Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. pfaatselijk Nieuws. De heeren V. VUURGN en V. DOORN bleven hun overleggen mei den heer Teer; laat deze kunstmest bezwaren eveneens handhaven en toen, nadat de mi- aanwenden, zooveel hij noodig acht. Niet méér. Daar- nister had uitgelegd dat het intiem karakter moest na kan men zien in hoeverre er kunstmest over is aanwezig zijn om de inzameling te stempelen als geen en dil ter overname beschikbaar stellen, publieke inzameling, toen de heeren De Visser en Van De aanwezigen vinden dit idéé goed. j ruiten- Aas Valkenburg. Eén der mófeti is van onder tot |)O0. als 't ware een journahstencordon werd g over een iengte van een tiental meters tegen en nacht stonden er posten uit. geworpen, terwijl in de andere muren verschu Dinsdagmorgen 6 uur ging opeens de deur van me f» «Ui vrouw Greens bui» open, de bruid en haar moeder lende scheuren en barsten zijn te bespeuren. 5^ Idsinga een amendement hadden voorgedragen om te bepalen dat onder een openbare inzameling deze wet verstaat het vragen op den openbaren weg of bij ingezetenen aan huis van giften, die niet bestemd zijn voor een persoon of personen, die giften vragen, vond men het maar beter de discussie eerst wat te laten bezinken alvorens verder te gaan. De opbrengst der middelen over het afgeloopen jaar, waarover zulke angstkreten zijn opgegaan, is erg mee gevallen; was bijna 1 millioen hooger dan het daaraan voorafgaande jaar en 1 ton boven de raming. Het kan dus weer lijden en het ontwerp tot verhooging van den drankaecijns is van de agenda afgevoerd. Nog werd een begin gemaakt met het wetsontwerp tot heffing van personeele belasting op motorrijtuigen. Het ondervond bestrijding van den heer V. d. Bergh van Verwolde, werd verdedigd door de heeren Helsdingen en den minister. Kolhorn. De vergadering van het departement „Kolhorn" dei- Mij. tot Nut van 't Algemeen, gehouden den 24 Febr. jl. werd bijgewoond door 9 leden. Door het bedanken dezer functionnarissen moesten een voorzitter en een secretaris worden gekozen. Geen der aanwezigen was echter genegen een dezer betrekkingen te aanvaarden. Ia de volgende vergadering zal worden getracht het be stuur te completeeren. Door den vergevorderden tijd en andere omstandig heden werd besloten den voorgenomen volksavond niet te doen doorgaan. De tentoonstelling voor handenarbeid werd bepaald op Zondag en Maandag 18 en 19 April. Het Harmoniegezelschap zal worden ultgenoodigd zijn gewaardeerde medewerking te verleênen op Maandag avond. Eindelijk werd nog besloten op de eerstvolgende bij eenkomst uit te maken, of het departement zal worden ontbonden. Zuidscharwoude. De coöperatieve Verhruiksvereeniging te Zuidschar woude stelt voor aan haar leden 8 pet. dividend uit te koeren. De omzet bedroeg in 1908 de som van f 24031.24%, een vermeerdering in vergelijking met het vorige jaar van f 11631.61%. Het aantal leden steeg met 40 pet. Langedijk. Het juiste getal leden, dat tot het doktersfonds, aan den Langedijk op te richten, is toegetreden bedraagt 2163. Te Oudkarspel bedraagt het meer dan 600, te Noordscharwoude meer dan 400, te Zuidscharwoude en Broek op Langendijk ieder meer dan 500. Binnenkort zal een conferentie worden gehouden met de aldaar gevestigde geneesheeren, wien zal worden verzocht hunne diensten aan het fonds te willen verleenen. Zijn zij hiervoor niet te vinden, dan zal een eigen geneesheer worden aangesteld. Langedijk. Onder dank' wordt de vergadering door den heer 1 laars gesloten. St. Maartensbrug. In eene vergadering van de rederijkerskamer „Onder neming" zijn de heeren C. Spierdijk, voorzitter, W. Swarthof, vice-voorzitter, F. Swarthof