53e Jaargang. No. 4503. Zaterdag 15 Mei 1900. VIERDE BLAD. Binnenlandse!} Nieuws. Gemeagd Nieuws, Buitenlandscli Nieuws. PRINSESSEFEEST TE OUDKARSPEL. Woensdag. 12 Mei heelt Oudkarspel de geboorte van prinses Juliana op waardige wijze herdacht. Reeds in den morgen om half negen beginnen de feeslelijkhe den met de intrede van de Beiersohe Kapel. Directeur de heer II. Ulrich, van Amsterdam, die dezen feest dag zal opluisteren. Gevolgd door de feestcommissie gaat het onder de opgewekte tonen der muziek door de Spoorstraat, die met groote zigzags-gewijze aangebrachte slingers van groen en bloemen is versierd en met de twee mooie poorten prijkt, waarop in letters van rozen de namen Juliana, VYilhelmina, en Hendrik zijn aangebracht. Door de spontane uiting van virtuositeit der Beier- sche Kapel reeds dadelijk recht feestelijk gestemd, trekt de stoet onder een vroolijken marseh naar het school plein. waar de kinderen reeds zijn opgesteld voor den optocht, die na de openingsrede door den voorzitter der feestcommissie, den heer M. F.ecen Jz., zal plaats hebben. De meeste inwoners hebben van hunne hartelijke instemming' met het voornemen der commissie, om dezen dag een echt nationaal feest te doen zijn, blijk gegeven door de vlag uit te steken en de gevels hun- drulct er als het ware haar stempel op, ontneemt er het banale aan, maakt het tot een ,,echt oranje-, een echt nationaal-, een echt volksfeest!" Ken feest, dal zoo gevierd wordt, heeft een verede lend, opvoedend karakter en moet lelden- .tot onder linge waardeering en verbroedering. Na afloop van den optocht worden de leden der WUU1UW11 KWiull Ilm. ,.UL u feestcommissie in twee afdeelingen gesplitst; vooraf- sen en vielen op elkande Osma hebben sinds Januari twee zigeunerstammen hun kampen gevestigd. Tusschen belde stammen bestond een oude vijandschap, die dezer dagen tot een bloedig treffen aanleiding gaf. In de straten van Burgo ontmoetten elkaar de beide opperhoofden dezer stammenZij begonnen elkander scheldwoorden naar het hoofd te werpen, maar van woorden kwam het tot daden. Zij trokken hun mes- gegaan door de muziek, trekt nu de eene afdeeiing naar het Noord-, de andere naai- het Zuideinde dei- gemeente. Dat het ceremonieel hier wordt afgelegd behoeft nau welijks vermelding. Door luid gejoel en vreugdedansen moet het volk uiting geven aan zijn feestelijke stem ming en wij verheugen ons over dat feit, want het bewijst den goeden geest van Oudlkarspcls burgers Wij zijn nu gekomen aan het laatste nummer van het programma: de feest-avond bij den lieer Buckmanu, Wij wensehen hieromtrent in niet te groote bijzon derheden te treden, eerstens, omdat liet teveel plaats ruimte zou vereischen, tweedens; omdat ons Inziens het geen daar ten beste gegeven werd niet aan critiek mag worden onderworpen. Door zes leden van „Hercules" worden worstelstanden en een tw.eetal groepen met BengaaLsch vuur uitgevoerd, door „Hygiea" een rij met sluiers In rood, wit, blauw en oranje en een, verlichte groep. Voorts wordt de avond gevuld met voordrach ten, muziek- en zangnummers en een tableau-vivant. Na afloop worden nog verschillende speeches afge stoken, waarmede het feest officieel als geëindigd is te beschouwen. Tot laat in den nacht blijft men échter nog gezellig bijeen onder muziek, zang en dans. Donderdagavond hadden we nog een kleine nabetrach ting van Woensdag. Was het voor dien dag jammer, dat de regen verhinderde om de zoo keurig versierde Spoorstraat des avonds schitterend te verlichten, heden werd dit eenigszins vergoed, doordat thans de verlichting mogelijk was. De versieringen waren groo- t endeels