ihr. Nlr. P. van Foreest Binnenlandscb Nieuws. Zaterdag 15 Mei J909 53ste Jaargang No. 4503. EERSTE BLAD. te Heer Hugowaard. ÖSflÉfis 8 Alieieei Nieiws- Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag-, Woensdag-, D,'o n d e r a a g- en Zaterdagavond. By inzending tot 's morgens 9 ure. worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. COURANT Atatsitiü- LhèiïHié, E9WNOKOMMI Eureau SGfi'S&QESIj P~»ssbb O 4. Intcrc. Telrplioon No. 20. Uitgevers s TRAPA» AM O®. Prjjs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. 1 Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5*regels f 0.25: iedere regel moer 5 Cent. I Groote letters worden naar plaatsruimte berokend. Dit nummer bestaat uit vier bladen Vrijdagavond trad op uitnoodiging van de Kiesver eniging Burgerplicht te Heerhugowaard in het lokaal van deor heer D. Pijper Jhr. Mr. P. van Foreest, lid der Tweede Kamer, voor de kiezers op. De heer D. de Boer, voorzitter der kiesvereeniging, •pende met een woord van welkom de vergadering •n sprak daarbij zijn leedwezen uit over het zoo kleine bezoek. Spr. noemde de vergadering zoo slecht bezet, dat de kiesvereeniging zich moest schamen die deze vergadering had uitgelokt. Toch had de heer Foreest »ich bereid verklaard ook voor dit kleine clubje de beginselen der Vrije Liberalen te ontvouwen. De heer Foreest het woord verkrijgend, zegt, dat toen hij voor 6 jaar Candidaat werd gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, dit geschiedde tegen zijn zin. Hij heeft zich dat evenwel laten welgeval len uit een zeker plichtsbesef. Maar hij heeft direct de uitdrukkelijke voorwaarde gemaakt, dat hij niet zou •ptreden voor de kiezers, niet zooals men dat noemt, den boer zou opgaan, om zijn eigen candidatuur aan te bevelen en uitroepen: pluk mij, pluk mij, ik zal alle dagen zoet zijn. Dat de candidaten den boer opgaan keurt spr. af, •mdat daarvan in de eerste plaats het gevolg is, dat die mannen, die uitstekende volksvertegenwoordigers zouden kunnen zijn. het nu niet willen zijn. Het tweede gevolg is, dat de candidaten die zich overal aanmel den, er zoo licht toe overgaan beloften af te leggen, die zij van te voren weten, niet te kunnen houden, ja, waarmee zij het zelf niet eens zijn. Een scherp zinnig man heeft dat eens uitgedrukt als volgt: och, bet is met de candidaten voor de Tweede Kamer als met de dieren, bijv. de hazen in het veld, zij nemen de kleur aan van den grond waarop zij leven. Een haan is wit in Noorwegen, bruin op de hei, zwart op de klei. Dat alles beloven is een zeer slechte ge woonte, waaraan spr. niet zal meedoen. Dat hij dezen avond voor de kiezers optreedt vindt zijn reden in het feit, dat hij tweemaal is beetgeno men door een tweetal kiesvereenigingen. Want waar hij zich bereid had verklaard voor de leden dier vcr- eenigingen op te treden vond hij een vergadering voor allen toegankelijk en met een sterk vertegenwoordigde >ers. Toen had hij ook reeds zoo half en half beloofd ook te Heerhugowaard te zullen optreden en lost spr. nu die belofte in, onder de nadrukkelijke verklaring even wel dat hij niet zal optreden voor zijn eigen candida tuur, maar alleen zal ontvouwen de beginselen der Vrije Liberalen en daarvoor zal trachten propaganda te maken. Met het beginselprogramma gewapend behandelt spr. in vogelvlucht de verschillende punten. De eerste kwestie die naar voren komt, is de op vatting der Vrije Liberalen, die door alle vrijzinnigen wordt gedeeld, dat de invloed van de kerkelijke instel lingen zich niet moet uitstrekken, over het staatkundig leren. Volgens de mannen der rechterzijde moet de kerk, of liever