tm Gemengd Nieuws. 390ste Staatsloterij. frv-fe ■sjffs.'ra-SM 'S.JkiïMrs; Uit en voor de pers. Predikbeurten. Groenteveilingen. zochten een goed heenkomen en de ontruiming kon geschieden. Buiten op het erf werden door de politie een paarh okken getimmerd waarin de koeien, varkens en kippen werden opgesloten. Na het gebouw verze geld te hebben, werd de opgesloten vrouw weer in vrijheid gesteld! ,(N. v. d. D.) Een boschbrand. Onder de gemeente Heumen heeft Woensdag over ongeveer 65 fi.A. een bosch- en heidebrand gewoed. Men vermoedt, idat de1 brand is ontstaan door von ken uit een locomotief op de lijnen naar Kleef en Venlo. Het terrein is eigendom van de gemeente en voor een groot deel in gebruik bij het garnizoen voor schietoefeningen. Daar was het verbrande meest vlak ke hei en de schade niet groot. Ook dennenbosschen werden beschadigd. De blijde verwachting. In een buitenlandsch blad lezen we dat al hygiëni sche maatregelen genomen zijn om de mogelijkheid van een infectie te voorkomen. De beide minnen zouden in het paleis moeten blijven, zij mogen de stad niet bezoeken, om niet de in Den Haag heerschende ma zelen over te brengen. Personen uit de naaste om- geving v3.ii H. M. mogen eveneens geen 1)ezociken 3f- leggen, terwijl hun kinderen tijdelijk van school geno men zijn. De geschenken, die inkomen, worden onder glas bewaard. De saluutschoten zullen drie of vier uur na de ge- Iroorte van het kind worden afgegeven, terwijl ook de berichten niet eerder bekend zullen worden. Nieuwe Niedorp. De rederijkerskamer „Nieuw Leven" alhier, zal op den Eersten Paasachavond opvoeren: „Het Ze vende Gebod", van Heijermans. In aanmerking genomen wat we van „Nieuw Le ven" gewend zijn. verwachten we wel. dat deze ver- eeniging hare hoorders dien avond zal welen te boeien. Nog steeds te vroeg. Leiden. 9 April. Te Zoetermeer-Zegwaart heeft zich ongeveer hetzelfde geval' voorgedaan, als ©enigen tijd geléden te Zeist. Gisteravond n.11. werden er bulle tins verspreid vermeldende, dat er een prinses geboren was. Andere bulletins van h Delfde bhd berichten de geboorte van een Prins. Bij; informatie per telefoon in Den Haag bleek ©en en ander onjuist te zijn. Op sommige plaatsen waren inmiddels reeds de vlaggen ontplooid. Wieringen. De WelEerwaarde heer Ds. M. Onnes Mz. te Hip- polytushoef alhier, komt voor op het zeistal als pre dikant bij de Doopsgezinde gemeente te Warga. Wieringen. Voor rekening van 26 leden onzer onderafdeeling der V. P. N. werden in de afgeloopen week op de Amsterdamsche eierenveiling geveild 5737 eieren, waar voor de verkregen prijzen zeer goed waren en varieer den van f 4 tot en met f4,60. terwijl voor vier par tijtjes kleine eieren nog van f 3.65 tot en met f 3.95 gemarkt werd. Geneeskracht van Groenten. In het weekblad „Buiten", schrijft P. Fransen ,Tz. over de geneeskracht van groenten Niet te verwonderen waarlijk, dat een groot aan tal onzer geneesmiddelen uit het plantenrijk afkom stig zijn. Wij hebben derhalve geen recht groenten als een hijvoegsel' te beschouwen alleen om in ons menu wat afwisseling te hebben. Zij bezitten wel de gelijk voedende en opbouwende kracht. Wij hebben dus volstrekt geen reden den spot te drijven met've getariërs, die zich. onverschillig uit welke oorzaak, van liet gebruik van vleeschprijzen onthouden. Wij we ten trouwens, dat alle wilde volken, benevens vleesch. ook wortelen en kruiden gebruiken, welke zij in liet bosch verzamelen. Sommige