tot 1 April a.s. Zaterdag (i Maart 1909 ó3ste Jaargang. No. 4103 Bureau SGSiAGtEBi, Lasw O 4* üitcgewers s TRAPMAN Co» EERSTE BLAD. Wie zich thans als abonne steek heeft gelaten, en nu met Oostenrijk heult. opgeeft van dit blad, ontvangt April a.s. het gratis tot 1 N G E Z 0~N DEN. Buitenlandscb Nieuws. Uit en voor de pers. Binnenlandsch Nieuws. ilftmtei Nleiws- Mraitnit- Liiiliivllai Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag-, Woensdag-, Dojnderdag- en Zaterdagavond. By inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Iiitere. Teleplioon Mo. 2». KHKb>...><.XE4fWia Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van l tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit vier blad. GRATIS den Balltan nog maar steeds onveranderd voort. Vrede bleef er, heette het, want Servië heeft zijn eischen van afstand van grondgebied tegenover Oosten rijk ingetrokken. Oorlog wordt het, luidde een volgend bericht, dat het bovenstaande weer logenstrafte. Het heeft er allen schijn van dat koning Peter van Servië in het nauw zit en dubbel spel speelt. Tegenover het buitenland vertoonde de regeering te Belgrado zich tot dusver even vredelievend en verzoe ningsgezind als voor 't oog van 't Servische volk on wrikbaar op haar stuk staande. Zij zit tusschen twee vuren en brandt zich nu eens aan het eene, dan aan 't andere. Maar wat er nu al zal gebeuren, de Serviërs zijn woedend op Rusland, dat hen zooals het heet in den Het heeft er allen schijn van, alsof van den kant van Servië de strijd niet alleen gevoerd wordt over het al- of niet afstaan van de eischen over grondgebied. Het is alsof de Servische regeering nog wat meerheeft te vertellen. Verlangt Servië wellicht waarborgen van de zijde der groote mogendheden voor de handhaving van zijn onafhankelijkheid tegenover het zoo gevaarlijk opdrin gende Oostenrijk-Hongarije? Daarop wordt o. a. gezin speeld in het volgende bericht uit Belgrado. In parlementaire kringen, zoo luidt dat bericht, zegt men ten aanzien van de kwestie der territoriale schade vergoedingen, dat de mogelijkheid van een algeheel laten varen van dien eisch is uitgesloten. De Skoep- sjtina zal geen enkele regeering machtigen de eischen van Servië in te trekken. Eer gelooft men, dat de re geering in beginsel hare eischen heeft gehandhaafd en dat ze haar standpunt tegenover Rusland in dier voege heeft gepreciseerd, dat Servië zijn eischen no pens schadevergoeding alleen dan zou kunnen intrek ken als de groote mogendheden de staatkundige en óeconomische onafhankelijkheid van Servië wliden waar borgen. Dit berciht stemt eenigszins overeen met het reeds door Reuter gemelde bericht uit Belgrado dat de waarheid in het midden ligt van de twee lezingen, waarvan de een wil dat de eisch nopens territoriale schadevergoedingen is ingetrokken, de ander dat hij M. d. R. Beleefd verzoekt ondergeteekende een kleine plaats ruimte voor onderstaande regelen in uw veel gelezen blad. Geachte Visschers! Door de treurige ramp van 5 Februari jl. waarmede ons eiland getroffen werd, was het de eerste vraag, hoe de weduwe en haar kinderen te helpen, in haar nood te voorzien en of Takes in het Visschersfonds was, waarvan de weduwe nu een gulden zestig cents geniet, wat niet voldoende is. Nu was het in de eerste plaats het werk van het bestuur van de Visschers- vereeniging, of van een die er na aan verbonden is (bijvoorbeeld een eerelid), met zulke treurige geval len aan geld te zien te komen. In de eerste plaats voor de