tot 1 April a.s. Zaterdag 20 Maart 1909 53ste Jaargang. No. 4471 Bureau: SCHAGE$Js Laan 0 4, UitgeversTRAPRfïlaPI Co, EERSTE BLAD. Wie zich thans als abonné opgeeft van dit blad, ontvangt het gratis tot I April a.s. INGEZONDENS Binnenlaiidsch Nieuws. Tweede Kamer. lal Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. luiere. Telephoon No. 20. Pry's per jaar i 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 rogels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote lotters worden naar plaatsruimte berekend. Mïwtütit- Dit nummer bestaat uit vier bladen. GRATIS Geachte Redactie! Wil s. v. p. eenige ruimte voor onderstaande af staan, bij voorbaat mijn dank. In het verslag der vergadering van het visschers- fonds (lezing van den heer Van Gelder tegen dedroog- making der Wieringermeer) voorkomende in uw blad van 16 Haart 11., staat o. m., dat een motie werd voor gesteld, waarin de vergadering zich tegen de droog making verklaarde, welke motie werd aangenomen; slechts enkelen verklaarden zich er tegen; dit is on juist. Wellicht is het door uw geachten verslaggever on der het oorverdoovend rumoer, waarmede de overwe ging van genoemd voorstel plaats had, verkeerd be grepen. De heer Van Gelder begreep blijkbaar al te goed, dat wanneer in deze vergadering over de motie hoof delijk zou worden gestemd, geen derde gedeelte der vergadering er voor zou zijn te vinden, althans wij hebben hem niet meer over de. motie gehoord. Om verkeerde gevolgtrekkingen, omtrent de alge- meene opinie der Wieringers, inzake drooglegging Wie ringermeer, te voorkomen, meen ik dit even te moeten opmerken. Hoogachtend, Uw dn. Vieringen, 18 Haart 1909. O. J. BOSKER. Wieringen. Voor rekening onzer onderafdeeling der V. P. N. werden op de Amsterdamsche eierenveiling geveild 2794 eieren, waarvan de prijzen varieerden van f 3.05 tot en met f 3.80. Wieringen. Naar wij van goed ingelichte zijde vernemen is het tusschen de visschers van Westerland en de B. V. R. S. te Amsterdam, Donderdagmiddag in het hotel Krasna- polsky tot eene overeenkomst gekomen. Bovengenoemde maatschappij zal aan de visschers uitkeeren voor sleep- en bergloon de som van f 2600, Voorwaar een aardig buitenkansje. Philotechnie te Wieringerwaard. Donderdagavond zijn we naar Wieringerwaard ge weest en hebben daar de tooneeluitvoering bijgewoond in het lokaal van mej. Wed. J. Boon. Het was de rede rijkerskamer Philotechnie die daar een tweetal stuk ken opvoerde. Het eerste was Verleden, een drama in drie bedrijven van Ina BoudierBakker, het tweede De Student Thuis, een blijspel in 3 bedrijven van F. van Eeden. Het is altijd met genoegen dat we uitvoeringen van Philotechnie bijwonen, dan toch weet men te zullen krijgen goed-overdacht werk, waaraan alle moeite is besteed om het zoo goed mogelijk te doen slagen. Die goede zorg zat ook nu weer voor bij de jong ste uitvoering en toch is ons genoegen in het gepres teerde niet onverdeeld geweest. Eerstens twee stukken van drie bedrijven op een avond, dat is beslist te veel, en dan was men in de keus der stukken niet heel gelukkig geweest. Verleden is ons te zwaar op de hand. Daar heerse-ht op het tooneel doorloopend een drukkende atmosfeer. Alle optredenden, als behoorend tot het huisgezin van den heer Verduin, gaan gebukt onder een grooten angst, die hen plaagt en foltert, hun het leven ondraag lijk maakt. En dat