Plaatselijk Nieuws. Buitenlandscli Nieuws. Burgerlijke Stand. Groenteveilingen. Men zegt wel, pr wordt toch voor oude armen ge zorgd en er sterven geen menschen van honger, doch moet het dan zoo ver komen? vraagt spreker. Hij erkent, dat er door de publieke liefdadigheid veel ge daan wordt om het lot van ouden van dagen te ver zachten: 19 millioen 'sjaars is geen kleinigheid, doeh die gereglementeerde liefdadigheid der oude mannen- en vrouwenhuizen drukt zoo zwaar op hen die er van genieten, waar dikwijls echtgenoolen van elkaar gescheiden worden, en dal op oen leeftijd, waarop zij elkander zoo noode missen. Rn de zorg van kinde ren voor hun oude ouders? Ze is zoo vaak een last in plaats van een lust voor hen. Neen, de Staat en die alleen kan hier optreden. Drie ministers hebben getracht de Staatszorg voor ouden van dagen in wetsontwerpen te belichamen. Eerst minister Lely. Deze volgde het Duitsche stel sel. dat van arbeider en werkgever beiden oen bij drage vordert, terwijl de Staat liet ontbrekende er bij voegt. liet Duitsche stelsel is echter, zegt spreker veel te duur en te onpractisch; het heeft het nadoel dat een groot aantal van hen. die er aan moeten bijdragen, te vroeg sterven om van het pensioen te genieten; ook kan een gewone arbeider die korting op zijn loon niel dragen. Rn de rompslomp in Duitschland? Spre ker haalt staaltjes aan om duidelijk te maken hoe groot die daar wel is. In Sileziü gaat naar een door spreker genoemd schrijver vijf-zesde aan admi nistratie weg. Het Duitsche stelsel van minister Lely had dus zeer groote bezwaren; ook gaf het ontwerp alleen aan mannen op 65-jarigcn leeftijd pensioen. Minister Kuyper stelde in zijn wetsontwerp den leeftijd voor pensioen op 70 jaar, doch minister Vee- gens ging weer terug naar 65 jaar, doch sloot in komens van f 1000 en hooger uit. invoering hiervan zou van den Staat een bijdrage geëischt hebben van 61/2 millioen gulden. In tegenoverstelling met deze drie wetsontwerpen, die een kolossaal aantal artikelen bevatten, is het En- gelsche stelsel zeer eenvoudig. Het bevat, evenals het Deensche, slechts een klein aantal artikelen. Maar. zegt men, Engeland is rijk en kan de kosten der pen- sionneering wel op zijn budget uittrekken. Ja, ant woordt spreker. Engeland is rijk. maar Denemarken niet en dat doet het toch ook. En wat Denemarken doet. zouden wij dat niet kunnen?' Nu komt spreker tot het bedrag der kosten en hoe dat gevonden moet worden. De cijfers loopen zeer uiteen en spreker wil zich hierbij houden aan het bedrag door den oud-minister De Meester ge^ noemd, die als erkende specialiteit zeker niet te wra ken is. Deze noemt 121/2 millioen. Hoe wij dit bedrag willen vinden? Uit drie bronnen kan daarbij worden geput: le. door invoering van een algemeene pensioenbelasting, met progressieve kracht, uitsluitend voor dit doei; Waar bet nationaal vermogen, dat naar officieele gegevens in 1895/96 5% milliard. bedroeg, in 10 jaren aangegroeid is tot 6V2, kan men moeilijk zeggen, dat bij een rede lijke progressie zulk een pensioenbelasting niet gedra gen zou kunnen worden. 2e. Door de successiebelasting te verhoogen; waar in 1907 214 millioen door erflating is overgegaan alleen in de rechte lijn en 709 millioen in verdere liniën, kan eenige verbooging der successiebelasting mede een aar dige bijdrage leveren. 