Een prachtvolle keuze ONDERTROUWKAARTEN Firn Trapman I Co., li, as. immm Trekkingslijsten. Kaasïa,k5s0knecht' jr UAIÏiCBlBE. een Boerenmeid, Openbare Vergadering rnÉl t Ch. H. Th. SCHMALZ. HOOI te Koop, vindt men bij Illuminatie. M. Minnes, f 2000 -, Gracieuse De Gracieuse „De Weldons" C. Burger, „S u 11 a n," Huishoudster. TRAPMAN Co., jU P. van den Brul. Staatspensionneering. Buitenlandscii Nieuws. Burgerlijke Stand. Plaatselijk Nieuws. Van dit en van dat. een Broodbakkersleerling Terstond gevraagd: Illumineerlichtjes J. R. VLAMING, Te koop: op Dinsdag 30 Maart, '09, te Oudeslaiis. de Heer G. KLEUVER Enirée vrij. Lagezijde, B 66, - SCHAGEN, bericht de ontvangst der nieuwste stoffen voor Te koop Assuradeur - Wieringen. Het Nieuwe Kwartaal der is begonnen. uit de bekende Magazij nen der Firma Trapman Co., RENSGARS, achter de Herv. Kerk. het nieuwe Modeblad Ladies Modejournal. Ter dekking beschikbaar: de Hengst bij Jb. TUINMAN een flinke Huishoudster, den balkan. jjet blijft met de verhouding tusschen Servië en Oostenrijk inog steeds maar spannend. Van de een® zijde rofeteert men oorlog, van de andere zijde vrede. 1 pe Vosslsche Zeitung zegt: pe mogendheden zoeken een formule, Oostenrijk zoekt een beslissing. De mogendheden wenschen, dat (jo twee tegenstanders eenige woorden van een briefje aflezen, dat zij hun als goed vrieenden willen over- liandigen> waarna onder beleefde buigingen en veront- gchuldigingen de strijdbijl wordt begraven en de vre- clespijp wordt gerookt. Maar voorloopig is er niet eÉns bet verzoeningsspreukje, gezwegen van den wil der strijdende partijen om het na te prevelen. Oosten rijk wil schoon schip maken. Daar de dingen reeds 200'n vaart hebben genomen, wil en kan het niet jueer terug, zonder zich de zekerheid te hebben ver schaft, dat de Serviërs het noch van buiten noch binnen in zijn eigen huis meer zullen uittarten, lastig vallen en verontrusten. Servië zal voortaan Oostenrijks, vriend wezen, of het is en blijft zijn vijand. Er is geen derde. Het gebeele gedrag van Oostenrijk, dat volkomen open is, stuurt op deze beslissing aan. Servië wordt vastgehouden, opdat het geen uitvluchten meer niake en zich met volle duidelijkheid voor het eene of het andere verklare. Over de gebiedende noodzake lijkheid om dat te doen helpt den Serviërs geen for- niuie been. Het is een wereldhistorisch oogenblik, aar Europa nu voor staat. Het brengt, zus of zoo, de beslissing over een groot deel van de Zuid-Slavi sche kwestie. Servië zou deze kwestie gaarne tegen Oostenrijks wensch willen oplossen, maar is daar niet toe in staat, en daarom roept het de mogendheden tc hulp. He mogendhedecn kunnen echter Servië niet helpen. Met enkel formules bezweert men dergelijke botsingen, die diep in het leven der volken ingrijpen, niet. En behalve eein stuk papier hebben de mogendhe den den Serviërs niets aan te bieden. Tegen Oostenrijk jcan Servië dus niets uitrichten. Met Oostenrijk wil het niet samenwerken. Zoo blijft er niets anders over dan dat* Oostenrijk tegen Servië de oplossing van de kwestie overneemt." De Vossische Zeitung hield bet er dus gisteren voor, dat een oorlog onvermijdelijk is, of althans dat Oosten rijk Servië dwingen zal te doen wat Oostenrijk eischt, goedschiks of «kwaadschiks. Op de beschouwing van liet blad volgde een onheilspellend telegram van zijn Vveenschen correspondent, dd. Dinsdag. Daarin stond: „Het Oostenrijksche smaldeel te Poia heeft bevel ge kregen onder stoom te gaan en elk oogenblik bereid te zijn, met verzegelde orders in zee te steken. De troe pen, die misschien in Montenegro zullen moeten vech ten, zijn reeds sedert einde December