Waarschuwing. Broedeieren Concert een Kaastobbe fITÏOEBI ■naar I. deVries, in Regulateurs en Horloges Léeverl en Repareert Inkoop en Ruilen Heerenstraat, G. METSELAAR geen Zwanen 18 611 een XWeBUB IXSSeUSSl jï;ea eenvoudige Burger Weduwe biedt JONGETJE, Biljart „Wilhelmi." het BESTE, vertrouwdste en ruimst gesorteerde ADRES it Groot is de keuze Jl Verder Barometers Wekkers enz. Buitenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. ADVERTENTIEN. J. Blauboer D. BlauboerKeppel 10 cent per stuk, Dinsdag 27 April '09, te Schagen. Bal na. op Zondag 25 April '09, Bal na. Een goed loopen d Beschikbaar bij J. A. Bakker, voor en uitstekend de kwaliteit van alle Uurwerken, tegen billijke prijzen. alle soorten van Gouden- en Zilveren Werken. tegen de volle waarde. Steeds klom en groeide telkens meer, Dank zij Uw kloeken geeste. U lof en dank uit aller naam, Verbreidt ook Schagen's roem de faam, Zij doet het d'Uwen mede. Blijv' lang wtie dat ge waart en zijt: De geest, die denkt, de hand, die leidt Is ied'ren Schager's bede. Ook U, die kwaamt van, ver in 't rond, Uw krachten gaaft te aller stond, Wil Scliagen eere schenken. Al vindt g'Uw loon in wat ge deedt, Uw namen Schagen nooit vergeet; 't Blijft dankbaar U gedenken. Zoo ook de mannen in Uw rij Uit d' eigen plaats. Den dag ook zij Met d' and'ren hielpen groeien. Hun arbeid hulde, 't Hoogste loon, Uw aller werken schoonste kroon, Zij 's feestdags blijvend bloeien. o Als zegt men 't hart tot spreken dringt, Tot loven en tot danken dwingt, Voldoe aan dat verlangen. Ik heb 't gedaan. Wil 't kunstloos dicht, Van harte graag tot U gericht, Goedgunstiglijk ontvangen. Door het bestuur werd deze attentie zeer op prijs gesteld. KIEVITSEIEREN. Op onze markt werden heden 500 kievitseieren aan gevoerd. die verkocht werden tegen 11 12 cent het stuk. Nog een Donderdag dan is het met dezen han del weder afgeloopen. OVERGEPLAATST. Met ingang van 1 Mei a.s. is de heer J. J. v. Pelt. werkzaam als chef-machinist bij de Stoomtramweg- maatschappij West-Friesland alhier, overgeplaatst naar Haarlem, bij' de H. IJ. S. M. als adsistent-opzichter in de werkplaats. OOK OVERGEPLAATST. Met ingang van 1 Mei a.s. is de heer C. Schilder, werkzaam als bankwerker bij de Stoomtramweg-maat schappij West-Friesland alhier^ overgeplaatst naar Nij megen in dezelfde functie bij de H. IJ. S. M. GEMEENTERAADSVERKIEZING. De verkiezing voor de periodiek aftredende leden van den Raad, de heeren Buis. Smit en Vader, zal plaats hebben op Dinsdag 29 Juni. De datums indien noodig, van de stemming en herstemming, zullen nog nader worden vastgesteld. BLOEDVERGIFTIGING. Door te kammen met een metalen kam, ontstond er bij de vrouw van den heer v. L. op het Noord alhier, bloedvergiftiging. Het hoofd zwol erg op en geneeskundige hulp was zeer spoedig noodig om er ger te voorkomen. Gelukkig had de vergiftiging toen geen verderen voortgang en is de toestand der vrouw beterende. Een waarschuwing zij ook dit geval weer tegen het gebruik van metalen haarkammen. DENK OM UW REGENWATER! Gisteren is de waterstand van de bakken aan de kerk gemeten. De uitslag was De nieuwe betonbak van Het Wjtte Kruis 15 c.'M.; de kleine betonbak van Het Witte Kruis 25 c.M.; en de oude gemetselde bak 60 c.M. Zuinigheid in de schoonmaak is dus wel aan te be velen. MARKTOVERZICHT. 