bewaard gebleven, en de Spoorstraat leverde ner woningen te versieren, terwijl vele werkgevers aan dan ook een mooi schouwspel op. Bij bekkenslag- was de uitnoodiging der commissie, om hun personeel het voornemen bekend gemaakt, en des avonds was dau vrij te geven, hebben voldaan ook een groote menigte op de heen. Het fanfarekorps Ken talrijke menigte be\Voegt zich dan ook reeds I „Excelsior" van Noordscharwoude liet zijn op we lek en voor het schoolplein, waar de heer Eeoen nu zijn j de tonen hooren en weldra was er weer flink de feest- inspireerende, gloedvolle rede houdt: 'stemming in. Al met al gaf het nog weer aan velen Den 12 Mei, zegt spr.. schijnt een historische dag een vroolijken avond, te zijn; nu 60 jaar geleden werd hier ook feest gevierd, j Kolhorn. toen was hel, dat een Oranje, onze vorige Koning j Donderdagavond j.1. vergaderde ten huize van den Willem gekroond werd en 35 jaar geleden, ook op heei. p Rcmpl cje' vereeiyging „Denk en Doe" tel den 1_ Mei, toen de koning 25 jaar geregeerd had i pfwling van de a.s. school leesten, werd hier weer feest gevierd; spr. herinnert zich nog. Dtize zuiïen W0lxjen gehouden op Woensdag 16 Juni hoe hij toen als schoolkind dat feest meemaakte. a s Onder leiding van mej. E. Oudt en de heeren I oen was het feest in heel Nederland en hedeni; K Brccbaart. A. Droog en W. de Boer zulten alle is het weer een feestdag, weer een Oranjefeest' Of - - - - - -- Belde aanvoerders werden verdedigd door hun stam- genooten. Zoodra het in de kampen bekend werd, dat "in de straten van Burgo gevochten werd, stroomden allen toe. Niet alleen, mannen, maar ook vrouwen en kinderen met messen, dolken en geweren gewapend. Weldra waren ongeveer t wee honderd personen in een bloedig gevecht gewikkeld. Reeds duurde de strijd een half uur, en het had allen schijn, dat de beide stammen zouden vechten, zoolang er een man over bleef. Toen besloot de burger wacht van het dorp een einde aan het bloedvergieten te maken. Ken afdeeiing burgers, van karabijnen, voorzien, stel de zich rondom de strijdenden op en sommeerde huil twee-maal het gevecht te staiken. Daar de sommatie zon der gevolg bleef, brandden twee salvo's los. Door dit plotseling optreden van een gemeenschap- pelijken vijand verschrikt, vluchtten de zigeuners naar alle windstreken heen. Zij lieten echter acht dooden en drie en twintig gewonden op het slagveld achter. Latei werden door de burgerwacht van Burgo vijftig belha mels uit de beide kampen in verzekerde bewaring ge bracht. DE CHINEESCHE BARBIER. Er is geen lijn van vergelijking te trekken tusschen den toestand van den Chineeschen barbier en zijn col lega in Europa.. Vroeg in den morgen reeds aan de rust ontrukt, doorloopt hij de straten, onophoudelijk luidend met 'n schel om zijn aanwezigheid bekend te maken. Zoodra hij geroepen wordt, snelt hij toe, voor zien van 'n stoeltje, 'n handdoek, 'n scheerbekken, en 'n komfoor. Het stoeltje wordt in de straat neergezet op 'n plaats, die daartoe het best geschikt is en als de patiënt is gezeten, dan wascht de Oostersche Figaro hem het hoofd en scheert het, als dit noodig is; na tuurlijk met eerbiediging van den langen staart, die den Chinees boven alles dierbaar is. Wanneer het scheermes zijn werk verricht heeft, worden de ooren schoon gemaakt, de wenkbrauwen in orde gebracht en de schouders afgeborsteld. Dit alles doet de Chi- neesche barbier voor 'n kleinigheid. Dan pakt hij zijn boeltje weer bij elkander, laat opnieuw zijn bel weer klinken en zoekt nieuwe klanten. Te Canton krioelt het, op de rivier van schuiten van allerlei vorm en grootte, waarop 'n