e Dinsdag 13 April J909 I N G E Z O N DTNT J. P- Hcije gehuldigd te Nieuwe Medorp- 53ste Jaargang. No. 1184 bekendmakingen Uit en voor de pers. Binnenlandscb Nieuws. Gemeenteraad Wieringen. Aloieei Nieuws Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag-, Woensdag-, hn der dag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 e, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. 'GEZONDEN STUKKEN één dag vrooger. Advertentie Bu Interc. Telephoori Mn. 20. yitcjewers s TKAPiVSItlst Co, Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTÏEN van l tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit een blad Gemeente (SGIIAGEX. o— Kostelooze Inenting. Burgemeester en. Wethouders der .gemeente SCHA- ËN maken bekend, dat op Vrijdag den 16en April instaande, des voormiddags te 10 uren, 'de gelegen- ild zal zijn opengesteld tot Kostelooze Inenting en erinenting van de kinderen, die op 1 Mei a.s. tot de jolen zullen worden toegelaten en die zich daartoe amelden ten huize van den heer A. C. Melehior, arts, Ier. [Schagen, den 7 April 1909. Burgemeester en Weihouders voornoemd, De Burgemeester, H. J. POT. De Secretaris, ROGGEVEEN. Schoolgeldkwestic-Anna Paulowna. Mijnheer de Redacteur 1 Beleefd verzoek ik U een plaatsje in uw blad, waar- roor bij voorbaat mijn dank. Iu het nummer van de Schager Courant van j.1. Don- ierdagavond komt een bericht voor uit Anna Paulowna, luidende als volgt „Door Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie is i heer P. Kreijger Hz. alhier, niet ontvankelijk ver- laard inzake zijn beroepschrift betreffende het terug- etalen van schoolgeld aan de gemeente Anna Pau- owna, door deze laatste verschuldigd aan de gemeente lijpe, wegens het bezoeken van adressants kind, der school te Oudesluis." Wanneer men dit bericht leest en verder van de zaak liets weet, denkt niemand anders dan dat Kreijger de lederlaag heeft geleden. Om dit te voorkomen gevoel ik me verplicht langs lezen weg, bedoeld bericht even aan te vullen en nader oe te lichten. Uw berichtgever M. d. Rschrijft dat Kreijger niet mtvankelijk is verklaard. Dit is juist, maar hetgene raar hot op aan komt, verzwijgt hij. Gedeputeerde Staten hebben Kreiiger niet ontvankelijk rerklaard, omdat de f 15, die de gemeente Anna Pau lowna jaarlijks van hem vordert, niet als een aanslag in het schoolgeld wordt beschouwd, maar als eene ver goeding die, aldus schrijven Gedeputeerde Staten, zonder idressants eigen toestemmins; niet kan worden inge vorderd, m.a.w. weigert Kreijger jaarlijks zijne 15 gulden aan de gemeente te betalen, dan kan deze laatste er liets tegen doen. Volgens de bestaande regeling tusschen Anna Pau lowna en Zijpe heeft Kreijger recht dat zijn kind te Oudesluis ter school gaat, waarvoor Anna Paulowna jaarlijks aan Zijpe f 15 moet betalen. De gemeente inna Paulowna kan alléén Kreijger aanslaan in het schoolgeld, dat aldaar hoogstens f6 per jaar bedraagt, naarmate men gegoed is. M.i. heeft Kreijger in geen geval een nederlaag geleden, hy heeft van Gedeputeerde Staten de wetenschap be tomen, dat hij geene vergoeding van f 15 fegen zijn wil behoeft te betalen; en juist tegen deze vergoeding heeft hij bezwaar gemaakt. J. HOOIJ Jz. Zjjpe, 12 April 1909. Staatspensionneering- Mr. M. W. F. Treub schrijft in Land en Volk: Ia het politieke kaartspel van een deel der linkerzijde ia dit jaar de staatspensionneering troef. Of dit aan een spoedige voorziening in de verzorging der arme ouden zeer bevorderlijk is, ben ik zoo vrij in ernstigen twijfel to trokkon De liefde voor de staatspensionneering is zonder twij fel bij een groot aantal harer voorstanders van alleszins zuiver allooi. 