een vast Werkman, 45 pond lest Uienzaad, een Boerenknecht, een flinke Jongen, J. M I Prachtvolle keuze. Mooi en solied werk. Repareeren van oude boeken. Groenteveilingen. Marktberichten. Predikbeurten. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. Zondag 21 Rftaart 1909. Nagekomen berichten. Guurtje Petronella, Dankbetuiging. Gevraagd Wordt gevraagd Te koop: Er biedt zich aan: Gevraagd Gevraagd Wegens verandering der zaak, te beginnen 22 Maart, bij Maandag - MSA hiertegen bezwaar kunnen hebben. Anders zouden zij toegeven dat hun denkbeelden tegen critiek niet zijn bestand. Met is waar - wij lieten somtijds scherpe woor den vallen. Maar te dien aanzien geldt, dat slechts hij, wien een schoen past, hem aantrekt. 'De vrijzinnig-democratische partij is er geen, die aan alle politieke verantwoordelijkheid voor hetgeen zij propageert en voor de wijze waarop zij propageert, zich mag onttrekken.Haar mannen staan er voor om dc wissels, die ziji afgeven, te gelegener lijd te hono- reeren. Ilaar methode is nimmer geweest: wie dan leett, die dan zorgt; beloof maar raak; het zal zoo'n vaart niet loopen; als wij maar eerst de meerder heid h'ebben, en welke variaties men op dit thema meer wil bedenken. Men schijnt in onze dagen zulk een stembus-actie voor „democratisch" te willen verslijten: wij zijn van meening, dat verzet daartegen levensvoorwaarde is voor onze partij. Sommige bladen wisten te vertellen, dat vele voor standers van staatspensionneering den Vrijz.-Dem. Bond verlaten. „Land en Volk" meldt nu, dat alleen van een lid te Ti-el een bedankbrief inkwam. Nieuw Leven. Station Noord-Scharwoude. 18 Maart 1909. Roode kool f 23.— a f 24.— per 100 stuks. Roodo kool 2e srt. f 19,-a f 21.— Kleinere f 11,- a f 18,- Gele kool f21,—a f' 23.- Gele kool 2e srt. f 17,a f20.- Kleinere f 9.- a f 16.- Deensche Witte f20.-af 23.- Doensche Witte 2e srt. f 18.-af 19.- Kleinere f 10.— af 17.- Uien f 7.50 a f 7.75 per 50 K.G. 4 Paarden f 120.- a 200.- Stieren a 4 Gelde Koeien 110.- a 130.- 36 Vette Koeien 160.- a 270.— 16 Kalfkoeien 140.- a 220.- 200 Nuchtere Kalveren 7.- a 20.- Gras a Schapen (magere) Schapen (vette) a O verhouders a Bokken en Geiten a 10 Varkens (magere) 14.- a 19.- 24 Varkens(vette)p. K.O. -.44 a -.53 50 Biggen 9.- a 13.- 50 Konjjnen —.50 a 1.50 50 Kippen -.50 a 1.25 400 Kilgr. Boter 1.20 a 1.30 200 Kaas --40 a -.50 5000 Kipeieren per 100 3.- a 3.50 600 Een'deieren 5.— a NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE te Schagen, v.m. 10 uur, Ds. Herman. St. Maartensbrug, v.m. 9.30 uur, Ds. Met, Anna Paulowna, v.m. 10 uur, Dr. Toxopeü3. St. Maarten, Ds. Tinholt. Winkol, Ds. Nieuwburg. Wieringen, den Oever, v.m. 10 uur, Ds. Reinders. Oude Niedorp, v.m. 9.30 uur, Ds. Kanis. Oudesluis, v.m. 9 30 uur, Ds. Groeneveld. (Doop) Wieringerwaard, v.m. 9.30 uur, ds. De Boer. Kolhorn, v.m. 9 30 uur, Ds. Eugelkes. Barsingerhorn, geen dienst. Ned. Prot. Bond, afd. Wieringen, des avonds 7 uur avondpreek in de Doopsgezinde Kerk te Hippolytushoef door Ds. Onnes. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, Ds. Kooiman, Doop. Nieuwe Niedorp, geen dienst. Wieringen, Stroe, v.m. 10 uur, Ds. Onnes. Noord- en Zuid-Zijpe, voorm. 