Uit en voor de pers. Groenteveilingen. Marktberichten. Bekendmakingen Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Nagekomen berichten. Onteigend. Langedijk. De aanvoer en verzending van de winterproducten aan den Langedijk en omstreken begint minder te wor den. aan de afslagmarkt te Broek op Langendijk werden In de drie marktdagen der vorige week slechts aange voerd 4400 roode kooien, 7000 gele kooien, 1300 witte kooien en 323 balen uien, terwijl vam de laadplaats aldaar in die week naar het buitenland werden ver zonden 36 wagonladingen groenten. St. Pancras. De kiezerslijst der gemeente St. Pancras telt voor Tweede Kamer en Prov. Staten 178 en voor den Ge meenteraad 170 kiezers. Stand der Landbouwgewassen. Omtrent den stand der Landbouwgewassen in de Bouwpolders van Hollands Noorden, ontvingen wij van bevoegde zijde het volgende: De langdurige winter niet zijn lage temperatuur heeft over het geheel weinig schade aan de wintergewassen toegebracht. De tarwe staat vrij goed. De Wilhelmina- tarwe heeft getoond tegen een kouden winter goed be stand te zijn. Van de nadeelen van het tarweaaltje is 'tot heden nog weinig te bespeuren. De karwij staat mede vrij goed. De vooruitzichten voor een goeden oogst zijn beter dan in 1908. Gedurende de laatste zonnige dagen is het in de pol ders zeer druk geweest. Bijna al het zaad is reeds onder gunstige omstandigheden in den grond. De bodem was gezond en goed te bewerken. Het Zand. Maandagavond den 2en Paaschdag hield de Gymnas- tielcvereeniging T.O.K.I.D.O. en Damesafdeeling „Kenau Hasselaar" van Anna Paulowna eene openbare uitvoe ring in Het lokaal van den heer P. Ruis voor eene tamelijk goed bezette zaal. Hoewel de gymnastiek nog te wenscben overlaat, viel zij toch nogal in den smaak van, het publiek. Vooral het tooneelstukje „Boontje komt om zijn loontje" en het laatste nummer, de groep met het bengaalsche vuur waren zeer aardig. Na afloop volgde het gebruikelijke bal waaraan, lus tig werd deelgenomen. Jammer dat er nog 'elementen onder gevonden werdem, die veel lust tot vechten had den, wat door het aanwezig zijn der politie niet zoover kwam. Wieringen. Maandagavond gaf de muziekvereeniging Harmonie alhier een goed geslaagde uitvoering. iWij werden ont haald behalve op een zestal muzieknummers op eenige tooneelstukjes en voordrachten getiteld: „Een St. Nico- laas-eadeau", De Marskramers, Gevatte antwoorden, Ge smokkeld en Sergeant en Recruut. Alles viel zonder uitzondering zeer in den smaak, een hartelijk applaus beloonde ook telkens de spelers. Terwijl een keurig orkest op aangename wijze de pau zen vulde. Wieringen. De verkiezing van drie hoofdingelanden van het Heemraadschap Wieringen,. wegens periodieke aftre ding der heeren P. T. Kuut, J. J. Klein en A. Sz. Klein Junior, zal plaats hebben, op Dinsdag 27 April a.s. in 't lokaal van den heer D. D. Lont des voormid dags van 1012 uur. Wieringen. Naar wij vernemen heeft zich alhier een geval van vergiftiging voorgedaan door het eten van mosselen. Daar tijdig geneeskundige hulp ingeroepen werd kon erger worden voorkomen. Het is dus aan te raden om tijdens het koken der mosselen te controleeren of er ook slechte onder zijn. Hoogwoud. De milicien-verlofgangers dezer gemeente Gornefis Barl, Paulus Elberts en Joris Langedijk. behoorende lol het 4e Regiment Vesting Artillerie te Deni Hel der en Jan Glas. behoorende tot het 2e Regiment Vesting Artillerie te Amsterdam, zijn opgeroepen om op 26 April a.s. in werkelijken dienst te treden voor herhalingsoefeningen. Aartswoud. Van den lieer C. Zeilemaker alhier, is door het Rijk ter slachting overgenomen een rund, hetwelk lij dende was aan tuberculose. Hoogwoud. De zangvereeniging „Ons Genoegen" gaf Zondag avond j.1. in de kolfbaan van dep heer P. Has, een concert. Gezongen .werden eenige liederen onder