15 best Ui een flinke Jongen, een vast Werkman, EflH MSHMSIOIlk De student thuis. L J. m fien Boerenknecht, Mll(aali m p110|jA. tot Zondag 21 Maart a.s. MAÏZENA WitteZwanen. 1. „Verleden." Flinke Jongen te beginnen Maandag De Uitvoering Waarom heeft G. Grin, Dimanche," L. J. Grootendorst, ML Urbanus-Pillen St. Maartensbrug, te Wieringerwaard, 53e Jaargang. No. 4471. Zaterdag 20 Maart 1900. VIE'IDE BLAD. Buitenlaudsch Nieuws. Binnenlandse!) Nieuws. Te koop: ADVLRTENT1ÊN. Gevraagd Wordt gevraagd Uit de hand te koop „Philotechnie" te Wieringerwaard, OP Zondag 21 Maart 1909, Gevraagd Wegens verandering der zaak, Bal na. »8chager courant." 1 ïtiaari, dij Er biedt zich aan: va» de Rederijkerskamer „EENSGEZINDHEID" van Burgerbrug, op Zondag 14 Maart '09, in het lokaal van den heer W. SWARTHOF te is wegens de slechte weersgesteldheid uitgesteld ter dekking bij Walingsweg, Volgens het oude en echte bereide rece t, bjj i. Bot gans, Drogist, Sehagen. Molenstraat 8, ulk succes? - voor Maatwerk. M IN DEN BALKAN. De toestand tusschen Oostenrijk en Servië is en blijft zeer critiek. Een paar dagen geleden leek het alsof de oorlog beslist zou uitbreken, nu is er weer een kleine strooming ten goede. De spanning schijnt sedert minder te worden. Uit de meest betrouwbare bronnen wordt bericht, dat de vier groote mogendheden aan Servië nog eens zullen mededeelen, dat dit land in geval van oorlog op geen harer behoeft te rekenen, en deze mededee- llng schijnt de regeering aldaar tot het inzicht te heb ben gebracht, dat het dwaasheid zou zijn, ja erger nog, zelfmoord zelfs, wanneer zij den strijd zou aanbinden tegen den overmachtigen nabuur. Er loope.n dan ook reeds, zooals Reuter meldt, geruchten dat Servië in het antwoord, dat zij den Oostenrijkschen gezant For- bach zal geven, nadat deze nogmaals op een defini tieve toezegging zal hebben aangedrongen, rekening zal houden met de wenschen der mogendheden. Geschiedt dit werkelijk, dan is het oorlogsgevaar voorloopig ge weken. Oostenrijk-Hongarije kan zich grootmoedig be- toonen door grootere economische concessies te doen, dan waarop Servië, na al het misbaar, dat het heeft gemaakt, recht had en alles is dan in orde. Dat daar veel kans op is, is mede het gevolg van het zich terugtrekken van Rusland. Het wordt bevestigd, zoo seint de Petersburgsche correspondent van de Frankf- Ztg., dat Rusland den aftocht blaast, daar het categorisch verklaard heeft, zich niet in een oorlog te willen mengen. Eigenlijk dient de laatste Russische nota slechts, om dien af tocht te dekken. Rusland wil geen bemiddelende rol spelen. Men is er te Petersburg, verklaart de corres pondent, vooral op uit, Rusland ervoor te bewaren, dat het in een oorlog tusschen Servië en Oostenrijk be trokken zal worden. Deze houding van Rusland zal te Belgrado niet zonder invloed blijven. Misschien is zelfs hot gerucht, ■dat Servië zich op raad van de mogendheden, wil ont wapenen er een eerste weerklank van. Mede een groote factor voor het behoud van den vrede is keizer Frans Jozef zelf. Van verschillende zijden wordt verzekerd, dat Frans Jozef sterk tegen den oorlog is. Hij zou aan Aehren- thal hebben opgedragen een vreedzame oplossing te vinden en alles te doen wat in zijn macht is om een conflict te voorkomen. Frans Jozef moet zoozeer op het behoud van den vrede gesteld zijn, dat hij eerder