mooie Stalschelpen, Bakkersgezel j STAM stoomt. 1" STAM verft 1 1_J Oranjefeesten Vrij Dansen Oranjefeest. pl i lööö Motor GfiöEN, .Daniël,' i], Stoïïeerderi]. FLUMANS, Hypotheek a 4pCt. Metselaarsknechts, T ijdgee s tloten. Jt „MAX", it Breukbanden, Ondergoederen KEUKEN* tfj fcr dekking beschikbaar fe Wierii Nieuwe Laagzijdo 11 II, L. Beijneveld, Winkel. Bekendmaking Breed 28, Hoorn. Gang der werkzaamheden Breed 28, Hoorn. D E P O T 8 Jantina Brouwer, K. Bood i IJ. Singer, te Winkel, Prinsesse feesten. J. MOEJ ES. ig Merk -J# de Na f uur-Wollen 1 j ssè triezenveeni EERSTE KLAS Dankbetuiging. met 2 versierde Borden en 100 Lampion?, een twee-jarige Stier Schagen. 2 bekwame Een bekwaam hooge prijzen. Sloopt en ruilt A. van Twuijver, Ter dekking beschikbaar: ook zonder veer. aaf tegengift en liet den man naar 't ziekenhuis brengen, waar hij Maandagavond overleden Ls. Twee koffers die in de kamer van den Ameri kaan stonden, zijn door de politie geopend, ze be vatten een grootv hoeveelheid geld, gouden horloges en inbrekers werktuigen. Op een dor koffers was ge plakt liet etiquet: Wuulsor hotel, Philadelphia. De kamerverhuurster niet ut, dat hel pakje, door haar opgeraapt, ook papiergeld was. I)e politie zoekt ijverig, maar Ls den moordenaar nou niet op 'I spoor, en weet evenmin, wie de ver giftigde vreemdeling was. SPA IN NOOD. De badplaats Spa verkeert in groole geldelijke moei lijkheden. De herbouw van liet door brand vernielde „kurhaus" heeft al haar middelen in beslag genomen, én de inkomsten, welke de stad vroeger uit de pacht der speelzaal trok, hebben door liet wettelijk verbod van hazardspelen geheel opgehouden, zoodat de bij1 deii houw' betrokken arbeiders sedert zes weken geen loon Ontvangen en sinds .Vrijdag al het werk neergelegd hebben. Zelfs de bezoldiging der gemeente-ambtenaren kan niet meer betaald worden, zoodat de burgemeester zich genoodzaakt heeft gezien de noodigo middelen uit eigen kas voor te schieten. Kr is thans staatshulp in geroepen, waarbij pogingen in het werk gesteld wor den om weer verlof te krijgen tot hot houdeii een er speelzaal. DURE BEENEN. Bij een spoorwegongeluk op een der lijnen van de Long Island Raitroad nu eenigen tijd geleden, wer den van een verpleegster, die tot de passagiers be hoorde, beide boenen afgekneld. De vrouw herstelde eu sprak de maatschappij in rechten aan om schade vergoeding. Eergisteren is te New-York uitspraak gedaan. De verminkte krijgt 58,000 van de spoor wegmaatschappij EEN WAANZINSDAAD. Het Duitsche plaatsje Obergennin Ls het toonoel ge weest van een dubbele misdaad, gepleegd in een aan val van krankzinnigheid. Ongeveer 14 dagen geleden verhuisde de Berlijn- sche rentenier Görke met zijn vrouw naar Gennin, waar hij voor zich en zijn vrouw een huisje gekocht had. Zondagochtend 0111 8 uur werd er op zijn huis ge klopt. Görke deed open en bevond zich tegenover den hem bekenden behanger Ginterberg, die heftig ver-, langde binnen gelaten te worden, daar zijn vrouw, die hij sinds een paar dagen vermiste, zich moest ophouden bij 't echtpaar Görke. De rentenier en zijn vrouw zagen onmiddellijk, dat Ginterberg geestelijk niet normaal was; zij trachtten evenwel te vergeefs hem tot kalmte te brengen. Hij zocht het geheele buis door naar zijn vrouw, die hij natuurlijk niét vond. Görke sprak hem nu sussend toe, gaf hem reisgeld, om naar Berlijn 1e kunnen lerugkeeren, en nam aan do deur afscheid san hem. Even later kwam de man echter