Schietoefeningen een vast Werkman. Boerenwerkman, J. Haarmans, Bloemist, Westfriesche Bank, gesloten zijn. Huishoudster. „Wilheimi." achttien prijzen MURWE LIJNKOEKEN La Taupicine |C. ROGGEVEEN Cz., Jupiter Groote Trom Breukbanden, L. Beijneveld, Winkel. een LEZING Schagen op Zaterdag I April a.s., Wieringen op Zondag I April a,s,, ÖHdkarspel op Donderdag April u, Hel beste adres voor enkele oi dubbele Gemengd Nieuws. Nagekomen berichten. ADVERTENTIEN. üecHje, J. M. Koelman, tot verhooging van 's Lands weerkracht. Het Kantoor der te SCHAGEN, wegens sterfgeval op Vrijdag 2 April a.s. Anna Paulowna, Schagen, Wieringen en Oudkarspel, een flinke Huishoudster, Beschikbaar bij J. A. Bakker, Velseroord. Op (ie groole Landbouw tentoo fi stel 1 i n g te Enkhuizen werden toegekend aan vee, gevoederd met van T. Duijvis Jz., Koog a.d. Zaan. (Moiieuüood.) De Belgische Hengst P. KAAN Dz. R. WAIBOER Pz., Marktplaats - Schagen. Goedkoop on degelijk. Vraagt prijs. ook zonder veer. Keurmeesters tle Hecren: Jb. Stammes, Anna Pau lowna; F. Brouwer, N. Niedorp; W. Bakker, Beem- ster. C. MELK- EN EOKVEE. Zuiver zwartbont inlandsch ras. No. 1. Voor de beste Melkkoe, die gekalfd heeft na l Januari 1909. Ie prijs f 20. Wi. Kooijnian, Haringbuizen. 2e prijs f 10. 11. Waiboer, Wieringerwaard. 3e. prijs f 5. J. de Veer, Schagen. "No. 2. Voor de beste Melkkoe, geb. in 1900, (Twin- lcr). die gekalfd heeft na 1 Januari 1909. Niets toegekend. No. 0. Voor de beste Melkvaars, die gekalfd heefl jia 1 Januari 1909. Ie prijs f 20. K. Mijls, Nieuwe Niedorp. 2e prijs f 10. K. Blaauboer te Schagen. No. 4. Voor de beste Geldevaars, gedekt na 1 Nov 1908 en minstens vier weken drachtig. Ie prijs f 15. J. Stammes, Nieuwe Niedorp. 2e prijs 1' 5. D. Groot, Barsingerhorn. Bestuursprijs. ,C, Asjes, Schagen. No. 5. Voor de beste Kuispink, geboren in 1908. Ie prijs f 15. 1'. Jonges Dz., Beemstcr. 2e prijs f 10. II. Spaans Cz., Barsingerhorn. 3e prijs f 5. H. Waiboer, Wieringerwaard. Keurmeesters de IIccrenAbr. v. d. Oord, Moer beek; A. Slikker, Schagen; J. de Veer, Schagen; C. Waiboer Az., Wieringerwaard. D. WOLVEE. No. 1. Voor de beste Oonschapeu met of zonder lam meren. Ie prijs f 10. K. Boeket te Winkel. 2e prijs f 5. J. de Veer te Schagen. No. 2. Voor de beste Overhouders. Ie prijs f 15. J. Strijbis te Nieuwe Niedorp. 2e prijs f 10. R. Zwaan te St. Maarten. 3e prijs f 5. A. Slikker te Schagen. No. 3. Voor de beste Overhouders (Ooien) van ge kruist Texelseh ras, welke 't meest geschikt worden geacht voor de fokkerij. Ie prijs f 10. G. Schoorl te Eenigenburg. No. 4. Voor den besten Ram van inlandsch gekruist ras. Ie prijs f 5. J. de Veer te Schagen. 2e prijs f 2.50. D. Kater te Wieringerwaard. No. 5. Voor den besten Jarigen Ram van inlandsch gekruist ras. Ie prijs f 5. J. de Veer te Schagen. 2e prijs f 2.50. J. de Veer te Schagen. No. 6. Voor den besten Ram uit het buitenland ge ïmporteerd, geb. 1907 of vroeger. Ie prijs f 10. J. de Veer te Schagen. Keurmeesters de HoerenIJ. Bruin, Koedijk; H. W. Keesom, Texel; P. Huiberts, Anna Paulowna; J. Buis Jz., Schagen. E. VARKENS. No. 1. Voor de beste vette varkens. Ie prijs f 10. K. Blaauboer te Schagen. 2e prijs f 5. J. Buis Pz. te Schagen. 3e prijs f 2.50. C. v. d. Oord te Barsingerhorn. Bestuursprijs. P. J. Blaauboer te Wieringerwaard. No. 3. Voor den besten Beer. Ie prijs f 5. Jac. Geel te Wieringerwaard. 