53e Jaargang. No. 4483. Zaterdag 10 April 1909. DERDE BLAD. Buitenlandse!] Nieuws. Uit en voor de pers. Gemengd Nieuws. Binnetikjftdsch Nieuws. DE GEVOLGEN VAN DE BALKAN KWESTIE. Dc kwestie is achter den rug zoogenaamd, maar do naweeën doen zich nog steeds gelden. Zooals bekend, wordt het Duitschland geweten, dat eindelijk Rusland heelt toegegeven en zoodoende Oosten rijk zijn zin hoeft gqkregen. De rijkskanselier van Duitschland Von Bülöw heeft met zijn optreden dus groot succes gehad en toch is men in 'Duitschland niet zoo heel erg ingenomen met dit succes. Velen in het üuitsehe rijk beweren dat de misnoegde stemming bij Duitsehlands mededingers door deze overwinning ontstaan, duur zal moeten worden betaald. In een hoofdartikel in het Berliner Tageblatl dat „jj aan dc N. Grt. onllecnen, sluit de gezant Rasch- ([o'u zich l>ij: deze meening aan. Rij: vindt dat Duitschland zeker geen twijfel- had moeten laten aan Êijn hondstrouw tegenover de Do- nau-monarchie, maar overigens zich op den achter- .grond had moeten houden. Daarbij: zouden, meent juf. de Oostenrijkers meer gebaat zijn geweest en zou Duitschland niet allen haat en wrok van den vreem de op zich vereenigd hebben. Duitschland heeft de ontknooping der crisis uitgelokt of althans bespoe digd. Het trof gelukkig dat tegelijkertijd de Servische kroonprins van tiet politieke tooneel' trad en de oor logspartij te Belgrado daarmede haar lioofd Verloor. De schrijver geloofl dat Rusland vroeg of laat toch zijn openlijken en geheimen tegenstand had moeten opgeven, omdat het Servië onmogelijk eenigen steun van belang had kunnen verschaffen; dat het vroeger topgaf wordt door de heele wereld aan de tusschen- komst van Duitschland toegeschreven, liet staat trou wens vast dat hel onderhoud in de laatste week van Maart door den Duitschen gezant te St.-Petersburg met minister Iswolski gevoerd, dit verrassende resultaat op leverde. De huilenlandsche pers noemde het optre den brutaal, sprak van oo'rlogsbcdreigingen. van een Keizerlijken brief... Tegenover de besliste verzekering van de Norddeut- sche dat het optreden te St. Petersburg zoo welwil lend en vriendschappelijk mogelijk was. dient wie an ders meent, met tegenbewijzen aan te komen. „Tot zoolang moet men. zegt de schrijver ..gelooven, dal de Russische minister aan Duitsehlands vriendschap pelijke vertoogen bereidwillig en zonder pressie ge hoor hoeft gegeven. Is dat echter zoo. dan wordt daarmee bewezen hoe gretig de Russische regeering de gelegenheid aangreep, uit het slop te komen, waarin zij: geraakt was door het streven om Servië te steu nen,. Onze diplomatie zou dan inderdaad met de een voudigste middelen een sterke uitwerking hebben ver kregen." Maar had dat niet beter aan Oostenrijk zelf kun nen zijn overgelaten? In Rusland zelf is men over het plotselinge toegeven van de regeering uiterst onaan genaam getroffen en dat komt niet op Oostenrijks, maar vooral op Duitsehlands rug neer. Ten slotte draait het er nog op uit, zegt Raschdau, dat Duitschland een goed deel der kosten van de Bosnische ruzie zal moeten dragen! En hij vraagt daarom of Duitschland niet zonder noodzaak zich een uitspanning getroost heeft, die het in de laatste tientallen van jaren voor zijn eigen belangen herhaaldelijk weigerde te verleenen. „Aan den eenen kant beweert men bij ons niet betrokken te zijn bij de Oostenrijksche poli tiek, aan den anderen stelt men zich zonder voorbe houd in dienst van vreemde belangen in het Oosten. Blsmarck leerde anders." Tot zoover Raschdau, schrijft de N, Crt. Aan den lateren geschiedschrijver het antwoord, of Duitschland de, althans tijdelijke belangrijke versterking van zijn aanzien te duur zal betalen. Zeker is de