Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. niet geven kunnen, en dat is een Staatspensioen, op 65-j. leeftijd. (Applaus.) De heer Ferf, Tweede Kamerlid Hoorn, deelt de groote bezwaren van den vorigen spreker tegen Staats pensioen niet. Gezien het goed geslaagd voorbeeld er van in Engeland, gelooft hij ook zeer wel aan de mo gelijkheid van Staatspensionneering ten onzent. Mr. J. A. Levy vindt dat het bestuursvoorstel te veel ruimte laat. Het gaat niet aan zoo gemaskerd te komen. Wij moeten ter zake van dit belangrijke voor stel duidelijk ons standpunt uiteenzetten. De heer De Meester noemde het een onoverkomelijk bezwaar Staatspensioen op 65-j. leeftijd, en hij lichtte zijn be zwaren met cijfers toe. Welnu, wie belet ons dan, nadat zulk een eminent man van voorlichting diende, tot het doen van een uitspraak. Maar in elk geval een vaste houding: Liever stemt spreker voor het voor- stel-Enkhuizen, dan voor dat van het hoofdbestuur. De voorzitter, mr. Goeman Borgesius, verdedigt na mens het hoofdbestuur de voorgestelde formule ter zake steun aan ouden van dagen. Bedoeling is met de ervaringen van het Deensche en Engelsche stelsel rekening te kunnen houden. Veel wordt voor Staats pensionneering gevoeld. Er zijn groote voordeelen aan verbonden. In de eerste plaats de weinige gecompli ceerdheid, voorts het bereik van allen die op den ouden dag in nood verkeeren en niet alleen de loon arbeiders, en ten derde de ondervanging van het be zwaar van premiebetaling. hoofdbestuur voelt voor Staatspensionneering bg e*rkten zin, rekening houdende met wat financieel nken valt. Gezien den nood van veje ouden van j <jr, bgaat het niet aan te zeggen: wij willen Staats- b .onneering uitsluitend in den zin van den Bond, I e daarvoor ijvert. Laat men liever het voorstel van iet hoofdbestuur zoo amendeeren, dat gestuurd wordt bij voorkeur in de richting van Staatspensioen. (Ap plaus.) Want niet onoverkomelijk zijn de bezwaren, volgens de becijfering van den heer De Meester wan neer men stuurt naar Staatspensioen, waarvoor de noo- dige 12 mlilioen mogelijk gevonden kunnen worden. (Applaus.) Ingediend wordt nu door de afdeeling Rotterdam een amendement op het hoofdbestuursvoorstel, om achter de woorden sociale hervorming te lezen „bij voorkeur in de richting van Staatspensioen", om te gemoert te komen enz. Gestemd wordt over het amendement-Enkhuizen zijn de van de verste strekking. Het wordt met zeer groote meerderheid verworpen. De voorzitter verklaart, „dat als wij spreken van Staatspensioen van zelf bedoeld wordt zonder premie betaling". In stemming gebracht wordt alsnu het amen dement-Rotterdam aangenomen met 72 dat is alge meene stemmen. (Applaus.) De verkiezingsleuze luidt thans aldus: „Bij de aanstaande Juni-verkiezingen zal de Liberale Unie, met handhaving van de vrijzinnige beginselen, zooals die in het verkiezingsprogram van 1905 zijn neergelegd, voor alles krachtig propaganda maken voor algemeen kiesrecht, na voorafgaande grondwetsherzie ning en voor een sociale hervorming bij voorkeur in de richting van staatspensionneering, om tegemoet te komen in de nooden van die medeburgers, wien het niet gelukt is, als zij oud geworden zijn, in eigen levens onderhoud te voorzien." Burgerbrug. De Zangvereeniging te Petten gaf Zondag 11. een uitvoering in het lokaal van den heer J. Constant al daar. Behalve enkele zangstukjes werden eenige voor drachten ten beste gegeven door de leden der Vereeni ging. De zaal was goed bezet en uit het applaus mocht opgemaakt worden, dat de uitvoering in den smaak van het publiek viel. St. Maarten. Onze vroegere plaatsgenoot de heer G. Bruin Sz., thans te 