Jnz., secretaris ec Jn. Raven, penningmeester, als zoodanig herbenoemd. St. Maartensbrug. De rederijkerskamer „Eensgezindheid" te Burgerbrug zal op eeai nader te bepalen dag in Maart eene uit voering geven in het lokaal van den heer W. Swart hof. Een ongeluk. Een treurig ongeluk is gebeurd bij den stalhouder Hopenbrouwers te Breda. Omstreeks halfeen 's nachts werd er een rijtuig besteld; een 53-jarige koetsier werd gewekt om het rijtuig weg te brengen. Hij bleef echter wat lang weg en na een poosje wilde men hem een tweede maal gaan roepen. Doch men vond hem hevig gewond in den beneden gang liggen. Waarschijnlijk is hij, door de duisternis misleid, door een luik of van de trappen gevallen. Hij heeft nog slechts enkele oogenblikken geleefd. Vergiftiging. Vermoedelijk door het gebruik van bedorven vleesch werden vijf der opvarenden van het te Grimsby lig gende stoomschip „Zuid-Holland" ernstig ongesteld. Onder dezen bevonden zich ook de gezagvoerder en- de le officier, zoodat het stoomschip naar I.Imuideil is gekomen onder commando van den heer G. Spanjer, den lstea officier van het zusterschip „Nederland". Na binnenkomst te IJmuiden stelde de quarantaine- dokter, de heer F. Bok, een onderzoek in en consta teerde dat opneming van den gezagvoerder, den len officier en een matroos in het Koning Willem's huis (Zeemanshuis) zeer noodig was- De twee anderen waren in zoover hersteld dat zij de reis wederom konden meemaken. Het overschot van het genuttigde vleesch werd door den heer F. Bok medegenomen tot onderzoek. De toestand van de patiënten is redelijk wel. De Vliegmachine en de moderne cultuur. Het Luchtschip schrijft „Hot moderne leven begint zich hoe langer hoe meer op het bepaalde „vliegen" in te richten, en spoe dig zullen de steden er de kenmerken van gaan ver- toonen. streep van een meter breedte ongeveer, loopende over de geheele lengte van den zaalvloer, is min of nieei. door den brand beschadigd. Het vermoeden bestaai dat een ontplofbare stof, b.v. naphta of benzine, daal is neergeworpen, zoodat kwaadwilligheid in het spei schijnt te zijn; de dader is onbekend. De deur, die toe gang geeft tot den kelder, vanwaar men door een luik in de zaal kan komen, stond open, blijkbaar met geweld geopend. De gebouwen en de meubels zijn verzekerd. De marechaussee doet onderzoek. Merz' Kaashandel. Donderdag a.s. zal in hot lokaal Ceres worden ge- beweren de plechtig- houden een vergadering van voorloopige aandeelhouders om over te gaan tot de oprichting van een nuamlooze vennootschap Merz' Kaashandel. Zomerdienst. 1 Volgens ontwerp-dienstregeling der Hollandsche IJze- - ren Spoorweg-Maatschappij, zal de onderstaande zomer- De^min 1*ater~'ant.w00rel de~ dal het bedrag dat er voor dienstregeling voor reizigerstreinen, op liet traject Hei- stapten haastig in een rijtuig, en dadelijk werd de zweep over de paarden gelegrd. De opgeschriKte ver slaggevers requireerden oogenblikkelijk drie melkwa- gens, en in galop ging het achter mevrouw Groens rijtuig aan. Werklieden, die naar hun werk gingen, 'dachten, dat er een misdadiger werd achtervolgd, en er werd geroepen: Houdt den dief! Toen wouen po- litie-agenten de melkwagens doen stilhouden, maai de journalisten riepen hun toe; We gaan ter brui loft bij de dochter van Hetty Green! De dames Green hadden hij 't station nog een klei- nen voorsprong en stapten oogenblikkelijk in een ge- reedstaanden extra-trein, die haar naar Morristown bracht, waar het huwelijk tusschen Sylvia en haar ouden Matthew in allen eenvoud werd voltrokken. De verslaggevers, die met den eerstvolgenden trein 1 naar Morristown waren gegaan heid nog te hebben