10 uur, Ds. Corn. Vis Burgervlotbrug. LOKAAL „BETHEL", IIOEP, SCHAGEN ten behoeve van de Nederlandsch Hervormde Kerk: Ds. Montijn van Haarlem. Hongerlijders. Men schrijft aan de N. R. Ct. Nu Papus opnieuw zijn hongerkuur beginl, mag wel de volgende geschiedenis worden opgehaald. In het jaar 1786 leefde in Engeland een jongeman van een zwaarmoedige, overspannen gemoedsstemming, die aan ingewandspijnen leed, waarvan, hij zich tracht te te genezen door onthouding van alle spijzen. Hij trok zich eensklaps van zijn bezigheden en vrienden terug, huurde een woning in een afgelegen straat in honden, ontzei zich alle vaste sjjijzen en bevochtigde slechts van tijd tot tijd zich den mond met water waarin hij een weinig citroensap perste. Na een ont houding van drie dagen hield het gevoel van honger op, en hij kon zich op zijne studiën toeleggen. Hij bewoog zich zeer weinig; sliep zoo min mogelijk en bracht den nacht groolendeels met lezen door. Da gelijks gebruikte hij ten hoogste een halve liter wa ter en het sap van twee citroenen was toereikende voor acht dagen. In de laatste tien dagen namen ech- •UT snel zijne krachten af; hij was niet meer in staat liet bed te verlaten en werd bezorgd. Zijne onthou ding was .hem vroeger., bij zijne overdreven denk wijze als merkwaardig voorgekomen, en zjine ver beelding had hem met dc hoop gevleid, dal deze on gewone onthouding door de eene of andere gebeurte nis gevolgd zoude worden. Zijne begoocheling ver dween en hij zag zich aan den rand des grafs. Om- treilt dien tijd ontdekten zijne vrienden zijn verblijf. Zij bewogen hem een geestelijke Ie ontvangen, welke hem overtuigde van zijne dwaze handeling en hij on derwierp zich aan een geneeskundige behandeling. De arts bezocht hem den 22 Maart den een en zestig sten dag van zijne onthouding. Hij was een geraamte geworden, alleen de oogen hadden niets van hun helderheid verloren, zijn stem was helder, doch <1© geest was zwak geworden. Hij was gedurende zijn va§ten begonnen met den bijbel in snelschrift af le schrijven en was daarmede .gevorderd tot het Tweede Boek der Koningen. Van 23 tot 28 Maart was hij' j in zooverre hersteld, dal hij de kamer kon rondwan delen, doch den 29sten verloor hij zijn bewustzijn en stierf geheel uitgeput op 9 April. De geneesheer Wil- lau, die dit verhaalt, meende, dat dit wel liet lang ste voorbeeld van onthouding is, dat bekend is. En dat mocht cr wel Hij geen reclame. De hond aan de telefoon. De Rhein.-Westf. Zeitung vertelt het volgende: In een Duitsche stad was een koopman, de heer Mater, zijn hondje, een mooien pinecher, kwijt ge raakt. Hij dacht aan diefstal en deed er daarom aan- gifto van aan een politiebureau. Der volgenden dag werd hij telefonisch opgeroepen door den commissaris van politie in een naburige gemeente. Deze vroeg hem, zijn hondje eens te roepen. De heer Maier begreep er niemendal van, en deelde mee, dat zijn hond al twee dagen weg was. De commis saris zei hem toen duidelijker, dat hij in de telefoon den naam van zijn hond roepen, moest. En de heer Maier aan 't roepen: „Ami' Ami"' Hij kreeg antwoord ook: een vroolijk geblaf van zijn pinscher! Door de politie in Maiers woonplaats was van den A7ermoedelijken diefstal van een hondje, onder opgaaf van signalement, kennis gegeven aan de politie in de naburige gemeenten, en in een van die gemeenten had toen een agent iemand met zoo'n hondje zien loopen. Deze was meegenomen naar 't bureau, waar hij even- i wel volhield, dat het zijn eigen hondje was; hij had i het al lang gehad. De commissaris had toen den heer Maier opgescheld en den hond den telefoonhoorn voor 't oor gehouden. De pinscher was, toen hij zijn baas zijn naam hoorde roepen, zoo vroolijk gaan blaffen en kwispelstaarten, dat de dief begreep, dat hij tegen de lamp was geloopen en den diefstal bekende. Oorlogsgeruchten. .Mag