"fs, -U» 8t1rjrs5»er'ln dlt ""om d° iooo*° Paaschtentoonstelling. Groentev eilingea. Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. Boter Kaas Rundvee Vleesck Huidon Tuinbouwartikelen Aardappelmeel Stroocarton Diverse zaden 1897. Old. 28,800,000 21.100,000 8,000,000 22,000,000 5,000,000 15,000,000 4,400,000 3,250,000 2,000,000 1907. Gld, 38,000,000 32,000,000 30,000,000 26,000,000 6,000,000 23,000,000 9,000,000 6,000,000 4,000,000 Vermeerder. Gld. 9,200,000 10,900,000 22,000,000 4,000,000 1,000,000 8,000,000 4,600.000 2,750,000 2,000,000 109,550,000 174,000,000 64,450,000 Het vlugschrift wijst er ook nog op dat voor d^zc-n hoogst belangrijken export van landbouwproducten pro tectie nooit anders dan schadelijk zal kunnen zijn. De plaats op de wereldmarkt heeft de Nederlandosche land bouw veroverd door goed en goedkoop te produceeren. Elke verhooging van het invoerrechtentarief zal door den 'nno-Tinoi- gocdtrenprijzen de Productie-voorwaar- doeldT18 ln 6611 döel Van het v°riS nummer medege- Brand door benzine. van k 1 ee d i ngstu kken onHlon(PgSterenh^andhlnn^ake'1 mng van koetsier Van dc Vowle aZ v-, WO" steeg te Gouda, boven de bakkerijvan don hcer'Tui ten. Niettegenstaande de brand spoedig werd gebluscht, Wieringerwaard. De heer A. J. Zijp alhier beihaalde met zijn rij- stier te Rotterdam in de rubriek: Voor den besten rijstier (geb. in 1907), den eersten prijs. Heerhugowaard. In de vergadering der Prot. Kiesvereeniging Burger plicht van den 29en ds door bedanken van den voor zitter, den heer J. Plevier, als zoodanig benoemd de heer D. de Boer. De aanvulling van afgetreden bestuursleden wordt aangehouden tot eene volgende vergadering. Als candidaat voor lid van de 2e Kamer der Staten- Generaal wordt het aftredend lid, de heer P. VAN FOREEST opnieuw candidaat gesteld, waarvoor door Burgerplicht propaganda zal worden gemaakt. De heer Foreest zal door Burgerplicht worden uitgenoodigd al hier eene spreekbeurt te vervullen. Schagerbrug. Alhier zal door de ingezetenen een verzoekschrift worden gericht tot het polderbestuur van de Zijpe,om verbetering te brengen aan den weg in de dubbele buurt, die bij nat weer door de modder bijna onbegaan baar is. Het natte weer. Door den lang aangehouden winter waren de werk zaamheden aan den Langedijk en omstreken erg ten achter, doch nu kunnen de tuinbouwwerkzaamheden weer niet doorgaan door het natte weer, er wordt dan nu ook erg naar droogte verlangd. Groentenhandel. Aan de betaaikanitoren voor den groentenhandel te Broek op Langendijk en Noordscharwoude, werd voor een bedrag van f 634.872,84 in de eerste twee maanden van dit jaar omgezet. Winkel. Door Burg. en Welh. zijn aanbevolen voor leden van de Gezondheidscommissie, gezeteld le Hoorn, we gens periodieke aftreding der heeren A. H. van den Berg en E. Kluijver, de heeren A. H. van den Berg en H. J. Avis, Kluijver en S. Over. Winkel. Het departement (Winkel der Maatschappij tol Nut van 't Algemeen, houdt op 5 April a.s. zijn huishou delijke vergadering, ter behandeling van: Verslag over 1908; Bestuursverkiezing; Beschrijvings brief Algemeene Vergadering; en benoeming afgevaar digden daarheen. Oudkarspel. Naar ons werd medegedeeld, zal de tooneelvereeni- ging „Ontwikkeling zij ons doel", op Zaterdag 10 April een uitvoering geven in het lokaal van den heer Bückman alhier. Oudkarspel. De (tentoonstelling van Huisvlijt, uilgeschreven door het Nutsdepartement Oudkarspel, zal worden gehou den op 16—21 April a.s., terwijl door het Symphonie- gezclschap „Sempre-Grescendo", op Zondag 18 