Stemming Gemeenteraad tot 1 April a.s. Binnenlandse!) Nieuws.? Woensdag 17 Maart 1901). •viste Jaargang. No. 4 KJ9 Bureau SCHAGEN, Laan O 4. Uitgevers i TRAPMAN Co. EERSTE BLAD. Wie zich thans als abonné opgeeft van dit blad, ontvangt liet g r a t i s tot 1 April a.s. BARSINGERHORN. a 5 A rrondissements Rechtbank te Alkmaar. Altenci Nieuws- Aiïwieitit- Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden AD VERTEN TIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Interc. Teleplioon No. 20. Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen. GRATIS Uitslag der Dinsdag gehoudtn Stemming voor einLil van den Gemeenteraad van Barsingerhorn, vacature P. djk Zeeuw. c s co ■5 -C H co 2 a co a o a W <3 2 a H xn j£ 05 a a 2 a H CO o! Barsingerhorn 118 9 92 7 10 Kolhorn 121 31 48 28 14 Haringhuizen 26 4 20 00 2 Te zamen 265 44 169 35 26 Volstrekte meerderheid 133 stemmen. Dus gekozen de Heer A. J. T. GEERTSEMA. Reeds in deel van ons vorig nummer vermeld. Anna Paulowna. De Burgemeester van ANNA PAULOWNA geeft in overweging bij hem inlichtingen in te winnen alvorens eene overeenkomst aan te gaan met de Maatschappij voor Landbouw- en Veeteelt-Belangen, gevestigd te Rotterdam, Directeur A. van Bueren. Anna Paulowna, 15 Maart 1909. De Burgemeester voornoemd, C. WIJDENES SPAANS Jr. {Vieringen De indijking van de Wieringermeer. (Vervolg.) De hr. Van Gelder zegt dat hij en anderen welke tegen de droogmaking van de Zuiderzee zijn niet alleen staan, neen degenen die er zelf voor zijn zeggen, het is misschien wel niet goed, laten wij daarom maar eens een proef nemen met de Wieringermeer, want dit is het vruchtbaarste land en geeft dus waarschijnlijk het meeste succes, en valt het mee, dan kunnen wij suc cessievelijk verder gaan. Deze proef zal ongeveer kosten 28 millioen, terwijl zoo de Wieringermeer droog gemaakt wordt, de vis- sehers worden verdreven en genoodzaakt zijn verder op te gaan, het gevolg is dat de strijd om het bestaan zwaarder zal worden, daar het vischwater kleiner^ wordt en het aantal visschers dat nu op het overblijvende gedeelte water vischt, grooter wordt. Spreker zegt, dat om gewoonweg een proef te ne men, wol wat roekeloos 28 millioen gulden wordt uit gegeven en het hier is, begint eerst en bezint daarna, terwijl het andersom moest zijn. Mocht men tot droog making overgaan, dan zou hij het wenschelijk achten, dat alles royaal weg tegelijk werd ingedijkt, zoodat het In eens uit was met de vissclierij, maar met suc cessievelijk te werk te gaan, daar de visscherij dan, zooals een Marker vlsscher zei, als 't ware met spelde- prikken afgemaakt wordt. Anderen zijn weer voor het leggen van een afsluit dijk alleen, doch dit is maar een achterdeurtje, zegt de heer Van Gelder, daar, zoo de afsluitdijk er is, men allicht ook tot de droogmaking zal overgaan, daar deze dijk te veel geld kost, om er geen voldoende profijt van te trekken. Door minister Kraus is bere kend dat die afsluitdijk zal kosten 40% millioen gul den, terwijl een tegenstander heeft berekend dat dit 60.000.000 gulden zal bedragen, een aardig verschil ^Spreker zegt, dat eene groote drijfveer tot de droog making van de Zuiderzee ook is, om de groote heeren tevreden te stellen. Door dezen is circa f 100. u gegeven om alles te onderzoeken en na te gaan en zt| moeten daar nu toch ook eenig succes van hebben, dit mag toch niet onopgemerkt blijven. Maar het zal den staat veel geld kosten, want ver- heo i8 niet uitgesloten; daar wordt echter geen reke ning mee gehouden. Het is ook een voornaam punt, dat wel ernstige overweging verdient, dat de visschers, zoo do Wieringermeer wordt droog gemaakt, geen schade vergoeding zullen krijgen; men maakt immers een Ka naal voor hen van de haven naar de zee. Spreker ge looft echter niet dat het voor de visschers aangenaam zal zijn, om telkens een uur te