3e. wil de beer Netscber de goederen in de doode hand treffen, die nog steeds vrij zijn van het bijdragen in de algemeene lasten. Hoe groot het vermogen in de doode hand is, kan vólgens spreker niet gemakkelijk gezegd worden, maar in 7 jaren is het aangegroeid met 70 millioen. En voorts, zegt spreker, moet er op andere zaken bezuinigd worden; dat moet, en dat kan ook, Wij als kleine staat leven veel te duur. Vooral voor oorlog en marine wordt te veel uitgegeven; uitgegeven zonder dat wij er waarde voor ontvangen, omdat wij toch niet kunnen meedoen in den wedstrijd der omliggende groote staten, die voor een oorlogsschip 20 millioen betalen. Ons budget van 47 millioen voor oorlog en marine is toch al waarlijk hoog genoeg; een twee of twee en een half millioen zouden wij er graag op be zuinigd zien om de pensioenwet te kunnen invoeren, de wet die er komen moet en ook komen zal; want de arbeider geeft zijn krachten aan den staat en maakt daardoor de welvaart van dezen grooter, en daarom moet ook de Staat zorgen, dat als de werkkracht ver mindert, niemand gebrek lijdt. „Ge zijt idealisten!" roept men ons toe. Ik ben blij, dat ik er een ben, antwoordt spreker hun, die dit zeggen. Buiten en boven den strijd voor 't bestaan is 't zoo mooi, ook te leven voor iets, wat men een •ideaal noemt, te meer als het een wel moeilijk te be reiken, maar toch niet een onbereikbaar ideaal be treft. Helpt ons mede, zoo eindigt spreker, om onze woorden in daden te kunnen omzetten! Bij de gelegenheid die gegeven werd tot debat, werd alleen door den heer De Boer gevraagd, hoe spreker kwam aan het cijfer dat hij opgegeven had van 'de toename van de bezittingen in de doode hand. Het antwoord van den heer Netscber was, dat hij dit geput had uit een rede, kort geleden door den heer Bierste ker op Wieringen gehouden en dat daar niet was tegen gesproken. Tweede Kamerverkiezingen. De centrale antl-rev. kiesvereeniging in het district Enkhuizen heeft voorloopig candidaat gesteld den heer N. Oosterbaan, te Doesburg. Oudkarspel. Vrijdagmiddag te twee uur had de officieele opening plaats van de tentoonstelling voor huisvlijt, uitgeschre ven door het Departement Oudkarspel der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De voorzitter, de heer M. Eecen, deed dit met een hartelijk welkomstwoord uit te spreken aan de aanwe zigen en zijne voldoening te uiten over het welslagen der tentoonstelling, blijkende uit het aantal inzendin gen. Aan verschillende dames en heeren, die zich ver dienstelijk hadden gemaakt, werd dank en hulde ge bracht. Er was een druk bezoek, en de opening werd opge luisterd door eenige muzieknummers van het sympho- nie-orkest, ditmaal, door afwezigheid van den directeur, den heer M. J. Kroon, onder de leiding van den heer T. Evers: Wij geven hier een overzicht van de bekroningen in de verschillende afdeelfngen, waarin de tentoonstel ling is verdeeld, zoodat men tegelijk een denkbeeld krijgt van het vele, dat zij omvat. Woensdag aanstaande wordt de tentoonstelling geslo ten, des avonds met eenige feestelijkheid, waarbij het symphonie-orkest wederom zal medewerken. Bekroningen: Afdeeling 1.. Nuttige Handwerken. A. Schoolkinderen. Ie prijs, Grietje Rootjes, Oudkarspel. 2e prijs, Vrouw tje v. Hout, Oudkarspel. 3e prijs, M. Klingeier Jd., 1 Zuidscharwoude. Eerv. verm., Hendrika Kramer, Oud karspel. B. Ouderen. Ie prijs, T. Pronk-Vlug, Zuidscharwoude. 2e prijs, T. Blom. 2e prijs, J. Schagen. 3e prijs, Buckmann-Vens, Oudkarspel. Afdeeling 2. Fraaie Handwerken. A. Schoolkinderen, le prijs, N. Vroegop, Broek op Langendijk en C. L. Blom, Oudkarspel. 2de prijs, A. Winder. 2e prijs Vrouwtje van Hout, Oudkarspel. 