moeten de ordonnantiën Gods, in ons staatsbestuur een hoofdrol spelen. De Vrije Liberalen willen dat niet, zij zijn niet tegen den godsdienst, maar zij verwerpen de antithese. De Vrije Liberalen ach ten den godsdienst even hoog, misschien nog hooger dan iemand ter wereld, maar de godsdienst moet blij ven uit het Staatsbestuur. Waarom? Omdat men er bij een Christelijke regeering zelf zoo weinig van merkt, men roept wel luid over een Christelijke regee ring, maar heeft men de macht dan merkt men van het specifiek Christelijke zoo weinig. De Vrije Libe ralen vinden de kerk een goede zaak, zij laten ieder evenwel vrij te gelooven wat hij wil, 's lands regee ring mag daar geen invloed op uitoefenen of er zich mee bemoeien, want een goede landsregeering is voor allen. De rechterzijde vindt men steeds vast aaneengeslo ten, de linkerzijde helaas niet. Maar toch niet helaas. Want in de linkerzijde vindt men zooveel uiteenloopen- de verschillende denkbeelden, dat het noodig is, die in fracties verdeelen. Maar men kan allen niet bij de stembus samengaan, en dat dit niet zoo is, daarvan, is ook ons district Alkmaar een voorbeeld, waar van de linksche groepen reeds twee candidaten zijn. Over het kiesrecht deelt spr. mede, dat de Vrije Liberalen wenschen een uitgebreid kiesrecht en twee Kamers op verschillende wijze gekozen met nagenoeg dezelfde macht, en voor de vrouwen het kiesrecht, die daarvoor do geschiktheid bezitten, en aan de vereischte voorwaarden beantwoorden- Het grootste deel der vrijzinnigen wil algemeen kiesrecht, de Vrije Liberalen eischen voor de kiezers eenige bewijzen van geschiktheid, maar vooral dat zij belasting betalen- Menschen, die niets aan de Staats huishouding bijdragen, moeten het kiesrecht niet heb ben. De Staat is als een groot gezin, waarin de kin deren die nog niets verdienen ook geen rnedezegging - schap hebben in het bestuur der huishouding. Velen in de steden wil men het kiesrecht geven, die niets in de belasting betalen, terwijl zij meer vei die nen dan menig burgerman ten ptettelande; spnnoem a's voorbeeld de bootwerkers te Rotterdam. Onbillijk en onrechtvaardig acht spr. dit en alleen het werk dei- zoogenaamde leiders, die zichzelf of hun partijgenoo- ten door die kiezers wenschen gekozen te zien. Is er zoo'n groote drang onder het volk naar Alg - nteen kiesrecht? pe vergadering van hedenavond is reeds een bewijs voor de bewering, dat de belangstel ling zoo klein is. Hoeveel moeite moet er niet worden gedaa® om de menschen op de kiezerslijst geplaa s te krijgen. Men moet e,r voor redeneeren, dat de men schen zich als kiezer, gaan aangeven. Men is bang voor de beurs. Al dat geroep om kiesrecht, komt uit don mond der volksleiders, die zich door dat soort van kiezers wenschen gekozen te- zien. Het vrouwenkiesrecht acht spr. een moeilijk punt, maar hij heeft er geen bezwaar tegen den vrouwen 't 'kiesrecht te geven. Honderden ja duizenden vrouwen kunnen met meer oordeel over de zaken oordeelendan vele der tegenwoordige kiezers. Welnu geef het derge- Hjken vrouwen dip er de geschiktheid voor hebben. Do Vrije Liberalen willen de le Kamer behouden en niet, zooals de Vrijzinnig-Democraten, die afschaffen. Haalt de 2e Kamer eens gekheid uit en dat zal spoe dig gebeuren als zij onder een zeer uitgebreid kies recht wordt gekozen, dan kan de le Kamer daar een stokje voor steken. De zorg van den Staat voor haar burgers moet zich volgens spr., niet te ver uitstrekken. Die staatsbe moeiing kan te ver gaan. Een groot deel der linkerzijde wil den staat alles laten doen en zoodoende het parti culiere initiatief dooden. Alleen waar