tot 1 April a.s. Binnenlandse!) Nieuws. Donderdag 11 Maart. 1909. ö3ste* Jaargang. No. 4466 Ëureau SCM/J8lG£S&9 Laast O 4. yïlgevers: TRAPMAN Co. Wie zich thans als abonné opgeeft van dit blad, ontvangt het gratis tot 1 April a.s. Tweede Kamer. 11SI Nieiws Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bjj inzending tot 's morgens 9 are, worden ABVERTENTIËN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Adfurtentie luiere. Telephoon Mo. 20. Prijs per jaar 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 6 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit één blad GRATIS tmammmmtamoÊKaammesama HolI. Maatsch. van Landbouw. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw hield Woensdag onder voorzitterschap van den heer mr. C. P. Zaayer, een buitengewone algemeene vergadering in „Eensgezindheid" te Amsterdam. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom en deelde mee, dat de heer A. Korteweg, die in Februari 1908 tot secretaris-penningmeester werd benoemd, in December een verzoek om eervol ontslag tot het hoofdbestuur richtte, dat dit verleende met in- gar.g van den dag waarop de opvolger in functie zal treden. In de dagbladen voorkomende berichten als zou deze ontslagaanvrage een gevolg zijn van oneenigheid, spreek de voorzitter nadrukkelijk tegen. Welke wel de reden der ontslagaanvrage is, heeft de heer Korteweg nooit bericht. De vergadering zal een nieuwen functionaris moeten benoemen. Meegedeeld werd vervolgens dat tegenwoordig zijn de afgevaardigden van 40 afdeelingen ein 13 leden. Zonder bespreking en zonder hoofdelijke stemming werd daarna goedgekeurd een bestuursvoorstel tot wij ziging van art. 18 der wet. Gezien de algemeen be kende omstandigheid dat er voor eene maatschappij als deze zeer veel afhangt van den persoon des voor zitters, stelde het bestuur voor het in den vervolge mogelijk te maken, dat ook de tusschentijds optreden de voorzitter vijf jaren als zoodanig zitting zal heb ben. Het gevolg van de aanneming van dit voorstel is dat mr. Zaayer, die met 1 Januari 1910 zou moeten aftreden, thans kan aanblijven tot 1 Jan. 1913. De voordracht voor een secretaris-penningmeester bestond uit een tweetal, nl. mr. D. A. Kleij te 's-Gra- venhage, en mr. H. Ph. de Kanter Jr. te Haarlem. Benoemd werd met overgroot© meerderheid van stem men mr. Kley. Na de pauze trad in plaats van dr. J. Poels te Rot terdam, directeur der Rijksseruminrichting aldaar, die door ongesteldheid verhinderd was zijne lezing over de werking dezer inrichting te houden, als spreker op dr. J. van der Veen, ambtenaar bij genoemde in richting, met het onderwerp: „Het besmettelijk verwer pen en de schede cattarrh van het rundvee." Naar aanleiding van deze rede werden verschillende vragen gesteld. Bij de rondvraag waarschuwde de heer K. Cz. de Boer tegen al te grooten ijver op het gebied der ongevallenverzekering, zich uitend in de oprichting van kleine locale verzekeringen, welke later als de regee ring deze zaak ter hand neemt, den toets der critiek niet kunnen doorstaan. Spreker deelde mede, dat het comité tot organi satie eener landbouw ongevallen-verzekering, waarin alle groote landbouw-organisaties vertegenwoordigd zijn, voor het einde dezer maand zijn rapport zal uitbren-1 gen en hij drong in verband hiermede er op aan om thans overeenkomsten op korten termijn te sluiten. Feesten in Breda. Wanneer het officieel bekend zal wezen dat de aan ons Hof te