's-Gravenhage is met ingang van 7 Maart a.s. benoemd bij de brandweer te Amsterdam. Spaarbank. Aan het Hulppostkantoor te St. Maarten werd gedu rende de maand Februari ingelegd en terugbetaald een gezamenlijk bedrag van f 2696.60. Wieringen. Jl. Zondag gaf de gymnastiekvereeniging „D. O. K. E. V." van Anna Paulowna, in het lokaal van den heer Engel alhier, een redelijk goed geslaagde uitvoe ring. De uitvoering werd met een kort woord geopend door den voorzitter, waarna het programma werd af gewerkt. Over het algemeen genomen, werd dit uitste kend uitgevoerd, en maakten de oefeningen een goe den indruk. In het bijzonder vielen echter in den smaak de twee slotnummers: „Gemaskerde oefeningen" en „Groe pen, verlicht door Bengaalsch vuur". Het geheel werd afgewisseld door voordrachten. I Een gezellig bal besloot deze uitvoering en hield de talrijke aanwezigen nog langen tijd gezellig bij el kander. Een woord van dank komt zeker ook nog toe aan den heer Engel, voor het mooie orkest, dat op zoo'n aangename wijze de pauze aanvulde en de voordrachten begeleidde. Aartswoud. Het w*as 'n prettige feestavond in 't lokaal van den heer Keijzer, op den 28sten Februari. 'n Feestavond ter gelegenheid van het 25-jarig be- slaan van de Aart.swouder rederijkerskamer „De Hoop" onder de zinspreuk„Oefening kweekt kennis." Zii gai een blijspel met zang in vier bedrijven „Euttinger en Zoon" naar 'I Duitsch van A. Anno. Men had succes met. de uitvoering. Behalve dit groote blijspel was er echter meer op ,t feestprogramma en wet„Uitreiken van de medail les van den op Zondag 14 Februari j.1. gehouden too- neelwedstrijd, waaraan drie vereenigingen deelnamen, n.1.: „Cicero" en „Nieuw Leven", heide van N. Nie- dorp en „Eensgezindheid" van de Gouw, gem. Hoog woud. De zaal was vol. toen de heer Hartog. voorzitter van „De Ho-op", zijne toespraak hield. Namens het echtpaar Keijzer reikte Ds. I>. N. Zuidhoff, bescherm heer van „De Hoop", aan deze vereeniging eene zil veren medaille over. De voorzitter van „Cicero" van N. Nicdorp, de hr. K. Groot Hz„ hield daarna eene toespraak en deze vereeniging zong een drietal toepasselijke liederen, waarin de rederijkerskamer „De Hoop" flink werd ge prezen en haar werd toegewenscht, dat ze zelfs een maal haar gouden jubelfeest zou mogen vieren. Aan de uitspraak van de jurv voor den wedstrijd ontleenen we het volgende: 250 punten was het te behalen maximum. De prijzen hestonden uit medail les. „Cicero" behaalde met 214 punten den eersten en Nieuw Leven" met 211 punten den 2den prijs, terwijl „Eensgezindheid" van de Gouw 205 punten-, doch geen priis had behaald. De persoonlijke spelersprijs voor heeren werd met 239 punten door den heer K. Groot Hz„ voorzitter van „Cicero", behaald in zijne rol als deurwaarder Knij per in „Onderhandsche Verkoop". Hem werd. groote lof betuigd. De heer TT. Slotemaker van de Gouw. behaalde als •Tan. de knecht in „Daar is mijnheer" deh 2dcn hee ren-prijs. Mcj. T. de Vet van den Langediik verwierf mei 238 punten den personeelen dames-prijs als Anna, ar beidersdochter in „Een uilgeknepen citroen", opgevoerd door „Nieuw Leven" van Nieuwe Niedorp. Herhaaldelijk lieten zich uitingen van dank hooren. Met gezelligen dans werd het zoo prettige geheel besloten. Werkloosheid. In de gemeenten aan den Langedijk worden krach tige pogingen aangewend om te trachten in den nood der werkloozen Ie voorzien. Een algemeen comité is reeds opgericht, terwijl meerdere vcreeniflinge»Tillen worden mtoenoodigd, medewerking te ve-leenen regèfcn imVOU<U' mcn de ™ak pSsctijk Coöperatieve Bakkerij Langedijk. In |de Zondag te Zuidscharwoude gehouden verga dering der Coöperatieve