planten bezitten in hooge mate ge neeskrachtige eigenschappen, terwijl andere vermeden moeten worden, wegens het vergif, dat zij: bevatten. Van kinine enkina spreken wij1 niej. Een aftreksel van paardebloemen-wortels is een uit stekend middel tegen de koorts, die plaag van onze lage landen. Spinazie werkt, rechtschreeks en voordeelig op de nieren. Asperges reinigen het bloed. Selderij werkt bijzonder gunstig op het zenuwstel sel en bestrijdt de zenuwkoortsen. Tomaten zijn goed voor de lever. Rapen geven eetlust. Salade en komkommers verfrisschen. Look prikkelt den bloedsomloop en wekt de vor ming van speeksel en maagsap op. Ajuin versterkt het spijsverteringskanaal en Alsem den bloedsomloop. Donderblaren verdrijven keelontsteking en waterkan ker van het tandvleesch. De jasmijn bestrijdt de maagkrampen. Kaarsjeskruid verzacht nier- en ingewandspij n. Rhabarber verdrijft de gal en bevordert den stoel gang. Suikerij of cichorei zuivert bet bloed. Vlier verzacht de borst en verdrijft den brand. Wie dus in het alge-meen gezegd, dagelijks een vol doende hoeveelheid groenten gebruikt, bevordert zijne gezondheid in hooge mate." Kwartjesvinders. De zoogenaamde kwartjesvinders, maar eigenlijk be hendige en daardoor gevaarlijke kaartspelers, worden hoe langer lioe slimmer. Wetende dat op hen door het spoorwegpersoneel gelet wordt, nemen zij kaart jes lol een bepaalde plaats, maar stappen op een vroe ger station uit den trein. Zoo iets overkwam Don derdag den stationschef L Oldenzaal. Hij was gewaar schuwd, dat er met den trein van 1.01 u. kwartjes vinders zouden aankomen. Op dat uur stond dan ook de maréehaussée klaar om lien te ontvangen, maar er kwam niémand. De slimmerds waren uitgestapt te j Deventer, waar niemand hen verwachtte. (N. v. d. D.) 5508 724 857 6186 758 792 7208 230 990 1036 162 493 533 643 696 881 2025 Fouten 2de 8324 741 890 550 805 14133 676 907 216 760 11292 438 795 350 471 949 12045 599 458 645 523 742 9094 225 549 755 603 674 760 20043 794 18216 69 992 642 203 16391 650 245 567 718 497 17032 760 516 33 889 863 14429 m. z. 17429. naar waarnemingen verricht in den morgen van 10 APRIL, medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteo rologisch Instituut te De Bilt. In het algemeen heeft de verwachting betrekking op een tijdperk van 24 uur, loopende van den avond van den dag waarop deze werd uitgesproken tot den avond van den volgenden dag. Bij bewolking en temperatuur wordt echter hoofd zakelijk op den volgenden dag bedoeld. OVERZICHT. In het gebied van de waarneming is de hoogste be kende stand van den barometer 767.4 m.M. te Herta. De laagste stand van den barometer is 751.9 m.M. te Seijidsfjord. VERWACHTING. (Geldig tot den avond van 11 April.) Zwakke, doch matige Westelijke tot N.W. wind. Ge deeltelijk bewolkt. Voorloopig nog weinig regen. Zelf de temperatuur. 2de KLASSE, 4(1,e TREKKING HOOGE PRIJZEN f 20.000: 18293. 1V f 400: 13325. f 100: 12071. Prijzen van f 30. 