itïEElEBlil- Llllt üerijnÉ Üriüii van Jaap, Zaterdag 17 April 1909 53ste Jaargang. No. 4187 Uitgevers TR&PWSA8S Co. EERSTE BLAD. Burgerlijke Stand. Binnenlandscb Nieuws. SCHAGER Alltltll NiEHS- COURANT Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau SCHAGER, Laan O 4. Interc. Telephoon No. 20. Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 8.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIÉN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit vier bladen. {]je als boerenknecht in Hollands Noorderkwartier is gaan dienen, aan zijn broer KlaaS, die in de Zaanstreek gebleven is. In ons verlichte Noorden Schreeuwt men om lioht, meer licht, Dat is volstrekt geen wonder, Want ziet u, ons gezicht Wordt, door het hel verlichten Al zwakker; 't jong geslacht Kan, zonder licht, niet uitgaan In, 't donk're van den nacht: Een rijtuig moet verlicht zijn. En, wee den fietsersbaas, Die zonder licht van huis gaat, Dan komt de diender, Klaas! En zegt, diepverontwaardigd: Hoe heet jij, lichtloos heer? Zijn naam wordt opgeschreven, 't Kost hem een gulden weer. De wandelaar mag passeeren, Al draagt hij ook geen licht; Ik heb daarom een denkbeeld, Een denkbeeld van gewicht: Als ik eens baas mocht wezen, Eens heelemaal de baas: Ik zou de straatverlichting Opdoeken, beste Klaas! Ik haalde de lantarens, Waar die ook mochten staan, Terstond van alle palen, En zou nog verder gaan: Ik zou een wet gaan maken, Dus luidende ongeveer: „Wie zonder licht op straat is, ,,'t Zij dame, of 't zij heer, „Krijgt eerst bij een bekeuring „Een gulden boete -maar „Hij gaat, wanneer hij 't weer doet, „De kast in voor een jaar." Zoo kwam de vree; de menschen Uit dorp en buitenwijk, Zij waren als op 't kerkhof, Dan aan. elkaar gelijk; En de gemeenten hielden 't Geld lekker in haar kas, Terwijl 't voor kaarsenmakers Een buitenkansje was. Ik zou dan, spoedig trouwen En opende met Neel Fluks een lantarenwinkel, En welvaart werd mijn deel. Als zoo mijn wensch vervuld werd, Dan had ik welgedaan Aan heel mijn lief Westfriesland, 't Zou alles goed dan gaan. Dan zou 't geen wand'laar hindren, Al was 't een enkel maal Wat donker, en al stond er Een stuk lantarenpaal, Daar liep men wel bezijden, 't Zij voor- of achterom. Die dan er tegenaan stoof, Was dronken of was dom. Geen ingezonden, stukje Zou komen in de krant, Geen ruzie zou er wezen Bij ons in 't Noorderland. De oorzaak, dat ik nu eerst, Nu 't zomerseizoen naakt, Bn w' aan geen donker denken, Dit rijmpje heb gemaakt, Ligt in een klacht uit Moerbeek Pas in de Schager krant, Waaruit je duid'lijk zien kunt: „De Moerbeek heeft het land, „Omdat haar straatverlichting „Zoo gauw is opgedoekt." Zoo gaat het als men immer De schaduwzijde zoekt. Die Moerbeek moest toch weten: Zij is, dat's van gewicht, VEEL NADER DAN DE LANG'REIS EN 'T DORP, BIJ 'T NOORDERLICHT! 'k Had echter nog een reden Om je te schrijven; en Te toonen, dat ik ook wel Een wettenmaker ben; 'k Wou naam'lijk in de Kamer, En, Klaas! daar kom je niet. Of j£ moet zoo getuigen, Dat men je kunde ziet; Weldra vindt je op een, groslijst: „Jaap van de Schager krant, „De knapste wettenmaker „Van 't gansche Noorderland. „De groote Vredestichter, „De liev'ling van 't Publiek!" Ja broer, lid van de Kamer. Zeg, Klaas, dan werdt jij chicq. In mijn lantarenwinkel Verving jij mij geheel, Wanneer ik naar Den Haag moest. Maar Klaas! blijf af van Neel!... JAAP. WAAROP berust echter dat beginsel? Een groot man heeft destijds de menschen in twee groepen gesplitst, nm. in GELOOVIGEN