Bakkerij, wwd dat üe winst over 1908 had bedragen f werd als volgt verdeeld: 25 p.Gt. reservefonds, 10p.GI. kraamvrouwen- en overlijdingsfonds, p.c.t. dijk terwijl van de rest ook een deel aan van' Ned. Onderwijzers zal worden ^ven, wiem hiei bestaande afdeeling. zoo ijverig «eiktvoor hel on derwijs. Besloten werd mode uoel te nemen aan het op te' richten comité voor inzameling van gelden voor de weikloozen, die aan den Langedijk in grooten ge tale worden aangetroffen. Aan de leden zal een feestavond worden gegeven met Mevr. Flothuis—Van Dommelen uit Rotterdam. 'Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Jb. Berkhout te Zuidscharwoude en iV Goudsblom te Broek op Langendijk. Krankzinnigengesticht te Castricum. Naar wij vernemen zaL heL zeker wel 1 Mei wen den voordat de eerste aideeiiiig krankzinnigen uil het gebouw aan den Zwanenburgwal te Amsterdam naar net nieuwe gesticht „Duin en Bosch kan worden overgebracht. Door verschillende omstandigheden, waar- bij de weersgesteldheid eene groote rol speelt, is in de afwerking van. het gebouw, waarin men gehoopt had reeds 1 Jan. j.1. de eerste verpleegden te kun nen opnemen, wederom eene belangrijke vertraging ge komen. Vuilverbranding te Rotterdam. In de gemeenteraadsvergadering te Botterdam, Don derdag j.1. gehouden, werd bij acclamatie het voor stel aangenomen om over te gaan tot den bouw van eene vuilverbrandiiigs-installatie, en werd hiervoor een bedrag van f 1,226,900 toegestaan. De gemeente Rotterdam heeft thans van de ver schillende ingekomen projecten, dat der firma Ileenan en Froude, Ltd., te Manchester (hier te lande ver tegenwoordigd door het Technisch. Bureau Vaillant én Sluyterman, te 's-Gravenhage) definitief aanvaard lot een bedrag van ruim f 510.000. Deze verbrandings- inrichting zal, wat capaciteit betreft, tot de ,grootsten behooren tot nu toe in Engeland, Amerika of op het vasteland gebouwd. In hel dagelijksch bedrijf zal zij ruim 300 ton vuilnis per etmaal verbranden, terwijl de capaciteit dei- geheele installatie met de reserve, ca. 450 ton per etmaal zal bedragen. De voorbereiding toL den bouw der ovens, dei' ge bouwen enz., op het terrein aan den linker Maas oever, zal met den. meesten spoed ter hand worden genomen. Onverwacht bezoek.. De dames Breunissen te Wageningen kregen een zeer onverwacht bezoek. Nog vóór melkboer en bak ker hunne opwachting maakten bevond zich in dé gangde locomotict van de OosterstoomtramDe tram die ter plaatse een scherpe bocht moet maken, kon door den sneeuwval de rails niet houden en reed recht door, precies iu de deur van genoemde wo ning. De goederen- en personenwagens kwamen dwars over den weg te slaan. De enkele passagiers die in de tram waren, werden over de banken geslingerd, doch kwamen er zonder verwondingen af. IJs in de Zuiderzee. Men meldt uit Enkhuizen d.d. 28 Eebruari: Zoo ver het oog reikt is de Zuiderzee in alle rich tingen vol ijs. De stoombooldiensten zijn gestaakt, üe veerboot, hedenmorgen van hier naai- Stavoren ver trokken, was genoodzaakt wegens het ijs terug tekee- ren. Sneeuwval. De voorspelling van het Meteorologisch Instituut is schitterend bewaarheider is een geweldig pak sneeuw gevallen. Tegen het vroege morgenuur werd te Ut recht oen sneeuwlaag van 14 c.M. dikte gemetenvoor al in de buitenwijken der stad lagen de hoopen op*- gestapeld en wras het voor de voetgangers een toer om er idoor te komen. Roekeloosheid. Terwijl een arbeider te Herpen, nabij Ravestein, be zig was zijn geweer schoon te maken, ging een schol af, 't welk zijn eigen kind, een meisje van. zestien maanden trof. Het kind was terstond dood. De va der wist niet dat het geweer geladen