2e 'prijs f 2.50. S. v. d. Haagen te Schagen. Bestuursprijs. C. Wat Dz. te' Nieuwe Niedorp. Keurmeesters de Hecren: I). A. Builing, Alkmaar; J. Kweldam, Schagen; N. Kuhn, Alkmaar; K. Brands, Alkmaar. P. PLUIMGEDIERTE. No. 1. Voor den schoonsten toom kippen van in landsch ras. Ie prijs f 2.50. J. Vader Az. te Schagen. 2e prijs f 1.50. Th. Roep te Schagen. Bestuursprijs. J. de Boer te Waardpolder. No. 2. Voor den schoonsten toom kippen van gekruist ras. le prijs f 2.50. C. Berkhouwer te Schagen. No. 3. Voor den schoonsten toom Leghorn-raskippen. le prijs f 2.50. J. Vader Az. te Schagen. 2e prijs f 1.50. C. Kater te Helder. Bestuursprijs. J. Kamper te Warmenfauizen. Bestuursprijs. J. Oosterman te Anna Paulowna. No. 4. Voor den schoonsten toom Buff Orpingtons. le prijs f 2.50. J. Kamper te Warmenhuizen. 2e prijs f 1.50. G. de Leeuw te Winkel. Bestuursprijs. P. de Leeuw te Winkel. No. 5. Voor den schoonsten, toom Wyandotte-ras- kippen. le prijs f 2.50. O. Dekker te Schagen. 2e prijs f 1.50. A. Deutekom Jz. te 't Zand. Bestuursprijs. W. den Adel te Schagen. No. 6. Voor den schoonsten toom vreemde of raskip- pen, niet in het programma vermeld, le prijs f 2.50. S. Wit te Barsingerhorn. 2e prijs f 1.50. J. Louw te Schagen. Bestuursprijs. A. Geel te Keins, Schagen. Bestuursprijs. J. Boon te Schagen. G. KONIJNEN. No. 1. Voor de twee zwaarste Konijnen. le prijs f 2.50. P. Deutekom Az. te Schagen, wegend tezamen 28.75 pond. 2e prijs f 1.50. P. Deutekom Az. te Schagen. Bestuursprijs. N. Slik te Kolhorn. No. 2. Voor de mooiste Voedster niet Jongen. le prijs f 2.50. W. Duijs te Schagen. 2e prijs f 1.50. P. Deutekom Az. te Schagen. Bestuursprijs. W. Duijs te Schagen. Bestuursprijs. P. Deutekom Az. te Schagen. Bestuursprijs. P. Deutekom Az. te Schagen. Keurmeesters do Heeren: K. Groot, N. Niedorp; G. Nobel, Winkel; C. Smit Gz., Burgerbrug. H. TER OPLUISTERING. Collectieve inzending. le prijs. Diploma met f 10. Jac. Met te Heerhugo- waard, Rijtuigen. 2e prijs. Diploma met f 5. Koster en Wiglama te 'Schagen. 3e prijs. Diploma met f 2.50. G. Tates te Schagen, Rijtuigen. Diploma met f 5. H. Peereboom te N. Niedorp, Zadel- makersartikelen. Diploma met f 5. J. de Geus te N. Niedorp, Buggy. Diploma met f 5. F. W. Mammen te Heerhugowaard, veewagen. Bestuursprijs. Merz' Kaashandel te Schagen, Verduur zaamde kaas. Bestuursprijs. P. W. Kwantes te Keinsmerbrug, Boe renwagen. Bestuursprijs. Th. v. d. Waal te Anna Paulowna, gareelen. Bestuursprijs. C. Roggeveen Cz. Jr. te Schagen, minta- tuurtuig. Keurmeesters de Ileeren: J. E. Wissekerke, Kol horn; ,\V. C. Visser, N. Niedorp; C. A. J. M. de Gier, Schagen; A. van Ree, Alkmaar. BLOEMEN EN PLANTEN. Voor de schoonste verzameling Bloemen, Planten en Heesters. j le prijs f 15. D. Trap te Den Helder. I 2e prijs f 10. IJ. Bakker te Schagen. Keurmeesters de Ileeren: C. A. J. M. de Gier, Scha gen; Th. E. J. Odendaal, Schagerbrug; C. Smit Jz.