bijgewoond. Wat de staatspensionneering in Engeland kost. In het Lagerhuis vroeg kapitein Faber aan Lloyd George hoeveel er wel noodig zou zijn voor de Ouder domspensioenen gedurende het loopende jaar. De minister antwoordde, dat het bedrag ck .was uitgetrokken X 1.200.000 bedroeg en dat een j der—Amsterdam, op L Mei a.s. worden ingevoerd. supplementair bedrag van 910.000 voor het tegenwoor idige jaar zou noodig zijn. Maar dat is in Engelandi Katholieke geestelijken in Frankrijk. Mgr. Amette, aartsbisschop van Parijs, heeft cfe-zer dagen in een herderlijken brief de in de laatste jaren meermalen gehoorde klaGlit geuit, dat het aantal katho lieke geestelijken zoo angstwekkend begint te dunnen. Te Parijs zijn er parochiën waar een enkele' priester Vertrek van Sc.hagen naar Amsterdam: 6.11 (loopt alieërt Maandags en 11a feestdagen); 7.03 (tot Alkmaar); 8:15 (sneltrein); 9.20 aankomst (markt- trein, alleen Donderdags); 9.51; 1.02; 2.39; 4.47; 7.55 (sneltrein); 9.11 (nieuw ingelegde trein). Vertrek van Schagen naar Helder: 6.40; 8.11 (niet op Zon- en feestdagen); 9.22 (alleen op Zon- cn feestdagen); 11.17 (sneltrein); 11.58 (Zon dags niet); 2.39; 5.14 (op Zon- en feestdagen alleen van Alkmaar); 6.20; 10.09- (sneltrein); 10.37 (van Alk- 8000 of 10.000 geloovigen van geestelijken bijstand j maarj; J2.26 (alleen op Zon- en feestdagen). moet voorzien. De uren van vertrek en aankomst zijn aangegeven De Temps houdt naar aanleiding van de klachten Amsterdamschen tijd, die op 1 Mei a.s. wordt inge van Mgr. Amette een beschouwing over de oorzaken 1 van dit gebrek aan priesters. Wij hebben gezegd en in den treure herhaald, zegt het blad, dat de onverzoenlijkheid van den Paus, waardoor de Kerk is beroofd van de goederen,, die de Scheidingswet haar toekende, de aanvulling van het priesterkorps In groot gevaar zou brengen. Te Rome heeft men daar niet van- willen hooren. De raadslieden van paus Plus verzekerden hem, dat de toepassing; van het nieuwe stelsel den katholieken de rol van vervolgden zou opleggen, en dat dit het teeken zou worden van een herleving van het ge loof, meebrengende- persoonlijke opoffering en milde hulpvaardigheid. Die voorspellingen zijn niet uitgeko men, naar men weet. Verre van dien. Zelfs op het land, in de katho-lieke streken van Frankrijk, heeft men parochiën samen moeten voe- andere beroemde vliegmenschen uitnoodigt 0111 in de naburige „Landes" vliegproeven te komen nemen, bouwt men in de nabijheid van Parijs een groot „Aëro droom", -dat men alreeds binnen eenige maanden ge reed hoopt te hebben. Dit Aërodroom ligt te Jouvisy, 20 K.M. ten Z. van. 1 Parijs, aan het riviertje de Orge. Men bereikt Jouvisy j in een half uur sporens. Deze streek was vroeger De koolprijzen aan den Langedijk en omstreken zijn hoofdzakelijk bezienswaardig door een oud slot en het nog steeds hoog. Tweede soort roode werd nog pas par]^ hooi: „Le Notre" ontworpen, waarin zich een, verkocht a f 16 per 100, terwijl de kleinere soorten hoor Canaille Flammarion opgelicht, observatorium be- ook voor veel geld worden van de hand gedaan. Gele vinht. Het Aërodroom heeft ongeveer de grootte van kool werd verkocht voor f 14. Er schijnt nog al wat 1 een ouderwetsche arena en bevat vele duizenden plaat- voorraad aanwezig te zijn: door het koude weer heb- sen voor toeschrouwers. Zeer zeker zal dit eenmaal ben de bouwers geen bijzondere haast te verkoopen. eene bezienswaardigheid van Parijs worden. Daar het tegenwoordige oefeningsterrein van Issy te dicht hij Parijs en daarom te onpractisch gelegen is, maakt men Terwijl in Frankrijk de stad Pau, door de aanwe zigheid der gebroeders Wright, tegenwoordig dc