Uit en voor de pers. 390ste Staatsloterij. Buitenlandscb Nieuws. Oudesluia. Het bouwen van een Kosterswoning alhier, voor re kening van de Doopsgezinde gemeente is o]>gedragen aan de hoeren P. Klees, timmerwerk. W. Langerveld. schilderwerk, heiden alhier. K. Schuijt te Schagerbrug. metselwerk. Wloriiigcrtvaard. Naar men ons mededeelt, zal in den nazomer weer een keuring plaats hebben van afstammelingen van den hengst Dimanche. eigendom van de Nederland- selie Harddraverij- en Renvereeniging'. Ditmaal wordt de keuring uitgeschreven voor jaar lingen en veulens, onder beding, dat dei moeder-merrie weder door Dimanche" moet zijn gedekt. Ziekenfondsen. De Hond van Ziekenfondsen in Noord-Holland houdt dit jaar zijne algemeene vergadering op 9 Mei in liet café Central" te Alkmaar. Benalve verschillende punten van huishoudelijken aard. bevat do beschrijvingsbrief de volgende driepun ten ter bespreking: 1. VoorstcL van die afd. Oudkarspel: Het Hoofd bestuur tracht iederen winter op twee plaatsen eene ziekenvereeniging op le richten.; daartoe belegt het op die plaatsen eene vergadering en tracht die flink be zocht te krijgen. 2. Voorstel van liet Hoofdbestuur: De statuten en het huishoudelijk reglement worden zoo gewijzigd, dat zoo mogelijk de Kon. Goedkeuring kan* worden ver kregen. 3. Voorstel van het Hoofdbestuur: De afd. brengen in de eerstvolgende algemeene ledenvergadering ler sprake, wat de Bond. volgens het oordeel dor loden, meer kan doen, dan hij tot heden deed. Texel. Wierden in den jongsten winter reeds eenige zink- slukken in zee neergelaten, om den bedreigden dijk van het Horntie voor oogenhlikkelijk gevaar te bescher men daarmede is echter het gevaar nog niet geheel ïreggenomen. In den loop van den a.s. zomer moeten te dier plaatse veel belangrijker waterwerken worden uitgevoerd. Men ziet de aanbesteding er van reèds spoedig te gernoet. De kosten van dit welk worden begroot op ruim f 50.000. Aanstoot. In den Maastrichtschen Raad interpelleerde de heer Klijnen het dagelijksch bestuur over de wijziging, ge bracht in de woorden van het Wilhelmus", aat door de schoolkinderen gezongen zal worden biji het feest, dat 10 dagen na de blijde gebeurtenis in het Vorsten huis zal plaats hebben. Het schijnt, dat de onderwij zers der bijzondere scholen er bezwaar in zagen de kinderen te laten zingen.die tyranny verdrijven" uit de tweede strophe. En zoo zijn er de woorden oj> het Wilhelmus van Beets voor in de plaats gekomen. Dit nu heeft den heer Klijnen geërgerd 'en aan deze er gernis beeft hij in den Raad lucht gegeven. in de val geloopen. "Gedurende ©enige weken vervoegde zich ten huize van ingezetenen te Ouderkerk een zekere juffrouw Nout met haar 20-jarigen zoon. Onder allerlei voor wendsels (haar man was er met het geld vandoor ge gaan en haar zoon studeerde in de rechtenj) verzocht zij onderstandhetgeen haar ook inderdaad hier en daar gelukte. Zoo meldde zij: zich Zaterdag ten twee den male aan bij den predikant der Ned. Herv. ge meente. Deze had echter van 't bedrog kennis gekre gen en waarschuwde de politie. Voor den burgemeester van Ouder-Amstel geleid, bleek het al spoedig dat moeder en zoon bekenden der justitie waren, en nog 8 maanden te goed hadden. Daarom werd het paar dan ook ter beschikking van de justitie te Amsterdam gesteld. Dat verdient navolging. Op de veemarkt te Leeuwarden is tegenwoordig van gemeentewege een persoon belast met het toezicht op de behandeling van het ter markt aanwezige vee. Als onderscheidingsteeken draagt hij een pet, waarop het woord Dierenbescherming". Hij is onbezoldigd