afstand zou doen van den troon dan zijn handteeke- r.ing zetten onder een oorlogsverklaring. Dat neemt intusschen niet weg, dat Frans Jozef geen bezwaar heeft tegen 't nemen van krachtige voorzorgs maatregelen, om op alles voorbereid te zijn. De leiding dier maatregelen is toevertrouwd aan den aartshertog-) troonopvolger. De Servische minister van buitenlandsche zaken isjj ook bezig zich voor den aftocht gereed te maken. Hij deelde aan een correspondent van de Neue freie Presse mede, dat hij met het antwoord aan Oostenrijk volstrekt geen kwaad bedoeld had; integendeel Servië meende door die nota bij te zullen dragen tot bevesti ging van de goede betrekkingen tusschen Oostenrijk en Servië. Maar dan had Milovanowitsj het zoo moeten zeggen, flat daarover geen twijfel overbleef. Nu maakt de nota van Servië een ongunstigen indruk; en het is de vraag, of die niet overeenkomt met de werkelijke meening van het Servische volk. Milovanowitsj spreekt de hoop uit, dat de militaire maatregelen, die aan beide zijden worden beraamd, zullen kunnen worden gestaakt; Servië zou dat met opreshte bevrediging begroeten. Alles zoo men ziet wijst op een bevredigende oplos sing zonder oorlog. We hopen van harte dat het zoo uitkomt. Maar de toestand blijft evenwel nog critiek genoeg om op alle gebeurlijkheden te kunnen voorbe reid zijn. een nieuw verbond. Reeds eenigen tijd hebben er nu en dan geruchten geloopen over ecu aanslaand verbond tusschen Japan en Turkije. Het Japansche blad „Yarodzu" bespreekt de zaak, zoodat ipag worden aangenomen, dat men in Japan er in vollen ernst aan denkt om de com binatie Japan-Turkije tot stand te brengen, een com binatie. die niet kan gerekend worden onder de mo gelijkheden, door de diplomatie en de makers derhoo- gere politiek voorzien. Het blad „Yarodzu" zegt: „Hoewel men Turkije ge woonlijk den „zieken man" noemt, blijkt het toch in staat te zijn de Europeesche mogendheden te veront rusten en heeft waarschijnlijk macht en kracht ge noeg om elke poging van Europa, 0111 hel oosten te verpletteren, te beletien. Door een verbond te sluiten met Turkije, zal Japan in staal zijn hel „Blanke ge vaar" hel hoofd te bieden". Een verbond tusschen Japan en Turkije gooit on getwijfeld alle politieke berekeningen yan Europa over hoop. Turkije, materieel en moreel gesteund door de Aziatische hoofdmacht, geholpen in zijn ontwikkeling door Japan, dal zelf een voorbeeld gegeven heeft in hoe korlen lijd een vrijwel onbeteekende staal een mogendheid van den eersten rang kan worden, ge maakt tol een hecht bolwerk van hel Aziaiisme op de grens van, en gedeeltelijk in Europa. De verbin dingslijn tusschen de Westkust van den Stillen Oceaan en de Oostkust vau de Middelt. Zee getrokken daarna alle pogingen in het werk gesteld, 0111 naar elkaar toe te komen door China, Tibet, I'erzie. Een- combinatie zoo stout als slechts de krachtige en da- denbegeerige geest van ecu .jong volk kan uitdenken. l il Peking komen reeds telegrammen („N. Y. He raid"), dat Japan zich van Engeiand's bondgenootschap begint los Ie maken en andere aansluitingen zoekt, omdat Engeiand's houding in zake de Üiineesche aan gelegenheden Japan niet behaagt. Wanneer wij cell ier de» mogelijke combinatie Japan—Turkije in het oog houden, komt het ons voor, dat Japan zieli alvast wil losmaken van hel Brilsche rijk, dat zijn grooie