vlieg- gen. Daar blijft echter het aantal priesters nog vol- stad bij; uitnemendheid is en de overheid aldaar ook Ook de uienprijzen zijn zeer bevredigend. Wiei-ingen. Naar wij vernemen is bij den heer A. Peereboom alhier, ten bate van de weduwe D. Takes, ingekomen de som van f 1250, terwijl nog dagelijks geld toege zonden wordt. Het geheele bedrag op Vrijdag 26 Februari jl. was f 1250 van buiten en f 850 van ons eiland, dus tezamen f 2100; we! een bewijs dat het ongeval algemeen mede lijden heeft gewekt. De blijde verwachting. Door H. M. de Koningin is bepaald, dat in alle vestingen en garnizoensplaatsen, waar artillerie is ge vestigd, alsmede aan boord van Hr. Ms. schepen en vaartuigen van oorlog, een eskader uitmakende, bij, de geboorte van een Koninklijken Prins 101 kanonscho ten en van een Koninklijke Prinses 51'zullen worden gelost; voorts zal tevens op dien dag groote parade worden gehouden. Nieuwe. Nicdorp. Vergadering, gehouden te Nieuwe Niedorp, door de aldaar gevestigde vereeniging tot exploitatie van eenen proeftuin, op Vrijdagavond 26 Februari 1909 in „De Prins Maurils". onder presidium van den heer Ds. 1>. Haars en door zoowat 'n dozijn leden bezocht. Met aandacht wordt eene bezienswaardige leekening van den tuin, in plattegrond en vervaardigd dooi den heer Teer, den tuinman der vereeniging, bezichtigd. Er komen -ettelijke appel- pere- en pniimeboo- men op voor. De voorzitter, de vergadering geopend hebbende, geeft den lieer P. Haringhuizen, secretaris, het woord, die de notulen leestze worden goedgekeurd. Vervolgens komt het jaarverslag ter'tafel. Daaraan pntleenen we dc wetenschap, dat 't met de bobben niet érg wou, in 't vorige jaar. Door de langdurige droogte zijn zij maar weinig gegroeid. De koperworm heeft veel last veroorzaakt. 'I Hérpolen van slaboonen en augurken is het ge volg van die plaag geweest. Verder beval het verslag vele andere bijzonderhe den over opbrengst, etc. De commissie, belast mei het nazien der rekening van den penningmeester den heer D. Kuilman, wordt ultgenoodigd, daaromtrent te rapporlceren. Dc heer P. Koopman, met de heeren P. Haring huizen en J. Langedijk die commissie vormende, rap porteert, dat alles in dc beste orde is bevonden. De ontvangsten bedroegen f 1498.63y», tegen een uil gaven-totaal van i 1163.6/. Was het batig saldo ten vorige jare f 295.85, dit jaar kon Jiet slechts f 34.96V2 halen. De toegekende provinciale Subsidie was n.1. nog niet ingekomen. De rapporteur adviseer! lot goedkeuring en dankt den penningmeester voor zijn richtig beheer. Voorzitter sluit zich bij 'deze dankbetuiging aan en brengt óók de commissie dank voor 't volbrengen ha ver taak. De lieer' I). Kuilman geeft nog eenige toe lichting over dc door hem gehouden administratie en. verstrekt daarbij een lezenswaardigen staat van inven taris, opgemaakt door den tuinier Teer; voorzitter leesl deze opsomming van den inventaris af. Aan wer kelijk bezit vertegenwoordigt de inventaris blijkens de voorlezing f 945. j De wijziging, door den heer Kuilman in de ad ministratie gebracht en toegelicht, wordt goedgevonden, i De begrooting voor 't komende jaar wordt onder goedkeuring vastgesteld in Ontvangst en uilgaaf op 1300 gulden. In behandeling wórdt gebracht een ingekomen stuk van den Tuinbouwraad. handelende over het verze keren van werklieden, Na korte bespreking aan 't bestuur overgelaten. Bij de nu volgende rondvraag vestigt de heer D. Kruit er de aandacht op, dat in eene bestuursverga dering met den rijkstuinbouwleeraar Hazeloop over kunstmest en zijne aanwending overleg is gepleegd. Genoeinde leeraat- oordeelde, dat men in dezen proef tuin wel chili zou kunnen