3e prijs, H. Biesboer, Grietje Rootjes, Oudkarspel, en 1 Mar. Keizer, Nd.scharwoude. Eerv verm.: Klariene Bies boer, Adr. Langedijk, N. Nap, Hendrika Kramer, Oud karspel, Mtj. Klingeier Jd., Zuidscharwoude. B. Ouderen. le prijs, O. Blom, Jtje. Balder, Oudkarspel. 2e prijs, M. Hansen, Oudkarspel, B. Kooij en Ba. Kooij, Zuidsch. R. Mulder, Noordscharwoude. 3e prijs, N. Scale, C. ?.i V,a,, L,0?' Pranger, Oudkarspel. M. Sloo'ves! 1(1. il ftfirilfhont l7liidanl\n ,1 T-. i Sterv vs™°Uo Zuidscharwoude. Rika Hart, Oudkarspeï ^•v. \orm.. (,1. Moeijes, Broek op Langendlik Grtelie karsneT' K' ^^in/ouuitTe Zweet Oud- Karspel. Agatha Keizer, A. ds Geus-Halff, Je. Erix, Noordscharwoude. Cato Wolfswinkel, J. Wolfswinkel, Heerhugowaard. T. Kaas, Broek op Langendijk. Neeltje Timmerman, Buckmann-Vens, Ntje. Rootjes, Cath. Nap, M. Evors, Oudkarspel. J. Kok, Zuidscharwoude. Steln- tje Hempke, Noprdscharwoude. Afdeeling 3. Handteekenen. BI. Ouderen. le prijs, G. Kramer. 2e prijs, G. Kramer. 3e prijs, H. Aarts, allen Oudkarspeï. Eerv. verm. A. Kleef, Alk- maar. Afdeeling 4. Kunstschilderen Olieverr. A. Schoolkinderen. 3e prijs en eerv. verm., A. Berkhouwer, Zuidschar woude. B. Ouderen. le prijs, G. Kramer. 2e prijs, K. Rezelman. 3e prijs, H. Aarts, allen Oudkarspel. Kunstschilderen Waterverf. C. Oudereu. le prijs, G. Kramer. Eerv. verm., O. Kramer en C. Nap, allen Oudkarspel. Afdeeling 5. A. Figuurzagen. 3e prijs, Klaas Nap, Oudkarspel. B. Ouderen. le prijs, P. Moeijes, Noordscharwoude. P. Manna veld, Dirkshorn. 3e prijs, P. Bommer, Harenkarspel. Eerv. verm., P. Moeijes, Noordscharwoude. Cor Mooij, Oud- karspel. Cor Berkhouwer, Zuidscharwoude. A. Houtsnijwerk. 3e prijs, Klaas Nap, Oudkarspel. B. Houtsnijwerk. le prijs S. Vriesman, Oudkarspel. P. Manneveld, Dirkshorn. 2e prijs, C. Nap, Oudkarspel. 3e prijs, P. Manneveld, Dirkshorn. Eerv. verm., Jb. Breed, Oudkar speï. Afdeeling 6. Knutselarbeid. le prijs, J. Schuit Klz., Oudkarspel. J. Ooijers, Nd. scharwoude. 2e prijs, T. Blokker, Noordscharwoude. Klaas Tauber, C. Bregman, Oudkarspel. 3e prijs, P. Rezelman, Oudkarspel. Eerv. verm., Julia van Loo, C. Nap, Oudkarspel. Coöperatieve Boerenleenkank te Anna Paulowna. Vrijdag 16 April hield de Coöperatieve Boerenleen bank een© vergadering' in Veerborg". Er waren 56 leden aanwezig. Nadat de voorzitter, de heer C. Wij- denes Spaans, de vergadering met een welkomstwoord had geopend, werden de notulen gelezen en goedge keurd. De voorzitter deelde mede: le. Dat in den loop van het jaar geen enkele maal de plaatsvervangende bestuursleden actief hadden be hoeven op te treden, aangezien de bestuursleden steeds present waren geweest. 2e. Dat de functicn onder de bestuursleden aldus waren verdeeld: C. Wijdenes Spaans, voorzitter; A. de Graaf, vice-voorz.K. F. Ehrmann secretaris en tot het dagelijksch bestuur behoorden verder de hee ren P. Kaan Dz. en J. Sehrieken. 3e. Dat de raad van toezicht bestond uit de hee ren D. C. Rezelman. voorzitter; II. Kaan. vicc-voorziltcr C. J. de Mazure, secretaris; Jb. Stammes en G. Iï. Geerügs. 4e. Dat door het bestuur was aangeschaft eene brand kast, vooral noodig tot bescherming der boeken. 