verwachten blijde gebeurtenis een feit is, zal dit te Breda door een heraut te paard, voorafgegaan door bazuinblazers, aan de hoeken van alle straten wor den verkondigd, terwijl van de torens der gemeente duizenden exemplaren, houdende het heugelijke bericht, verspreid zullen worden; hetzelfde zal geschieden door middel van een automobiel. Drie muziekkorpsen zullen door de gemeente trekken en des avonds zal een licht- stoet, waarvoor zich tal van vereenigingen hebben op gegeven een rondgang door de gemeente imaken. Ook een reden. Gisteravond hebben te Helder twee jonge mariniers ingebroken in een huis aan de Binnenhaven, bewoond door den heer K. De bewoners waren afwezig. Zij werden op heeterdaad betrapt. Een van hen gelukte het te ontsnappen. De aangehoudene verklaarde in gebroken te hebben teneinde uit den dienst ontslagen te worden. Brandstichting? Tegen de 14-jarige dienstmeid van den heer Van Calcar te Winschoten Bovenburen, bij wien Zondag avond brand heeft gewoed, bestaan vermoedens den brand te hebben gesticht, wat zij evenwel ontkent. De marechaussee evenwel hielden het meisje aan op ver moeden dat zij zich schuldig had gemaakt aan ver duistering van f 8 melkgeld ten nadeele van den heer Van Calcar. Verdachte heeft dit feit bekend. Ze werd vernoord door den rechter-commissaris en daarna aangehouden en naar het Huis van Bewaring overgebracht. Opmerkelijk is het dat bedoeld dienstmeisje dienst bode was bij den voerman Romp te Heiligerlee toen onlangs diens behuizing een prooi der vlammen werd. Na dien brand kwam ze in betrekking bij den heer Van Calcar. Qeen schommelende spoorwagons meer. Op de lange spoortrajecten in Indië is het schok- ken en stooten van de waggons onder het rijden een dusdanige onaangename gewaarwording, dat technisch ver gevorderde menschen meermalen zich onledig heb- hen gehouden met het zoeken van middelen om dit euvel op te heffen. Tot dusver echter zonder volledig succes. Tot dusver, zeggen wij. Want naar wij vernemen, moet het thans aan een opzichter der 2de klasse der Staatsspoorwegen, F. W. Groot genaamd, gelukt zijn, een onderstel volgens een gewijzigd systeem uit te vinden, waarvan, de ontworpen constructie door een ingenieur van het Staatsspoor uitvoerbaar bevonden j werd. Op een viertal dubbele waggons is het nieuwe sys teem toegepast. En tot dusver hebben zij uitstekend voldaan. De schommeling is veel minder geworden ea het schokken en stooten onder het rijden is nagenoeg uitgesloten. Blijkt na afloop van 30.000 K.M. proefrijden dat het onderstel deugdelijk is gebleken, dan zal het systeem op waarschijnlijk alle waggons worden toegepast. Tweede Kamerverkiezing. Door de a.-r. kiesvereeniging te Enkhuizen zijn vooi- loopig candidaat gesteld de heeren N. Oosterbaau te Doesburg, mr. V. H. Rutgers te Hilversum en .ar. P. A. Diepenhorst te Amsterdam. Gevolgen van een huwelijksadvertentie. Te Schaesberg in Zuid-Limburg woont een weduw naar, die gaarne nog eens in het huwelijksbootje wilde Stappen. De man nam zijn toevlucht tot het bekende middel: hij liet een advertentie plaatsen in een op de grenzen verschijnend Duitsch blad. Na eenigen tijd Imeldde zich werkelijk een candidate aan, en na ken nismaking volgde de verloving. Hoe leelijk keek echter onze: weduwnaar op toen dezer dagen de politie zijn aanstaande wederhelft in hechtenis nam! Zij had nl. te Vaals zich aan verschillen de diefstallen schuldig gemaakt, o. a. van eenige gou den