was. (D. v. Nb.) Gevaarlijk schieten. Van een oorlogsschip, dal op de reede van Texel lag te schieten, floten in de vorige week de kogels over het eiland. Niet minder dan 18 projectielen heeft men gevonden op een terrein, waarbij huizen staan en waar dikwijls menschen zijn. Het is wel gevaarlijk. Relletjes te Ouderkerk. Men schrijft uit Ouderkerk a. d. Amstel aan het Hblad Gisteravond om 8 uur werd in café „Paardenburg eene openbare vergadering gehouden, uitgeschreven door de afdeeling Ouder- en Nieuwer-Amstel van de S. D. A. P. Als spreker trad op de heer F. Wj. N. Hugen- holtz, lid der Tweede Kamer, met het onderwerp: „Het jolige Christelijke Ministerie en het droevig kapi talisme". De bovenzaal van „Paardenburg" bleek veel te klein om het talrijk opgekomen publiek te bevat ten .Zij, die niet in dc zaal werden toegelaten, ver zamelden zich met nog vele andere belangstellenden, waaronder opgeschoten jongens, voor de veranda van het café en toonden hun anti-socialisme door 't zin gen van 't Wilhelmus, Wien Neerlandsch Bloed, Weg met de socialen, enz., en door het afsteken van vuur werk. Binnenin was 't eivol, de pers moest zich eerst met een staanplaats en later met een zetel op een tafel blad vergenoegen. Reeds bij den aanvang der verga dering bleek, dat er een woelige geest heersehte on der de aanwezigen, dat er eenige, voornamelijk jonge, elementen aanwezig waren, die het er op toelegden de orde te verstoren. Toch werd die woeligheid spoe dig onderdrukt, en dat wel door enkele woorden van den heer Wolf, die door de IL-Katholieken was uit- genoodigd met den heer II. in debat te treden. Buiten ging het er echter niet op vooruit, 't Gezang en ge schreeuw duurde voort, en enkele malen hoorden zijj die binnen waren, het rinkelen van ingeworpen nii- len. Toen echter onder de repliek van den heer Hu- genholtz door hevig schervengcrinkel bleek, dat men daar buiten zeer baldadig te keer ging, besloot de heer Wolf zich naar buiten te begeven, om te be proeven, de opgewonden menigte tot kalmte te bren gen. De lieer Hugcnholtz staalde zijn repliek en een groot deel der vergadering hief het „Weg met de so cialen" en 't ,,Wjen Neerlandsch Bloed 'aan. Wel dra echter kwam de heer Wolf terug. Hij berichtte, dal de toestand van 't publiek op straat zoo opgewon den was, dat men er beter aan zou doen de ver gadering te eindigen. De heer Hugenholtz zag dan ook maar van 't woord af. Hij en de debater spoorden de aanwezigen aan, zich kalm on ordelijk huiswaarts te begeven. De voorzitter deelde nog mede, dat zijn vrouw hij 't naar huis gaan door de menigte was lastig geval len. Buiten vernamen we, dat een der bestuursleden van |d|e afdeeling der S. I). A. P. bij het naar huis gaan was afgerost. Onder en hoven de veranda van „Paardenburg" waren vele ruiten gebroken. Ook bij 'l mishandelde bestuurslid zijn dc ruiten ingeworpen. Staatspensionneering. Algemeene vergadering van de afdeeling Schagen van den Bond voor Staatspensionneering, gehouden op Zaterdag 27 Februari des avonds te 8 uur in Ceres. n .^l °Pen'ng éer vergadering door den voorzitter, den Kromsu.rfHMHulBïni?'n' leest de secretaris, de heer H. gekeurd. notule". die onveranderd worden goed- ja.ii vei slag volgde nu, dat weinig belangrijks aangaf, omdat de afdeeling 2% laar had gerust Het jaar 1908 werd met 103 leden begonnen, terwijl er nu 227 waren, waaronder 52 dames. h l1. Van de afdeeling te 's-Gravenhage was een schrij ven ingekomen met de opwekking om actie te ont wikkelen bij de a.s. Tweede Kamerverkiezingen ei vanwege den Bond in die richting een motie uit te lokken, opdat daardoor het doel van den bond een staatspensioen zonder