5e. Dat van het Rijk f 175 subsidie als oprich tingskosten was ontvangen.. Herkozen werden vervolgens met bijna algemeene stemmen de heer P. Kaan*als bestuurslid, de heeren A. C. Geertsema en L. Metzelaar als plaatsvervan gende bestuursleden en de heer D. C. Rezelman als lid van den Raad van toezicht. Verder werden ;nu reeds gekozen tot leden der commissie, belast niet het nazien der rekening over 1909, de heeren J. J. Creutzberg, Joph. Blaauboer en M. Wissekerke. Alle gekozenen namen hunne benoeming aan. De vórige commissie die de rekening over 1908 had nagezien, bracht bij monde van den heer K. A. Kaan een gunstig rapport uit, maar maakte aanmer king op de wijze, waarop zij hunne taak hadden moe ten verrichten. Voorzitter bewees, dat deze aanmer king ongegrond was, aangezien alles geheel overeen komstig het reglement was geschied. Het bestuur was op straffe van eene persoonlijke boete van f 50 ge heimhouding opgelegd en dit zou er zich dus wel voor wachten, aan de comnjissie namen mede te diee- Ien. Iets wat trouwens onnoodig was en niet wen- schelijk zou zijn. Hierna werd de rekening onder applaus goedgekeurd. De heer Wijdenes Spaans bracht hierna een be knopt jaarverslag uit. De vereenigjng had nu onge veer 9 maanden bestaan en aan het einde van dien termijn 82 leden geteld. Thans is het ledental tot 94 geklommen. Er was ingebracht f 60427.30 en opgeno men f 36499.GO5. Door 95 personen waren gelden in gelegd, daaronder waren geweest 16 leden en 79 niet- leden. De laagste inleg was geweest f 4.65, de hoogste f 12500, terwijl aan rente gekweekt was f 555.66, Er waren 27 voorschotten verleend tot een gezamenlijk bedrag van f 20935; daarvan was nog loopende f 18670 en de rest terugbetaald. Het tegoed bedroeg f 14898.55.1 Geen der voorschotnemers was in zijne verplichtin- I gen te kort geschoten. Met applaus dankte men den uitbrenger van dit j verslag. Hierna deed het bestuur voorstellen tot wijziging 1 van het reglement, die later alle door de vergadering werden goedgekeurd. Als voornaamste wijziging vernielden we, dat de bank in plaats van f 100.000 in het vervolg f 200.000 in deposito's zou mogen opnemen, terwijl 1 het bestuur dé opnamen van de Centrale bank ge-1 bracht wenschte te zien tot eqn maximumbedrag van f 40.000. Van 1 persoon of gezin mocht niet meer geaccepteerd worden dan f 5000; dit bedrag zal wor den f 10.000. Van eene corporatie was het maximum der opname f 10.000. dit wordt f 20.000. Nadat de vergadering met applaus deze voorstellen had goedgekeurd, werd op voorstel van het bestuur op. dpzel.fde wijze bepaald, dat het honorarium van den kassier pér jaar zou bedragen f 100; over de 9 maanden van 1908 zou hem f 75 worden uitbetaald. De beschrijvingsbrief werd voorgelezen en nauw keurig toegelicht, doch gaf geen© aanleiding tot de bat; de afgevaardigde naar de algemeene vergjdjiingp, te Utrecht kreeg vrij mandaat. Hiertoe werd gekozen de heer C. Wijdenes Spaans en tot diens plaatsver vanger de heer K. F. Ehrmann. Beiden lieten zich de keuzo welgevallen. Bij de rondvraag kwamen een paar punten van on dergeschikt belang ter sprake, en daarna niemand ver- der het woord verlangende, dankt de voofzitter de aanwezigen voor hunne flinke opkomst en prettige sa-, menwerking, daarbij allen op het hart drukkende, met goede gedachten ihoen te gaan en met het plan, tin zijne omgeving le werken in het l>elang der bank j Ook werd dank gebracht aan den kassier,, de mode-i bestuurders en de leden van 'den Raad van toezicht. Hierna sluiting. De heer D. C. Rezelman maakte zich tot tolk van allen, door den voorzitter woorden van waardecring toe te spreken, voor zijnen belaijgcloozen arbeid, waar door de bank niet alleen was ontstaan, maar waardoor tevens dit lichaam zich in eene goede conditie nfochL verheugen. Applaus. RAAD VAN HARENKARSPEL. Vergadering op heden Zaterdag 17 April 1909 des morgens te 