weer te rug en begon opnieuw als een razende door het huis le loopcn. Het echtpaar Görke begaf zich, toen Ginterberg wat gekalmeerd scheen, met hem op weg naar den burgemeester, om dezen te verzoeken den zieke in een geslicht te doen brengen. Vlak bij diens woning echter trok de waanzinnige een revolver en schoot mevrouw Görke twee kogels in ft hoofd. De onge lukkige was onmiddellijk dood. Daarop benam Gin terberg zich zélf het leven met een schot door het hart. Dit allesgebeurde zoo bliksemsnel, dat Görke zelfs geen tijd had, de revolver neer te slaan. De arme man, geheel gebroken door dit plotsè- linge drama, ligt op het oogenblik zwaar ziek. EEN NIEUWE WERELDTAAL. Professor Boleslaus Gajewski heeft een nieuwe we reldtaal uitgevonden; hij noemt het de „muzikale, te lefonische. lelcminisehe, geheime en stomme wereld taal Solresol". Een voordracht van den geleerden pro fessor werd door zes personen bijgewoond; het publiek was afwezig, 'de zes personen bleken allen journalis ten te zijn, uitgezonden om de vergadering bij te wonen, van wegc het verslag. Gajewski deelde dan mede, dat Solresol een we reldtaal Ls, die 26G0 woorden bevat, allen gevormd uit combinaties van de zeven namen der noten sol, la, mi. fa. re. do, si. Uit deze zeven klanken heeft hij een geheele taal ontworpen, die allerlei voordee- len heeft; men kan haar spreken, zingen, op muziek instrumenten spelen, als signalen gebruiken, de zeven noten door de zeven kleuren van den regenboog ver vangen en dan weer vlaggen-combinaties vormen. Kort om ,de nieuwe wereldtaal is een wereldwonder. Om bijvoorbeeld dezen zin te verlaten: ,,De vijand heeft een groot aantal soldaten", zeide de professor: Sido- mi famisol fa mifare fasi." En hij besloot zijn opwek kende voordracht met de woorden: „Rcsolfa sisoL" Hetwelk overgezet zijnde zeggen wil: Tot weerziens mijne hoerent" Nu het volapuk, de langue bleue ou bollack, het espwanto, en de vele andere kunstmatige talen is deze Solresol naar het schijnt nog niet zoo onbillijk: men kan er tenminste heel aardig mee zeggen: „sollala sollala!" DE FRANSCHE WERKSTAKING. Wat mu in Frankrijk voorvalt, zegt het Hdbld., ge lijkt veel op een poging van ambtenaren 0111 anarchie in te voeren in den Staat. (Zie elders in dit nummer.) Indien er geen algemeen stemrecht bestond, zouden de voorstanders daarvan beweren, dat de ambtenaren van den Staat oproer maakten tegen den Staat omdat bet volk geen stem had bij de beslissing over zaken als deze. Maar de Framschen hebben algemeen stem recht, en de volksvertegenwoordiging dus gekozen be sliste, dat het volstrekt tegen het belang van den Staat, van de gemeenschap is, dat ambtenaren om deze of gene grief het werk staken. Maar oproerig wordt nu gehoorzaamheid aan wat de volksvertegenwoordiging heslist, geweigerd. Het is een zeer ernstige strijd welke dus begonnen is in Frankrijk. Het dirigeerend comité van de stakers oefent dictatoriale macht uit. De algemeene Vereeni- ging, tot welke alle beambten der Posterijen in Fran krijk behooren, heeft een haastig begin der sta king ontraden en heeft verklaard te gelooven in den ernstigen wil der Itegeerlng om alle billijke eischen in te willigen. Maar ze is gehoorzaam aan het geheime comité, dat in Parijs alles regelit en beveelt en perma nent zitting houdt in, een gebouw aan den Boulevard Saint Germain, op het uiteinde waarvan det Kamer dei- Afgevaardigden verrijst. Dit geheime comité poogt nu overal in Frankrijk de