moeten boomen o loopen. Terwijl de visschers er wel degelijk sn moeite van hebben, want een groot vischwater wordt hun ontnomen, wat tevens een teelwater voor de visch ls. Vrij algemeen zijn dan ook de Zulderzeevisschers tegen droogmaking van de Wieringermeer, uitgezonderd do visschers te Vollenhove, welke zeggen: onze haven die tot nu toe zoo slecht en ondiep is, zal bij droog legging der Wieringermeer dieper worden, daar er dan toeer water In zal komen, wij moeten dus voor droog making Ijveren. Spreker zegt dit een ellendig standpunt te vinden. De heer Van Gelder zegt de visschers al zoo lang te kennen, en daarom te weten, dat zij in sommige oogenblikken wel ln vuur kunnen geroken. Wanneer men in de luwte van een schuur of aan de haven staat, wordt er vaak over gesproken en gezegd: het gaat niet aan, dat wij geen schadevergoeding krij gen enz., maar tot daadzaken komt het niet, want men weet niet tot wie zich te wenden. Thans is daartoe echter gelegenheid voor, daar er een vereeniging ls opgericht, die tegen de droogmaking ls, en uwe be langen wil bepleiten wanneer u dal ernst is. Geeft u dus op als lid van die verefenlging. (Hierna pauze.) De voorzitter van het Visschersfonds deelt mede, dat tijdens de pauze gelegenheid is, zich op te geven als debater. Hiervoor geeft zich alleen de heer Har- tiiigh op. Na de pauze verkrijgt laatstgenoemde het woord en zegt, hoewel niet gewoon zijnde in het publiek te spreken, toch enkele opmerkingen te willen maken. De heer Van Gelder, zegt de heer Hartingh, treedt hier waarschijnlijk op met een, bijbedoeling: dit district is nog vrij voor de a.s. Kamerverkiezing, en hiervoor hoopt de heer Van Gelder zeker in aanmerking te komen. Verder zegt de heer Hartingh, dat er geen sprake van is, dat de visschers aan den wal gezet zullen worden; ze zullen in staat gesteld worden om wat anders te beginnen, en daar zijn die 4% millioen vol doende voor. De heer Van Gelder zegt, dat dit niet voldoende is, do commissie van onderzoek zegt echter van wel, en naar de meening van den heer Hartingh moet de uit- j spraak van de commissie hooger gesteld worden, dan die van den heer Van Gelder. De kosten van onderzoek door de commissie hebben slechts f 75000 bedragen, welke door menschen bij eengebracht zijn welke er meer belang bij hebben dan enkel propaganda maken. Ook zegt u, dat de berekening fout is, dat er geld bij moet, dit is echter niet het geval, de Staat verkoopt het land niet, de Staat ver- j huurt het, dan is f 60 per bunder voldoende om de j 3% pet. rente terug te krijgen, waarvoor de benoodigde gelden zuilen worden geleend. Er zouden andere wer- I keu door de droogmaking van de Wieringermeer moe ten wachten, zooals b.v. de Lauwerzee. Dit is echter niet zoo, er is gezegd dat tegelijk met de Wieringer meer ook de Lauwerzee kon worden droog gemaakt. De visschers zullen telkens door een kanaal moeten varen zegt u, dit kan echter voorkomen, worden, zoo men gewoonweg gaat verhuizen naar Dèn Oever en de huisjes aan Weslerland verkoopt. Ook zegt 11 dat de concurrentie onder de visschers te scherp zou wor den, dat er te veel zouden komen. Welnu laten de visschers die anders hunne zoons mee naar zee zouden nemen, die wat anders laten leeren, b.v. tjalk schippers of iels dergelijks worden. U zegt ook de Wieringermeer is een teeltplaats van de visch, dit is I niet zoo, de visch leelt achter in de Zuiderzee en niet in de Wieringermeer. Ook zegt u, dal in hel rapport van de Staatscommissie staat dat de visschers alhier veel aan landbouw doen en visscherij als bijzaak j beschouwen. Dit legt u echter verkeerd uit, er wordt be doeld dat vele visschers een eigen huisje hebben met een tuin, waarin veel geteeld wordt. Dit is ook zoo, de heer Hartingh verwijst naar den voorzitter van hel visschersfonds, ook deze heeft een tuin, waaruit hij heel wat