en PAGA- NISTEN. In hoeverre deze scheiding juist is, laten we hier achterwege, maar dit is ZEKER WAAR, dat daarin de verklaring ligt, dat de godsdienst GRONDSLAG is der partijen en bij verkiezingen van leden der Staten-Ge- neraal, der Prov. Staten en van den Gemeenteraad be- heersoht bij zeer velen de KERKELIJKE KLEUR het antwoord op de vraag, WIEN zij zullen stemmen. Onder de partijen, die zich door geen kerk laten binden, behooren de vrijzinnigen, die daardoor op eén VRIJ standpunt staan. Dit woordje VRIJ verandert bij sommige vrijzinnigen in LOS, als zij zeggen: „de godsdienst van den candidaat laat ons koud," want üan negeeren ze hunne eigen partij of juister, dan behooren ze FEITELIJK tot geen enkele partij, daar door hen gestemd kunnen worden, zoowel ORTHO DOXEN als KATHOLIEKEN, CHRISTELIJK-HISTO- RISCHEN als CHRISTEN-DEMOCRATEN. Onder dezul ken kunnen de tegen-partijen der vrijzinnigen met suc ces VISSCHEN, en zoo kan het aan die partijen zelfs mogelijk gemaakt worden, zetels in regeerings-colle- giën te verkrijgen, ook DAAR, waar zij verreweg in de minderheid zijn, Deze vrijzinnigen zijn GEVAARLIJK voor de partij van den vooruitgang, tot welke zij voor de buitenwe reld IN SCHIJN behooren, dewijl zij zich enkel laten leiden door de overweging: „de candidaat is een, braaf, hulpvaardig mensch." Zeker, dat zijn goede eigenschappen, maar WIE heeft ze in dezen tijd van toenemende humaniteit NIET? GEMIS ervan zou reden kunnen zijn, om zulk een buiten regeerings-colleges te houden, doch HET BEZIT ervan- mag geenszins doórslag zijn, om zulk eenen zijne stem te geven. Het BEGINSEL en dat alleen moet den mensch leiden en daar onder alle par tijen, onder alle menschen, rijk of arm, wel BRAVEN zullen worden gevonden, zoo behoeft men ter wille van de deugd des candidaats zijn beginsel niet te verloo chenen. Dit hoog te houden, wordt door niemand ge laakt; integendeel, door ieder geprezen, i Meent ge, dat in streken, waar de kerkelijken de overmacht hebben, ooit aan een vrijzinnige een zetel zal worden gegeven, in welk college dan ook? Dat gebeurt NIET enTERECHT. Zij hebben ge lijk en het strekt hun tot eer, dat zij zich aan hun beginsel houden. Hoe nu zullen de vrijzinnigen te Anna Paulowna bij de aanstaande stemming voor een lid van den Raad der Gemeente handelen? Moge ieder kiezer, van welke richting hij ook zij, j PAL STAAN VOOR ZIJN BEGINSEL, opdat de uit- i slag der stemming in WAARHEID weergeve de ge- zindheid der bevolking. Zoo zij het. L. S. Gemeente "SCHAGEN. Ingeschreven van 11—17 April 1909. OverledenDirk Slikker, oud 66 jaar. wedn. van Guurtje Hopman. Gemeente HOOGWOUD. Ingeschreven van 115 April 1909. GeborenAnna, d. v. Cornelis Bos en Klaartje Beers. Jan, z. v. Pieter Blauw en Maria Neef jes. Dieuwertje, d. v. Philippus Timmerman en Ariaantje van Soelen. Ondertrouwd: Jacob Koppes, oud 25 jr.. timmer man tc Wognum en Anna van Stralen, oud 26 jr.. zonder beroep, alhier, onlangs te Opmeer. Corne- j lis Bart, oud 26 jr., kaasmaker alhier en Maria Bart, oud 20 jr., zonder beroep te Heerhugowaard. Klaas Conijn. oud 28 jr.. landbouwer alhier en Antje Pa- ter. oud 25 jr., zonder beroep te Berkhout. Dirk Sehekkerman, oud 26 jr., arbeider alhier en Geertje Bras, oud '26 jr., zonder beroep te Heerhugowaard. Lourens Korver, oud 27 jr., arbeider alhier en Cornelia Bras, oud 23 jr.. zonder beroep te Heer- hugowaard. Jelle de Hoop, gescheiden echtgenoot j van Miek IJpes Kampen, oud 43 jr., arbeider te N. I Niedorp, onlangs te Lemsterland en