tegenwoordige tijd niet met dien van Bismarck te vergelijken. An dere lessen leert hij. Ternauwernood had de ijzeren kanselier zich op Friedrichsruh teruggetrokken, of het wachtwoord, waarmede de Keizer hem liet gaan „Der Kurs bleibt der alte" verflauwde. En welk een omwenteling onderging heel de politieke constellatie van Europa sedert Bismarck verklaarde, dat de Oostersche quaestfe hem de botten van een Pruisischen grenadier niet waard waren! Juist naar den Bosporus zou de strijd om invloed, de wedijver der mogendheden zich steeds meer verplaatsen. Tegelijk is de vrees voor oorlog dermate toegenomen, dat de prejnie op moed of overmoed rees. Men denke aan de nederlaag, die Duitschland in Marokko zou ge leden hebben zonder het vermetele optreden, het reeht- streeksche dreigen met een oorlog, waarmede het Del- casse tot aftreden dwong en Frankrijk verplichtte, aan den Raad der mogendheden een quaestie voor te leggen die het met Engeland alleen dacht uit te maken. Achtte men zich aan de Theems en de Seine thans sterker door de Triple Entente, en de min of meer schimach tige Russisch-Italiaansche toenadering, dan hing er voor Duitschland alles van af, dien waan teniet te doen, en te. toonen dat Servië niets achter zich had dan een machteloozen beschermer. Het diplomatieke Tsoesjima waarin Iswolski zijn land voerde was zoo zeggen echter de Duitsche offi- cieuzen geen gevolg van „Duitsche brutaliteit", en ook ging het hier niet om het „bissehen Bosniën" waarover in het begin de strijd gevoerd werd. Dat wilde de Triple Entente slechts tot aanleiding nemen om haar meerderheid over het Middeleuropeesche ver hond te bewijzen en die poging mislukte. Het kan zijn dat Times en Temps gelijk hebben met booze gevolgen voor ds toekomst te voorspellen uit hetgeen eerstgenoemd blad kenmerkte als „gevaar lijk dicht komende bij een poging de politiek van Eu ropa te beheerschen en voor te schrijven". Het is mo gelijk, dat samenwerking van Frankrijk en Duitschland, te rechter tijd een oplossing had kunnen teweegbrengen, „zonder krachtproef, pressie of vernedering", maar ze ker is, dat men de hevig bewogen golven als door een tooverslag heeft zien bedaren. Servië heeft de wape nen neergelegd en Montenegro heeft een verklaring af gegeven, die den wg tot vriendschappelijke betrek kingen opent. Bulgarije en Turkije zijn op het punt, het eens te worden zooals Turkije dank zij de be krachtiging op 6 dezer van 't protocol in het Turksche Parlement thans met Oostenrijk tot volkomen over eenstemming is geraakt. En alle mogendheden hebben toegestemd tot de opheffing van art. 25 van het trac- taat van Berlijn, zoodat zelfs te Londen en te Parijs, waar het eerste conferentieplan werd ontworpen, een conferentie thans overbodig wordt genoemd. Ons dunkt, dat Bulow zijn Paaschreis naar Italië Kaar de pers hem een zeer hartelijk welkom toeroept, 'ton aanvaarden, niet alleen met voldoening ov<bi e resultaat der laatste weken, maar zelfs met een Serust hart voor de toekomst. ENGELAND BANG VOOR DUITSCHLAND. Duitschland wordt niet alleen met een scheef oog «aangezien door Rusland en Frankrijk, 't is ook Enge- 'and dat steeds dit land en zijn streven in de gaten houdt. Duiitsc.hiand den baas blijven ter zee is het pa rool van eiken Engelschman. Wanneer er door Keizei Wilhelm een schip wordt gebouwd of geld voor uit breiding der oorlogsvloot wordt aangevraagd, heeft dit dadelijk een koortsachtige scheepsbouwwoede in inge land als gevolg. Dat hebben we vooral den laataten tijd hunnen zien, hoe voor de idee vlootuitbreiding overal ®h met allerlei middelen propaganda is gevoerd. Het was een middel der oppositie om de regeering die niet V scnoeg aan dien roep om meer