alles om den jongsten zoon des huizes. Deze is in Amerika op een kantoor in betrekking geweest heeft daar in een jongensroes gespeeld en zich aan de kas vergrepen. Voor deze daad heeft hij in de gevangenis zijn straf ondergaan. Weer thuis gekomen zijnde past hij voorbeeldig op, maar wordt toch niet vertrouwd. Het angst en vrees wordt hij gadegeslagen, elke handeling gecontroleerd, bij *t minste of geringste dat verdacht lijkt is de heele familie in opgewonden heid en vrees. En als dan op het kantoor waar hij nu werkzaam is, een bankbiljet van f 200 wegraakt, (welk biljet later heel spoedig weer terecht komt) dan is er groote ontsteltenis en vader, moeder, broe der en verloofde, allen denken dat Dolf Dolf, ook al het slachtoffer van dien angst om hem, die nergens een ongeschokt vertrouwen vindt, dat hem zelfvertrouwen zal kunnen schenken, geplaagd door een fluisteren achter zijn rug, het afbreken van ge- trekken als hij binnenkomt, ziet, als een vriend het zoekraken van dat bankbiljet vertelt op aller gezicht welk een vrees hen bezielt,dat hij de dief zou kunnen zijnDolf voelt dan niet langer thuis te kunnen blijven en trekt de wijde wereld in. Voor dat we dit eind hebben, heeft de autrice alle kust gedaan en gretiglijk gebruik gemaakt van de ge- 'ogenheid om de vertolkers der respectieve rollen te 'uten zuchten en klagen. Het stuk heeft nog wel inhoud ook, en zou het mis schien wel doen, als de stof maar wat smakelijker was verwerkt, wat meer afwisselend, en vooral, in een korter bestek was saamgevat. Waarvoor toch dat derde Wrijf? Het leek ons grootendeels een herhaling van 'et tweede. Dolf had al genoeg georeerd, ons diep Woeg doen zien zijn zielelijden, daar hoefde waar- ?®htig niet meer te volgen. Achter aan dat tweede ^drijf een fatsoenlijk slot, en de indruk was veel f ?et«r geweest. Die afscheids-scene aan het eind van derde leek ons al heel onsmakelijk! Het was jammer dat inen dit stuk had gekozen, want is zoo uitmuntend gespeeld. Oprecht gesproken heeft men er van gemaakt wat er van te maken was. Als we mejuffrouw A. Groneman, de verloofde van Dolf het eerst noemen, zal dat niemand verbazen. Wie mot ons haar spel heeft kunnen volgen, vooral haar stil spel, haar gelaatsmimiek, die zal evenals wij daarvoor alle bewondering hebben. Dat was een mooie, diep doordachte uitbeelding. Het Roosje van mejuffrouw Cl. Groneman was een snoes, een dartel ding om te stelen. Haar verschij nen gaf tenminste wat vroolijker kleur, bij al dat trieste Mejuffrouw Vos-Koppcs was als mevrouw Verduin ook heel goed op haar plaats. De heer J. A. Kaan gaf uitstekend den ziekelijken angst en onrust van den heer Verduin weer. Dat was lang geen gemakkelijke en een allesbehalve aange name rol. De heeren J. E. Vos en P. J. Visseher waren de beide zoons. De laatste had eveneens een lamme rol, zooals we dat wel eens noemen. Zooveel te meel eer voor hem dat hij het er zoo goed afbracht. Het laatste mag ook gezegd worden van den heer Vos, die met alle toewijding speelde, ofschoon een dieper gevoelde en minder breed geuite smart, aan zijn uitbeelding nog veel goed zou kunnen doen. De Student Thuis volgde. Wil men met deze penne- vrucht van Fr. v. Eeden succes hebben, dan moet het vlug en vlot worden gespeeld. Er moet geest en leven in die studenten-tooneeltjes zitten. En dat was jammer genoeg niet in voldoende mate het