gansche bevolking verblijf houdt. Op die wijze wonende is men vrij van leerlingen, die uil de drie hoogste klassen met 1 Mei belasting. Ook de barbier heeft er zijn schuit of schuit zou I geen feest zijn. nu een Vader een Moeder een van scj10ol gingen, benevens de kinderen van hel te- je, dat zoowat de kleinste en de slechtste is van Grootmoeder nu wij allen ons verheugen op dezen genwoordige 7de en 8ste leerjaar, een uitstapje ma- i alle. In die soort van schelp vaart hij overal heen, Orimiodacr Want v»i<»f\x/aar> -urn run óón rvw>f Oranift T i tt i WIJ Oranjedag. Want. nietwaar en Oranje is één met ons. Wat zou Nederland zijn zonder Oranje en wat zou Oranje zijn zonder Nederland: Ons volk was wellicht weggevaagd en alleen in de geschiedenis vermeld gebleven, maar Oranje en Ne derland. ze vonden elkaar, ze zwoeren elkaar trouw, veel hebben ze met elkander meegemaakt, goed en bloed hebben ze voor elkaar opgeofferd. Dat w a s, dat is. zoo. God geve, dat het zoo moge blijven. Zoolang een Oranje aan het hoofd staat, zullen wij in Eendracht macht weten te vinden en daarom Wel kom- Welkom' kleine Prinses Uil den grond van ons hart feliciteeren wij LI, Va der en Moeder met de geboorte van uw dochter en U ook. Grootmoeder, feliciteeren wij dat ze nog lang mogen blijven bestaan voor ons dierbaar vaderland. En nu zullen we feest vieren; hoe zullen we feest vieren? Vroolijk. opgeruimd, ja, maar ook waardig, met Oranje o p de borst, maar ook i n de borstlaat ons zoo feest vieren, alsof een Oranje in ons midden ware. Mogen wij niets dan vreugde stichten en straks kun nen wijzen op een welgeslaagd volksfeest. Dat geen enkele wanklank worde vernomen en mocht dat toch het geval zijn, dat wij dien dan smoren, niet met geweld .maar met verstand en kalmte. Met den wensch .dat deze dag een echt Oranje-, een echt nationaal-, een echt volksfeest moge zijn. open ik dezen dag. Onder een plechtige stilte is deze rede aangehoord. Een luide jubel», barst nu los, de muziek speelt liet Wilhelmus en honderden kelen bezegelen door enthousiast meezingen de zooeven in stilte afgelegde belofte. Onvergetelijk, indrukwekkend oogenblik Onmiddellijk heeft nu de optocht plaats der school kinderen. jdie. .een gedenkpenning aan de blijde ge beurtcnis op de borst en rijk gelooid niet sjerpen oranjelint en vlaggen, een recht feestelijken aanblik op leveren. In rijen van vier, de muziek in het midden, gaat het nu naar het Noordeinde der gemeente, vandaar, steeds gevolgd door een joelende, vroolijke menschen- massa, naar de feestelijk versierde zaal van den heer Buckmann, waar de kinderen worden onthaald op limo nade, koek, sinaasappelen en bonbons. Als een schoone belofte voor de toekomst van aan hankelijkheid en trouw aan het Oranjehuis, klinken de Oranjeliederen, luide hoera's gaan er op, telken male, als de voorzitter op zijn eigenaardige, hartelijke, leuke wijze een nieuwe „bedeeling" aankondigt. De Beiersche Kapel geeft een enkel nummer ten beste en de tocht wordt weder voortgezet naar de Spoorstraat, waar ter eere der bewoners, die zich zoo veel moeite hebben getroost, om de prachtige versie ringen aan te brengen, een luid hoerageroep opstijgt en de volksliederen worden gespeeld. De terugtocht naar de kolfbaan wordt nu weder aan vaard, de kinderen worden opnieuw onthaald, muziek en zang wisselen elkaar af, luide hoera's gaan er op tot eindelijk het sein gegeven wordt tot den algetnee- nen afmarsch, waarmede dit uitstekend geslaagde kin derfeest is geëindigd. Des namiddags om twee uur beginnen de feesten op nieuw. De Beiersche Kapel geeft een concert op het terrein bij den heer