349 2778 7450 9253 13066 14941 17056 18954 799 4509 719 977 349 15299 297 971 849 815 853 10410 510 343 422 19513 974 873 924 452 866 349 660 576 In matige draf. Fr is lalle kans op, dat binnenkort alle motorbus sen en motorcabs, die te Londen rijden, voorzien moe ten zijn van een toestel, dat een bel aan het luiden brengt zoodra de vastgestelde snelheid wordt overschre den. De politie heeft reeds proeven genomen met een I toestel, uitgevonden door Sir A. Bruce, en 't heeft goed voldaan. Een dwingelandij. I Uit New-York wordt een kras staaltje van de dwiu- gelandij van een werkliedenvereeniging gemeld. Daar I was in een „wolkensehraper" een bronzen gietstuk I geplaatst, 't Zat er al enkele weken, toen ontdekt I werd, dat de vorm, waarin het stuk gegoten was, door een niet-aangesloten werkman was gemaakt. Dat wil zeggen: de iman was bij de gewichtige ont dekking wei aangesloten, maar toen hij den, vorm maakte, was hij nog „seab". De werkliedenvereeniging heeft daarop als eisch ge steld, dat dit gietstuk zou worden weggenomen en vervangen door een stuk, dat gegoten was in een door een aangesloten werkman, gemaakten vorm. De eigenaar weigerde, maar deze weigering is hem duur te staan gekomen. Al de werklieden, bijna 300 in getal, staakten den, arbeid. Na zes weken gaf de eigenaar toe, maar toen had hij aan de werklieden ook loon uit te keeren voor de zes weken, waarin zij geen slag hadden gedaan. De vagebond als millionnair. Met den ondertitel: het zijn sterke beenen, die de weelde kunnen dragen. De heer Craig had sinds lange jaren, het weinig- vette, maar vrije beroep van landlooper uitgeoefend, en de staten van Noord-Amerika met betreurenswaar dig schoeisel, maar opgew-ekten geest, doorgezworven. Zijn familie, rijk, maar fatsoenlijk, had hem sinds lang verloochend. Op een goeden dag, die echter voor den lustigen vagebond helaas noodlottig zou blijken, stierf zijn mama, die hem een zeer groot vermogen naliet. Nadat nu Craig de eerste uitkeering, ten bedrage van 1000 pond, in handen, had gekregen, kwam hij op het denk beeld, zijn vroegere zwerfgenooten te onthalen, zooals zij het in lang niet gewoon waren geweest, en waar schijnlijk zelfs wel nimmer. Hij noodigde hen uit, lederen, avond met hem te gaan dineeren, en beschikte stellig over een soort humor, die min of meer naar de galg riekte; want hij stond er bepaald op, en stelde als voorwaarde, dat zijn gasten in hun gerafelde, gore, onooglijke kleeren zouden verschijnen, ofschoon de vorstelijke maaltijden in het fijnste hotel van Colorado Springs plaats von den, de disch met zilver en bloemen gedekt was, en de kellners in ijzingwekkende deftigheid rondgleden, gehuld in rok, galavest en witte handschoenen. Een gansche week hield Craig het vol met deze weelderige diners, die met de regelmaat van een uur werk ontaardden in woeste drinkgelagen, waarbij men elkaar zelfs, ter meerdere vroolijkheid, met vuisten en stoelen te lijf ging. Toen ging het niet langer. Want de heer Craig was dood. De vagebond-millionnair, te zwak van beenen, was gebleven in een aanval van delirium-tremens Tel. Koninklijke wandelstokken. Koning Edward VII is verzamelaar van wandelstok ken; hij Leeft er meer dan 200. waarvan sommige ware kunststukken zijn. De stok, die den bezitter even wel het kostbaarst is, dat is de wandelstok van ko ningin Victoria. Die stok is vervaardigd uit een tak van den beroemden eik van Bosco-bel. welks dicht bladerdak Karei' II veroorloofde den ruiters van Crom- well te ontsnappen. Vroeger was deze wandelstok voor zien van -een knop met het wapen der Stuarts; doch koningin Vicloiia had deze laten vervangen door een fraai bewerkt Hindoe-hand va Isel. afkomstig uit de schat ten van Ser inga pa tam. Een staking. Zooals de ouden zongen, piepen de jougen. Te Osny. een klein plaatsje in het, departement Seine-et-Oise. staken sinds ruim drie maanden de leer lingen van ©en meisjesschool. De dametjes, die