lei ding van den Directeur den heer A. Rooker alhier. Onder meerZondagmorgen, Bondslied van de Staats- pensionneering; Liedje van den Molenaar; Nieuw Le ven; Avondkoor; Domme Michel en de Portionstafel. De liederen werden zeer goed gezongen. Na afloop van de uitvoering werd nog een gezellig hal gehouden, hetwelk duurde tot bij drie uur. Hoogwoud In de j.1. gehouden vergadering van hel Dep. Hoog woud der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, werd tol afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Amsterdam, gekozen de heer C. Pijper en tot zijn plaatsvervanger de heer D. Saai. Door den secretaris werd verslag uitgebracht van de Spaarbank, de Volks- en Schoolbibliotheken en hel Begrafenisfonds. Van de bibliotheek werd veel ge bruik gemaakt. Aan de volksbibliotheek is door 49 personen deel genomen, door wie 494 boeken zijn gevraagd. Van het begrafenisfonds kan worden mede gedeeld, dat het aantal leden hetzelfde is gebleven en de bezittingen met f 39.62' zijn vermeerderd. Tot voorzitter van het Nut werd in de plaats van den heer Dr. Joh. Pool Pz., gekozen de 'heer Ds. J. Aalbcrs. tot penningmeester werd herkozen de heer A. Roo ker en tot gewoon bestuurslid werd gekozen de heer A. A. H. Soutendijk. Kool. Aan den Langedijk liggen nog duizenden bij duizen den roode, witte en gele kooien in de schuren opge stapeld. Sommige bouwers hebben er alleen nog wel 40000. De prijs, die de vorige week tot f 22 per 100 was gestegen, daalde deze week tot slechts f 10 per 100. Toch bewaren de houwers nog met alle zorg hun voorraad, denkende, dat die einde April nog wel weêr eens erg duur zou kunnen worden. Lutjewinkel. Alhier zijn in enkele gezinnen mazelen uilgebro ken. Tweede Kamerverkiezing Helder. In de op Dinsdag j.1. te Den Helder gehouden j vergadering van afgevaardigden van vrijzinnige kies- i vereenigingen in dit district is besloten op de groslijst te plaatsen de heeren: Mr. de Meester te .s-Gravenhage. Mr. .1. A. van Gil se te Arnhem, H. de Hoog te Am sterdam en Wijth te Den Helder. Dirkshorn. De openbare uitvoering van de rederijkerskamer „De Eendracht" alhier, was Zondagavond goed bezocht, doch bijna uitsluitend door jongelui, ,,'t Scheepje", drama in één bedrijf, door Jac. de Vos. beviel wel aan 'I publiek, al zullen er enkelen onder geweest zijn. die 't ietwat overdreven vonden. Kwam het mis schien daardoor, dat het spel van sommige der ver- I tooners een weinig slap was? „Door Moeder geholpen!" Blijspel in twee bedrij ven, door P. K. de Vries, pakte. Daarin voldeden alle spelers evenzeer, zoowel de bakker met zijn dóch- j ter en zijn knecht als de familie De Goede, vader moeder en zoon en de notarisklerk. Jan Honingbij, (de jongeheer P. v. d. Meijden) deed het heel aardig, en Kloris bleef uitstekend in zijn moeilijke rol, zoo gó'ed als Li na Zoetbroo'd. - Een pluimpje aan den grimeur voor "zijii mooie grimeeringi liet tooneel was vrij wat beter verzorgd dan on langs bij de opvoering door West-Frisia liet bal wi in den nacht. Kolhorn. minder daar het Bestuur zoo gelukkig geweest is eene volledige inzending der Industrieschool te erlangen, terwijl mejuffrouw Krekelberg uit Alkmaar heide da gen aanwezig zal zijn om alles toe te lichten. Dan nog de niet minder mooie inzending van mejuffrouw T. Schuitemaker van Barsingerhom als oud-leerlinge der Alkmaarschc Industrieschool, wel genoeg dus om te zeggen, dat deze tentoonstelling een bezoek over waard zal zijn, door het vele leerrijke, dat hier te genieten valt, gezwegen dan nog van het feit dat dit beide dagen door muziek zal worden opgeluisterd. Groninger arbeiders naar Duitschland. In geen jaren zijn zooveel arbeiders, turfgravers, vaklieden, enz., van Winschoten en uit de omstreken naar Duitschland afgereisd als Dinsdag. Met eiken trein naar Nieuweschans werden vele mensehen