Marijtje Kuiper oud 21 jr., zonder beroep alhier. Jacob Vel, oud I 26 jr.. landman en Aarjentje Govers, weduwe van Pieter Biersteker, oud 35 jr.. boerin, beiden alhier. Jacob Waij, oud 27 jr.. arbeider te Harenkarspel en Necltje Jonker, oud 24 jr„ dienstbode alhier, on- j langs te Oudorp. Cornelis Schdgen, oud 28 j r„ landman alhier en Adriaantje Groot, pud 28 jr.. zon- der beroep, te Opmeer. Klaas Schagen. oud 24 jr.. landman en Aafjc Winkel, oud 24 jr.. zonder I beroep, beiden alhier. Pieter Vos, oud 23 jr.. landbouwer en Trijntje Glas, oud 22 jr., zonder be roep, beiden alhier. Petrus Pronk, oud 25 jr.. ar beider en Anna Smit, oud 24 jr., zonder beroep, bei den alhier. Arie Bommer, oud 30 jr.. landbou wer te Harenkarspel en Emma Pronk, oud 23 jr., zonder beroep alhier. Martinus Appelman, oud 25 jr., arbeider en Antje Rempt, 20 jr., buishoudster, beiden alhier. Getrouwd: Pieter Vis, oud 29 jr., broodbakker te Berkbout en Maria Poland, oud 22 jr., zonder beroep alhier onlangs te Obdam. OverledenHuibert de Jongh, oud 28 jr.. zoon van Dirk de Jongh en Elisabeth Rempt, overleden. ben en houden is per sleeperswagen naar hetzelfde station vervoerd. i Oudesluis. •Donderdagavond hield de pas opgerichte afdeeling van den, Bond voor Staatspensionneering alhier haar eerste vergadering in het lokaal van den heer Kreij- ger. Er waren 28 leden tegenwoordig. De heer Joch. Kreijger opent met een gepast woord de vergadering en heeft als waarnemend voorzitter {ie leiding. De heer Jb. Hooij Jbz. fungeert als secretaris. Het eerste punt der agenda was: vaststelling reglement. Door den! heer Hooij wordt een concept reglement voorgelezen en zonder eenige wijziging door allen goedgekeurd. Hierna volgde verkiezing van een definitief bestuur bestaande uit vijf leden, waarvan volgens het regle ment de voorzitter afzonderlijk door de vergadering moet worden gekozen, terwijl de overige vier functiën door de gekozenen onder elkander worden verdeeld. Als voorzitter wordt bij eerste stemming gekozen de heer Joch. Kreijger, die deze functie aanneemt. Voor de andere vier bestuursleden, worden gekozen de heeren C. Slikker Jz., Jb. Hooij Jbz., S. Veen en P. Kuin, die later respectievelijk werden gefunctionneerd als vioe- voorzitter, secretaris, vice-secretaris en penningmees ter. Thans was aan de orde bespreking bondsbladen. Door den heer Joch. Kreijger wordt voorgesteld (en wel met 't oog op de kosten)' dat twee hij elkander wonende leden gezamenlijk een bondsblad zullen lezen, hetgeen door allen wordt goedgevonden. Na gedane controle wordt besloten voor de 58 leden 31 bondsbla den aan te vragen. De rondvraag die nu volgde leverde weinig op. Door een -der leden, werd ter sprake gebracht de op han den zijnde Tweede Kamerverkiezingen, en de wensch geuit, dat de leden die kiezers zijn, wel rekening zou den houden met de candidaten, en hunne inzichten, omtrent staatspensionneering. Niets meer te verhan delen zijnde wordt de vergadering met dank voor de 1 opkomst door den waarnemenden voorzitter gesloten. I Oude Niedorp. Vergadering van de Protestantsche kiesvereeniging al hier, op Vrijdag 16 dezer in het lokaal van den heer T. de Jong. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend en de notulen van de voorgaande vergadering na lezing, onveranderd werden vastgesteld, werd aan de orde ge steld Ie. Verkiezing van 2 bestuursleden in de plaats van de heeren A. Mijts en A. Slrijbis, de eerste als secre taris wél en de laatste niet herkiesbaar. De heer A. Mijts werd met op een na algemeen© stemmen her benoemd, terwijl de heer C. Rempt bij een tweede vrije stemming werd benoemd. De benoemingen werden aangenomen. 