rijksveldwachter en bijgevolg be voegd overtredingen aan het oordeel van 'den rechter te kunnen onderwerpen. Een treurige begrafenis. Toen dezer dagen in de gemeenle Opsterland eene begrafenis zou gVhoudcn worden, bleek vooreerst, 'dat de voerman, die het lijlc grafwaarts brengen zou, uit vergeten had. Toen eindelijk alles voor den gang haar 't kerkhof gereed was, brak onderweg de wagen, waar in zich eenige getuigen familieleden bevonden. En toen men eindelijk ter plaatse kwam, moest er nog een graf gedolven worden, omdat ook de doodgraver zijn opdracht vergeten was. (Ned.) Dat was mooi! Een eigenaardige verrassing, werd. meldt het Vad.. de vorige week een arbeider te Numansdorp bereid. Hij had een varken om te mesten en dan tegen den winter te slachten, iets wat vele arbeiders ten platte lande doen, om dan gedurende den winter spek in de kuip te hebben. Dat varken vond hij1 dood in het hok Geld om een ander te koopen had hij niet. Hoe vreemd keek hij echter op loen hij 's morgens geknor in zijn schuurtje hoorde. Een onbekende had zich 's nachts toegang tot dat schuurtje verschaft en daarin een flink gezond varken gebracht, zelfs grooter dan het gestorvene was. Verschrikkelijk ongeluk. We meldden in ons vorig no. reeds als telegram het volgende: Het houten dekschip „De Hoop", schipper G. Din- kia van Tenpost, met een, lading grint van Millingen naar Veendam, is op een, half uur afstand van de haven van de Lemmer gezonken. Alleen de schipper is door de salonboot „Heerenveen" van de Holland- Frieslandlijn gered. De vrouw, zes kinderen en de loods De Vries van Kampen, zijn verdronken. Het oudste kind was tien jaar. Nader meldt men hierover: Het scheepje was met zand en grint bestemd voor de firma Averson. en De Vries te Steeinwijk, die de aan nemers zijn van den Noord-Ooster Lokaal-Spoorweg. 15 April zijn drie scheepjes, waaronder dat van het on gelukkige gezin, voor rekening van de firma H. J. den Breejen Jzn. uit Nijmegen vertrokken. Het scheepje was zeer waarschijnlijk niet meer zeewaardig, althans niet bestemd voor zulk een stormweder als hedennacht. De „Heerenveen" vertrok om halftien, uit de haven, doch keerde reeds kwart voor elf terug. Men vond het scheepje, dat waarschijnlijk een wrakke schuit was, in zinkenden toestand. Alle pogingen werden in 't werk gesteld om de ongelukkige, in doodsangst ver- keerende opvarenden te redden, doch de bemanning van -de „Heerenveen" zag de kinderen, waarvan de jongste een half jaar, de oudste tien was, voor haar oogen verdrinken. Om kwart voor elf keerde de „Hee renveen" in de haven terug. De lijken zijn nog niet aangespoeld. Een ooggetuige deed het volgende verhaal: Hoe het ongeluk precies gebeurd is, valt moeilijk te zeggen. Het eenige dat met zekerheid te verklaren valt, is dat in een enkel oogenblik het schip naar de diepte ging. Onder zeer slechte omstandigheden had schipper Dinkla de reis aanvaard. Hij had verkeerden wind, zoodat de zee op zij van het scheepje stond. Een rukwind sloeg de roef, waar in de vrouw en de kinderen, overboord. De schipper kwam nabij het bootje, dat achter het schip voer, te recht, en greep zich aan het touw vast. In dezen toe stand zag hij zijn vrouw en zijn zes kinderen een voor een door den rukwind overhoord werpen en naar de diepte/ zinken. Eenige schippers, waaronder schipper Van Tijaelen, ontdekten het gevaar en kwamen nader. Zij wierpen den loods, De Vries uit Kampen, nog een lijn toe. De Vries, die zich zwemmende boven water had ge houden en mede de vrouw en kinderen had zien ver drinken, greep uitgeput van vermoeienis de lijn. Tijze- tuL1 i?