vijand op den weg naar Klein-Azië moet worden. Dat tiet tot zulke gansch nieuwe combinatie eens moet komen, staat vast. De lijden, dit aan de Euro peesche hoven de wereldpolitiek gemaakt werd, gaan langzamerhand meer en meer voorbij, andere machten doen zieJi gelden, een deel van Azië wordt wakker en zooals wij eens een politiek van het Verre Oosten hadden en nog hebben, zoo zaJ dal Verre Oosten vroeger of later zijn politiek van het Verre Westen hebben. Dit waarschijnlijk aanstaande Japanseli-Turksch ver bond is er een begin van, liet l>egin van een geheel andere verhouding in de wereldpolitiek. Een koninklijke geboorte. Nu bijkans de gekeele natie het oogenblik verbeidt, waarop de „blijde verwachting" zal piuaLs hebben, stel len wellicht velen er belang in te vernemen wat er alzoo gebeurde hij de geboorte van Koningin Wilhel- mina zelve. 1 Wij hebben er daarom de al weer oude kranten j uit dié dagen op nageslagen en vonden omtrent de i geboorte van de tegenwoordige toekomstige Moeder bc- richt, dal: „Koningin Emma den 30en Augustus door Gods goedheid bevallen was van eene Prinses'." De toenmalige hofarts, dr. Vinkhuysen, en de ac- coucheur, de heer A. Hoek, gaven onmiddellijk bulle tins uit, waarbij bleek, dat de toestand van Moeder en Kind bevredigend was. Deze bulletins verschenen negen dagen lang en vermeldden gedurende al dien lijd steeds goede berichten. Kort daarop werd dr. Vink huysen bevorderd lol Commandeur van den Gouden Leeuw van Nassau en de accoucheur Hoek benoemd lot ridder derde klasse van diezelfde orde. Al spoedig wapperden de vlaggen van alle open bare gebouwen en uit de woningen van vele ingeze tenen. Het Raadhuis en de woningen van verschil lende Hofdignitarissen werden geïllumineerd en een talrijke menigte doorkruiste in de meest opgewekte stemming de straten of had tegenovei het Paleis post gevat. I11 Amsterdam hebben de officieele berichten zich blijkbaar eenigen tijd laten wachten; eersl te zeven uur was de geboorte bekend en werd het nieuws door middel van bulletins overal in de stad verspreid. In der haast staken nog enkelen de vlag uit, doch door het vallen van den avond had er geen officieel hul debetoon plaats. De inschrijving der geboorte in de registers van den Burgerlijken Stand geschiedde den volgenden dag ten Paleize door den Wethouder v. d. Duyn, terwijl Z. Al. Willem III persoonlijk dc aangifte deed in het bijzijn van twee getuigen, de Ministers van Buitenlandsche Zaken en van Justitie. Het jonge Prinsesje werd op uitdrukkelijk verlangen van Z. M. aan den ambtenaar en de getuigen bij deze inschrijving vertoond. „De heeren moesten zich overtuigen dat zij geen onjuiste verklaring aflegden", zeide Z. M. schertsend, „zij kon den zich dan terstond vergewissen van den welvaren den toestand dei- jonggeborehe." De Grootmeesters van het Huis van H. M. hield gedurende negen dagen iederen middag van 1—5 uur ten Paleize receptie voor dames, die naar den wel stand van Koningin en Prinses kwamen vernemen. Bij Koninklijke Boodschap werd aan de beide Ka mers der Ütaten-Generaal van de geboorte kennis ge geven en terstond vergaderden deze lichamen tol vast stelling van liet adres van gelukwensch. In de bood schap aan de Kamers werd gesproken van den Zegen, die in verband met deze geboorte „door den Aller hoogste aan het Koninklijk Huis en het Nederland- sehe