IkrijoÉ grieven van Jaap, "eerste blad. Zaterdag 24 April 1909 53ste Jaargang. No. 1191 Ui«9 eversTKtëPRtëftM 8t Co, Buitenlandse^ Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. iliïissi Nieuws- COURA Ateieuis- LiilliifUil Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureaus @CH ÜII&iElftl, Laan O 4. luiere. Telephoon No. 20. i -■ Kxmnnswrjnmizi.vc&ivq Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit vier bladen. Sckendmakingen Gemeente SCEIAGEN. Keuring van Marktvee. De Burgemeester der Gemeente SCHAGEN, brengt bij deze ter algemeens kennis dat de keuring van bet per spoortrein of per vaartuig aan te voeren, voor de markt bestemde vee, reeds bij de lossing moet geschieden. Schagen, 19 April 1909. De Burgemeester, H. J. POT. Ja Klaas! ik vind in Schagens Raad Een leerschool in hetwenden, W. Vader is er Meester in, En, als de kiezers, naar mijn zin,. Mij naar de Kamer zenden: Dan zal die man mijn voorbeeld zijn: Ik wil niet zeuren, fleemen, 'k Zal pal staan, krachtig en vol gloed, Maar als ik het verliezen moet: Bijtijds mijn draai gaan nemen. JAAP. die als boerenknecht in Hollands Noorderkwartier is gaan dienen, aan zijn broer Klaas, die in de Zaanstreek gebleven is. LXII. Je weet, dat 'k in de Kamer wil, Dat heb ik laatst geschreven, Ik oefen mij alvast voor 't werk, Dan sta ik, als 'k benoemd word, sterk, En: schoon is al het streven. Ik lees dus in de Schager krant Reeds alle raadsvenslagen, Soms zijn z' aan 't kletsen, allemaal, Maar, wijs beleid en kloeke taal, Toont ons de Raad van Sehageji; Zijn wijs beleid en overleg Wordt overal geprezen: Nu zal, voor vijftig gulden maar Men schoolfeest vieren, schitt'rend daar, Als 't Prinsje er zal wezen. Dat is een stooter (1) slechts per kind. 't Is niets, zoo zal mén zeggen, Maar wie dit meent, is onbekend Met wat men koopt soms voor een cent Bij zuinig overleggen. Ik heb het goed onthouden, Klaas! En zal te 's-Gravenhage Als Kamerlid, straks bij mijn taak, Nog denken aan dien stooter vaak Van 't kinderfeest van Schagen. En, honderd gulden, had men reeds Op 't schoolfeest afgedongen, De schoolcommissie heeft ook vast. Niet op de dubbeltjes gepast, Er rul mee rondgesprongen. Die schoolcommissie was wat groot (Te groot dacht: Pot en Vader, Of omgekeerd dus: Vader, Pot.) Daar kon heel goed wat afgeknot, En zij verklaarden 't nader: „De Schoolcommissie had voorheen „Alleen maar zeven Heeren, „Maar, der gelijkheidsleer getrouw, „En uit respect voor 't genus: vrouw, „Nooit hoog genoeg te eeren, „Benoemde men twee Dames ook, „Toen waren er dus negen," „Zoo'n negental, 't al te zot „Voor Schagen," zeiden: Vader, Pot, „We zijn er mee verlegen!" Nu, trots de groote lijdzaamheid Van Pot' en Vader beiden, De Schoolcommissie stout soms bleek, En niet devoot naar 't tweetal keek: Waarom dit ging bereiden Aan Nobel (een, die 't hoofd niet boog), In stilte: 't smaad'lijk vallen. Nu diens vervanging moeilijk scheen, (Men kreeg er lekkertjes niet een), Want ze bedankten allen; Nu zingt het duo: Vader, Pot, „Houd slechts het getal zeven, „Want is er weer een negental, „Weer komt er ruzie, bijgeval, ,En menschenf wat zou 't geven?" Dies stelden B. en W. nu voor: Om in die vacaturen Niet te voorzien, zij maakten uit, Dat men voor 't nemen van 't besluit Geen boodschap had te sturen Aan de Commissie, doch de Raad Ging aan het overwegen, En, enk'le leden meenden, dat De schoolcommissie rechten had: Dat viel Pot, Vader tegen. Toen Feisser, Meurs en Roggeveen En Bijpost, Asjes, allen, Advies verlangden, was het lot Beslist