1 Bij een aantal anderen daarentegen wordt zij door po litieke bijmengselen, welke haar zuiverheid aantasten, vertroebeld. Bü allen die haar voorstaan behoort de ataatspensionneering doel te wezen, bij velen is zij jammer genoeg slechts middel tot een andor doel, alleen verklaarbaar uit verkiezingsrekonkundo. Indien de verkiezingsstrijd er werkelijk toe zou kun nen leiden, voor het géval de voorstanders dor staats pensionneering daarbij de meerderheid behaalden, dezen vorm van ouderdomsverzorging in het komende wetge vend tijdperk tot verwezenlijking te brengen, zou er niets op Eijn aan te merken dat door die voorstanders ook dit onderwerp tot een punt van hun verkiezings program werd gemaakt. Het leelijke van de zaak ech ter is, dat ér niets van kan komen, ook al krijgen zij een „working majority" zoo groot als zij maar kunnen wenschgn. Voor de sociaal-democraten, die de staatspension neering der arbeiders reeds lang op hun program hebben en die hun oude leus slechts een weinig be hoeven te verruimen, is, zoo zegt de schrijver verder, het verloop dat de zaak neemt, een onverwacht buiten kansje. Voor hen is de staatspensionneering steeds een dankbaar propagandamiddel in den dienst hunner partij geweest. De sociaal democraten willen echter niet alleen door het lokaas der staatspensionneering het stemmen- tal op hunne candidaten vergrooten; zjj willen ook de laak zelve. En zij behoeven zich niet af te vragen, hoe de gelden voor de staatspensionneering zijn te vinden. Maar van alle politieke partijen slaat alleen de so- ciaal-democratische er aldus voor. Alleen een revolution aire partü mag eischen of vragen ook wat zy zonder omwenteling als nfot bereikbaar erkent. Alle niet-revo- 'utionnaire partijen hebben alleen op te eischen wat zij door en in de maatschappij, zooals zij thans is, bereik bar achten. Verder schrijft de heer Treub: Het voorspiegelen van maatregelen in het belang der misdeelden in de maatschappij, welker uitvoerbaarheid men niet eerst heeft onderzocht, is geen democratie maar demagogie. Men kan daarmede aan anderen, die m werkelijke hervormingsgezindheid meer vooraanstaan doch die niet wenschen mede te doen aan het voorspie gelen van hetgeen zij, na onderzoek, niet bereikbaar a*hten, in de öogen der menigte den loef afsteken; maar men oogst er ten slotte' alleen mode wat met de_ magogie te- oogsten valt: een aanhang die zich onder de meer of minder principieele opposanten van de be staande orde van zaken schaart, zoodra hij bemerkt met ijdele beloften te zijn gepaaid. Van de politieke actie voor do staatspensionnoering zullen niet de ouden van dagen de vruchten plukken. Zij zal ten slotte alleen ten goede komen aan de so ciaal-democratie. Als de ouderdomszorg zslvo daardoor niet in het gedrang kwam, zou men dit voordeeltje aan de S. D. A. P. niet behoeven te misgunnen. Zij mag wel een pleister hebben op de wonden haar in den laat- sten tijd geslagen. Het valt niet te bewijzen dat eenige partij in den lande zich aan de demagogie, welke ik zooeven brand merkte, heeft schuldig gemaakt. Maar wel zijn er poli tici wien dit verwijt treft. Zfj die het volk willen doen gelooven dat zij in staat zijn aan de ouden van dagen een pensioen van staats wege te geven, zonder dat de arbeidende klasse on zij die in inkomen met deze gelijk te stellen zijn, in de kosten daarvan behoeven bjj te dragen, zijn afgezien van de sociaal-democraten -- te verdoelen in twee cate gorieën. lo. De naiove optimisten die op financieel gebied alles hoe buitensporig het ook zij mogelijk achten. Daar onder zijn weinig of geen beroepspolitici. Deze catego rie vindt haar grootste contingent onder de voor deze gelegenheid tot het voor hen gladde ijs der practische politiek overgestoken politieke tinnegieters. Om niet onheusch te worden, onthoud ik mij van nadere aan duiding waar men dezen het gemakkelijkst bijeen kan vinden. 