horloges en ringen, en zal nu een tijdje moeten brommen. De verloving is afgebroken! Groentenverzending. Van de laadplaats te Broek op Langendijk werden, in de eerste twee maanden van dit jaar verzonden 1023 waggons groenten. Langedijk en Omstreken. De Tuinbouw- en Handelsvereeniging „Langedijk en Omstreken telt thans in hare 7 afdeelingen 768 led in. Broek op Langendijk. Aan het telefoonkantoor alhier werden in de maand Februari ontvangen 705 telegrammen. Ruwe zeden. In het gehucht Broek, onder Akkerwoude, is in den avond van 18 Januari .jl. een tooneel afgespeeld, dat aan het Noord-Amerikaansche lynchrecht deed denken. Het gold een daar wonend echtpaar, waarvan de vrouw tot tweemaal toe man en kinderen had veria- tenen de man en de kinderen mede onverzorgd achter liet. De ingezetenen waren daarover verontwaardigd ge worden en trokken ten getale van 300 a 400 op ge noemden avond naar de woning van het echtpaar on der het geroep, dat de vrouw moest builen komen, men wilde haar zien. De menigte bonsde voortdurend met kracht legen de huisdeur, eindelijk zag de man zich gedwongen de deur te openen, hij posteerde zich met een Iep op den drempel ten einde zich te verdedigen. Onder de menigte merkte hij; een marechaussee wiens hulp en bescherming hij inriep. Hij kreeg alleen den raad, aan het verlangen der bende te voldoen en „zijn vrouw te laten zien". Hij werd eindelijk door ver scheidene der belhamels aangegrepen, halsoverkop in een greppel geworpen en moest het aanzien, hoe zijn vrouw in de handen van haar belagers viel, terwijl zijl zich in een hoek van de kamer met haar jongste kind op den arm had verscholen. Zonder eenig medelijden grepen een paar mannen haar aan; ze werd naar buiten gesleurd en overgeleverd aan de menigte, die buiten op het offer stond te wachten. Onder voortdurend gejoel en geschreeuw, stom pen en schoppen, werd ze in optocht naar de her berg gebracht. De kleeren werden haar van het lijf gescheurd en ten slotte kwam zij zoo goed als naakt te staan; ziji had nög slechts haar hemd aan. In de herberg werd zij uitgeput en machteloos op een stoel gezet, om aan den spot en den hoon van de menigte te worden blootgesteld. Vreeselijk heeft zij toen moeten lijden. Ten slotte liet men haar weer vertrekken. On der ketelmuziek en aanhoudend schoppen had men haar uit haar woning gesleurd; zoo werd zij er ook weer naar teruggebracht. Voor de genoemde feiten werden voor de rechtbank te Leeuwarden do ergste drie belhamels een van 23, een van 32 en een van 24 jaar terechtgesteld. Al len ontkenden in hoofdzaak het hun ten laste gelegde. Door een vijftal getuigen a décharge werd verklaard, dat, toen de vrouw bijl de eerste gelegenheid haai man kwaadwillig had verlaten en haar hij: haar te rugkeer ketelmuziek was gebracht, de man-zelf hun had verzocht, dat te herhalen, als zijn vrouw zich op nieuw aan dezelfde daad schuldig maakte, en dat dit nu was geschied. Het Openbaar .Ministerie eischte aller schuldigver klaring aan het openlijk met vereenigde krachten ge weld plegen legen personen en hun veroordeeling mits dien tot acht maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. J. W„ Tijsma betoogde o.a. dat in een geval als hier er zeker alle aanleiding was, liet massaal misdrijf minder zwaar te straffen aan het in dividueel misdrijf, en vertrouwde daarom dat de be klaagden zouden worden veroordeeld niet tot eenige maanden, maar tot eenige weken gevangenisstraf, en