Grenen uit Land-1 Tumljouw. Predikbeurten. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Groenteveilingen. Zondag 14 laart 1909. Binnenlandsch Nieuws. „hij vroeger toegedaan of niet toegedaan was; hij moei alleen vragen wat op dat oogenWik rechtmatig, nut tig en noodig is." Minister Talma, met terzijde stelling van alle vroeger verkondigde meeningen, acht het nuttig, noodig 011 rechtmatig zich tegen de motie-Schaper te verzetten. Iedere medaille heeft haar keerzijde en zoo zal ook de invoering van 'den 10-urendag haar moeilijkheden meebrengen maar dat daarbij door 2 dominé's de hoe ren TALMA en DE VISSER, de ethische kant dei- kwestie niet met alle kracht op den voorgrond wordt geschoven, het beginsel in bescherming wordt geno men tegen de bezwaren die er natuurlijk tegen in gebracht kunnen worden, dat is... laat ons maar zeg gen, onbegrijpelijk. Zouden dan toch kapitaal en altaar 2 handen zijn op een buik!? De hrbeidswet wordt, in strijd met wat Schaper, beweert, wél goed toegepast; de enquêtes der vakverceni- gingen zijn onbetrouwbaar; het betoog van den heer Drucker omtrent Oostenrijk, Frankrijk en Zwitserland is op ons land niet van toepassing. In Frankrijk val len onder de wet: 166000 ondernemingen, maar daar buiten: 115000, benevens 117000 handelsondernemin gen en de geheele landbouw. In Zwitserland en Oostenrijk is 't niet veel beter. Het klein bedrijf kan vermindering in ons land niet lijden, meent de minister. U vergist U, zegt de hoer Schaper, overal waar de arbeidstijd verminderd wordt zijn de loonen beter, de productie grooter. Goed, maar bepaalde individuen lijden er toch van, repliceert de minister daarbij innemend het petiterig standpunt dat de benadeeling van den enkeling mag tegenhouden de verbetering van het geheel. Wij zouden der waarheid te kort doen, indien wij niet erkenden dat de bezwaren tegen de motie aange voerd, gewichtig, tamelijk gewichtig zijn; maar toch 's mensdien plicht is allereerst „mensch te zijn." Daar voor moeten practische bezwaren wijken; daarheen kan men in ieder geval aansturen. Een grove fout van den minister en Ds. De Visser is het, dat ze dat niet deden. Nog voerden, zonder iets nieuws te vertellen, 3 ar beiders-specialiteiten het woord: de heeren De Klerk. Passtoors en Nolting. Alle 3 verklaarden ze zich vóór de motie. Morgen voortzetting. LIX. Afstamming der hoenders en de beste rassen. Algemeen wordt aangenomen, dat onze hoenders af stammen van wilde, in bosschen levende hoenders, die thans nog in het Zuiden en Oosten van Azië in Ne- derlandsch-lndië voorkomen. Volgens deze opvatting zul len op misschien enkele uitzonderingen na, het bol staarthoen b.v., onze tegenwoordige kippenrassen af stammen van het „Bankiva-hoen". In wilden staat zelfs is dit ras nog lieden len dage zeer geneigd ver- -anderingen te ondergaan zonder kruising met andere rassen. Juist deze groote veranderlijkheid der wilde hoenders is voldoende ter verklaring van het groot aantal kippenrassen uit één stamvorm. De haan san het Bankiva-ras heeft een enkelvou- digen kam en matig groote kinlellen, die beide rood van kleur zijn. De poolen zijn onbevederd. De kop en halsveeren zijn goudgeel, de rugveeren paarsbruin of kastanjebruin. De vleugels, de staart en de borst en buikveeren zijn zwart. Do hen heeft een kleine kam. De kleur is bruin grijs. De bekende patrijs-leghorns hebben in kleur veel overeenkomst met den wilden stamvorm. Het Bankiva-hoen leeft in Engelsch- en Achter In- dië, in onze Oost en op de Philippijnen. De dierkundigen kennen nog drie wilde hoender rassen van minder belang, n.1. het Geylonhoen, dat al leen op het