vervoerd, die in Duitschland arbeid krijgen of nog hopen te vinden. Daar waren o. a. turfgravers voor de uitgestrekte veenderijen in Oldenburg, arbeiders en vaklieden, voor Einden en Wilhelmshaven, en fabrieksarbeiders voor plaatsen in de Westfaalsche centra, die daar voor geruimen tijd tegen hooge loonen werk bekomen en wellicht niet eerder naar hier terugkeeren voor ook in deze omgeving in den druksten tijd handen te kort komen en hoogere loonen dan nu worden uitgekeerd. Velen dezer lieden zullen echter als voorheen blij ven tot den a.s. herfst en wel zoolang het weder gunstig blijft, om slechts «enigen, tijd in den winter hier te lande te verblijven. Gevaarlijk spel! Bij een voetbalmatch aan den Loosdrechtschen weg te Hilversum heeft men van, een der spelers, zekeren P. B. uit Utrecht, het rechterbeen stuk getrapt. De 20-jarige speler is, na verbonden te zijn, in het Diaco- nessenhuis te Hilversum ter verpleging opgenomen. Meer dan een eeuw.» I Mevrouw de weduwe Hartogensis te 's-Hertogenbosch viert heden onder het genot eener vrij goede gezondheh haar lOlen verjaardag. Tienjaarlijksche Volkstelling. I De directeur van het Centraal-Bureau voor de Sta tistiek heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat voor de beschrijving der bevolking bij de negende al- i gemeene tienjaarlijksche volkstelling welke gehou- den moet worden op 31 December van dit jaar 1 evenals bij de zevende en achtste volkstelling wederom j persoonlijke telkaarten. zullen worden gebezigd. Iedere volksteller mag ten hoogste 1000 personen tellen. Aan de gemeentebesturen is verzocht het getal benoodigde tabellen te willen, opgeven. Helder. Aan den heer K. H. Heeroma, oud-schoolhoofd alhier, is een pensioen toegekend van f 1200. Motor in brand. Tijdens de markt te Purmerend lag Dinsdag de Motor „Rapido II", toebahoorende aan de heeren Te Winkel en Oomes, te Amsterdam, in 't Noord-Holt. Ka- draagkracht; voor bijdragen door de rechtstreeks be langhebbenden naar den regel' van vergoeding van diensten mag. volgens hen hier geen sprake zijn. Voor zoover argumenten voor die meening worden bijgebracht, bepalen deze zich tot het uitspreken van de stelling, dat er van de loonen der arbeiders en van de inkomens der mei hen gelijk te stellen perso- nen niets af kan. Als dat zou moeten worden er- kond. zou het gelden voor elke bijdrage in de sociale verzekering. Het is irrationeel de bijdrage der belang hebbenden op dien grond te verwerpen hij de ouder- I domszorg en niet hij de zieken- en invalidenverzor- I gitg- Van tweeën één: of de loonen zijn zóó laag, dal er geen bijdrage voor de sociale verzekering af kan. of wel zij zijn, gelukkig, voor een groot deel hoven hel bestaansminimum en laten bijdragen voor dil doel, dat aan de arbeidende klasse en niet haar gelijk te 1 stellen 'groepen zoozeer ten goede 'komt, toe. In het eerste geval moei de gansche sociale verzekering uil de Schatkist worden bekostigd en naar hel beginsel van belasting naar draagkracht worden omgeslagen; in het tweede is er geen enkele houdbare grond, den bijdrage-plicht te erkennen bij ziekte- en invaliditeits verzekering, doch dien plicht te verwerpen bij liet ou derdomspensioen. De voorstanders der stgatspensionneering verlagen bovendien de ouderdomszorg tot armenzorg. Sommi gen hunner pogen dit af te wijzen met de opmer king. dat dan de staatsbijdrage in de sociale verze kering ook armenzorg is. Gesteld dit ware juist, dan zou daarmede de bedenking niet zijn ontzenuwd. Maar het is niet juist. Bedoeling wordt een staatsuitkeering eerst maar dan ook onvermijdelijk wanneer van hem. die haar ontvangt.» geen enkele geestelijke of economische krachtinspanning wordt verlangd, wanneer hij niets te doen heeft dan de uitkeering in ontvangst te nemen. Staatspensiomieering zonder bijdrage der belangheb benden is (armenzorg, hoezeer haar voorstanders ook daartegen stribbelen. Intusschen. ik behoor niet tol hen. die de staals- pensionneering daarmede veroordeeld achten. Ik er ken aanstonds dat het een hoogere vorm van bedeeling is en dat als er een pensioenrecht is een der bedenkelijks!