„ Anna Paulowna; Jb. Zijp Hz., Wieringerwaard. Toen volgde een uurtje van gezellig samenzijn bij het concert der Harmoniekapel in de zaal van den lieer J. Vader. De stemming is daar steeds zeer opge wekt. Algemeen is het te zien, dat men zich in Scha gen dien dag goed heeft geamuseerd. De muziek van de kapel brengt niet weinig bij tot de algemeene op gewektheid en dit uurtje is mede een van de aardigste en gezelligste van den dag. Nu dan deze tentoonstelling weer achter den rug j is, mei al hare bemoeiingen en beslommeringen, voor- al voor de bestuursleden, is liet zeker niet ongepast, dien heeren daarvoor hier een woord van dank en j hulde te brengen. Geheel belangeloos doen zij: hun werk. Mogen zij in het weer uitstekend van stapel loopen van deze tentoonstelling de satisfactie vinden I die zij zoo dubbel en dwars hebben verdiend, i Van de waardeering van Schagen kunnen zij1 zich j verzekerd houden. Over den handel kan nogal geroemd worden. Dat bij een aanvoer van vet vee als op dezen dag niet alles verkocht werd spreekt van zelf. De beste waar werd vlug verkocht en tegen goeden prijs. Als een bewijs daarvoor kan dienen dat te ongeveer 1 uur j ons Veefonds een 110-tal koeien had geboekt. Er waren veel slagers uit verschillende plaatsen op onze tentoon- stelling aanwezig. I Voorganger Evangelisatie. De heer L. Th. Wieten, theol. docts. en candi- daal tot den H. D. te Amsterdam, heeft zijne benoe- ming lot Voorganger der Evangelisatie te dezer plaatse aangenomen. den medegedeeld heeft het aanzien van de dynastie niet verhoogd. De bladen bevatten nu, naar hun partij standpunt, breedvoerige beschouwingen over het ge beurde. Waar de socialistische bladen en de organen der samenzweerderspartij het aftreden van den kroon prins toejuichen, daar wordt door de meeste andere bla den het besluit van den kroonprins als een verne dering voor Servië besproken. Roosevelt door een waanzinnige bedreigd. New-lork, 30 Maart. In een telegram uil Horta (Azorische eilanden) wordt gemeld, dat ei' kort na tiet vertrek van het stoomschip „Hamburg", uit New- York, een Italiaansche anarchist, die le klasse reisde, naar het dek snelde waar Roosevelt stond, allerlei be dreigingen uitende tegen hem. Men achtte het waar schijnlijk dat hij een aanslag in den zin had. De Matigheid. De in Amerika veld winnende matigheidsbeweging heeft hier en daar soms eigenaardige tooneelen tenge volge. Zoo sprak zich in den staat Indiana onlangs de meerderheid der bevolking bijl stemming uit voor een verbod om sterken drank te mogen verkoopen in liet district. De bewoners van het in 't beLrokken gebied gelegen Haubstad waren daarover echter aller minst gesticht ten besloten de stad te vcrlalen. Dit deden ze dan ook, maar niet als gewone landverhui zers. Zij; die daartoe in staat waren, gingen met hun heele hebben en houden weg. Want de meeste uit hout opgetrokken huizen werden op wielen of rollen gezel, en met een muziekkorps voorop blies het groot ste deel der bevolking, meest Duitschers, den aftocht. Een typischen aanblik leverden de langzaam voortge sleepte huizen, schuren en stallen, die door hun vroo- lijk zingende bewoners geleid, naar de tevoren reeds uitgezochte nieuwe nederzetting gingen. Met een vroo- lijk feest werd daar de aankomst gevierd, waarbij iin tuin j ijk de uit het oude vaderland gebande „hartster kingen" niet gespaard werden. Het Nieuwste. Een der nieuwste nieuwigheden die uit Amerika worden bericht, is een brandkast die alleen open kan gaan door de stem van den eigenaar, 't Is het werk van een uitvinder te Denver, in Colorado. In de (deur der brandkast is, in plaats van een sleutelgat, ©en mondstuk, en om de kast te openen moet de eigenaar op oen veer drukken, die een pho- nograafcylinder in beweging brengl, en dan in het mondstuk het bepaalde