in hun stellingen. De opmarsch der troepen aan de Donau en de Save, die bestemd zijn tegen Servië te worden gericht, gaat regelmatig zijn gang." De correspondent van het Berliner Tageblatt te Wee- nen seinde Dinsdagavond^ dat de bemiddeling der mo gendheden, gelijk Oostenrijk haar wenscht, op de wei gering van Rusland is afgestuit en dat nu niemand te Weenen meer gelooft, dat de vrede bewaard kan wor den. Op zijn laatst in de volgende week zouden er dan andere middelen aangewend worden om aan de crisis een einde te maken. Dezelfde correspondent seint over een krijgshaftige stemming in Servië. Op een paar bijeenkomsten heb ben er priesters den heiligen oorlog gepredikt. In den ministerraad heeft de minister van oorlog Milowano- wits toegevoegd, dat het leger zich niet naar huis zou laten sturen. In tegenspraak met deze oorlogsberichten is wat geseind wordt uit Belgrado: In de Skoepsitina legde de voorzitter van den mi nisterraad de volgende verklaring at: De Servische regeering. rekening houdende met den iegenwoordigen algemeenen toestand van Europa en de wenschen van de groole mogendheden, richtte 10 dezer een nota tot de groote mogendheden, Hierin werd getuigd van dc vreedzame bedoelingen van Ser vië en Hel verlangen zich in de quaestie van Bosnië en Herzegowina naar de meening der mogendheden te schikken. De Servische nota werd overal goed ontvangen, be halve 'te Wieenen en Berlijn, waar men slechts op enkele woorden van de nota opmerkingen had. Op dien grondslag werd later de Oostenrijiksch-Hon- gaarsche nota samengevat, op welke als antwoord de Servische nota van 10 dezer volgde. De mogendheden gaven blijk van vriendschappelijke gezindheid ten op zichte van Servië en deden opnieuw slappen om spoe dig verschil van meening te voorkomen, j Aile mogendheden geven zich moeite lot het behoud van den vrede. Servië hoeft in volle oprechtheid zijn belangen aan haar toevertrouwd. Thans is liet ver trouwen van de mogendheden in het behoud van den vrede zoo sterk, dat zij den wensch uitspreken, (dat Servië ook zijn verlangen naar vrede bewijst. De regeering kan overigens niet anders doen dan rekening houden met den wensch der mogendheden. De voorzitter van den ministerraad zegt verder: Wij j weten uit zeer betrouwbare bron, dat Oostenrijik-IIon- garije evenmin den oorlog wil, en dat de hoogste macht hebbenden Jn ,d© Oostenrijk-Hongaarsche monarchie zich verklaarden voor de handhaving van den vrede. Dit klinkt weer meer hoopvol. Het wordt toch meer dan tijd, dat de oplossing komt, anders zal het toch nog verkeerd afloopen. Gemeente ZIJPE. Ingeschreven van 19—24 Maart 1909. Geboren: Maria Johanna, d. v. Johannes Albertus Schilder en Catharina Glas. i Kunstnieuws. In de Ceres treedt op den 2den Paaschdag het Too- neelgezeischap Excelsior van Den Helder op. Afgaande op hetgeen wij vroeger van dit gezelschap zagen, wacht den bezoekers een prettige avond. Marktoverzicht. Vrij algemeen was onze markt van heden stugger dan verleden week. Grooter aanvoer, minder vraag en de rest volgt. Om te beginnen was de vetmarkt een cent lager in prijs en daarbij vrij trekkend. De prijzen varieerend van 29 tot 35 cent. De hoogste markt tee kenden wij aan op naam van den heer Reinlerse van Winke' met 250 gld. Kalfkoeien waren als de vorige week. Veel qualiteit was er niet aangevoerd. In nuch tere kalveren was nogal handel, de prijzen ondergingen geen noemenswaardige verandering. Van overhouders waren weder een paar honderd stuks aanwezig. Van handel was evenwel nog weinig te bespeuren. Wij ver namen, dat slechts een koppeltje werd verkocht. Gras en nogmaals gras. Vette varkens waren minder in