werkstaking te doen uitbreken en onderhandelt om in andere takken van dienst, vakken, en ambachten ook het werk te doem staken. Een regeering kan niet toegeven aan eischen dus gesteld! En scherp treft ons de ontzettende zelfzucht der stakers, die, terwijl ze den vertegenwoordigers van het volk ongehoorzaam zijn, het volk alom voor millioenen en millioenen per dag schade aandoen. Frankrijk wordt nu gemeden door reizigershet j doen van zaken wordt belemmerd... alle verhoudingen van het leven worden gehinderd en dit alles om grie ven, die, als ze billijk zijn, op beschaafde wijze zouden verholpen zijn. Da revolte des fonctionnaires, het oproer der ambte naren, noemt de Temps te recht deze werkstaking van dienaren van den. Staat, wier oproer den Staat bena deelt en alleen de revolutionnairen baten kan met wie ze zich' verbroederen. Geen regeering kan en mag iets dulden dat den Staat even ernstig benadeelt als een buitenlandsche oorlog. Voorwaar, bet is meer dan tijd dat ambtenaren in Frankrijk leeren erkennen de rechten van den Staat en de plichten van de ambtenaars! Tegen zulke wan orde, zulk gebrek aan tucht moet gestreng opgekomen worden en alle goede Fransche burgers moeten den Staat thans krachtig helpen. De revolutionnaire werkstaking heeft ten minste ■een goed gevolg. Ze leert de burgers zelve de -hand uit te steken en hun redding niet alleen, aan de regee ring over te laten, Handelaars en nijveren helpen met organisaties, bedienden, automobielen en andere ver voermiddelen den Staat, tegen welke zijn eigen ambte naars, tot vreugde van Frankrijks vijanden en tot ver zwakking van hun vaderland, oorlog voeren. Dit is de nieuwe geest in Frankrijk aan het werk, de geest van „self help", van „public spirit". Aan Engeland ont leent Frankrijk dus de woorden en wat ze uitdrukken te gelijk. Opmerkelijk is het hoe de radicalen, zelfs de roode radicalen in Frankrijk inzien hoe volkomen onwettig 't oproer der tegen den Staat optredende ambtenaren is. De heer Caillaux is de zeer radicale minister van financiën van het kabinet Clemenceau. Welnu hij heeft ronduit het volgende gezegd: ..Vereeiugingen van ambtenaren gedragen zich wan ordelijk, wanneer ze zich onderling of met révoluti- onnaire syndicaten verbinden tegen het publiek be lang. wanneer ze tot agitatie den stoot geven, wan neer ze werkstakingen beginnen of voorthelpen, kort om, wanneer ze- tegen den Staat, tegen heL volk de ambtenaren aanvoeren, die hun mandaat aan dien i Staat, aan dat volk ontleenen. ,,üit is niet te dulden. Nooit is er een regeering gevonden, die zoo iets dulde." Te vergeefs heeft ook de Alliance rópublicaine dé- mocratique een beroep gedaan op de vaderlandslief de van de postambtenaars en de spoorweg-ambtenaars, die door een minderheid tot opstand gedreven worden. Zij toont hun' aan hoe slecht het van hen is zich legen het vaderland zelf te koeren Ier wille van par-1 ticuliere belangen. Zi,j toont hen aan hoe onzinnig j het is oproer te gaan maken juist op liet oogenblik, j dat de Volksvertegenwoordiging in den meest libera- ten geest behandelen gaat de quaeslie van hun rechten en pensioenen. Door dus moedwillig de levensbelangen j van den Slaat aan te tasten, zegt het democratisch- j republikeinsche alliantie, vergrijpt gij 11 aan de rech- j ten van geheel het volk en vervreemdt gij van 11 de sympathie der natie en de welwillendheid van hel parlement." j Maar de revolutionnaire drijvers hebben volhard. Zij hebben niet