dat tevens do preventieve hechtenis in mindering zou worden gebracht. De rechtbank deed Dinsdag uit spraak en veroordeelde ieder tot 6 maanden gevange nisstraf. Oplichterij in het groot. Sedert eenige dagen kwamen bij de politie en ju stitie te Dordrecht aanhoudend klachten en verzoeken om informatie in naar eene firma Gebr. Lamberty, ei genaars eener fabriek van chemische producten „Rhe- nania" te Dordrecht, die zich aan grove oplichting scheen schuldig to maken. liet ingesteld onderzoek toonde weldra aan dat een fabriek van dien naam te Dordrecht niet bestond, maar dat wel sedert half December van het vorig jaar een Duitscher, Wilhelm Ernst Lamberty, zich te Dordrecht had gevestigd, waar hiji bij een paar dames een ge meubileerde kamer had gehuurd, welke huur hij: in het laatst van Februari opzegde, om te Antwerpen te gaan wonen, terwijl hij darl een of meermalen 's weeks naar Dordrecht kwam om zijne corresponden tie aan het postkantoor, waar hij een kastje had ge huurd, af te halen. Genoemde Wilhelm Ernst bleek met zijn broeder Paul eveneens te Antwerpen gevestigd, reusachtige za ken te doen. Onder den naam van chemische fabriek Rhenania" plaatsten zijl in bladen in Duitschland, Öoste'riiijk-Hongarije en laatst ook in Rusland grootte advertenties van een artikel „Orcolin dat, aatr pe troleum toegevoegd, deze een bijzonder heldere vlam c.,f wal nader in fraaie reclameprenten werd aange toond. Het publiek werd in die advertenties verlokt bclaling te voldoen. Werkelijk ontvingen zij dat: vermoedelijk naphta- tinc met een rood kleursel, dat inderdaad aan liet doel scheen te hcanlwoorden. Maar tevens kregen de bestellers daarbij: eene aanbieding om zich met den alleenverkoop van liet artikel binnen een door hen zelf te bepalen rayon te belasten. Als volstrekte voor waarde werd hun dan gesteld minstens honderd bus jes voor een bedrag van ongeveer f 10 bestellen, de kosten bij vooruitbetaling in postwissels te voldoen. Door de goede proefzending en de mooie verdienste verlokt, liepen hondenden er in, en deden de bestelling, maar voor hun geld ontvingen zij: óf niets óf een waardeloos bocht, terwijl klachten 'daarvoer onbeant woord bleven. Als een bewijs hoe groot de oplichterij was, kan J dienen, dat alleen in de maand Februari j.1. voor een bedrag van ongeveer twaalf duizend gulden aan postwissels aan het poslkantoor te Dordrecht aan Lam- berty werd uitbetaald, terwijl hij bovendien in 3 5 4 dagen voor f 50 5 f 60 aan postzegels voor monster- zendingen ontving. In tal van buitenlandse!]© bladen verschenen arti kelen over de „Oroolinschwindel", terwijl, zooals ge zegd, klachten hij: de justitie te Dordrecht werdén inge diend. Deze liet de 'vorige week in het postkantoor door ©cn agent in burgerkleeren surveilleeren, in de hoop, dat de gezochte persoon daar zou komen om den buit binnen te halen. Lamberty had daar n.1. een box gehuurd, welke hij van tijd tot tijd kwam ledigen, terwijl hij dan de postwissels, die hij den vorigen keer had meegenomen, verzilverde. Maandagochtend kwam hij weer te Dordrecht, voor zien van een (aantal voor voldaan geteekende post wissels voor een bedrag van eirca 1' 600, maar hij: kreeg geen kans om die te ontvangen, want nauwe lijks in het station gekomen, werd hij door een in specteur van politie, die hem reeds vroeger op zijn kamer had bezocht, gevangen genomen en naar het parket van den officier van justitie gebracht. De post box werd daarna