2o. De slimmelingen, die uit de staatspensionneering politiek voordeel hopen te kloppen en zich zorgvuldig ervan onthouden de financieele zijde van het probleem met den noodigen ernst onder de oogen te zien, en zoodoende ook zich zeiven bedriegen om het zelfverwijt te ontgaan van bewust bedrog van anderen. Het optimisme in de politiek, zegt de schrijver aan bet slot van het eerste artikel, behoort zijn grenzen te vinden in het bereikbare en het zal helaas niet moeilijk vallen akn te toonen, dat een pensioen van eenige be- teekenis (bijv. van f 3 per week) aan de ouden van dagen, die niet een eigen wekelijksch inkomen hebben van ten minste f 5 a f6, zonder bijdragen van de rechtstreeks belanghebbende groepen, die grenzen ver te buiten gaat. In het tweede artikel in Land en Volk over Staats pensionneering behandelt mr. Treub eenige principieele punten om zijn standpunt in de zaak duidelijk te maken en beroept zich op hetgeen hy in 1906 heeft geschreven in zijn brochure: „Over Sociale verzekering.' De hoofdgedachte van hetgeen mr. Treub destijds schreef, was dezo, dat het noodig is een algemeen plan van sociale verzekering te hebben, alvorens men tot de uitwerking van eenig onderdeel overgaat en dat men bij dat plan zich moet weten los te maken van het Duitsche voorbeeld, dat zonder eenheid bij stukken en brokken is ontworpen en tot stand gebracht. Men mag den eisch niet stellen hot geheele plan op eens uit te werken en in te voeren, hetgeon ook uit financieele overwegingen onmogelijk zijn zou; uitwerking en Invoering zullen stuksgewijs hebben te geschieden. Maar de hoofdlijnen van het geheel moeten vaststaan, voordat aan de uitwerking (of omwerking, men denke aan de Ongevallenwet) worde begonnen. In zulk een algemeen plan nu komt ook aan de ouderdomsverzorging een plaats en wel een eerste plaats toe. In den breede werd in 1906 voorts door mr- Treub betoogd, dat de sociale verzekering geen privaatrechter lijke verzekering is en dat de erkenning hiervan hoogst belangrijke practische gevolgen met zich brengt. Het meest beteekend gevolg is wel, dat er niet, als bij de particuliere verzekering een evenwicht behoeft te zijn, tusschen de premie als uitdrukkiug van de gevarenkans en de uitkeering bij het optreden van het gevaar„al leen behoort hier, naar regelen van financieele kunst, de totaalsom der bijdragen die der uitkeeringskansen niet te overtreffen." De slotsom van mijn betoog, zegt mr. Treub, was en is, dat de kosten van de sociale verzekering in de eerste plaats moeten worden bestreden uit de bijdragen van de direct belanghebbenden (verzekerden en werkgevers) volgens het beginsel van vergoeding van bewezen diensten en alleen subsidiair uit do algemeene zoo veel mogelijk naar draagkracht te heffen belastingen. Do grond voor de bijdragen der rechtstreeks belang hebbenden is z. i. duidelijk genoeg; die dermodebétalirg door de belasringplichtigen in het algemeen is te vinden in het algemeen belang dat naast het particulier belang van vorzekerden en werkgevers door de so ciale vorzokéring gebaat wordt. Openbare vergadering, gehouden op Zaterdag 10 April 1909, des namiddags ten 2 ure. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer Cavaljé, Burgemeester. Na opening der vergadering worden door den secre taris. den heer Bruül, de notulen der vorige verga dering gelezen en vervolgens onveranderd goedgekeurd en geteekend. Hierna doet de Voorzitter medodeeling van de vol gende ingekomen, stukken: le. Dat door den betaalmeester is gestori de som van f 2206.15. 2e. Dat de wijzigingen in de Algemeene Polilie-vcr- ordening goedgekeurd van Ged. Staten zijn terugont vangen. evenzoo het kohier van den Hoofdei ij ken Om slag. 3e. Dat kasverificalie hij den gemeente-ontvanger heelt plaats gehad, hoeken en bescheiden zijn in or de bevonden. In kas Was eene som van f 1476.47. Vervolgens wordt aangeboden de zeegrasstaat over de maand Maart, welke wordt ingekeken en waarop geen aanmerkingen worden gemaakt. 4c. Dat de rekening der Armvoogdij tot aan de vol gende raadsvergadering Ier inzage zal liggen. 