2e. Rekening over het afgeloopcn jaar. Die reke ning werd door een pommissie nagezien en in de beste orde bevonden met een voordeelig saldo groot f 38.50. De penningmeester ontving dank voor zijn goed beheer. 3e. Candidaatstelling voor de a.s. verkiezing voor de Tweede Kamer. Aangezien de vergadering geen ze kerheid had of de heer Foreest wel een voorstander is voor Staatspensionneering, besloot zijl daarnaar eerst eens te informeeren en werd dit punt uitgesteld tot een volgende vergadering. Daar de gewone rondvraag niets opleverde, werd de vergadering, die niet best bezocht was, door den voorzitter met een woord van dank gesloten. Geachte Redacteur! Ondergeteekende verzoekt u beleefd plaatsing \ooi het volgende. Ontvang bij voorbaat zijn dank. Woensdag 21 April zullen de kiezers te Anna 1 au" '°Wna in de plaats van den heer K. F. Ehrmann hun 'tem uit moeten brengen voor een lid van den Ge meenteraad enze hebben daartoe de keuze tusschen wee VRIJZINNIGE candidaten en een KATHOLIE KEN candidaat. Nu zou men zoo zeggen, het antwoord op de vraag KVie?" is spoedig gegeven: „een ieder kleze volgens beginsel." Mr. Th. de Meester. In de Donderdag te Gorinchem gehouden openbare vergadering van kiezers In deze gemeente, uitgeschre ven door het vrijzinnig centraal comité, werd met grootf meerderheid van stemmen voorloopig candidaat ge steld de heer mr. Th. de Meester. Zigeuners. Dezer dagen had een troep van een 45-tal Galliclsche mannen, vrouwen en kinderen ongevraagd hun tenten I opgeslagen onder den viaduct van den electrischen I spoorweg in de Vijverhofstraat te Rotterdam. Onder geleide der politie zijn zij met hun vrouwen en kinderen naar het station D. P. gebracht, om van 1 daar per spoor In de richting van de Belgische gren zen verwijderd te worden. Hun tenten en al hun heb- Langereis. De alhier onlangs opgerichte Onderafdeeling van de V. iP. N. (vereeniging tot bevordering der Pluim veehouderij: en lamme Konijnenteelt in Nederland), welker bestuur thans definitief bestaat uit de heeren M. de Jong le voorzitter, P. Brugman 2e voorzitter. G. Gaijaard, secretaris-penningmeester en H. Arts en D. Koorn Cz.. verzond deze week haai- eerste zen ding kipeieren, per stoomtram via de Hollandsche Spoor, naar het Veilingsgebouw te Amsterdam. De leden kunnen met deze proefzending tevreden zijn;na Maandagavond verzonden te zijn, kwam Don derdagmorgen, het bedrag der „verkochte" zending bij! den Penningmeester in, waaruit bleek, dat na sor teering die te Amsterdam geschiedt, de partij! die uit 2213 stuks eieren bestond. .had opgebracht: f 4.40 per 100 stuks groote, f 4.07 bedroeg de middelmarkt. en f 3.80 per 100 stuks kleinere, waarvan er slechts een 100-tal aanwezig waren. Deze prijs, in aanmerking genomen wat er op de Alkmaarsche markt betaald wordt, valt zeer in 't voor deel van de Amsterdamsche veiling uit; de sorteering reeds is een belangrijke schrede voorwaarts, daar thans de kippenhouder zijn eieren naar werkelijke grootte en zwaarte uitbelaaid krijgt. Mogen de twijfelaars, of beter .gezegd: ..de-kat-uit- den-boom-k ijkers" hun belang spoedig inzien, en be grijpen, dat ook hier in „vereeniging" de groote kracht schuilt. Wij kunnen nog melden, dat bij genoegzame deel neming het bestuur middelen overweegt, omtotCoö- ratieven aankoop van „krachtvoeder enz." te kunnen geraken. Breezand. Dinsdagavond was in de kerk