oorlogsschepen scheen te gehoorzamen, eenige onaangename oogen- nkken te bezorgen. Dreadnoughts moesten ër gebouwd worden om des noodig Duitschland te kunnen verplet teren. Oostenrijk schijnt ook door die ziekte aangetast, ook daar zullen drie van die reuzenbarken worden gebouwd. Daartoe zullen d >11 in de volgende jaren belangrijke bedragen worden aangevraagd op de niarine-bcgröo- ling. en zoo zal de begrrtoting, die voor dit jaar oen totaal van nog slechts (i.'i millioen kronen aanwees, voor 1910 circa 110 millioen kronen, dus ongeveer het dubbele, eischen. en voor 1911 eveneens belang rijk worden verhoogd. Zou dit soms voor de regcering van Engeland een reden zijn. oni meer „Dreadnoughts" op stapel te zei len? 'I Lijkt haast ecu paskwil, want de Oostenrijk sche reuzensdiepen zullen de Aliddellandsche Zee wel nooit uitkomen, maar „John Buil" is nu eenmaal bij zonder gevoelig voor alles wal zijn heerschappij Ier zee zou kunnen bedreigen. I Teekenend voor de stemming aan de overzijde van hel Kanaal is, dat het geroep om „meer schepen" zjeh niet beperkt tol vaartuigen die de zee bevaren. üok een luchtvloot moet Engeland zich verschaffen, zóó machtig, dat die van een andere natie er nooit tegen op zal kunnen. Immers, al bezit Engeland een overwegend sterke zeemacht. zoodra een vreemd leger uit de lucht in het land kan neerdalen, of van boven af de zeevloot vernield kan worden, heeft Enge land even goed de bevoorrechte positie verspeeld, die1 een eilandenrijk geniet. Daarom dringen vele patri- otten er op aan. dat hetzelfde beginsel' dal voor dc zeemacht gehuldigd wordt (dat de ErigeUehe vloot sterker moet zijn dan de twee sterkste vloten van an dere landen Ie zanten) ook op de luchtvloot zal wor den toegepast. Wie zich op dil standpunt plaatst heeft zeker ge lijk, als hij zijn landgenooten aanspoort om zoo spoe dig mogelijk een groot aantal luchtkruisers te hou wen. Want op 't oogenblik is Duitschland reeds in 'l bezit van drie goed bruikbare luchtschepen, terwijl' Engeland er slechts één heeft, dat zijn kunsten nog zelden heeft vertoond, Daarenboven schijnt men in Duitschland voornemens te zijn, binnen korten tijd nog twaalf luchtschepen 1e bouwen. Engeland zal dus grooten spoed moeten maken, wil het de „twee-mo- gendheden-standaard" óók op de lucht-macht toege past zien' Eergisteren werd te Londen op Mansion-House, on der leiding van den Lord Mayor, een voorname ver gadering gehouden ter bevordering van liet „Lueht- verbond" van het Britsche Rijk. dat ten doel heeft aan dc Kngelschcn in de lucht dezelfde heerschappij te verzekeren als zij reeds Ie w&ter bezitten. Dc Engelsche bladen behandelen nu in lange arti kelen de quaestie vaiï „Engetends achterlijkheid in de lucht". Verscheiden unionistische kranten vallener de regeering om hard. Die was weer krenterig ge weest. had er niet genoeg voor over geliad. Neen. dan deden dc Fransche en de Duitsche regcering andere' Doch zulke bladen vergeten, dat Zeppelin in Duitsch land en verscheiden Fransche luchtvaardere geheel bui len de regeering 0111 hun doel hebben bereikt, en dat eerst officieele aanmoediging volgde na behaald suc ces Ook het Britsche gouvernement zal 1111 wel wat doen. maar het geldbezwaar weegt niet gering. Mén zegt dal de kanselier der schatkist. Lloyd George. de staatsbegrooting niet op 22 dezer bij het Parlement zal kunnen indienen, zooals hij beloofd had. maar op zijn vroegst een week later. Zelfs zou in den boe zem van hel Kabinet over de begrooling weer on- eenigheid gerezen zijn. Allicht dan over de quaestie der nieuwe belastingbronnen, want ook Engeland slaat voor een enorm tekort. En dan willen de Unionisten nog. dat weer zooveel cxtra-millioenen aan nieuwe