't Was Donderdag een goed bezette markt, vooral veel gelde koeien waren er aangevoerd. Reeds vroeg in den morgen was de handel zeer levendig, cn dat duurde zoo voort tot den middag. Hoewel de prij zen hoog waren was de handel toch goed1. Kalfkoeien waren meer trekkend, vette koeien stug. Voor de beste kwaliteit kon noode 35 cent bedongen worden. De handel in overhouders was vlug. De prijzen lie pen tot 25.50 gld. De vraag was van dien aard, dat I wanneer er nog een 100 van goede kwaliteit waren aangevoerd geweest, die ook gaarne waren verkocht. arkens waren van middelmatig gewicht. De handel was zeer goed. Als hoogste prijs werd 4 cent besteed:. o ANNA PAULOWNA. Voor deelneming aan, de schietoefeningen tot ver- hooging van 's Lands weerkracht, welke van 1 Mei tot 1 September in deze gemeente zullen worden gehou den hebben zich 42 personen aangemeld. DUUR VEE. 15ij het boeihuis van mejuffrouw de wed. G. Kater in den Belkmerweg te Zuid-Zijp©, zijn toch zeker uit muntende koebeesten aangetroffen, als bewijs diene wet dat de eerste 5 stuks opbrachten f 1142, de twee de vijf f 1162, de derde 5 stuks f 1138 en de vierde vijf stuks f 990. DE OMWENTELING IN TURKIJE. Na de heftige opwinding van de vorige dagen schijnt de rust in Konstantinopel terug te keerei^ De toe stand heet volkomen veranderd, de afstand van den Sultan, die eerst een quaestie van dagen of uren scheen, wordt nu weer als zeer onwaarschijnlijk voor gesteld. Bij de wisseling van telegrammen tusschen de Porte en de hoofdafdeellng van de Macedonische troepen is de persoon van den Sultan geregeld ont zien, De Sjeik ul Islam verklaart thans, dat er nooit sprake is geweest van aftreden, van den Sultan en in idenzelfden geest uiten zich de ministers van Butten- landische Zaken, en van Handel. De ministerraad nam de eischen der Macedonische troepen aan en de minister van Oorlog deelde dit mede aan het hoofdkwar tier te San Stefano. Dinsdag werd aan d© Engelsche, Fransche en Russische gezanten geruimen tijd audien- (tie verleend door den Sultan. Of het nu werkelijk een rust is, die te vertrouwen is, of dat nieuwe verras singen zijn te wachten is niet duidelijk, want er blijft 5n de berichten iets vaags en er heerseht een geest van geheimhouding, die goeds kan heioven, maar niet geruststellend werkt. De ministerraad en de Kamer houden geheime zit tingen, maar van besluiten hoort men niet of weinig. I Naast verschillende geruststellende berichten klinkt minder bevredigend het telegram uit Saloniki aan den Times: Volgens berichten heden ontvangen, hebben de troepen te Hademkoi ©enige personen, gezonden om met hen te onderhandelen, vermoord. Ook seint de correspondent van de Koeln. Ztg. te Konstantinopel den 21sten, dat de toestand nog onzeker is en de houding der regeering gericht is tegen de troepen. Ook dat de stemming over het algemeen meer vijandig wordt tegen de troepen, die aanrukken op de hoofdstad. Dat hier invloed is uitgeoefend is niet twijfelachtig. Ook deze berichtgever zegt, dat de ge ruchten omtrent afstond van den Sultan ongegrond zijn. In elk geval schijnt de positie van den Sultan ster ker dan zij een, paar dagen geleden was eh wordt er reeds gesproken van overeenstemming, die zou zijn bereikt met het leger der Jong-Turken. Dat de troe pen te Adrianopel den Sultan trouw bleven, is blijk baar zijn redding. Over de houding der vloot loopen de geruchten uit een. Volgens sommige berichtgevers zou zij zich heb ben geschaard aan de zijde van de Jong-Turken, dan