Buckmann, terwijl door de gymnastiek- vereeniging Hercules en Hygiea met jongens- en meis- jes-afd, op het schoolplein voor een zeer talrijk en belangstellend publiek eenige groepen worden uitge voerd, die blijkbaar zeer in den smaak vallen. Daarna geeft Hercules nog een nummer hoogspringen zonder polsstok met een veerspringtoestel. Mooie sprongen worden gemaakt, tot een hoogte van 2.25 M. De ad- spiranten worden door een nummertje touwtrekken nog even in de gelegenheid gesteld, hunne spieren te span nen en hiermede is ook dit deel van het programma geëindigd.^ Onmiddellijk wordt het schoolplein ontruimd en heeft, de opstelling plaats voor den te houden optocht van versierde rijwielen, gevolgd door de Turn-Vereenigin- g<Een feestelijke aanblik: 33 mooi versierde rijwielen en daarachter, de banier voorop, in flinken pas de tur ners en turnsters, de mannen in zwarte turnbroek e wit tricot, waarover donkere jas de u"if.°™p®' Jongens in hun helder witte broek en tricot met witte Pet en de meisjes in hun kleurige jurkjes met dige roodbonte mutsjes. In aanmerking genomen de omstandigheid, honderden menschen, ook van elders, zijn sameng stroomd, moot het verwondering wekken, dat deze op tocht een zoo geregeld en ordelijk verloop heeft. Het is duidelijk: de menschen zijn niet gegaan ais haar een kermis, neen, de groote nationale gebeurtenis Keeft aan het geheele feest haar hoogere beteekenis, zijn één met Oranje ken naar <Je omstreken van Haarlem. De lagere klassen, uitgezonderd de eerste, zullen de grootste behendigheid naar de plaats dienzelfden dag een tochtje maken naar Alkmaar en j geroepen wordt. Bergen met de heeren: L. W. v. d. Meer, G. Blaau- TREURIG BIJGELOOF. weet altijd 'n doorgang te vinden en spoedt zich met waar hij hoer, M. van Z wieten, P. Kistemaker, M. Vet-hman, Jb. Bood en S. Droog, alsmede de dames mej. Waiboer, N. Blaauboer, M. Droog en A. Kistemaker als bege leiders. De financiën zijn even toereikend om de reisjes te bekostigen, daar het batig saldo van het vorige jaar niet buitengewoon belangrijk was en de lijsten ongeveei 15 gulden minder opbrachten dan het vorige jaar. Met den wensch, dat de 16de Juni een dag van groote vreugde voor de jeugd mag zijn, sloot de voor zitter, de heer K. Breebaart Dz„ de vergadering. TRAM SCHAGEN—WIERINGEN. In de Tweede Kamer werd heden goedgekeurd het outeigeningsontwerp van den spoorweg Ewijcksluis Schagen. (Reeds in een deel van ons vorig no. vermeld.) KRANIGE SPRINGERS. In de „Deutsche Turnzeitung", liet orgaan der Deut sche Turnerscbaft, hebben de luitenants Van Wiese en Kaiserwaldau geschreven over de sportieve verrich tingen der Watussis, een volksstam van semitischen oorsprong in Midden-Afrika. Photo's bewijzen de waar heid van het relaas, dat men anders wellicht niet zou gelooven en b.v. het hoogspringen van koning Teutobod e. d. naar het rijk der fabeltjes verwijzen. De Watussis, die in het Noord-Westen van Duitsch Oost-Afrika wonen tusschen het Victoria en het Kiwa- meer, zijn er in getrokken en overheersc-hen de Wa- tuho's, de oorspronkelijke bewoners. Gemiddeld zijn ze 2 Meter lang en bezitten een slanke, goed gepro portioneerde gestalte. Hoofdzakelijk beoefenen ze hoog springen, hardloopen (lange en korte afstand) en speer werpen. De verrichtingen in het hoogspringen zijn door de schrijvers nauwkeurig geconstateerd en ge meten. De Watussis bedient zich hierbij van 'n ter mietenheuveltje van ongeveer een voet hoogte waar wij een springplank zouden gebruiken, nemen een korten, maar zeer energieken aanloop en springen tot 2.50 M. hoogte. Het wereldrecord hoogspringen met