® geestelijke nadeelen van de armenzorg voor den ontvanger, liet zich afhankelijk gevoelen van anderer liefdadigheid, wegvalt. Ik ga Zelfs verder en wil volmondig toegeven, dat ook de sociale verzekering er zonder armenzorg niet geheel komen kan. Geen armenzorg is hetv wanneer de staatsbijdrage de eigen bijdragen der belanghebben den aanvult, maar armenzorg is het ook hier, wan- ftSer de staat de bijdrage van hen. wier inkomen hét bestaansminimum niet overschrijdt of daar beneden blijft, .geheel overneemt. En dat er inkomens zijn. die niet boven het bestaansminimum komen, zal wel nie mand ontkennen. Het bal was zeer geanimeerd en duurde tot Haat De tentoonstelling van huisvlijt en handenarbeid welke Zondag en Maandag gehouden zal worden be looft zeer belangrijk te zijn. In de eerste plaats 'dooi de vele inzendingen op verschillend gebied Maar niet naai tegenover 't kaaspakhuis van de heeren Ge.brs. Stuijt. Ongeveer half een brak er plotseling, door een tot heden nog onbekende oorzaak, brand uit in de ma chinekamer. 't Inmiddels toegeschoten personeel der heeren Stuijt mocht er niet in slagen den brand te blusschen. Eenige oogenblikken later ontstond er een hevige gasontploffing door de in de tank aanwezige petroleum, vergezeld van een hoogen vuurzuil en een dikke, roet zwarte rookkolom. De brandweer was spoedig ter plaatse en slaagde er in het vuur te blusschen. De materieele schade bepaalt zich tot de machinekamer en het stuurtoestel. 't Schip is verzekerd. Lading was op het oogenblik van den brand nog niet aanwezig. Baldadigen of inbrekers? Te Delft is in den nacht van Zaterdag op Zondag ingebroken bij den handelaar in koloniale waren V. aan den Verversdijk aldaar. De inbrekers hebben zich met enkele centen tevreden moeten stéllen, daar de heer V. 's avonds de geldswaarde medeneemt naar zijn huis. Bovendien werden van tal van huizen koperen deur en belknoppen afgerukt, zelfs van het huis van den burgemeester. Van daders geen spoor. Ongeluk met de tram. Dinsdagmorgen is te Rijsenburg een ongeval voor gekomen, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Ie mand uit .Amsterdam was eenige dagen geleden op zijne villa te Rijsenburg aangekomen om zooals ge woonlijk daar met zijne familie de zomermaanden door te brengen. Een doove hond dreigde onder de Ooster- Stoomtram te geraken en de heer, dit ziende wilde het dier redden, doch viel daarbij zelf lusschen de rails terwijl de tram in volle vaart naderde. Hij had nog de tegenwoordigheid van geest zich eensklaps om te draaien, waardoor zijn beenen buiten de rails ge raakten, doch hij kreeg een hevigen stoot van de lo comotief legen hoofd en schouder, waardoor vooral aan het hoofd een gapende wonde ontstond. De ge wonde bleef eenige oogenblikken bewusteloos liggen, doch kon later, gesteund door een paar voorbijgan gers, naar zijne woning gaan. alwaar terstond genees kundige hulp vwrd ingeroepen. Een „neutraal" tehuis voor militairen. Een „neutraal" tehuis voor militairen willen eenige officieren, militaire leeraren,, predikanten en burgers te Den Helder vestigen en daartoe een vereeniging stichten. De voorloopige commissie belegt ter slich ting een vergadering op 22 April in het gebouw „Ti~ voli" in Den Helder. De commissie betoogt in een circulaire, dat er thans uitsluitend militaire tehuizen van godsdienstige richtingen bestaan, maar geen libe rale o! neutrale. R u ggemerg-hersen vliesontsteking. Te Moerkapelle (Z.