Norge Salpeter. Bureau SSH/MJO-J,. Laan O 4. Uitgevers s Co» Binnenlandsch Nieuws. Dinsdag Mei liJOft, AlttiEEi Nieuws- 53ste Jaargang. No. 4507. Atoteitit- LuüniHil Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bü inzending tot 's morgens 9 ure, worden AÜVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. luiere. Telephoon No. 20. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere rogel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit een blad Geachte Redactie, In antwoord op het artikel over Norge Salpeter van den heer C. Nobel moet ik beginnen met den heer Nobel mede te deelen, dat ik werkelijk zonder jijne voortreffelijke voorlichting wist, dat de waarde ran stikstofmest in hoofdzaak bepaald wordt door het gehalte aan stikstof. Met een beetje gezond verstand kan men tot die conclusie komen, ook zonder land- bouwleeraar te zijn De heer Nobel bedient zich van een onwaarheid, cm toch maar vooral te kunnen aantoonen, dat stik stof van Norge Salpeter maar weinig goedkooper is, da» van Chili. De heer Nobel schrijft immers, dat ik niet op crediet verkoop, doch uitsluitend contant en niet franco lever. Hoe een rijkslandbouwleeraar ioo iets als onomstootelijke waarheid durft neer schrijven alleen afgaande op veronderstellingen en zoogenaamde mededeelingen van derden, zonder ze aan de waarheid te toetsen, is mij een raadsel. Die bewering van niet op crediet en niet franco leveren is een opzettelijke onwaarheid, daar ik alle Norge Salpeter, die ik tot nu toe aan verbruikers heb ge leverd, verkocht heb met conditie franco levering, betaling op 2 maanden, zooals dat algemeen in den kunstmesthandel usance is. Het is dus eene onmoge lijkheid, dat een verbruiker van Norge Salpeter den heer Nobel kan hebben medegedeeld, dat ik niet franco en uitsluitend a contant lever. Wanneer nu de heer Nobel in deze er belang in had gesteld de v aarheid te weten, dan was het toch wel het een voudigst geweest het mij zelf even te vragen. Klaar blijkelijk vond de heer Nobel het echter beter dit maar te veronderstellen, daar het voor zijne bereke ning beter uitkwam. Om nu aan zijne bewering toch schijn van waar heid te geven en te bewijzen, dat zijn aangenomen prijs van Chili f 13.toch niet zoo ver mis was, komt de heer Nobel aandragen met de verschillen de prijzen der Chili, die wij dit voorjaar hebben ge had en dat nu, mijnheer Nobel, is onzin. We heb ben het gehad over de waardeverhouding der twee artikelen, zooals die was op den 13 Mei '09, toen U 1 als voorlichter van den landbouw abusief voorrekende dat Norge stikstof per K.G. 2 cents duurder was, dan Chili stikstof, terwijl in werkelijkheid Norge stik- stof 5 cents goedkooper was, zoodat U zich 7 cents vergiste. Ofschoon eene dergelijke vergissing van een landbouwleeraar, die er door het Rijk voor betaald wordt, niet verwacht mag worden, vind ik het op zich zelf niet zoo verschrikkelijk, daar ik de stelling hul dig, dat de beste schutter wel eens mis schiet. Doch dan is het een eerste plicht, wanneer iemand eene dergelijke vergissing heeft gemaakt, dat zoo spoedig mogelijk goed te maken. Erger wordt het dan echter, wanneer hij zich begint te bedienen van onwaarheden en er lagere Chili-prij zen bijhaalt Uit een afgeloopen tijdperk, die geheel buiten de kwestie behooren te blijven., om toch maar gelijk te hebben. Dat is niet nobel, mijnheer Nobel, en doet Uw naam geen eer aan. Dat nu de heer Nobel een prijsverschil van o cents per K.G. minder belangrijk vindt dan ik, nu ja, ik zou zeggen, dat is een kwestie van opvatting. Ik voor mij vind een prijsverschil Van zoo circa 6 nog al belangrijk. En wat nu de kwestie der proefvelden aangaat verzeker ik den heer Nobel, dat het louter toeval is geweest, dat No. 7 mij in de hand is geloopen, doch ik neem direct aan, dat dat misschien ook wel wat gunstig door U was voorgesteld of dat U daarin misschien ook een bok hebt geschoten, maar dan valt het mij toch bepaald op, dat U met al Uw ver dachtmakingen en onwaarheden 't artikel Norge Salpe ter tegenover Chili toch niet slechter hebt kunnen voorstellen dan 99 tot 100. Wanneer nu deze cijfers juist zijn en U zult me wel niet kwalijk nemen, dat ik daar nog aan twijfel, als ze van U zijn, dan durf ik met het oog op de onbekendheid met het ar tikel en de daardoor misschien nog minder juiste be handeling gerust beweren, dat deze cijfers voor