weduwe en ten tweede meer geld in het Vi' I schersfonds te krijgen, wat met al zulke vereeniginge t geschiedt. Er is door bestuursleden over gesproker hoe te handelen. Maar door afwezigheid van onzei f js gehandhaafd. burgemeester is er mede getalmd, hoewel toch^ bij ^js men het geheel der berichten hoe verward het diens afwezigheid wij een loco-burgemeester hebben. ,jan m0ge 2jjnj overziet, krijgt men den indruk, dat Maar het is, als met alle vereenigingen, men heeft servië wel degelijk voor den drang-der mogendheden met vijanden te kampen, die oogenschijnlijk vrienden gezwicht is, en dat het, in beginsel althans, heeft toegestemd zijn territoriale eischen in te trekken doch dat het die toestemming verbonden heeft aan zekere waren. Als zoo'n vereeniging bloeit dan kan zij weduwen en weezen, ouden van dagen ondersteunen en het lijkt wel, dat dat niet naar de heeren bun zin is. En dan nog wel van mannen, die ons vertegenwoor digen in den Raad, om de belangen der gemeente te behartigen. Was het niet die mannen hun plicht, om ook voor de Visschersvereeniging te werken, daar toch ons eiland ook mede door visschers bestaat, en ook hunne belangen dus dienen te worden bepleit? Maar neen, de gelegenheid werd waargenomen. Er werd hals over kop een vergadering bijeengeroepen, toeii, de meeste visschers de haven hadden verlaten, om >iajs er jej.g mej. presi(jent aan het handje is. Wat te gaan zoeken naar de verongelukten, zoodat er maai enkele visschers op de vergadering tegenwoordig kory den zijn. Er werd dan ook een comité gevormd van... raadsleden, geestelijken en schoolmeesters, niet een visscherman, of ja, bij gratie onder aan het comité, stond de voorzitter van het Visschersfonds, hoewel hij niet tegenwoordig was op de vergadering, waarmede ook hij niet in kennis was gesteld. Nu was de pen ningmeester van het Visschersfonds ook tegenwoordig. Lag het nu niet op den weg der aanwezigen dat die ook in het comité zitting kreeg, met vermelding van zijn qualiteit als penningmeester? Neen, de heeren dach ten er anders over, niet het Visschersfonds moest het geld ontvangen, maar zij, de mannen met meer ontwik keld verstand; want zeggen ze, het bestuur is niet ontwikkeld genoeg. Door ondergeteekende is nog een poging aangewend, om de kas van het Visschersfonds er mede te verrijken, met beding dat de rente van da ingekomen gelden voor de weduwe en kinderen zou zijn. Wanneer haar kinderen evenwel voor haar kon den zorgen, zou volgens art. 15 der statuten het geld ten goede komen van het Visschersfonds. Maar neen, het ontwikkeld verstand kwam er tegen op, en dat van mannen die als er verkiezingen in aantocht zijn, be leefd en democratisch zich voordoen; maar als ze een maal op het kussen zitten, geen rekening houden met da belangen van minderen, want ook daar komt alweer hun ontwikkeld verstand mee in botsing. Zoude het niet een eere geweest zijn, ook de Visschersvereeniging te steunen.? In de gelegenheid was men nu, maar de mannen moesten het zelf doen, alle eer voor zich zelf opeischen. Gij ziet hol visschers, wat ge van zulke mannen licht'ie wachten en daarom is het dc eerste eisch, vereenigt u met elkaar en stelt vertrouwen in el kander, opdat wanneer ge op uw ziekbed sterft, uw vrouwen en kinderen niet onverzorgd achter blij ven. Of ook hij, ongelukken en als de ouderdom komt, opdat ge dan ook van uw fonds zult kunnen genieten. Laat het bestuur zoo spoedig mogelijk een openbare vergadering bijeen roepen, de statuten wij zigen en