prijs wat voor de hand lag. Meer aanvoer en beter gelegen heid daartoe, moesten de markt verlagen. Hoogste markt 4 cent. Broodbakkerij. De broodbakkerij van den heer W. Meurs, Woensdag avond in openbare veiling gebracht, ten overstaan van Notaris C. L. v. d. Bergh, is opgehouden op f 5975. Paaschvacantie. j De Paaschvacantie op onze Gemeenteschool zal duren j vanaf Vrijdag 9 April tot Vrijdag 16 April. POLITIE. Ter secretarie dezer gemeente worden inlichtingen verzocht omtrent een verloren gouden dameshorloge. l Vanmorgen in 't cafe gehoord. Twee zeer bekende omwonenden van onze gemeente zaten aan een tafeltje met elkaar te praten over zuinig wezen. Ja, zegt de een, ik ben zoo zuinig op mijn kleeren, ik kan er maar geen afstand van doen. Van de week vond ik boven 26 jasjes van me. (Groote hilariteit in de omgeving.) -o— i Heije-viering. Te Nieuwe Niedorp zal op den 2den Paaschdag eene Heije-uitvoering worden gegeven. Een koor van zan gers en zangeressen heeft de liederen onder leiding van den heer D. Kuilman ingestudeerd. De zuivere ont vangsten zijn voor de helft voor het Heije-fonds en da j Gezinsverpleging, terwijl de andere helft ten goede zal komen aan eene tweede Heije-uitvoering, te geven voor onbemiddelden. Hongersnood in Portugal. Hongersnood heerscht op het oogenblik in verschei den Portugeescbe provinciën, waardoor de Doero stroomt. .Langs de wegen en straten ontmoet men vele half-verhongerde hoeren, en op sommige plaat sen vindt men geheele gezinnen langs den weg lig gen, te zwak om op te staan. In Alijo, Gouvea en Beja is de uitgehongerde bevol king in opstand gekomen. De menigte viel de voor naamste openbare gebouwen aan en stak ze in brand. Te Valpassos drong men het gemeentehuis binnen, goot op alle verdiepingen petroleum uit en stak ver volgens het gebouw in brand. Van het gebouw is niets overgebleven en alle documenten zijn vernield. De ge zonden troepen werden met dynamiet ontvangen. Daar na deed zich het volgende incident voor. De solda ten hadden hun geweren reeds geladen en wilden vuur geven, toen de kolonel, bewogen door den cllendigen toestand |de,r bewoners, mager ais skeletten en met verwilderde oogen, hevel gal de wapens te laten zak ken en de rantsoenen tusschen de soldaten en de uit- gehongerden te doen verdeelen. Het sterftecijfer inde provincies is enorm. De lijken hoopen zich zoodanig op. dat de kerkhoven niet voor alle plaats meer bie den en men ze op hel veld moet verbranden. Door de staking. De afgevaardigde Earjan heelt zijn vader door den dood verloren; tengevolge van de verwarring in den telegraafdienst is oen vergissing ontstaan,, en meende men. dat de afgevaardigde zelï overleden was. Toen Maandag de heer Brisson den voorzitterstoel beklom, begon tiij: met een rede te houden op don diepbetreurden overleden collega, natuurlijk gedachtig aan het bekende: van den doode niets dan goeds. Spoedig bleek, dat de doode nog springlevend was. Verschil. Te laai, man! De trein is net weg. Je hebt niet hard genoeg geloopen. Jawel, ik heb hard genoeg geloopen, maar ik ben niet vroeg genoeg van huis gegaan. Frederik Wilhelm III en de orgeldraaiers. De goedhartige koning Frederik Wilhelm III van Pruissen stond steeds toe, dat blinde harpisten, orgel draaiers en andere verarmde muzikanten in den tuin van bet slot te Berlijn, dicht onder zijn venster, hunne stukken speelden en schonk daarvoor leder hun ner een achtgrosschenstuk. I Den 14den December 1826 had de koning het ongeluk een been te breken en zijn omgeving verbood den spelers muziek te maken, ten einde den koning niet te storen. Toen de koning, wien de plotselinge stilte was