10 uur. Afwezig de heeren Groot en Burger. Voorzitter de heer C. Bijpost, wethouder. Na opening der vergadering volgt de lezing en goed keuring der inotulen. Medegedeeld wordt: dat mej. F. Faber, de nieuwe vroedvrouw, met 1 April haar functie heeft aanvaard; dat de benoemde leden van de commissie tot wering van schoolverzuim hunne benoemingen hadden aange nomen; dat de kohieren van den Hoofdelijken Omslag en de af- en overschrijvingen door Ged. Staten waren goedgekeurd; dat bij de laatste kasverificatie in kas was en moest zijn f 1346.39; dat bij Kon. Besluit tot 1 Mei 1914 vrijstelling was verleend van het geven van herhallngsonderwijs aan meisjes buiten de itvond- uren om; Goedgekeurd wordt door den Raad de betaling van f 100 subsidie Witte Kruis en 70 cent voor het be graven van een afgekeurde koe, uit den post voor on voorziene uitgaven. De hoofden der drie scholen en de onderwijzeressen worden benoemd tot het geven van herhallngsonderwijs aan de meisjes. Uit het jaarverslag der gemeente deelen we mede,dat het aantal inwoners met 1 is vermeerderd en bedraagt 2499. Besmettelijke ziekten heerschten er in het afge- loopen jaar zeer weinig, maar 2 gevallen van typhus. Te Kerkebuurt gingen 58 jongens en 55 meisjes school, te Dirkshorn 59 en 41, te Waarland 63 en 52. De kosten van het onderwijs bedroegen f 9819.54. De heeren Zut en Bijpost hadden de gemeente-eigen dommen voor het jaarlijksoh onderhoud eens opgeno men. Bij het raadhuis moest een pomp gerepareerd en een kamer behangen, bij de dokterswoning de schoei ing hersteld, wat nu van beton zal geschieden, begroot op f 30, verder moest de woning geschilderd worden begroot op f 85. De hoofdonderwijzer te Dirkshorn vroeg alleen een windschutting f 20 en wat deurknop pen f 0.45; in de veldwachterswoning moest een ka mertje behangen f 12 en buitenom geschilderd f 11; in de onderwijzerswoning te Kerkebuurt woonkamer be schilderd en behangen f 35 a f 40; dan nog enkele kleine herstellingen. Dit alles werd met algemeene stem men goedgevonden. De heer Bakker verklaarde zich voor aanbesteding van het verfwerk, dat er zich het meest voor leende. De heer Weel en de andere heeren, waren meer Voor het verdeelen van het werk onder de schilders, tot welk laatste men besloot. Toen de vroedvrouw in de Schagerwaard woonde, zegt voorzitter, kreeg men rijloon zoo zij van Kal- verdijk of Tuitjehorn werd gehaald. Nu woont zij te Dirkshorn, moet dat rijloon nu vervallen of blijven be- De heeren Bakker en Weel zijn voor het vervallen van het rijloon. Voor den enkelen arme die niet werd ge holpen door buren, kon men dan wel weer zien. Al dus besloten. Bij de rondvraag leest de heer Zut een briefje voor van den heer J. Burger, waarin deze meldt, dat Zijne Excellentie de Commissaris der Koningin van Noord- holland hem heeft gemachtigd dat in een openbare raadsvergadering wordt verklaard, dat Burger Zijne Ex cellentie over zijn financieelen toestand naar waarheid had ingelicht. Deze verklaring vindt zijn oorsprong in het feit, dat „men" den heer Burger tegenover den heer Commis saris rijker had genoemd dan hij in werkelijkheid is, en door hem zelf was getuigd. Hierna sluiting. Anna Paulowna. Naar we vernemen heeft de Raad van Administratie der H. IJ. S. Mij, geen voldoende termen aanwezig gevonden, om het verzoek tot bet doen stoppen van den sneltrein op Vrijdagmorgen of om een rnarkt- Irein in te lasschen, in te willigen, Schagerbrug. Toen schipper Ligthart van Schagerbrug Donderdag bij zijn aan de Stolpervlotbrug