het vrije initiatief te kort schiet, wil de Vrije Liberaal door ambtenaars bemoeiing en strafbepaling helpen. De sociaal-democra ten willen staatsexploitatie, een legér van ambtenaren, een leger van inspecteurs. Die wil men den baas laten spelen. En om zich dat te laten doen, daarvoor is >spr. steeds bang geweest. Als men die Democraten hun gang liet gaan, spoedig hadden de bureaucraten de macht, Door ambtenaren zou alles worden behandeld en bedisseld. Wij, zegt spr., houden niet van kratessen. En nu mogen alle Democraten dit niet zijn, velen zijn er toch bij. Spr. roert nu even aan het Vrijhandelsstelsel, De linkerzijde denkt daar eenstemmig over. Protectie is een ramp voor een land als het onze. Een land dat door handel is groot geworden, moet zijn vrije ruilver keer handhaven. Gebeurt dat niet; zoo zal dat zijn tot groot nadeel van onzen algemeenen bloei en welvaart. Spr. wil dat de industrie baas gelaten wordt in eigen huis en werkplaats. Dat men de arbeiders en onderge schikten beschermt is goed, men moet het niet over drijven. Vele industriëelen zeggen: had ik geen zaak, i ik nam er geen. De staat gaat te ver, de menschen zijn geen baas in eigen huis en fabriek. Wat den landbouw betreft, ook hier het verschijnsel, het plukken uit de staatsruif. Overal subsidie, toelage en bijdrage. De afdeeling landbouw krijgt jaarlijks groo- tere sommen, die onder de leiding van den zoo kun- digen Directeur-Generaal van den Landbouw goed wor den besteed. Maar ook de boeren moeten niet alles tan den staat eischen, het eigen initiatief moet voor gaan. De zwakken moeten gesteund, de verkeersmidde len verbeterd, afzetgebied gezocht en ook ihet landbouw onderwijs verbeterd. Over onderwijs denken de linker- en rechterzijde in ons land zeer veTdeeld. Voor de linkerzijde is de open bare school hoofdzaak. Door den kwaden reuk waarin de openbare school bij velen is komen te staan, zijn de aanhangers van het bijzonder onderwijs vermeerderd Dat is, volgens spr., de schuld van vele onderwijzers. Het onderwijs is neutraal, maar velen gaven bij het onderwijs hun persoonlijke meening, daarvan werd op school misbruik gemaakt. Spr. zat zich steeds blijven verzetten tegen het onbeperkt plukken der rechtsche partijen uit de staatsruif voor hun onderwijs. Spr. kan zich best begrijpen dat men bijzonder on derwijs wil en ook den steun van den staat daarvoor vraagt. Maar de onverbiddelijke eisch, dien spr. stelt is: dat men goed onderwijs geeft. Dat men niet het geld zal vragen, terwijl men alle moeite doet om aan de eischen die mogen worden gesteld, te ontkomen, zoo als helaas ook bij het Middelbaar onderwijs-debat in de Tweede Kamer weer is gebleken. Een strijdleus, die de laatste dagen en weken nogal wat opgang heeft gemaakt, zegt spr., is die van Staats- pensionneering. Eenige knappe en menschlievende man nen hebben in ons land den Bond voor Staatspension- neering opgericht. Van dat woord is door velen een I groot, ja een overgroot gebruik gemaakt. Mensohen, die met mij op vele dingen eens denken, maar op dit eene punt niet, willen mij als hun volksvertegenwoor diger niet kiezen, terwijl zij een man, met wien zij in I denkbeelden en alles verschillen en alleen op dit eene punt het met hem eens zijn, aan hem hun stem zullen geven. Spr. vindt den naam van Staatspensioen niet goed gekozen. De Bond wil iedereen, zoowel mannen als vrouwen een weekgeld geven op hun ouden dag. Maar dat is geen pensioen. Wat is pensioen? Pensioen is naar mijn oordeel, en velen zijn dat met mij eens, een voortgezet beloonen voor gedane diensten. Een ambte naar die het land lang heeft