men de jongste berichten uit Weenen geloo- ven, dan maakt Oostenrijk werkelijk toebereidseien tot een oorlog. De troepen hebben bevel gekregen zich gereed te houden om op het eerste bevel te vertrek ken en de officieren en soldaten, die met verlof wa ren, zijn teruggeroepen. Volgens de berichtgever van den Matin te Weenen liep daar het gerucht, dat er negen legercorpsen ge mobiliseerd waren'en dat de bladen bevel hadden ont vangen daarvan daaromtrent geen mededeel ingen te doen. In de Oóslenrijksche kamer hield dc Slavische af gevaardigde Hriber een rede, waarin hij wees op de wanhopige geografische ligging van Servië en betoog de, dal men liet dit land geenszins euvel kon dui den, dat het de boei, die het bekneld houdt, tracht te verbreken. Hij verklaarde te hopen dat de Oosten- rijksche regeering niets onbeproefd zou laten om eeo oorlog te voorkomen. „Want die oorlog", zoó verklaar de hij, „zou ons geen anderen roem opleveren dan dien. een zwakken tegenstander te hebben verpletterd", Verder beweerde hij uit Boedapest betrouwbare be richten te hebben ontvangen, mededeelende dat de ge- heele Magyaarsehe partij den oorlog wil. Dit zou een reden le meer zijn om een internationaal conflict Ie vermijden, daar dit den Magyaren slechts daarom wel kom ad zijn, omdat ze hopen temidden der algemeene verwarring gelegenheid le vinden om hunne eigen on afhankelijkheid le kunnen herwinnen. Door een groot aantal hooggeplaatste Russen, waar onder de president van de Doema Chomiakof, is een schrijven gericht tot het Servische volk. Zij betuigen daarin de warme sympathie van liet Russische volk voor hunne Servische broeders in deze dagen van beproeving en protesteeren met kracht te gen den aanval op de historische rechten van het Servische volk. Zij verklaren overtuigd te zijn, dat alle Slavische elementen van Rusland. Oostenrijk, Duitschland en het Balkanschiereiland dit recht zulien verdedigen en dal de geheele wereld zich zal verzetten tegen de Jinilale schending van de internationale rechten. En dan wordt verder gezegd: Wij wenschen, dat de Serviërs zullen weten, dat het Russische volk har telijk deelneemt in zijn smart, dat elke slag, die het Wordt toegebracht, ook ons treft en alle millioenen Slaven, die er eindelijk wel in zullen slagen hetzelfde doel van gereclilighekl en vrijheid te bereiken. Bazel, 17 Maart. Volgens een hier ontvangen ver trouwelijk particulier telegram, zou Oostenrijk gisteren te Zara, in Dalmatië. en te Serajewo tot mobilisatie zijn overgegaan. Men verzekert dat Oostenrijk, om op alle gebeur lijkheden voorbereid te zijn, nieuwe militaire maatre gelen zal nemen, ongetwijfeld als antwoord op toe rustingen van Servische zijde. Belgrado, 17 Maart. De opgewondenheid neemt zeer toe, er heersclit groote bedrijvigheid op het ministe rie van oorlog, de agitatie stijgt snel. Servië heeft te Brussel 15 ton schietkruit besteld en de verantwoording aanvaard, dal het door de Turk- sclie autoriteiten over de lijn Saloniki—Ristowatsj zal worden doorgezonden. In de Skocpsjlina is een extra krediet voor krijgstoerustingen ten bedrage van 5,100,000 rie van oorlog, de agitatie stijgt snel. De staking der Telegrafisten. Parijs, 17 Maart. Geen enkel telegram is lieden door het centraal-bureau verzonden. Op alle lijnen met hel buitenland wordt gestaakt, behalve op een lijn die met Brussel verbonden is. De militaire telegrafisten worden opgeroepen. Brussel, 17 Maart. Wij zijn sedert 5 uur niet meer in verbinding met Parijs. i Als vermoedelijke