liggende motor kwam, bleek hem dat het koperwerk uit de machinekamer verdwenen was. De diefstal had plaats moeten, hebben in den nacht van Woensdag op Donderdag. Vrijdag is het vermiste koper te Amsterdam in beslag genomen. Harenkarspel. Vrijdag kwam de heer C. B. met zijn bruid mej. N. W. van Oude Niedorp, waar zij te aanteekenen waren geweest, met paard en kar huiswaarts. Daar zij naar Blokhuizen gingen, moesten zij eenige hekken door. Bij het tweede hek, dat door den bruigom was opengedaan, ging het jonge paard wat vlug erdoor. B., die heit paard wel kon bijhouden maar niet voorkomen, riep de bruid die de leidsels had toe, het paard in te houden, maar deze scheen dat niet te begrijpen of door zenuwachtigheid niet in staat het te doen. Bij het volgende hek werd dit even aangereden, een aldaar staande fiets viel om, het paard schrikte, nam een sprong en kwam met het onderlichaam op een paal, die •het dier ontzettend verwondde. Het paard sloeg als razend om zich heen, maar den heer K., die daar ter plaatse was, was het Inmiddels gelukt het bewusteloos geworden meisje met levensgevaar uit de kar te trek ken. Gelukkig, want even later rukte het paard zich van den paal los, stortte in de sloot, de kar er boven op en het dier vond daar zijn dood. Geneeskundige hulp werd ingeroepen en Dr. Maats was geruimen tijd bezig de bewustelooze weer bij te brengen, wat eindelijk gelukte. Zaterdagmorgen maakte het meisje, de omstandighe den in aanmerking genomen, het tamelijk goed. Wieriitgerwaard. Bij de heden Zaterdag gehouden verkiezing van drie Hoofdingelanden voor den Polder Wieringerwaard is de uitslag als volgt: periodieke aftreding (wit stembriefje). Gekozen, de heeren A. Sleutel Dz en P. Blaauboer- Vries. Vacature J. M. Koelman (geel stembriefje). Gekozen de heer C. A. Waiboer. PER TELEGRAAF. H. M. de Koningin. Hedenmiddag maakte H. M. de Koningin eene korte wandeling in den tuin van het Paleis. Hare gezond heidstoestand is uitmuntend. Volksvoordrachten. De commissie voor Volksvoordrachten had ditmaal i wel gezorgd voor afwisseling. Dat er hij het aanbieden van zooveel, ook van den kant der bezoekers veel belangstelling zou zijn, was te verwachten. De zaal van den heer J. Vader was Vrijdagavond dan ook best bezet. De heer Th. Roep opende met een kort woord de bijeenkomst, waarna het programma werd afgewerkt. Eerst zong „Euphonia" onder Jeidiijg van den heer tkudiilact van Tnght Psalm 42 en De Wolf en de Hond. In het eerste nummer zong mejuffrouw Ur- lus de sopraan-soli Daarna volgde de Harmoniekapel onder dezelfde lei ding, met een vijftal nummers,, allen van den heer Schouten. En tot slot gaf „Animpa het bekende tooneelstukie VT? Laat". Dat natüurlijk allen hun best deden om alles zoo goed mogelijk te doen slagen spreekt van zelf en het geheel bood dan ook een meer dan voldoend© joortie genot, om de bezoekers hun gang naar deze uitvoe ring niet te doen beklagen. Nul op het request. Door de vereeniging Algemeen Belang en de Seha- ger Winkeliersvcrecnjging was tot den Minister van Waterstaat een adres gericht 0111 verandering in de postbestellingen, en eenige uitbreiding daarvan, plus het ruimer openstellen van liet post- cn telegraafkan toor. Op al deze aanvragen is van den Directeur-Ge neraal der Posterijen en Telegrafie een afwijzende be schikking ontvangen. POLITIE. Ter Secretarie dezer gemeente worden inlichtingen verzocht omtrent een vermist schaap, tevens zijn in lichtingen tc hekomen omtrent een op de weekmarkt van 15 April