gediend, krijgt pensioen, een werkman, die dat zijn patroon heeft gedaan, heeft eveneens recht op pensioen. Maar niet van den Staat wel van den werkgever, den patroon. Ieder werkgever is moreel verplicht zijn werkman, die jaren en jaren hem trouw en eerlijk heeft gediend, op diens ouden dag te blijven steunen en te blijven bijdragen in diens onderhoud. Spr. is verbaasd geweest, dat die beweging voor Staatspensioen in Noordholland zoo'n opgang heeft ge maakt. In de colleges van de Hondsbossche en de Uit- waterende Sluizen toch is spr. jaren en jaren werkzaam geweest om den arbeiders daar een vast pensioen te verzekeren. In een college is het spr. met veel moeite en met 1 stem meerderheid gelukt, in het tweede col lege nog niet. Iedere burger, zoo zegt men, heeft recht op pensioen. Pensioen van wie? van wat? Een groot bezwaar van dat zoogenaamde pensioen zal zijn, dat vele werkgevers, die meeroepen om dat pensioen zich op die manier van de zaak denken af te maken. Alles wordt dan betaald door den Staat en zij hebben niets meer te doen. Spr. zou dat zeer betreu ren, zelf moeten zij blijven bijdragen in het onderhoud hunner arbeiders. De tweede vraag is, of dat pensioen te bereiken is. O, er wordt beweerd, er is geld genoeg, er zijn wel middelen voor te vinden, de belastingen moeten wor den verhoogd. Maar als dan het belastingbiljet thuis komt, kijkt men leelijk. Het is een eigenaardigheid van ons Nederlanders, dat we niet graag belasting be talen. Enorme sommen zal dit pensioen kosten. Hoe veel? Spr. zal geen cijfers noemen. De een zegt 14, 'de ander 40 millioen. Zal zulk een pensioen gunstig werken? Velen zullen er door aangespoord worden om in hun jonge jaren niet meer voor hun ouden dag te zorgen. Ho© gaat het al reeds tegenwoordig? Die zorg voor den ouden dag is nu al niet groot. Velen konden nu reeds in hun jong© jaren, wat voor den ouden dag op zij leggen. Heel goed kan men allen verplichten, een deel bij te dra gen voor hun pensioen. Dat een werkman die het goed heeft, wat uit den band springt, wat eten en kleeren en gansche levenswijs betreft, vindt spr. begrijpelijk. Maar bij velen wordt roekeloos omgesprongen met het geld dat zij verdienen. Als vunrww noemt spr. de werklieden aan het krankzhi t te Castricum, waar door sommigen tot 26 "d verdiend en men heenging nog met f 20 den kastelein. (Men beweert, zegt spr., Staatskas pen sioen zal geven, men beter z pr. gelooft dat als dat zoo is, dat men dan beginnen moest te spa ren buiten de staatshulp om. Dan blijven er over die menschen die niets voor hun ouden dag kunnen terzijde leggen, gebrekkigen naar geest en lichaam. Dat die geholpen worden, daar is niets tegen. De ouden en armen te helpen, daartoe wil spr. meewerken, maar niet in den vorm van een staatspen sioen, want een pensioen is het niet. Noem het een pensioen, zeggen de voorstanders, anders is het een bedeeling, nu krijgt de arbeider evenals de minister een pensioen. Dat is niet waar, de minister heeft voor zijn pensioen werk geleverd, maar straatslijpers, lui aards en bedeelden leveren geen arbeid. Bij de paragraaf defensie, leger en vloot, doet spr. zich kennen als een voorstander van bezuiniging. Ons leger afschaffen zou spr. willen als het kon en zeggen als Van der Zwaag: geen soldaat en geen cent. Maar dat gaat niet. Spr. wil dan dat ieder soldaat wordt zonder loting na een strenge keuring, om de behande ling der wapenen te leeren, om zoodoende te kunnen samenwerken in tijd van nood. Er moet een kleine kern in het leger zijn van soldaten met zorg gekozen en goed betaald. De oefeningen zoo kort mogelijk, nu gaat er veel kostbare