aanloop, dat lange jaren geleden door een Amerikaan op 1.97 M. werd gesteld, is dus door dit natuurvolk al lang verbeterd. Ook in het hoogspringen zonder aanloop hebben de Watussis het heel wat verder gebracht dan het wereldrecord, ook van een Amerikaan met 1.65 M. (op zichzelf al een fabelachtige sprong), want eenige jonge Watussis sprongen zonder aanloop over een groep Europeanen heen. ONTPLOFFING. In een steengroeve van de Callamancompauy, dicht bij Albany in den staat New-York, ontplofte een groote hoeveelheid dynamiet, waardoor 30 arbeiders werden gedood. STRIJD MET EEN WALVISCH. De kapitein van den walvischvuarder „Samson vertelt van een strijd tegen een reus van een wal- visch. Het geweldige dier. dal 120 voet lang was. werd door een harpoen getroffen, die met dynamiet gevuld was. De harpoen hield, maar de walvisch zwom met groote snelheid weg. Wij moesten 800 vaam vie ren en nog was '1 dier niet uitgeput. Het trok ons vaartuig met zoo'n snelheid vooruit, dat de golven over boord sloegen en we gevaar liepen naar den kel der te gaan. Daarna gaf ik bevel om met drie kwart kracht ;terug te slaan, wat ons in gewone gevallen een snelheid van 10 knoopen gaf. Door de tegenwer kende kracht van den walvisch stoomden we 4 uur lang 8 knoopen. Eindelijk brak de lijn en de wal visch ontkwam. DE MOORDENAAR ZIJNER DOCHTERS. Te Bernkastel, Duitschland, is eergisteren een bloe dige moord gepleegd. De wijnbouwer Peter Berger, een weduwnaar, schoot zijn beide volwassen dochters Bar- bara en Katharina neer, na eerst nog een dienst in de parochiekerk te hebben bijgewoond. Te oordeelen naar de houding, waarin de bei-de ver moorde meisjes gevonden werden, moet tusschen de slachtoffers en haar vader een ontzettende worsteling hebben plaats gehad. De jongste dochter werd door een schot in het achterhoofd gedood. Na zijn onnatuurlijke misdaad te hebben gepleegd, wilde de moordenaar zich zelf het leven benemen, maar werd daarvan terugge houden door toesnellende buren, die hem aan de poli tie overleverden. De bloedige daad is daaraan te wijten, dat Berger zich financieel vernietigd gevoelde. Het oudste meisje was verloofd en zou binnenkort in het huwelijk zijn getreden- EEN GEVECHT TUSSCHEN ZIGEUNERS Heulers correspondent Ie Sl. Petersburg maakt mel ding van een betreurenswaardig geval van bijgeioovig- heid. dat eerstdaags voor den rechter zal komen. Veer tig boeren uit een dorp bij Mohilef worden beschul digd van moord, gepleegd op een tweejarig knaapje. Het kind was op een vergadering uitgemaakt voor den anti-christ. Een der oudste boeren hield op die vergadering een rede. waarin hij betoogde dat de slechte oogst een gevolg was van de aanwezigheid van den anti-christ in hun midden. Het kind werd daar op met toestemming van den vader ten doode gedoemd. De moeder was de eenige die zich er tegen verzette, maar haar 'smeeken was vergeefsch. Het kind werd door de boeren op ruwe wijze ter dood gebracht. MOTOR EN PAARD. Bij het enorme verkeer van rij- en voertuigen in de straten van Londen zijn er verschillende vraag stukken op te lossen, o.a. deze twee: om zoo min mogelijk stremming te veroorzaken en om de straten schoon te houden. Ondanks de stiptheid, waarmede Londensche koetsiers één zijde van den weg houden links, naar Engelschen trant en het beleid, waarmede de Londensche politieagent het verkeer regelt, hapert in de drukke buurten het verkeer tel kens en moeten de vaak dubbele rijen voertuigen lang wachten, voor zij verder kunnen. En van de hoeveelheid vuil, dat. de tienduizenden paarden in een dag op straat achterlaten, moet men niet gering denken. Wie in