-H.) heeft zich een geval met doodelijken afloop voorgedaan van ruggemerg-hersen- vliesontsteking. Geheimzinnige Paardenziekte. Men meldt uit Stavenisse: Eenige weken geleden verloor de landbouwer A. v. L. binnen een paar dagen drie flinke werkpaarden aan eene onbekende ziekte. Kort daarna gebeurde j hetzelfde bij zijn buurman H. J. D. met twee paar- i den. waarvan twee veeartsen de doodsoorzaak niet konden vaststellen. Thans is op gelijke manier nog een paard van laatstgenoemde gestorven. Groote heidebrand. Door onbekende oorzaak is Maandag een groot deel der Vughtsche heide in brand geraakt. De vlammen grepen telkens in broeder kringen om zich en von den in de droge heide steeds nieuw voedsel. De toe gesnelde boeren uit den omtrek vermochten met al' hun pogen maar weinig1 op bet vuur te winnen. Het gerucht van den brand was ondcrtusschcn tot den Bosch gekomen en nu werd van daar een groot deel van het garnizoen den boeren tot hulp gezonden, waarna do vlammen het ten slotte moesten afleggen tegen dit gemeenschappelijk optreden en de brand tot eenige hectaren kon beperkt worden. Staatspensionneering. (Vervolg van gister.) Mr. M. Wu F. Treub zegt in zijn derde artikel over dit ontwerp in Land en Volk. dat de c'onelusie. waar toe hij aan het slot van zijn vorige artikel' kwam dat de kosten van de sociale verzekering in de eerste plaats moeten worden bestreden uit de bijdragen van de direct belanghebbenden (verzekerden en werkge vers) volgens het beginsel van vergoeding van bewe zen diensten en alleen subsidiair uit de algemeene zooveel mogelijk naar draagkracht te heffen be lastingen. door de meeste voorstanders der verplichte sociale verzekering wordt erkend... voor de overige lakken daarvan; dat het bij de ouderdomsverzekering 3^" voo.r de pleitbezorgers der. staatspension neering anders is. Hier moet alles opgebracht worden door do hein? tingphehtigen volgens het beginsel van belasting naar naar waarnemingen verricht in den morgen van 14 APRIL,. medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteo rologisch Instituut te De Bilt. In het algemeen heeft de verwachting betrekking op een tijdperk van 24 uur, loopende van den avond van den dag waarop deze werd uitgesproken tot den avond van den volgenden dag. Bij bewolking en temperatuur wordt echter hoofd zakelijk op den volgenden dag bedoeld. OVERZICHT. In het gebied van de waarneming is de hoogste be kende stand, van den barometer 761.7 m.M. te Coruna. De laagste stand van den barometer is 746.8 m.M. te Sylt. VERWACHTING. (Geldig tot den avond van 15 April.) Meest matige tot krachtige Westelijke wind. Zwaar bewolkt of betrokken. Regenbuien. Zelfde temperatuur. Breek op Langrndjjk, 13 April 1909. Roode kool t 7 a f 21.50 Gele kool f6.— a f 19.— Witte kool f7.— a f 18.50 ff B Uien f 5.— a f 6.- Noord-Scharwoude, (Dorp). 14 April 1909. Roode kool f 12.a f20.— Witte kool f 8.— a 14.— Gele kool f 8.— af 15.— Uien f 5.50 a f 650 per baal. Marktbericht der veiling gehouden op de Gemeente Oude Vischmarkt, a. d. Nieuwmarkt te Amsterdam, d.d. 13 April 1909. Kipeieren f 3.40 a f 5.75 Eendeieren f 0.— a f 0.— Gemeente SCHAGEN. Kostelooze Inenting. Burgemeester en Wethouders der .gemeente SCHA- GEN maken bekend, dat op Vrijdag den 16en April aanstaande, des voormiddags te 10 uren, -de gelegen heid zal zijn opengesteld tot Kostelooze Inenting en Herin-enting van de kinderen, die op 1 Mei a.s.' tot de csholen zullen worden toegelaten en die zich daartoe aanmelden ten huize van den heer A. C. Melchior, arts, alhier. Schagen, den 7 April 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. J. POT. De Secretaris, ROGGEVEEN. Veemarkten. Burgemeester en Wethouders der Gemeente SCHA GEN brengen ter algemeene kennis, dat de keuringen van het ter markt aangevoerd wordende vee bij gelegen heid der groote voorjaarskoemarkten, te beginnen op 15 April a.s. niet zullen aanvangen voor des morgens te