geval. Een mooi tooneeltje was het in de huiskamer van deD rentenier Van Til, die twee oudjes waren heel goed. Maar verder wist men de eigenaardige moeilijkheden die dit stukje biedt, niet alle te overwinnen en aan de eischen die het stelt, niet geheel te voldoen. De zaal was goed bezet en na afloop werd er ge danst. Staatspensionneering. Door 8 leden der afdeeling Anna Paulowna is bij het bestuur verzocht eene vergadering te willen uit schrijven met het doel de wenschelijkheid te bespre ken bij de a.s. Tweede Kamerverkiezing met een eigen candidaat uit te komen. Langedijk. De Coöperatieve Boerenleenbank vergaderde ten lo kale van den heer Kist te Zuidscharwoude onder voor zitterschap van den heer W. de Boer. Ruim een 50-tal personen was aanwezig, terwijl verschillenden bericht van verhindering hadden gezonden. In zijn openings woord wees de voorzitter op den toenemenden bloei der Bank en op het groote nut, dat zij hier sticht.' Bij het punt, salarisregeling van den kassier, werd gewezen op de vele werkzaamheden aan die betrek king verbonden en op het gerechtvaardigde van ver hooging van het salaris. Aangezien de gemaakte winst nog niet zeer groot is, en het reservefonds nog zeer gering, besloot men nog niet tot salarisverhooging over te gaan. Als lid van het bestuur werd met nagenoeg algemeene stemmen herkozen de heer J. Berkhout en tot lid van den Raad van Toezicht de heer W. de Boer. Aan het jaarverslag ontleenen we het volgende: het aantal leden is van 59 tot 87 gestegen. Het aantal spaarbankboekjes, dat is uitgegeven bedraagt 44, voor schotboekjes 16, en voor loopende rekening 4. Het dagboek behandelde 488 posten, welke met het saldo van het vorige jaar, een ontvangst aanwezen van f 109959.57 en een uitgaaf van f 109360.34, zoodat het kasgeld op 31 Dec. 1908 bedroeg f 599.23. Wat de spaargelden betreft hadden de inleggers op 1 Jan. te goed f 14096.73; ingelegd in 1908 met bijge schreven intrest f 38622.12; terugbetaald aan de in leggers f 28264, zoodat de inleggers bij 't einde van 't jaar een te goed hadden van f 24454.85. Met betrek king tot de voorschotten wordt geconstateerd, dat deze in 1908 bedroegen f 22720, terugbetaalde voorschotten in 1908 f 15887. De Bank heeft in 1908 een winst ge-maakt van f 360.15 Voor het reservefonds blijft f 227.79 over. De balans, door 2 leden gecontroleerd, werd in de beste orde bevonden. De rente van ingelegde gelden werd van 3]A tot 3 pet. verlaagd, die van geleende voorschotten van 5 tot 4% pet. Ter sprake werd nog gebracht de mogelijkheid om de beide dorpen Noord- en Zuidscharwoude voor een Bank te bewerken. Er zijn, naar het oordeel der verga dering, heel veel voordeelen aan verbonden, doch ook do nadeelen zijn niet gering te achten. In Noordschar- woude worden de voorbereidende werkzaamheden tot de oprichting reeds gemaakt, en daarom wilde men het Bestuur machtiging verleenen, de noodige stappen te doen, om tot samensmelting te komen. Deze werd echter nog niet verleend e;n mochten er nadere voor stellen te doen zijn, dan zal opnieuw een ledenverga dering worden bijeengeroepen. Met een woord van dank voor de belangstelling werd de vergadering gesloten. Uitslag der premiekeuringen te Hoofddorp. 