luchtkruisers zullen besteed worden' Enfin, men gaat nu toch ook van particuliere zijde iets doen. Het Lucht-verbond van het Britsche Rijk is tenminste voornemens een inschrijving te openen 0111 20.000 of 30.000 pond bijeen te krijgen, teneinde er een Zeppelin voor te bouwen en die aan het land ten geschenke te 'geven. De Berlijnsche correspondent van de Daily Mail vindt het intussehen nuttig, hij zijn landgenooten, de vrees voor de Duitsche luchtvloot er in te houden. Hij vertelt, dat het Duitsche legerbestuur drie soorten bom men onderzoekt om uit luchtschepen te werpen. De eerste moet gebouwen, oorlogsschepen, dokken, enz. vernielen; de tweede is een vurige bom om gebouwen en luchtgevaarten in brand te schieten; een derde is een stinkbom om de bevolking van forten en steden te bedwelmen. Ook handgranaten zullen niet versmaad worden. De proeven, genomen met geweren en kanon nen om de kwetsbaarheid van luchtkruisers te bepa len. hebben aangetoond, dat ze zeer moeilijk te raken zijn. De luchtschepen zijn er en geen, groote Mogendheid kan daar het oog voor sluiten. De Fransche Minister van Oorlog heeft zelfs een prijsvraag uitgeschreven voor een bestuurbaren luchtballon, die als luchtkruiser zal kunnen dienen. De eerste prijs bedraagt 5000 fres. Een officier van de luchtschippersafdeeling verklaar de aan een medewerker van het Journal, dat Fran krijk ten opzichte van militaire luchtschepen „beden kelijk" ten achter staat bij Duitschland en Italië. Duitschland heeft 6 bestuurbare luchtschepen, Frankrijk slechts 2. Conclusie; Frankrijk moet er alles op zetten, 0111 een even sterke luchtvloot te hebben als Duitschland en Italië. Inderdaad, als de Franschen zoo uit den hoek komen, mogen ook de Engelschen zich wel wat harder reppen. Naast den strijd om de heerschappij ter zee zullen we nu die krijgen over de lucht. Daar is een zeer veel belovende toekomst voor de Engelsche belastingschul digen. Sijmen betaal" CASTRO. Aan Castro, eens de machtige dictator van Venezuela die groote en kleine mogendheden dorst te trotseeren, I wordt nergens meer rust gegund. Op Martinique, waar liij eerst korten tijd vertoeft en scherp bewaakt wordt, is hem aangezegd, dat hij ten spoedigste het Fransche grondgebied moet verlaten, op Trinidad willen de En gelschen hem niet hebben en, uit de laatste telegram men blijkt, dat ook de Vereenigde Staten hem den toegang tot hun grondgebied, voor zoover dit op niet te grooten afstand van de Venezolaansche wateren ligt. zullen ontzeggen. De regeering der Vereenigde Staten had, volgens een mededeeling uit Washington aan de New-York Herald, aanvankelijk met zekere voldoening gezien, dat Castro zijn tenten te Fort-de-France wilde opslaan, wijl het hem van daar uit onmogelijk zou zijn een expeditie te organiseeren, zonder dat zulks bekend raakte, terwijl zij groote bezwaren had tegen zijn ver blijf op Trinidad, omdat hij van daar de Orinoco had kunnen opvaren en, zoo een revolutie verwekken. Nu echter de Britsche en Fransche regeeringen den oud president nergens op hun gebied een schuilplaats wen- schen te versohaffen, heeft ook de regeering der Ver eenigde Staten maatregelen genomen om hem den toe gang tot haar gebied te beletten. Zijn, vrouw is intussehen doorgereisd naar LaGuayra. Met dc gezondheid van Gastro moet het niet schit terend gesteld zijn. Nadat hij van een morgenrit teruggekeerd was, werd Castro plotseling ziek; hij kreeg zware pijnen in het onderlijf en aan de wonde, die hij de operatie te Berlijn was gemaakt. Dc wonde is over een lengte van een groot aan tal centimeters opengegaan en zijin toestand is bepaald 'tocd hem werd medegedeeld, dat de Fransche re geering hem hel verder verblijf verbood, verklaarde