zes uur. Schagen, den 13 April 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. J. POf. De Secretaris. ROGGGEVEEN. Rijksontvanger. Belast voor den tijd van een jaar, met de waarne- ming van de betrekking van ontvanger der dir. bel. en accijnzen te Schagen, de heer ,W|. Kuypers. ve- rificateur der invoerrechten en accijnzen te Rotter- dam. Sportterrein Wilhelmina. In het cafe van den beer P. Koline en onder leiding van den heer G. Beers werd door de N. V. Sportterrein Wilhelmina de eerste vergadering gehouden. Na opening en het gewone welkom, de behandeling van enkele ingekomen stukken was de naziening van de balans en winst-en-verliesrekening aan de orde. j Daaruit kunnen we meedeélén, dat deze rekening loo pende tot 1 Januari 1909 een zuivere winst aanwees van f 124.50% en een kasgeld van f 204.70. Medege deeld werd dat ook na afloop van den tweeden winter waarmee de ijsbaan niet gelukkig was geweest, no2 een voordeelig saldo was behaald. De toestand was qUa gunstig te noemen. Er waren nog 9 aandeden te piaat sen. Met algemeene stemmen werd besloten, dat a| was er dan geld aanwezig om aan aandeelhouders rente uit te koeren, dit het eerste jaar niet te doen nraar dit geld In kas te houden en enkele werkzaam,! heden aan de ijsbaan te laten verrichten. l)e heer Beers bracht den lieer .1. v. d. Maaien hartelijk dank voor de zeer vele bemoeiingen die zich vooral in dit oprichtingsjaar voor het sporttern^ had getroost. Aan de orde waren nu eenige verkiezingen. Ten eerste een directeur in de plaats van den boei J. y. Maaien, die niet meer in aanmeiking wenschte komen. Gekozen werd de heer P. Raat Dz„ die deze benoeming aannam. Ten tweede van twee commissarissen, aftredend de heeren Joh. Merz en Joh. üovers. Deze werden her- kozen en namen eveneens hunne benoemingen aan. Zij werden respectievelijk ook als presidentcommissaris en penningmeester-commissaris herkozen. Een aanvrage van Lycurgus om het sportterrein te mogen gebruiken voor sportoefeningen werd in handen gesteld van het bestuur. Hierna sluiting. I Kaasmarkt. Heden is de Kaasmarkt, welke gedurende eenige maanden geschorst was, weder begonnen. Aangevoerd waren 7 stapels kleine kaas, wegende 2014 K.G., hoogste prijs f 26 per 50 Iv.G. —O———— Gemeente ANNA PAULOWNA. Ondertrouwd: Johannes van Nuland, oud 23 jr. en Jannetje Maria Jannes, oud 23 jaren, beiden alhier. Oostenrijks ontwapening. Weenen, 13 April. De minister van Oorlog heeft he- vel gegeven, dal de reservisten in Bosnië. Herzego vina en Dalmatië moeten inrukken. i De vulkaan De Etna. Sedert Zondag jl. is de Etna weder aan het werken;, zij stoot ontzaglijke rookpluimen uit en zware stofwol ken stijgen uit den krater omhoog. Er keerscht groote angst onder de bevolking in die streek, die in deze vulcanische verschijnselen de voorteekens ziet van een aanstaande uitbarsting. OPSTAND IN KONSTANTINOPEL. Konstantinopel, 13 April. Hedenmorgen zijn ernstige onlusten uitgebroken. De toestand is ernstig. De Frankf. Ztg. verneemt, dat Stamboel sedert heden morgen in vollen opstand is. Twee bataljons met hun officieren aan het hoofd, omsingelden het parlement. Zij eischen de afzetting van den grootvizier, van den president der Kamer, en van den minister van oorlog, t Konstantinopel, 13 April. De toestand is ernstig; de opstandelingen hebben zich weliswaar niet meester ge maakt van den zetel der regeering, maar houden toch het parlement bezet, waartoe zij de afgevaardigden ech ter toegang verleenen. i De gewapende bevolking, benevens de troepen van het garnizoen, schijnen voor het meerendeel den op stand gunstig gezind te zijn. De minister van oorlog schijnt nog slechts over enkele bataljons en batterijen te kunnen beschikken. De Sjeik ul Islam is in besprekingen getreden met de opstandelingen, die gedeeltelijke wijziging van het ministerie