willen hooren. W ie niet hooren wil, moet voelen. Het is voor Erankrijk's toekomst hartelijk te lio- pen. dat men het hen zal laten voelen: DE JAPANSCHE WERKMAN. In; de „Atlantic Monthly" schrijft de heer L. Hearn, van wiens band eenige jaren geleden '11 boek over Japan verscheen, over de concurrentie, die de Euro- peesche nijverheid uit Japan te duchten heeft. Hij merkt op, dat de Japansche arbeider, zonder eenige moeite, altijd voor veel minder zal kunnen werken dan de Westersche. Hij blijft onafhankelijk van schoen makers en kleedermakers. Zijn voeten mag men gerust, zien, zijn lichaam is gezond en zijn ziel onbezorgd. Als hij duizend mijlen ver wil reizen, kan hij in vijf minuten voor zijn reis gereed zijn. Zijn heele uitrus ting kost nog geen twee gulden en al zijn bagage gaat in 'n zakdoek. Met vijf en twintig gulden kan hij 'n jaar lang reizen zonder werk; of hij kan op weg gaan ■met zijn werkkracht als reisgeld, of als pelgrim. 1 Gij meent misschien, dat iedere wilde dit ook kan. Maar de heer Hearn antwoordt hierop: „Zeer zeker, iedere wilde zou dit kunnen; maar 'n beschaafd man, zooals wij ons gelooven te zijn, kan dit niet. En de Japanners zijn tenminste reeds sedert duizend jaren zeer beschaafd." 1 Daarom kunnen zij ons Westerlingen met hun mede dinging en concurrentie bedreigen. Zij zijn in staat te leven zonder meubelen, zonder overtolligheden, en met de minst mogelijke, maar altijd nette kleeding. Dit beteekent niet alleen, dat de Japanners in den strijd om 't bestaan in bun voordeel zijn, maar bet wijst ook op eenige gebreken in onze eigen bescha ving. Het vestigt de aandacht op de noodelooze overdaad onzer dagelijksche behoeften. Wij moeten vleesch en brood en boter hebben, ramen, ruiten, vuur, hoeden, overhemden, flanel, schoenen, koffers, doezen, ledikan ten. matrassen, dekens, lakens. Dè; Japanner doet het zonder dit alles, en vaart er beter bij. -o TRAM SCHAGEN—WIERINGEN. In de Tweede Kamer werd heden goedgekeurd het 1 onteigeningsontwerp van den spoorweg Ewijeksluis Schagen. Kolhorsn. Bij den voorzitter van het Harmoniekorps alhier is maar aanleiding van de gelukwenschen, door de Har monie tot H. M. de Koningin gericht, het volgende te legram ingekomen. „Hare Majesteit de Koningin, laat u allen voor ge lukwenschen danken. Adjudant Yon Muehlen." der GEMEENTE SCHAGEN. VOORBEREIDEND MILITAIR ONDERRICHT. Aanmelding voor den aanstaanden wintercursus. i De Burgemeester van Schagen maakt bekend, dat voor jongelieden, van 1624-jarigen leeftijd, indien althans een voldoend aantal hunner zich aanmeldt, in den 'aanstaanden winter een cursus zal worden gehou den tot het ontvangen van voorbereidend militair on derricht. Dit onderricht beeft oa. ten doel: lo. aan toekomstige militieplichtigen de gelegenheid te verschaffen om de geschiktheid te verwerven tot het voldoen aan de eischen van militaire bekwaam heid, en zooveel mogelijk ook aan die van lichamelijke geoefendheid, bedoeld bij art. 104 der Militiewet 1901; 2o. aan jongelieden de geoefendheid te verschaffen tot bet verwerven van het militair getuigschrift, ver- eischt voor de toelating tot het Reservekader der In fanterie, der Vesting-Artillerie of der Genie. Voor de toekomstige militieplichtigen loopt de cursus over twee achtereenvolgende wintertijdperken; voor de adspiranten van het Reservekader over een wintert Ijdperk. Het onderricht heeft plaats ten minste 4 uren per week; het begint 1 Oetober of zoo spoedig mogelijk