eiland van dien naam voorkomt, het Sonneratshoen, dat in het Zuiden van Engelsch-Indië leeft en het Gaffelstaarlhoendat op Java en de Kleine Soenda-eilanden wordt aangetroffen. Deze drie, die zeer beperkt voorkomen, hebben vermoedelijk geen in vloed op onze meest bekende kippenrassen uitgeoe fend. Zoover de geschiedenis heugt, is het hoen reeds huisdier van den rnensch. Oudheidkundige navorschin- gen hebben aan het licht gebracht, dat meer dan 5000 jaren geleden de Indiërs reeds tamme hoenders hiel den. Uit Indië is deze vogel overgebracht naar China en Japan, naar Perzië en Egypte, naar Griekenland en het Romeinsche rijk. De Romeinen brachten de kip pen in de overige landen van Europa, en ook in Neder land. In Engeland waren ten tijde der Romeinen de hoenders al ingevoerd, waarschijnlijk door de zeeva rende en handeldrijvende Phoeniciërs.. Het aantal kippenrassen, heden gefokt als sport- en nuthoen, blijft niet ver van de honderd. De meesten zullen we stilletjes passeeren en alleen van enkele zeer aan te bevelen rassen hier wat meer mcedeelen. Wijl de meeste kippen gehouden worden voor eier- productie, noemen we eerst de puikste legrassen. De zwarte Minorca's staan als legkip naar veler er varing bovenaan. Zij gelijken veel op de Italianen of Leghorns. Zij zijn uit het Spaansche ras gefokt, me de door invoering van Langschans bloed. De kam van den haan staat rechtop, die van de hen is achter- over hangend. In Amerika fokt men thans ook roos- 1 kammige Minorca's, die geen last hebben van het be vriezen der kammen en daarom 's winters beter leg gen. De zwarte Minorca's hebben zwarte veeren en dito poolen en snavels. De Minorca's leggen vele en groote eieren. Per jaar mag men rekenen op 130 5 180 eieren, die 60 a 75 gram gewicht hebben. Hoewel de Minorca's geen echte winterlcgsters zijn, beginnen ze toe!» al vroeg voorjanrs met den leg. Zij: zijn geschikt voor hek en vrijen uitloop. Zij worden weinig broedsch. De kuikens zijn sterk. Dit ras laat zich uitstekend kruisen inei Latogschans, Orpington s en zilver Wyandottes. De ze kruislingen zijn zwaarder en daarom meer geschikt voor vleeschhoen en winterlcgsters. De kruislingen zijn zwart van kleur, die met de zilver-Wyandottes hebben kleine rooskammen. De Leghorns dragen haar naam naar de Italiaan- sche havenstad Livomo, die door de Engelsche sclie- j pelingen „Leghorn" wordt genoemd,'en waaruit in 1835 Italiaansche kippen naar Amerika werden vervoerd, j In <le zestiger jaren kwamen van uit Amerika „white Leghorns -naar Engeland. Later volgden andere kleit- ren. Hieruit blijkt, dat de Leghorns Italianen zijn, in Amerika door zorgvuldig fokken verbeterd. De Leghorns zijn uitstekende nuthoenders, veel ge lijkend op Minorca's. De loopbeenen en de snavel zijn altijd geel; ook bij de zwarte. Sinds vijftien jaren fokt men in Amerika ook roos- kam-Leghorns. Witte en patrijs-leghorns worden het meest gehouden. De Italianen zijn zeer goede logsters maar slechte vloesohhoenders. De hanen zijn geschikt voor verbe- tering van de lundhoenders. Het Drentsehe hoen. Onder de inlandsche rassen staat dit als nuthoen bovenaan. Men roemt het nis een ras gehard tegen weer en wind, dat veel groote eieren legt en ook als vleeschhoen niet ongeschikt is. De I Irenische hoenders worden weinig broedsch eii zijn geschikt voor vrijen uitloop en voor het vast houden in hokken. De kam is bij dit ras enkelvoudig en rechtopstaand, de poolen zijn onbevederd en hebben een leikleur. De meest typische kleur is zwart-witbont, d.i. zwart met witte vlekken. Men heeft het veredelde Drentsche hoen thans ook in kleuren: goud- cn