Londen is geweest, heeft stellig op gemerkt, dat jongens met stoffer en blik gewapend, voortdurend men zou zeggen met onophoudelijk gevaar voor hun leven tusschen de rijtuigen door schieten en de straat zuiveren .waarna ze het veeg sel in bakken verzamelen. Maar afdoende is deze schoonmaak niet. Een lid van den gemeenteraad van Westminster de voorzitter van de verkeerscommissie - wil nu een proef nemen, om te bewijzen, dat die twee bezwa ren van het verkeer in Londen's straten ten eeneii geheel en ten anderen voor e-en goed deel worden opgeheven, indien uit dat verkeer het paard verdween. Voor het vuil is dat duidelijk. De motoreu versprei den stank, maar bevuilen den weg niet, en aangezien motorwagens zooveel gemakkelijker zich bewegen, wen den en uit de voeten komen, zal, zoo verwacht het be wuste gemeenteraadslid, de voortdurende- stremming- in het verkeer per as grootelijks afnemen. Hij wil dat bewijzen door een proef. In heel Lon den zou dat niet uitvoerbaar wezen, maar wel in West minster, van Oxford-stre-et in het Noorden tot de Theems in het Zuiden, en van Fetter-lane in het Oos- ce-n tot Queen's Gate in het Westen. Het zou op een Zondag moeten wezen, wanneer handel en bedrijf na beambten de dienst geregelden voortgang kan hebben en de regeering dus geen gebruik behoeft te maken van de vele hulpkrachten, die gaarne aan het werk gezel zouden worden. De ministerraad heeft dan ook niet geaarzeld op voorstel van minister Barlhou 221 beamntcn en werklieden te ontslaan. De zwakke zijde van deze staking is, dal de meeste stakers geen ih> paalde groepsopleiding hebben genoten, zoodal de re geering hen gemakkelijk kan vervangen door de tal- toozen, die naar arbeid hunkeren en het werk, na een korte oefening, niet zoo heel veel slechterver richten, dan zij. die hun post zoo willekeurig hebben verlaten. En daarbij komt nog, dat een groot gedeelte der geschoolde ambtenaren en arbeiders alles behalve in genomen zijn met de revolutionnaire beweging, waar toe een deel hunner vakgenooten door hunne leiders zijn opgezweept en ondanks alles vast besloten zijn trouw bun plicht te blijven vervullen. In de Temps wijsl een postman er op, dat de sta- kers. zooals helaas zoo dikwijls, ook thans weder de slachtoffers zijn van de leiders. En dezen belmoren voornamelijk tot den ambulante» dienst. Deze reizen de beambten waren nl. lol dusverre de troetelkinderen van het postbestuur en konden alles gedaan krijgen, wat zij stechLs wensehten. Zij werkten gemiddeld slechts 5 uren per dag, hadden een hijslag van 1000 franks op het traclement. aan hun rang verbonden, reisden in wagens, waarin alle gemakken waren aangebracht, die men billijkerwijze kou venvachten en bovendien was hel bij dezen tak van dienst gewoonte geworden, dat de chefs bij de beoordeeLing hunner ondergeschik ten nooit iels aan te merken vonden, zoodal zij bij de bevorderingen een grooten voorsprong hadden op hunne sedentaire ambtgen ooien. Al deze voordeelen waren hun echter nog niet vol doende en zij stelden den eisch dat hun voor nachte lijken arbeid nog een extra-toelage zou worden gege ven. Dit bracht het balletje aan het rollen. Het post bestuur kwam niet alleen tot het inzicht, dat de bui tengewone vergoeding het rijk op een groote som zou komen te staan, maar tevens tot de overtuiging, dat hij de toenemende snelheid der treinen een groot aan tal der ambulante beambten overbodig waren en zij plaatste deze dus in de stationsbureaux. Daardoor 8chtten de genoemde beambten zich achteruitgezet. Zij voerden in de vergaderingen der on tevredenen het hoogste woord en slaagden erin ook bij anderen