tijd verloren met soldaatje spe len. Daardoor zal veel bezuiniging kunnen worden aan gebracht. Voor de doode weermiddelen wordt veel te veel geld uitgegeven. Voor de stelling Amsterdam geeft spr. geen cent meer. Maar de Vrije Liberalen denken niet allen hetzelfde over dit punt. In de Staatshuishouding moet de grootste zuinigheid worden betracht. Daarin schiet men veel te kort, met de staatsmiddelen wordt op een onverantwoordelijke wijze rondgesprongen. Hoe men de middelen voor de Staatshuishouding moet krijgen, spr. heeft al gezegd, niet door inkomen de rechten. Belasting naar draagkracht. De progressie evenwel niet te sterk doorvoeren dan ontstaat het groote gevaar, dat rijke menschen ons land verlaten en elders gaan wonen. Van Staatsrecht en Koloniën heeft spr. geen ver stand, zal daar dus over zwijgen. Heb ik, zegt spr., door het ontvouwen dezer begin selen zieltjes gewonnen voor mijn partij, zoo is mij dat aangenaam. Heb ik den schijn gewekt, doordat ik persoonlijke meeningen heb geuit, dat ik' toch voor mijn candidatuur heb gesproken, dat is toch niet zoo. In vele opzichten zou het spr. niet onaangenaam zijn als hij niet werd herkozen. Het ambt van volksver tegenwoordiger heeft veel bezwaren en spr. heeft in Noordholland zooveel werk, dat het hem wel eens over den kop loopt om alles naar behooren te behartigen. )Een ding zou spr. spijten, nl. als hij uit de Kamer was en het Zuiderzeevraagstuk kwam daar aan de orde. Van dat vraagstuk heeft hij veel studie gemaakt. Als rapporteur in de Tweede Kamer, als lid der Commis sie van Onderzoek der Zuiderzeevereeniging heeft spr. alles grondig bestudeerd. Dit onderwerp heeft spr.'s volle sympathie en gaarne zou hij in de Kamer zijn als dit onderwerp aan de orde kwam, om in de eerste plaats al zijn best te doen om het verwezenlijkt te krijgen en al zijn gewicht in de schaal te leggen, om deze zaak tot een goed einde te brengen. Overi gens, zooals gezegd, zou het spr. niet onaangenaam zijn, als hij niet werd herkozen. En nu heb ik voldaan aan hetgeen ik beloofd heb te doen, ik heb geen verkiezingsspeech gehouden, maar u ontvouwd de beginselen der Vrije Liberalen. En hoe de uitslag in dit district dan ook moge zijn, ik hoop van harte dat'degeen die gekozen wordt al zijn best zal doen, om de belangen van Nederland te behartigen. (Applaus.) De voorzitter sluit hierna de vergadering met een woord van dank aan de opgekomenen en vooral aan den heer Foreest voor de wijze waarop hij de begin selen der Vrije Liberalen heeft uiteengezet. Voorzitter spreekt de hoop uit, dat de uitslag der verkiezing zal zijn dat de heer Foreest gekozen zal worden in het vertrouwen dat de kiezers in hem evenmin be drogen zullen worden als tot nog toe. PRINSESSEFEEST TE N. NIEDORP. Vrijdag 14 Mei werd te Nieuwe Niedorp ter her denking van de blijde geboorte van Prinses Jutiana, die op 30 April j.1. plaats vond, feest gevierd. En volop! Reeds vóór acht uur 's morgens was een lange reeks rijtuigen, waarop schoolkinderen uit kom dorp en de Langereis met geleiders plaats, namen, opgesteld op de Kerkestraat. Ook het Harmoniegezelschap Excel' sior" met den directeur, den heer Groen, behoorde bij den stoet en vond plaats in een grooten „jan- pieteier". Toen alles gereed was tot vertrekken, hief 't ge zelschap een opwekkende melodie aan en ging het heel© gezelschap door den Oosterweg naar de Moer beek. Daar werden de schoolkinderen met geleiders, reeds in mooi versierde rijtuigen gereed jstaande, bij don stoet opgenomen. Ter hoogte van de Moerbeeker Kaasfabriek keer de men ien nadat de kleinen door eenige bereidwil lige Moerbeeker