eischen. Bloed is tot dusverre nog niet gevloeid. Dit zijn dus wel ernstige berichten. De troepen zijn in opstand gekomen, zij hebben hunne officieren gekne veld en mishandeld en betoogingen gehouden voor de Porte en het ministerie is gewijzigd. Dat in het zoogenaamd vernieuwd Turksche rijk niet alles was, zooals. men had verwacht dat het zou worden, dat zeer velen met den gang van zaken alles behalve tevreden waren, was voor "hen, die met den toestand eenigszins op de hoogte zijn, reeds lang geen geheim meer, en evenmin, dat het vroeger of later tot een uitbarsting moest komen. De moord op Hassan Fehini, hoofdredacteur van de Serbesti, was een der eerste gewelddadige uitingen van de onderlinge twee dracht, die in het Ottomaansche rijk reeds kort na de invoering van het nieuwe regime was beginnen te heerschen. Deze opzienbarende moord wordt, misschien niet ten onrechte, op rekening gesteld van het jong- Turksche comité, dat door Fehmi in zijn blad op de heftigste wijze was bestreden; een bewijs voor die be schuldiging is weliswaar niet te vinden, toch wordt zij in breede kringen geloofd. Na dien moord nu hadden er te Konstantinopel betoogingen plaat? en daarbij bleek, hoe breed de kloof was geworden tusschen de jong-Turksche partij en die der liberalen. Dit groot ver schil van inzicht vindt, behalve in persoonlijke quaes- ties, zijn oorzaak in de ver uiteenloopend e opvattingen van beide partijen over de hervorming van het staats bestuur. In het parlement konden de liberalen, daar zij verreweg de minderheid vormen, slechts weinig gewicht in de schaal leggen, maar in hun pers werd een verwoede strijd gevoerd, die niet zelden ontaardde in matelooze lasteringen en onwaardige scheldpartijen- Per telegraaf meldt men ons nader: Bij de onlusten werd de Minister van Marine ge wond, de minister van Oorlog werd gevangen ge nomen. Er zijn 17 dooden gevallen en 13 gewonden. Barricades worden opgeworpen. De Daily Mail bericht, dat de oorzaak van den opstand is het hevel aan de troepen, om de officie I ren onder alle omstandigheden te gehoorzamen, zelfs om te schieten op de .geloofsgenooten. In het Parlement werd een iradóe voorgelezen van den Sultan, tot het vormen van een nieuw ministerie en het eerbiedigen van de rechten der Regeering. Met ee nstorm van heilkreten werd de iradóe van den Sul tan ontvangen. Bij Ministerieéle beschikking wordt de veestapel van den heer ,1. T. te Lutjewinkel bestaande uit 12 koeien en 4 lammeren onteigend en in het abattoir te Alk maar afgemaakt. Anna Paulowna. Het departement Anna Paulowna der Maatschappij lot Nut van 't Algemeen hield Dinsdag 13 April eene vergadering in „Veerburg". Er waren 13 leden aanwezig. Nadat do heen Ebi- mann als waarnemend voorzitter met een welkomst woord. do vergadering had geopend, werden de notulen gelezen en onder dankzegging goedgekeurd. Ingekomen waren: le. Een brief van het Hoofdbestuur,bevattende dub beltallen ter verkiezing van bestuursleden. Er werd be sloten, de nos. 1 als zoodanig aan Ie wijzen. 2e. Een schrijven van het bestuur der Nuts-comnns- missie voor de reizende bibliotheken, inhoudende een verslag der werking dier bibliotheken en cên© an vrage om steun. Voor kennisgeving aangenomen. ;ie. Ben brief van het bestuur van het Centraal' bureau van advies ten behoeve van eigen studie. ie. Een idem van den Nederlandsehen Bond voof lichamelijke opvoeding om financieelen steun. Beide brieven voor kennisgeving aangenomen. Met het oog- op de kas, kon geen steun verleend worden. liet verslag der Nutsbibliotheek zou in eene vol gende vergadering worden uitgebracht.- De hegrooting, door den hoer Ehrmann ingediend- wordt in haar geheel goedgekeurd tot eene ontvang5 van f 186 en eene uitgave van f 137. De beschrijvingsbrief gaf geen aanleiding tot de

Schager Courant | 1909 | | pagina 2