April een matinée zal worden gegeven. Haringhuizen. Dc heer W. Kooiman; verkocht dezer dagen een •nuchter stierkalf, waarvan de vader in 't Rundvee- stamboek was opgenomen en de moeder bij de fok- vereeniging was ingeschreven voor vijf-en-zestig gulden. Vrijhandel voor den Nederlandschen Landbouw. De Vereeniging „Het Vrije Ruilverkeer" doet weder een vlugschriftje het licht zien, waarin er >.p gewezen wordt dat bijna geen enkel bedrijf zich hier te lande zoo voorspoedig ontwikkeld heeft als de landbouw. „Met de landbouwcrisis van 1880 waren er zeer moei lijke tijden aangebroken. De prijzen van haast alle land bouwproducten daalden snel en aanhoudend, tot ze op een peil kwamen, dat het bedrijf eigenlijk niet meer loonend was. De boerenstand kon zich nog slechts met moeite handhaven, verarmde of ging geheel ten onder. De grond, voor zoover nog in eigen bezit der landbou wers, was veelal overbelast met hypothecaire en andere schulden. Vele pachters konden zich alleen nog maar handhaven door eigen kapitaal op te teren, of door te bezuinigen op het arbeidsloon. Kortom, een ernstige malaise-toestand was ingetreden, welke niet naliet een zeer ongunstigen invloed te oefenen op de algemeene welvaart. ,Niet alleen Nederland had hiermee ie kampen. De zelfde verschijnselen de b:;i zich ook elders voor, in geheel West-Europa had de landbouw denzelfden be zwaren 't hoofd te bieden en zooals 't steeds gaat wanneer 'n bedrijf op moeilijkheden stuit er begon nen steeds meerderen om protectie te vragen. In ver scheidene landen is de Regeering voor dat roepen om protectie bezweken. De verbruikers zijn er tot 't kind van de rekening gemaakt door invoerrechten op graan en andere landbouwproducten. En zoo is de landbouw crisis er tijdelijk overwonnen door de lasten en moei lijkheden van het bedrijf op anderen over te brengen. „Gelukkig heeft men hier te lande dat voorbeeld niet gevolgd. De toenmalige ministeries, boewei herhaalde lijk er toe uitgenoodigd, werden niet bereid gevonden tot dit middel over te gaan. Ze vonden bij die weige ring krachtigen steun in het feit, dat het rapport der landbouw-enquetecommissie van 18 September 1886 de protectie verwierp. En de sedert ingetreden vooruit gang op landbouwgebied is een krachtig bewijs, dat Regeering en Enquete-commissie destijds goed hebben gezien. .Gebleken en bewezen is nu, dat. de verbetering in den toestand van den landbouw komen kon langs ge heel andere wegen en met geheel andere middelen. Een goed geleide Staatszorg voor den landbouw, geheel ingericht op technische verheffing van het bedrijf en op aanmoediging of ondersteuning van het eigen initia tief. Een zeer verbreid en steeds verder zich ontwikke lend vereenigingsleven, dat niet gewacht heeft op rege ling door wettelijke bepalingen, maar dat gedragen wordt door de belangstelling' en toewijding der leden. En bovenal ook de ontwaakte en sedert wakker gebleven energie bij den boerenstand, zich uitend vooral in een woekeren met den grond en met de bedrijfsmiddelen. Deze drie factoren hebben elk voor zich en alle te zamen meegebracht, dat de Nederlandsche landbouw zonder protectie waarlijk de vergelijking met het ge protegeerde buitenland zeer goed kan doorstaajn." De Nederlandsche landbouw is tegenwoordig voor alles exportbedrijf. Graaninvoer is voor ons dichtbevolkt land met zijn vele heiden en weiden onmisbaar. Reeds van af het begin der middeleeuwen is deze noodig ge weest en geene wijziging der handelspolitiek zal daar in algeheele verandering kunnen brengen. Maar naast dezen onmisbaren