II hinsdag 42() April 1909 ft M iff JÏ Jl Jl ük 53ste Jaargang. No. 4188 I I INGEZONDEN. Binnenlandse!) Nieuws. 1"':c' II Dit blad verschijnt viermaal per tveekDinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADV E li TEN TIE N in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. 11 fi 1 UII BÖH Ataieiiit- LailliwlliJ, PCWffl» Bureau SGfrS^GEffl, Las* si O 4L Interc. Telephoon No. 2». Wifgewers s TlMlPMAN Go, Pry's per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen Mijnheer de.Redaktéur! Beleefd verzoek ik u een plaatsje in uw blad, waar voor hij voorbaat mijn dank. Naar aanleiding van eene dankbetuiging voorkomende in de Schager Courant van 13 April jl. onderteekend door J. van der Burg, G. van der Burg—Boerman, waar in deze het doet voorkomen, als zou ik en mijne vrouw een beschuldiging op J. v. d. Burg hebben geworpen omtrent het door ons vermeende vermiste briefje van 25 gulden op den 5en April 11., wil ik genoemden heer aanraden wat voorzichtiger te zijn met z'n uit drukkingen en bovendien wat juister te zijn. Door uwe dankbetuiging stelt ge ons, mijn vrouw en mij in een verkeerd daglicht: wij hebben niemand beschuldigd. Het briefje van 25 gulden vermeenden wij niet te vermissen, maar wij vermisten het werkelijk. Na twee dagen ons geheele huis doorzocht te hebben zonder resultaat, besloten wij hiervan aangifte te doen bij den Brigadier der Rijksveldwacht alhier, die direct een on derzoek ten onzen huize heeft ingesteld. Wij moesten hem den geheelen toestand van het vermissen enz. blootleggen. Daarna is door hem een nader onderzoek ingesteld en zijn verschillende personen door hem on dervraagd, die in de gelegenheid geweest zouden kun nen zijn, het bankbiljet weg te nemen. Ook de schip persknecht C. Hartog is hierover door hem gehoord. Toen deze op gemelden datum ongeveer 7 uur in den avond bij ons aan huis kwam, om het geld van de varkens van J. v. d. Burg aan ons af te dragen, vroeg tij eerst aan mijne vrouw of zij ook een briefje van f 25 kon wisselen; mijn vrouw gaf toen twee briefjes van f 10 met twee rijksdaalders aan Hartog, die toen direct vroeg, of zij ook nog een rijksdaalder klein g6ld voor hem had. Hartog gaf toen wel den rijksdaal der aan mijn vrouw, maar niet het briefje van 25 gul den. Mijn vrouw haalde het geld voor Hartog uit de woonkamer, terwijl hij in het achtereind bleef staan. Daarna gaf Hartog het geld van de varkens aan mijn vrouw, dat 36 gulden en eenige centen bedroeg. Het briefje van f 25 hield bij echter in zijn bezit. Mijn vrouw verkeerde in de meeaiing, dat zij het briefje wel ontvangen had en dacht er niet het minst over, dat hij bet in zijn bezit had gehouden. Mij dunkt, dat het van den schippersknecht zeer onachtzaam is geweest; toen hij op den bewusten Maandagavond rekening en ver antwoording moest doen aan zijn patroon schipper Den Das, wist hij niet te zeggen, vanwaar het bankbiljet van 25 gulden, dat hij toen natuurlijk te veel had, af komstig kon zijn; althans zoo werd ons medegedeeld. Dat hij dus voortaan beter uit z'n doppen kijke! Ik vind dat wij geen vergeefsche moeite hebben ge daan, de politie met het geval in kennis te stellen, door wier tusschenkomst uitkwam de „eerlijkheid en de goe de boekhouding". In geen geval kunt gij, mijnheer v. d. Burg zeggen, dat wij op iemand een beschuldiging geworpen hebben. E. MUNTJEWERF. Anna Paulowna, Cafe Kooikolk. „De Tuinbouw-Onderlinge". Op uitnoodiging van Nieuw Leven werd in het lokaal van den heer Meereboer aan het Oude Niedorper Ver laat door