hij ziiïks nicl Ie kunnen gelooven. De oud-liberalen in 't gedrang. Het vrijzinnig-democratische cfcgblad „Land en Volk" heeft de oud-liberalen gedreigd, in verband met de mogelijkheid, dat zij in districten, waar een vrij zinnig-democraat in herstemming zou komen mc(.een candidaat der rechterzijde, een eigen candidaat zou den stellen. F11 het blad schreef toen Zij zijn natuurlijk volmaakt vrij, om deze lactiek tc volgen. Maar ziji is te verstaan door de onzen als een verklaring van oorlog op leven en dood. Moet het. dan zal de strijd worden aanvaard, ten prol'ij- Ie van rechterzijde en sociaal-democraten. Als deze vijanden dan maar gelieven te begrijpen, dat noch bij eerste, noch bij' herstemming, een vrij zinnig-democratische stem voor dc hunne zal zijn. Zij moeten maar eens narekenen, met hun hoe- velen zij dan in liet najaar zullen terugkceren. Waarop dc „Nieuwe Courant", het orgaan der oud- liberalen. vroeg: „Uit welke verschijnselen (rekt het orgaan dezen horoscoop ten aanzien van de tactiek der vrije liberalen?" De „Nieuwe Courant" noemde enkele districten, 0111 do beweringen van „Land en Volk" te logenstraffen, doch schreed er meteen hij. dat de vrijzinnig-demo craten geen'' consideratie v; len verwachten «an de vrije liberalen moe- Fti wat dc herstemmingen betreft, schreef dc „Nieu we Courant" '"„Land en Volk" zinspeelt op «te houding, welke de vrije liberalen zullen aannemen als het in tweede in stantie gaat tusschen een man van rechts en een 'so ciaal-democraat. 1 huis blijven of rechts stemmen zal dan. veronderstelt het blad, ilict alternatief zijn. Hierin kan liet wel juist zien. Men zal de posi- tie na de eerste stemming natuurlijk uit algemeen- politiek oogpunt hebben te bezien, maar dat zij al heel kritiek zon moeten zijn, om vrije liberalen tot 't stemmen op een sociaal-democraat te bewegen, staat vast. En de keus tusschen onthouding en rechts stem men zot in dergelijke herstemming^-gevallen wel be paald worden door den persoon van den rechl-schm candidaat. „Het Vaderland", het orgaan der Unie-liberalen, komt zich thans ook in liet geding mengen en dringt harerzijds tegen de oud-liberalen op. Het blad zet uitvoerig uiteen, dat de oudriibcralen in twee hoofd-fractiën uiteengaan, „wier denk beelden genoegzaam verschillen om een consequent en doel-1 bewuste politieke houding te beletten". Het zijn de oud-liberalen, wier sympathieën ©enigszins naderen tol 't de nationalen en Christelijk-historischen e:n dan een fractie, die niet zoo conservatief is, en zich kenmerkt door afkeer van het eleriealisme. En dan zegt het blad: Voeg hierbij, dat dit deel der partij zelfs den schijn niet zou willen loopen van te breken met het meer conservatieve deel. zooeven genoemd, welke breuk haar van de hulp van zekere intellectueel© krachten en van sommige economisch zeer sterke bondgenoo- ten zou kunnen berooven, en het kan niemand ver wonderen ,dat de politieke stelling der oud-liberalen groote onduidelijkheid vertoont, dat men niet weet wat men bij: de a.s. verkiezingen aan hen heeft en dat hun houding in het eene district afwijkt van die in het andere. Persoonlijke motieven schijnen somtijds den doorslag te geven. Ten slotte dringt het btad weder aan op kleur be kennen door de oud-liberalen. Er werd zoo hard mogelijk gestampt, enkelen hiel pen zelfs met den mond mee, „boem... boem'" Volgens oude gewoonten stellen de kinderen er een eer in aan het ondereinde van lmn palmtak door het zware stampen, een groote vezelpluim te krijgen. Wie de grootste heeft, heeft het hardst ge stampt, vandaar de eer. Na afloop der plechtigheid, als men het zoo noe men kan, toen de palmen gewijd waren, trokken allen naar huis, om ze dadelijk aan