premiebetaling zou worden bevoi- derd. Daar, zooals voorzitter meedeelde, bet bestuui dezer afdeeling reeds in dien geest werkzaam was achtte het bestuur het onnoodig hierop verder in te gaan. Met andere afdeelingen was een vergade ring gehouden en een commissie van 5 personen be noemd, die In deze verkiezingsactie de verdere noodige stappen zullen doen. De heer G. Metselaar, de penningmeester, doet nu rekening en verantwoording over het jaar 1908. De^ ontvangsten bedroegen, f 138.99, de uitgaven f 67.41, dus was het batig saldo f 71.52, tegen f 62.74 vorig JaDe heeren Jb. de Vries en C. H. N. Tates, die deze rekening nakeken, adviseerden tot goedkeuring, waar toe de vergadering besloot. Voorzitter deelde mede, dat op deze vergadering eigenlijk bestuursverkiezing had moeten plaats hebben, maar omdat het bestuur zoo pas compleet was, dacht men die ditmaal maar over te slaan. Allen voor. Ook dacht het bestuur in de toekomst te komen mot statu tenwijziging opdat aftredende bestuursleden, direct her kiesbaar zouden worden gesteld. Vervolgens werd het plan om in Barsingerhorn (zie ons .vorig po.) een propagandaavond te organiseeren druk besproken. Zoo men weet zal daar de heer F. Netscher een spreekbeurt vervuilen en onze dilettanten club Animpa het tooneelstukje Te Laat opvoeren. Het slot was dat het bestuur machtiging kreeg de noo dige stappen te doen met als maximum-uitgave voor de afdeelingskas van f 25. De avond is bepaald op 10 Maart. Nogmaals kwamen ter sprake de bemoeiingen van de commissie van vijf in zake de verkiezingsactie, en hiermee in verband het schrijven van den heer Ds. Engelkes, voorzitter dier commissie, aan de Vrijzinnig- Democratische kiesvereeniging alhier, waarin financi-1 eelen en moreelen steun werd toegezegd voor de a.s. kamerverkiezingen bij het stellen van een candidaat, die voor staatspensionneering zonder premiebetaling was. De vertegenwoordiger onzer afdeeling, de heer Paauw meende dat het schrijven van Ds. Engeikes op een misverstand berustte, en er geen sprake kon zijn van het geven van finantieelen steun door die commissie. De vergadering was het geheel met den heer Paauw eens, en sprak als haar meening uit, dat als de af- deleing Schagen aan verkiezingsactie zou gaan doen, deze geheel zou geschieden als afdeeling op zichzelf, gemachtigd door een besluit van de leden te dien opzichte. Van een finantieelen steun door de commis sie van vijf kon daarom nog mede geen sprake zijn. omdat een ledenvergadering van de afdeeling Schagen zich nog niet te dien opzichte had uitgesproken. Hierna volgde de sluiting In de bestuursvergadering die volgde bedankte als secretaris de heer Kromsigt en werd gekozen de heer J. Koster, in diens plaats voor vice-voorziitter, werd gekozen de heer Paauw. Landbouw. Vergadering van de afdeeling Schagen en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw op Maandag 1 Maart 1909. Bij afwezigheid van den voorzitter, opent de heer De Gier de vergadering, waarna de heer P. Cz. Boekei de notulen leest, die onveranderd worden goedgekeurd. De ingekomen stukken geven geen aanleiding tot bespreking. Tot afgevaardigde naar de vergadering van Hollands Noorderkwartier wordt aangewezen de heer D. Smit Cz. en plaatsvervanger de heer Hd. Smit. De punten van behandeling voor de algemeene ver gadering komen nu aan de orde. In de keuze van secretaris-penningmeester ontvangt de afgevaardigde vrij mandaat, ten opzichte van de tusschentijdsche verkiezing van een voorzitter om deze dan ook 5 jaar zitting te doen houden wordt besloten, dat de afgevaar digde dit hoofdbestuursvoorstel zal steunen. Tot afgevaardigde naar deze algemeene vergadering wordt