°m 11 og toe' vo1 tehouden, doch de ongeluk- lofVÏÏHS, ul.tgeput' rl®p ten,&': ..Ik laat maar os, ik kan het met moer houden." Toen zonk het achtste slachtoffer voor de oogen van Van Tijzelen naar de diepte. Het laatst had men nog het kindje van ih Jaar zien drijven. Dinkla zelf werd ten slotte door de „Hee renveen" opgepikt. Hij verklaarde, tenminste dit kan men uit de woorden die de ongelukkige, radelooze man uit, opmaken, dat er niet eens de tijd was om de noodvlag te hijschen. Hij is zoolang bij een scheepsbevrachter te Lemmet binnengebracht en is sprakeloos van ontzetting en wan hoop. Dinkla behoort tot de armste der schippers en hij moest zelfs in den afgeloopen winter bedeeld wor den. Nieuwe Niedorp. Den 20 April Jl. heeft de heer A. Arts Jr. diploma behaald van het Zuiveloonsulentschap voor Noordhol land te Hoorn, als melkopntroleur voor fokvereeniging of kaasfabriek. Als leerling bij den jongsten landbouweursus te Winkel bad de heer Arts het voorrecht ook daar diplo ma te behalen. Heerhugowaard. In de gehouden vergadering van de afd. Heerhugo waard van het Nederl. Onderwijzers-Genootschap sprak men zich algemeen uit voor onderwijs rijkszaak. Voorts wenscht men een volledige opleiding aan Kweekscho len, desnoods tot 23-jarigen leeftijd, maar dan ook slechts een volledige bevoegdheid, een voldoend aan vangssalaris en een schaal voor salariëering, zij het dan met verschil van vergoeding voor huishuur. Bezwaar maakte men, tegen een door het schooltoe zicht vast te stellen boekenlijst. Ongevraagde overplaatsing dient de wet toe te laten, doch dan moet er ook hooger beroep openstaan. De meerderheid acht subsidie aan bijzonder onder wijs niet gewenscht, de minderheid verklaart zich voor volle vergoeding, maar dan ook dezelfde eischen als voor het openbaar onderwijs. Kolhorn. Aan de tentoonstelling van handenarbeid alhier ge houden en, waarover we in ons nummer van gister mededeelingen hebben gedaan, was ook een verloting verbonden. De prijzen daarvan zijn gevallen op de vol gende nummers: (Het eerste cijfer is het no. van het lot, het andere van. den prijs.) 283—21, 413—7, 84—26, 11—18, 441—27, 369—23, 222—14, 415—1, 36—6, 305—16, 477—15, 512—13, 106— 28, 150—10, 89—30, 328—5, 458—25, 442—4, 317—22, 192—24, 366—33, 303—2, 462—29, 475—8, 35—19, 32—32, 330—17, 560—11, 117—3, 226—20, 219—12, 473—31, 386—9. Pokken. Omtrent de te Maastricht voorkomende pokkenge- vallen, meldt de L. K.: Door de doctoren Nijst en Schmedding werd Zater dagmorgen in de St. Antoniusstraat pokziekte geconsta teerd bij ©ene vrouw, werkzaam als lompensorteerster in de Koninklijke Nederlandsche Papierfabriek. Dienzelfden middag werd in de Raamstraat ook door genoemde geneesbeeren eene, pokkenlijderes aangetrof fen, welke vrouw eveneens als lompensorteerster werk zaam was in genoemde fabriek. Het Burgerlijk Armbestuur nam aanstonds alle maat regelen om uitbreiding der ziekte te voorkomen. Per speciale ziekenkar werden de patiënten naar Calvariën berg overgebracht, terwijl de woningen, kleeding enz. der patiënten nog dienzelfden middag zijn ontsmet. Door de zorgen der gemeentepolitie zijn alle bewo ners der perceelen St. Antoniusstraat 59 en Raamstraat 46 Zondag in Calvariënberg gerevaccineerd, door de geneesheeren aan het ziekenhuis. De directie der papierfabriek heeft besloten, dat alle werklieden harer inrichting eveneens moeten worden gerevaccineerd, hetgeen gisterochtend is geschied. De toestand der patiënten is goed. Te hopen is het, dat de ziekte tot deze twee gevallen beperkt blijve. Inbraak. Men meldt uit Oosterhout d.d. 20 April: Dinsdagnacht heeft bij den broodbakker De B. op de Markt alhier een brutale inbraak plaats gehad. Toen de B. Dinsdagmorgen ontwaakte, kwam hij tot de ontdekking, dat een kast was opengebroken en daaruit waren ontvreemd eenige horloges en verdere gouden en zilveren sieraden en een bedrag van pl.m. f 200 aan geld. Van dezen diefstal werd de politie onmiddellijk in kennis gesteld. De daders liepen nog denzelfden nacht op toeval lige wijze in het naburige Teteringen in de val. ""De gemeente-veldwachters De Bruijn en Migom al daar, op surveillance zijnde, ontmoetten omstreeks 4 uur twee personen, die hun verdacht voorkwamen. Zij werden medegenomen naar ©ene in de .nabij heid gelegen spoorwachlerswoning en bij fouiileering in het bezit gevonden van een aanzienlijk bedrag aan geld en gouden en zilveren kleinoodiën. Ondervraagd, bekenden zij te hebben ingebroken bij den broodbakker De B. te Oosterhout en voor melde waarde uit eene kast te hebben ontvreemd. De daders zijn de 15-jarige V. en een pas sedert eenige dagen ontslagen knecht, genaamd D. De blijde verwachting en In de gemeente Putten is bekend gemaakt, dat on middellijk na het bekend worden van de geboorte van een Prins of een Prinses de brandweermannen in uni form op het appel moeten zijn om de spuit te pro- beeren. Dit als onderdeel van het feestprogram. Een inzender in de Nijkerksche Courant ontlokt dit de volgende dichterlijke ontboezeming: Heil U, o Liefdepand van Vorstlijk Oudrenpaar! Het Nederlandsche Volk zal juichend U vereeren! Het houdt de vlag gereed, en Putten staat reeds klaar, Om tot Uw eer alleen... de brandspuit te probeerenü Een valsche aangifte. Het Utr. Dbl. deelt mede, dat in het begin van dit jaar door een bekend Utrechtsch ingezetene aan het adres van den oud-minister Rink te 's-Graven- hage een aangeleekendc brief was verzonden met een geldswaardigen inhoud (volgens aangifte althans) van f 5000. Toen minister Rink dezen brief ontving be vatte hij slechts f 3000. De oud-minister ging met het epistel naar den directeur van het postkantoor te 's-Gravenhage, om van het geval aangifte te doen. Aanvankelijk dacht men aen diefstal, gepleegd door postbeambten, doch een nader onderzoek deod auto riteiten van dat vermoeden terugkomen. Bij aandach tig bezien van de enveloppe, werd men .gewaar. dat deze aan een dcfr kanten hoogst zorgvuldig was 'open gesneden geworden en daarna" weer gedicht, zóó kunstig en zoo minitieus, dat het onmogelijk kon zijn gedaan in de haast, waarmede postbeambten op de kantoren en in do treinen moeten werken. Was het door ben geschied, aan zou de enveloppe-opening de sporen hebben moeten dragen van eenige slordigheid, zou do enveloppe zelf althans eenige lijm vlekken moeten heb ben vertoond. Maar niets van dat alles was het ge val, de enveloppe droeg geheel het kenmerk, met groote voorzichtigheid te zijn behandeld. Door de Utrechtsche justilie, onder leiding van den reehter-commissaris mr. C. J. H. Schepel werd een huiszoeking gedaan ten huizo van den afzender van den brief. Daar werd o. a. een flesch lijm in beslag genomen; eveneens deed de rechter ^commissaris lijm in beslag nemen op het Utrechtsche postkantoor, op het Haagsche kantoor en verder nog daar, waar maar vermoed kon worden dat de brief in handen was geweest. Al die fleschjcs lijm werden door do justitie in handen gesteld van dr. G. Iloitscma. de controleur- generaal van 's-Rijks Munt, die do lijm scheikundig onderzocht. Het resultaat van die onderzoekingen was, dat de lijm, in beslag genomen ten huize van den af zender dezelfde bleek 1© zijn als die, waarmede