haalt. De heer Kaptein zegt, dat dit zoo buitengewoon j veel niet is, hij poot er aardappelen in en kan daar ongeveer twee maanden van eten. Verder zegt de heer Hartingh. dat alles wat daarin staat verkregen is van de visschers zelf; terwijl, zoo men den hoofdelijken omslag alhier nagaat, de vis schers door elkaar f 100 per jaar verdienen, dit kun nen ziji tnu ook direct wel in den polder verdienen. Verder slaat er in dat op Wielingen geen armoede wordt geleden, dit is zoo, maar dit zal bij! droogma king van de Wieringermeer niet slechter worden, tiaar, om iets te noemen, de wierhandel bestaan blijft en hij organisatie het zeer goed mogelijk is om f 14 per j 100 k.G. te krijgen. Ten slotte zegt de heer Har- I lingh is het ook in het belang van den heer Van Gel der, dat ide Zuiderzee niet wordt droog gemaakt, daar de heer Van Gelder fuikenhandelaar is en bij droog making geen fuiken meer noodig zijn. Hierna komt de lieer Van Gelder weder aan h^t woord en zegt: Ja, menschen, dat alles zal voor mij moeilijk te beantwoorden zijn, daar ik geen groot technicus ben en de heer Hartingh wel. Dal ik een aanstaand Kamerlid ben, heb ik zelf nooit geweten, er is mij wel eens een candidatuur aangeboden, doch ik heb steeds bedankt, dit zegt echter niet dat ik het altijd zou ,doen. Dit is nu eigenlijk niet het geval, wel echter, dat ik niet gedacht had, dat de heer Har tingh het debat op zoo'n laag peil zou brengen, ik j had gedacht, dat hij met argumenten gekomen had en niet met verdachtmakingen. Ik geloof niet dat ik bang behoef te zijn voorver- mindering van mijn fuikenverkoop, daar ze die in het j binnenwater ook noodig hebben;, ik vind liet echter ellendig, dat iemand zijn positie zoekt sterk Ie ma- j ken door verdachtmaken van anderen. Daarom raad ik u allen aan, let bij de a.s. verkiezingen noch op j links noch op rechts, laat U geen candidaat aanleunen door Uwe partij, kiest er echter zelf een, die uwe be- langen behartigt, die voor U op durft komen. Van al die menschen in de Kamer is er niet een die voor U oplrecdt; van al de wetten die er gemaakt zijn, wordt slechts met enkele woorden over de Zuiderzee- visscherij gesproken. Ge zijt in het geheel niet in tel, 1 met den jiaam van armoedzaaiers wordt ge betitelt, de visscherij* bela ngen worden niet gerekend. Ik hoop, dat mijne woorden gehoord zullen worden en Ge hij de a.s. verkiezing noch op links, noch op rechts zult letten, maar uw stem zult uitbrengen op dlcngérie die uwe belangen durft bevorderen. Nu wil ik even op de argumenten van den lieer Harflngli antwoordenU zegt, dat de Commissie van Onderzoek besiond uit deskundigen; ik zal U zeggen welke deskundigen dit warenDe notaris van Harder wijk, de burgemeester van Edam, (die zoo slerk ge ijverd heeft voor het behoud van den kuil, welke den visschers het brood uit den mond neemt), de burge meester van Kamperveen, de burgemeester van Era- neker en twee advocaten uit Amsterdam. Zoudt U de autoriteit van die menschen zoo zwaar laten wegen, de autoriteit van advocaten? U beroept IJ op sommige ingenieurs, zijn die zoo goed onderlegd? Er zijn ook deskundigen, die zeggen dat droogma king niet mogelijk is, zonder verlies. Meneer Hartingh, u is opzichter bij het Rijk, mag ik 11 dart vragen, herinnert ge u de geschiedenis van de Velserpont en de Harlingerhaven, evenzoo de Sche- veningerhaven, welke voor de eerste maal verknoeid Was en voor de tweede maal opnieuw verknoeid is. Het moest echter gebeuren, omdat men den heer Lely niet voor het hoofd wou stooten, daarom alleen wer den lOO.OOOen guldens weggeworpen dóór den Haag- scheu gemeenteraad. Kent u het Sèhe 1 de-rapportweet u dat de kolenmijnen in Limburg doör een Duitsch in genieur ontdekt zijn aan den plantengroei? Wie heeft het Noordzeekonaal aangelegd? Wanneer er iemand van de ingenieurs hier ten lande dorst