niet ouder zijn dan 14 en 15 Jaar,, hebben den Oorlog verklaard aan hun juffrouw en voordat de postbe ambten zelfs nog maar droomden van een beweging tegen den lieer Simyan klonk hun Strijdkreet reeds door de schoollokalen: a bas Madlle Fans. En zij hebben haar zin gekregen ook i Gestelmd door haar ouders, en niettegenstaande de pogingen van den sous-prefect om juffrouw Faris do hand boven het hoofd te houden, hebben zij de juffrouw gedwon gen haar ontslag te nemen. Aan een journalist verklaarde de overwonnene, dat zij: het slachtoffer was van. partijhaat. Zij was vol bloed republikein en dat kon men haar niet verge ven. Zij werd van allerlei intriges beschuldigd en het lasterpraatje, dat zij zich overgaf aan sterken drank, werd gretig geloofd. Ontploffing. ROME, 9 April. Hedenochtend te 10 uur 20 had er een ontploffing plaats in een huis van den Borgo Pio op ongeveer 400 M. afstand van het Vaticaan. Een plafond is naar beneden gestort en een gevel staat op instorten. De brandweer verleende hulp. De ontploffing was te wijten aan dynamiet, dat ge bruikt zou worden voor de vischvangst in de Tiber. Er zijn enkele personen gekwetst, onder welke twee zeer ernstig. Nog steeds gevaar. Het gevaar voor een nieuwe staking der Fransche post- en telegraafbeambten is nog steeds niet van de lucht. Het Paris Journal althans deelt mede, dat de secretaris van, de algemeene vergadering der post- en telegraafbeambten aan een der redacteuren heeft mede gedeeld, dat hij binnenkort den minister van openbare werken Barthou zou herinneren aan de beloften, die deze indertijd had gedaan, ook omtrent den ondermi nister Simyan, die nog steeds in functie is. Wanneer de regeering hare beloften niet gestand mocht doen, verklaarde de secretaris, dan zou de staking opnieuw uitbreken. Brandgevaar in de Amerikaansche huizen. In Amerika bouwt men veel van hout. San Francisco bestaat zoo goed als geheel uit houten hui zen en zoo ook Los Angeles. En een groot percen tage van die huizen zijn rooming-houses. Daar wo nen dan talrijke families in één groot houten gebouw op elkander gepakt. Bij: den houw van het huis (is cr meestal reeds op gerekend, dat het voor rooming- housc moet dienen en is elk plekje benut. De vei ligheid komt er minder op aan. Daar wonen ze dan. tien of meer families; elke familie doet zijn eigen huishouden met zijn eigen for nuisje. Dat is hier zoo de gewoonte. Een familie neemt liefst housekeeping-roomsdat zijn kamers, waar alle keukenbullen en alle kookgerei in present zijn +- ook bet fornuis. Nu zijn die Amerikaansche fornuizen meestal .uit den booze Men zweert hier bij gasolineverbitting. niet tegenstaande tall'oozc ontploffingen en branden door di© gevaarlijke gasolinefornuizeu ontslaan vruchtbaren en ondankbaren grond \an onze Voet en verdwijnen in het niet. Vaarwel tot wecr^ maakt plaats voor onzen opvolger. Nu doen wjj j voor u. wat satan, voor u niel doen zal nanieljjj, wij verlaten u.' Door kolendamp gestikt. Te Reidenburg (Oost-Friesland) zijn ra den n.a.c;r van Woensdag op Donderdag de onderwijzer j., vrouw en twee kinderen door kolendamp gestikt, jv avond te voren had men de brandende kachel gf^ sloten. Een treurig geval. In het Oldenburger stadje Bant gaf eergisteren Je vrouw van een arbeider haar drie kinderen, die v:.