van 't voorstel, en Is Pot Gauw uit zijn rol gevallen. Maar Vader vischte nog wat voort En wou nog weten, even, Of, als 't advies er negen wou De Raad ook negen kiezen zou, Of blijven kon bij zeven? Doch, toen uit de discussie bleek: Dan kiest de Raad er negen: Viel Willem Vader door de mand, Hij had bepaald geducht het land, Maar gaf zijn stem, enzegen! (1) Een stooter is gelijk 12% cent. DE OMWENTELING IN TURKIJE. De leiders der Jong-Turksche beweging, die met een groote legermacht voor de poorten van Konstantino- pel stonden, gereed om hun plannen desnoods met geweld te volvoeren, zijn aan het onderhandelen ge gaan met den Sultan en zijne Ministers en men is het eens geworden. De Sultan blijft quasi aan de regeering, maar 'zal ver moedelijk in het vervolg, nog meer dan thans, de stroopop zijn van de partij, die op het kussen zit. Het garnizoen te Konstantinopel zal vervangen wor den door troepen, die het comité voor Eenheid en Vooruitgang beter vertrouwt dan de thans aanwezige, en het comité zal de zorg voor de rust en de veilig heid in de hoofdstad op zich nemen. Zoo onbloedig ais de revolutie van den vorigen zo mer'1 verliep was de contra-revolutie helaas riiet. Er zijn thans tal van slachtoffers gevallen. Toch is de zaak beter afgeloopen dan men oorspronkelijk reden had te verwachten. Dit is ten'deele te danken aan het kalme, weloverdachte optreden van het comité dat zeer goed inzag, dat het door al te kras optreden breede kringen van zich zou vervreemden en bovendien het fanatisme opwekken van de tallooze Turken, die slechts één politieke leidster erkennen, den Koran en de Cheri- aat. Maar de vrees voor inmenging van het buitenland schijnt toch ook niet zonder invloed te zijn geweest. Een invloedrijk Correspondent, die in verbinding staat met het Jong-Turksche comité, heeft zich volgens' den Parijschen berichtgever van de Berliner Lok. Anzeiger daarover als volgt uitgelaten: Zoowel de regeering van lieden als die van morgen hebben een gemeenschap pelijk belang, dat is: aan het buitenland geen voorwend sel te geven tot inmenging in de Turksche aangelegen heden. Het is al erg genoeg, dat de ambassades nieuwe troepen in dienst hebben gesteld ter harer bescherming. Door bloeddorstigheid en* wraakzucht wordt het hoofd kwartier van de naar Konstantinopel trekkende troepen niet geleid. De mannen, die zich verantwoordelijk ge voelen voor den toekoihstigen staat van zaken, gehoor zamen slechts aan één enkele autoriteit: het staatsbe lang. Het is ook mogelijk dat de aanvoerders van het leger uit Saloniki niet zoo zeker zijn van hunne zaak, als zij het wel willen doen voorkomen en het daarom heiter achtte de zaken niet tot het uiterste te drijven. Daaromtrent zegt een 'berichtgever van de Lok. Anz. te Konstantinopel: Terwijl de Sultan kalmte en vast beradenheid blijft betoonen, wordt de houding van de leiders te San Stefano hoe langer hoe besluiteloozer. Er is langzamerhand een tip omhoog gegaan van den sluier, dien de bevelhebbers te Saloniki hadden uitge spreid over de sterkte hunner macht en er is geble ken, dat hun leger, ondanks de voorbeeldige organi satie, toch wel wat zwakker is, dan men. te Stamboel dacht. Daar komt nog bij, dat de rivaliteit tusschen de verschillende hoogere bevelhebbers en de geschillen tusschen de commandanten, van het leger en de afge vaardigden, die zich te San Stefano bevinden, verlam mend werken op de energie van den troep. En het geoefend oog van den Sultan en zijn raads lieden weet natuurlijk elke zwakke plek hij zijn tegen standers te