den heer Tennissen over bovenstaande ver zekering, opgericht zooals men weet door den Tuin- bouwraad, een voordracht gehouden, waarvan het maar jammer was, dat ze door zoo weinigen werd bijgewoond Hoewel in de bekende Ongevallenwet land- en tuin bouw niet zijn opgenomen, kan men er zich van ver zekerd houden, dat een ongevallenverzekering voor deze bedrijven niet achterwege zal blijven. Spr. her innert aan het ontwerp-Kuyper van 1905, dat van de zijde van land- en tuinbouw veel verzet vond, omdat dit een premie eischte van 34 of f 5 per f 100 loon. De Industrie ongevallenwet is den patroons op niet minder dan f 6.000.000 per jaar komen te staan. De luurte dezer wet meent spr. veilig te mogen toeschrij ven aan het groote leger ambtenaren en aan het enorm groote aantal uitkeeringen voor kleine ongevallei waarvoor echter in een wet niet behoeft te worden voorzien. Hoofdzaak is toch, dat bij ernstige ongevallen de arbeider wordt gevrijwaard voor grooten nood bij langdurige invaliditeit en zijn gezin bij zijn overlijden door een ongeluk in het bedrijf gekregen. De twee groote bezwaren van de bestaande Ongeval lenwet heeft de Directeur-Generaal van Landbouw in overleg met den heer De Kruijff willen trachten te ondervangen voor de tuinbouwers door de stichting van „Da Tuinbouw-Onderlinge", waarbij in de eerste plaats door het zelf optreden der tuinbouwers het aantal amb tenaren tot een minimum kan worden beperkt en in de tweede plaats geen uitkeeringen zullen worden ver leend voor z.g. ongevallen, waardoor de arbeider slechts 1 akele dagen zijn werk niet kan verrichten. Invaliditeit ■voor korter dan 10 dagen blijft buiten, uitkeering, duurt ze echter langer, dan zal van den len dag af uitkee ring plaats hebben. Uitgekeerd wordt 70 pet. van het on; heeft het ongeval overlijden ten gevolge, dan ntvangt de wed. voor zich f 3, voor elk kind beneden jaar f 1.50 per week, doch in het geheel niet meer üan f 6 per week.Bij het aangaan van een nieuw huwe lijk vervalt het pensioen, doch wordt tweemaal het jaargeld in eens uitgekeerd. Vervolgens wordt uiteemge- '•^t, hoe De Tuinbouw-Onderlinge het vereenigingsleven bate der tuinbouwers zelf wil aanwenden. Door elke ^reeniging wordt zelf een commissie benoemd, welke ^last wordt met de vaststelling der loonstaten, de af- p"Hdng van kleine zaken enz., terwijl ernstige geval- door de Directie worden afgedaan. De tuinbouwers %en en houden alzoo de zaak zelf in hainden en kun- ptt er veel toe bijdragen haar zoo goedkoop mogelijk e <ioen zijn, zonder dat de arbeider minder goed is erzekerd, dan de 'Regeering dit zal willen hebben. Wat de premie zal moeten bedragen? Niemand kan met zekerheid zeggen, doch ieder zal wel begrijpen, At door zuiver onderlinge verzekering, zooals de Tuin- yjiwraad dat wil, de zaak veel goedkooper moet we- dan dit met een Rijkswet het geval zal wezen. 'rn'lilr de gegevens, waarover te beschikken was, heeft A als proef vastgesteld een premie van f 0.50; f 0.75 da 1 Per 100 gld. loon. Heeft men dit niet noodig, jj J1 komt het dentuinbouwers weer ten goede, blijkt aieer te kosten, dan zal moeten worden bijgepast. Na eenig debat, wordt de wenschelijkheid uitgespro ken, den leden een circulaire te zenden, waarin hun i er op gewezen wordt, dat het allo aanbeveling verdient, I om tot De Tuinbouw-Onderlinge toe te treden, waar-* voor een formulier aan de circulaire zal worden toe gevoegd. Kwartjesvinders. Men meldt uit Den Haag; Een nieuwe truc, door kwartjesvinders in practijk gebracht en waarvoor