3-jarige en oudere hengsten. Beschikbaar 2 premies van f 400 voor hengsten van 3 tot 6 jaar, 3 subsidies van 250 gld. voor 3-jarige en oudere hengsten en 2 premies van 100 gld. voor 7-jarige en oudere hengsten. ingeschreven 18, opgekomen 16. Premie 400 gld. Kasimir, 3 jaar, gekruist, eigenaars A. Roodenburg Haarlemmermeer en J. Koperdraat te Muiderberg, tevens opgenomen in het Stamboek. Premie f 250. Kronus, 3 jaar, gekruist, eigenaar J. Koperdraat Muiderberg, tevens opgenomen in het Stam boek. Premie f 250. Fleedwood S, 14 jaar, Amerikaansche harddraver, eigenares Nederl. Harddr.- en Renv. Am sterdam. Premie f 250, Veloce, 5 jaar, gekruist, eigenaar A. H. Burger, Pannerden. Premie f 250. Sultan XII, 9 jaar, Oldenburgsch, eige naar B. Biesheuvel, Haarlemmermeer. Premie f 100. Epicure, 9 jaar, gekruist Oldenburgsch, eigenares Vereeniging Hippos Nieuwer-Amstel. Opgenomen in het Stamboek Fit, 4 jaar, gekruist, eigenaar A. Roodenburg te Haarlemmermeer, en eene merrie Anglo-Normandisch, eigenaar II. F. Bultman te Haarlemmermeer. 2-jarige hengsten. Beschikbaar eene aanhoudingspremie van 150 gld. Ingeschreven 3, opgekomen 3. Premie niet toegekend. Uitslag der Premiekeuringen te Beverwijk. 3-Jarige en oudere hengsten. Beschikbaar 1 premie van 400 gld. voor hengsten van 3 tot 6 jaar, twee subsidiën van 250 gld. voor 3-jarige en oudere hengsten en 1 premie van 100 gld. voor 7-jarige en oudere hengsten. Ingeschreven 6, opgekomen 5. Rijkspremie van f 100, Caesar, 3 jaar, Oldenburgsch, eigenares Ver. IJpolders. Provinciale subsidie van 2o0 gld., Ecuijer, o jaar, Anglo-Normandisch, eigenares Nederl. Harddr.- en Ren- vereeniging te Amsterdam, en Concurrent, 8 jaar, Ol denburgsch, van B. Biesheuvel, Haarlemmermeer. .Rijkspremie van 100 gld., Prins Bismarck, 14 jr uftlenburgsch, eigenaar J. I). G. van Gulpen, Spaam- dam mei-polder. 2-Jarige hengsten. Beschikbaar 1 aanhoudingspremie van 150 gld. Ingeschreven 1. Premie niet toegekend. Hoogwoud. Het fanfarekorps „Wilhelmina" aan de Gouwe al hier, gaf Woensdagavond j.l. ten huize van den heer Schermer een openbare en haar laatste uitvoering, on der leiding van den heer Hardoff te Hoorn. De uit voering der muzieknummers was uitstekend. Jammer was het echter dat de opkomst van belangstellenden zod matig was. St. Pankras. Dit jaar zullen hier weder vier kunstmcslproefvel- den worden aangelegd, en wel een voor de teelt van vroege roodc kool Hij den heer P. Mooij, een voor late bewaarkool bij den heer W I.Jfs, en voor vroege aardappelen met nateling gele kool en voor bloem kool met gele doorzetters biji den neer P. Groothui zen. Alles geschiedt onder leiding van den heer J. G. Hazeloop, Rijkstuinbouwleeraar te Alkmaar. Esperanto. Te Haarlem is opgericht een Espcranto-elub, waar van de leden in hoofdzaak bestaan uit onderwijzers en onderwijzeressen. Het doel is, zich door wekelijksche bijeenkomsten verder te bekwamen in de wereldtaal. De club heeft zich aangesloten bij de Nederlandsche Esperantisten Vereeniging. Een leuke baas. Tijdens een voetbalwedstrijd in een dorp in ons land moest een oude veldwachter het publiek achter de draadafzetting houden, van welke post hij zich zeer nauwgezet kweet. Plots bemerkte hij een jas, die te ver pvër het draad leundehet geheele lichaam was er in' gedoken, daar 't fel sneeuwde en waaide. Onze veldwachter er op af. „Jongeheer, niet zoo ver over 't draad leunen." Geen antwoord. Ten tweede male diezelfde aanmaning, met hetzelfde resultaat. Dus greep de pliehtbeseffende veldwachter toe. Doch