zoonoodig een ander bestuur kiezen, wan néér die lid zijn en die het wenschen te worden, dat noodzakelijk achten. Visschers, indien ge het zelf niet doet, van uw voor mannen kunt ge het niet verwachten, ja, als ze liet kunnen tegen werken, dan nemen ze zelfs alle mid delen te baal. Ik heb hier voor mij liggen een be knopt verslag van de Visschersvereeniging te Bakhui zen die telt 252 leden, zij ondersteunen 10 wedu wen en 12 ouden van dagen. In het ajgeloopcn jaar heeft die vereeniging van de leden ontvangen 1 p.U. van de bruto verdiensten of ontvangsten. Er is in 1908 niet veel verdiend te Enkhuizen, maar toch is er nog f 1266.94 van de leden onlvangen en van do nateurs f 370.50, dus totaal f 1637.44. Als de visschers hier op ons eiland, geen enkele uitgezonderd, eens zich vereenigden, mij dunkt dat ook hier dan een bloeiende vereeniging kon wezen, waar toch niet zooveel zeerampen voorkomen. Maai dan moet er meer contributie betaald worden. Hiermede mijnheer de Redacteur wensch ik te ein digen, U dankend voor de verleende plaatsruimte, lee- ken ik mij, w Uw Dw. Diw V II. VAN KALSBEEK. Wieringen, 4 Maart 1909. voorwaarden. Welke die voorwaarden nu precies zijn, daaromtrent zal nog meer licht moeten verspreid wor den. UIT AMERIKA. Of er een koning aan het hoofd van een Staat staat, of een president, „het volk" blijft een liefhebher van „officieel". Een intocht van onze Koningin, een ope ning van de Kamers brengt een menschenmassa op de been. Zoo is het in Amerika, ja nog wat erger, een spectakel dus als er twee presidenten te bewon deren zijn. En dat was het geval toen de nieuwe pre sident Taft werd ingehuldigd en Roosevelt het Witte Huis moest verlaten. Washington gloeide van geluk deze week. In plaats van een, heeft het nu twee middelpunten, waarom het gezellig verkeer draaide. Om president Roosevelt vereenigden zich allen die hem, bij het scheiden van zijn ambt, nog hun dank hadden te betuigen of een vrien delijkheid hadden te bewijzen en ook degenen, die van hem afscheid wilden nemen, voordat hij zijn reis door Afrika aanvaardt. De heer Taft was het brand punt van een kring, die den president van heden vrien delijkheden kwamen bewijzen of reeds hulde wilde brengen. De feestmalen waren niet van de lucht, waar maar een gelegenheid was te vinden werden Roosevelt of Taft genoodigd, en de neringdoenden van Wash ington sponnen daarbij zij. De treinen naar de stad waren overvol, hetzij met officieele personen die, krachtens hun ambt, de plech tigheid moesten bijwonen, hetzij met altijd grage liefhebbers van vertoon, die zich spitsten op den optocht der beide president en op Tafts zegetocht van het Kapitool naar het Witte Huis. Hotelprijzen waren fabelachtig opgedreven, ruime zalen waren inge richt tot gemeenschappelijke slaapgelegenheden, waar men per bed meer betalen moest dan onder gewone omstandigheden voor een, vrije kamer. Er was maar een onderwerp van gesprek in de heele stad en dat was de inauguratie-plechtigheid. Voor het eerst sinds de republiek der Vereenigde Sta ten werd gsticht heeft de echtgenoote of behooren wij wellicht voortaan te spreken van de gemalin? van den president de overdracht van het president schap op het Kapitool bijgewoond een onuitputte lijke bron van belangstelling. De vraag hoe mevrouw Taft voor deze gelegenheid gekleed zou zijn, had nu een bijzondere beteekenis gekregen, en de vraag of zij, nu de heer Roosevelt niet naar het Witte Huis terugkeerde maar zich rechtstreeks van het Kapitool