aangewezen de heer A. Sleutel, tot plaatsvervan ger de heer A. Slikker. Van ;het hoofdbestuur was nog een stuk ingekomen om heti bestuur der afdeeling. op te wekken het in en Len van varkens tegen vlekziekte te bevorderen, wijzende op de zeer gunstige resultaten die met deze inentingen zijn verkregen. De secretaris leest daarna een jaarverslag, waaruit blijkt dat 3 algemeene vergaderingen werden gehouden, dat het ledental steeg van 72 op 80, en dat de afdee ling weinig belangrijks heeft uitgevoerd. Deze vergadering was bezocht door 3 bestuursleden en 1 gewoon lid. Proefles. Voor de proefles,, heden aan de openbare school gehouden waren opgeroepen de heeren: G. de Boer, Nieuwerkerk a. d. IJsel, H. Mastenbroek, Hauwert, M. B. Kappitein, Terschelling. Bouwen. De bouw van een burgerwoonhuis in de Hoep al hier voor rekening van den heer C. de Jongh te Win ket is'opgedragen aan den heer K. Bakker te Winkel. De heer A. Droog te Kolhorn bouwt in de Hoep een woonhuis met schuur. Knapen-Vereeniging. Vrijdag jl. vierde de knapenvereeniging „Weest Ge trouw" haar eerste jaarfeest in het Evangelisatielokaal. Doei dezer vereeniging is, om aan jongens van 12 tot 16 jaar voornamelijk Bijbelkennis en verder allerlei nuttige en noodige verstandelijke ontwikkeling bij te brengen. De feestviering bepaalde zioh tot het houden van enkele spelen waarbij door elk lid een prijsje werd verdiend. Een vijftal leden brachten niet onverdienstelijk een samehspraak ten gehoore. Een der leiders wisselde het programma af door een 2-tal voordrachten te houden. Een en ander werd veraan- getu^iM door het drinken van een kopje melk door de goede zorgen van een 2-tal vriendinnen der ver eeniging rondgediend. De 2de voorzitter sloot met een toespraak, waarin hij den vertrekkenden voorzitter den heer J. L. van Grasstek, een woord van waardeering en dank toebracht, dezen hoogst genoeglijken avond. District Schagen van den, IJsbond. Zondagmiddag vergaderden de afgevaardigden van 4 Afdeelingen van den IJsbond, nl. van Schagen, Bar- singerhorn-Haringhuizen, Waarland en Warmenhuizen. Niet vertegenwoordigd waren Dirkshorn, Zijdewind, Harenkarspel en Kolhorn. Genoemde 8 afdeelingen vor men het district Schagen. Voorzitter was de heer Joh. Merz, die meedeo'de, dat deze vergadering bij reglement was voorgeschre ven, maar waarvoor de heeren bijeen waren, wist hij eigenlijk niet, want hij had geen enkel punt ter be handeling. En aanvankelijk scheen het, da. het den anderen wezigen (een 5-tal) evenzoo zou vergaan. Maar zoo langzamerhand heelemaal voor niets bij elkaar te komen, dat ging tocli niet .kwamen toch nog enkele punten ter sprake. De wenschelijkheid en uitvoerbaarheid van het ver melden der afstanden in K.M. op de ijsborden werd besproken. Het houden van clubtoehten werd zeer aanbevolen. Deze punten zal de voorzitter in eene hoofdbestuurs vergadering brengen. Om voor de jaarvergadering meer tijd disponibel te krijgen, zal 't District Schagen voorstellen, om notulen en jaarverslag voor de jaarvergadering in druk aan de afd. toe te zenden. Ten slotte bepleit de heer Plaatsman het geven van vrijen toegang, of althans van reductie op den entreeprijs, voor feesten van zuster-afdeelingen. Scha- gens Ijsbaan „Wilhelmlna" werd ten voorbeeld gesteld. Speciaal had de heer Plaatsman met dit punt op 't oog de kleine afdeelingen, welke den laatsten tijd zijn gesticht. Deze hebben of geen feestterrein, of geep geldmiddelen voor feestjes, en bestaan feitelijk louter om de toegangshallen te onderhouden. Komen die leden naar feestjes van zuster-afdeelingen, dan moeten zij betalen. Maar wat hebben zij dan aan hun lidmaatschap van den Bond? De