bezigen als kunstmest. l)e plannen dit te verplaatsen. Ook houdt men zich in Frankrijk al reeds bezig met het plan om vaste luchtverkeerswegen vast .te; stellen. Men lieeft twee plannen. ParijsTours en Pa rijs—Orieans.. Voor eerstgenoemd parcours had men Wilbur Wright uitgenoodigd een proef te nemen; deze koesterde niet veel hoop op welslagen en betwijfelde, of het wel spoedig zou gelukken. Voor den tweeden weg. die korter is. wendde men zich tot Delagrange, en het scheen dat de Franschman er meer lust in had dan de bedachtzame Amerikaan. voerd. Evangelisatie. In de vacature, ontstaan door liet bedanken van Dr. Jl A. C. van Leeuwen als bestuurslid, werd jl. Woens dag gekozen de heer C. van Ginkel. Zooals men weet is de Weleerw.ZeergeL heer Van Leeuwen o-nlangs benoemd als professor aan de Hooge- school te Utrecht. Sluiting. Vrijdagavond werd de Herhalingsschool en de cur-- sus in Nuttige handwerken gesloten. De herhalings school begon met 9 leerlingen van 13 tot 18 jaar, van wie 7 de lessen tot het einde volgden. Twee leer lingen bedankten wegens drukke werkzaamheden tus- schentijds. De belangstelling in het onderwijs viel zeer te prijzen. De cursus in handwerken werd met 11 leerlingen geopend. Wegens vertrek naar elders trokken 5 meis jes zich voor en na terug, terwijl een zesde daarvoor andere redenen had. Over 't geheel werden de lessen doende om in den dienst te voorzien. Maar de pries ters hebben het eeuwige leven niet in die mate ont vangen, dat er niet op het land reden zou zijn tot ernstige ongerustheid voor de bisschoppen. trouw bijgewoond, terwijl de gemaakte vorderingen Te Parijs zijn de jongelieden, die roeping gevoelen goed waren. Mejuffrouw L. Atema kan ook ditmaal tot het geestelijke ambt zeldzaam, maar ook op het met voldoening op haar werk terugzien, land worden zij zeldzaam en van het land moest de Animpa. Kerk het totdusverre hebben. 1 De dilettantenclub Animpa alhier heeft in studie ge- Hoe zou het anders kunnen? vraagt de Temps. De j nomen: De Student thuis, blijspel in 3 bedrijven en Fransche boer zag vroeger zonder te veel bezwaar eeD van zijn zoons priester worden. Het geestelijk ambt verzekerde hem de achting van de medemen sehen en een onbezorgden ouden dag. Maar thans! Met zijn praktischen zin sluit de boer het oor voor die hem komen raden, een zoon aan de Kerk af te staan. Slechts een vurig geloof zou hem tot dat offer kunnen doen besluiten. En waar is dat geloof? Nog eenige jaren, meent de Temps, en het aantal geloovigen zal zoo geslonken zijn, dat de verminde ring van het aantal priesters geen kwaad meer zal zijn, waar de bisschoppen zich het hoofd over hebben te breken. Om tot deze uitkomst te geraken heeft de wereldlijke overheid niets anders te doen dan met zorg eiken maatregel te vermijden, die op een daad van vervolging zou kunnen lijken. De Temps is zeer kras in haar voorspelling. Het blad zegt woordelijk: Laat de vrijheid van geweten eenvoudig geëerbiedigd worden en de Kerk van Fran krijk zal den natuurlijken dood sterven door uitput- Het gemeentebestuur van Orieans wil den ie vol- i ting. gen weg zoodanig aangeven, dat er tusschen Parijs cn Geen onpartijdig opmerker, vervolgt de Temps, die Orieans hooge palen, van boven voorzien van twee dit niet duidelijk ziet. Alleen te Rome en bij de hooge pijlen en een ronde schijf, geplaatst worden, ongeveer 1 kerkelijke overheid, die enkel naar de stemmen uit 2 K.M. van elkaar verwijderd. De pijlen zullen in twee i Rome luistert, duurt de verblinding voort.. Het be- kleuren worden geverfd; de witle leiden naar Orieans. wijs hiervan is gelegen in de ontbinding van de bis; de roode naai- Parijs. Natuurlijk