invoer groeide in den loop der tij den een nog veel belangrijker uitvoer, welke (verge lijkt men de jaren 1897 en 1907) voor enkele der be langrijkste uitvoerartikelen beliep: werd belangrijke schade toegebracht zoowel aan het pand als aan een partij meel, op den zolder opge slagen. De keuken van de bovenbewonmg brandde uit. De schade wordt door verzekering gedekt. District Enkhuizen. Zijn wij goed ingelicht zegt Het Centrum dan hebben de antirevolutionnairen zich bereid ver klaard in Enkhuizen een katholieken candidaat te steu nen, wanneer die werd gesteld. Dat lieg nog goed nf. Het Wiener Operette-gezelschap directie Miska Preger, dat Maandagavond te Rotterdam een voorstelling zou geven in den Grooten Schouwburg van „Die lustige Wittwe" ondervond daarby eenige moeilykheden. Het gezelschap had een paar dagen te voren te Zwolle moe ten optreden, waarvoor de betrokken sociéteit verschil lende kosten had gemaakt, doch was zonder iets van zich te doen hooren, eenvoudig weggebleven. De Zwolle naars wilden nu de gemaakte kosten van het gezelschap terugontvangen en te dien einde verscheen Maandag avond de deurwaarder Fonteyne aan den Grooten Schouwburg, met het voornemen beslag te leggen op de recette Den directeur van het Rotterdamsche gebouw, die zich op deze wys zyn huur zag ontvallen, was dit niet naar den zin en hy gaf dan ook aan den deur waarder te kennen dat, zoo deze voornemens was aan zijn plan uitvoering te geven, hy' het publiek zoumede- deelen dat de voorstelling niet zou doorgaan, met het recht om het voor het plaatsbewijs gestorte geld terug te vorderen. De bezoekers waren in elk geval preferent. Dit moest de deurwaarder inzien en afgesproken werd daarom dat, zoodra de voorstelling begonnen zou zy'n, de directeur van het Rotterdamsche gebouw zy'n huur zou verrekenen, terwy'1 dan op de rest ten behoeve van Zwolle kon worden beslag gelegd. Zoo geschiedde, maar wijl dit overblijvende niet voldoende was, werd het be slag ook uitgebreid tot de bagage der artisten. ny had gelp. Het is gebeurd met Minister H., die, dezer dagen van de hoofdstad naar de hofstad reizende, in Haarlem zy'n hoofd uit het portierraampje stak, om van den kranten jongen wat luchtige lectuur te koopen. Hy riep „Hé, Akol Is de nieuwe „Prins" er al?" En die kwajongen antwoordt: „Nee, nog niet!Daar zult u nog 'n week of wat op moeten wachten." Inbraak in een kapel. In den nacht van Zondag op Maandag heeft men op een schandelijke manier huisgehouden in de Maria kapel, gelegen aan den Schaesbergerweg, nabij Heerlen. Door middel van dynamiet heeft men een groot deel van de deur en den muur naby' de deur verbrijzeld. Heel de kapel was bezaaid met splinters en puin, ten gevolge van de ontploffing. Ook de vensters zy'n alle stuk geslagen. De dieven-inbrekers hebben de offerbus geledigd, acht kandelaars en een kroontje van een Mariabeeld meege nomen. Of ze uit een kast onder het altaar nog meer wegnamen, moet het onderzoek nog uitmaken. Op het oogenblik weet men alleen, dat deze kast opengebroken en doorsnuffeld is. Tengevolge van de dynamietontploffing zijn verschil lende beelden verminkt, en gaten in de muren geslagen. "Van de daders heeft men nog geen spoor kunnen ont dekken. Zondagavond omstreeks negen uur heeft rnon in de mijnwerkerskolonie nabij den Schaesbergerweg eenster- ken knal gehoord. Vermoedelijk werd deze veroorzaakt door de ontploffing, welke de inbrekers hebben veroor zaakt. Dit is reeds de derde maal, dat men in dit ka pelletje inbraak pleegt. Verkiezingen Tweede Kamer. In het district