ontdekken en van elke door hen gemaak te fout partij te trekken. Maar toch zal een eventu- eele overwinning van den Sultan een, Pyrrhus-zege zijn van Cheriat en Osmanisme, daar aan deze in de jongste dagen wonden geslagen, die eerst na zeer geruimen tijd zullen genezen. Het is wel een merkwaardige Ironie, dat het groote, oude rijk, dat dreigde te niet te gaan, steun vond bij1 het meest moderne machtsmiddel: de vloot. Er valt immers niet aén te twijfelen, dat de gepantserde monsters op den Bosporus de oorzaak zijn, dat het comité-leger Konstantinopel niet heeft dur- j ven binnenrukken. Het leger van het comité, dal naar men eerst dacht met slaande trom en ontplooide vaandels zijn intocht te Konstantinopel zou doen om daar de wet voor te I schrijven, heeft het ten slotte noodig geacht met de Porie te onderhandelen. Die onderhandelingen zijn thans ten einde gebracht. De met zooveel ophef aan- 1 gekondigde intocht zal dus niet, of althans voorloopig j niet, plaats hebben en dat is een succes, al is het onverdiend, waarover Abdul Hamid zich kan verheu gen en dat hij kan beschouwen als een der grootste triomfen, die hij in zijn langdurig sultansleven heeft gevierd. Of het Turksche rijk daardoor echter zeer ge- baat wordt, is een andere vraag. i De Courier d'Onient beweert uit geloofwaardige bron t'.ri weten, dat de gezondheid' van den sultan ernstig 1 geschokt is door de jongste gebeurtenissen. De sultan lijdt aan 'aanvallen van waanzin, die de geneesheer em zeer ongerust maken. i Keulen, 23 April. De Koeln. Ztg. ontving te midder nacht uit Konstantinopel het bericht: In de heden te San Stefano gehouden geheime bijeenkomst, waaraan afgevaardigden en Senatoren deelnamen, werd met 150 stemmen besloten tot afzetting van den Sultan. Het tijdstip waarop dit zal plaats hebben is nog niet vast- gesteld. De Sjeik-ul-Islam zal een fetva daarover ge reed maken. I Konstantinopel, 23 April. De inlichtingen over de wettigheid der gisteren gehouden stemming in de Nationale vergadering spreken elkaar tegen. Parijs, 23 April. Uit Konstantinopel wordt aan de T<mps 'geseind: de bevelhebbers der troepen te Konstantinopel en te Saloniki zijn overeengekomen i den Sultan te handhaven op den troon, de Kamer te I San Stefano echter onderhandelt met den Sjeik ui Is lam over de afzetting, i DE MOORDEN IN K LEI N-AZIE. I Zooals wij reeds in een vorig overzicht mededeelden, hebben de troebelen in het binnenlandsch beheer van het Turksche rijk eene welkome gelegenheid geboden aan dweepzieke en misdadige elementen, om hun haat te koelen op andersdenkenden of om hun slag te slaan In Armenië, dat reeds' zoovele malén het tooneel is i üweest van christen-vervolgingen op groote schaal zijn ook ditmaal weer vele slachtoffers gevallen. Alle officieele berichten uit Klein-Azië ontbreken. Dat is steeds een zeer gevaarlijk teeken. Wanneer er iets te verbergen is, werkt plotseling de telegraaf niet meer, is ergens een draad doorgesneden, of zit er ©en censor hij aankomst of afzending, die dé berichten, welke hem onaangenaam zijn. achterhoudt. De Turksche gezant te Londen heeft een lezing ge geven over de gebeurtenissen in het vilayét Adana, die men, bij gebrek aan andere berichten, voorloopig als de juiste zullen dienen aan te nemen. Later zal wel blijken in hoeverre Turksch optimisme bij de opstelling medewerkte. Een Armeniër in Adana had in twist met Moham medanen over een vrouw twee Muzelmannen gedood; daardoor ontstonden ongeregeldheden, waaraan Moham medanen en Armeniërs deelnamen en aan beide zijden dooden