Idc bewuste briefopening was gedicht. Inlussclien werd het onderzoek ook nog in andere richtingen voortgezet, waarover geen mededeelingen mogen worden nedaan. Dinsdags na Paschen was de instructie vim den rechicr-commissaris zóó ver gevorderd, dat de stuk ken konden worden rondgezonden hij de. leden van de rechtbank, welk college de beschikking nam, de zaak naar jfc openbare terechtzitting te verwijzen, met tenlasle-legging aan den afzender van valsche aan gifte I. w. een brief met geldswaardigen inhoud aan geven voor f 5000, hoeweL wetende dal die blief slechts t 3000 inhield. Om aan den brief den schijn te geven van door postbeambten te zijn geopend, was hij na dichtmaking op de gewone wijze, aan oen der kan ten opengesneden en weder gedicht, vervolgens ten postkantore te Utrecht aangeboden voor een waarde van i 5000, te allen tijde slechts f 3000 inhoudende. Was het vermoeden blijven bestaan van fraude door postbeambten, maar had men nimmer eenige aanwij zing daaromtrent 'verkregen, dan zou de Maat aan den afzender van den nrief f 2000 hebben moeten vergoeden. Aldus werd de zaak door de rechtbank naar de openbare zitting verwezen, reeds 8 dagen geleden;. ieJ dere verdachte heeft evenwel liet recht, tegen zulk een verwijzing appel aan te teekenen bij- liet gerechtshof; van dat recht is in dezen gebruik gemaakt. Zaterdag werd dat appel aangeteekend; do stukken gaan dus nu, vergezeld van een memorie van toelichting van 'den ïaaclsman van verdachte, naar het Anisterdamsche ge rechtshof. dat thans een beslissing modi nemen., t. w. j of de verwijzing dor Utrechtsche rechtbank vernietigen, óf het appel van den verdachte verwerpen. Nader verbetert het Utr. Dbl. zijn mededeelingen 1 dat tdce afzender geen brief verzond voor een aange- teekende geldswaarde van f 5000, maar van f 20o0. 1 Volgens aangifte moest de brief f 2000 inhouden, maar in werkelijkheid hield hjj niets in. dan een los vel letje papier. Voorts meldt liet blad, dat de oud-minister Rink te 's-Gravenhage het geval bemerkte in het gebouw van het agentschap der Nederlandsche Bank, waar 1 de heer Rink do hem naar het heette toegezonden f 2000 in bankpapier wilde wisselen. Daar kwam de oud-minister tot de ontdekking dot de brief uit Ut recht niets anders inhield dan een velletje postpapier waarin de bankbiljetten gelegen moesten hebben. De briefopening kon met het bioote oog niet worden waar genomen; met een loep kon men evenwel zien op welke minitieuse wijze de enveloppe was opengesneden en weder dichlgelijnid. Het onderzoek van de deskun digen, dr. Hoitsema en professor Cohen, heeft ver der nog aan het licht gebracht, dat het poststempel van het kantoor Utrecht bij toeval juist over de brief opening werd aangebracht en daarop werd afgedrukt, nadat de lijm over de opening was gestreken om de snijding in de enveloppe weder te dichten. Met an dere woorden: de brief was dus reèds opengemaakt geweest en weer dichtgemaakt, vóórdat hij! hier op het postkantoor ter aanteekining werd aangeboden. Al weder een omstandigheid, die aantoonde dat liet post- perSöïieel geheel builen veldenking kon blijven. I's het U. goed ingelicht, dan houdt de afzender van den brief te Utrecht pertinent vol, twee bankbil jetten van f 1000 in den brief te hebben gedaan, na de biljetten in een velletje postpapier te hebben ge vouwen; zijn dochter die bij liet in-gereedheid brengen van den brief tegenwoordig zou zijn geweest, bevestigt de mededeelingen haars vaders en verzekert .gezien le hebben dat deze de biljetten in den brief heelt gedaan. De afzender is verscheidene malen gehoord, eerst