zilver- pellen, koekoeksveer, roodbont, blauw, geel, wit cn hel graafschap Kent dooi' kruising van zwarte Minor ca's, zwarte loingsellans en zwarte Plymouth-rocks. In den' herfst van 1886 kwamen ze voor het eerst op tentoonstellingen. De eerste waren zwart. De gele (is buff) zijn gevormd in 1896. Dit ras heeft een kleinen, slaanclon, enkelvoudigen kam, doeli rooskammige Orpingtons zijn er thans ook a'. Deze zullen minder gevaar hebben voor het bevrie zen der kammen. De Orpingtons hebben een wit vel en blank vleesch, wat beter is dan geel vel en vleescb zooals de Wyandottes bezitten. De Orpingtons leggen bruinschalige. groote eieren, die in Engeland zeer gewild zijn; jonge Orpingtomhen- nen zijn goede winterlegsters. Oudere worden vroeg tijdig broedsch, de kuikens zijn sterk en groeien snel. De Wyandottes zijn tusschen 1877 en 1883 gefokt door Fred. A. Houdlet te Boston en door hem genoemd naar den nagenoeg uitgestorven roodhuidenstam der Wyandots. Zij zijn verkregen door kruising van gele Cbittagongs (een inlandsch groot Amerikaansch ras) met Sebright-Bantams, Hamburger zilverlaken en don kere Brahma's. Later heeft men er nog meer vreemd bloed in gebracht. Wat de kleur betreft heeft men zilver- en goud-Wyan- dottes, witte, gele en patrijskleurige. !\Jle hebben gele, onbevederde pooten. De witte Wyandottes, waarmee de sportfokkers het minst geknoeid hebben, zijn als nuthoenders de beste. In Amerika beschouwt men dit ras als het beste nut hoen. Het is sterk in den winter; mede door den klei nen rooskam, die niet licht bevriest, Jonge Wyandottes leggen na zes maanden en beginnen omstreeks Novem ber. Goede hennen léggen per jaar 130 a 150 bruin schalige, groote eieren. Het vleesch is zeer smakelijk doch geel evenals de huid; deze kleur is in Europa niet gewild, doch in Amerika daarentegen wel. De Wyandottes laten zich gemakkelijk vetmesten. Als broedsters en kloeken zijn ze onovertroffen. Zij vereischen vrijen uitloop, daar ze in hokken spoedig te vet worden en daardoor slecht leggen. De witte Wyandottes hebben in Nederland goed vol daan en er worden er heel wat gehouden, doch het schijnt, dat de Buff-Orpingtons ze langzamerhand zul len verdringen, omdat ze fijner vleesch geven, ook in hokken gehouden kunnen worden en overigens de goede eigenschappen der Wyandottes bezitten. Orpington- en Wyandotte-hanen zijn zeer geschikt om er landhoenders mede te kruisen. De hier beschreven vijf nuthoenrassen zijn de beste, daarom ga ik de andere stilzwijgend voorbij; zelfs onze fraaie inlandsche goud- en zilverpeilen en andere kleu ren en wel om de afdoende reden, dat ze te kleine eitjes leggen. Alleen voor flinke eieren kan men mooie prijzen bedingen. Om haar vele goede eigenschappen verdienen onze Hollandsche hoenders anders wel door bekwame fok kers verbeterd te worden en waar we zien, dat de Belgen uit de veel op onze hoenders gelijkende Canu- piners de voor hen zoo nuttige Braekels hebben gefokt, mogen we verwachten, dat dit hier gelukken kan. Op het volgende wensch ik nog bijzonder te wijzen. Het is een dikwijls waargenomen verschijnsel, dat dé individueele eigenschappen der hoenders van een ras, vaak ineer uiteenloopen dan die van twee rassen. In elk ras heeft men o. a. goede en slechte legsters, sterke en zwakke dieren. Door oordeelkundige teeltkeus moeten de beste exemplaren worden uitgezocht en al- j leen van zulke stammen broedeieren worden gekozen. In streken, waar de pluimveeteelt hoog staat, heeft men daarom fokstations opgericht, waar men met behulp van valnesten en legstaten de beste dieren uitzoekt. Een dikwijls voorkomende fout in het pluimveebe- drijf is het