opgevallen, hoorde, dat de schildwachten de muzi kanten aan de slotpoort hadden terug gewezen, zeide Lij: „Dom tuig! Die menschen hebben op hun ver dienste gerekend en kunnen die acht grosschen (48 centen) niet missen. Als ik het kan voorkomen, dan zal hun dit loon niet ontnomen worden. Acht grosschen is voor hen 'n heele som." Van dit oogenblik af, werd aan ieder, die aan de slotpoort zich kwam aanmelden om te spelen, acht grosschen uitbetaald, maar de muzidk bleef met het oog op de gewenschte stilte achterwege. Maar dat was ook niet naar des konings zin. „Dit is zeer onbillijk," zei hij, die menschen kunnen in hun eenvoud natuurlijk niet anders denken, dan dat zij mij met hun muziek 'n groot plezier doen. 't Is waar, 't is soms ellendige muziek, maar men moet ieder zijn stukje laten afspelen; want ze mogen niet bemerken, dat ik die muziek slecht vind. Met enkel hun bet geld te geven, verlaagt men ze tot bedelaars en dat mag niet. Ik kan 't wel niet alle dagen hooren, maar laat ze dan komen, den eersten van de maand. En zoo geschiedde het. Ondertrouwd: P. VAN DER MEULEN, Candidaat-Notaris, en JOHANNA ADRIANA KOOT. Haarlem, g5 Maar(. 1909> behagen, Geen receptie. Getrouwd: P. VAN DER LIPPE en C. BAASDORP, die, mede namens do Familie harte- J ij k dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling bij hun Huwelijk ondervonden. Wienngerwaard,) 25 Maart 1909> GEVRaAuD mes 1 Mei of eerder; bij C. NIEUWLAND, Schoorldam. Om ba'f Mei of eerder in dienst te treden, wordt gevraagd: een flinke in een Boerderij waar de melk naar de fabriek gaav, en bij een alleenwonend persoon. Adres Jb. TUINMAN, N. Niedorp. EEN FLINKE der kunnen nu reeds besteld worden tegen contante betaling van 11 CENT. Dade lijk na afloop der trekking wordt de lijst dan toegezonden. SCHAGEN. Bij gelegenheid van a.s. FEESTEN verschillende gemeenten, houdt onder tekende zich, evenals vorige jaren, aanbevolen voor het leveren van 111 glazen, brandtijd 5 uren. 8 c h a g e n. gebruikte, doch in goeden staat zijnde en F. AdresKaasfabriek „ONS BELANG" te Middelie. GEVRAAGD om terstond in dienst te treden goed kunnende melken, loon f 3,50 per en een des avonds to 7 '/j ur®, ia het lokaal van den Heer Jm. KREIJGER Spreker: van Velsen. Talrijke opkomst gewenscht. om met 1 Mei in dienst te treden, bij F. LIEFHEBBER bij Oude Niedorp een partijtje bij N. S. WAGEMAKEP, Hipp. op Wieringen. Terstond beschikbaar ÈSc dragen bij Jn. GROOT en F. i 1( 0/ *°ÜWER te Nieuwe Niedorp. als le Hyp. op Landerijen h 4 /0. Prijs per 6 Nummers fl.37V2, fr. per post f 1.45. De Gracieuse is het fijnste aller Dames-Modebladen. GEEFT GIRATIS 1 of meer KINDERNUMMERS, Een Coupeur der Firma is Donderdags weer geregeld aanwezig voor Maatnemen en passen. Solide afwerking en elegante Coupe in elk opzicht gegarandeerd. De prijzen jn verhouding tot de kwali teit beslist billijk. Aanbevelend, Abonnementen worden aange nomen en accuraat en vlug geleverd door LAAN D 4, SCHAGEN. 5 uxxuvix Te spreken: 't liefst 9—1 ure. begint weder met een NIEUW KWARTAAL, evenzoo en het meer en meer gewilde Modeblad ABONNEMENTEN worden aange nomen en directe bezorging, door GEDEMPTE GRACHT, SCHAGEN. te SCHAGERBRUG. Dekgeld 10 gulden. bij Jn. BRUGMAN en K. BUIS te Wateringskant, Nieuwe Niedorp. In een gezin van twee personen worde omstreeks half Mei gevraagd, wegens huwelijk der tegenwoordige, P.G., tusschon 30—40 jaar, liefst eenigs- zins mot de Boerderij bekend, bij Gebr. BORST Kz., Oudkarspel. TE KOOP GEVRAAGD: een vierkante met vuurvasten Steen. Prijsopgaaf en waar te zien in te zenden aan het Bureau van dit Blad, onder lott. M. N.

Schager Courant | 1909 | | pagina 3