Volk werd verleend.." I11 de Eerste Kamer werd het adres vastgesteld door de heeren De Sitter, Blussé, Van Aylva van Pallandt en Den Tex. Naast den gelukwensch werd in het adres de overtuiging uitgesproken, dat ons volk deelt in den wensch dezer Kamer, dat de blijde Moeder eerlang volkomen hersteld mocht zijn, terwijl de hoop gekoesterd werd, dat de jeugdige Prinses voorspoedig mocht opgroeien en deze heugelijke gebeurtenis strek ken mocht tot versterking van den eeuwen-ouden band tusschen Nederland en Oranje. Iu het adres der Tweede Kamer, dat ontworpen werd door de heeren Lenting, v. d. Schrieck, Blusse, Wijn bergen en Cremers werd o. m. gezegd: „Moge de jong geboren Prinses onder de hoede eener liefhebbende Moeder voorspoedig opwassen en daardoor het huise lijk leven van het Koninklijk gezin worden^ verhoogd." De vaststelling van dit adres gaf in deze Kamer nog tot eenige opmerkingen aanleiding. Zoo wilde dtj—heer Keuchenius er de hoop in uitgedrukt zien, dat de jonggeborene niet alleen onder de „hoede eener lief hebbende Moeder", maar ook onder „bescherming des Ailerhoogsten" zou opgroeien. De heer Schimmelpen- ninck wilde niet slechts van de „hoede eener liefheb bende Moedei'", doch ook van de „hoede harer liefheb bende Ouders" gewagen. Beiden kregen hun zin en al dus veranderd werden de adressen vastgesteld. De doopplechtigheid in de Willemskerk, die werd bijgewoond door den Groothertog en de Groothertogin van Saxen Weimar, Prins Frederik en Prinses Hen drik, vond reeds den 12en Octeber d.a.v. plaats in tegenwoordigheid van Ministers, Kamerpresidenten, le den Raad van State en Staten-Generaal, het corps diplomatique, leden der hofhouding, Haagsche Burge meester en Raadsleden, benevens de baker, juffrouw Smits, en de min, huisvrouw van Oskam. Toen tegen etn uur het orgel in de stampvolle kerk begon te preludeeren, werden Koningin Emma en Z. M. Wil lem III door de kerkelijke autoriteiten binnen geleid; de Koningin was gekleed in blauw fluweel met wit gegarneerd. Bij deze gelegenheid trad als prediker op ds. Koets veld, die sprak naar aanleiding van de woorden in het Evangelie van Marcus „Laat de kinderkens tot mij komen". Halverwege de preek had de doopplech tigheid plaats en nadat Koningin, Emma de Prinses uit de armen van de Grootmeesteres, gravin van Hogen- dorp, had overgenomen, sprak ds. Van Koetsveld het doopformulier uit. De geboorte van de Prinses heeft voor 28 jaren, wonderlijk genoeg, geen al te grooten verzenstroom doen vloeien. Er waren natuurlijk enkele gedichten uit vaderlandsche harten opgeweld, die de moeite van het lezen waard waren. In de dagbladpers kreeg alleen Geertruida Carelsen het woord en wel in het N. v. d. Dag. Zij uitte haar vreugde over de geboorte en sprak namens zeven goede feeën aan de wieg haar wenschen uit voor het heil der jeugdige Prinses. Het gelegenheidsgedicht, dat men in zijn geheel moet lezen om het te waar- deeren, eindigde aldus: „Er is een fee, de jongste van de zeven, Naar 't sprookje heet, het armst aan tastbaar goed, Maar in wier tengre hand de macht ligt iets te geven, Dat iedren anderen schat in glai^ verdubbelen doet. U zij de blijde gave, en wenschen en gedachten, Van werklijkheid alleen met al uw heil te wachten; Die teerheid van gemoed, bij kracht van fantasie, Die wijding geeft aan 't wee der raadslen van ons leven, En door