verwaarloozen van bloedverversching door aankoop van broedeieren uit andere stammen van het zelfde ras ter verkrijging van hanen. Aankoopen van jonge hanen is gevaarlijk, omdat zij ziekten kunnen meebrengen. Men houde dus een goed ras, een goeden, stam en zorge voor bloedverversching. Hoe meer jonge hennen men heeft, des te meer eieren men krijgt in don duren tijd. In ieder geval moeten de kippen na den derden leg worden opgeruimd. Om meer eieren in den herfst te verkrijgen kan men van de Minorca's en Leghorns de laatruiers uit zoeken en den kippenstapel voor ongeveer 2/3 uit zulke dieren doen bestaan. Voor winterleg bestemmè men de vroegruiers, de Orpingtons en Wyandottes. Door invoering van dit systeem heeft men hier en daai in de praktijk goede uitkomsten verkregen. Met de beste kippen kan, het echter nog mlsloopen, als de huisvesting, de voeding en de verzorging niA; in orde zijn. In een volgend artikel willen we daarom deze zaken nader toelichten. D. E. LANDMAN. te NEDERLANDSE!! HERVORMDE GEMEENTE Schagen, v.m. 10 uur, Ds. Herman. -r Burgerbrug, v.m. 9.30 uur, Ds. Met, Doop. St. Maartensbrug, n.m. 1 30 uur, Ds Met, Doop. Anna Paulowna, v.m. 10 uur, Dr. Toxopeüs. Valkoog, Ds, Tinbolt. Winkel, Ds. Nieuwburg. Wieringen, den Oever, v.m. 10 uur, Ds. Reinders. Veenhuizen, v.m. 9.30 uur, Ds. Kanis. Oude Niedorp, n.m. 2 uur, Ds. Kanis. Schagerbrug, vm. 9 30 uur, Ds. Groeneveld. Wieringerwaard, geen dienst. Kolhorn, geen dienst. Haringhuizon, v.m. 9.30 uur, Ds. v. Loon. Barsingerhorn, geen dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, Ds. Kooiman. Nieuwe Niedorp, Ds. Haars Wieringen, Hippolytushoef, v.m. 9.30 uur, Ds. Onnes. Noord- en Zuid-Zij po, voorm. 10 uur, Ds. Corn. Vis Oudesluis. Dammen. Op uitnoodiging van de damclubs te Schagen, t Zand, en Wieringerwaard zal de heer J. de Haas van Amsterdam op Zaterdagavond a.s. te Oudesluis een simultaan-seance geven; waarna zal worden getracht aldaar een damvereeniging op te richten. Op Zondag 14 Maart zal de heer De Haas voor de gecombineerde clubs van het noorden van N.-Holland te Schagen eveneens een seance geven; alleen de sterkste spelers zullen deelnemen. Te vroeg. Ons werd lieden een wille vlinder getoond, in de buitenlucht gevangen. Wel een bijzonderheid! Zou dat ook al een Lentebode zijn? Mazelen. In onze gemeente komen enkele gevallen van ma zelen voor. Gelukkig schijnt de ziekte van een goed aardig karakter te zijn. Marktoverzicht. De markt was gelijk het weer: triestig en koud. Dit laatste gold in het bijzonder vclte koeien en scha pen. Traag waren .do vette koeien; de eerste kwali teit kon noode 35 cent opbrengen. Wij konden geen hooger prijs ojxluiken dan f 280, dien de heer Geert- seijv* te Anna,"Pajglowna kreeg'. Schapen waren on verkoopbaar. Aangevoerd waren. 83 o verhouders, waar van niet een enkele verkocht werd. De geheele han del in wolvee bepaalde zich lol den verkoop van 7 oonschapet), 1 - Kalfkoeien waren trekkend, Trots" de goede boter en melkprijzen. Vette varkens maakten een uitzondering op den Hauwen handel. De geheele aanvoer was in korten tijd verkocht Voor do beste waar werd 5 cent gemaakt, een prijs die in langen tijd niet verkregen is. Nuch tere kalveren dalen hij den toenemenden aanvoer. Mr. Troelstra premier. In De Standaard van Dinsdagavond komt een driestar voor, waarin betoogd wordt, dat, nu Unie-liberalen, vrijzinnig-democraten en sociaal-democraten alle drie algemeen kiesrecht en ouderdomsvoorziening op hun program hebben staan, na een stembusnederiaag van de rechterzijde bij de aanstaande verkiezingen de ka binetsformatie logisch te beurt zal vallen aan mr. Troel