oorzaak van de stoornis in hel telefonisch verkeer met Parijs neemt men hier aan, dat ook de telefonisten zich bij de staking hebben i aangesloten. Mazelen. Te Liverpool hebben de autoriteiten een krachtigen strijd aangebonden tegen een aldaar plotseling uitge broken en snel om zich heen grijpende niazelen-epide- niie. Op advies van de gezondheids-commissie zijn 158 lagere scholen, met 39000 leerlingen, onmiddellijk geslo ten. De mazelen zijn, naar wordt gezegd, van een kwaadaardig karakter. Cholera De cholera-epidemie in Rusland blijft steeds heer- schen. Er komen te St. Petersburg gemiddeld dagelijks tusschen de 120 en 150 nieuwe ziektegevallen voor, en eiken dag sterven er verscheiden cholera-lijders. Sinds het uitbreken van de epidemie zijn er in 't geheel 10.207 menschen door cholera aangetast en 4000 aan die ziekte overleden. Vliegen. Te Ottawa worden proeven genomen met een vlieg machine van. een heel bij zonderen vorm, uitgedacht door dr. Bell. Zij is niet uit enkele groote zweefvlakken samengesteld, maar uit vier duizend kleine vlakken en vertoont veel gelijkenis met een zwerm van 4000 kleine vogels, met uitgespreide vleugels gerangschikt in naar beneden in lengte afnemende horizontale rijen. De bovenste rij telt 64 vlakken, de tweede 63 enz. De machine is voorzien van een motor en een roer, zij meet in de breedte van boven 16, van onderen 12 meter, is verder vier meter hoog en even lang. Haar totaal gewicht is 970 lb. Bij een Zondag gehou den proeftocht schoor zij over het ijs met een snel heid van 15 mijlen per uur, maar verhief zich niet. De civiele lijst van den Sultan. Tusschen sultan Abdoel Hamid en liet Turksche parlement dreigt icen ernstig conflict uil 1c breken. De financieel© commissie uit het parlement heeft na melijk besloten, ©en wetsontwerp in te dienen, om de civiele lijst van den sultan, die tot dusverre zonder eenige controle met volle handen uit de schatkist werd geput, te reduceeren tot het eens voor af lijd vastge stelde bedrag van, 600.000 pond sterling of 7,200/HK) Hollandsche guldens. De prinsen en prinsessen van liet keizerlijke huis zullen geen apanage meekrijgen. In het wetsontwerp wordt er op gewezen, dat deze civiele lijst toch steeds nog een der grootste salaris sen is, welke de Europeesche vorsten verdienen. Toch bereidt men er zich op voor, dat Abdoel zich met hand en land, zoolang hij adem heeft, tegen de verwezenlijking van dit ontwerp zal verzetten. Een stevig slot. Een 'afwisseling op de proefnemingen met onver nietigbare brandkasten zijn die welke in Denemarken genomen zijn met een inbraakvrij slot. De uitvinding is van den Deenschen fabrikant Aae te Aarhus. Hij heeft inbrekers van beroep uitgenoodigd, hun krach ten op dit slot te b°oroeven maar ;;een hunner ge lukte dat. Men heeft net door een eiectrische machine 333.000 malen achtereen doen openen en geen slij tage kunnen waarnemen. Ook i n Nederland wordt dit slot tegenwoordig in gevoerd. dat, volgens den uitvinder, nog geen inbre ker beeft kunnen open krijgen. Waard en Groet. Het drietal voor Heemraad van den polder Waard en Groet bestaat uit de heeren R. Kuiper te Winkel, J. v. d. Stok te N. Niedorp en A. J. T. Geertsema te Kolhorn. Nieuwe Niedorp. Tegen den in de „kolonie" woonachtigen Chr. Kam- uer (wiens werkelijke woonplaats Alkmaar is, alwaar 1 zijne moeder woont), is proces-verbaal opgemaakt wegens Zijn niet verschijnen als dienstplichtige; opge geven reden: gemoedsbezwaren. Staatspensionneering. In verband met de berichten in sommige