Eakhuizon, waar 't nog steeds „stil" was, onder de rechtsche partijen, begint nu meer leven te komen. Zoowel van anti revolutionnaire als roomsch- katholieke, en nu ook van christelyk historische zijde, is de éénstemmigheid zoo goed als zeker: vooral de medewerking der christelyk-historischen, is in dit district van veel belang; zy hebben zich by motie uitge sproken tot krachtige samenweiking. Zeer waarschijnlijk zal volgende week door de centr. anti-rev. kiesvereeniging één der candidaten uit de groslijst voorloopig worden gekozen en zal deze door de andere centrale kiesvereeniging in dit district worden overgenomen. Deze groslijst bevat de namen dor heeren mr- Rutgers, N. Oosterbaan en prof. Noordt- zÜ- Dranktractaties. Naar „Do Tyd" mededeelt, heeft de R. K. Boeren- j bond te Wy'lre in Limburg de volgende motie aange- i nomen De loden van den Boerenbond van Wy'lre gehoord de uiteenzetting in de vergadering van 25 Maart 1909 overtuigd, dat voor goed een einde moet komen aan de beruchte tractaties met drank vóór en op de ver kiezingsdagen overtuigd, dat daartoe ook en vooral de goede wil der kiezers zelf noodzakelijk is; willen in allen ernst, op die dagen niet meer getrac- toerd zy'n door of vanwege de candidaten, en zullen, zoo ncodig, de tiactaties niet meer aannemen, maar afwyzen met verontwaardiging vertrouwen, dat alle bonden, waar het wenschelijk is, eenzelfde besluit zuilen nemen en openbaar makon, en gaan over tot de orde van den dag. Ongelukken. Toen de dienstvrouw der Staatsspoor C- N, te Vlis- singen zich gistermorgen naar haar dienst op de mail- treinen wilde begeven, viel zy ter hoogte van de zee sluizen, met het treurig gevolg dat zy op de plaats dood bleef. Yoor eenige dagen had het lO jarig zoontje van W- te Apeldoorn het ongeluk voorover in den kelder te vallen, waardoor hy zoo ongelukkig te pas kwam, dat hy na een hevig lijden gestorven is. Droeve levens. Onder de landloopers die gisteren door de Utrechtsche rechtbank werden opgezonden, bevond zich er één, die zeven talen machtig was, jarenlang lid was geweest van een bloeiende rederijkerskamer... en nu, werkeloos en zonder vaste woonplaats, naar Veenhuizen gaat. Wat niet dikwijls voorkomt, gebeurde thans. Een der landloopers, die 2 jaar opzending tegen zich hoorde uitspreken, verzocht om wat langoren straftijd, 2 jaar was hem te weinig. Een Aprilmop, die zal mislukken. Dinsdagmorgen vervoegde zich ten kantore van den inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen een Haarlemsch ingezetene oen Raadslid nog wel met een zeer vetgedrukte kaart, die het volgende vermeldde Ry'kswapen. 7e Afdeeling. Directie der Dienstjaar 1908—1909. Directe Belastmgon. Gemeente Haarlem. De Directeur der Directe Belastingen, invoer- rechten en Accynzen heeft de eer u ingevolge art. 60 2 der wet van 16 April 1896 (Stbl. 72) uit te noodigen om op den Donderdag, volgende op de ontvangst van dit bericht, des namiddags te 12J uur, in persoon te verschijnen te zijnen kantore te Haarlem, KI. Houtstraat, nif »,-r 4. j D0 Directeur v.n. Dit biljet mede te brengen. Ons Raadslid had niet berekend, dat de „Donderdag, volgende op de ontvangst van dit bericht" is de eorste April, en kwam vragen, aangezien hy dan niet kon of ny niet op een anderen dag kon komen. De voornoemde inspecteur is niet gesteld op een over druk bezoek te zijnen kantoro op den eersten April, en verzocht de couranten daarom hun lezers te willen me- dedeelen, dat hier sprake was van een Aprilmop. Heer Hugownnrd. n i'!eS' 't° Maart> werd oolc door een onzer