daarna, en duurt tot einde Januari. De aanmelding tot deelneming aan het onderricht moet geschieden voor 1 Juni eerstkomende ter Secre tarie der gemeente op de werkdagen, des voormiddags van 9 tot 12 uur, alwaar verdere inlichtingen kunnen worden verkregen en de volledige regeling dezer aan gelegenheid voor belanghebbenden ter inzage ligt. Melden zich meer deelnemers aan, dan met het oog op de beschikbare localiteit kunnen worden geoefend, dan worden niet toegelaten de Ingeschrevenen voor de militie, die niet vroeger het onderricht van twee ach tereenvolgende wintertijdperken of wel van het voor gaande wintertijdperk hebben gevolgd, en voorts de jongsten in leeftijd. Jongelieden, die op 1 Juni e.lt nog niet militieplich- tig waren, of, wel militieplichtig zijnde, doc-h zich ter zake van uitoefening van of opleiding tot landbouw, handel of nijverheid enz. buitenslands bevinden en eerst na 1 Juni in Nederland terugkeeren, kunnen zich ook 11a genoemden datum, mits voor den aanvang van toet onderricht, tot deelneming aanmelden. Voor hen geschiedt de aanmelding zoo tijdig moge lijk rechtstreeks bij den Inspecteur der Infanterie te 's-Gravenhage, onder opgaaf van het juiste adres van den belanghebbende en van de Gemeente, waar hij het onderricht wenscht bij te wonen, en onder overlegging van de bescheiden, waaruit blijkt, dat hij tot het doen zijner aangifte voor 1 Juni niet was gehouden. Jongelieden dezer categorie, die reeds in dit jaar moeten loten en van wie alzoo te voorzien is, dat zij wellicht slechts gedurende een, wintertijdperk het onderricht kunnen volgen, zullen, zoo zij in eene gar nizoensplaats wonen of zich daartoe naar een naburige garnizoensplaats willen begeven, in de gelegenheid ge steld worden in te halen, hetgeen zij door het nlet- bijwonen van het onderricht in het vorig wintertijd perk hebben verzuimd Dajtere aanmelding voor het onderricht is ook toe gelaten voor lotelingen, die in het vorig jaar reeds hebben geloot, en in verband met het door hen getrok ken nummer in aanmerking komen eerst in het aan staande jaar bij de militie te worden ingelijfd. Voor deze categorie van militieplichtigen moet de aanmel ding geschieden bij den Officier, met het onderricht belast, en wel bij den aanvang van het eerste oefe ningsuur in den aanstaanden winter. I11 de eerste helft van Januari a.s. zal ten over slaan van eene Militaire Commissie een onderzoek plaats hebben, waarbij voor hen, die in aanmerking komen om in het volgend jaar bij de militie te wor den ingelijfd ,dc gelegenheid zal bestaan tot het ver werven van een bewijs van voorgeoefendheid. De bewijzen van vöorgcoefcndheid zijn drieërlei: een bewijs van militaire bekwaamheid; een 'bewijs van lichamelijke geoefendheid, en een bewijs van militaire bekwaamheid én lichame lijke geoefendheid. De lotelingen, die een dezer bewijzen verwerven, worden, op hunne aanvrage, ingelijfd bij het korps en geplaatst in het garnizoen hunner keuze:, voor zoo ver zij daartoe geschikt zijn en dit met de belangen van den dienst is overeen te brengen. Bezitters van het in de laatste plaats genoemd bewijs hebben echter in deze den voorrang boven bezitters van een der heide eerstgenoemde bewijzenv De houders van een bewijs van militaire bekwaam- beid èn lichamelijke geoefendheid hebben bovendien aanspraak om vóór anderen in aanmerking te komen tot inlijving voor korte oefening (vier maanden). I Aan het bovenomschreven onderzoek kan ook wor den