woord spreken, dat op dien cylinder staat. De trillingen van de stem die het „se- samswoord" spreekt, moeten volmaakt overeenkomen met de stemtrillingen die op den cylinder slaan ge grift; anders zal die brandkast niet opengaan. Castro naar Venezuela. Castro heeft zich, naar men weet, Vrijdag te Bor deaux ingescheept op dezelfde stoomboot Guadeloupe, die hem voor enkele maanden naar Europa bracht, om zich weder naar zijn vaderland te begeven. Een bij zóndere correspondent, dien het Journal met hem mee gezonden heeft, vertelt, dat Castro op Trinidad zal landen en van daar pogen, als particulier, Venezuela te bereiken. Hij heeft daar genoeg eigendommen om gemakkelijk te kunnen leven. Met de politiek wenscht hij zich niet te bemoeien en hij is verontwaardigd, dat de tegenwoordige president Gomez niet alleen, hemzelf maar ook zijn gezin den toegang tot het land ver biedt. De correspondent van het Journal kreeg den in druk, dat de voormalige president, in strijd met zijn vredelievende verzekeringen, plannen koestert tot her overing van zijn gezag. Een Reuter-telegram meldt dan ook, dat hij in Venezuela zal trachten te landen, zoo noodig met geweld. Bordeaux. 29 Maart. De zaakgelastigde van de „Com pagnie Transatlantique" heeft van den Venezolaanschen consul bericht ontvangen, dat de regeering van Vene zuela toestemming geeft tot de ontscheping van Castro aan de Venezolaansche kust. Hij seinde hierop den commandant der „Guadeloupe", die de toestemming aan Castro mededeelde. Abdicatie van Koning Peter? Volgens gisteren uit Belgrado verzonden berichten, is men overtuigd dat de afdanking van den kroonprins j George zal gevolgd worden door de abdicatie van Pe- ter Karageorgewitsj, als koning van Servië. Die berich ten zeggen, dat Engeland den Koning den vriendschap- pelijken raad gegeven heeft, in heit belang van de rust en de economische ontwikkeling van Servië afstand te doen 'een gunste van zijn tweeden zoon, den tegenwoor- digen kroonprins Alexander. Engeland zou in dat geval waarborgen geven voor een leening, die dienen moet, om den koning na zijn aftreden, een apanage te ver zekeren. I In hoeverre die berichten juist zijn, is niet na te gaan De proclamatie, waarbij het besluit van den kroon prins en de verheffing van Alexander aan het volk wer j Hygiëne van den zak. Terwijl wij, vooral bij verkoudheid, telkens een schoo- nen zakdoek gebruiken, den gebruikten wellicht doen ontsmetten, dragen wij den zak, die de zakdoeken bergt, net zoo lang als het kleedingstuk zelf. Het rei nigen der zakken heeft maar bij zeer weinigen plaats een enkele huisknecht borstelt de zakken ook uit. Hoe dikwijls zien we niet, dat teen hoester in zijn zakdoek opgeeft en daarna dezen weer in zijn zak opbergt jiaast, op en bij' allerlei andere ingrediënten, 1 ais portemoinnaie, borsteltjes, poederdoosjes, enz. Zoo- als bekend, is de verscheidenheid van voorwerpen, die de kinderzak bergen kan, al zeer groot, en menig stuk speelgoed is lang en innig met een vuilen zakdoek in contact geweest. Vooral bij hen, die veelvuldig verkou den zijn, influenza hebben enz., is een regelmatig schoonmaken der zakken zeer gewenscht. Niet zelden krijgt iemand een nieuwen aanval van verkoudheid of influenza, doordaL de zak de ziektekiemen weder over brengt. Bacteriologische onderzoeken hierover zijn ons niet bekend, bewezen is het samenhangen