5e. Dat een verzoekschrift is ingekomen van mej. de wed. C. Duijnker. waarin geklaagd wordt over de wijze waarop het pad, dat toegang geeft naar de Ker- kebuatt door het publiek gebruikt wordt. Zijl zou graag willen dat daar eenige verandering inkwam, daar nu de halve akker vertreden wordt. De Voorzitter zegt, dat inderjijd door den lieer G. Duijnker eene verklaring is .geteekend, waarin deze dat pad erkende en toestond dat het publiek er ge bruik van maakte. Do lieer Obreen merkt op, dat die verklaring ei genlijk niet meer geldig is, daar de heer G. Duijn- ker overleden is en er nu dus een nieuwe eigenaar gekomen is. De heer Obreen zegt ook, met dezen eigenaar gesproken te hebben, en dat deze wel ge negen is, met behulp van de gemeente eene schei ding langs het pad te maken en dit te verplaatsen, naast den wal, zoodat niet meer de halve akker zat worden gebruikt De lieer Koorn zegt, dat. waar het pad nu is, behoeft liet niet verklaard te worden. Komt hot ech ter onder den wal. dan is dit wél jioodig en hij! vraagt nu, of de gemeente het pad dan zal moeten onderhouden. De heer Peereboom vraagt nog, van welke strek king die verklaring is, dit zal toch niet voor eeu wig zijn. Voorzitter antwoordt hierop, dat dc gemeente hot recht daarbij heeft verkregen, een pad door het land aan te leggen meer niet, het onderhoud komt dus ook voor rekening van de gemeente. Na nog eenige discussie hierover wordt besloten, den eigenaar eene vergoeding van f 5 per jaar aan te bieden en hem daarvoor te verplichten een goed pad, in bruikbaren toestand te houden, aan te leg gen. Hierna gaat men over tot voorziening in de va cature van eene onderwijzeres le Westerland. De Voorzitter deelt mede, dat op de oproeping slechts 66nc sollicitatie is ingekomen en wel van mej. J. C, van Wijk te Amsterdam, thans tijdelijk onder wijzeres aan de O. L. School te Hippotytushoef al hier. B. en W|. geven in overweging deze sollicitante te benoemen en met ingang van 1 Mei a.s. in dienst te doen treden. De heer Kuut vraagt, of ééne sollicitante voldoen de is. De Voorzitter antwoordt hierop, dat de Schoolop ziener er genoegen mode genomen heeft. De heer Koops merkt nog op, dat zulk© dingen steeds zoo geheim worden gehouden door het Col lege van B. en W„ en klaagt er over. dat de raads leden eerst geen kennis van dergelijke zaken krijgen en het dus slecht gaat om zoo maar zonder iets van infonnatiën. enz,, te weten, iemand te benoemen. Voorzitter zegt. dat dit in het geheel niet geheim wordt gehouden, dit heeft men gefien bijl de benoe ming van den vorigen hoofdonderwijzer. Indien de hoeren het echter verlangen, wit hij, gaarne de verga dering schorsen, .en medodeeling doen van de inge wonnen informatiën, daar die heel gunstig zijn. Al- zoo wordt besloten. Na heropening der vergadering gaat men tot stem ming over, waarbij mej. Van Wijk met algemeene stem men wordt benoemd tot onderwijzeres aan de O. L. School te Westerland. Door B. en Wi. wordt nu nog voorgesteld om bij' de eventueele geboorte van een Prins of prinses na mens de gemeente Wieringen een telegram met geluk- wensch aan de Koningin te zenden. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. Niets meer aan de orde zijnde, gaat de voorzitter tot de rondvraag over. De heer Koops, het woord verkrijgende, vraagt, of er bij de geboorte van een prins of prinses niet eenige feestelijkheid moet worden georganiseerd. De Voorzitter zegt, dat men in de herbergen zal mogen dansen en de Harmonie een, ommegang door het dorp zal houden. De heer Kuut vraagt, of er al niet genoeg gedanst is, hij gelooft van wel. De heer Hermans zegt, dat hij een Kinderfeest ge- voegelijker zou achten. De heer Koorn vindt ook een feest voor de school kinderen het best. De heer Koops stelt voor, den kinderen bijv. een zakje met muisjes te geven en ze die thuis op een beschuit, te laten, opeten. De heer Peereboom zegt, hier ook voor te zijn, minder om de feestelijkheid dan wet om den benarden toestand die hier heersoht, want velen zijn in- en in- arm. Spreker zegt te gelooven dat, zoo de voorzitter er toe besluiten kon, om dan niet te laten dansen in de herbergen, daar een heel groot deel van de bur gerij een pleizier mee te doen. terwijl bij een kinder feest de