naar het spoorwegstation begaf, naast haar gemaal mocht plaats nemen in de Staats-statiekaros, waarin Taft in statigen stoet naar zijn ambtswoning werd ge voerd... deze vraag is bijna een kabinetsquaestie ge worden. En de Koningin daar verschrijven wij ons waar lijk reeds de gemalin van president Taft was ge kleed in een directoire-japon van een kleur, die de modistes wistaria noemen... Wij zijn genoodzaakt onzen lezeressen, en ook on zen lezers, haar beschrijving te onthouden. Wij kunnen slechts een droge half-wetenschappelijke aanwijzing geven door te vertellen, naar Lexikontrant, dat wista ria of kraunhia is „een plantensoort van meest klim mende struiken met onparig gevederde bladeren, tame lijk langgesteelde blauwe, zelden, witte bloemen in eind of okselstandige neigende of hangende losse trossen." Bij deze japon droeg mevrouw Taft een klei- nen hoed, tulband-model, van runkleurig stroo, opge maakt met violen in verschillende tinten. Als eenig sieraad droeg zij een enkel parelsnoer. Een andere vraag van belang was gerezen bij de vaststelling van het kleed voor het gala-bal van dien avond. De Nationale Mode-academie heeft het ontwor pen en heeft ook den moed gehad te beslissen of dit kleed al dan niet een hofsleep mocht hebben. Zij heeft met verstandig inzicht den middenweg gekozen j en den sleep wel de lengte gegeven van den hofsleep, maar hem niet, als dezen, laten ontspringen aan de schouders, doch onder de ceintuur, zoodat de gemalin van den president wel een sleep droeg van hoogere be- I teekenis dan de gewone-mxfcischensleep, die echter niet VAN DEN BALKAN teenems uau uc - --- Het raadselspelletje van vrede of oorlog duurt op 1 ontaardt in een hofsleep, welke onvereenigbaar zou zijn geweest met het democratische karakter van de Ame- rikaansche republiek. Wanneer zal bet menschdom eens wat wijzer wor den? Dr. Bronsveld over de Coalitie. De bekende Utrechtsche predikant Dr. A. D. Brons veld schrijft over de aanstaande verkiezingen o. a. het volgende: Zullen de anti-revolutionaire Kamerleden en hun christelijk-historische bondgenooten in Juni 1909 herko men worden, dan moeten de pastoor en kapelaan in hun district een bevel krijgen van den deken, die zijn bevelen ontvangt van den bisschop of aartsbisschop. Toen in 1878 het ontwerk-Kappeyne was ingediend, maakte de toenmalige aartsbisschop van Utrecht A. J. Schaepman bij geheime circulaires van 14 Juni en 9 Juli 1878 zijn „verlangen" kenbaar, hoe de geeste lijken zich ten aanzien van „het tweede en derde peti tionnement" aan de Eerste Kamer en aan Z. M. den Koning gedragen moesten. (Wij waren in de gelegen heid een exemplaar van dat schrijven te lezen schrijft Dr. Bronsveld in een noot.) En 't spreekt van zelf, dat de bisschoppen ook in 1909 hun instructies uit zullen deelen En iets verder schrijft de heer Bronsveld. „Dat, helaas, „gereformeerden" met de roomschen samengaan uit gemeensehappelijken haat tegen de Ned. Herv. Kerk, is een droevig feit; maar dat leden on zer Volkskerk zoo verblind zijn, dat zij uit vrees voor „de liberalen" met roomschen en gereformeerden samen stemmen, is een schrikkelijk misdrijf. Of men dan de liberalen stemmen moet? Of men dan moet meegaan met mannen, die Christus in 't geheel niet belijden? Wij antwoorden, dat in de nu gegeven omstandig- j heden het woord „liberaal" een verzamelnaam is ge- i worden, die allesbehalve scherpe trekken vertoont. Is de heer Fock niet „liberaal", en toch vertrouwt dr. antirevolutionaire minister