deelgenomen door tot korte oefening ingelijfde to- telingen, in het genot van uitstel van eerste oefening, die hun vroeger verkregen bewijs van Militaire bekwaam heid en lichamelijke geoefendheid wenschen te ver nieuwen, ten einde daardoor aanspraak te verkrijgen op verlenging van dit uitstel. Bij het onderzoek wordt ook gevorderd eenige ge oefendheid in het schieten. Voor jongelieden die in staat waren zich in of nabij hunne woonplaats in het schieten te bekwamen, zal tekortkoming in de gestelde eischen van schietvaardigheid een beletsel zijn om liet bewijs van Militaire bekwaamheid te verwerven. Daar om wordt aangeraden om, zoo daartoe gelegenheid be staat. deel te nemen aan de schietoefeningen tot ver hooging van 's Lands weerkracht, die, bij voldoende deelneming, zoowel in garnizoens- als in sommige an dere plaatsen met bruikbare schietbanen telken jare van 1 Mei1 September worden gehouden. Schagen, den 10 Mei 1909. De Burgemeester voornoemd, H. J. POT. Gestoomd wordt iederen Werkdag. Karpetten, Vloerkleeden, Dekens, Bedden, worden 1 a 2 maal per week gestoomd. Gordijnen alle dagen en opnieuw geapprêteerd. Stoomgoederen en zwart te verven rouwgoederen dus desverlangd binnen 24 uren. De laatste uitgebreide verbeteringen maken de vlugste aflevering mogelyk, zooals slechts de beste en modernst ingerichte fabrieken vermogen. Zwart wordt iederen werkdag geverfd. Alle kleuren blauw worden 's Maandags geverfd. rood 's Woensdags bruin en groen Donderdags en Vrijdags Alle andere kleuren en zyde Zaterdags en Dinsdags. Aanbevelend, Uw dw. dnrM. SI AM. te Schagen A. TUIN, Hoogzijde C 133, te Barsingerhorn R. BOLMEIJER. te Winkel D. MUL, te K o 1 h o r n C. ERIKS, te Anna Paulowna C. BAAS, te Nieuwe Niedorp RUITER, v.h. OUT te Alkmaar Gez. KAAN, Langestraat. le Dirksliorn P. WINK. Heden overleed, zacht, onze lieve Moeder en Echtgenoote, Mejuffrouw in den ouderdom van 49 jaar. J. A. KAAN en Kinderen. Anna Paulowna, 13 Mei 1909. (a-'g&vyt.'pg.'aa.'eg. qyt.'gei'jV'ja.qyi.'og.qfe'efeei <0 in Den 17n Mei a.s hopen onze f geliefde Ouders en Behuwdoudera en hunne 25-jarige Echtrereenigiog in stilte te herdenken. Hnnne dankbaro Kinderen en Behuwddochter. <r (t Bareingerhoro, 11 Mei 1909. s TE KOOP: bij G. BLOM, Pattemorklufi bij Petten. op VRIJDAG 14 en Z \TERDAG 15 MEI, ter gelegenheid der Café „DE ZWAAN". Beleefd aanbevalond, ■ii van f ijjn verKr^gbaar by te NIEUWE NIEDORÏL Jl Hiermede betuigen wij onzen harte- 1 ij ken dank voor het gulle onthaal, als Buren genoten hebbendo bij 't 50- jarig Huwelijksfeest van J. KAAIJ en Echtgenoote. De BUREN. Winkel, Mei 1909. Te koop aangeboden: to bevragen bij K. KOPPEN, Spoor straat Oudkarspel. de één-jarige Premiestier in a~* 99 V. en M. ingeschr. in de fokreg. der W. W. fokver. en N. R. S., tegen een dokgeld van f 1.50, en disponibel, dekgeld f 1.—bij Belegging van geld onder verband van le hypotheken gezocht, bij voor keur op Landerijen. Br.fr. motto „Belegging",Bur.v.d.Blad. WORDT GEVRAAGD, om terstond in dienst te treden voor geruimen lijd werk, bij D. STOEL, Burgervlotbrug bij Petten. kan geplaatst wordsn aan de Coöp. Bakkerij „de Tijdgeest" te Winkel: Loon aanvankelijk tien gld. per week. Zioh aan te melden bij den Administra teur J, BREEBAART Jzn. te Winkel. MAANDAG 17 JUNI begint de 5 e Klas en komen de nu vóór Maandag NOORD, SCHAGEN. De P r e mie stier tegen oen dekgeld van 1 1.50 bij R. BAKKER te Wieringerwaard.

Schager Courant | 1909 | | pagina 3