kosten door de gemeente gedragen kunnen worden. Voorzitter: Dit is feitelijk alleen een politiezaak, maar als de heeren er op gesteld zijn, dezen dag in stilte te vieren, dan kunnen wij het luiden der klok ken ook wel nalaten. De heer Koops zegt dat het luiden van de klok niets kost en aardig is, dit hebben wij dus niet te laten. Voorzitter: Dan konden wij de uitvoering die de Har monie met Paasch geeft, ook wel verbieden! De heer Obreen: Ja, de vergunning kon wat beperkt worden; ik vind het eigenlijk heelemaal niet passend op Paasch. Waarom op dien dag zoo'n herrie te ma ken? laat ieder het'Paaschfeest thuis vieren) De heer Hermans: Neen, dat zal niet gaan, de ver gunning is zeker al verleend. Voorzitter beantwoordt dit toestemmend. De heer Peereboom zegt te gelooven, dat, als de voorzitter 2/3 van de toestemmingen introk, hij daar door den dank en erkentelijkheid van de geheele ge meente zou winnen. Met algemeene stemmen wordt daarom besloten, om bij dé a.s. geboorte van een prins of prinses alleen een kinderfeest te houden, terwijl de voorzitter zegt volgaarne bereid te zijn, om de vergunningen voor fes tiviteiten wat te beperken. Aan de orde is nu,- de regeling van het kinderfeest. De heer Peereboom stelt voor dit aan B. en W. over 'te laten. De heer Obreen zou echter graag willen, dat dit in den raad besloten werd en vraagt of f 0.25 per kind goed zou zijn. De heer Koorn vindt dit wat veel. Van andere kanten wordt dit echter bestreden en be sluit men de regeling .van het feest aain de Hoofden der scholen over te laten en hun toe te staan voor ieder kind f 0.25 te besteden. Niemand meer het woordverlangende, sloot de voor zitter de vergadering. -- Nieuwe Kiedorp. Eersten Paaschdag werd door „Nieuw Leven" alhier in ooimans kolfbaan eene uitvoering gegeven. Deze rederijkerskamer gaf een stuk: „Het Zevende Gebod", Burgerlijke Zedenteomedie in vicT bedrijven door Her man Heijermans Jr. In die vier bedrijven krijg je heel ywat te hooren en te zien. Levendige tooneeltjes spelen zich af. Ook diep schokkende momenten van vertwijfeling, van ziele- strijd trekken aan des toeschouwers oog en oor voor bij. En de eischen zijn zwaar, die den opvoerendeii bij de vertaling bij vele passages worden gesteld. Waar bijvoorbeeld de vader van oen student in 't hevigste 'zijner woede is over het samenleven dat zijn zoon zich koos met een zeer onontwikkeld meisje in Amsterdam'n meisje met ,,'n. verleden"!... Veel wordt er van de krachten gevergd ook daar waar die student (Peter) en 't meisje (Lotte) hunne wederzijdsche oprechte liefde uiting geven, waar ze en met Lotte's en met Peters ouderenpaar hevige soenes beleven. En als dan eindelijk de lijdende Peter aan Lotte ont valt en zij in troostelooze smart als 't ware gebroken daarneder zit, dof, wezenloos, daar is de vertolking van deze rol stellig verre van gemakkelijk. En ook de rollen van ben, wier optreden zich her haaldelijk moet aanpassen bij de handelingen van de vertolkers der hoofdrollen, zijn niet licht te achten. Het stuk moge moeilijk zijn, deze dilettantenver- eeniging wist zich flink te houden bij de representatie. Zeker de een was meer rolvast dan de ander, had misschien 'n bij zijn of haar aanleg en persoonlijkheid meer of minder passende rol, maar over 't geheel: een welgeslaagde uitvoering. Gaan we eens na, hoe vurig en temperamentvol Lotte haar rol vervulde. Wat was ze d'r in! Prachtige oogen- blikken gaf ze. En Engel, waarlijk deze oudere Amsterdamsohe aoh- terbuurtjuffrouw werd ook uitstekend getypeerd, zoowel wat hare houding, als wat de eigenaardige manier van spreken betreft. Papa Dobbe was mede zeer prijzenswaardig in de uitbeelding van zijn rol, bij het herhaaldelijk uiten van zijn toorn tegen zijn zoon Peter, den student, die evenals Bart ook heel goed was. Ook van 't spel van Gaaike, Peters zuster, kan met lof worden gesproken. Het geheel werd opgeluisterd door muziek van Olie's Kleine Kapel, waarnaar met genoegen werd