heer Plaatsman vreest, dat die kleine afdeelingen dan spoedig weer zullen verdwijnen. De voorzitter, die op de jaarvergadering hetzelfde idee had bepleit, doet toezegging, dat hij wederom ervoor zal werken. Hierna sluiting der bijeenkomst. Euphonia. Zondagavond gaf de gemengde zangvereeniging Euphc nia haar tweede winterconcert, onder leiding van den directeur den heer J. Dartlllact van Tright, in de con certzaal van den heer J. Vader Az. Euphonia heeft in de laatste jaren de bezoekers van haar concerten niet verwend, met eens door de medewerking van deze of gene „ster", meer aantrekke- lljkheid aan haar concerten te geven. Het mocht dus dit maal wel gewaardeerd worden dat het bestuur mejuf frouw Truus Urlus had geëngageerd om op dit con cert als soliste op te treden. En die daad van het bestuur waardeeren we nu nog zooveel te meer, nu we met mejuffrouw Urlus als zangeres hebben kennis gemaakt. Zij toch is een zangeres die over zulke uitmuntende capaciteiten heeft te beschikken, dat het ons Zondag avond een genot is geweest naar haar te luisteren. Denken we maar eens terug aan Ontwaken van f Gottfrled Mann, dat gezongen werd met zulk een innig- heid, maar ook zoo vol schittering en kleur, met zulk een verbluffende kunstvaardigheiddat het geen wonder was dat een daverend applaus in de zaal op klonk. En dan Een Liedje van Gottfried Mann, werd dat niet mooi voorgedragen? Het was dan ook te begrij pen, dat de aanwezigen nog. met allen aandrang een toegift vroegen, wat de soliste- schonk in het zoo schoon voorgedragen Zonnelied van Catharina van Rennes. Na de pauze zong mejuffrouw Urlus een aria uit de Barbier van Sevilla, die zoo mogelijk nog meer be koorde. Haar coloratuur was bijzonder mooi9! En weer werd haar een warme hulde gebracht, die er de soliste ook ditmaal toe bracht nog een nummer te zingen. Het succes van mejuffrouw Urlus is hier zeer groot geweest en de bloemen die zij ontving waren een ■welverdiende hulde. De zangvereeniging zelf heeft ook heel goed gezon gen. Als we als 't beste nummer noemen: De Wolf en de Hond van Dartillact, zijn we zeker dat niemand ons zal tegenspreken. Dat werd uitmuntend voorgedra gen, uitstekend gezegd, waar het bij dit nummer in hoofdzaak op aankomt. Voor deze compositie brengen we den heer Van Tright den componist gaarne een hartelijk bravo, het is een aantrekkelijk geestig num mer, dat we volgend concert gaarne nog eens op het programma zullen zien. Zeer verdienstelijk werd door Euphonia ook gezon gen Psalm 75. van Sweelinck en Zigeunerleven van Sehumann. H.et laatste klonk frisch en krachtig. Na de pauze volgde Psalm 42 van Mendelssohn. Het was voor Euphonia de tweede uitvoering van dit num mer, en het zij tot eer van liet koor gezegd, dat de tweede uitvoering hooger stond dan de eerste. We vonden nu meer eenheid, het was rustiger, er was meer wijding. Alleen het mannenkoortje was weer lang niet wat het had kunnen zijn. Ook hier mag mejuffrouw Urlus de lof niet worden onthouden veeL te hebben bijgedragen tot het geheel welslagen van dit nummer. Hoewel nu van een heel ander genre, was haar zang volstrekt niet minder. Het I gedeelte: Mijn ziel wendt zich naar God, enz. heeft j zij met veel gevoel gezongen, zoo ook: Mijn God, bedroefd is mijne ziele in mij. We mogen vooral niet vergeten zoowel mevrouw Langenegger als den heer Dartillact een compliment te maken voor de wijze, waarop de eerste enkele koor- nummers, de laatste den solozang heeft begeleid. Het concert van Zondag mag voor Euphonia een succes genoemd worden, waarmee wij de vereeniging gaarne feleciteeren, natuurlijk niet het minst den direc teur Van Tright, wien we de verdere