handelaars, hotestaüonToVdTharw.Vl?gf?8n V0Hiet dezo ™*K°n getuige af te leggen van hot ln het buit<®land vra wat da uit In dagen van spanning. In Kortenhoef was men gisteren in spanning. Men boorde den heelen morgen schieten; het zou dus zeker bebeurd zy'n, meende men. Uitgekeken naar officieel gericht, doch 't kwam maar niet. Op het dorp is geen telegraaf of telefoon: dus zijn van het damescomité naar 's-Graveland, aan 't postkantoor gevraagd, naar Am sterdam getelephoneerd: 't bleek echter, dat schietoefe ningen op de forten of anderszins den gespannen zenuwen parten hadden gespeeld. De postzegel. Aan een onzer hulpkantoren hoeft een postbeambte opgeschreven, onder welke benamingon hot publiek al zoo frankeerzegels kwam koopen. Hy bevond, dat men daarvoor niet minder dan veertien namen bezigde t. w. Postzogel, een postkaartje, oen plakdinkie, een konin- ginnekopje, een frankeerpanpiertje, een brieffie, een hebbedinksie, een likprentjo een stuiverskopje, een plak- portretje, een kleefkoppie, een briefplakkertje, een fran- kodinkie, een Och-je-weet-wel. Valscli geld. Mon berichtte aan de N. R. Ct. gisteravond uit Am sterdam: Wederom heeft de recherche hier ter stede vermoede Jy'k een goeden slag geslagen en een persoon, die zich met de uitgifte van valsche munt bezig houdt, gearres teerd. Dezo arrestatie, die hedenmiddag plaats had, staat in geen direct verband met de aanhoudingen van Vrydag en Zaterdag, althans werd de recherche niet door de eene arrestatie op het spoor van een ander persoon gebracht, die zich met de uitgifte van valsch geld onle dig schy'nt te houden. Hedenmiddag trad een tamelijk welgekleed man de Christal-bar aan den hoek van Kerkstraat en Spiegel straat binnen, bestelde een potje bier en wilde na even (jaar vertoefd te hebben, het café verlaten. Hy' wierp een gulden op tafel, welke zulks een verdachten klank had, dat de caféhouder het geldstuk opnam en na eenigen tyd het bekeken te hebben, constateerde, dat het valsch was. De omstreeks 25-jarige bezoeker, die het café nog nimmer bezocht had, ontkende dit, waarop de kastelein het muntstuk tusschen vinger en duim nam en het als was het een stukje lood boog. De onbekende zocht nu in zy'n beurs naar geld om den waard te voldoen, doch moest tot de onaangename ontdekking komen, dat de valsche gulden zy'n laatste geldstuk was. Op hoogen toon bleef het jongmensch volhouden, dat het geldstuk toch echt was, en bood aan het in het tegenovergelegen postkantoor te laten wegen. De kastelein wilde dit wel toestaan, doch de gast moest zy'n jas als onderpand achterlaten. Van de afwe zigheid van den onvoordeeligen bezoeker maakte de barhouder gebruik om de politie van het dichtsbyzynde politiebureau te telefoneeren, met dit gevolg, dat toen de bezoeker terugkwam, hy drie rechercheurs, onder wie de bekende Brouwer, op hem vond wachten. Deze herkenden in den man een ouden bekende en vonden in de hernieuwing der kennismaking alle aanleiding den man de bracoletten aan te doen en hem zwaar geboeid naar het bureau Ferdinand Bolstraat te voeren. Merkwaardig genoeg bleek by' onderzoek dat de man zich met zy'n valschen gulden niet in het postkantoor heeft gewaagd. De aangehoudene, die een zeer verdacht individu bly'kt te zijn, geeft voor Marks te hoeten en op de Bloem gracht te wonen. De verdachte ziet er zeer dandyachtig door daarom niet minder verloopen uit. Het onderzoek in deze zaak, dat door den commis saris van de Ferdinand Bolstraat zelf geleid wordt, is zeer uitgebreid, zoodat pas morgen de eerste getuigen gehoord zullen kunnen worden. Voorloopig blyft het heerschap opgesloten. IMieuw Leven. Station IVoord-Scfiarwonde. 