geluisterd, terwijl het gebruikelijke hal na een gedeelte van het zeer talrijke publiek nog wat deed toeven. Oudesluis. Door de Harmonie-vereeniging alhier is besloten om des avonds van den dag der blijde gebeurtenis eenige muzieknummers te geven in den tuin van den heer Kreijger, welke dan voor een ieder vrij toegankelijk is. Lutjewinkel. Op de boerderij van den heer J. T. alhier is een geval van tongblaar geconstateerd. De voorgeschreven maatregelen zijn bereids genomen. Het Zand. Aan onzen vroegeren plaatsgenoot den rijksveldwach ter S. Nijeboer, thans te Lisse, is de rang toege kend van brigadier-tituair. Noordscharwoude. Het Bestuur van de alhier opgerichte Coöperatieve Boerenleenbank bestaat uit de heeren: K. Opperdoes, J. Ootjers, A. van Nienes, P. de Wit en G. Barten, In den Raad vanToezicht zijn gekozen de heeren S. Opperdoes, D. Barten en J. Sijnheer. Tot kassier is benoemd de heer K. de Geus, aldaar. Broek op Langendijk. Van de laadplaats te Broek op Langendijk werden 'de vorige week nog 36 wagons groente verzonden. Dit aantal is nu gestegen tot ruim 5700. De voorraad is nu grootendeels op, zoodat men verwachten mag, dat het vervoer langzamerhand verminderen zal. Langedijk. Naar wij vernemen is het compromis tusschen bou wers en kooplieden thans gesloten, aangezien de ver- eenigingen er genoegen mee zullen nemen, dat nimmer meer aan het 40/100 procent zal worden getornd. Het betaalkantoor van de Koophandel te Broek op Langen dijk met bijkantoor te Noordse h ar wou de zal dan ook spoedig worden opgeheven. Langedijk. De laatste week is aan den Langedijk veel werk verricht op de groentevelden. Allerwegen was men bezig, ja men kwam zelfs handen te kort. De bouwers hebben zich onledig gehouden met het poten van aard appelen, het zaaien van uien en wortelen en koolplan- ten, De grond liet zich uitstekend bewerken, terwijl het weer meewerkte om de gunstige voorwaax-den voor ont kiemen te verhoogen. Tal van rieten schutten zijn ge plaatst om de koude noorden- en oostenwinden het doordringen te beletten. Langedijk. De Commissie van Beheer over de Broeker veiling heeft, zooals wé onlangs meldden aan den Raad aldaar voorgesteld den betaalmeester in plaats van 35/100 slechts 30/100 procent van het verhandelde bedrag als salaris te geven. Thans is die commissie op haar be sluit terug gekomen en heeft dit in dier voege gewij zigd, dat zal worden voorgesteld 35/100 procent te blijven geven voor de eerste 5 ton, welke woi'den ver handeld en 30/100 procent voor het meerdere bedrag. Oude Niedorp. Op den len Paaschdag gaf de rederijkerskamer „Mo lière" alhier een uitvoering in het lokaal van den heer A. Mijts te Verlaat, voor een flink bezette zaal. Opgevoerd werd „Verloofd tegen wil en dank", een blijspel in 4 bedrijven. Het is een aardig stukje en werd ook heel goed gespeeld. Zoowel de hoofdrollen als de meer ondergeschikte' werden goed weergegeven. Een welverdiend applaus viel hen na elk bedrijf ten deel. Tot slot werden nog een paar voordrachten door den heer A. Mijts ten beste gegeven, die ook zeer in 'den smaak vielen. Bal na, dat tot 3 uur, sluitingsuur, duurde. Paasch-Maandag was liet de avond, waarop in „De Prins Maurits" alhier het feest gevierd zou worden ter eere van do nagedachtenis van den vaderlandseihen dichter J. P. Hcije. De heer D. Kuilman, opende den feestavond met oene toespraak in ongeveer de volgende bewoordingen. „Toen ik een kinid was, en behoorlijk lézen kon, zucht ik naar lectuur, waar die te vinden was. „Do bibliotheek van mijne ouders bestond uit den Bijbel, een stuk gelézen exemplaar van de gedichten van vader Gals. jiet bock van oom Jan en het boek va-n Jaap Nieuweboer. Dat boek van oom Jan was de gullé gave van een niet letterkundig schipper aan zijn leergrage ne ven. het bock van Jaap Nieuweboer (handelende over Mesopotamië. Syrië en over de volksverhuizingen die tol gevolg hadden den val van het Westersch Romein-

Schager Courant | 1909 | | pagina 1