j.l. achtergebleven geit, en een gevon den kinderborstrokje en een onbeheerd gevonden over- houder. nu met een gerust hart aftrekken. j Of echter met de verandering van regime ook vre. I de en orde althans weer voor een poos verzekerd j zijn? De vrees, dat nog meer schuddingen en beroerin. gen te wachten stann, is zeker niet hersenschimmig Want al Is het in Konstantlnopel nu kalm, elders moet de gisting groot zijn. Uit Saloniki wordt gerapporteerd, dat de jongste gebeurtenissen „een diepen indruk" 0p' de bevolking hebben, gemaakt. En zal de verandering van regime geen ongunstigen invloed hebben op j,fit verloop van de Balkan-crisis? Men weet, dat de <iuaes. tie van Bulgarije's erkenning door de 1'orte nog altt^ hangt, en reeds liepen er geruchten, dat do regeer^ in Sofia, ongeduldig en ongerust, nu wil eischen baar nog niet toegestaan werd. In 't geheel moeten bij de tegen-omwenteling 0( Dinsdag over de honderd personen gedood of gekwetst zijn. Een groot aantal officieren werd gedood of g6. wond, en velen zijn nog in de gevangenis of houden zioh verborgen. Ook gisteren werden er nog geweld, 'dadiglieden gepleegd. Daarbij veroorzaakte het ultbljj. ven van, tijdingen, omtrent de troepen te Adrianope; en te Saloniki groote ongerustheid. Uit laatstgenoe®. de plaats kwam zelfs het bericht, dat de officieren aan liet Comité voor Eenheid en Vooruitgang hadden h. ten weten, dat zij met hun troepen bereid zijn naar de hoofdstad op te rukken! Maar we willen hopen, dat de Jong-Turken zullen berusten in hun nederlaag en van burgeroorlog afmanen. Later krijgen ze mis. schiep weer een kans om langs ordelijken weg te zegepralen, indien ze toonen de Turksche volksziel beter te verstaan. Toen echter het bericht der definitieve samenstel, ling van het ministerie afkwam, klaarde de toestand op. Aan de onzekerheid was tenminste een eind ge. komen. Het keizerlijk dekreet, waarbij Tewfik pasja benoemd wordt tot groot-vizier en Zia-eddin tot Sjeik ul Islam, beveelt strenge Inachtneming van de Sjeriaat-wettenj en het behoud van de constitutie ter bevordering van de veiligheid en den vooruitgang van regeering en staat en de welvaart van alle onderdanen des Sultans. Het dekreet eindigt met de Inroeping van Gods hulp bij den arbeid van den groot-vizier Ongetwijfeld staat de nieuwe partij, die zich van het gezag heeft meester gemaakt, onder den invloed van de zoogenaamd „reactionnairen", zoowel op sUai kundig als godsdienstig gebied; maar voor het ('•ogen- bi ik weet men niet, in hoever die invloeden den toe stand beheerschen en welke staatkundige gevolgen er van te verwachten zijn. De slag, aan het nieuwe regi me toegebracht, is even snel en doodetijlc geweest als die van Juli 11., en voor het oogenbük zegeviert de reactie". Maar wat hieronder te verstaan zij, moet nog blijken. Van afschaffing van de grondw et schijnt in ieder geval geen sprake. Dat het bij den jongsten staatsgreep, althans gedeel telijk, een religieuse beweging gold, blijkt ook uit het feit dat bij de Dinsdag gehouden bestoogingen het volk en de soldaten de wederinvoering van het Sjeriaats- recht eisohten; dat is van de burgerlijke en kerkelijke wetten, die deels op den Koran, deels op de traditie berusten. De Jong-Turken rekenden daar niet mee. Zelfs de Londensche Times zegt nu in een hoofd artikel, dat zij zich van de fouten van het Jong- Turksche comité altijd rekenschap heeft gegeven! Toch zou ze het betreuren, indien een partij, di# aan Turkije groote diensten bewezen heeft en nog scheen te