- kouden waren, een oude, en waarschijnlijk bedor^ medicijn; alle drie de kinderen stierven na -korten,^ onder vergiftigingsverschijnselen. Een flinke Koning. De Tribuna verneemt uit Messina, dat Keizer Wu. helm op weg naar Korfoe een uitstap naar het g, bied van de aardbeving in Italië zal ondernemen. Koning Victor Emanuel moet zich in scherpe woot. den hebben uitgelaten over den geringen voortga^ dien het werk te Messina maakt. Hij heeft de bom! meesters van de gemeente, die hem wilden vergezel len, verzocht, aan hun werk te blijven. Waar men vet. wachtte, dat de Koning voorhij zou komen, heeft in allerijl stapels vervuilde matrassen en doode 1% den opgeruimd. De Koning heeft aan de menschen, die hij ontmoete rechts en links inlichtingen gevraagd en hun beloof,) dat hij zou zorgen, dat er spood geanaakt zou word^ met het herstel van den gewonen toestand. Een wanhoopsdaad. De oudste man van Servië, de il5-jarige Kosta kolic, heeft door een geweerschat een eind aan zjjt leven gemaakt. Hij leefde In goeden doen te Krajltovac bij Prokoeplje. In den laatsten tijd was hij gaan suk kelen en zoodoende verloor hij den moed, om te bljj. ven leven, Nikolic had in den Servisehen bevrijding», oorlog flink meegevochten. Wat bijgeloof doen kan. Een geval van bijgeloof, zooals het misschien ntet zoo ontzettend is voorgekomen in de als duister ge schilderde middeneeuwen wordt uit het Hongaarscht plaatsje Satoralja-Ujhely gemeld. In de gemeente Vagas werd een jonge boer, Georj Szerasi geheeten, waanzinnig. Zijn vader wendde ziel tot eenige vruowen in het dorp, die den naam hadder alle mogelijke ziekten te kunnen genezen. Deze dee] den den rampzaligen vader mede, dat zijn zoon dooi den duivel bezeten was, die slechts door gloeiend ijzei kon worden uitgedreven. De door bijgeloof verblinde vader nam dit grif aan, bond zijn zoon aan handen en voeten en roosterde zijn zoon op een gloeiend gemaakte ijzeren plaat. De duivel werd ongetwijfeld uitgedreven, maar te- vens het leven van den beklagenswaardigen knaap, die onder vreeselijk lijden aan de schrikkelijke brand wonden stierf. In opschudding. Uit St. Blazey, een stadje bij Bodmin in Cornwall, wordt gemeld, dat een waanzinnige met een geweer de gansche gemeente in opschudding heeft gebracht en nog brengt, zonder dat het gelukt is, hem te vat ten. De man was een paar jaar geleden uit een krank zinnigengesticht ontslagen en woonde met zijn 80-jarige moeder in een klein huisje. Eergisteren nu begon hjj met een dubbelloopsgeweer plotseling op een paar kleine jongetjes te schieten, die achter het huis speel den; een werd aan den slaap gewond. Toen 'n agent den gek wilde arresteeren, vuurde deze op hem, zonder evenwel te raken; een smid, die hulp kwam bieden, kreeg een schot dwars door de hand, die afgezet moest worden; daarna verwondde de razende man nog een matroos en een werkman en vluchtte; niemani durft hem thans te naderen. een paar uur hel kurkdroge houten rcuzengebouw ver nielden! I De brandweer is hier andere in Angeles prachtig, ze is direct ter plaatse en werkt met een materiaal, dat do bewondering gaande maakt. Maar met al dal hout valt er weinig succes 1c behalen en soms zie je niet éen huis, maar een heel huizenblok door de vlammen, te gronde gaan. Hdbld. De apotheose der kat. De huiskat zal zich weldra bijna kunnen terugden ken in de oude tijden, toen zij door mummies in spc als godheid werd vereerd. In de nummers van 30 Mei en 24 Oct. van the Brit. med. Journal, deelt dr. Bucha- nan zijn ondervinding mede betreffende de beteekenis der kat als voorbehoedmiddel tegen de pest. Uit