elk waar genot een gouden draad komt weven... d'Een noemt haar Vroomheidszin en d'ander poëzie! i Hblad. Geboorte en sterfte. Aan een statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Neder land over het jaar 1908, opgenomen in een bijvoegsel der „Staatscourant" van 17 Maart, is het volgende ontleend: Aantal Inwoners op 1 Januari 1909 5.828.672, levend geborenen 14.536 of 29.36 op de 1000 inwoners per jaar; overleden zonder levenloos aangegevenen 8600, aantal overledenen zonder levenloos aangegevenen op 1000 inwoners per jaar 17.37. Overleden op den leeftijd van minder dan een jaar 1786. 14 jaren 748, 613 jaren 260, 1419 jaren 168, 2029 jaren 342, 3039 jaren 386, 4049 jaren 493, 5064 jaren 1159, 6579 jaren 2267, 80 jaren eoi daar boven 1003, onbekend 4. Overleden ten gevolge van febris typhoidea, typhus abdominalis 33; typhus exanthematicus febris in- termittens, Malaria-cachexie 4, pokken mazelen 132; roodvonk 27; kinkhoest 93; diphtheritis 53; croup 21; dysenteria 1, dysenteria epidemica influenza 89; Aziatische cholera cholera nostras 1; andere epi demische ziekten 21; longtuberculose 686; hersentu- berculose 95; andere vormen van tuberculose 82; kan ker en andere maligne tumoren 630; meningitis 104; apoplexie, hersenverweeking 44; organische hartgebre- ken 523; acute bronchitis 261; chronische bronchitis 203; pneumonia 623; ziekten van de maag 54; gastro- enteritis (bij kinderen beneden, 2 jaar) 279; hernia, darmocclusie 46; levercirrhose 35; nephritis en Rright- sche ziekte 249, ziekten van de geslachtsorganen der vrouw 4; kraamvrouwenkoorts 17; andere ziekten van zwangerschap en kraambed 32; aangeboren zwakte en gebreken 311; ouderdomszwakte 791; gewelddadige dood 159; zelfmoord 37; andere ziekten 1125; andere ziek ten der ademhalingswerktuigen 835; onbekend 623. Buikspreken. Buikspreken is eigenlijk een eigenaardige samenstel ling, wanl de met dien naam aangeduide kunst of vaardigheid, heeft eigenlijk met den buik niets te ma ken, (laar het geluid bij het buikspreken feitelijk op dezelfde manier wordt voortgebracht als het normale. Dit was echter niet altijd bekend en in vroeger tijden schreef men zelfs het door den buikspreker voortge brachte geluid aan een demon toe, die in het lichaam van den spreker huisde. Thans echter weet men, dat ieder, die met goede stemmiddelen begaafd is, met ide noodige oefening zich de kunst kan eigen maken. De beoefenaars der kunst hebben ze menig maal gebruikt om hunne vrienden er in te laten loo- pen, of hunne vijanden een poets te bakken. Zoo wist de beroemde buikspreker Alexander zich te Berlijn eens te wreken op een onuitstaanbaren. kwast, die hem herhaaldelijk had gehinderd. Beiden waren op een diner gevraagd, maar Alexander liet op zich wach ten. Op een gegeven oogenblik werd een kaartje bin nengebracht voor den ijdeltuit, met de mededeeling, dat een heer hem wenschte te spreken. Hij: had nau welijks de deur achter zich gesloten of men hoorde duidelijk„Is me dat een afschuwelijk dinerAlexan der had zich gewroken, want hij had zijn vijand voorgoed bij de gastvrije familie onmogelijk gemaakt. Een andere huikspreker had zijn hond zoodanig ge dresseerd, dat deze, wanneer zijn meester met een blaf fende stem sommige geluiden deed hooren, daarbij passende bewegingen maakte. De buikspreker kwam op zekeren dag in een restauratie, waar