en gewonden vielen. De Amerikaansche zendelingen Rogers en Maurer werden Dinsdag gedood toen zij poogden in het huis eener oude vrouw den ontstanen brand te blusschen Dadelijk werden pogingen gedaan om de zendingssta tions te Adana en te Tarsus door troepen te bescher men. Het aantal gedooden in den strijd tusschen Turken en Armeniërs wordt op 1000 geschat. In Adana, waar deze Amerikaansche zendelingen vermoord werden, bezat het Amerikaansche Zendings genootschap een belangrijk station, met kerk en meis jesschool. De christelijke gemeente1, die bij dit station behoort, telde 650 zielen. Of deze stations en bijbehoorende gebouwen nog be staan is onbekend. In Londen is men zeer pessimis tisch gestemd, en heeft men ernstige betoogen gericht tot de regeering in Stamboel. Het antwoord 'luidde: dat de Sjeik-ul-Islam en de Armenische patriarch de geestelijkheid in het viiayet Adana hadden aangespoord, al hun best te doen. om aan het bloedvergieten een einde te maken. Uit Rome wordt gemeld, dat volgens de Agenzia Stefani in de omstreken van Aleppo geheele dorpen zijn uitgemoord. Ook in Damascus moet de toestand zeer ernstig zijn. Wieringen. De heer Ds. Onnes alhier komt voor op het zestal voor predikant bij de Doopsgezinde gemeente te IJmui- den. Wieringen. Mej. J. C. van Wijk, tijdelijk onderwijzeres aan de, O. L. School te Hippolytushoef, heeft hare benoeming als onderwijzeres aan de O. L. School te Westerland alhier aangenomen. Wieringen. Voor rekening van 26 leden onzer onderafdeeling der V. P. N. werden op de Amsterdamsche eierenvei- ling geveild 5946 eieren, waarvan de prijzen varieerden van f 3.05 tot en met f 4 per 100 stuks. MARKTAANVOER EN VERZENDING. Aan den Langedijk en omstreken begint de voorraad kool in de schuren al aardig te minderen, hoewel er hier en daar nog heele partijtjes liggen. De drie marktdagen van de vorige week werd aan de afslagmarkt te Broek op Langendijk nog aan gevoerd 11400 stuks roode kool, 20600 stuks gele kool, 2500 stuks witte kool, 435 baal uien en 50 baal wor telen. Van de laadplaats werden in die week nog 29 wagonladingen verzonden. St. Pankras. Het mooie weer der laatste 'dagen heeft het ge was sterk bevorderd, de vroegste soorten tulpen staan te St. Pankras al in bloei, de latere soorten begin- ren reeds te knoppen, dus nog een paar mooie dagen en alles staat dan in vollen bloei. ST. MAARTENSBRUG. Mej. A. de Leeuw Ad., vroeger alhier thans leer ling van de Rijkskweekschool voor onderwijzeressen te Apeldoorn, is op het te Arnhem gehouden examen geslaagd voor onderwijzeres. Hoogwoud. De heer Joh. van de Wiel, Hoofd der O. L. School in de Weere, heeft zijne benoeming als Hoofd voor bet Herbalingsonderwijs aangenomen. ST. MAARTENSBRUG. Voor een matig opgekomen publiek hield Woensdag avond jl. de heer C. J. Jaski te Laren, voorzitter van de afdeeling Noordholland van de V. P. N., Vereeni- ging tot bevordering der Pluimveehouderij en tamme Konijnenteelt in Nederland, eene lezing in het lokaal van Mej. de wed. J. de Leeuw te St. Maartensbrug over de Nvithoen,derteelt en de V. P. N. en de Eierveiling der V. P. N. Spreker heette allen welkom en. zegt dat, hoewel de heer Beaufort wegens ongesteldheid de lezing niet kon houden, hij met plezier deze taak op zich heeft geno men, want wanneer er uit de bevolking uit eigen, be weging een verzoek komt om tot stichting eener onder afdeeling te komen, doen wij gaarne ons best. hen te helpen. Op onderhoudende wijze schetste spreker het nut van de hoenderteelt en het doel van de V. P. N. Vervolgens wordt