wandelaars op buitenwegen op hun hoede dienen te zijn, is de volgende: Een z.g. „koopman" met een fiets, is, als de wande laar aankomt, bezig, een „slachtoffer" geld af te win nen met speelkaarten. Terwijl hij zelf bijv. f 10 inzet, noodigt hij 't „slachtoffer" uit, tegen een Inzet van b.v. een rijksdaalder, een van drie op den grond liggende kaarten te kiezen. Deze laatste keert natuurlijk de ver keerde en is f 2.50 kwijt. Twee „heeren", die dan „toe vallig" op een fiets aankomen, kunnen het onrecht niet dulden en noodigen den wandelaar uit, met hen aan de zaak een einde te maken, door te trachten geld van den z.g. koopman te winnen om den bedrogene daar mee schadeloos te stellen. Men late zich niet door medelijden bewegen om ook ten behoeve van den ongelukkige een kansje te j wagen. En „koopman" en „slachtoffer" en „menschen- J vrienden" behooren bij elkander en hebben, nu het j publiek door de couranten gewaarschuwd is, deze nieuwe list uitgevonden, om argelooze wandelaars in hun net te vangen. Ze spelen zoo uitstekend hun rol, dat ze best een anderen werkkring kunnen kiezen; op 't tooneel zouden ze zeer zeker een goed figuur maken. Hulp aan de Koningin. Een der Haagsche medewerkers van de Tel. meldt: Een in hofkringen algemeen geacht man verklaarde ons, dat de pleegzusters, ofschoon wel reeds in de residentie verblijvende, nog niet ten paleize zijn geïn stalleerd. Onze zegsman achtte het zeer waarschijnlijk»'dat, indien in deze week de Nederlanders reden tot juichen zullen hebben, dit toch niet voor het eind van de week het geval zal kunnen zijn. Groote nervositeit Is oorzaak, dat men buiten het Paleis op groote gebeurtenissen is ga.m rekenen, zonder dat hiertoe de minste aanleiding bestond. Het spreekt intusschen van zelf dat de reeds "re- troffen uitgebreide maatregelen door het gewichtige der gebeurtenis, die te wachten staat, gewettigd \>>>rden. Duin en Bosch. Naar aanleiding van de overschrijding der bouwkos ten van het nieuwe Provinciale krankzinnigengesticht Duin en Bosch, werd een commissie uit de Staten dili gent verklaard haar onderzoek daaromtrent voort te zetten; ook na de wintervergadering van 1908. Naar wij vernemen is de commissie met haar taak gereed en zal de conclusie van haar rapport aanlei ding geven tot minder vriendelijke discussie voor het -beleid van ambtenaren. Tel. T uberculose. Men schrijft uit Friesland; In een dorpje in de gemeente Schoterland zijn nu binnen 6 jaren 6 leden van een arbeidersgezin overle den aan tuberculose. Eerst 5 kinderen, tusschen de 20 en 30 jaar oud. En wat wel eigenaardig is was de een overleden, dan werd de andere aangetast, zoodat nooit twee lijders tegelijk verpleegd moesten worden. Na die 5 kinderen werd de vader aangetast, die deze week overleed. Steeds werd hetzelfde bedde- goed, dat wel terdege gereinigd werd, 'gebruikt, de me- dici achtten het niet noodig dat te verbranden. Boven- J dien het Rijk geeft geen schadevergoeding. Nu echter zijn de dorpsgenooten bijgesprongen om de arme we duwe met nog twee zoons te helpen. Eein flinke som werd in de twee laatste dagen bijeengebracht om drie nieuwe bedden, gordijnen, enz. te koopen en het ge heele huis is heden ontsmet. Op die wijze hoopt men de gevaarlijke ziektekiem te hebben vernietigd. Aangenomen kinderen. De heer L. Heldring, lid van Voogdijraad II, te Am sterdam, schrijft in het Tijdschrift voor armenzorg en kinderbescherming: Herhaaldelijk komen in- de nieuwsbladen adverten- tiën voor, waarin personen afstand wenschen te doen van hun kinderen