zal deze lüehtweg j dommelijke vereeniging van Leeot. öiet de spoorlijnen of straatwegen volgen, aangezien Mgr. Amette, zoo besluit het blad, heeft zich niet het er vóoral op aankomt hoog uitstékende hinder- alleen te verdedigen tegen de onverschilligheid óver nissen te vermijden eh in 't algemeen nauwkeurig op godsdienstige aangelegenheden. In de rijen der hoogo de tópographiscbe gegevens te ietten. Orieans zaf een geestelijken ontmoet men de ergste sloopers van de Li _lï 1 Lili'il.1 j: L „l 1 TL O Mr 'ft? n H t tilnfo b o. TL ftvlr >Yi rtov Ir Tl'O O d o* ori'O o r> De tuinman vond '1 te veel; verleden jaar is bo vendien nog overbemest met slakken meel. De hoer D. Kuilman stelt voor, dat 't bestuur gaat aanzienlijken prijs uitloven, voor dengene, die het eerst in de stad per vliegmachine landt." Waanzinrig bedrijf. Zelfmoordenaars kiezen soms wonderlijke plaatsen voor hun waanzinnig bedrijf uit. Gisterenmiddag is er te Londen een zelfmoord, door een moord of mid dellijken zelfmoord voorafgegaan, gepleegd in de Na tional Portrait Gallery. Een deftig gekleed paar, 't leken vreemdelingen de heer met pelsjas en hoogen hoed was een oogenblik in een schilderij zaal alleen, en toen gebeurde het. Hij had de vrouw in den slaap ge schoten en zichzelf in den mond. Toen de dokter kwam was hij dood. Zij leefde nog. Een treurig ongeval. In de haven van Hamburg is Woensdagavond een treurig ongeluk gebeurd: Men was bezig kolen in te nemen voor de „Kaiserin Augusta Victoria", het reus achtige schip van de Hamburg-Amerika-lljn, dat heden naar New-York zou vertrokken. Toen te 7 uur de sjouwerlieden met eenige matrozen en familieleden aan boord gingen, brak de loopplank en tusschen de 20 en 30 personen vielen door de ijsschotsen heen in het water. Zeventien personen, waarvan 3 zwaar ge wond waren en de overigen lichte kneuzingen hadden bekomen, werden gered. De anderen echter, hun aantal is tot dusverre nog niet bekend, verdronken. Brand. LORIENT, 24 Febr. In den afgeloopen nacht is het dorp Botfaux totaal verwoest door brand. Veel zaken van waarde gingen verloren; de schade is zeer aan zienlijk. Een tachtigjarige kreeg ernstige brandwonden. De grootste kolenleverancier. Engeland is nog altijd een van de grootste kolen- leveranciers van de wereld. Dat blijkt weer duidelijk uit een gisteren verschenen statistiek van den Board of Trade over het jaar 1907. In dat jaar was de steen kool productie in het Vereenigd Koninkrijk 267.831.000 ton; in Duitschland 140.885.000; in België 23.324.000; in Frankrijk 35.586.000; iu de Veteenigde Staten van N.-Amerika 428.896.000 ton. De vermeerdering tegen over 1906 was voor het Vereenigd Koninkrijk 17 mil lioen, Duitschland 6 millioen, Vereenigde Staten 59 millioen en Frankrijk 2% millioen ton. Daar de totale kolenproductie der werold in FM'.' ongeveer 1000 millioen ton bedroeg, produceert hot Vereenigd Koninkrijk dus ongeveer een vierde deel. Per hoofd der bevolking gerekend is de productie in Engeland (zes ton per hoofd) het hoogste. Een schatrijke bruid. Eergisteren is Sylvia Green, de dochter van Hetty Green, die de rijkste vrouw ter wereld is, in het huwe lijk getreden. Maar wellicht zal Sylvia Green zich ar mer hebben gevoeld dan menige bruid met bescheiden middelen. Sylvia Green is 35, haar man Matthew Asthor Wilks, ook een millionair, 65 jaar. Hij heeft tien jaar lang om haar gevrijd. De oude mevrouw Green was tegen w=v.12UW'ei.ljk' Maar eindelijk zou het dan toch plaats oude' ag e" .uur evenwei moesten, zoo wou de Heten evenweT'de v6*1?'"1 worden gehouden. Dat ben zitten; het zou iun^e verslaggevers niet op van dit huwelijk niemendal Ir f na ltomen> als ,.ch du. neatulenJn dl Kerk, wailt niéts heeft de Kerk meer kwaad gedaan en niets berokkent de Kerk meer kwaad dan haar. on handige vrienden. Een aanslag op Koning Ferdinand van Bulgarije: Belgrado, 26 Febr. De poliiie nam den Bülgaar Anaslassof en den Serviër Popowitsj, die, naar men gelooft, te Roestsjoek een bomaanslag zouden plegen op koning Ferdihandi, wanneer deze op zijn terugreis uit Potersburg deze plaats zou aandoen, gevangen Zij moeten, naar het heet, bekend hebben leden te zijii van een groote samenzwering tegen hei leven van Fer dinand te Sofia en in opdracht hebben gehad zich te Belgrado het noodïge materiaal te verschaffen voor het maken van een bom. Dit materiaal was door een vrouw te Roestsjoek binnengesmokkeld. Anaslassof moei student zijn in de philosophie en correspondent van bladen te Sofia. Popowilsj verklaart te Belgrado tc zijn gekomen om dienst te nemen bij een vrijwilligerscorps. Er is een onderzoek ingesteld en de politie tracht het spoor van de vrouw., die me deplichtig zou zijn, te vinden. Een zoet winstje. Vier zoons van Amerikaansche millionairs komen Hij Wright fes nemen in hei vliegen met aéropiane.s. Voor een cursus met 20 vluchten wordl belanid' 1?00 Ibf f 14,400: Ontploffing. BRUSSEL, 26 Febr. Gisternamidtlag had er eon ont ploffing plaats in de kruitfabriek te Herenthals; 2 personen werden gedood en 1 doodeiijk gewoed. Nieuw speelgoed. De rijke Amerikanen hebben voor hun zoons een nieuw speelgoed bedacht. Paarden, automobielen heeft tegenwoordig iedereen, maar nu is het mode gewoyden, ouder de upperten om kleinere of grootere- stations voor draadlooze telegrafie op te richten, en het is een spelletje geworden elkaar onderling marconigram- men te zenden. Die nieuwigheid heeft nu echter groote nadoelen; die amateurs-stations vangen de berichten op van de groote zeestations en van de trans-atlantische booten en het telegraafgeheim bestaat niet meer. Er bestaan dus nu in Amerikaansche regeeringskringen plannen, om weldra een wetsontwerp in të dienen ter regeling van het gebruik der draadlooze telegrafie. Verkiezingsnieuwigheid. Verkiezingstoespraken uit gramofonen is in Engeland niets nieuws meer, maar nu gaan er te Glasgow, waar een unionist en een liberaal (Gibson Bowles) naar een open Parlementszetel dingen, mannen rond, die een gramofoon voor de borst dragen, met, den toeter bovenhun hoofd uitstekende uit een vierkante doos, waarop te lezen staat: Stem voor Dickson (de unio nist)! Hier en daar blijft zoo'n man op straat stilstaan en laat de gramofoon afdraaien, vermoedelijk als volgt; Tariefhervorming geeft werk voor allen! De liberalen laten de vloot verloopen' De regeering verraadt het land aan socialisme en anarchie! Enz. Op school. Wie weet, hoe het komt dat de zee zout is? Ik, meester! Door de gemarineerde haringen Ontploffing en brand. Woensdagmorgen omstreeks 3% uur ontstond een begin van brand, gepaard gaande met een ontploffing in de danszaal van Chr. Huijnen, wonende Plenkert, te Een huis met Commensaals, blijspel in 1 bedrijf. Waar schijnlijk zal de uitvoering in het laatst van Maart plaats hebben, voor een liefdadig doel. De Hagespelers. Eduard Verkade zal met dc zijnen Zondag 7 Maar! a.s. een uitvoering geven. Dan zal worden opgevoerd „Een Ideaal Echtgenoot". Dc Nieuwe Gooi en Eemlander schrijft hierover: De opvoering van „Een ideaal Echtgenoot" door Eduard Yerkade's Hagespelers, trok gisterenavond een talrijk publiek, zóó zelfs, dat er hetgeen zelden voorvalt „queue" gemaakt werd voor 't plaatsbu reau. Precies, om 8 uur ham de voorstelling een aanvang. Zeer hinderlijk was, gedurende het eerste kw artier het onophoudelijk