dooi de politie, later door de justitie; de verdachte is op verscheidene eerst door hem afgelegde verklaringen teruggekomen en moet zelfs het eerst door hom me degedeelde en ook door hem onderteekende later weer volkomen onwaar hebben genoemd. Dit. moet o. a. het geval zijn geweest bij zijn opgaven omtrent deherkomst van het geld, dat door hem aan den oud-minister Rink zou zijn afgezonden. Dit geld heette eerst afkomstig van een erfenis, later weer van de Duitsche Balije. Ook kloppen de verklaringen van de dochter niet op alle punten met de mededeelingen van haar vader. Dc zaak trekt algemeen de aandacht en wordt door velen besproken. Naar het iU. D. verneemt, wordt den verdachte Lu laste gelegd poging tot oplichting door middel van listige kunstgrepen, .subsidiair het doen van een valsche aangifte. Staatspensionneering. Mr. M. W. F. Treub spreekt in zijn zevende arti kel over dit onderwerp in Land en Volk over de wijze, waarop voorstanders van staatspensionneering zich voor stellen, de kosten daarvan te dekken. Hij ontmoet dan in de eerste plaats het vrijzin nig-democratische Haagsche Weekblad, dat de staats pensionneering alleen wil bekostigen uit belasting naar draagkracht geheven. Het blad staat het Engelsche stel sel voor, „althans voorshands", tot men later meer zal kunnen doen. Het is er zeker van, dat staatspen sionneering practisch mogelijk is. Het Haagsche Weekblad, zoo zegt de schrijver, maakt het, waar het cijfert, niet beter dan de anderen. Het decreteert op welken grond en op wiens gezag? dat het Engelsche stelsel, hier overgebracht, f 12 millioen per jaar zou kosten, en cijfert vervolgens uit, dat die f 12 millioen uit vermogens-, bedrijfs- en suc cessiebelasting wel zijn te vinden. I Dit laatste spreekt de heer Treub allerminst tegen. I Maar..., zoo schrijft hij verder, voor hetgeen het Haagsche Weekblad wil, is niet f 12 millioen, maar het dubbele van dat bedrag noodiig. En gesteld eens de directe belastingen en het sueessierecht werden voor dit doel tot dat bedrag opgevoerd. Wat zou er dan overblijven voor de weduwen- en weezenverzorging, voor de invaliditeitsverzekering, de ziekteverzekeringen nog een aantal, kosten met zich brengende, sociale plichten, welke de staat heeft te vervullen? Het Haag- I sche Weekblad zal het wel billijken, dat door ons, i vrijzinnig-democraten, ook met die andere gewichtige aangelegenheid wordt rekening gehouden, maar dan «s zijn berekening, waarmede het wel f 12 of zelfs f 16 a f 17 millioen uit 's rijks schatkist weet te halen, i hier ook niet ter zake dienende. Zeker, die bedragen zijn er, volgens belasting naar draagkracht, wel uit te halen; maar als ge ze er uithaalt voor een doei en er zijn nog zooveel andere zaken in het verschiet, die niet minder noodig zijn, die geld kosten en waar voor dan geen geld meer is, wat dan? Indien voorstanders van de staatspensionneering als ■het Haagsche Weekblad hun goede hart niet met hun verstand lieten op den loop gaan, zouden zij zoowel aan de zorg der ouden van dagen als aan de partij, welker beginselen zij voorstaan en wat nog meer zegt aan het algemeen landsbelang een beteren dienst bewijzen dan door zich af te sloven met het maken van berekeningen, die niets beteekenen, omdat zij uitgaan van uit de lucht gegrepen (en veel te laag gegrepen) cijfers. Dit tevens aan het adres van den heer Goeman Borgesius, die toen hij 22 Maart jl. de Wognummers op zijn politieke muziek vergastte, het Haagsche Week- blad blijkbaar goed gelezen had. Van den heer Borgesius naar De Vaderlander is maar een stapje. In zijn nummer van 27 Maart