geledigd en ook daar vond men weer voor een aanzienlijk bedrag in buitenlandsche post- wissels benevens ©en stapel brieven, waarvan de meeste weer postzegels inhielden. Op die wijze werd een be drag van ongeveer f 1200 gered en .het is te voor zien dat de stroom daarmee niet zal ophouden. Opmerkelijk is het dat slechts zeer enkele postwis sels uit Nederland en België werden gevonden; de heeren schenen daar blijkbaar geen slachtoffers te wil len maken, om bet terrein voor zich veilig te hou den. Toch is hun dat niet gelukt, want de aangehou dene is voorloopig in liet Huis van Bewaring opge borgen, in afwachting van den uitslag der verdere infor matie. Wilhelm Ernst Lamberty is geboren te Altenbürg, in Saksen, zijn broeder Paul te Gasset. De eerste heeft reeds vroeger in Duitschland in voorarrest gezeten onder verdenking' van oplichting; j de andere is iemand van verdorven leven en heeft vroeger in Luxemburg gewoond, waar ook hij al we gens bedrog voorloopig gevangen heeft gezeten. O.a. heeft de hoofdcommissaris van politic te Berlijn het publiek herhaaldelijk tegen beiden gewaarschuwd. Waarschijnlijk hebben zij in hun vaderland ook nojj iets met de justitie af te rekenen, terwijl Paul, dié waarschijnlijk nog te Antwerpen woont, door de justitie gezocht wordt. in elk geval zal hun rijk nu wel uit zijn en be staat alle kans dat degenen, die hun in de laatste da gen geld hebben gezonden, dat terug krijgen. Mochten er hier te lande nog personen zijn, welke door deze ridders van het lc wak zal versgi 1de bedrogeft zijn, dan worden zij uitgenoodigd daarvan aan den Of ficier van Justitie te Dordrecht mededeeling te doen. („D.-Ct.") Noordscharwoude. Uitslag van de openbare verkooping gehouden door Notaris Backx te Wieringerwaard; op Woensdag 10 Maart, in het ,café „De Burg" te Noordscharwoude. 1. Een huis met koolschuur en erf, van de Burg gracht te Noordscharwoude, sectie C, no. 1995, groot 2 A., 50 c.A., afkomstig van den heer C. Schuite- makër, opgehouden op f 2000. 2. Een woonhuis met werkplaats en erf, aan de Burggracht te Zuidscharwoude,sectie B, no. 1015, groot 2 A., 75 c.A., eigendom van den heer F. de Boer Cz., kooper de heer P. Kraakman te Zuidscharwoude voor f 1550. 3. Een woonhuis eu erf, aan den Dorpsweg te Oudkarspel, sectie D, no. 1117, gedeeltelijk, groot 1 A.. 47 cA... opgehouden op 1485. 4. De korenmolen, genaamd „Het Ooievaarsnest", met erf; achter perceel 3, aan de Burggracht te Oud karspel, sectie D, 110. 1117, gedeeltelijk, groot 1 A„ 17 c.A., met de daaronder door bestemming bchoo- rende gereedschappen, afkomstig van den heer Wil lem Schenk, kooper de heer K. Kooij te Noordschar woude voor f 935. „Eensgezindheid" te Oudkarspel. Het onlangs door de looneclvereeniging „Eensge zindheid" in studie genomen tooneelstuk „Arme .Meis jes", zal in dit seizoen nog niet worden opgevoerd. Naar ons werd medegedeeld, schijnt slecht bezoek der repetitiën en de ontstentenis van oen regisseur, daar van de oorzaak te zijn. Onderwijs aan den Langedijk. Aan den Langedijk zal vanwege de afd. Heer-Hugo- waard en Omstreken van den Bond van Ned. Onder wijzers een kostelooze cursus in handwerken worden opgericht voor on- en minvermogenden. De deelneem sters moeten zich verbinden, om zoo mogelijk aan 't herhalingsonderwijs, aan de scholen gegeven, deel te nemen. t. Noordscharwoude. De vereeniging „Landbouwbelang" alhier heeft be sloten 15 cent premie per ingeleverde rat uit