hi» bemerkte, dat de jas geen levend wezen bevatte, maar de draadpalen, die in den vorm van een maal- teeken stonden. De veldwachter keek even beteuterd, omdat het pu bliek het uitschaterde, doch dan zei hij doodleuk„Nu ja, te deksel, als je met zulk weer, als we tegenwoor dig hebben, zoo'n ding ziet, dek je warendig niet. dat de baas zoo stom is er uit te stappen!". Een ergerlijk geval. Men schrijft uit Vlieland: 't Loopt waarachtig de spuigaten uit, hoe willekeurig wordt omgesprongen met de belangen van jonge man nen, die zijn opgeroepen tot den militairen dienst. In deze gemeente was een jongeling, van beroep zee man in den rang van 3den stuurman, opgeroepen den lOden dezer te Hoorn te verschijnen om „ingedeeld" te worden. Evenwel, hij voer ter zee en kwam eeni ge dagen vóór genoemd tijdstip te Napels binnen. Hij weet na veel moeite van den kapitein der boot gedaan te krijgen, dat deze hem ontslaat de reis was nog niet om en reist nu met spoed naar huis, welke reus hem ontlast van f 60, een flink deel van zijn loon. Op 't bepaalde uur verschijnt hij voor den mi litiecommissaris, die hem mededeelt, dat hij ingelijfd wordt bij de zeemilitiebegin Augustus. Daarvoor was hij nu van Napels gekomen; daarvoor had hij zijn moeilijk verdiend geld verreisd. Wat moet hij nu - zeeman die maanden thuis doen? Weer een boot zoeken? 't Gaat moeilijk voor zoo'n korten tijd. Zijn eigen schip is inmiddels van Napels vertrokken met zijn kleeren, enz., die hij', om de hooge bagagekosten uit te sparen, aan boord had achtergelaten. Is 'I wonder, dat er meer en meer 't land aan het militarisme krijgen? Jan Maat. In den sleepdienst over de oceanen zoo schreef dezer dagen de Shipping Gazette, het groote Engelsche scheepvaartblad zijn de Nederlanders vooraan. Dat slepen is een moeilijk en gevaarlijk werk. Men herinnert zich nog, hoe Hollandsche sleepbooten een drijvend dok uit Engeland om de Kaap naar Durban hebben gebracht, nadat Engelschen met die taak schipbreuk hadden geleden. Nu brengen weer twee sleepbooten van de firma L. Smit en Co. te Rotter dam de Zwarte Zee en de Oceaan een dok van Engeland door de Straat van Magelaens naar Callao op de Westkust van Zuid-Amerika. Omtrent 1 Maart vertrokken zij met hun kostbare vracht op sleeptouw van Punta Arenas. Het zwaarste en langste gedeelte van de reis was daarmede achter den rug. Men neme <R> kaart even voor zich en zie wat een tocht dat wordt! Maar er zijn nog andere machtige sleepbooten van dezelfde reeders op de hooge zee. De Poolzee, die een baggermolen naar een Zuid-Amerikaansche haven heeft gebracht, is nu onderweg met den ontredderden viermaster Woglinde, groot 2650 ton, op sleeptouw van Rio Janeiro naar Hamburg. Mede onderweg zijn de Roode Zee en de Zuiderzee. De Roode Zee kreeg te Montevideo averij, toen zij er samen met de Zwarte Zee met het dok voor Callao binnenviel. Dadelijk werd de Oceaan gezonden om haar plaats in te nemen. De Zuiderzee, die juist eenige lichters van Antwerpen naar Rio Grande had gebracht, begeleidt nu de opge kalefaterde Roode Zee naar Rotterdam terug. Dan is er nog de Lauwerzee, die een stoomboot van IJmuiden naar Paramaribo brengt. Nog noemen wij eenige reizen van de sleepbooten der Internationale Sleep-Maatschappij, eveneens te Rotter dam. Deze reederij heeft al eens baggermolens uit Emden en Amsterdam naar Sjanghai laten sleepen. Nu moet