jl. i rekent dit blad uit, dat het ontwerp-Kuyper van ver- i plicht© ouderdoms- en invaliditeitsverzekering, hoewel de rijksbijdrage slechts f 5M> millioen bedroeg, in to taal f 20 millioen of eigenlijk veel meer zou hebben gekost, (waarin het blad zeker gelijk heeft) en dat het ontwerp-Veegens, met eien rijksbijdrage van ruim f 5% millioen in totaal f 25 millioen zou hebben ge kost, wat ik niet heb nagerekend, maar blindelings wil aannemen). Tot zoover gaat alles goed, maar dan gaat de financieele specialiteit van De Vaderlander verder: „Neem een staatspensionneering gelijkstaande met de plannen-Kuyper en Veegens, eene, die dus f 23 millioen kost, dan zou de staat 6 a 7 millioen kunnen bijpas sen en het overige gevonden kunnen worden uit eene apart daarvoor te stellon pensioenbelasting. „Maar 23 millioen Is niet noodig voor wat wij wil len; wij hebben er 30 noodig. De staatsbijdrage zal dus 12 a 13 millioen moeten bedragen, «n zoifs 1 zoo consciëntieus financier als de heer De McvW1 heeft dit mogelijk genoemd; rest de vraag, ZOu r. aparte pansloembelasting ons 18 millioen kunnen br^n gen „Dat kan ze o. 1. zeker; men kan er de workgeVer, in b-elastan voor h-et bedrag, dat volgens de ontwerp^ Kuyper en Veegens als bijdrage van hen en van <u arbeiders moest komen. Is dit onbillijk? In theorie sehlen ja, In de praktijk zeer zeker jieen. I^et e6l( op bet ontwerp-Veegens. Volgens art.. 70 van dat 0t)t werp waren de werkgevers bevoegd de helft van premie van het loon af te houden; Heel duidelijk is dit niet. Maar het zal wel (ijt beteekenen: De werklieden mogen in do ouderdo^ zorg niets bijdragen. Die zijn in dezen tijd voor blad Onze-lleven-IIeers-beestjes. Uit de belasting draagkracht (uit herziening van vermogens-, bedrij(s en sucessiebelasting) moet f 12 millioen komen. jjj ontbrekende f 18 millioen zullen van de werkgevers g(. haald worden. In welken vorm en langs welken laat het blad in het midden. Maar wie cijfert precies wezen. Het blad wil geen administratieven om, slag, dat is voor dezen „Vaderlander" zelfs het mooi. ste van de staatspensionneering, die zeker ook j,. schoonste uitvinding dezer eeuw zou wezen, als f. nog iets schooner dan schoonst kon zijn. Ik hoop, dat het blad mij en vele anderen aan ziet zal verplichten door aan te wijzen, hoe het die f millioen van de werkgevers krijgen zal. Het zal daar. bij wel willen in het oog houden, dat het dn zijn eigen stelsel waarbij men den arbeider niet in, de verplichte verzekering kan laten betalen, omdat dej# „niet eens in de nooddmft van zichzelf en zijn geein kan voorzien" ook de kosten der andere takken vat sociale verzekering of pensionneering alleen en ultslui. tend heeft te dekken uit de beurzen der werkgevers en uit die der betalers van naar draagkracht gohev<y belastingen. Ik wil het deze bevriende mogendheid niet te lastig maken en de cijfers aan den lagen kant houdeai. Zij zal echter wel willen erkennen, dat als ik naast baar f 30 millioen voor ouderdomspenslonneerlng reken op totale kosten van f 60 millioen daarenboven voor in- vallditeits-, ziekte- en weduwen- en weezemverzekering door mij zeer bescheiden gerekend wordt. Mijn „vader- landsche" vriend, hoe krijgt ge die som jaarlijks bijeen' 3de KLASSE, 2de TREKKING. HOOGE PRIJZEN. f 25.000: 6355. f 1500: 8507. f 400: 15637. f 200: 4067, 10296, 15212. Prijzen van f 45: 20 2773 5425 7843 10633 13159 15426 18623 26 788 46 5885 699 249 542 625 72 797 526 906 728 297 592 690 91 799 544 934 732 332 720 750 134 806 563 937 786 334 733 884 250 854 572 98-1 834 339 740 989 254 860 591 8006 837 359 806 