een groot aantal voorbeelden leidt hij af, dat huizen en plaatsen, waar katten worden gehouden, veel minder door de pest worden bezocht, dan de woonplaatsen, waar de rat onbevreesd binnendringt. Te Baripura bijv,, waar de pest hevig heerschte, bleef de Muzelmansche wijk (50 huizen met 20 katten) geheel vrij. Te Jasa- pur, met een bevolking van 846 zielen, kwamen in 21 huizen 38 gevallen van pest voor. Slechts in een der huizen huist een jong katje. Maar een andere groep van 18 huizen met 23 katten, bleef geheel gespaard. Op enkele sekten na zou de Indische bevolking wel toelaten, dat men de katten in vrede hun instinct liet volgeh, terwijl het opzettelijk dooden van ratten strij dig is met hun opvattingen. Buchanan beveelt het kwee- ken van katten, vooral het beschermen der jongen, zeer aan. Hij heeft een, brief van Kitasato gekregen, waarin deze berichtte, dat men in Japan, op aanraden van Koeh, de schepen, die naar het zuiden vertrekken, reeds van katten heeft voorzien. Nu moet nog worden nagegaan, welk kattehras het meest door de ratten wordt geducht. Niet welkom. De Russische tsaar gaat zich voor liet eerst sinds langen tijd weer eens huiten zijn land wagen. Hij zal met verschillende vorsten van Europa samenkomsten I houden en ook den Franschen president gaan bezoe ken. Engeland zal eveneens de eer hebben. Een bur- gerlijk dagblad, de Daily Mail, spreekt er echter haar I diep leedwezen over uit, dat de tsaar, die weder in het despotisme is teruggevallen, terwijl de vrienden van hervorming en vrijheid in zijn land op het ergst worden vervolgd, nu in Engeland op bezoek komt. DE DOODSTRAF. Of de doodstraf goed is of niet goed, daarover wordt verschillend geoordeeld, en toen in Frankrijk de af schaffing van de doodstraf aan de orde was is daar met veel hartstocht over gedebatteerd. De Utrechtsche hoogleeraar Mr. D. Simons heeft een hoogst lezenswaardig artikel geschreven over de dood straf in Frankrijk, dat de correspondent van het Hdbld. aantrof in het Engelsehe tijdschrift The English Review. Ik zal, zegt die correspondent, slechts een paar aan halingen doen, die ik van belang acht in verband met het feit dat in Engeland de doodstraf nog herhaal delijk wordt voltrokken en zulks dan geschiedt, niet in het openbaar, doch binnen de gevangenismuren, ter wijl in Frankrijk het voltrekken in het openbaar ge schiedt. Dienaangaande schrijft prof. Simons. ,Daar, waar het behoud der doodstraf wordt verde digd, wordt tevens lsachtig aangedrongen op voltrek king binnen de gevangenismuren. Nu brengen de tegen standers van de doodstraf daar, niet geheel ten on rechte, tegen in, dat de wet, die den misdadiger ter dood brengt met gesloten deuren, zichzelve schaamt over haar eigen daad. Dit staat vast, dat voltrekken niet in het openbaar noodzakelijkerwijze de doodstraf moet ontnemen een deel van het afschrikwekkende voor de misdaad, dat er aan wordt toegekend; dege nen, die wenschen af te schrikken door de doodstraf, moeten niet schromen dit in 't openbaar te doen. Maar zelfs als ge deze redeneering niet aanvaardt, zelfs als gij Let uw plicht acht openbaar voltrekken te ver bieden in, het belang der openbare zedelijkheid en orde, moogt ge u niet vleien met het denkbeeld dat ge daarmede afstootende tafreelen voor goed onmogelijk hebt gemaakt. In dien waan zoudt ge gruwelijk bedro gen kunnen worden. Gij hebt slechts te denken aan hetgeen nog onlangs gebeurde in Duitschland bij de