de baleons of raam kozijnen te bevestigen. Het bijgeloof der kinderen brengt dan mede, dat ze die zoo hoog mogelijk van den grond dragen, want heeft de vezelbos dien geraakt, dan is de wij ding er van weg, en brengt de palmtak ongeluk over het huis. Door het blijde zonlicht, de palmen hoog in de armen, voorzichtig om niet te vallen, gingen ze al len vroolijk babbelend door de straten, elkaar ver halend boe hard ze wel gestampt hadden, en elkaar den vezelbos toonende, dien zij er aan gekregen hadden,. Hier buiten was het alles weer mooier en plech tiger, de wuivende gele palmtakken waren als gou den aren in bet blij-stralende zonlicht. Thuis worden dan gauw de palmen aan, de balcon- stijlen bevestigd, waar ze blijven tot het volgend jaar, en het huis voor ongelukken, en, ziekten beschermen. Alleen enkele halmen worden er uitgesneden, em tot een kruis gevlochten, dat aan de binnenzijde boven de deur wordt bevestigd. Dat deze „Domingo de Ramos" (Palm-Zondag) iets plechtigs heeft, kan ik helaas niet zeggen, tenmin ste hier te Barcelona niet. Deze oude gewoonte, de palmen naar de kerk te dragen, is misschien veel van, karakter veranderd, de kinderen maken er nu een pretje van. Op den vreemdeling, aan, deze soort plechtigheid niet gewoon, maakt het dep in druk van een groote herrie, iets on-esthetisch, iets onbehoorlijks in de anders zoo plechtig-stille, zwij gende kathedraal. Voor de zoo geheel anders katholieke Room- schen van het Noorden, moet het bijwonen van zulk oen plechtigheid verbazing wekken. Dit is zeker, op Palm-Zondag ga ik nooit meer een kathedraal van Spanje binnen om er een mooie stemming te vinden. Op een ijsschots. De Lokal-Anzeiger verneemt uit Riga, dat eenreus- aohtige ijsschots, waarop zich een 1500 visschers be vonden, zich daar in de buurt van de kust heeft los- gcscheuixi en weggedreven is. Een bark kon 37 man opnemen; van de overigen wist men niet wat er van geworden is. F' Palmzondag. De correspondent van de Nieuwe Rotterdamsch© courant te Barcelona schrijft aan dit blad eenige bij zonderheden over de viering van Palm-Zondag in die stad. Palm-Zondag is voor de Spanjaarden een grool feest. Is het te Madrid en de noordelijke provinciën eenigszins uit de mode geraakt, in Catalonië viert men het nog in grooten luister. Reeds Vrijdag en Zaterdag te voren is op de Ram- bla de Cataluna palmenmarkt. Minstens driehonderd meter ver zijn tentjes opgeslagen, waai" men palin- lakken op speciale manier toebereid verkoopt. Alles wat geloovig is, en geld heeft, koopt zich een palmtak. De armen: korte voor een peseta, de rijkeren voor vijf of tien pesetas, de langeren, soms wel van zes tot acht meter. Deze palmtakken worden in de provincie Alicante. vooral te Elche, gekweekt. I11 het voorjaar, als de jonge takken uit den kroon opschieten, worden die omwonden met slroo of doek. zoodat het zonlicht ze niet bereiken kan. Daardoor blijven ze wit-geel van kleur '|em 'schieten hoog er uit. In het najaar pnijdt en droogt men ze. 0111 tegen Palm-Zondag verkocht te worden. Handige vlechtsters binden de halmen om den stengel in kunstige vormen op, soms als een Chi- neesche toren, dan weer in den vorm van korven met mooie versierselen. Dit gebeurl echter alleen met de korteren. dc langeren worden in natuurstaat op de markt gebracht. Zaterdagavond, wanneer die markt gesloten wordt, ziet men bijna iedereen met een palm in de armen naai" huis wandelenv want het is het beste uur. om ze goedkoop te krijgen. Vandaag al heet* vroeg, werden die palmtakken in de kerken gewijd. In vele 'landen heb ik dien .palm zondag zien vieren.... zoo als te Barcelona echter nooit' De zuidelijke volken 'hebben de gewoonte die ge wijde takken aan het balcon