en deze aan anderen ter opvoeding willen toevertrouwen. Soms blijkt het, dat zij, die zich daarvoor aanbieden, te goeder trouw een kind als het hunne aannemen, zonder daarbij rekening'te houden met de mogelijkheid, dat de eigen vader of moeder het kind na eenige jaren woder opeischt. Al hun goede zorgen, gedurende jaren aan het kind besteed, zouden daardoor als met een slag weer worden vernietigd. Met het oog daarop is het daarom zeer gewenscht, dat kinderlooze echtparen of echtelieden met een kind of ouders die een kind wenschen aan te nemen, daarin de voogdijraden raadplegen. Vooreerst komen deze bijna dagelijks in aanraking met een groot aantal gevallen, waarin voor kinderen een goed onderkomen moet worden gevonden. Daarom zullen zij het waarschijnlijk zeer waardeeren in aanra king te komen met ernstige en degelijke gezinnen, die bereid zijn de zorg en de voogdij van een of mper kinderen kosteloos op zich te nemen. Maar bovendien zijn deze corporaties ook de aange wezen, lichamen om maatregelen te nemen teneinde te voorkomen, dat de ouders te eeniger tijd de kinderen weer van de pleegouders opeischen en al hun liefde rijke zorgen ongedaan maken. Interview met Troelstra. Het „Berliner Tageblatt" publiceert den inhoud van een Interview, dat zijn correspondent in Den1 Haag dezer dagen had met mr. P. J. Troelstra over de aan staande blijde gebeurtenis. Troelstra verklaarde, dat de sociaal-democratische Kamerfractie nog nader beraad slagen zal over de dooi*haar aan te nemen houding, wanneer de geboorte van een troonopvolger in de Kamer bekend wordt gemaakt. Mr. Troelstra verklaarde verder, dat de geboorte van een troonopvolger hem volmaakt koud liet en dat ziin partij er evenzoo over dacht. De liberalen denken er eigenlijk ook zoo over zeide Troelstra ze zijin alleen wat minder oprecht dan de socialisten. Holland is op dit oogenhlik een verkapte republiek en ik heb dat nog liever dan een republiek, die een verkapte mo- narebie Is zooals Frankrijk. De kwestie der troonop volging is'absoluut onbelangrijk, öaar in Holland toch alleen het parlement regeert. De geboorte van een ko ningskind heeft daarom alleen beteekenis, omdat een uit Duitschland komende opvolger der Koningin het koningschap impopulair zal maliën. De politieke beteekenis der stemming onder het volk mag men niet overdrijven. De stemming van het volk verandert in Holland snel. Ili geloof niet, dat het tegenwoordige royalistisch enthousiasme zal duren tot de ajS. verkiezingen; de socialisten zullen er geen schade bij lijden. De traditioneele liefde van het volk voor het Oranjehuis, die zich bij zulke- gelegenheden vertoont, is te verklaren uit het feit, dat de Oranjes nu en dan zich met het volk tegen de patriciërs ver bonden hebben. Ten slotte erkende Troelstra, dat alle ieden der Koninklijke familie goede en respectabele lieden zijn. Wieringen. Voor rekening van den heer A. Engel werd ten huize van den heer H. C. Engel, publiek aanbesteed het bou wen van een woon- en winkelhuis te Hippolytushoef. Ingekomen waren 6 biljetten van de volgende hee ren: J. Hegeman Jr. voor f 1935; N. J. Poel voor f1905 Th. Boersen voor f 1890; G. Timmerman voor f 1880; D. Lont Jr. voor 1875; J. C. Klein voor f 1780, allen alhier. Gegund aan den laagsten inschrijver. Wieringen. Het door de commissie bijeengezamelde geld ten behoeve der wed. D. Takes, wier man op zee is verdronken is belegd bij de heeren N. J. Poel en P. Cz. Kaan alhier. De belegde som bedraagt f 2800 tegen 4 procent. Aan de weduwe zal door