voor dekhengst. De werking van het Rijkshengsten-depol in Bergen- op-Zoom is bekend. Hier worden jaarlijks de beste hengstveulens in het land door het Rijk opgekocht, verpleegd en opgefokl, en de hcngslen die op drie jarigen leeftijd voor de dekking worden goedgekeurd, worden hij publieke veiling verkocht, degene die on geschikt blijken worden gecastreerd, alles voor endoor hel Rijk. Men zoude dus oppervlakkig meeneu dat waar hier het Rijk zelf: de hengsten aflevert die geschikt frijn tot verlxdering van het paardenras, niet het Rijk vier weken na dien tijd datzelfde paard als voor de fok kerij ongeschikt kan afkeuren. De koopers van dit paard zijn nu genoodzaakt dit paard te laten castrecrcn en buiten de gemaakte on kosten daarvan misschien over drie of vier maanden voor de helft van de inkoopswaarde te verkoopen. Gehuwde onderwijzeressen. De minister van Binnenlandsche Zaken krachtens machtiging der Koningin beschikkende op het adres van het hoofdbestuur van het Ned. Ond. Gen. en het. bestuur van de afdeeling Rotterdam va'n dat Genoot schap, waarbij werd verzocht vernietiging van het Rotterdamsch raadsbesluit om aan drie gehuwde onder wijzeressen eervol ontslag te verleenen, heeft aan adressant te kennen gegeven, dat voor tusschenkomst. der regeering in deze geen termen bestaan. De overweging, die den minister tot deze beschik king heeft geleid, zijn: dat het in den regel gewenscht is, aan een onder wijzeres, die een huwelijk aangaat, eervol ontslag toe te kennen; dat toch liet belang vah den dienst misschien slechts ingeval van zwangerschap ontslag eischt., maar dat, wat hiervhn zij, vermits zwangerschap en bevalling natuur lijke gevolgen van het huwelijk zijn, en het ongeoor loofd is op kinderloosheid de premie van handhaving te stellen, het ontslag behoort verleend te worden ter gelegenheid van het huwelijk. Zitting van Donderdag en Vrijdag. De motie door den heer DUYMAER v. TWIST eenige jaren geleden ingediend en thans besproken ge durende bijna anderhalve zitling het gaat om wet telijke regeling der rechtspositie van de Indische offi cieren blijkt meer en meer van heel weinig belang te zijn in ieder geval, zeer weinig belangstelling te wekken. De minister constateerde dit feit en gaf als bewijs, dat die wettelijk geregelde rechtspositie de officieren zelf koud liet. Immers er zijn 100 officieren uit Indië met verlof in Den Haag en daarvan waren op de publieke tribune, Woensdag 1 gepensionneerd officier en Donderdag één gepensionneerd en één met verlof. Waar de belangstelling onder de belanghebbenden zelf zóó gering is, zullen er onder de lezers der Scha- ger wel niet veel zijn die toch een overzicht van de gehouden discussies wenschen, wat ons aangenaam is. De motie-Duymaer v. Twist werd verworpen met 50 tegen 11 stemmen. Behalve de aanleg van een spoorlijntje hij Cheri- bon op Java waarvan de gevraagde 80 mille werden toegestaan, kwam in behandeling de Collecten.wet., waarvan het ontwerp nog in gereedheid .was gebracht door minister KUYPER, zelf. toen deze nog minister van Binnenl. Zaken was. Het trof toevallig' dat juist heden minister Kuyper eens weer tegenwoordig was; hij; zijn entrée-de-chambre had hij het ongeluk te val len echter, gelukkig zonder zich te hezeeren. Die Colleetenwet wens-cht het collecteeren aan wet telijke bepalingen te onderwerpen. In vele gemeenten heeft men de wenschelijkheid ingezien om deze ma terie aan bepaalde regelen te onderwerpen en dezie in verordeningen vastgelegd. In al die verordeningen wordt echter zulk een verscheidenheid van opvatting aangetroffen, dat het vaststellen bij