dan ook nog niet. maar de mogelijkheid is o. i. groot. Losse zakken, zooals vrouwen die wel dragen, zijn, als ze voldoende gewasschen worden, van een hygiënisch Standpunt dan ook zeer aan te bevelen; de damestasch- jes met wasehbaren binnenzak eveneens. Voor heeren, die soms 18 zakken in jas, broek en vest dragen, zou den die losse zakken wel eenig bezwaar opleveren. (Moleschot.) Een echte vakman. De „Globe" verhaalt: Een barbier van een Engelsch dorp in Sussex werd op den laten avond uitgeroepen om iemand van het naburige landgoed te komen sche ren. Hoewel de boodschap den man wat vreemd voor kwam. toog hij tocli op liet pad. Toen hij een eind- weegs buiten het dorp was gekomen, werd hij aan gevallen door een paar bandieten, die hem bewuste loos sloegen en daarna beroofden. Eenige uren later vond men den ongclukkigcn scheerder en droeg men hem naar zijn woning. Daar kwam de man bij. Zijn eerste woorden, nadat hij het bewustzijn herkreeg wa ren „Een van de twee kerels begon kaal te wor den en de andere had zich zeker in geen drie dagen geschoren." Ilrnnd in een haven. Aan de Frankf. Ztg. wordt geseind, dat de dokken en de goederenloodsen van de United Railway Cy. te Ha vanna in brand staan. De krachtige wind deed de vlammen overslaan naar de lichters, die losgerukt wer den en dus een groot gevaar opleverden voor de schepen in de haven. Het Duitsche stoomschip Helgoland werd zwaar beschadigd. Vermoedelijk zijn drie mannen aan boord gestikt. De brand werd eerst ontdekt, toen hy reeds drie uren had gewoed. Volksvoordrachten. De Zangvereeniging Euphonia" alhier, daartoe dooi de Commissie voor de Volksvoordrachten uitgenoodigd, heeft hare medewerking toegezegd voor den a.s. Volks- voordi-achtenavond. Haar voornemen is het, o.a. uit te voeren het zangstuk: „Psalm 42" van Mendelssohn, waarvoor dan de medewerking gevraagd zal worden van mejuffrouw Truus Urlus van Amsterdam, voor de in genoemd koor voorkomende soii. Nog verseh in t geheugen ligt die schitterend mooie zang van mej. Urlus op 't jongste concert van Euphonia. Melden we dan nog, dat ooi de. Ilarmoniekapel uitgenoodigd is geworden, dan is de verzekering dat de tweede volks voordracht een avond van veel genot zal zijn, wel niet voorbarig. Op Vrijdag 16 April heeft de Commissie dezen avond willen organiseeren. Barsingerhorn. Door het Kerkbestuur der Ned. Herv. Gemeente alhier, zijn voor de Avondmaalsviering bekertjes aan geschaft, als bij: andere gemeenten gebruikt worden. Alkmaar. Was gisteren de staking bij de firma Terhaak en Zoon zoo góed als geëindigd, hedenmorgen is zij op nieuw uitgebroken. Dezelfde personen van gisteren sta ken ook nu. De oorzaak is gelegen in het feit, dat de fabrikant weigert te onderteekenen een door de organisatie der werklieden opgemaakt nieuw arbeids contract, waarin de bepaling is opgenomen, dat bij: eventueele geschillen de fabrikant in overleg zal moe ten treden met het bestuur van den Bakkers-bond, terwijl daarin gemist wordt de bepaling, die gisteren was overeengekomen, dat een der werklieden zou wor den ontslagen. De "fabrikant had aan de fabriek doen aanplakken, dat ieder, die niet te 8 uur vanmorgen aan den ar beid zou zijn gegaan, als ontslagen zou worden be schouwd. Wijl niemand hieraan voldeed, kunnen al len als ontslagen worden beschouwd. Hij zal nu trach ten nieuwe werklieden te verkrijgen, uit Zaandam