stra. Wie dat niet wil, stemme dus rechts. Terecht komt Het Vaderland op tegen het afdalen tot „dergelijke demagogische onzinnigheden, louter en alleen met het doel de onontwikkelden en onnadenken- den er het hoofd mede op hol te brengen." Rijkspostspaarbank. Naar het Hdbl. verneemt, is eerstdaags de benoeming tot directeur van de Rijkspostspaarbank te Amsterdam to verwachten van den heer P. J. F. du Bois,. sedert 27 Februari 1895 onder-directeur der Bank. Het Kamerlid Dr. Schokking. De Banier publiceert een brief, gericht aan den voor zitter van het districtsbestuur der Christ.-hist. Unie iri het district Harlingen door het Tweede Kamerlid mr. J. Schokking, waarin deze mededeelt zich niet meer voor het lidmaatschap der Tweede Kamer be schikbaar te stellen. Dit besluit wordt in den brief gemotiveerd ais volgt: „Nu de kerk, welke ik dien, sedert een bepaling in het leven riep, waardoor hare dienaren, indien ge roepen deel te nemen aan het overleg met de Regee ring omtrent de verschillende belangen des volks, die der kerk zelve niet uitgezonderd, feitelijk afgesneden worden van hun ambt en dientengevolge beroofd van eene der voorwaarden, welke de vrijheid en zelfstandig heid van den volksvertegenwoordiger moeten waarbor- gen, meen ik, die mij ook aan mijn ambt gebonden gevoel, een eventueel opnieuw aangeboden candidatuur niet te kunnen aanvaarden." Werkloozen in verzet. Te Finsterwolde is door werkloozen ernstig verzet j tegen de politic gepleegd. Er werd geschoten, waardoor eenige personen, onder wie een vrouw der werkloozen, i werden gewond. Op telegrafisch verzoek zijn alle manschappen der brigade marechaussees te Winschoten naar Einslenvol- de vertrokken. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werd te Finsterwolde gesurveilleerd door de gemeentepolitie, de maréchaussees 'Ie voet aldaar en vier marechaussees i Ie paard van Winschoten. Woensdagmorgen trokken een 65-tal werkloozen door j het .dojp naar Ganzedijk en werden gevolgd door jiolitie j en marechaussees. Dinsdagsvoormiddags vergaderden de wethouders, om LOKAAL „BETHEL", HOEP, SCIIAGEN ten behoeve van de Ncdcrlandsch Hervormde Kerk: v.m. 10 uur, Ds. Hejjnes, predikant te Landsmeer. Schagen, 11 Maart 1909. 5 Paarden 2 Stieren 3 Gelde Kooien 50 Vette Koeien 30 Kalfkoeien 150 Nuchtere Kalveren Gras Schapen (magero) Schapen (vette) 100 Overhouders Bokken en Geiten Varkens (magero) 30 Varkens(votto)p. K.O. 60 Biggen 50 Konijnen 50 Kippen 350 Kilgr. Boter 200 Kaas 4000 Kipeieren per 100 400 Eendeieren f 80.- a 250.- 80.- a 160.- 110.- a 155.- 160.- a 270.- I 140.— a 225.- 7.- a a 20.- a a ~;J 14.- a a 18.- -.42 a a !öo 9.- a 13.- -.50 a 1.e0 -.50 a 1.25 1.40 a 1.50 -.40 a -.50 3.25 a 3.75 5 a I zwart. Dit zijn drie puike legrassen. Als slachtgevogelle orkin^ F^er nel' achtor ,bij Mechelsche koekoeken, Dorkings I averolles en andere vleeschras Uu'r als legliocn hoeleniaal niet deugen. les en andere vleeschrassen, die ech T lieelemaal niet deugen. noemd U «- De Orpingtons zijn gejokt door William Cobk on pinglon-hause nabij het station St. Mary Cray in Or Nieuw Leven. Station Noord-Scharwoude 10 Maart 1909. Roode kool Roode kool 2e srt. Kleinore Gele kool Gelo kool 2e srt. Kleinere Deonscho "Witte Doensche Witte 2e srt Kleinere Uien f 21.— a f 22.— per 100 stuks, f 18,— a f 20.— f 10,— a f 17,— fj8,-af20.-B f 16,a f 17.— en' rif n M n 15.'Hft M f a f f 17.-af 19.- f10.- af 16.