te hechten, waar ze het geheele jaar blijven, en het huis voor ongelukken en ziekten moeten behoeden. I11 Italië. Zuid-Frankrijk. Spanje en Portugal ge bruikt men daarvoor palmtakken, in Noord-Frank rijk laurier- en myrten-lakken. in Griekenland bloem kransen. Zoo trokken dan ook hedenmorgen in processie de palmdragers naar de verschillende kerken. Om half negen stelden de stoeten zich op. De ver schillende gilden met hun aanhangers ieder naar hun eigen kerkgebouw. Even voor negenen stond ik voor de kathedraal van Barcelona. Daarvoor hadden zich een paar hon derd kinderen reeds verzameld, wachtend op liet ko men der processie en het openen der deuren. Volgens heel oude gewoonten waren de kerkdeuren nog gesloten. Enkele minuten voor de klok negen slaan zou, begonnen de kinderen te roepen: -„Doe open.... doe open, wij willen binnengaan, alle zon daren wachten op vergeving'" Dit. in aandenken aan Jezus, die den zondaren den weg lot vergeving opende. Met den achterkant der palmtakken klopten ze op de deuren. Precies om negen uur gingen de breede deuren wijd open en stroomde het volk, meest kin deren, naar binnen. Voor iemand, die een plechtigheid denkt tc gaan bijwonen, .is het een teleurstelling.' Zelden heb ik in een kerkgebouw zulk een herrie bijgewoond. Een katholiek Hollander, gewend aan het plechtig-stille in zijn kerken, zou zich voorzeker geërgerd hebben. Er werd eenvoudig om het een zachte benaming te geven, leen „lolletje" van gemaakt. Onder liet geroep van „Juli" (Catal'aansch. voor Jubilare) stampten dc kinderen met hun palmtakken op den vloer, soms gelijk, dan weer door elkaar, lachend en knabbelend op de meegebrachte taartjes en lekkernijen (ook een traditie). Een Jielsch lawaai. Een jongetje voor mij, dat bij gebrek aan een palmtak, die van een laurierboom had meegebracht, deed uitermate zijn best, en stampte met zijn tak, en rechtervoet, dat het een aard had, tot groot on gemak van de omstanders en mij, wien telkens de bladeren om de ooren zweepten. Een beleefd ver zoek mijnerzijds, een vermaning van anderen, deden hem alleen verontwaardigd omzien. De kinderen schenen er blijkbaar schik in te hebben, hielden het voor een recht dat ze in de kerk, waar zij gewoon- lijk muisstil moesten zijn, nu eens een heidense!) leven maken konden. „T uinbouw-Onderlinge". Eenige dagen geleden werd door den heer H. J. Lo- vink, directeur-generaal van den landbouw, in zijn kwaliteit van voorzitter van den Nederlandschen Tuin bouwraad, de commissie van toezicht en de directie der op initiatief van den Tuinbouwraad gestichte Tuinbouw-Onderlinge, vereeniging uit den Ned. Tuin bouwraad tot het onderling dragen van het bedrijfs risico, geïnstalleerd. De commissie bestaat uit de heeren: D. J. van der Have, te Kapelle bij Goes, G. Kruyff, te Sassenheim, Henry Looymans, te Oudenbosch, B. Ruys, te Dedeais- vaart, G. baron de Senarclens de Grancy, te Vught, C. van Spronsen, te Loosduinen, S. Zeeman, te Zu'.ö- Scharwoude, en zij koos tot haar voórzirier den lieer G. Kruyff te Sassenheim en tot haar ondervoorzitter den heer Henry Looymans, te Oudenbosch. Tot voorzitter van de directie werd door de com missie benoemd mr. H. P. L. C. de Kruyff Jr. Medegedeeld werd dat de heer F. E. Posthuma, thans nog secretaris van, den F.N.Z. op 1 Mei a.s. zijn functie van directeur der Tuinbouw-Onderlinge zal aan vaarden- De directie deed verslag van haar werkzaamheden betreffende de administratieve voorbereiding van de door de Tuinbouw-Onderlinge gestichte Bedrijfs-ongeval- len-regeling. Deze werkzaamheden zullen in den loop dezer maand ten einde worden gebracht. Besloten werd ten slotte dat de Tuinbouw-Onder linge zich in het begin van de maand Mei tot