behandeld de inrichting van kippen hokken, de qualiteit en soort van voeder en hoe de V. P. N. werkt ten opzichte van de verschillende onderafdeelingen. Daarna wordt de stichting en het nut van de eierveiling te Amsterdam besproken, hoe deze werkt en hoe de V. P. N. van jaar tot jaar in bloei toeneemt, getuige het steeds grooter wordende aantal onderafdeelingen en het steeds rijzende ledental. Op aangename wijze wist de heer Jaski het aandachtig publiek een en ander duidelijk te maken. Met succes werd zijne lezing bekroond, want na nog eenigen tijd over verschillende kippensoorten te hebben gepraat, gaven 11 personen zich als lid op, zoodat tot stichting eener onderafdeeling kon worden overgegaan. Tot bestuursleden werden gekozen de hee ren M. Koning, en C. de Leeuw te St. Maartensbrug en A. D. R. van der Vlies te Petten. Bij monde van den heer M. Koning werd de heer Jaski bedankt voor zijne optreden alhier. Voegen wij er nog bij dat zeker de meeste aanwe zigen de overtuiging hebben gekregen, dat bij nauwkeu rige opvolging van des heeren Jaski's woorden, het spreekwoord: „Kippen zijn achteruitschrapers" teniet wordt gedaan. Oude Niedorp. Vrijdagavond werd eene vergadering gehouden van de vereeniging tot bevordering van getrouw schoolbe zoek alhier, in het lokaal ven den heer T. do Jong Tegenwoordig waren 10 leden. Nadat de voorzitter de heer M. H. Wputman, de vergadering met gepaste woorden had geopend en de notulen van de voorgaande, na lezing, met dankzeg ging aan den steller, onveranderd wei-den goedgekeurd, deelde voorzitter mede dat 3 bestuursleden de heeren T. Rootjes, J. Mij Is en P. Schaap, volgens rooster moesten aftreden. Aangezien dat in de vergadering van 9 April 1908, art. 7 van het reglement zoodanig is gewijzigd, dat het bestuur voortaan niet meer uit 7 maar uit 3 leden zal bestaan, werden er geen nieuwe bestuursleden benoemd. Aan de orde werd gesteld rekening1 en verantwoor ding door den Secr.-Penningmeester, den heer M. Kooijman, over het afgeloopen jaar. De heeren G. Liefhebber en .1. Mijts, werden door den voorzitter verzocht de rekening na te zien. Na een nauwkeu rig onderzoek werd die rekening in de beste orde bevonden en door genoemde heeren goedgekeurd, met een voordeelig saldo groot f 126.56. Ontvangen was met inbegrip saldo 1907—'08 f 244.14; uitgegeven f 117.58. De voorzitter bracht een woord van dank aan den Penningmeester voor zijn goed beheer. Naar aanleiding van het groote saldo dat er in kas was, stelde de heer A. Wonder Pz. (eere-voorzitter van de vereeniging) voor, om van dit jaar. voor het a.s. schoolfeest, niet met inteekenlijsten bij de ingezete nen rond te gaan. Algemeen was men van gedachten dat de kosten verbonden aan het te houden schoolfeest, wei uit het aanwezige kasgeld betaald kon worden, en werd dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Niets meer te verhandelen zijnde en niemand meer het woord verlangende, werd de vergadering, dooi den voorzitter, met eën tot weerziens, gesloten. RAAD VAN OUDKARSPEL. Vergadering van den Raad der gemeente Oudkarspel op Vrijdag 23 Maart '09, des voormiddags 10 uur. Bij afwezigheid van den Burgemeester en den len wethouder, beiden door ziekte verhinderd, wordt de vergadering met een woord van welkom geopend dooi den wethouder den heer A. Kroon Pz. De notulen der vorige bijeenkomst worden onver anderd goedgekeurd, waarna den raad wordt aangebo den het jaarverslag van den toestand der gemeente. Aan de orde is nu regeling, etc. gasfabriek. Na eenige besprekingen wordt met 5 van de