de wet van al gemeene regelen noodig schijnt. Intusschen, dit wordt niet algemeen erkend, want zegt de heer JDE BEAUFORT, alleen de openbare in zamelingen vallen onder de wet, en niet de alge meene collecten waarbij het meest gefraudeerd wordt. De wet bevat voorts allerlei bepalingen om mis bruik tegen te gaan bij het eoüecteeren en oin tegen te gaan dat verschillende corporaties elkaar vliegen af vangen. liet is vooral de heer v, DOORN die deed uitko men dat de wet niet noodzakelijk is en verkeerd ef fect zaL sorteeren; ook bewees hij met voorbeelden hoe slecht deze wet, evenals indertijd de drankwet is geredigeerd. Niet noodzakelijk, omdat van de, 1200 gemeenten in ons land slechts 400 verordeningen hebben, de wet dient daarom beperkt tot de groote steden; en ver keerd effect sorteert, omdat het coUeeteeren langs de huizen der ingezetenen, bijv. voor een slakker die zijn melkbeestje verloren heeft, enz., niet kan geschieden tenziji is voldaan aan allerlei lastige formaliteiten, hij niet-nakoming, waarvan belachelijk zware straffen wor den bepaald, terwijl liet tekenen op lijsten die door allerlei lastige, indringerige mensclien worden aange- den, straffeloos kan geschieden, ja zelfs door deze wet wordt aangemoedigd. De minister bleek zeer weinig enthousiast voor deze wet, maai' verdedigde haar zoo goed mogelijk. Hij vreesde dal, als dit ontwerp verworpen werd, de zaak voor langen lijd ongeregeld zou blijven, wat toch on- gewenseht is, omdat thans het collccteeren geheel is onderworpen aan de willekeur van de Burgemeesters. Een leuken zet van minister Heemskerk moeten wc even weergeven. De heer Hugenholtz wees er op, dat de Burge meesters eerst de gronden .voor het coUeeteeren zullen mogen beoordeelen. Zoo zou dus de overheid in een gemeente, een collecte voor werkstakers zooals trou wens in 1903 voor de spoorwegstakers te Haarlem is geschied kunnen verbieden. Daar komt iiij; legen op. Maar, zoo, antwoordde minister Heemskerk, de Lr. Hugenholtz kan toch niet verwachten dat we bepalingen gaan maken voor zulke abnormale gevallen als we beleefden gedurende de spoorwegstaking; in Haarlem waren de mensehen toen zoodanig de kluts kwijt, dat ze een zeker iemand tot stationschef aansteldenI Dat de Kamer niet weinig pleizier had van de her innering aan des heeren Hugenholtz' kortstondig sta tionschefschap te Haarlem, zal ieder wel hegrijpen. 's Ministers vrij slappe verdediging van de Collecten- wet, een wet die bedoelt alleen bepalingen te treffen op openbare inzamelingen, gaf den heeren moed. Met losse teugels renden ze op den minister in met geen ander doel dan om de geheele openbare-inzamelings- wet onder den voet te loopen. De heer DE BEAU FORT hield al zijn bezwaren vol en wees er vooral op dat de verklaring van den minister, als zou een intieme collecte van een bepaald kerkgenootschap bij de leden van dat genootschap, niet als een openbare inzameling zijn te beschouwen, als volkomen onhoud baar en in flagranten strijd met de Armenwet. Bij de belagers der wet kwam zich ook nog voegen de heer DE VISSER, wien anders de grondgedachte van het ontwerp sympathiek was. Hij bleek het vrij wel eens te zijn met den heer De Beaufort en had ern stig bezwaar tegen het criterium van openbare inza meling. De wet laat ons in 't onzekere of zij al of niet van toepassing is op menschen, die met boekjes en lijsten langs de huizen loopen en wat de minister zei over de gemeenschap van gezindheid, dat is zoo vaag en zal tot zooveel ontduiking aanleiding geven, dat dé wet tegen misbruiken niet bestand is.

Schager Courant | 1909 | | pagina 1