weer leest mem dat zij den Sultan trouw bleef. BUITENGEWOON GEHEUGEN BIJ ZWAKZINNI GEN. De Wiener Arbeiter-Zeitung vertelt van een merk waardige demonstratie in de laatste wetenschappelijke bijeenkomst van de Vereeniging voor Psychiatrie en Neurologie te Weenen. Dr. Witzmann stelde een zwak zinnigen jongen uit de inrichting voor zwakzinnige kin deren te Biedermannsdorf voor, die een buitengewoon sterk geheugen heeft. De jongen kent namelijk den kalender voor 1000 jaar (van 't jaar 1000 tot het jaar 2000) heelemaal van buiten. Er werden kalenders rond gedeeld en den jongen vragen gesteld als .volgt: Welke dag was de 3de Octoher 1907? Antwoord: De 3de October van 't jaar 1907 viel op een Donderdag. Welke naamdag? Candidus. De 14de Juni 1808? Do lid© Juni van het schrikkeljaar 1808 viel op een Dinsdag. Wanneer is 't asch-Woensdag in 't jaar 1917? Op den 21sten Februari, Y\anneer is 't Paschen in 1929? Op 31 Maart. Wanneer is 't Hemelvaartsdag in 1923? Den lOden Mei. Enzoovoort. Dc jongen is dadelijk klaar met zijn antwoord. Als men hem vraagt, lioe hiji 't uitrekent welke dag het op een bepaalden datum was of zal zijn, dan zegt hij een van de hiervoor bestaande for mules op, die hij! uit een almanak vanbuiten heeft geleerd. Maar de doctoren hebben vastgesteld, dat hij zicli inderdaad van deze formule in 't geheel niet bedient; ze zou hem trouwens ook niet kunnen helpen aan een antwoord op de vraag, op welken da tum het Paschen, Pinksteren, Goede Vrijdag of He melvaartsdag in een zeker jaar is. De dokters den ken hier enkel aan een buitengewoon sterk geheugen speciaal voor kalenderbijzondei lieden. GEEN GEVAAR. De leden van een gemoedelijke stamtafel te Ham burg waren het oneens geworden over de „toilettoe standen" aan boord van graaf Zeppelin'» luchtschip en dus wendden zij zich kortbesloten per brief tot den graaf, met het vriendelijk verzoek, hun in deze tee- dere aangelegenheid eenige ophelderingen te willen ge ven. Op dit schrijven is nu van de hand van 's graven zaakgelastigde. Ernst Uhlandv het volgende, minder ver klarende, dan wel grappige antwoord ontvangen: „Naar aanleiding van u\Ve tot Z.Exc. graaf von Zeppelin gerichte vraag aangaande de toilettoeslanden aan boord van het luchtschip, deel ik u mede. na tuurlijk zonder mij te kunnen begeven in een breed voerige bespreking en beschrijving der toiletinrichting, dat voor de speciale toestanden ook speciale inrich tingen en maatregelen zijn getroffen, zoódat de hee ren van de stamtafel gerust hun wandeltochten kunnen voortzetten, zonder dat zij zich met regenscherm of ander afwerend middel tegen zendingen van boven be hoeven te wapenen." Gemiddelde levensduur der menschen. Het tijdschrift Vragen v. d. Dag deelt mede, hoe vol gens de nieuwe, door het „Kaiserliche> Statistische Amt" gepubliceerde sterftetafels in Duitschland de ge middelde levensduur in, den laatsten tijd sterk is toe genomen. De jongste sterftetafels zijn berekend op grond van gegevens voor 10 jaren van 18911900; de vroegere, door Becker bewerkte waren gegrond op ge gevens van 1871—1881. De vergelijking der laatstge noemde sterftetafels met de nieuwste leert, dat de gemiddelde levensduur van een mannelijk individu nu 40.56 jaren bedraagt, terwijl die vroeger niet meer dan 35.58 jaren bedroeg, zoodat een toeneming van 5 jaren wordt geconstateerd. Bij het vrouwelijk geslacht is die toeneming van den gemiddelden