zullen bewijzen, ten val kwam; en nu hoopt ze maar, dat de opvolgers van het comité ziek met dit laatste over het toekomstig lot van Turkije zullen trachten te verstaan. Konstantinopel, 16 April. Ten einde de provincies ge rust te stellen, van waar telegrammen worden ontvan gen waarin vrees wordt uitgesproken voor de constitn- tie, besloot de Kamer een manifest te richten tot het volk, waarin de troepen worden geprezen, en de alge meene ontevredenheid wordt uitgesproken van de be volking over de werkloosheid van het jongste Kabinet, en het gebrek aan eerbied voor de rechten van het Skeriat. De troepen hebben hunne eischen strikt be perkt tot de bovenstaande, zoodat daarmede natuurlijk rekening moest worden gehouden. Daardoor toch wordt voldoening geschonken aan het leger, dat met hart en ziel instemde met den wensch der Kamer om de grondwet te handhaven. De soldaten, die zonen van het vaderland zijn, wer den daardoor bevredigd en keerden naar hunne kazer nes terug. Saloniki, 16 April. De officieren besloten bun leven veil te hebben indien dit noodzakelijk was voor het behoud van het comité voor „Eenheid en Vooruitgang", Op een vergadering, bijgewoond door 4000 personen, werd trouw gezworen aan het comité. Volgens berichten, ontvangen uit alle groote steden In de provincie, erkent men daar het nieuwe kabinet niet. Men is bereid krachtige maatregelen te nemen en naar Konstantinopel te trekken. Opper-Albanië zou 20.000 man ter beschikking van de leiders der bewe ging stellen. Saloniki, 16 April. Van alle zijden stroomen vrijwil ligers toe; 30.000 hunner zijn bijeen in Macedonië. Men betoont heftige verontwaardiging wegens hetgeen te Konstantinopel is voorgevallen. Reeds zijn een aantal bataljons vertrokken. Er zijn maatregelen genomen om zoo spoedig mogelijk 40 bataljons te Tsjatoeldja bijeen te trekken. Het centrale comité van den Bond „Eenheid en Voor uitgang" heeft een in krachtige bewoordingen gesteli ultimatum naar Konstantinopel gestuurd. Er zijn eet aantal hodja's uit de hoofdstad afgezonden om een reactionaire beweging in Macedonië op touw te zetten. naar waarnemingen verricht in den morgen vas 17 APRIL, medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Moteo rologiseh Instituut te De Bilt. In het algemeen heeft de verwachting betrekking op een tijdperk van 24 uur, loopende van den avond xsi den dag waarop deze werd uitgesproken tot den avow' van den volgenden dag. Bij bewolking en temperatuur wordt echter hooM' zakelijk op den volgenden dag bedoeld. OVERZICHT. In het gebied van de waarneming is de hoogste b* kenide stand van den barometer 764.9 m.M. te Cortma De laagste stand van den barometer Is 749.0 mN te Mahnhead. VERWACHTING. (Geldig tot den avond van 18 April.) Meest matige Z.W.lijke wind. Bewolkt tot betrok- ken. Waarschijnlijk regenbuien. Zelfde temperatuur. rli Gemeente ANNA PAULOWNA. van fen Mia' d°chler Gcrard Daalder e» van Johanna Maria Francioa Stork OiulerlrouNvd: Jaco|, Watertor, oud 26 jaren te ScU' gen en Dieuwertje Bellis, „,„1 2<) jaren alhier. rf .Jimmnik, oud 31 jaren le Wicrinncrwaard en Christma Maria Waiboer, oud 30 g al hier. TURKIJE. Donderdagavond moet 'tin Stamboel kalm zijn geble- ven. Ook heet het, dat de soldaten weer naar de Roode kool kazernes gaan. Zij hebben voor het slagen der tegen- ™°.^G k°ol 2e srt, omwenteling huti „Schukligkeit" gedaan, en kunnen Kleinere - 16eÖ?90a 8<",l0n N°°r<'Sc»«rw°,,de' f n f-.-per 100 stuks- f 17,— a f 20.— f7,— a f 15,—

Schager Courant | 1909 | | pagina 2