Idenburg hem het bewind toe over onze West-Indische kolonies. Zijn de heeren Wenbbolt en Sabron niet „liberaal", en de antirevolutio naire minister Heemskerk stelt deze mannen aan 't hoofd van vloot en leger. Maar men wil mannen kie zen, die gelooven aan de „ordinantiën Gods". Alsof nog ooit iemand heeft kunnen zeggen, wat op staatkundig gebied die ordinantiën zijn. Daar is geen christelijke politiek, maar er zijn politici, die eerbied hebben voor de groote beginselen, die het evangelie verkondigt, en die de roomsche kerk bestrijdt." Het doet weldadig aan, dit woord van een onver dacht „Christelijken" predikant, bovendien een goed christen, die.van geen vereeniging en dooreenhaspeling van godsdienst en politiek wil weten. o Volksstemmingen over Drankbestrijding. „De Volksbond", orgaan der vereeniging tegen drank misbruik, bespreekt de volksstemmingen, welke in ver schillende gemeenten vanwege een aantal drankbestrij- dersvereenigingen worden georganiseerd als propagan damiddel voor het Coral-option stelsel. Men weet, wat onder „Volksstemmingen" worde ver staan. Door een plaatselijk comité, dat zich tot dit doel vormt in den regel in overleg met de „Centrale Regelingscommissie voor Volksstemmingen", wordt aan alle inwoners eener gemeente boven 21 jaar, mannen en vrouwen, een stembiljet uitgereikt met de vragen: Waaraan geeft gij de voorkeur? Dat het aantal drink- gelegenheden (tapperijen, wijn- en bierhuizen) onbe perkt is? blijft zooals 't is? vermindert? geheel ver dwijnt? In Dlnxperlo, Steenwijk, Glanerbrug, St. Pancras en Hengelo (O.), hebben thans stemmingen plaats gehad, met het gevolg dat van de in die 5 plaatsen uitge brachte 12.898 stemmen 2035 van onwaarde en 10.863 geldig waren en dat van die 10.863 geldige werden uit gebracht: 468 voor onbepaald aantal, 1238 voor 't be staande aantal, 2436 voor vermindering en 6721 voor geheele verdwijning. Wat voor kracht, vraagt de „Volksbond", hebben de cijfers van zulke liefhebberij-stemmingen, nog wel in plaatsen, welke zoo worden uitgekozen dat de moge lijkheid van mislukking bijna is uitgesloten? En het blad schrijft: Daar is slechts een antwoord: bewijs kracht volstrekt geen. Ze mogen getuigen van den ijver van de organisators, omtrent de volks-opinie getuigen ze niets. Tegen de vragen, die tendentieus en onduidelijk ge steld zijn, hebben wij ernstige bedenkingen, maar die raken niet het hart der quaestie en wij behoeven daar op dus hier niet in te gaan. Wij gelooven in den ernst van hen, die de stemming organiseeren. Wij hebben niets dan lof voor hun streven om de beteekenis dei- stemming door sprekers en circulaires zoo helder mo gelijk te verklaren, het geheim der stemming te be vorderen en de openbaarmaking van juiste cijfers te verzekeren maar al die zorgen kunnen niet voor komen, dat bij zeer vele stemmers over deze ingewik kelde quaestie, voor welker oplossing allerlei factoren in aanmerking komen, gebrekkig inzicht in de vragen en gemis aan ernst al te veel medespreken. Men vrage eens aan een 10-tal stemmers, hoe zij zich den toe- stand denken, als in hun gemeente sterkedrank en bier niet meer verkrijgbaar zouden zijn en men hoort de zonderlingste meeningen. Regeering en Volksvertegenwoordiging zullen dus, als straks inderdaad een verzoek inkomt om „echte Volksstemmingen", zooals de heer Don ze noemt, de cijfers dezer amateur-stemmingen cum grano salis overwegende, hun geen bewijskracht kunnen toeken nen. Trouwens al waren de cijfers nog zoo beteekenis- vol, de