jongedames op eene versnapering wa ren onthaald, ging men den weg dien men gekomen was naar het dorp vervolgens door de Slijksteeg, 't Veld, de Weel, 't Verlaat, Niedorp en Terdiek naar de Langereis, waar in de herberg van den heer P. Vis, weer eene verfrissching voor de kleinen werd'klaar gezet en gretig verorberd. Nu naar N. Niedorp terug, waar de kinderen ten getale van 220, in Kooiman's zaal plaatsnamen met 'hunne talrijke geleiders. Hierwerden opnieuw de kin deren onthaald en genoten zij naar hartelust. Burge- meester Van der Stok hield hier een hartelijke toe- spraak. Opgewekte liederen werden af en toe gezon- 1 gen. Veel werd ook genoten hij het boeiende optreden van den goochelaar professor Lion Knoop. Onderwijl was het publiek, dat bij de schoolkinderen in Kooiman's baan geen toegang had, langzamerhand naar De Vries' kolfbaan getogen, waar Excelsior zich liet hoor en en waar vervolgens de Kleine Kapel van den heer A. Olie zonder haren directeur, optrad. Nog werden we <laar vergast op een voordracht in costuum door den heer J. Peereboom] met pianobe geleiding door den heer K. Olie. Toen kon men een poosje rust krijgen, want 't klokje van één had zich al laten hooren. Al wat op de heen was, repte zich nu naar huis, teneinde den inwendigen mcnsch wat te verkwikken, want om 2 uur was er op 't Zaagmolenweidje Veer een aardige attractie. Excelsior had zich hier in een soort van tent „ver dekt opgesteld" om op te luisteren de wedstrijden, die hier hif zouden komen. Eerst: hardloopen met hindernissen voor jongens van 16 tot 18 jaar. Hieraan namen 4 jongens deel. Jammer, dat zich tijdens dezen wedstrijd een storend ongelukje voordeed, doordat een der zeer talrijke toe schouwers op den openbaren weg, wat dicht aan den slootkant staande, te water raakte en eerst met be hulp van anderen uit sloot den wal op werd gehaald en een druipnat pak thuisbracht. De uitslag van den wedstrijd isle prijs, f 4. J. Tesselaar- !2e prijs, f 3, K. Rood, 3e prijs, f 1, G. Groot. Daarna wedstrijd1 voor dames, loopende met een bal op een bordje, 13 deelneemstersle prijs f 3, M. Schilder, 2e prijs f 2, Anna Wjlken, 3e prijs f i, J. Wit. Vervolgens zakloopen voor jongens van 12 tot 15 jaar. 22 deelnemers: le prijs f 3, C. Groot, 2e prijs f 2, C. Brouwer. 3e prijs f 1, jongeheer Rentenaar. Ten slotte 't laatste nummer der zoo .gezellige volks spelen varkensvangen, door personen boven 18 jaar. 20 deelnemers: f 2.50 per varken is de prijs, prijswin- ners P, Noords trand'. P. v. Eten. C„ v. d. Oord en C. Zander. Thans waren we gevorderd tot den optocht met versierde fietsen: Do uitslag van den wedstrijd met versierde fiet sen, pas laat in den avond bekend gemaakt door Ds. Haars was le prijs groepen: de 9 jonge dames, die latei- op den avond den oudevrouwen dans zoo leuk op voerden; 2e prijs, groepen. Anna en Trien Wilken. Mooiste fiets: le prijs mej. M. de Moor, 2e prijs mei. De Wit. De eigenaardigste: prijs dames miej. G. Keu ken en idem heeren de heer P. Hoogland. Inmiddels al aardig wat volk in Kooiman's zaal, waar vrij wat danslustigen rondzwierden. Was de zaal bij De Vries zeer mooi versierd, mede door de natuur, ook Kooiman's kolfbaan bood een prachtigen aanblik, hier was met kundige en vaar dige hand werk van gemaakt. Ook de eereboog bij de Kerkestraat was mooi, vooral 's avonds bij verlichting. 