en omgeving. In verband hiermede wordt bij; aankomst van treinen, trams en booten door de stakers gepost. Men laat met borden door de stad loopen om" werk lieden te waarschuwen geenc onderkruipersdiensten te verrichten. Wieringerwaard. De heer F. Smeding alhier is no. t op de voor dracht voor onderwijzer aan de Openb. School te Slo- terdijk. v t Geboren; Dochter van J. A. VISSER en A. VISSERBoots, Braakpolder. Winkel, 31 Maart 1909. Den 28sten Maart overleed te Behagen onze geach e Patroon, de Weled. Heer in den ouderdom van rnim 70 jaar. A. EGMOND. "Wieringerwaard, 30 Maart 1909. Heden overleed, na voorzien te zijn van de laatste H. Sacramenten der Stervenden, mijn hooggeachte patroon, de Weledele Heer JOIIANNES M0NTANU8 KOELMAN, in den ouderdom van 70 jaar en 3 maanden. Zijn bedroefde Dienstbode, AD. BIJWAARD. Schagen, 28 Maart 1909. Bij voldoende deelneming zal van 1 Mei tot 1 Sep'ember a s., in de ge meenten gelegenheid wordsn gegeven om zich in het schieten te oefenen a. aan milioiens, landweerpfichtigen en kaderreservisfen met groot verlof; b. aan alle mannelijke ingezetenen van 1635-jarigen leeftijd, die vol doende bedrevenheid in het voor bereidend schietonderricht bezitten. Ten einde tot deelneming aan de o. w. Schie oefeningen op te wekken en verder tot regeling der oefeningen en het geven van de noodige inlichtingen, zal door een OFFICIER worden gehouden te uur en p'aats nog nader door de ge meente aan te wijzen. te 11 uur v.m,, in de zaal van „CON- CORDIA" te Hippo'ytuahoef. des avonds om 7 uur, in een door het gemeentebestuur aan te wijzen school- Na afloop daarvan kunnen zij, die aan do oefeningen wenschon deel te nemen, zich aanmelden. De Mtjoor, Commandant v/h. II Bat 10de Reg. Inf.ie., SCHOTMAN. 'oEVR/iAGD ne Mei a.s. die goed kan me'ken. Fr. br onder lett. Z, bureau van dit blad. ER BIEDT ZICH AAN een die goed kan meiken en rijden en wiens vrouw ook kan melken. Br. fr. lett. M, Boekhandel C. Paarl- berg, Oudkarspel. In een gezia van twee pereunon word: omstreeks half Mei gevraagd, wegens huwelijk dor tegenwoordige, P.G., tusschon 30—40 jaar, liefst oenigs- zins met de Boerderij bekend, bij Gebr. BORST Kz., Oudkarspel. Fen mooi gebouwde snelle Ameri- kaanscho draver, vos bles. Dekgeid f 15.— h contant, niot I drachtig zijnde, f 5.terug, OUDESLUIS, nabij Keinsmorsbrug. Speciaal adres voor part'culieren. H. II. Kweekers belangrijke korting. Belast zich met grondonderzoek en geeft onderricht aan pasbeginnenden. Aanbevelend. T.D 6 Prijzen (3 eerste) voor rundvee met melkstaten2 prijzen voor verza meling van 12 stuks rundvee met grootste melkopbrengst. In hoogstens 2 k 3 dagen is men van alle mollen verlost. Prijs par flacon f 2.50. Bij gebverd bewijs niet goad, geld terug. Verkrijgbaar bij J. KAMP Jz,, Agent voor Winkel en Omstreken. Donderdagmorgens te spreken in het Café van den Heer F. KöHNE te Schagen. is weder ter dekkirg boschikbaar op de boerderij „De Hefboom*, Zwin- weg, Anna Paulowna, tegen eon dekgeid van f 10.— Moerbeek (IV.-Niedorp). beveelt zich baleefd aan voor het leveren van allo soorten TE KOOP of TE HUUR GEVRAAGD een gebruikte, doch in goeden staat zijnde mot toebehoorem, door het bestuur tan het Fanfarecorps „CRESCENDO" te Haringhuizen. De Voorzitter, K. VAN BODEGRAVEN. dor Firma A. HOBBEL. Vrnngt Prysconrant en Monster.

Schager Courant | 1909 | | pagina 3