het artikel Norge Salpeter reeds schitterend zijn. En nu de kwestie van het stikstofgehalte, de duis- "tere zaak volgens den heer. Nobel. Die zaak is vol strekt niet duister, doch daarentegen zeer verklaar baar Zooals ik in mijn vorig schrijven heb gezegd heeft Norge Salpeter de eigenschap vocht uit de lucht op to nemen. Wanneer er nu iemand is, die er belang bij heeft een lage analyse te hebben o uit onkunde het monster, dat hij ten onderzoek ^op zendt, verpakt in een gewoon zakje of iets dei ge lijks, in plaats van in een goed gesloten bus of flesch, dan is er veel kans, op, dat dat monster zooveel vocht heeft opgenomen, dat daardoor het stikstofgehalte een fractie is gedaald, daar door de opgenomen vochtdeelen de Salpeter wel zwaarder is geworden, doch er geen stikstof is bijgekomen. De beer Nobel gelieve mij ook ten goede te houden, dat ik om zijne cyfers over 1906 en 1907 niet veel geef. Dat de heer Nobel die oude cijfers er bijhaalt is het beste bewijs, dat hij van het artikel Norge Salpeter, teoals het thans in den handel gebracht wordt, bit ter weinig afweet Norge Salpeter toch is een nieuw Product, dat betrekkelijk kort geleden door de weten schap ia uitgevonden en is men er geregeld op uit ll°g verbeteringen aan te brengen, zoodat het aitikel PP het moment reeds gehèel iets anders is, dan bet vöor 2 jaar was. Daar <ie heer Nobel mijn cijfer van 13,7 in twijfel trekt heb ik toestemming verzocht en beko- ®?n f naam van mijn zegsman te noemen. Wel- anAi. i eer Nobel, die analyse werd mij getoond dh> we?\heer c- kp°U te Moerbeek (N. Niedorp), nen en bozwaar zal hebben ze U ook te too- dat hii over *9 teVens machtigde mede te deelen, stekend tevreden result^n van Norge Salpeter uit- deeldVdafWliif een dozei' dagen door iemand medege- vr°LneenagelTgenheid h°b gehad mijn zegsman te ik ffpn gebruik te mogen maken, wil bereid indien d 'J.?6,01?11' Ik ben echter gaarne den eU heer Nobel er belang ln stelt, hem hfsoi naain geven. Bovendien etel ik mijn ge- voorraad ter dispositie van den heer Nobel om daarvan onpartijdig monsters te laten nemen en te laten onderzoeken, dan kan hij zelf ook tot de conclusie komen, dat zijne bewering, dat Norge Sal peter in den regel onder 13 analyseert onjuist is. Het zal waarschijnlijk de lezers interesseeren die analyses dan eens op deze.plaats te zien afgedrukt. Het adres, waar ik heb laten onderzoeken en waar van de heer Nobel vermoedt, dat de lezers er be paald belang in zullen stellen het te weten is Wyn- hoff en Van Gulpen, chemisch laboratorium te Am sterdam. De heer Nobel schijnt niet te weten, dat er ook nog andere inrichtingen zijn, behalve de Rijks landbouwproefstations, die zich met dergelijke onder zoekingen belasten En nu nog een woordje tot onzen rijkslandbouw leeraar persoonlijk. Als resultaat van al Uw geschrijf erkent U dus nu gulweg, dat Norge Salpeter een waardevolle mest stof is, die, volgens U, 1 zegge een pCt. min dere resultaten geeft, dan Chili. Waar diezelfde Nor ge Salpeter echter circa 6 goedkooper is, gaat het mijne bevatting te boven, hoe U als rijks landbouwleeraar den moed hebt een dergelijk nieuw artikel te trachten in discrediet te brengen en zal het waarschijnlijk zijn nut hebben eens bij den heer Directeur-Generaal van den Landbouw te informeeren. of U wel het rechte begrip hebt van de positie, die U tegenover landbouw en handel verplicht is in te nemen, ik veronderstel toch dat Uwe werkzaamheden andere zijn, dan het verdachtmaken van een artikel, dat in werkelijkheid alle vertrouwen en alle aandacht van den landbouw verdient. U, geachte Redactie, dankend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend. P. MEURS Pz. i II I Ml. Anua Paulowna. Zondag 23 Mei trad de heer Toxopeus, predikant alhier, het laatst voor zijne gemeente op. De kerk was goed bezet. Tot onderwerp had hij gekozen, het afscheid van Paulus van de gemeente te Efeze, dat hij nam op zijn tocht naar Jeruzalem .In eene keu- ïige rede werd dit hartroerend afscheid weergegeven. In de narede bracht hij zijn afscheid van de gemeente hiermede in verband, om ten slotte de familie Speets hoogst aangedaan te bedanken voor hare altijd be toonde welwillendheid en het kerkbestuur voor zijn steun en aangenamen omgang. Na het uitspreken van den zegen zong de gemeente haar leeraar staande Psalm 121 vers 4 toe. STAALMAN TE ANNA PAULOWNA. Zaterdag