vraag, of dit stelsel een plant is, die op Ne- derlandscben bodem zal aarden, zal straks worden be- j heerscht niet door de vraag of er ln 10 of 20 of 50 gemeenten velen deheer Don spreekt van „de meer derheid", en ander van 2/3, een derde van dei- bevolking de geheelonthouding zijn toegedaan, zelfs niet door de vraag of er misschien eenige plaatsen zijn waar nagenoeg alle ingezetenen zich geheel en al ont houden, iets wat wij gaarne ook zonder Volksstem ming aannemen. Neen de vraag, of wij „local optlon" zullen invoeren, wordt belieerscht door de belangrijke vraag of in een land als het onze op een na het dichtst bevolkte land van Europa (op 1 vlerk, kilo meter komen in Noorwegen, waar 't stelsel is inge voerd, 7.1 in Nederland 167 inwoners! Terwijl over 1903 in Noorwegen per hoofd der bevolking- aan gedistilleerd gedronken werd 3.1 L. was dit cijfer voor Nederland 7.82 L.) handhaving van het verbod van sterke- diank-, bier- en wijnverkoop in een gemeente zal moge lijk zijn, als in de heele omgeving die verkoop wel is toegestaan. Het is bekend, dat die handhaving in Amerika, waar de bebouwde plekken op dagreizen van elkander zijn verwijderd, al moeilijk, vaak onmogelijk is welke proporties zou dan in ons land met zijrt levendig onderling verkeer van stedelingen en landlie den 't clandestien gebruik aannemen' De ervaring met onze Drankwet, die in haar veel minder verre strek king al belangrijk bij de publieke opinie voor is, geeft het antwoord. En vergeten we 't niet: toeneming van al wat clandestien en stiekem gaat, is voor de zeden van een volk noodlottig. Gezwegen nog van 't andere groote gevaar aan 't stelsel verhonden! het hand over hand toenemen van 't gebruik in den huiselijken kring een misbruik van de allerergste soort. Zoolang in ons land het gebruik van gedistilleerd niet aanzienlijk verminderd is, schijnt, zelfs buiten dat bezwaar van 't dicht-bevolkte, ons een local option- stelsel voor Nederland een utopie. St. Pancras. Alhier is eene afdeeling opgericht van den Bond voor Staatspensionneering, aanvankelijk tellende 17 leden. Een huishoudelijk reglement werd vastgesteld, waarbij de contributie werd bepaald op f 0.50 per lid, waarvan f 0.40 aan het Hoofdbestuur moet worden afgedragen. Tot leden van het bestuur werden benoemd de heeren J. Verweel voorzitter, P. Hart secretaris, D. v. d. Woude, T. Ruys, en J. Kloosterboer Jz., leden. Het aanhoudende winterweer. De langdurige winter houdt het gewas van de voor- jaarsbakplanten te St. Pancras erg tegen, de over winterde bakplanten zijn door de strenge vorst voor een groot deel verloren, de bloemkoolplanten zijn zoo goed als geheel weg. Werkloosheid Langedijk. In ons bericht over de werkloosheid aan den Lange dijk deelden we mee, dat 3 burgemeesters onmiddel lijk hv toestemming hadden verleend voor het houden van #Ve collecte. Door ons verstrekte verkeerde in- lichtinfen, hebben we dit geschreven. Echter heeft de burgemeester van Broek op Langendijk het collectee ren geweigerd, wat we terwille der juistheid even wil len rectificeeren. In die gemeente zal van gemeente wege in den nood worden voorzien. Te Zuidscharwoude heeft de collecte voor de werk- loozen ongeveer f 336 opgebracht, te Noordscharwoude f 3'46. In de eerste gemeente hebben de Katholieken afzonderlijk gecollecteerd, waarbij ongeveer f 150 werd ingezameld. Te Noordscharwoude werd geen onderschei© gemaakt tusschen de gezindten. Onderwijs Langedijk. Te Zuidscharwoude is een vergadering