alhier aangekondigd een avond met lichtbeelden, te geven door Jonkvrou- we Hartsen uit Hilversum. Zij, die dien avond zijn komen zien en luisteren, hebben wel geen berouw ge had. dat zij gegaan zijn. Tegen half acht opende de heer Creutzberg de sa menkomst met gebed, sprak zijn blijdschap uit, dat freule Hartsen weer hersteld was en gaf haar verder 't Woord. Spreekster begon met te zeggen, dat zijl gewoon was haar bijeenkomsten óf met volwassenen te houden, óf met kinderen, zelden met beiden gemengd. Zij hoop te dus, idat de kinderen, ook als zc iels soms niet begrepen, toch stil zouden blijven, opdat haar woord voor de ouderen niet verloren zou gaan. Toen werd de zaal in donker gezet en van uit de vlakke velden van Noord-Holland maakten we een uilstapje naar Zwitserland. Meren, bergen, rotsen, tand- radtreinen, die tegen steilten opzuehtlen; de zeer fraaie scherpe platen deden ons haast vergeten, dat we in Holland stil zalen ie kijken. Daarna kregen wc een geschiedenis te zien en te hooren: do bekeering van Timotheus Crack. Wel een overgang. Van de bergen met de eeuwige sneeuw, die als van God komend, haast onaantast baar is voor menschenbezoedeling, verplaatst in bet menschenleven, leven, ook door God met een doel geschonken maar o, in welk een ellende werden we verplaatst in dat kamertje, drie hoog. waar 't gezin van den dronkaard woonde. Spreekster vertelde er bij op een wijze, die menig een bliji deed zijn, dat 'l donker was en toch, 't was een ware geschiedenis, een treurspel.' dat in zoo me nige stad of dorp zonder Lichtbeelden vertoond wordt. Na deze, met de diepste aandacht gevolgde geschie denis, kregen we een negental platen te zien. waarin in de eerste plaats werd getoond in zinnebeeldige voor stellingen, boe door den kroeghouder, als geblinddoekt instrument van den achter hem staanden Dood, zijn slachtoffers gemaakt worden. Als tegenstelling op deze volgden vijf andere platen, die Jezus als den goeden Herder v.QftrsJekjen die zijn schapen bij name kent en het verlorene zoekt. Tusschen de verschillende series werden liederen ge zongen, die op het doek helder en duidelijk leesbaar geworpen werden. Nadat door freule Hartsen met" dankgebed geëindigd was, sloot de heer Creutzberg met een kort woord. Hiji wilde niet, onder den indruk van het gesprokene, een oproep tot de aanwezigen richten om een geheel- onlhoudersvex-eeniging op te richten. Zoo'n vereeni ging moet niet door overrompeling tot stand komen maar na ernstige overweging van het- gesprokene, na rijp beraad. Men kon zich in persoon of per briefkaart voor Zondag hij hem opgeven als lid eener op te richten vereeniging. De vergadering werd door ruim 150 personen bijl- gewoond. Nader vernemen we nog, dat zich hiji den heer Creutzberg een voldoend aantal leden heeft opgegeven, zooweL mannen, als vrouwen, zoodat tof het oprich ten eener vereeniging kan worden overgegaan. Zon dagavond, zeven uur. zal in de kerk te Breezand de voorloopige vergadering plaats vinden. Er worden dan ook nog verwacht, die zich nog niet opgaven, voor loopig van 16 jaar en daarboven. Burgerbrug. In de vergadering der Boerenleenbank alhier, op 15 April 11. gehouden, zijn herbenoemd als bestuursleden de heeren C. Zomerdijk en A. J. Kruijer. Het salaris van den kassier is verhoogd tot f 130. Heerhugowaard. Na het bekend worden van de blijde tijding der be valling van de Koningin zullen de klokken 1 uur lang worden geluid en de ingezetenen uitgenoodigd worden te vlaggen. Heer-Hugowaard. Aan den ouden getrouwen