30 Maart 1909. Roode kool f 26.— a f 27.— per 100 stuks. Roode kool 2e srt. f 23,— a f 24.— Kleinere f 12,— a f 20,— Gele kool f a f Gele kool 2e srt. f21,— a f23.— Kleinere flS}.— a f 18.— Deensche Witte f—af Deensche Witte 2e srt. f22.—af23.— Kleinere f 11.af 13.— Uien f 7.— a f 0.— per 50 K.G. Noord-Schnrwoude, (Dorp). 31 Maart 1909. Roode kool f 8.— a f 18.— Witte kool f 6.— af 15.— Gele kool f8-af 16.- Uien f 6 a f 7.— per baal. Marktbericht der veiling gehouden op de Gemeente Oude Vischmarkt, a.d. Nieuwmarkt te Amsterdam, d. d. 30 Maart, 1909 Kipeieren f 3 45 a f 5.75 Eendeieren f 4.40 a f 0.— De dag van de Paaschtentoonstelling is voor Scha- gen een der mooiste en belangrijkste dagen. Het is dan ook geen wonder dat reeds enkele dagen van te voren barometer en lucht worden geraadpleegd, wat weer het dien dag zal zijn. Het is een feest dat buiten gevierd moet worden, dat dus uit den aard van de zaak heel slecht regenwater kan gebruiken. Het zag er nu juist niet veel belovend uit Dinsdag avond, en Woensdagmorgen was de eerste gang even naar het raam en naar buiten geloerd. Dat leek daar nog niet veel beter. Maar de barometer deed een eenigs zins betere belofte, de lucht brak hier en daar en met de hoop, dat het geen parapluieweer zou worden, zijn we den dag begonnen. Op Paaschtentoonstelling zie je de Schager Nering doenden al vroeg in actie. Alle handen reppen zich om met de uitstalling van hun waren en artikelen een goeden indruk te maken. Op dezen dag kan reclame gemaakt worden, er komen bezoekers en ook koopers. Maar laat ons eerst iets vertellen over de officiëele opening onzer tentoonstelling. Deze had te ongeveer negen uur plaats op de bovenzaal van het cafe De Posthoorn van den heer Joh. de Beurs. Het bestuur der vereeniging, keurmeesters, het Da- gelijksch Bestuur onzer gemeente en nog enkele be langstellenden waren daar aanwezig, toen de heer Jb. Zijp Hz., de voorzitter der Vereeniging, het woord nam en, het volgende zeide: Na een zoo langdurigen winter als wij nu hebben door gemaakt, werd de intrede van de lente zeker door ieder een met vreugde bgroet. Inzonderheid is dit van toepassing op den landbouw, waar in zoo vele opzichten een gedwongen rust en stil stand, nu verandert in eene buitengewone levendigheid en arbeidzaamheid op boerderij, veld en akker en waar- j door dan ook de productie in verschillende bedrijven j wederom dagelijks toeneemt. Wij hebben slechts het verkeer op de verschillende j marktplaatsen waar te nemen, om in het voorjaar die geleidelijke ontwikkeling van het landhouwleven te zien aangroeien, en vermeerderen. Onze Paaschtentoonstelling levert 'net bewijs dat de landbouwers en veehouders gaarne gebruik maken van j deze gelegenheid om het beste wat hun veestapel op- j levert te laten zien en in onderlinge vergelijking te j brengen. Niet minder neemt ook de nijverheid met alles wat tot den landbouw in betrekking staat deel in deze con currentie en geven dergelijke bijeenkomsten ongere- kenrl de bevordering van handel en verkeer, in veel opzichten een aanschouwelijk beeld van 't geen in den landbouw omgaat en wordt voortgebracht. Moge dan ook deze tentoonstelling wederom bevestigen de goede ver. wachtingen die men daarvan heeft. Dat deze Paaschtentoonstellingsvereeniging 2eer wordt gewaardeerd, berjrijst wel het groot aantal lede,, dat zij telt. Groot is ook het aantal leden dat zij j,eeft in deze plaats, welk aantal nog is toegenomen door de bemoeiingen