een bezoeker zat, van wien hij wist, dat hij zeer rijk, maar tevens in hooge mate bekrompen was. De buikspreker liet zijn hond Nero eerst eenige kunstjes maken en be stelde toen een souper. Terwijl hij aan het eten Was, legde de hond de voorpooten op de tafel en men hoorde knorrend zeggen: „Geef mij ook wat". „Je kunt wel wachten, ga onder de tafel liggen", zei zijn baas. Nero gehoorzaamde, maar van onder de tafel klonk het„Ja, dat zeg je altijd en dan krijg ik ten slotte een kaal beentje. Ik heb het vreeselijk slecht bij je." De andere gast, die een groot dierenvriend was, kreeg 11a die woorden medelijden met den armen hond en wilde hem met alle geweld koopen, zelfs toen zijn baas een bespottelijk hoogen prijs vroeg. De koop werd na eenige onderhandeling gesloten. Toen de gewezen eigenaar van den hond nu vertrekken wil de, werd er nog een heele scène afgespeeld; de hond huilde en jankte en wilde zijn baas niet laten gaan. Maar eindelijk, toen deze ten slotte toch vertrok, hoor de men: „Nu spreek ik nooit een woord meer." En Nero hield woord. ücvnu; J. llOüUEKDUI JN, ileidtr, (Holt.) Inlero. Comm. Tel. 74 o» in het Roerenberirjjf opgeleid te worden. Rrieven franco onder motto „Boerderij* worden ingewacht, bij TRAPMAN Co., ui'g- Schaker Courant. om met 1 Mei in dienst te (reden, <üe goed kan melken, bij Jb. WA I BOER meA po^T, ERF, TUIN, grooten BOOM- Blijspel in drie bedrijven, door F. v. Eden. Dz. te Wieringerwaard. GAARD en WEILAND, nabij bet Tram- TOEGANGSPRIJS f0.50 de persoon, tWlTPfinm to Nienwo Niodorp, groot verschuldigd voor de geheele localiteit. {A ri I ril ODgeveer 4'/5 Hectaren Plaatsen te bespreken A 10 ct., bij LlilüUJil Nadere inlichtingen «eelt Notaris D. Mej. Wed. J. BOON. bij II. SMIT, Lirkshorn. der REDER IJ KERSKAMER j in de zaal van Mej. de Wed. J. BOON. Programma: Drama in drie bedrijven, door Ina BoudierBakker. van DE BOER te Hoogwoud. ÖEYRAöOD om mot 1 M'1 in dioi.st te treden, bjj O. BAKEN, Keinsmerbrug. door P. BLOM, Kaasfabriek „de Kreil '6 Barsingerhorn. Aanvang 7 uur. glvJiia*d> aan de Drukkerij der <22 Miarf hii I. i i i DE HENGST Elsch dit zijn zacht ixeerend, bloedzuiverer en slijm afdrijvend, bi,onder uien- stig tegen ongesteldheden der maag, bevorderen de Fabrieksmerk. spijsvertering, nemen de duizel rid weg en zijn zeer heilzaam tegen gal en scherpte in het bloed D' net vermeerderd debiet tegoi 'en verm lerden prijs van 80 cents het ver zegelde doosje met gebruiksaanwijzing. Verkrijgbaar Omdat het sterk is, net en aange naam past en zeer billijk is van prijs. Speciaal adres '''8' kunnende melken, om terstond in 'en8t te treden. Adres 8. DE GROOT 8z., p/a de *ed. R. KOSTER, 't Wad, Behagen. Alles moet weg tegen ONGE KEND LAGE PRIJZEN. - - Qndergereekende beveelt zich beleefd aan voor het maken van en het honden van toezicht, zoowel voor burgerljjke als waterbouwkundige werken. O. DE BEURS Architect. Kerkgraoht 53 HELDER. 99' in^c. chrtvcn in het N. P. 8., bekroond in 1907 met een INVOERPREMIE van f 650.in 1909, op de keuring te Scbagen met de hoogste premie van f 400.tegen een dekgeld van f 15.bij den eersten sprong te voldoen. ggF Bovengenoemde Hengst is het eigendom van het Fonds ter bevordering der Paarden fokkerij in Nederland, van de Nederlandsehe Harddraverij- en Ren- vereeniging. De Inspecteur, P. QLIJ.

Schager Courant | 1909 | | pagina 13