Polderambtenaar P. Molenaar, belast met het openen en sluiten der pompen in de verschillende polders, is door het polderbestuur eervol ontslag verleend, met toekenning van een pensioen van f 5 in de week, ingaande 1 Mei a.s. In zijne plaats is benoemd P. Groot Jr. Langedijk. De afdeeling Langedijk van het Centraal Gen. voor Kinder-Herstellings- en Vacantiekolonies heeft besloten dit jaar 6 kinderen uit te zenden. Aan de verschil lende scholen zal den onderwijzers worden gevraagd, welke kinderen ziji er geschikt voor achten. Als afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering werd de heer Keizei- te Noord-Sciharwoude gekozen. St. Maartensbrug. Op een jnader te bepalen dag zal in het lokaal van den heer W. Swarfhof alhier eene lezing worden gehouden over Staatspensionneering. St. Maartensbrug. Aan onzen vroegeren plaatsgenoot den rijksveld wachter Jn. de Jong te Kootwijk, is de rang toege kend van brigadier titulair." Oudkarspel. Den 7 Juli a.s. zal hei 25 jaar geleden zijn, idat de Inspecteur, de heer W. van Loo. hiji de Oudkars- pelsche Brandwaarborg-Maatschappij in dienst trad. Heerhugowaard. Den 15den dezer vergaderde de afdeeling van liet Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Va cantiekolonies. Hoewel het ledental der afdeeling is ge stegen tot 71, was de opkomst ter vergadering zeer gering, wat met het oog op de verkiezing van een bestuur betreurd werd. Na ©enige medcdeclingen werd overgegaan tol de bestuursverkiezing. Bij de keuze van bestuursleden werd rekening gehouden met de school- wijken. Gekozen werden de heeren Je. Zoomer, A. Brands, P. Hoster. S. Brugman. E. Mammen, II. van Asperen, W. Molenaar en C. Appel en Mevr. Schol tenVan Eerde, die werd aangewezen voor het secre- tarisschap. Tot voorzitter en penningmeester werden respectievelijk gekozen de heeren S. Brugman en E. 'Mammen, lot vice-voorzitter de heer 11. van» Asperen. In beginsel werd. besloten reeds dit seizoen een j kind uit te zenden naar Egmond aan Zee. Aan de Hoofden der vier scholen in de gemeente zal wor den gevraagd opgave le willen doen van leerlingen, die voor uitzending in aanmerking zouden kunnen ko- men. Door het bestuur zal dan een keuze worden I gedaan. De kosten van uitzending hoopt men ,uit de contributie te kunnen bestrijden. 1 Dirkshorn. Vrijdagavond trad hier als spreker op de heer F. Netscher met het onderwerp: Staatspensionneering. Spreker begon met zijn hoorders, een 70 a 80-tal. de vraag voor te leggen of 't niet verwonderlijk was. dat lift nu nog noodig moet zijn over dit onderwerp te spreken; dat nu na 18 eeuwen de Christelijke lief de nog zoo weinig is doorgedrongen, dat het noodig is op den nood te wijzen van zooveel ouden van da gen, te wijzen op den plicht die op den Staat rust orp daarin te voorzien. Sedert 1 Januari van dit jaar heeft Engeland zijn pensioenwet en een half millioen "-ouden van 70 jaar en ouder genieten er van, Onze tegenstanders zeggen, dat de: Staat niet le maken heeft inet die ouden; dat hiji slechts te zor gen heefl voor orde en rust en 't naleven der wetten. Wel heeft de Slaat te zorgen voor hen, die meer onmiddellijk in dienst van den Staat zijn, maar ove rigens moei de vrije concurrentie doorwerken. Maar, zegt spreker, dat is een zeer onchristelijk oordcel. Bij de vrije concurrentie zullen zij. die niets le geven hebben dan hun werkkracht, 't zij met hoofd of handen, altijd de zwakkeren blijken te zijn en den strijd verliezen tegen hen, die sterker staan.

Schager Courant | 1909 | | pagina 1