zij vijf petroleumlichters uit ons land naar Singapore vervoeren. Een is er al aangekomen, een tweede is onderweg. En zoo zou er van nog andere sleepdiensten te vertellen zijn. Er wordt in de Nederlandsche bladen nooit veel ophef van dergelijke tochten gemaakt we moeten ze nu aan een Englesch blad ontleenen maar wie zich de gevaren van dat sleepen indenkt men stelle zich een boot voor, die in een storm niet alleen op eigen heil bedacht moet wezen, maar nog een zware vracht op sleeptouw heeft, die zij niet los mag laten! weet Jan Maat te waardeeren. Neerlandia. Koegras. Daar met den aanstaanden zomerdienst de locaaltrein welke thans 's morgens 6.57 plaatstijd van Helder ver trekt met ongeveer een half uur wordt vervroegd, en men dus voor de Vrijdagsche markt veel te vroeg in Alkmaar komt, worden door belanghebbende inwoners van Koegras, Anna Paulowna en Wieringerwaard po gingen aangewend om den sneltrein 's morgens van den Helder, op Vrijdag ook te Anna Paulowna te doen stoppen. Een verzoekschrift aan de directie der H. IJ. S. M. wordt reeds druk geteekend. Alles weer naar Amerika. Men schrijft: Uit de prov. Groningen vertrokken gisterenmorgen tal van personen, mannen en vrouwen, waarbij met groote gezinnen, naar Amerika. Ook den volgenden Vrijdag zullen velen, daarheen vertrekken. Zoowel landarbeiders als vaklieden treft men onder- deze emigranten aan. Kamerverkiezing. De heer K. Reijne heeft aan den voorzitter der Centrale Vrijzinnige Kiesvereeniging in het district Kampen bericht, dat hij voor eene hernieuwde candi- datuur voor het district Kampen niet in aanmerking wenscht te komen. De armoede. Men schrijft uit Friesland aan „De Ned.": Tengevolge van den langdurigen winter, wordt in vele gemeenten in Friesland het gebrek nijpend. Bij honderdtallen loopen ze rond, de stoere mannen, die anders door landbouwarbeid of door werk op de kaden hun brood verdienen, doch nu gedwongen zijn tot werk loosheid. En toch moet er eiken dag zooveel wezen om in de behoeften te voorzien. We hoorden van een gezin, dat reeds in geen dagen „vet" geproefd had, en de aardappels in water doopte. En van een andere familie, die zich met aardappelschillen ging voeden. Op vele plaatsen worden extra-collecten gehouden, ten einde eetwaren uit te deelen, en gelukkig, dat velen hiervoor ruime bijdragen over hebben, maar 't is slechts een „ten deele" kunnen lenigen van den nood. Met groot verlangen wordt uitgezien naar 't lenteweder, waardoor alles weer leven en bedrijvigheid wordt. Nieuwe Xiedorp. Vergadering van de nieuw opgerichte afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering alhier, in Kooi- man's café op Vrijdagavond 19 Maart 1909. De voorzitter van de afdeeling Winkel, de heer A. Sloos Az., treedt op als voorzitter en opent de ver gadering met een toepasselijk woord, vervolgens me- dedeeling doende van de in Februari plaatsgevonden toetreding van 16 afdeel in,een terwijl 2100 nieuwe le den zijn toegetreden, niet alleen door de 1 oei red peg dezer 16 afdeelingen, maar mede door vergrooting van ledental van reeds bestaande vereenigingen. Einde Februari j.l. waren er 273 afdeelingen. De notulen worden door den secretaris der afdee ling Winkel, den hr. P. Smit voorgelezen. Ze worden onveranderd goedgekeurd. Nu wordt aan de orde gcsiekl de bestuursverkiezing. De heeren A. Fijnheer, K. Blom, A. Houtkooper en