levensduur nog grooter de gemiddelde levensduur bedraagt voor de vrouw thans 43.97 tegen 38.45 jaren volgens de oudere sterfte tafels, d. i. een verhooging van 5.42 jaren. Opmerkelijk is het, dat de levenskans van een vrouwelijk kind 3% jaar grooter is dan van een mannelijk. Dit verschil in levenskans ten gunste van het vrouwelijk geslacht houdt aan tot de hoogste levensjaren. De levenskans van een tienjarig mannelijk kind bedraagt 49.66 (vol gens oudere tafels 46.51), die van een vrouwelijk kind van dien leeftijd 51.71 (vroeger 48.18) jaren. Met 20- jarigen leeftijd bedraagt de levenskans bij bet manne lijk geslacht 41.23 (vroeger 38.45), bij het vrouwelijk 43.37 (40.19); met 30 jaren bij het mannelijk geslacht 33.46 (31.41), bij het vrouwelijk geslacht 35.62 (33.08) jaren. Zoo blijft steeds de levenskans voor de vrouw grooter dan die van den man; met 70 jaren is die voor den man 7.76 (vroegere cijfers 7.34), voor de vrouw 8.10 (7.60); bij hoogen leeftijd is dit verschil afnemend. Verder blijkt uit de tafels het opmerkelijke ver schijnsel,. dat de sterftekans thans bij het mannelijk geslacht tot het 14e levensjaar afneemt, daarna toe neemt tot het 21e jaar, om vervolgens vrijwel op de zelfde hoogte te blijven tot 27 jaren, en daarna weder te stijgen, wat tot hoogen ouderdom voortduurt. Bij het vrouwelijk geslacht bemerkt men niets van dien stilstand in de sterfelijkheidskans gedurende de jaren van 21 tot 27, maar, na 23 jaren neemt de sterfelijk-i kans steeds toe, eerst langzaam tot 47 jaren, en daar na met grooter snelheid. Die toeneming van den gemiddelden levensduur wordt aan de verbeterde hygiënische toestanden, het betere voedsel en de betere geneeskundige zorg toegeschreven. De stilstand in de sterfelijkheidskans van 2127 jaren bij de mannen wordt ook bij de Franschen, niet bij de Engelschen waargenomen. Dit verschijnsel wordt toege schreven aan den gunstigen invloed van militaire tucht eu hygiënische zorg in landen met persoonlijken dienst plicht, terwijl bij volken met staand leger zonder dienst plicht daarvan niets valt waar te nemen. De winter in het Noorden. Wat duurt die winter lang! Was ook in het Noorden van Japan de algemeene klacht. De winter kwam daar een maand vroeger dan gewoonlijk in het land: In het begin van November viel er al sneeuw en dat ging zoo de heele maand door, totdat December eenige verbetering bracht, maar toen begon het weer lustigjes te sneeuwen, terwijl bij wijze van afwisseling dagen tang ijzige Noord westen-winden over het laai gierden. Zoo'n strenge winter is voor de Japanners een, waar koopje, daar zij, noch wat woning, noch wat kleeding betreft, behoorlijk tegen de koude zijn gewapend, De wind giert door de papieren en glazen schuifdeu ren, die de woning afsluiten, en ook door de reten in den vloer der op palen hoven den bagtnen grond opgetrokken huizen. Bij strenge koude, als die welke de bewoners van Noord-Japan nu moesten verduren, zit de heele familie voor het houtskoolvuur geschaard. Niet zeiden is in het midden van het vertrek een houten stollaadje aan gebracht, waaronder een bekken met gloeiende houts kolen. Over het stellaadje wordt de «rooie dikke, ge watteerde deken gespreid, waaronder de heele familie dan in een kringetje met de voeten naar het bekken gekeerd zich te rusten legt. De kleeding der Japanners is uit Europeesch oog punt ook heelemaal niet geschikt, om den drager