te loven. Tevens zal gevraagd worden, om dit ook te Zuidscharwoude te doen. Ook is besloten éen spreker te laten optreden, die de wenschelijkheid en het nut van een boerenleenbank zal uiteenzetten. Broek op Langendijk. Tot kassier van de Onderlinge Spaar- en Voorschot bank is benoemd de heer Jb. Kostelijk. Het salaris is op f 175 gebracht. Broek op Langendijk. Alhier is een vereeniging van motorschippers op gericht. Zij heeft besloten aan den raad van Broek op Langendijk te verzoeken de maximum-snelheid van motorschepen van 3 K.M. op 5 K.M. te brengen. Ook zal aan de verschillende gemeentebesturen wordea ver zocht de vaarten, op voldoende diepte te houden. Nieuwe Kiedorp. 10 Maart jl. werd ten lokale van den heer C. Kooi man door den bouwkundige J. Olie te N. Niedorp aan besteed het bouwen van eene boerderij met woning aan den Westerweg voor rekening van den heer F. Brouwer (zonder fundatie en betonwerk). Inschrijvers (voor timmer- en metselwerk, enz.): J. A. Groen, Alkmaar, f 2490. J. Lodder N. Niedorp, f 2310. G. Beek Alkmaar, f 2240. D. Kaai Winkel, f 2175. Gebr. Boekei N. Niedorp, f 1980. K. Lodder N. Niedorp, f 1945. J. Rutsen N. Niedorp, f 1920. C. Warnar Winkel, f 1891.44. Begrooting is f 2345. Gegund aan den laagsten inschrijver. Veenhuizen bij Oude Niedorp. Zondag 7 Maart en Woensdag 10 Maart gaf de rede rijkerskamer alhier eene uitvoering bij den heer P. Groot. Ten gehoore werden gebracht „Zijn geheim", drama ir. 3 bedrijven en als nastukje Ijverzucht. Het pakkende drama werd heel goed opgevoerd. In 't bijzonder komt eere toe aan den heer G. Smit, die als Baron van Edelsheim een der hoofdrollen vervulde en de verschillende gemoedstoestanden op uitstekende wijze wist weer te geven. Ook (mevrouw van Edelsheim, luitenant Oosterduin, Roelof de oude knecht, Tom de rijknecht en de dokter, die tusschen twee haakjes over een sympathiek stem geluid beschikt, leverden zeer goed spel. Vooral het laatste bedrijf, waarin Baron van Edels heim stervende wordt binnengedragen, werd door de aanwezigen met aandoening gevolgd. Het nastukje werd zeer vlot afgespeeld en bracht menigmaal de lachspieren in beweging. Bond van Vrije Liberalen. Dezer dagen zal de Liberale Commissie van Advies (het hoofdbestuur) van den Bond van Vrije Liberalen bijeen komen, ten einde te bepalen wanneer met het oog op de a.s. verkiezingen de buitengewone alge meen© vergadering van den Bond zal worden gehouden. De Commissie van Advies moet de punten nog vast stellen, die op het program van actie voor de stembus van 1909 zullen worden geplaatst en zal daarmede wach ten, totdat de ten vorigen jare benoemde commissie tot herziening der Ongevallenwet en overweging van andere sociale wetgeving, haar rapport zal hebben uit gebracht. Zoodat nog niets van vergadering of van verkiezings programs op dit oogenblik met zekerheid kan worden gezegd. Ten hoogste kan op grond van antecedenten van den Bond naar zijn in te nemen standpunt wor den geraden. Een oplichtster. Dezer dagen vervoegde zich in den winkel van den juwelier Maartense, Hoogstraat te Leiden een fatsoen lijke vrouw, boerintype, om drie gouden kettingen op zicht te mogen ontvangen voor een den juwelier goed bekende familie, die hij meer leverde. Hij gaf het gevraagde ter waarde van f 150 mee, doch toen hij na een tijd wachtens aan het opgegeven adres informeer de, bleek men van het geval niets te weten. De juwe lier was dus het slachtoffer geworden van