's Avonds was het bij De Vries 'n stampvolle zaal. Eerst voerde de heer D. Kuilman het woord lot het uitspreken eener feestrede. Een daverend applaus beloonde den redenaar voor zijn kranige inleiding. Vervolgens werd het Heije-huldigiiig-programma, dat onlangs werd opgevoerd, ten beste gegeven, nu eenigs- zins gewijzigd en aangevuld met nummers, gewijd aan de Oranjehulde. De gemengdkoor-zangnummers, waarvan de reeks werd geopend met een melodie van den grooten v. Beethoven, waarop woorden door den heer D. Kuilman, directeur der zangvereeniging en voorzitter der feest commissie. alsook de zangnummers voor samenzang met 't publiek, vielen zeer in den smaak. Ook de oude vrouwendans en de mooie groepen, iftet jBengaalsch vuur verlicht, en het werk dat de gymnastiekvereeniging Hercules deed, verwierven wel verdienden bijval. De heer W. C. Visser, lid van 't eere-comité, deelde in den loop van den avond den uitslag der wedstrijden op 't Zaagmolenweidje mede. (Door ons reeds gemeld). Waarlijk, het was een mooie dag en avond. Naast den tactvollen en volijverigen voorzitter der feestcom missie, den heer Kuilman, kunnen ook de heer Prins, die tot 't programma uitstekend meegewerkt heeft met hen, die onder zijne hoede waren, alsook de gym- nastiekvereeniging Hercules mei hare kranige paard- groepen, ons onvermoeid oplredende Harmoniegezel schap Excelsior met den bekwamen leider den heer Groen en ook de Kleine Kapel' en verder al de da mes en heeren die meewerkten tot het welslagen van alles, met genoegen en voldoening op den feestdag, en wat die heeft geboden, terugzien. Men heeft te Nieuwe Niedorp weer eens kranig ge toond uitstekend te kunnen feestvieren. Ds. Haars dankte in een mooie slotrede eerst den heer D. Kuilman, dien hij de ziel der voorbereiding noemde, voor wat hij deed, vervolgens Excelsior. Klei ne Kapel, en de dames en heeren die hunne krachten hebben gegeven voor dezen sehoonen dag. Diep vervuld van dank was spreker. Met een hartelijk Oranje boveneindigde Ds. Haars zijne gloedvolle speech. Daverend applaus Prettig bal na. BURGERBRUG. Donderdag 1.1. vierde, onder begunstiging van vrij goed weder, Burgerbrug Oranjefeest, 's Morgens een feest voor de schooljeugd, waaraan ook de kinderen van Zuid-Zijpe en Pettenerkluft deelnamen, 's Mid dags volksspelen, terwijl het feest met een wedstrijd in het dansen en een monumentaal tableau werd be sloten. Het feest is uitstekend geslaagd; dank zij de goede zorgen der Commissie. VALKOOG. Donderdagmorgen toen de lieer Wartenhorst van Pel ten met het rijtuig naar Schagen reed, schrikte het paard voor een varken, met het gevolg dat het paard aan den hol ging. Nabij Valkoog brak een der stren gen, zoodat paard en rijtuig alsmede do inzittenden in de sloot terechtkwamen. Het rijtuig was geheel ka pot en een der inzitlinden had zich zoodanig bezeerd dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De heide anderen kwamen met een nat pak en een paar schrammetjes er af. EEN KEURCOLLECTIE. Door het Bestuur van den Provincialen Bond van Rund vee fok veree n igi n ge n in Noord-Holland, is beslo ten op de Landbouwtentoonstelling te Deventer van 21 lot 23 Juli eene keurcoHectio Noord-HollandSch rundvee in te zenden. Do keuze zal geschieden op de tentoonstelling van gecontroleerd vee, welke op 3 Juni tijdens het Landhuishoudkundig congres le Hoorn zal warden gehouden. Om deze reclame van ons rund vee zoo goed mogelijk te doen slagen is algemeene medewerking zeker zeer gewenscht. Oude Niedorp, Bij beschikking van den Directeur Generaal der Pos terijen, zal te beginnen met 17 Mei a.s. te 't Veld in deze gemeente een tweede bestelling (miiddagbestel- ling) met buslichting plaats hebben. Nieuwe Niedorp, De heeren Solser en Hesse, de beroemde voordragers zullen den Dinsdag van onze Pinksterkcrmis bij "den heer C. Kooiman alhier optreden.

Schager Courant | 1909 | | pagina 1