de sluimerende ontevredenheid te wekken en bovendien een gdeelte der pers op hun hand te krijgen, terwijl de revolutionnaire arbeidersvereenigin- gen, die hare gelederen gaarne versterkt zouden zien door gelijkgezinde bonden van beambten, het vuurtje nog wat aanstookten. Verder verzekert bovengenoemde postman, dat 95 procent der beambten niets liever wil len dan getrouw hun dienst verrichten in de overtuiging oat de regeering hun de voordeelen en de bevordering, waarop zij aanspraak mogen maken, niet zal onthou den. De zegsman van de Temps wijst ook nog op het terrorisme, dat de stakende beambten over hunne niet- stajkende collega's uitoefenen, waardoor zij dezen dwin gen te handelen tegen hunne overtuiging en deel Ie nemen aan eeu staking, die zij inwendig verfoeien. Dat de man met deze bewering volkomen ge!ijk had is weder gebleken. Op het centras bureau van het 18de arrondissement te Parijs wilde de meerderheid der beambten niet mededoen aan de staking, waarom zij door de stakers op alle manieren werd lastig ge vallen, zoodat zij zich gedwongen zag tot de directie het verzoek te richten voor hare veiligheid te zorgen, waarop 120 militairen werden afgezonden, die in pa trouilles verdeeld, de verschillende bestellers begeleiden op hunne tochten door de verschillende wijken. In de provincie is de staking, volgens de laatste be richten, al evenmin algemeen als te Parijs. Wel ontbre ken er op ongeveer alle kantoren eenige ambtenaren, inaar hun aantal is niet zoo groot, dat de dienst daar door ontwricht wordt. Overal worden de gebouwen van posterijen en tele- graphie en de telegraphische en telephonische kruispun ten door de troepen bewaakt. Het congres der Fransche mijnwerkers, dat thans gehouden wordt te Lens, heeft het voorstel om een a'gemeene staking uit te roepen, niet aangenomen, maar zich er toe bepaald in eeu motie adhaesie te betuigen aan de stakende postbeambten en dezen de verzekering 'e geven, dat de mijnwerkers hen, hen, zooveel hun mogelijk is, zullen steunen. Hdbld. DENEMARKEN EN IJSLAND. De los-van-Denemarken-beweging schijnt op IJsland toch meer te beduiden dan aanvankelijk gedacht werd. De meerderheid der commissie uit het Althing wier taak was een oordeel uit te spreken over het voorstel tot regeling der staatsrechterlijke verhouding tusschen beide deelen van het koninkrijk, verleden jaar door 'de Deensch-IJslandsche commissie gedaan heeft verklaard, dat de Deensche Rijksdag geen recht zou hebben zich met IJslandsche aangelegenheden te bemoeien. Slechts bij onmiddellijke onderhandelingen tusschen den koning van Denemarken en IJsland zou den die mogen worden geregeld. De meerderheid eischt, dat slechts een personeele Unie tusschen IJsland en Denemarken zal kunnen bestaan. Terecht merkten drie leden der commissie op, dat die eisch niet anders beteekent dan een verkapte volledige scheiding. Zij achtten hierin een groot gevaar gelegen voor IJslands nationaliteit en onafhankelijkheid. SE RVI E. Er schijnt in Servië een kentering Ie komen m meening omtrent prins George, den oudsten Zoon genoeg stilstaan en er dus weinig karren en wagens van koning Peter. De te Belgrado verschijnende Wets- r ij den en de memchen met eigen rijtuig gewoonlijk jerne Nowosti vermeldt althans het gerucht, dat de hun paarden op stal laten staan. Blijven de paardebus- .uaestie der troonsopvolging daar opnieuw aan de sen en huurrijtuigen. De eigenaars daarvan zou men '"'de zal worden gesteld. Zoowel koning Peter, als ervoor moeten schadeloos stellen, dat hun onderneming kroonprins Alcxandcr. moeten n.1'. tot de overtuiging dien dag stilstaat. De