bladen, I dat de leden van den Bond voor Staatspensionnee ring verplicht zouden zijn, bij de keuze tusschen twe.e I Kamereandidaten, hem 'te steunen, die zich vóór de Bondsbeginselen heeft verklaard, hebben we ons tol één der leden van liet hoofdbestuur om inlichtingen gewend. Uit zijn antwoord blijkt, dat de afdeelingen per circulaire herinnerd werden aan de houding, door de jaarvergadering bij de verkiezingen voorgeschreven. In de molie, op de vergadering in Mei 1908 te Tiel aangenomen, wordt duidelijk omschreven, dat de afdeelingen niet verder mogen gaan dan de in te ko men antwoorden der candidaten, op de vraag, hoe zij: over staatspensionneering zonder premie-betaling den ken, aan de leden van den bond mede te deel en.' Wél is het geoorloofd, uit en naast de bondsafdee- lingen groepen, van gelijkgezinden te vormen, die deel nemen aan de verkiezingsactie. Dit nu geschiedt thans alierwege in de federatie Noord-Holland, bestaande uit 78 afdeelingen. Den 17den Januari j.l. werd te Alkmaar een ge combineerde vergadering gehouden, waarin men liet bestuur opdroeg, alle afdeelingen in elk district, af zonderlijk op te roepen, om te bespreken, wat er.'voor de verkiezingen valt te doen. Gelijk men weet, heeft zich te Amsterdam reeds een comité gevormd, dat, in navolging van Bever wijk, die candidaten zal steunen, welke vóór staats pensionneering zonder premie-betaling zijn, onverschil lig welke politieke beginselen ze voorstaan. Zoo noo- dig zal men zelfs in één ol' meer districten een éigen candidnat trachten le stellen, daar men meent, al leen door krachtige, directe actie de publieke aandacht op hel vraagstuk der staatspensionneering te kunnen eoncenlreeren. De meeste comité-leden hebben zich zelfs lijdelijk van hunne kiesve.recnigingeii losgemaakt, teneinde in dezen geheel volgens eigen inzicht le kun nen handelen. De heer Bern. Kanis, voorzitter van de afdeeling Amsterdam en van de federatie Noord-Holland, be sloot, na lang aandringen van de zijde van het Am- sterdamsche comité, de leiding hiervan op zich te ne men. hoewel hij voor zich liever gezien zou hebben, dat geen der bestuursleden zitting nam in het bestuur van het comité, teneinde duidelijker te doen uitkamen dat dit buiten den bond omgaat. Wat andere Noord-Hollandsclie districten betreft, kunnen we meedeelen, dat de afdeeling Zaandam van den Bond voor Staatspensionneering van plan is, de candidaten te ondervragen. De afdeeling Midden-Beemster, waarbij het district, doch niet de stad Hoorn is aangesloten, zal een mee ting beleggen, waarbij alle candidaiten worden uitgenoo digd, in een rede van hoogstens 30 minuten hun tnee- ning over staatspensionneering, zooals de bond die voorstaat, uiteen te 'zetten. Debat is alsdan niet ge oorloofd. Een resume der verschillende redevoeringen zal per circulaire aan alle kiezers worden toegezonden. De afdeeling Enkhuizen vergaderde Zondag. Omtrent hare plannen is nog niets bekend. Verder heeft men in de Haarlemmermeer, te Hil versum en Haarlem, de afdeelingen voor de verkie zingsactie bijeengeroepen. Ook in Friesland, Groningen en Drente worden plan nen beraamd voor een daadwerkelijk optreden. Door verschillende afdeelingen werd eenigen tijd ge leden tot het hoofdbestuur het verzoek gericht, een vervroegde jaarvergadering te doen plaats hebben, waar bij eventueel de motie, te Tiel aangenomen, d'e bond en afdeelingen als zoodanig het voeren eener directe verkiezingsactie verbiedt, zou worden ingetrokken. Later heeft men hier echter weer van afgezien, zoo