zeggen„de droog making van de Zuiderzee kan niet zonder nadeel ge schieden", dan geraakte hij in het „verdomboekje". Meneer Hartingh 'weet zeker wel, wat dit zeggen wil, „dan ben je je brood kwijt", daarom houden zij Zich slil en het is hun geraden ook. Noemt u eens een polder waar geen geld aan ver loren is? Noemt u eens eene raming, waarhij deze niet verre overschreden wérd, en evenzoo zal het ge beuren met de droogmaking van de Zuiderzee. (J hoort u aan onze zijde te scharen, want 11 zegt zelf niet geheel voor de droogmaking te zijn, het is uw plicht afs Nederlander en u is tóch zeker niet bang in het „verdomboekje" te komen. U zegt, dat de Staat U/o millioen toestaat aan de visschers bij droogmaking; de commissie acht dit vol doende; Dit is echter niet voldoende, zoo dé afsluit dijk er ligt, is het met de visscherij gedaan; en kan van die 4% millioen, alles lang niet vergoed worden. U 'zegt, dan moeten de visschers maar naar den pol der gaan, dit gaat toch niet. Ik geloof niet dat u het goed zou vinden, zoo dé Staat zei, we zullen een paai- flinke Duitsche ingenieurs nemen en die den boel hier eens laten in orde maken en de anderen1 moeten maar schoenlappers worden. U zegt dan moeten de zoons van de visschers maar tjalkschippers of iets anders worden. Laat ik neven zeggen dat de tjalkscheepvaart heel slechts is, en vele schepen verkocht Worden. Zoo b.v. de boerenstand aan wal gezet moest worden, zou tegen een zoon van me neer Breebaart niet gezegd worden„je moet dit of dat maar worden." Zoo mag men ook niet lot de visschers zeggen, je moet dit of dat maar worden. Het is vaak gebleken, dat de zoons, welke men trachtte iets andere te la ten leeren, met geen stok van de zee waren te slaan, mag men dit dan tegen gaan? Neen, zeker niet! I zegt ,dat de Lauwerzee tegelijk met de Wierin germeer kan worden ingedijkt; toont u mij eens een verslag van de Kamer, waar dit in staat? dal is er niet. Als u het verslag van de commissie had wil len inzien, zou u ook gezien hebben, dat de Wie- rinser visschers, als landbouwers werden aangemerkt. Willen zij: dus meerdere schadevergoeding, dan moe ten zij eerst bewijzen dat ze geen landbouwers maar visschers zijn. De Zuiderzee is erkend als de rijkste plas water van ons land, ze is 1111 wel wat uitgemoord, docli zoo er maar organisatie komt, kan ook hierin verbete ring komen. Mijnheer Hartingh, u hebt zelf erkend, dat u ge deeltelijk tegen de droogmaking is, daar er nog 550,000 14.A. land braak ligi, ik hoop dat ook dit feit er mag toe leiden, om u allen aan te sluiten hij de ver eeniging tegen de droogmaking van de Zuiderzee. E11 bij de a.s. verkiezing voor de Staten Generaal hoop ik, dat ge uwe stem zult uitbrengen op iemand, die uwe belangen durft behartigen. Daar er niemand is, die iets wenscht te weten, ein digt de heer Van Gelder zijne rede. Er wordt eene motie voorgesteld, 0111 zicli tegen de droogmaking van de Zuiderzee te verklaren. Hieruit ontwikkelde zich eenige wanordelijke discussiën, wel ke wij achterwege zullen laten. Daar slechts twee vis schers tegen de molie waren, kon deze als aangeno men worden beschouwd. Niemand meer het woord verlangende sluit voorzit ter de vergadering en deelt nog mede dat over 2 a 3 weken eene vergadering van hel „Visschersfonds" zal worden gehouden. Wieringen. Naar wij vernemen wordt door de visschers van de Haukes, welke aan 2 schoenderaken en een sleepboot van den Veendamschen Beurtveérsleepdienst hulp ver leenden en de schepen uit 't zeeijs haalden en naar de Westerlander haven brachten, eene som geëischt van f 11000. Met den expert van de Binnenlandsche Vaart Risico-Sociëteit te Amsterdam kon men echter tot geen overeenkomst komen. Wieringen. Naar wij vernemen is aan de Oeversche visschers, dio van een in nood verkeerend tjalkschip van schip per Spithorst van Franeker tarwe hadden overgeladen door de Verz.