genoemde heeren dan 10% jaar lang f 6 per week moeten worden uit gekeerd. Wieriiigcn. De heer F. C. den Hartlgh, opzichter bij 's Rijks waterstaat alhier, is met ingang van 1 Mei a.s. als zoodanig benoemd te Terueuzen. Wieriugen. Voor rekening van 19 leden onzer onderafdeeling der V. P. N. werden op de Vrijdag te Amsterdam gehouden eierenveiling gemarkt 3984 eieren, waarvan de prijzen varieerden van f 3.25 tot en met f 4.50 per 100 stuks, dus zeer goed zijn te noemen, terwijl 3 par tijtjes kleine eieren nog opbrachten f 3.10, f 3.15 en f 3.20 per 100 stuks. Alkmaar. Aangenomen het beroep bij de Ned. Herv. Gemeente alhier (vaca.ture-Ds. A. Guldenarm) door Ds. T. Kloos terman te Nieuw-Buinen, Alkmaar. Zondag is te Mentone in het zuiden van Frankrijk (de Riviera), waar hij met verlengd verlof tot 28 April a.s. vertoefde tot herstel van zijne zwakke ge zondheid, overleden de heer F. van Rijsens, schoolop ziener in het district Alkmaar, tot welk ambt hij hij Kon. Besluit van 21 Februari 1901 werd benoemd. De overledene bereikte den leeftijd van 59 jaren en begon zijn loopbaan als onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs, werd daarna boofd der school en vervolgens leeraar in de Geschiedenis aan de Rijks Hoogere Bur gerschool te Groningen, welke laatste betrekking hij den len April 1901 met zijn tegenwoordig ambt verwis selde. Als schoolopziener stond de heer Van Rij sens in zijn district in hoog aanzien en genoot hij aller vertrouwen; als ingezeten van Alkmaar was hij algemeen geacht en gezien. De overledene maakte zich verdienstelijk door het schrijven van verschillende geschiedenisboeken voor lager en middelbaar onderwijs. Rivierpiraten. Zaterdagnacht hoorde schipper J. Roelofs van het schip „Toevalligheid", liggende op de rivier voor Rot terdam ter hoogte van het Maasstation, gerucht op het dek. Hij snelde naar hoven met een jachtgeweer ge wapend en bemerkte nog juist een tweetal personen, die van zijn schip in een boot sprongen, waarin nog een derde persoon gezeten was. Voorts lagen een, 14- tal zakken rogge uit de lading gereed, die blijkbaar weg genomen zouden zijn, als de dieven in hun werk niet waren gestoord. Hij gaf onmiddellijk vuur tot tweemaal toe en op het geluid der schoten naderde de rivier politie, die de boot wist te benaderen. Het bleek toen dat twee personen door de hagelschoten zwaar gekwetst waren. Zij werden naar het ziekenhuis vervoerd. De gestolen f 55.000. Men herinnert zich de brutale berooving waaraan destijds een looper .van de Ned. Fabriek van Werktui gen en Spoorwegmaterïaal heeft blootgestaan. Komende uit het postkantoor werd hem een portefeuille met f 55.000, bijna uitsluitend in bankbiljetten van f 1000, ontrold. Het zeer langdurige onderzoek in deze zaak is thans geheel geëindigd, zonder hét gewenschte resultaat te hebben kunnen opleveren. Maar het is wel van belang mede te deelen, dat dit minder aan de politie gelegen heeft dan wel aan het feit, dat de vermoedelijke dader zich t-e Londen ophield, en de justitie' zijn uitlevering moeilijk kom aanvragen. Engeland toch zou voor dit misdrijf alleen op be- eedigde verklaringen hebben uitgeleverd en deze kon den van familieleden van den verdachte niet worden verkregen- 't Moet worden betreurd, want de aanwij zingen tegen den verdachte, een beruchten zakkenrol ler, waren zeer sterk. Niet alleen was hij bij een twist ronduit met aanwijzing van bijzonderheden van den roof beschuldigd, maar vast stond ook, dat, terwijl de be rooving te 12 uur was geschied, de