— f 7.25 a f 7.50 per 50 K.C?. te overleggen, wat in 'I belang der werkloozen kan worden gedaan, en de commissie voor extra-bedeeling, gevormd uil het Burgerlijk Armbestuur en de Nieuw jaarscommissie laat bij de ingezetenen een lijst circulee- re.n, om werkloozen in dienst te nemen of geld te tee kenen. Op de lijst, die we zagen, wordt zeer onvol doende geteekend. Barsingerhorn. De leverantie der schoolbehoeflen voor de drie scho len dezer gemeente is opgedragen aan de firma Trap man en Co. te Schagen, voor dc som van f 292. Schagerbrug. Een mooie propaganda-avond was het gisteravond van onze afdecling van den Bond voor Staatspension- hëering. Voor een 170-tal belangstellenden voerden eenige dames en heeren leden van de afdeeling het bekende Tooneélstuk „Te laat" op, eii dat wei op eene zeer te loven wijze. De uitvoering maakte veel j indruk op de aanwezigen, met dit mooie .succes,, dat j een 26-tal leden zich reeds staande de vergadering op gaven. De heer W. Bossen was Voorzitter en hield ter inleiding eene redt. Aan het slot der vergadering dank te hij voor fl e belangstelling der aanwezigen, maar vooral de dames en heeren, die dezen avond door het opvoeren van het tooneelstuk mogelijk hadden ge maakt. BOND VAN ZUIVELFABRIEKEN. Heden, Donderdag 11 Maart vergaderde in de Witte Engel te Hoorn de Bond van Zuivelfabrieken in Noord- holland. Te ongeveer 10 uur opende de heer D. de Boer Dz. met een toepasselijk woord, allen een hartelijk welkom toeroepend, de vergadering. Voorzitter wees er op hoe Noordholland niet aan de spits stond van het vereenigingsleven. Een Duitsch landbouwkundige had eens gezegd, dat hij in Noordhol land had aangetroffen een zekeren welstand, ongetwij feld een overblijfsel van vroegere welvaart. Deze uit spraak was voorzitter met hem eens, en in het feit dat Noordholland minder van de crisis die achter ons ligt had geleden dan bijv. Friesland, ziet spr. een der groote redenen, dat men in Friesland meer de handen ineen sloeg en de landbouwer in Noordholland meer zelfstandig bleef en het vereenigingsleven daardoor minder bloeide. Er zijn evenwel teekenen, die op ver betering wijzen. Met den wensch dat ook deze verga dering zou meehelpen om het doel van den Bond voor uit te brengen, eindigde spr. De heer O. Nobel las de notulen, die onder applaus onveranderd werden goedgekeurd. Van de verschillende mededeelingen, die nu volgen stippen we aan: dat voor de berekening vooruitbetaling naar gehalte een model gereed Is voor het drukken, vorder eenige andere modellen dienstig bij de admi nistratie van zuivelfabrieken; dat de eerste kaasmaker ds heer De Buck van Warmenhuizen als buitengewoon lid is toegetreden; dat de kaas uit Londen op een na is teruggekomen en tegen den kostenden prijs is van de hand gedaan, dat in overleg met Mr. J. Coert te Rotterdam in verband met de invoering van de wet op het arbeidscontract een modelovereenkomst is ont worpen, benevens een modelmachtiging om loon voor een ander te ontvangen en een modelmachtiging voor een minderjarige om een arbeidscontract te sluiten. Met modellen van loonstaten is dit alles op aanvrage bij den secretaris kosteloos te verkrijgen. Dat de heer D de Boer Dz. als voorzitter Is gekozen door hei bestuur; dat met het oog op de finantiën het bestuur het goed oordeelt niet deel te nemen aan het Zuivel, congres en de tentoonstelling te Buda-Pest, enz. enz Aan een adres van de vereeniging Hollands Noorder kwartier aan de Tweede Kamer tot drooglegging der Wieringermeer wordt met algemeene stemmen, adhae. sie betuigd. Verder waren er eenige ingekomen stukken, die geen aanleiding tot nadere vermelding geven. Vervolgens werd door den heer O. Nobel het jaar. verslag gelezen, waaruit we enkele hoofdpunten mee. deelen. Het aantal gewone leden (fabrieken) steeg van 32 tot 42, buitengewone leden van 38 