dat de jaarvergadering bepaald blijft op 6 Juli. Ze zal te Utrecht gehouden worden en zeer waarschijnlijk staan in het teeken der dan reeds plaats gehad heb bende verkiezingen. Tel. Kaasvervoer. Voor het vervoer van kaas naar spoor en boot, zoodra de kaasmarkt weer is begonnen, waren twee inschrijvers: K. Quax voor 11 cent per 100 K.G. en P. Breed voor 12 cent. De gunning is aangehouden. Marktoverzicht. Eene marktvergelijking tusschen Purmerend en Scha gen, valt meestal ten voordeele van onze plaats uit. Zoo ook weer deze markt. Was de handel in vette koeien te Purmerend zeer stug, hier waren en de han del en de prijzen bevredigend. „En dat met een ver schil van twee dagen," hoorden wij een verkooper zeg gen. Was er voor vet vee „veel volk", ook voor nuchtere kalveren en vette varkens waren veel koo- pers. Nuchtere kalveren werden voor Duitschland en Engeland gekocht. Vooral in het begin was de handel goed. Slachtkalveren gingen van f 7.50 tot f 11.50. Vette varkens waren vlug. Bij weinig aanvoer ook elders, was de vraag groot. Men besteedde zelfs 6% cent. Een buitenkansje voor de mesters, waarop een volgenden keer niet vast te rekenen is. Melkkoeien trekkend, daar valt een andermaal heter op te bou wen, en wie weet hoe lang nog bij zoo'n winterpe riode. o— Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der gemeenle Scha gen brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van ISAAC DE VRIES te Schagen, om in liet perceel, kadastraal bekend in Sectie C no. 891, eene huiden- zouterij te mogen oprichten door hen is geweigerd. Schagen, den 17 Maart 1909. Burgemeester en AVelhouders voornoemd, De Burgemeester, II. J. POT. De Secretaris, ROGGEVEEN. Gemeente ZIJPE. Ingeschreven van 1217 Maart '09. Geboren: Geertruida Alina, d. van Jan Dissel en Guurtje Vos. Ondertrouwd: Lodewijk Tigchelaar, onderwijzer, 22 jaar, en Hendrika de Vries, 23 jaar, beiden te Zijpe. Klaas de Beurs, slager, 28 jaar, te Castricum, en Jacoba Jeannetta Harp, zonder beroep, 25 jaar, te Zijpe. Getrouwd: Gerrit Volder, metselaar, 23 jaar, en Wil- lemina Smit, zonder beroep, 21 jaar, beiden te Zijpe. Overleden: Levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht van Jacob Smit en Elisabeth Dalen- berg. Anna Zuurbier, 46 jaar, echtgenoote van An- dries de Wit. Geboren: Dochter van P. DUIN en M. DUIN—Waiboer. Schoor), 15 Maart 1909. Hiermede betuigen wij onzen harte- 1 ij ken dank aan de Weledel Zeer geleerde Heeren Dr. PETERS en Dr. VAN DEN VIJVER, aan Vrienden en Buren, inzonderheid aan de familie ZANDER, voor hun onvermoeide en zorgzame behandeling bij do geboorte ▼an ons Dochtertje. Mch. VRIES. A. VRIES—Rademaker. Callantsoog, Maart 1909. GEVRAAGD om met 1 Mei in dienst te treden, bij C. BAKEN, Keinsmerbrug. door P. BLOM, Kaasfabrick „do Kreil" te Barsingerhorn. Er wordt gevraagd; eenirszins met het vak bekend, bij J. KW EL DAM, Schagen. om met 1 Mei in dienst te treden, die goed kan melken, bij Jn. WAIBOER Dz. te Wieringerwaard. bij H. SMIT, Dirkshorn. best kunnende melkeD, om terstond in dienst te treden. Adres S. DE GROOT 8z., p/a de Wed. K. KOSTER, 't Wad, Schagen. om in het Boerenbedrijf opgeleid te worden. Brieven franco onder motto „Boerderij4 worden ingewacht, bij TRAPMAN Co uifg. Schager Courant. terstond in dienst te treden, aan de Coöperatieve Zuivelfabriek „Welgelegen" te Lutjewinkel. Gegadigden gelieven zich te wenden tot den lieer P. MO LENAAR, Kaasmaker. Alles moet weg tegen ONGE KEND LAGE PRIJZEN. -

Schager Courant | 1909 | | pagina 3