verdachte dienzelfden middag bij zijn familie bankbiljetten van f 1000 heeft geteld. De gansche familie was in extase. Later zijn er huizen gekocht enz. Maar toen de politie door be doelden twist den draad in handen kreeg was de vogel naar Londen gevlogen. De moeilijkheden aan arrestatie en uitlevering in Engeland verbonden, hebben belet, dat de strafrechter in deze interessante zaak het laatste woord kreeg. Hoe het waanwijze Duitschland over Nederland denkt;! De Berlijnsche medewerker van het Handelsblad schrijft; 't Is dezer dagen voor een Nederlander een bijzonder vermaak enkele Duitsche bladen en geïllustreerde tijd schriften ónder de oogen te krijgen. Het thema „Koe- nlgln Wilhelmlna" raakt niet uitgeput. Los en vast, discreet en onbescheiden, waarheid en verzinsel worden opgediend in de versebillendste vormen. Doch steeds meer verzinsel dan waarheid, vooral in de foto's. Enkele dagen geleden reeds gaf ik een staaltje van w-at een speciaal uitgezonden correspondent al niet be leefde in enkele uren tijds. Deze man wist te vertellen, dat men in Nederland toch o zoo blij was, dat de ge boorte van het Koningskind niet plaats gevonden had in de Paaschdagen, want dan zou door de feestelijke stemming de plechtige verloren gegaan zijn, en de Ne derlanders zijn, zoo vroom dat zij zelfs voor deze hen- gelijke. gebeurtenis geen uitzondering gemaakt wensch- ten te zien op den regel van een stille en plechtige Paasch-herdenking! Wat zijn mijn landgenooten in die paar jaren toch veranderd, dacht ik Veel bonter maken het echter enkele geïllustreerde bladen. De „Berliner Illustrierte Zeitung" geeft een drie tal kiekjes „Holland im Zeichen des Thronerben", met een hort bijschrift, dat met den volgenden zin begint: „De lakonieke (schwerblutige) Hollaudsche bevolking 1 verkeert in de laatste weken in een zekere mate van opwinding. De geschenken, die voor den te verwachten troonopvolger uit alle deelen van het land en uit de 1 kolonies zijn aangekomen, hebben niet alleen de bewo ners van de stad, maar ,ook de plattelandsbevolking ge lokt, die bij troepen bij den ingang van het paleis der 1 Koningin heeft post gevat, waar de geschenken ter be zichtiging opgesteld werden." Een kiek laat zien „hoe oud en jong" op weg is naar het „Koningsslot": Twee zoogenaamde: Marker-vis- schers maar het kostuum is noch Marksch,. noch Volemdamsch met een meisje, vlaggetjes in de hand, wandelende langs de trekvaart, met op den achtergrond ik geloof, een stoomgemaal. Waarschijnlijk een stukje uit de Haarlemmermeer. De tweede foto: „Boerenkinderen op weg naar het „Koningsslot", vijf Marker meisjes ook met vlaggetjes, cp een landweg tusschen wei en sloot. Nu weet gelukkig de Duitscher weer, hoe een Hol laudsche boer er uit ziet, hoe men zich in Holland kleedt Maar het sterkst is kiek no. 3: „Volksmenigte voor het „Koningsslot" in Den Haag, waar de geschenken ten toon gesteld liggen." Daar staan een paar rijen dik de menschen voor deWitte op het Plein! in plaats van vror het Paleis. Oude Niedorp. Even als op vele andere plaatsen worden ook alhier de ingezetenen verzocht, bij het bekend worden van de blijde tijding der bevalling van de Koningin, hun vlaggen uit te steken. Die tijding zal worden bekend gemaakt door het luiden der klokken en het uitsteken der vlaggen op de torens. Oude Niedorp. Op het verzoekschrift van eenige ingezetenen alhier, aan de Directie der H. IJ. S'. M., om met den aanstaan den zomerdienst den morgensneltrein 1618 van Helder naar Amsterdam, aan het station Noordscharwoude