van het Bestuur der 5\ mkellersvereenj. ging alhier, waarvoor ik hier hartelijk dank zeg. kon de tentoonstelling niet zoo slagen als dat nu het geval is, als het bestuur dezer gemeente niet meewerj,. te zooals het geval is. Ik breng gaarne dank aan B en W. dezer gemeente voor de subsidie die ontvangen is en voor de verdere medewerking van dat coll«je ondervonden. Een verrassing voor onze vereeniging was het zeke, dat het Loffelijck Ossenweiers-gilde te Haarlem een ien iprijs van f 50 toekende aan No. 1 van liet programma. Mede een hartelijk welkom aan heeren Jury-ledet en dank voor de welwillendheid waarmede zij wederom gevolg hebben gegeven aan onze uitnoodiging voor eene goede beoordeeling van het ingezondene zorg te dra. gen. I De catalogus zal u laten zien dat tal van inzenders I in alle rubrieken zijn vertegenwoordigd. Het Bestuur houdt zich diligent om met u allen tot een riclitige uitvoering van het programma samen te werken en roept daarvoor de medewerking in van allen die daartoe iets kunnen bijdragen. Hiermee heb ik de eer deze 16e tentoonstelling vaj •onze vereeniging voor geopend te verklaren. Het was ditmaal de zestiende tentoonstelling en wat de inzendingen betreft heeft ze alle voorgaande overtrof, fen. Een aangifte van 357 nummers in den cataloguj, een nog iniet bereikt cijfer. Was de eerste rubriek, die van VET VEE, vorig jaar niet zoo heel schitterend vertegenwoordigd, dit- maal stonden niet ininder dan 188 exemplaren in deze rij. En het mag zonder overdrijving worden gezegd: het waren fraaie exemplaren, allen een schitterend getuige nis afleggend voor de vakkennis en de goede zorg en oppassing van hun bezitters en verzorgers. De rubriek MELK- EN FOKVEE was, den tijd van het jaar in aanmerking nemend, onze tentoonstelling valt dit jaar wat vroeg, heel goed bezet. .Het was wer kelijk een kostelijk gezicht, al deze prachtige dieren, de roem van onzen boerenstand. De mannelijke fokdieren telden ook tal van mooie exemplaren, wier roem ook buiten de grenspalen onzer provincie, ja zelfs van ons land, reeds is gevestigd. Steeds met meer lust en ijver, met meer routine legt onze boerenstand zich op de fokkerij toe en met de beste resultaten, WOLVEE was er eveneens volop, en al hebben onze schapen over 't algemeen lang geen voordeeligen tijd achter den rug, er was toch uitstekend vee bij. VARKENS waren er al mede genoeg en menig vet toetje was het bekijken waard. In den hoek van onze markt stonden als steeds de KIPPETJES en de KONIJNEN. Die hoek krijgt nooit het minste bezoek. Het is daar steeds een gezellige drukte en een algemeene belangstelling. Steeds meer kippen komen er op onze tentoonstelling en het is goed van het bestuur gezien om ook alle aandacht aan deze afdeeling te blijven schenken, die dat. dan ook ten volle verdient. Voor de afdeeling BLOEMEN en PLANTEN is 't dit jaar misschien omdat 't weer ook al te voren niet heeft meegewerkt, niet gelukt om een schitterende inzending te krijgen. We kunnen niet wijzen op een vooruitgang bij vorig jaar. Wat er evenwel was ingezonden mocht gezien worden, en verhoogde wel den feestelijken in druk. En ja, nu de rij van voorwerpen en artikelen die op de Gedempte Gracht ter opluistering en ten ver koop waren ingezonden. Dit is mee een hoofdpunt der tentoonstelling, want er worden zaken ingezonden die het bekijken dubbel waard zijn. Het was een lange reeks, die in een dubbele rij onze Gedempte Gracht vulde, meer dan vulde. Tal van mooie rijtuigen, tuigen, landbouwwerktuigen, voor hooi- en akkerbouw, en wat al niet meer