tot 57. De werk zaamheden van den secretaris namen zeer toe; voor den Bond en den aankoop van benoodigdheden wer- den behandeld 890 en 283 uitgaande stukken tegen 653 en 190 in vorig jaar. Er kwamen dit jaar 689 en 295 stukken in tegen in 1907 582 en 224. De uitgaven overschreden wederom de ontvangsten, een verhooging van den omslag, of een belangrijke uit. breiding van leden zal redding moeten brengen. Er werden 2 algemeene en 8 bestuursvergaderingen gehouden, twee kaaskeuringen, welke een toenemende belangstelling genieten. Gewenscht wordt het geacht de kaasproef nog eens te herhalen. Door de bemoeiingen van den Bond zijn 11 fabrieken tot het Kaascontrolestatiön toegetreden. Hierdoor is de positie daarvan zeer versterkt, maar de heer O. Nobel wijst er met nadruk op, dat met het oog op het critteke stadium waarin de kaascontrolekwestie verkeert, veel sterker toetreding zeer gewenscht mag heeten, opdat in nog meerdere mate mag blijken, dat van de zijde der producenten verlangend wordt uitge zien naar middelen die tot verbetering kunnen, leiden. Het deelnemen aan de Londensche tentoonstelling had bepaald wel bijgedragen tot verbreiding van den goeden naam der Edammer kaas. De secretaris eindigde met de opwekking tot meer dere aansluiting van fabrieken bij den Bond. Op voorstel van den heer Dr. van der Zande zal het Jaarverslag worden gedrukt en aan niet-aangesloten fabrieken worden toegezonden. De finaneieele commissie bracht vervolgens rapport uil. over de rekening en verantwoording over 1908. De ontvangsten bedroegen f 1226.03%, de uitgaven f 1369.81 dus een nadeelig saldo van f 143.77%, plus dat van 1907 groot f 243.38, maakt een tekort van f 387.15%. De rekening wordt goedgekeurd. Uit het jaarverslag der commissie tot aankoop van benoodigdheden vermelden we, dat een geleidelijke vooruitgang is waar te nemen. Aan steenkool werd gekocht in 1907 320000 K.G., in 1908 434300 K.G.; kali salpeter in ged. 1906 en 1907 3400 K.G., in 1908 3350 K.G.; kaasdoek in 1906 en 1907 2253 el, in 1908 1556 el. Aan stremsel en zout werd omgezet 1545 L. en 36912% K.O. Behalve deze artikelen werden nog ver schillende andere artikelen betrokken. Alhoewel alles nog niet gaat zooals men het zou wenschen, wordt met dezen gezamenlijken aankoop de goede weg be wandeld en steeds beter resultaten verkregen. Aan den aankoop namen 21 fabrieken deel, een meer algemeene deelname wordt gewenscht geacht. Uit de rekening en verantwoording van de commis sie tot aankoop der benoodigdheden bleek, dat de ont vangsten waren geweest f 5854.82, de uitgaaf eveneens dat bedrag. Aan kortingen op de verschillende artikelen werd ontvangen voor een bedrag van f 276.77. Ook deze rekening met bijbehooren werd goedge keurd. De heer Avis stelde voor, ook dit verslag te doen drukken, en verspreiden, wat werd goedgekeurd. Nu waren aan de orde de verschillende bestuurs voorstellen: a. Plan kaaskeuringen 1909. De inleider, de heer W. T. Jongejans begint met op te merken dat fabrieks- kaas is een product dat wel als opzetkaas kon dienen. In elk geval zijn de kaaskeuringen het middel om meerdere kennis in deze te verzamelen. Bij de vorige keuring kwam de jury echter tot moei lijkheden doordat sommige producten te hooge cijfers kregen, doordat bij een goede boring de toegekend» cijfers zeer goed konden zijn, terwijl diezelfde kaas bij doorsnijden zeer tegenvalt. Een nieuwe regeling wordt dus noodig geacht, deze is echter nog niet bij de voorjaarskeuring toegepast. De volgende manier zal nu voortaan worden gevolgd: de cijfers toegekend aan vorm met 1, korst meit 1, kleur met 2, algemeen voorkomen op de doorsnede