te doen stoppen, is een afwijzende beschikking gekomen. Ook een staking. Men schrijft uit Delft aan het Hblad: Onze gemeentegeneeskundigen hebben er het bijltje bij neergelegd, althans voor een deel van den hun op gedragen arbeid. Eisch: in elk geval herziening van de bestaande loonregeling. Als alle stakingen heeft ook deze haar diepere oor zaken. Bij de behandeling van het werkliedenreglement door den Raad, in Juni 1907, werd het reeds medege deeld door het raadslid Van Batenburg (arts) dat zijn collega's ernstig bezwaar hadden tegen de bepalingen van art. 52, waarbij aan de gemeentegeneesheeren, de controle werd opgedragen over de zieke werklieden. Be geneesheeren wilden niet hunne collega's mede- controleeren, wat een. Indirect gevolg was van de bepa lingen, van het Art. De Raad echter handhaafde het Art. en sedert ging alles goed, hoewel nu en dan wel eens vernomen werd, dat er gemokt werd. In het najaar van 1908 stelde de Raad eene veror dening vast, waarbij aan de gemeentegeneesheeren werd opgedragen dat omtrent elk kind, dat de openb. school voor bet eerst, of na eene afwezigheid van 8 dagen weder wilde bezoeken, eene verklaring omtrent zijne gezondheid moest worden afgegeven. Toen begon het te gisten in de kringen der ge meentegeneeskundigen en het slot van het gistings proces was, dat de heeren eenvoudig weigerden deze verklaringen af te geven, als niet de gemeente daar voor f 1 per stuk betaalde. Dat werd den Raad te duur en het Art. der Verordening werd buiten wer king gesteld. De medici hadden deze staking dus gewonnen, maai er geenzijde bij gesponnen, precies als bij de meeste stakingen. Maar thans weigeren de heeren ook de ge meentewerklieden te controleeren, als niet meer loon of eene andere loonregeling wordt gegeven. Zij wilden eene regeling als bij de Rijksverzekeringsbank. Zoo staan nu patroon en werklieden opnieuw tegenover el kander. Over dit optreden dezer gemeente-ambtenaren ge ven B. en W. in hun schrijven aan den Raad, in zeer scherpe bewoordingen hun afkeuring te kennen. Zelfs al erkent men het onrecht, den ambtenaren aangedaan, dan moet betreurd, dat deze menschen zoo zeer den legalen weg verlieten en dat zij niet begrijpen, dat het maken van instructiën aan de overheid is. De Collegia liteit der heeren maakt dat B. en W. op het oogen- blik vrijwel krachteloos staan. Aan den Raad wordt daarom voorgesteld Art. 52, voorloopig zoo toe te pas sen, dat de behandelende geneesheer eene verklaring zal afgeven. Koegras. Zaterdag 11. hield de Raiffeisenbank te Koegras haar eerste algemeene vergadering. 28 Leden waren aanwezig. De heer C. Dito opende met een woord van welkom de vergadering, waarna door den secretaris de notulen der vorige vergade ring werden voorgelezen welke onveranderd werden goedgekeurd. Door den kassier werd nu verslag ge geven van de verrichtingen der bank ln 't afgeloopen boekjaar. Hieruit bleek dat de bank telt 49 leden en dat tot 1 Jan. 1909 waren uitgegeven 102 spaarbank boekjes, waarop werd ingeschreven voor een bedrag van f 41604.89, waarvan echter weer werd terugge vraagd f 19189. Aan 8 voorschotten werd verstrekt f 9650, waarvan f 2200 ln den loop van 't jaar werd teruggebracht. Op 't einde van 't boekjaar had de bank een schuld van 22506.54Zij had echter nog te vor deren f 22429.05, dus een nadeelig saldo van £77.49%; dank zij echter de rijkssubsidie a f 175, boekt zij nu een voordeelig saldo van, f 97.60%. Bij monde van den heer Swaerts werd verslag uit- ■mB

Schager Courant | 1909 | | pagina 1