-Maatschappij firma Boom en Co., een bergloon uitbetaald van f 850. Wieringen. De heer J. B. Thijm te 's-Hertogenbosch heeft zijn benoeming als hoofd der school te Hippolytushoef aan genomen. Wicringerwaard. Zaterdag trad in ons Dept. van 't Nut in zijn 2e en laatste vergadering in dit seizoen op de heer J. de Jongh van Texel, die ook verleden jaar hier een Nulsavond vulde. Eerst gaf hij aan de hand van don schrijver Van Duijl een beschouwing over den leeftijd van den mensch, naar aanleiding van een bekende ouderwet- sche kinderprent, dio den leeftijd ais een trap voor stelt, waarop de mensch klimt tot zijn 50sle en dan daalt lot zijn 100ste jaar. Aardige beschouwingen wer den hierbij gegeven. Vervolgens droeg hij „Het Ad vertentieblaadje" van E. Laurillard voor, waarna hij nog een paar andere stukjes ten beste gaf. Vooral in 't komische weet de heer De Jongh meermalen het publiek kostelijk Ie vermaken. Deze voordrachten werden heel aangenaam afgewis seld door den heer J. A. Kaan, die op zijn pianola eenige stukken speelde, zeer ten genoegen van de aan wezigen, terwijl de heer J. Zijp Hz. een paar num mers op de piano voordroeg, wat eveneens door luid applaus werd gevolgd. Dirkshorn. Dat de Hoornsche tooneelvereeniging „West Frisia" 't vorig jaar hier goed voldaan heeft, was Zondagavond te mei-ken aan de opkomst, toen zij' bij don heer Brom mer een uitvoering .zou geven. Ondanks het zeer on gunstige weer, waardoor velen van buiten de plaats belet werden te komen, was de zaal toch Vrij! goed bezet. Het programma bestond ditmaal uk de opvoering van: „Twee Wapens", blijspel in vier bedrijven,naar het Duitsch van Oscar Blumenlhal en Gustav Kadel- berg, bewerkt door Jac, de Vos. „Adeltrots tegen over geldtrots", had het ook kunnen heeten, en deze beiden uitgebeeld door de heeren Joh. en. Jac. Wil- son, de eerste als baron Von Wettingen, de laatste als Mister Thomas Fors ter, wei-den eenig mooi gety peerd. Wat kwam de tegenstelling ook in zooge noemde kleinigheden als b.v. 't gebruik van zakdoek sterk uit tusschen den zich hoogplaatsenden baron, prat op zijn eersten voorvader uit 't jaar zóóveel en den Berlijnschen achterstraten, in Chicago schatrijk ge worden met slachten. Eli hoe leuk die tooneeltjes, in 't le bedrijf tusschen Rudolf, den zoon van den ba ron, Dietrich von Vinck en Mary l-'orster of met Mis- Iress Stephensen! 't Was alles fijn spel. Maar daarom betreuren wijl 't le meer, in de eerste plaats voor de spelers, dat er van de monteering weinig, bijna in 't geheel geen werk is gemaakt of kon gemaakt wor den. (Harenkarspel), Waarland. Ofschoon de prijzen der groenten een bijna nooit gekende hoogte bereikt hebben, begint het' er toch voor de bouwers, wat de naaste toekomst betreft, minder aangenaam uit te zien. Zijn toch in gewone omstan digheden omstreeks half Maart reeds geheele velden met kool, aardappelen, uien en zilveruien bezet, nu is er van dat alles nog niets gebeurd. Zoolang 't ijs nog in 't water ligt en „de hel" in den grond zit is er van eenige bewerking der bouwakkers geen sprake. Komt daarbij! nu, zooals op heden, nog een dik pak sneeuw, dan wordt het er niet beter op. Voor t oogenblik tot werkloosheid gedoemd, zal men al- zoo straks handen te kort komen om de schade in te halen, terwijl van nu af reeds vaststaat, dat de oogst wel drie a vier weken later zal zijn, dan die van het vorige jaar. Oudesluis. De heer Alb. K. van de Groote Sloot, jl. Zondag avond avond met hevige sneeuwjacht uit Wieringer- waard huiswaarts keerende met paard en wagen, waar ook zijne vrouw en vier kinderen in gezeten waren, had bij den draai aan de Flap het ongeluk met den wagen om te vallen. Van de inzittenden heeft een der kinderen zich wat bezeerd, maar niet ernstig, overi gens kwamen allen met den schrik vrij, het rijtuig was eenigSzins beschadigd. Zitting van Dinsdag 16 Maart 1909. Weer Melkvervalsching. 