motor-rijtuigen zouden dan het rijn gekomen, dal de afstand van prins George, welke rijk alleen hebben, en men zou zien hoe schoon de onder den indruk van de ernstige buitenlandsche cri- siraat blijft en hoe bij een gelijk soort rijtuigen het ris ©enigszins overijld werd aangenomen niet strekl verkeer geregelder gaat. ten voordeele van de dynastie Karageorgewitsj. De lie- Alvast roept de ontwerper van het plan de bur- schuldiging, dat prins George den dood van zijn ka- gers op om tot de hervorming die hij beoogt mede merdienaar zou hebben veroorzaakt, moet onhoudbaar te werken. Zij .-'.ioet handelaars en winkeliers bevoor- gebleken zijn, zoodat zelfs de socialistische afgevaar- deelen, die hun waren per motor laten rondbrengen, 17 een dokter nemen die tuft enz. De belastingbetalers zullen er ten slotte, meent hij, ook door gebaat wor den, doordat het onderhoud der straten veel minder zal kosten. Het plaveisel lijdt onder de gummibanden der motorwagens veel minder. Als de gemeenteraad van Westminster voor den paardelooze» Zondag te winnen is, zal de proef in October genomen worden. De ontwerper hoopt er ook de politie toe te krijgen, dat ze op dien Zondag aan elk paard den toegang tot de openbare straat weigert. DE POSTSTAKING IN FRANKRIJK. De met zooveel ophef aangekondigde en met zoo veel geestdrift uitgeroepen staking der Fransche post en teiegraafbeambten schijnt op een mislukking uit Ie loopen. Toen de vorige staking uitbrak in Maart j.l.. waren der regeering de handen nog gebonden: zij kon zelfs de ontrouwe beambten niet straffen, maar moest zich ertoe bepalen, hen bij ernstig plichtver zuim voor een raad van tucht le dagen; thans echter kan zij. na het door de Kamer genomen besluit, dal Ier kennis .van de beambten is gebracht, direct tegen hen optreden. En deze wetenschap heeft vermoedelijk een groot aantal beambten weerhouden zich bij de staking aan te sluiten. Volgens een mededeeling van den onderstaats-secrelaris Simyan, den chef van het Fransche postwezen, ontbraken er Woensdag le Pa rijs van de 12000 beambten slechts 456 op het appèl. üTde nabijheid van het Spaansche dorp Burgo de zoodat bij eenige meerdere inspanning der gebleven digde Kazlerowitsj bij de behandeling van een des betreffende interpellatie in de Skoepsjtjina moet heb- lien verklaard, dat er geen aanleiding is voor een ge rechtelijk onderzoek. TURKIJE. Niet minder dan 30.000 man zijn door het jong- I'urksche bewind naar Mcrsina gezonden om de orde in Adana en omstreken te hei-stelten. Maar niets min der dan een veldtocht tegen de Klein-Aziatische reacti onairen schijnt te worden bedoeld, die hoofdzakelijk legen de Koerden gericht zal zijn. Het plan is zeer streng op le treden, 0111 de mogendheden elk'voor wendsel lol inmenging te ontnemen. Vijf stoonihooten ZÜ11 gecharterd en deze brengen voortdurend troepen van het 2e en 3e korps uit Dedeagatsj naar Mersina, De regeering laat nu op vrij omslachtige wijze rae- dedeelen, dat het te Adana rustig is. Het ambtelijke blad beval nl. een telegram van den wali van Adana d.d. 10 Mei, volgens hetwelk de commandant van het EngclscJie eskader hem bezocht en hij (de wali) den commandant verklaard had, dat sedert 13 dagen in het vilajet orde heerscht en onderstand uitgedeeld wordt aan de noodlijdenden. De commandant antwoordde, dat hij dit zelf reeds bespeurd had en dat het eskader op 11 Mei Mersina zou verlaten. Intusschen heeft de Armenische bisschop van Adana in een telegram aan Kamer, Senaat, Grootvizier en Patriarchaat aangedron gen op tusschenkomst der gezanten tot herstel dei- orde.

Schager Courant | 1909 | | pagina 13