C. Meuleveld worden gekozen. De beide eersten be danken. in hun plaats worden nu de heeren J. Bak ker en J. Koomen leden van bet bestuur. De heer Bakker neemt 't aan. De heer Koomen is niet ter vergadering' aanwezig. Functie verdeeling zal later plaats vinden. Het huishoudelijk reglement der vorige afdeeling hier. zal worden geraadpleegd, om opnieuw 'n regle ment samen ,le stellen. Voorzitter wijst er op, dat 'l voor Bond en afdee lingen verboden is, zich met politiek te bemoeien. Alet 't oog op de a.s. verkiezingen acht voorzitter 't wel noodig, daarop te wijzen. Wel mag men zich onder ling verbinden en als 't ware een bond apart vormen en zóó pressie uitoefenen. De heer I). Kuilman is niet geheel met den heer Sloos eens en oordeelt dat het denkbeeld Staatspen sionneering met politiek niets heeft uit te staan. Wan neer nu door eene federatie van afdeelingen aan een verkiezingseandidaat wordt gevraagd naai' zijne gevoe lens. dat hindert toch niet. Voorzitter stemt toe, dat dit laatste ook wel mag; maar men mag niet te ver gaan, geen artikelen schrij ven, bijvoorbeeld legen een of anderen candidaat. De Bond bevat allerlei uiteenloopende richtingen cn bot singen en uiteenspatting zouden 't gevolg kunnen zijn. Na nog eenige bespreking over dit punt tusschen deze beide hoeren wordt door hen van dit onder werp afgestapt. Do heer Sloos acht zijne taak afgedaan, nu een be stuur hier is gekozen en wenscht dc nieuwe afdee ling veel succes en ledenvermeerdering. De heer D. Kuilman dankt de afdeeling Winkel voor hare moeite om hier eene afdeeling te stichten. Hiermee is 't werk voor de vergadering af, waar na men nog gezellig wat blijft praten. Zitting van 18 Maart. De heer HELSDINGEN had vandaag een minder ge lukkigen dag. Hij had nl. als minderheid der commis sie, omtrent inlichtingen op een adres van een zekeren D r e n t h, gewezen deurwaarder, de partij van dezen adressant opgenomen. Dat dit van den heer Helsdingen een zee)' ongeluk kige keuze was, bleek uit de toelichting die de minister van Financiën, de heer KOLKMAN gaf. Blijkbaar vond dc minister het nu eens noodig precies te zeggen hoe het met de zaak stond, met de bedoeling eens en voor goed een eind te maken aan het gerequestreer van dezen deurwaarder. Hij is, zegt de minister, een hoogst onbetrouwbaar ambtenaar gebleken hetwelk blijkt uit het dossier over hem dat eenige palmen dik is. Bij een valseh exploit bracht hij reiskosten in rekening; in plaats van vier dwangbevelen heeft hij er maar een beteekend en het geld in zijn zak gestoken; voor een weduwe heeft hij een valsch bewijs van onvermogen opgemaakt, waardoor haar belasting als onverhaalbaar moest wor den afgeschreven. Later perste hij deze weduwe f 10 af door haar met executie te bedreigen. Ziedaar des heeren Helsdingen's protégé! Onnoodig te zeggen dat de heer Helsdingen van, ver dere verdediging afzag en de conclusie der meerderheid den minister dank te zeggen voor de verstrekte in lichtingen, zonder verdere pour parlers werd aangeno men. De verdediging van den zwakke tegenover den sterke op zich te nemen is prijzenswaardig; maar het parti- pris mag niet treden in de plaats van een nauwkeurig onderzoek. De heer BOS, afgevaardigde van Winschoten, inter pelleerde den minister van Binnenl. Zaken over de vernietiging der verordening van den gemeenteraad

Schager Courant | 1909 | | pagina 1