een handig oplichtster, vermoedelijk dezelfde, die verleden jaar een ander winkelier te Leiden voor vier gouden kettingen oplichtte. Callantsoog. In de vergadering der Liberale Kiesvereeniging alhier is de heer Dr. D. Bos met algemeene stemmen can didaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Zitting van Woensdag 10 Maart 1909. Een rumoerige zitting: Als arbeidersbelangen bespro ken worden, botsen de meeningen hevig' tegen elkaar. Dan. zijn daar de arbeiders-vertegenwoordigers diemee- nen dat zij alleen de arbeidersbelangen eerlijk en op recht behartigen;, die zich niet kunnen voorstellen dat ook ander inzicht mogelijk is en daarbij volstrekt nog niet altijd aan kwade trouw mag gedacht worden; dan zijn daar de vertegenwoordigers van het kapitaal laat ons in stijl blijven die, verlegen met hun niet zeer aangename rol van bestrijders der arbei dersbelangen, de'tegenstanders verwijten dal ze co- quetteeren met de arbeiders en slechts verkiezings winst© beoogen. Bij' de behandeling der motie-Schaper kwam dit we der eens helder aan liet licht. Fel botsten, niet zoo zeer de meeningen, als wel de hatelijkheden, die toch den Idbschouwer zulk een komischen indruk ma ken da! we er een enkele van weergeven. SCHAPER is aan 'I woord. Hij, manifesteert dat het nict-aanwezig zijn der 51 leden gistermorgen, ten gevolge waarvan de zitting moest geschorst worden, was óf een bewijs van schandelijk gemis aan be langstelling, óf een bewijs dat zelfs een 5-urendag voor de Kamer te lang is. „Troelstra. was er ook niet" roept DUYMAER v. TWIST. SCHAPER„Duymoer, hou je mond „Om half zeven was ik al op", zegt v. d. MOLEN, die van Sneck moet komen; ..hij verkoopt kletserij- tjes SCHAPER: „Lees jij je rede van gister'maar eens na, dan weet je wat kietserijljes zijn." Schaper gaat voort met, onder lallooze interrup ties. Ds. De Visser er „van langs" te geven. Dat ver veelde den hr. DE SAVORNIN LOILMAN, die te ken nen gaf dat hij: bij de orde moest blijven. Schaper lot den heer Lobman: „Moet gij hier nu den Voorzitter uithangen'?" LoKman: „Ik zeg niets tegen IJ." De Voorzitter: „lk vvenseh mijn eigen weg Ie gaan, maar moet den heer Schaper dringend verzoeken zich lot de motie te bepalen," Geen 2 minuten later geeft Schaper zijn blijdschap 1e kennen, dat er tenminste 1 Katholiek vóór zijn, mo tie was; daarin vergiste hij zich, want PASSTOORS had zich van morgen ook al vóór verklaard. „Dat komt zeker, omdat hun Paus heelenmal in Rome zit; de antir. zijn tegen de motie, maar dat is duidelijk want de antir. Paus is 'dichterbij: in de Kanaalstraat Den Haag." Groote hilariteit en geroep van: „En jon Paus zit vlak naast je"" De Kamer brult hel uit van plcizier. Schaper: „Als alle Pausen zoo weinig te zeggen had den als de mijne, zou 't nog wel gaan." Regout: „Dat weet Ravesteijn' een van de „las tige" marxistisch© Tribune-redacteuren wel beter!" liet vroolijkheids-culminatiepunt had de Kamer thans bereikt. Zoo ging het door lol aan het einde der zit ting toe. De minister, de heer Talma, had daarvóór het woord gevoerd en had zich, o ergernis, verklaard t e- g e n de motie. Deze bewindvoerder zal denken als wijlen Disraeli, of Ie wel Lord Reeconsfield: „Een „Staatsman, mijne heeren, is een gewrocht van zijn „tijd en kind der omstandigheden, een bij uitnemend heid praclisch wezen. Komt hij: aan de regeering, „dan heeft hij1 niet te onderzoeken welke meeningen

Schager Courant | 1909 | | pagina 1