tegen de felle koude te beschutten. Opvallend is daarbij dat de Japanner in tegenstel ling met ons, er in de eerste plaats voor zorgt om bet hoofd warm te houden, terwijl men mannen, zoo wel als vrouwen, dikwerf bij de strengste koude barre voets op hunne houten sandalen over straat ziet gaan. Over het geheel schijnt de Japanner echter heel wat koude te kunnen verdragen. In vroeger dagen zag taien dikwerf in de pelgrimstochten, die bij godsdiensti ge feestelijkheden naar de tempels trokken, mannen zonder een enkel kleedingstuk aan het lijf mee op trekken, al vroor het dat het kraakte. Nu staat de politie zulke luchtige kleedij niet meer toe, maar in de tempels genieten de luitjes ook nu nog van een ijskoud bad uit de tempel-bron. De winter brengt ook voor den Japanner zijne ge noegens, maar deze zijn niet geheel dezelfde als bij ons. Sneeuwballen gooien en sneeuwpoppen maken is bij de kleine Japannertjes vrijwel onbekend. Daaren tegen wordt er druk schaatsen gereden, maar niet op het ijs in vijvers of in de rivieren, doch op de bard gevroren sneeuw in de straten, waar ook de sleden de riksja's in deze tijden geheel vervangen, zoodat de straten er op het laatst spiegelglad worden. Getrouwd: J. L. VAN GRASSTEK, beroepen pred. te Oosterend op Texel, met CORRIE KLUIT. Leiden, 22 April 1909. Zij zeggen, mede namens beider Familie, zeer hartelijk dank voor al de belangstelling, ook van uit Schagen bij hun Huwelijk ondervonden. Den 24en April a.s. hopen onze f 3> geliefde Kinderen en Ouders jp en e hunne 30-jarige Echtvereeniging in jj> stilte te herdenken. Namens hunne Moeder en Kinderen, jD Wed. J. KEPPEL. X P. BLAUBOER Jz. 1 J J. BLAUBOER Je. Koegras, 21 April 1909. jj| De ondergeteekenden berichten, dat zij vanaf heden meer dulden op hunne landerijen of bij hen in gebruik zijnde. Ju. SCHENK. P. BLOM. P. DE BOER. Jn. BROMMER. Belkmerweg, Zuid-Zij pe. te koop van zeer mooie Goud-Wyan- dotte en Hollandsch Zilver Laken, be kroond te Schagen 1908/09, bij A. DEUTEKOM te 't Zand. Ook te bestellen bij P. DEUTEKOM Az., Noord, Schagen. van OP 's avonds 8 uur, in het N.-H. KOFFIEHUIS ENTREE 50 ct. Plaatsbespr. 10 ct. Togen 1 Mei HUIShOUd SteP. gevraagd, in de Kaasfabriek „De Raaf" zich aan als HUI3HOUD8TSR, is ruim ca i> n u;; n te Keinsmerbrug (Zijpe). TE KOOP GEVRAAGD; met zink beslag, voor 12 Kazen. Br. fr. onder lett. K, Bur. v d. Blad, GEVRAAGD 50 jaar, P. G., ('t liefet bij mau alleen), kan spoedig in dienst treden. Br. fr. letter S, Hu'p postkantoor, Egmond a. d. Heef. De BURGEMEESTER van ANNA PAULOWNA vraagt spoedig ge legenheid tot plaatsing in een net gezin van een oud ééne maand voor Donderdags, bij A. v. d ËOKST, Schagen. TE KOOP in de zaal van den Heer J. KEURIS, I, UUHU 1UHIUBUK, door de Rederijkerskamer E. M. M. Opgevoerd wordt oorspronkelijk Tooneelspel in 3 bedrijven- Kluchtspel in één bedrijf. Aanvang 8 uur. Entrée 30 cent. Besproken plaatsen 10 cent extra. De Entrée blijft verschuldigd voor den geheelcn avond. te koop, met Gummi-banden, voor de som van f25, bij C. SCHOEN, Winkel. TE KOOP LWx bg A. DE WIT te Wieriugerwaard. 1 bg' J. MOLENAAR, Schoenmakersweg, Schagen. Een mooi gebouwde snelle Ameri- kaansche draver, vos bles. Dekgeld f 15.it contant, niet drachtig zijnde, f 5.terug, OUDESLUI8, nabij Keinsmersbrug. j ii iauF f MEUBELEN, 18 AANBEVELEND, naast Koster cn Wiglama's Magazfjn.

Schager Courant | 1909 | | pagina 3