't Was weer 'n water-en-melkboeltje wat door een leverancier uit een der omliggende dorpen aan de Westfriesche gecondenseerde Melkfabriek te Hoorn was gebracht. En dit, niettegenstaande hij bij contract wel degelijk verplicht was te leveren: onvervalschte melk, waaraan hij niets mocht toevoegen of onttrekken. In Januari dezes jaars werd de verleiding om te knoeien echter al te sterk voor Hijdolfus Cornelis Groot, zoo heet ons onbetrouwbaar melkleveranciertje. Hij koetelde er maar lustig op los en waschte de melk, dat het een aard had. j Dat kregen de autoriteiten, die er mee noodig had- den, in de gaten en het duurde heel kort, of ze zaten mijnheer Hijdolfus leelijk achter zijn vodden. Vooral toen de maand Februari weer met 't zelfde ge knoei werd ingezet was er geen pardon. Op den 2en Februari kwamen de heeren Zepp, polilie- inspecteur te Hoorn en Dirk Nes, melkcontroleur der betrokken fabriek, mede aldaar woonachtig, heel vor melijk op bezoek bij Groot, en weldra was heel de waterige melkzaak bij de rechtbank aanhangig gemaakt en vervolgens ter openbare zitting van heden ver wezen. j Nadat de heeren Zepp en Nes hunne bevindingen hadden vermeld en apotheker Wanna uit Alkmaar als deskundige een woordje had meegesproken, kreeg de heer Officier het woord. j Z.L.G. eischte wegens de gepleegde vervalsching 3 weken gevangenisstraf. Daar lubberde onze vriend niet erg van op: hij wou liever op andere wijze gestraft worden, dan met 'gevangenisstraf. Maar... dat laten de hierop betrekking hebbende bepalingen van het Wetboek van Strafrecht niet toe. !Een Zwaan in zijn element Minder belangstelling dan No. 1 betoonde Piet Zwaan uit. Egmond die nu aan de beurt was, doch was weg gebleven. Was dus de beklaagdenzetel leeg, des te 1 meer gevuld beloofde rechts de getuigenbank te zullen I worden. Om te beginnen daalde met zacht geruisch een aar dige voorraad rokken daarop neer, en een paar net uitgedoschte heertjes en twee stevige visschers vorm den de achterhoede. 'n Geheimzinnig, aanvankelijk nog gedempt gerinkel van glasscherven op het corpus-delicti-tafeltje deed ons vermoeden, dat we hier met 'n vernielingszaakje te doen hadden. En deze veronderstelling bleek juist te zijn. Zwaan, die evenals zijn langgehalsde naamgenoo- ten, verbazend graag „met zijn mondje in 't natte is", had zich aan echte dronkemansaardigheden overgege ven. Niet alleen dat hij op den eersten Donderdag avond in Februari een ruit stuksloeg in een perceel aan de Voorstraat te Egmond aan Zee, toebehoorende aan de Alkmaarsche commlssionnairs in vaste goederen Brouwer en Pluimgraaff, maar ook in de woning van den visscher Hendrik Dekker had een raam onder zijn vernielende hand te lijden. En vandaar deze rechtzaak. Piet, die zich op dien Februariavonrl nog heerlijk Ic goed deed aan een pol melk, dien hij ten huizo van Dekker nagenoeg geheel leegslurpte, werd door den heer Officier volstrekt niet vergeten. Z.E.G. eischte wegens vernieling en huisvredebreuk 14 dagen gevangenisstraf legen hem. Een zware straf, maar verdiend. Nicolaas Droog, van Barsingerhorn was ook weg gebleven. Maar dal hinderde niemendal, toch kwa men we aan de weel wat bijl op Zondagavond 7 Fe bruari had uitgevoerd. E11 dat is interessant genoeg I om eens even Ic vertellen. I Er was in Haringbuizen uitvoering geweest, onge twijfeld met het traditioneel© hal 11a. 'I Was tenmin ste al bij: half drie toen Nicolaas Droog voornoemd huiswaarts loog in gezelschap van een paar trawan ten, "zijn 18-jarigcn dorpsgenoot Jan Tromp en den 22-jarlgen Jan Rezelman uit de Wjeringerwaard. Aanvankelijk ging alles naar omstandigheden vrij goed, maar niet zoodra waren ze in de nabijheid dei- woning van den heer Jan Rijkes te Barsingerhorn,

Schager Courant | 1909 | | pagina 1