gehouden van het bestuur van Volksonderwijs met onderwijzende per- soneelen. Doel dezer samenkomst was te komen tot het organiseeren van zoogenaamde oudersavonden, waar bij de onderwijzers met de ouders samenkomen, om opvoedkundige en onderwijskundig© vraagstukken te behandelen. Geen der aanwezige onderwijzers voelde echter iets voor't houden van die avonden en men vrees de er voor, dat sommige ouders er misbruik van zouden knaken om hun hart eens tegen den onderwijzer te luch ten. Bovendien was men van meening, dat aan den Langedijk zooveel en velerlei vergaderingen zijn, dat het ongewenscht is deze te vermeerderen. Oude Niedorp. Het Nut „Ons Genoegen" alhier, hield in dit seizoen de laatste vergadering in het lokaal van den, neer T. de Jong, welke vergadering, even als de voorgaande best bezocht was. Nadat de voorzitter de bijeenkomst met gepaste woor den had geopend en de secretaris de notulen had ge lezen, werd achtereenvolgens gelezen: le. Een katje dat miauwde, 2e. De betooverde degen, 3e. De lagere school uit de 16e eeuw, 4e. De verloren sleutel, 5e. Voorzorg, 6e. De kermis, 7e. Als mijnheer zal wisselen. Genoemde stukjes werden met alle aandacht aange hoord en er werd hartelijk om gelachen. De voorzitter bracht dan ook een woord van dank aan de lezers en lezeressen, ln de hoop dat de vergaderingen in den volgenden winter even gezellig en goed bezocht mogen worden als in dezen winter sloot voorzitter met een „tot weerziens" de vergadering. Winkel. Uit het jaarverslag van de Coöperatieve Broodbak kerij De Tijdgeest deelen we mede, dat de broodver- koop vorig jaar bedroeg f 18.573,24, waarvan f 3800 aan den Langedijk geleverd; nu was de totale verkoop f 20.400. De winst over 1908 bedroeg f 498.36%. Dirkshorn. Uitslag der aanbesteding van reparatiën aan liet Raadhuis alhier, gehouden Vrijdag 5 Maavl Ingeschreven was voo-r ijzerwerk door Kroon voor 1 95.50; Commandeur f 100; F. B. J. van Straa- ten I' 97. Voor timmer-, metsel- en verfwerk door A. Sleutel voor f 126; J. Levendig, f 122; C. Dam, [112; P. de Vries, f 130; L. Visser, f 119; W. Mooij. [123.50. Het werk is aan dc laagste inschrijvers gegund. St. Maartensvlotbrug. Uitslag openbare verkooping, gehouden ten over slaan van Notaris Vrijburg tc Zijp©, in het lokaal van den heer Veuger alhier op 'den 1 Maart 1909 A. Van een huis, erf en bosch aldaar behoorende aan do familie Kater. Kooper de heer .1. Ileman le St. Maartensvlotbrug voor f 515. B. Van een huis, erf en tuin aldaar, eigenaar de. lieer R. Biersteker c.s. Kooper dc heer 1'. Doorn Lz. tc SI. Maartensbrug voor f 128. Winkel. Dc heer .1. 11B. Bulhfer, bouwkundige alhier, komt voor op dc aanbeveling voor leeraar in het tim meren aan de Ambachtsschool te Gorinchem. Het getal sollicitanten bedroeg 12(5. Nieuwe Niedorp. In deze gemeente zullen dit jaar buitengewoon veel verhuizingen van gezinnen plaats vinden. Alleen in de kom der gemeente spreekt men reeds van ruim 30 gezinnen, die van woning gaan veranderen met Mei a.s.; bij mensehenheugenis is 't daar nooit zoo erg geweest met verhuizingen. jj/t Wieringen v jor rekening van onze afd. dei- V. P. N. wer- deij. de afgeloopen week op de Amsterdamsche eie- ren/ciling geveild 1870 eieren, waarvan de prijzen va rieerden van f 3.70 tot en met f 5.40. Wieringen. Op Zondag 14 Maart a.s. treedt in 't lokaal van den heer Engel als spreker op de heer B. J. Van Gelder van Amsterdam met een rede tegen de droog making der Zuiderzee.

Schager Courant | 1909 | | pagina 1