met 6, vet met 4, reuk met 2, en smaak met 4 te ver menigvuldigen. De beoordeeling van het algemeen voor komen op de boor komt hierbij te vervallen. Voor de waardebepaling zal men in plaats van 6, 5 punten nemen, zoodat men dan is gekomen tot een honderd- tallig puntenstelsel. Inleider doet, na gewezen te hebben op den slechten toestand der finantiën, een beroep om de kazen gratis te verstrekken. Van elke fabriek zullen weer 2 kazen worden aangevraagd. Dit voorstel wordt aangenomen. b. Plan kaasproef 1909. De inleider de heer D. Bran dei' Tz. zegt. dat het van algemeene bekendheid is. dat het mogelijk is hij zeer verschillende bereidings wijzen goede Edammerkaas te verkrijgen. Vergelijkt men die bereidingswijzen met elkaar, dan bespeurt men groote verschillen: le in de slremmingstempe- raluur. 2e in hel nawarmen, 3e in den duur van de bewerking en 4e in de wijze van bewerken. Men moet er zich feitelijk over verwonderen, dit bij zoo uiteen- loopende bereidingswijzen productep kunnen worden verkregen, die tamelijk gelijkmatig genoemd mogen \vor- den. Gedurende de laatste jaren is vrij veelvuldig ge wei IJ met lage temperaturen en nu ontstond de vraag ot' hierdoor ook het ontstaan van sommige kaasgebre ken werd bevorderd. Besloten werd daarom tot het nemen van vergelijkende proeven tusschen bereiding met lage temperatuur en langdurige bewerking «ener zijds en bereiding bij hooaere temperatuur en kor tere bewerking anderzijds. Vorige proeven hieromtrent hgtiben nog geen bepaald resultaat gegeven. Overeenkomstig dit voorstel wordt besloten. c. Beschouwing over de noodzakelijkheid van eene stelselmatige boekhouding in het zuivelbedrijf. De in leider, de heer G. Nobel vestigt er in de eerste plaats de aandacht op, dat in de zuivelfabrieken zeer ver schillende wijzen van boekhouden bestaan, en veelal op zeer onvoldoende wijze wordt boekgehouden. Een eenvoudige, begrijpelijke, maar volledige boek houding is evenwel zeer noodig, daaruit kan toch im mers blijken de gang, de stand van zaken. Zeer nuttig mag het worden geacht, volgens het bestuur, dat gestreefd wordt in deze zaak naar meer dere volledigheid en regelmatigheid. Het bestuur #il dan ook aan deze kwestie alle aandacht, wijden. A's een begin in de goede richting kon gewezen worden op het reeds verkrijgbaar stellen van allerlei staten, eu stelt men zich voor spoedig eenvoudige modellen van boekhouding uit te reiken. Inlichtingen over beek houding zullen gaarne worden verstrekt. Het Bestuur blijft in deze zaak diligent. Dr. Val1 der Zande bepleit het groote belang van de zaak en wil het onderzoek breed opgevat zien. Een geheel des' kundige op het gebied van boekhouden zou een rap port kunnen, uitbrengen. Een eenvoudige boekhouding acht spr. niet voldoende en hij vreest wel, dat eene volledige koopmansboekhouding noodig is. Dr. Scheij bepleit de aanstelling bij de kaasfabrie- ken van boekhouders, die met het boekhouden op Ae hoogte zijn. Een eenvoudige, maar doelmatige boek houding acht Spr. mogelijk. Hij noemt als voorbeeld „Aurora" te Wieringerwaard. Het houden van cursus sen ln boekhouding moet bevorderd worden. d. Bevordering van het vakonderwijs aan hel Per' soneel van zuivelfabrieken. De inleider de heer J. Nz. zegt. dat goed vakonderwijs voor hel pci'son«cl een zaak is van zeer groot belang Bij Noorderkwartier is deze zaak ook aanhangig cil is men geneigd niet onzen Bond in overleg le lr(" den. Ken commissie ui! beide vorceniginffen /al deze zaak behandelen. Wat de geldmiddelen bclreft, hóópt men dat de pi'0" vincie deze vakschool zil willen subsidieeren.

Schager Courant | 1909 | | pagina 2