executie van Greta Beyer; hoe de menschen toen, voch ten om toegangskaarten tot de „uitvoering"; hoe zoo genaamde menschen van beschaving er gesteld op wa ren het zenuwschokkend schouwspel bij te wonen. Bij aldien gij inderdaad alles wildet vermijden dat het voltrekken van een doodvonnis zou kunnen ontnemen het karakter van een eenvoudig berooven van het leven, dan 'zoudt ge den gevangene, zonder dat hij het wist, moeten toedienen een niet pijn-veroorzakend vergif, dat hem rustig voor eeuwig zou doen inslapen. Op die wijze alleen zoudt ge dooden zonder pijn te veroorzaken, maar dan ook zoudt ge het duidelijk maken dat, ten aanzien der doodstraf, gij in de allereerste plaats be doelt te voorkomen dat de misdadiger ooit weder zal kunnen bedrijven, en niets anders. Maar dan, zooals een Duitsch eriminalogist eenige jaren geleden aantoon de, straft gij niet meer, doch vernietigt gij slechts." En dan,, aan het slot van zijn artikel, er aan herin nerende dat de Fransche wetgever de doodstraf gehand haafd heeft, zegt de hoogleeraar: „Door de doodstraf te behouden, hebben de Fran sche afgevaardigden ais hun meening te kennen ge geven, dat de omstandigheden in Frankrijk de afschaf fing nog niet gedoogen; dat de Fransche gemeenschap voor dien maatregel nog niet rijp is. De vreemdeling kan die beslissing sleohts eerbiedigen, hoezeer hij haar ook moge betreuren, en wel voornamelijk om Fran krijk zelf, want het wijst op ongunstige toestanden in het land. Want, ik aarzel niet te komen tot deze slotsom, die ik in alle bescheidenheid ook voorleg aan de rechtsgeleerden en wetgevers in Engeland: een beschaafd land, waar de maatschappelijke en economi sche verhoudingen goed geregeld zijn; waar de straf wetgeving goed geordend is en het gevangeniswezen goed ingericht; waar de politie berekend is voor haar taak en juist samenwerkt met de wet, zulk een land moet in staat zijn en is in staat het zonder de dood straf te stellen. De uitspraak dat zulks niet het geval is in Frankrijk, kan slechts beteekenen dat de toestan den dn Frankrijk niet zijn wat zij moesten wezen bij het begin der twintigste eeuw. En de wetgever, die zich gerechtvaardigd acht de doodstraf te handhaven, legt zich de heilige verplichting op de afschaffing er van mogelijk te maken zoo spoedig als eenigszins kan." Krantenreclame. Een uitgever van een pas verschenen Japanseh blad kondigde deze nieuwe uitgaaf als volgt aan: De don- Vuül. ual allt5 lw™cnnu lnoet worden ge- dcraide schemering, zoo is de naam. is voorlgeko- Het ontstemt de geesten 8 men uit den schoot der eeuwigheid, waaruit wij: al- J lcn eens kwamen. Het begint den cirkelgang van zijn beslaan met milL'ioenen en millioenen nummers. De stralen der zon. de lichten, dor sterren, de bladeren der hoornen, de halmen van het gras. de korreltjes van het zand. do harten der tijgers, olifanten, scha pen. eenden, mannen en vrouwen zijn cr op geabon neerd. Van nu af zal dit blad in het heelal stro omen als ©en rivier, dio zich uitstort in den Oceaan. Do meesters in het uitdenken van uitgeversbedenk- sels zijn de Amerikanen. Zoo kan een dagblad te Chieago zich de eer toe rekenen. pp de ondeugendste manier zijn lezers van den vooruitgang der concurrentie op de 'boogie gehou den te hebben. Bovenaan het blad drukte de uitge ver met vette letters het volgende: „Onze collcga.de Chieago Million. .heeft zijn uilgave verdubbeld. Een tweede man, hoeft oen nummer gekocht." Nog