muzikale opvoe ding van ons gemengd koor aanbevelen, aan bekwame handen als we dan weten dat dit moeilijk werk is I toevertrouwd. Het was prettig dat de zaal best bezet was. Een achteruitgaande industrie. De horloge-industrie gaat hard achteruit. Onder de 70.000 horlogemakers in het kanton Bern heerscht een hevige crisis, die het ergste doet vreezen. De bui- tenlandsche concnrrentie wordt te zwaar Belangrijke centra, als Franches-Montagnes, die eens het monopolie bezaten van deze industrie, ontvangen thans geen. vierde meer van de bestellingen van vroe ger. In talrijke gezinnen van horlogemakers heerscht de grootste ellende. De gevaarlijke concurrenten zijn Duitschland en Frankrijk; in het laatste land leveren de industriescho len van Besancon en Gluses uitstekende leerlingen af. Zwitsersehe werklieden in het horlogevak, die vroe ger weekloonen maakten van 50 tot 70 francs, zijn thans blijde. Zaterdags 15 tot 30 francs thuis te brengei De fabricatie der goedkoope zilveren en nikkelen horloges heeft zijn tijd gehad. De bestellingen van chronometers brengen den fabrikanten altijd nog een behoorlijke verdienste op. Een sportongeluk. Te Villach in Karinthië werd dezer dagen een ski- feest gehouden, waarbij het eerste nummer van het program een Dorbratschloop zou zijn. De deelnemers, ten getale van veertien, startten in groepen. De laatste groep bereikte tegen 7 uur 's avonds de woudgrens en zou juist den Dorbratsch opgaan, toen zij door een hevigen sneeuwstorm werd overvallen, die de lan tarens der ski-loopers uitblies en die zoo ijzig koud was. dat het gezelschap van koude bijna verstijfde. Aan terugkeeren was echter geen denken en dus besloot men, maar naar het „Schutzhaus" te trekken, daar anders gevaar dreigde, dat men zou doodvriezen. Het gezelschap kon zich echter niet oriënteeren, men kon geen handbreed voor zich uitzien, wist heg noch steg, en liep dus uren lang in den sneeuwstorm rond, zon der dat een schuilplaats opdaagde. Een luitenant viel van een hoogte van 250 M. naar beneden, een ander deelnemer zonk voor de oogen der doodelijk verschrik te metgezellen, die niet hij machte waren hem te hulp te komen, in de sneeuw weg. Eindelijk waren de krach ten van de menschen uitgeput, zij konden niet verder. Een Innsbrucker had speciaal van de koude te lijden. Acht van zijn vingers, zijn teenen en enkels bevroren. Men was ten slotte wel gedwongen in de ijzige koude te blijven overnachten. De tochtgenooten zochten een kreupelboschje op en kropen daar in de sneeuw, wa^' zij tien volle uren doorbrachten. Ten einde niet dood te vriezen, moesten zij elkander voortdurend uit den slaap houden. Eindelijk verminderde de storm en kon men den tocht voortzetten. Het „Schutzhaus" w«rd ten langen leste bereikt. Er werd onmiddellijk een red dingsbrigade uitgezonden ter opsporing van de beide vermisten. Deze werden eindelijk gevonden, weliswaar verstijfd van koude, maar overigens ongedeerd. Met onuitsprekelijke moeite hadden zij zich uit de sneeutf I weten te werken en waren toen tot op een hoogte van 400 M. naar boven gesukkeld. Door soldaten werden de geredden naar het dal gebracht. Aanslag. Omtrent den voorgenomen aanslag op koning Fer' dinand, waarvan een telegram in ons vorig nummer melding maakte, wordt uit Belgrado nader aan deVoss. Zeit. geseind: Sinds geruimen tijd reeds liepen er te Belgrado zoowel als te Sofia geruchten over een samen- zwering tegen koning Ferdinand. Uit het thans gebeur de blijkt, dat deze geruchten niet van grond ontbloot waren. 'I oen eenige weken geleden te Sofia een RuS' sisco anarchist, dien men verdacht daarheen te r-Ü11 j I

Schager Courant | 1909 | | pagina 2