de, be sturen der hij den Tuinbouwraad aangesloten tuinbouw- vereenigingen zal wenden, in de eerste plaats ter vor ming van de UPlaatselijke Ongeval-Commissies en in de tweede plaats om de deelneming tot stand te brengen van de verschillende leden dezer vereenigin- gen aan voornoemde bedrijfs-ongevallen-verzekering. Anna Paulowna. Woensdag 7 April hield het departement Anna Pau lowna een vergadering met dames in Veerborg. De zaal was goed bezet. Na een openingswoord van den voorzitter, den heer K. F. Ehrmann, waarin hij de -aanwezigen, welkom heette, las de secretaris de no tulen, welke onder dankzegging werden goedgekeurd. Toen verkreeg de heer K. L. van Gorkom het woord en las eene schels voor van Hurrelbrinck. ge til el d Her mina's eed. Deze novelle, in hoofdzaak van ernstigen aard, gaf toch zoo nu en dan door den inhoud aan leiding, dat een lach de stilte van den ernst onder brak, en zij wferd ten einde toe met groote aandacht gevolgd. Een dankbaar applaus beloonde aan het slot spreker voor zijne moeite. Na een zangnummer van den heer van Twuiver, waarover de vergadering hare tevredenheid betuigde, werd opgevoerd: De Schoolrijd- ster, blijspel in een bedrijf van Emil Potal, naar het Duitsch door A. L. J. Landre. Toen het gordijn op ging, verbaasde het keurige tooneel de aanwezigen. Nu, het moest dan ook de salon van een edelman voor stellen. De inhoud werd goed weergegeven en voorat ook, wijl de hoofdrol in goede handen was, had het. blijspel veel succes. Aan het slot werden de opvoereu- den teruggeroepen. Een zangnummer van den heer van Twuiver bracht afwisseling en groote hilraiteit ver wekte de voordracht ,Julius Caesar". Eindelijk was men genaderd tot 110. 7 van het programma, nl. „de diversen". In den regel neemt de uitvoering van dat nummer niet veel tijd in beslag; thans was het an ders. Door de welwillendheid van twee geintrodueeer- den deden zang en voordracht dit nummer tot zijn recht komen. De muziek van den heer D. Zon zorgde voor een aangename aanvulling tusschen de bedrijven. Het was laat geworden, toen de hamer viel. Dit laatste ge schiedde echter niet, dan nadat de voorzitter allen dank had gebracht, te beginnen met de geintroduceerden, voor hunne welwillendheid en moeite, om den avond met zooveel succes te doen slagen. De heer Van Gor kom maakte zich tot tolk van allen, om den lieer Ehr- uuyin en echtgenootc dank te zesgen voor hunne opof fering en goede zorg, waardoor zulk een prachtig too neel was verkregen geworden. Luid applaus bewees in stemming met deze woorden. Nog een „tijdje" bleef men, 11a de sluiting gezellig bijeen. Anna Paulowna. Tot school no. 1 te Anna Paulowna zijn 42 leerlin gen toegelaten en wel 23meisjes en, 19 jongens. Wijl de school hebben verlaten 12 meisjes en 15 jongens, totaal 27 leerlingen, zoo is de schoolbevolking met 15 leerlingen toegenomen. Dankbetuiging van de Koningin. liet Provinciaal Comité in Noord-Holland ontving liet volgende telegram van de Koningin: Ten zeerste getroffen door liet geschenk. Mij aan geboden door het Provinciaal Comité van Noord-Hol land nanftns de vrouwen uit deze provincie, verzoek Ik u allen geefsters Mijn warmen dank over te bren- - voor dil bewijs van liefde en aanhankelijkheid, dal door Mij op zoo lioogen prijs wordt gesteld. De scho'one vormen, zoowel als do smaakvolle versiering van het pap-garnituur, voortbrengsel van Haartomsche kunstnijverheid, bewonder ik bijzonder. Met groote in genomenheid heb lk kennis genomen van net voor nemen van liet comité, om een deel van het huldeblijk te bestemmen voor de verpleging van behoeftige kin deren aan zee. (w.g.) WiILHELMINA. Dc overgeschoten geiden bedragen f 7000,

Schager Courant | 1909 | | pagina 9