oorspronkelijker deelde een andere dagbladdi recteur het ophouden van zijm krant mee. Hij schreef in het laatste nummer: „Met dit nummer vouwt de Herald Banner hare lelie-blanke banden over haren boezem samen en strekl stervend haar rosé voetjes naar dc bloemen der aard uit. Milburn in de Ver- eenigde Staten is van nu af zonder blad. nadat Mil burn reeds koelbloedig ooggetuige van den doqd van twee bladen geweest is. .'15.1 Dollars heeft het onze firma wkost. opi deze stad het dicht der beschaving i» scheidten. Nu schudden wij het stof van dezen on- Christelijk-Historischen en Antirevolutionnairen. ..De Standaard" is niet bijster goed te spreien over de houding van de Christelijk Historischen ten opzichte van de anti-revolutionnaire partij. De beken de motie van dc Sneeker Districts-vereeniging van de Christ.-Hist. Unie heeft, naar het schijnt, den emmer van hel anti-rev. geduld doen overloopen; althans zij geeft „De Standaard" aanleiding tot het plaatsen van de volgende driestar: In Friesland zou zitten blijven wat zit, en op de overige districten zou men in Friesland zelf aceoord zoeken, of de jachl vrijlaten. Nu heeft mr. Schokking geen nieuwe candidatuur aanvaard, omdat de Synode dit niet toeliet, of hij moet als predikant aftreden. Daarop, zoo zien we tut de „Banier". hel>ben rit Christ.-IIist. in Harlingen dr. De Visser gecandideerd. Doch hiertegen komt men nu op. en zegt. dat men nu in Sncek met een eigen candi-daat van de oud- Friesche partij zal uitkomen. Wat, zoo vragen we. blijft er op die manier van het aceoord over'.' De Friesche partij is nu in de Ghrist. Ilist. Unie opgegaan. Een deel der partij gaat in Harlingen te gen den zin der Oud-Friezen in. En nu zal men dit op ons wreken, en ons iid het voetje pogen te lid' ten. In Amsterdam hebben de drie partijen een eigen accoord aangegaan. In gevolge dit accoord zou distrid VIII ons zijn toegewezen. Doch nu reeds kun mei in alle bladen lezen. dat. niettegenstaande dit accoord de Lhr.-Hist. niet op onzen candidaat stemmen zul len. Te Leiden, waar eenige weken geleden bij de wel houdersbenoeming de Christ.-IIist.. van wat herkom! ook. met de Liberalen saamgingen, is nu hetzelfd spel weer gespeeld om den lieer Pera, een anli-rr volutionnair Gemeenteraadslid, uit een Commissie weren. We spraken bij liet eerste geval van „kwaal bloed'. Ook dit zal de samenwerking hij de stem bus niet bevorderen. Ook dal men in de Christ.-Hist. pers nog aI toe zoo schamper zich over ons uitlaat, door b-v- de anti-revolutionnaire partij in de Kamer voor k°P pig uit te maken, omdat ze met een groot deel Roomsch-Katholieken legen het amendement-Van Wij1' bergen stemden, bevordert den geest van samenwer king niet. Vooral mei de stembus in liet zicht, kond 'I 0IlS 'oor. dat alle twistgeschrijf moet worden geslaakt. en \FI)EHI,AM)S(H KKIIYOIOIDK «EMEIlVTf Schagen, le Paaschdag, 's morgens 10 uur, Ds. BeM°an' 2e Paaschdag, geen dienst. - Broek op LanKrndtJk, 9 April 1909. Roede kool f8.- a f 21.- Gele k°o1 f7.-a f 19.- Witte kool f?,— af 20.— Ulen f 5.60 a f 6.— - Noord-Sclinrwoude, (Dorp). - 10 April 1909. Roode kool f12.— a f22.— Witte kool f 10.— a 20.- Gele kool f8.-af 16.— Uien f 6.— a f 6.50 per baal. - IVlenw Leven. Station Noord Scliarwonde. - 9 April 1909. Roode kool f 22.— a f 28.— per 100 stuks- Roode kool 2e srt. f 18,a f 21.— Kleinere f8,— a f 16,— Gele kool f a f Gole kool 2e srt. f 18,a f20.—

Schager Courant | 1909 | | pagina 2