binnenkomen van laatkomers, waardoor veel, zeer veel van het eerste bedrijf verloren ging. Nadat de rust echter eenmaal ingetreden was, werd ieder zeer geboeid door het sublieme spel. Vooral in 't tweede bedrijf, als Sir Roberl Chilterai den twee strijd voert, waarin ten slotte door invloed van zijn lieve vrouw het goede zegeviert, heerscht er een stem ming in dc zaal. die niet te beschrijven is. Een hui vering bekruipt ons wanneer we In '1 derde bedrijf het ware karakter van Mrs. Chively, de vulsche, slui- perige intrigante, leeren kennen tijdens haar tiezoek bij den voortreffelijken Viscount Goring. En .als .ten slotte zooals wij dat noemen „allés, op zijn pootjes tereeht komt", dan voelen wij ons als. 't ware van een dreigend gevaar bevrijd.' Een ruim applaus gaf wel dé dankbaarheid san hel publiek te kennen en zeker is Eduard Verkade nrel zijn gezelschap in 't vervolg oen welkome gast te Hilversum. De Vrijzinnig-Democratische kiesvereenigingSchagen zal een algemeene vergadering houden op JSaterdag 6 Maart 1909, des avonds 8 uur, in het lokaal van den heer R. Kaan. Onder de punten van behandeling; komen voor: Be noeming bestuurslid, wegens bidanken van den hoer Feisser. Verslag afgevaardigde naar de .bijeenkomst te Alkmaar. Opmaken eener groslijst voor candidgtea. Landbouw. De afdeeling Schagen en Omstreken van de Holland sche Maatschappij van Landbouw zal een ledenverga dering houden op Maandag 1 Maart 1909, 's avonds 7% uur, bij den heer A. Visser, Stations-Koffiehuis te Schagen. Op de agenda komen voor: Bespreking punten van behandeling algemeene vergadering Amsterdam. Benoe ming afgevaardigde: Verg. Amsterdam en Hpllands Noorderkwartier. Arbeidscontract. Op uitnoodiging van de Winkeliersvereniging ral Mr. J. Ketjzer te Amsterdam op Zaterdag 13 Maart in eene openbare vergadering eene uiteenzettingvan het arbeidscontract geven. Wij twijfelen njet of deee 1 bijeenkomst zal op een flink bezoek kunnen rekpneii. Voor velen, die rechtstreeks bij deze wet betrokken zijn, is zij nog een, gesloten boek. Eene uiteenzetting in populairen yorm, moet dus al die belanghebbenden ze*r welkom zijn. Staatspensionneering. Onze afdeeling voor Staatspensionneering is een nieuwe periode van leven ingetreden. Niet alleen 6( in den laatsten tijd door eene krachtige propaganéte in de gemeente, haar ledental meer dan verdubbeld, zoodat de afdeeling nu reeds over de 200 leden telt, ook naar buiten trachtte zij voor de zaak te ijveren Daartoe besloot zij te Barsingerhorn eene vergadering te organiseeren. Als spreker kon zij op den heer f- Netscher rekenen, terwijl ook de medewerking van ie Dilettantenclub Animpa was toegezegd. De uitgaven voor een en ander waren op f 50 berekend. De afd^ ltng, overtuigd, dat wie een doel wil bereiken, zicb daarvoor opofferingen moet getroosten, stelde uit hare kas 25 gld. beschikbaar, terwijl verder de hulp van net Hoofdbestuur werd ingeroepen. Doch helaas! Het hoofdbestuur kon niet: er was niet eh ook de afdee ling kan zich geen meerdere uitgaven opleggen. Tocb heeft de afdeeling den moed nog niet geheel opSe" geven. Bravo! N. V. Schager Kaashandel. De algemeene vergadering van aandeelhouders gehouden worden op Donderdag 11 Maart 1909 ter be- I handeling van de volgende punten: 1 Balans winst en- verliesrekening. 2. Benoeming van een Commissaris, wegens periodieke aftreding van den heer Jb. Stam mes (herkiesbaar). Vertrek J. L. van Grasstek. die in «TH9 V00l;i!ien da verschillende kringen, vertrêk va T"8 de Evaigelisatie werkzaam zijn, bet van Prn00? 1 hU" V00rSanger den eerw. heer J. L gaan on°PSemerkt zouden laten voorbij' I

Schager Courant | 1909 | | pagina 2