stond er in bonte reeks achter en door elkaar. Van verschillende etalages was nog apart werk gemaakt, wat zijn belooning vond in een groote belang stelling van den kant der tentoonstellingbezoekers. In zendingen apart vermelden doen we niet, de jury heeft die taak op zich genomen en den uitslag van dat onder zoek vindt men hieronder meegedeeld bij de bekro ningen. Over het bezoek viel niet te k la oen, er waren veel belangstellenden op Marktplaats en Gedempte Gracht. Hel was een aanhoudend gezellige drukte, en we zeg gen niet te veel als we dezen zestienden tentoonstel ling IN ALLE OPZICHTEN GESLAAGD NOEMEN. Bij de sluiting die le ongeveer 2 uur bij den heer W. Roggeveen plaats had, constateerde de voorzitter dat dan ook met genoegen en reikte verder met een gepast woord de verschillende prijzen uit. De uitslag der bekroningen is: A. RUNDVEE. Uitsluitend met hard voeder gemest. No. 1. Voor den besten, fijnsten en zwaarst ge- mesten Os, met hoogstens zes breede landen. De le prijs van dit nummer was uitgeloofd door Het Loffelyek OssonwciPrsgilde te Haarlem. le prijs f 50. K. de Vries te Groote IJpolder. 2e prijs f 25. W ed. J. Frank te W'ijkermeerpolder. •>e prijs 1 15. V. C. v. d. Brink te Hilversum. No. 2. Voor den besten, fijnsten 2-jaiigen Os, met hoogsten twee breede landen. le prijs f 10. H. Spaans en Co. le Barsingerhorn. 2e prijs f5. H. Spaans en Co. te Barsingerhorn. No. 3. Voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste Koe met acht breede tanden! le prijs f 25. C. J. Blaauboer te Wieriijgerwaard. 2e prijs f 10. A. dc Ridder te Noorder IJpolder. 3e prijs f5. C. Vaibocr Az. te Wieringerwaard. Bestuursprijs. II. Spaans en Co. te Barsingerhorn. Bestuursprijs. J. G. N. Geertzema te Haarlemmer meer. No. 4. Voor de besle, fijnste en zwaarst gemeste Koe, met 'hoogstens zes breede tanden. le prijs f 25. A. dc Ridder te Noorder IJpolder- 2e prijs f 10. J. G. N. Geertzema 1c Haarlemmer meer. 3e prijs f 5. Iv. Jonker te Barsingerhorn. Bestuursprijs. J. de Veer te Schagcn. No. 5, Voor de beste vette Koe met hoogstens vier breede tanden. le prijs f 25. K. de Moor te Nieuwe Niedorp. 2e prijs f 10. J. de Jong te Beemster. Bestuursprijs. H. Spaans en Co. te Barsingerhorn. Bestuursprijs. J. de Veer te Schagen. No. 6. Voor de beste vette Vaars met hoogstens twee breede tanden, le prijs f 15. K. de Moor te Nieuwe Niedorp. 2e prijs f 10. J. Stammes te Nieuwe Niedorp. 3e prijs f 5. J. G. Geertsema te Kolhorn. Bestuursprijs. A. de Ridder te Noorder IJpolder. Bestuursprijs. K. Jonker te Barsingerhorn. No. 7. Voor het beste vette Kalf. le prijs f 10. C. Visser te Heerhugowaard. Keurmeesters de Heeren: Jae. Koning, Scnermee C. Keizer, Haarlem; P. Raat Dz., Schagen; Jn. Ko:> ter, Markenhinnen; P. Grin Cz., Amsterdam. B. RUSTIEREN, zuiver zwartbont inlandsch ras. I No. 1. Voor den besten Rijstier, geb. in 1996 vroeger. le prijs f 30. Vereen, vered. Rundvee te Twisk. 2e prijs f 20. G. Claij te Haringhuizen. 3e prijs f 10. K. Blaauboer te Schagen. a Bestuursprijs. Fokvereen. N. Niedorp. ff No. 2. Voor den besten Rijstier, geboren in 1901- J le prijs f 30. J. Leegwater te Obdam. fi 2e prijs f 20. Jb. Zijp Hz. te Wieringerwaard. I 3e prijs f 10. P. Jonges Dz. te Beemster. Bestuursprijs. D. Geerligs te Anna Paulowna. K No. 3. Voor den besten Pinlcstier, geboren tn 190 I le prijs f 30. J. L. T. Groneman te Wier Inge rwa»*"! 2e prijs f 15. J. Stammes te N. Niedorp. 3e prijs f 5. Jb. Stammes te Anna Paulowna. Bestuursprijs. Vereen, vered. Rundvee te Twisk.

Schager Courant | 1909 | | pagina 2