19013 260 863 634 14 865 504 899 26 318 3006 673 60 11073 506 941 35 441 18 692 103 94 524 977 57 491 70 718 162 182 537 16047 62 492 208 787 173 264 593 96 222 498 215 855 225 296 63S 119 301 551 311 858 276 300 651 276 305 593 377 8S4 379 342 752 277 365 687 395 6023 508 388 781 295 417 736 435 40 623 399 829 314 431 771 501 67 650 423 882 386 469 821 507 120 665 495 887 409 539 868 516 165 667 582 921 475 622 879 517 172 682 611 933 486 625 898 563 175 701 634 987 519 654 908 585 193 741 662 998 533 723 910 741 226 801 725 14030 616 845 944 759 240 830 745 34 641 958 988 783 248 876 848 48 679 981 1030 825 270 952 879 93 750 20089 63 868 295 956 906 186 796 177 94 911 438 997 959 244 838 222 123 941 490 9009 967 265 846 271 147 954 502 45 12098 480 898 314 178 4053 532 49 114 539 914 328 189 126 542 50 140 556 930 454 232 134 595 177 183 566 985 464 247 144 609 198 198 567 17022 468 274 150 707 329 275 576 150 482 293 179 721 336 285 580 161 503 334 207 756 367 338 629 206 506 404 222 787 379 455 671 240 512 448 229 804 452 493 738 287 521 460 248 951 457 501 741 398 557 564 305 959 475 592 753 427 636 579 403 7019 505 604 770 477 637 665 409 110 507 636 787 487 641 753 443 166 550 642 818 528 725 778 542 282 626 661 823 558 732 858 571 285 682 688 873 560 792 869 589 344 761 695 896 725 797 876 657 392 841 759 931 754 809 905 658 413 929 782 936 839 847 925 745 456 935 802 957 854 893 952 793 557 940 847 963 18020 927 984 849 574 984 870 15051 118 971 2067 872 595 10091 907 71 142 998 120 901 602 124 968 128 164 999 199 904 634 226 13024 146 194 200 5023 736 369 49 158 211 205 24 757 419 58 222 226 221 92 773 435 78 291 271 572 104 782 476 93 306 314 581 157 793 515 97 378 385 591 234 805 550 106 422 531 DE TURKSCHE OMWENTELING. Meldden we gisteren, dat de Sultan afstand gedaan had van den troon en er reeds een nieuwe Sultan was uitgeroepen tot dusver zijn deze berichten niet be vestigd en worden zelfs tegengesproken. De Jong-Turken staan echter met een groote leger macht voor de Hoofdstad, gereed om met kracht va« wapenen te nemen, wat niet gegeven zal worden. ZÜ zijn geheel meester van den toestand. De Jong-Turken ontwikkelen een verrassende kracht en vastberadenheid. Hun fout indien het er een was dat zij sultan Abdoel Ilamid niet vroeger uit den weg ruimden, of althans onschadelijk maakten, schijn' geen bewijs van zwakheid, maar eer het tegendeel. Zij lieten hem gelegenheid, zich te bekeeron, zich aan l'et hoofd te stellen van een jong, herboren Turkije. De Sultan evenwel greep, na een mislukte poging, de ge legenheid aan, die zich scheen te bieden om zijn ge zag te herstellen. Hij vergiste zich in de kracht der Jong-Turken. Hij dacht niet en 't was in het begin ook twijfelachtig dat zij zouden doorzetten. H" rekende er vermoedelijk op, dat de tegen hem u'tg®" zonden troepen zouden overloopen; dat hij ze zou kun- uen omkoopen zooals het vierde bataljon Salonihrscne Jagers, dat Inderdaad het leger-oproer is begonnen. En zoo dachten velen. Wie had aan een zoo sneliw en zoo beslisten opmarsch naar Konstantinopel &elooP*' Uit Klein-Azië zoowel als Macedonië rukken de troe pen der Jong-Turken op naar den Gouden Hoorn, staan reeds voor de oude muren van Stamboel. Toep het gerucht kwam, dat de Jong-Turken zich tin do groote kazerne van Ransis Tsjiflik, noordelijk va Stamboel, samentrokken werd eerst bevel tot tegensta^ gegeven; kort daarop kwam tegenorder, en zoo 1 er alle kans, dat de strijd zonder bloedvergieten z» worden beslecht. Toch is het den Jong-Turken bittere ernst.

Schager Courant | 1909 | | pagina 2