zes uitgebrachte stemmen (de heer C. Boer tegen) aange nomen het concept-besluit, zooals dat reeds in de ge combineerde vergadering was vastgesteld, ft. w.: Ge- j meenschappelijke regeling stichting gasfabriek, het op dragen der leiding aan het Technisch Bureau, hetwelk 1 ook met de voorloopige leiding was belast, aankoop van een stuk grond, groot 25 snees, gelegen aan de Westzijde te Noordsckarwoude, sectie B 601, behoo- rende aan de gemeente Zuidscharwoude, voor f 3750, en een stuk grond aan den straatweg aldaar, van den heer P. Kooij voor f 800 (gezamenlijk met de andere gemeenten), het, aangaan van eene geldleening van f 50.000 of minder, al naar gelang benoodigd zal zijn, van het geheele bedrag, tegen een rente van 3%, hoogstens 4 procent en zooveel aan aflossing als die met de rente 6 pet. van het kapitaal bedraagt, d ze leening te doen ingaan 31 December 1909. Hierna wordt voorlezing gedaan van eenige wijzigin gen van min of meer ondergeschikt belang, die in de gemeenschappelijke regeling zijn gebracht. Ingekomen stukken: Van den heer K. Dikstaal is een schrijven ontvan gen, waarin hij ontslag vraagt als onderwijzer aan de openbare lagere school, wegens zijn benoeming tot Hoofd der School te Texel en het raadscollege ver zocht dat ontslag te doen ingaan op 15 Juni a.s. De heer Dikstaal betuigt tevens zijn dank aan den raad voor de welwillende belangstelling, die hem steeds is betoond. Algemeen goedgevonden. Van eenige bewoners aan de Spoorstraat is een schrijven Ingekomen met het dringend verzoek om ver betering te brengen in den slechten toestand der straat, vooral langs die hekken. Na eenige discussie, ook over de verbetering van het Oostelijk gedeelte der Spoorstraat, wordt besloten, aan het Dagelijksch bestuur over te laten, deze zaak in overleg met Noordscharwoude zooveel mogelijk in orde te brengen. Op het verzoek van de motorschippers-vereeniging ,De Eendracht te Broek op Langendijk, om uitdieping en verbreeding van het vaarwater langs het dorp, reeds op de vorige vergadering besproken, wordt af wijzend beschikt. Aan het gesticht Meerenberg is verschuldigd de somma van f 115 voor kosten van verpleging van behoeftige krankzinnigen. Door den betaalmeester is aan den Gemeente-ontvan ger afgedragen de somma van f 1398.15. In de maand Maart zijn ingekomen 32 telegrammen. Van Ged. Staten is goedgekeurd terugontvangen het kohier H. O. dienst 1909. Hierna sluiting. IN VLAMMEN GEHULD. 'Een panische schrik maakte zich Donderdag mees ter van de bewoners van de Tweede Nieuw,stad. een der drukst bevolkte volkswijken van Groningen, toen zij de 60-jarige wed. B. onder hartverscheurend ge gil. geheel in vlammen gehuld, haar huisje zagen uitstormen om op straat dadelijk ineen te zijgen. Ijlings snelden de buren loc met deieens en kleeren die door anderen weer uit de bovenste verdiepingen werden ge worpen om de hoog opslaande vlammen te blusschen. j Dat gelukte echter niet voordat het arme slachtoffer ontzettend was verminkt. In deerniswaardigen toestand werd zij daarna naar haar kamertje teruggebracht, waar de heer M. hoofdman van dc brandwacht, die inmiddels was gealarmeerd, en een verpleegster het eerste verband legden. Directe overbrenging naar 'liet Academisch Ziekenhuis was noodzakelijk. De vrouw j is intussehen overleden. Bij onderzoek bleek, meldt de Prov. Gron. Cl. dat I hel slachtoffer bezig was geweest met het aanmaken van de kachel. .Waarschijnlijk heeft zij daarbij pe troleum gebruikt; deze vloeistof vond nien althans op

Schager Courant | 1909 | | pagina 1