trad in Veerburg te Anna Paulowna de heer A. P. Staalman op. De zaal was flink bezet, ln 't kort kan aangestipt worden, dat die rede in hoofdzaak inhield eene bloemlezing uit een dosis hatelijkheden, hetzij dan gegrond of niet, van Hel- nersche vrijzinnigen aan zijn adres en een over den hekel halen van den heer Zadok van den Bergh: alles te zamen was het in geen enkel opzicht eene politieke lezing, want over beginselen ging het niet, al werd dan ook zoo nu en dan gegrasduind op het gebied van staatspensionneering. Het publiek toon de dan ook weinig belangstelling, die echter aan groeide tijdens de debatten en soms buitensporig werd want zoo nu en dan werd een zwak applaus voor Staalman door een gérekt gefluit overstemd. Dit laat ste had achterwege moeten blijven, hoewel het ons begrijpelijk voorkomt door het. rauwe schelden van den heer Staalman op de vrijzinnigen. Men moet al een zeer kalm temperament hebben, om bij zoo iets rustig te blijven. De heer Bierstekér van Den Helder kreeg voor een kwartier het eerst het woord en deze toonde in kracht van zeggen, in gebaren en mimiek wel tegèn den grootmoordenaar van Zadok van den Bergh (zoo werd hij dóór debater genoemd) opgewassen te zijn. Wat ging het er heet toe! Al willen we Zadok van den Bergh niet meer, zei deba ter, nooit een Staalman! Al wat van u geschreven is, is volle waarheid en als ge durft, klaag me dan bij den rechter aan. Daartoe hebt ge geen moed, want ge weet, dat alles waarheid is. Ge hebt een stuk geteekend, waarbij ge u bij de reehtsehe partij aansluit. Dit moest ge doen, want zonder zwart op I wit vertrouwde men u ddar niet. Ileet ge het liegen of erkent ge het? Is het waar of niet? (Geen ant- I woord Die zwijgt constateert. Ge zijt een man, sterk in halve waarheden en neemt alleen datgene, wat in uw kraam te pas komt. Zoo ging dit onverkwikke lijke debat nog een tijdje voort en natuurlijk diende Ue heer Staalman van antwoord. In pathos, nu eens met woedenden blik, dan met een verdachten glim- i lach, gebruik makende van korte pauzen tusschen zijn zeggen ter voorbereiding van krachtigen aanval, geen enkel voordeel van gebaar en beweging veronachtza mende, stond hij daar den debater te geeselen en te priemen en natuurlijk bleven weer Zadok en de I vrijzinnigen niet buiten schot. Een vlijmend grapje smeet hij er zoo nu en dan tusschen,. als de galbron j wellens moede was en zijn spottend vernuft hem alsdan te hulp kwam. Biersteker, op het trapje voor het tooneel, onrustig en rood van ergernis, soms vuistballend hem interrumpeerende, wordt door hamer I slag aan zwijgen herinnerd en eindelijk begrijpende, dat gevischt wordt naar interruptie (leve de tak- tiek!) gaat wijselijk weg. Nog een ferme losbarsting, op inslaan berekend en... Staalman, blijkbaar ver moeid, zwijgt. (Applaus en gefluit.) Een nieuwe debater met hoogroode kleur treedt op het podium en doet zijn naam eer aan, want hij 1 had aan 15 minuten te veel en doordat deze kamp- vechter tegen zijne verontwaardiging geen voldoend zelfbedwang had, was hij te onduidelijk, om gevolgd te worden. Men verstond hem niet en hij verdween... als een vallende ster op klaarlichten dag. Terstond daarna treedt de heer Verstegen (sociaal- democraat) voor het publiek op en eindelijk kregen we een... debat:, hij bracht het in goede richting, 'al begon hij met de erkenning dat het debatteeren lastig was geworden. Op Texel waren Staalman en hij nogal vriendjes, geweest. (O wee, wat kwam dat later anders uit!Debater zou het zakelijke zeg- gen. De Heldersche heeren hadden geen bakerpraatjes verkocht, maar Staalman had het gedaan. (Haast kregen we opnieuw: Jan, die sloeg Lijsje, en Lijsje, die sloeg Jan. Goddank neen, het ging een beteren kant uit.) Eerst een gemopper (en met reden) over het eigenaardige van de wijze, waarop Staalman zijn optreden laat aankondigen en dan haalt debater d n Christen-democraat over den hekel. Waren strijd wenscht Verstegen, en daarbij moet de persoon op den achtergrond blijven en direct daarop: tot Staalman: Gij hebt bewuste onwaarheden gezegd en dat zal ik bewijzen. (Waar blijft dan de persoon?) Hij bewees het ook. Staalman poseerde als Christen-democraat en behoorde feitelijk tot de Reehtsehe partij. Hij ken- de dus het program dier partij of beter, de program- j ma's der onderdeelen dier partij en eene bewering i in strijd met de bewustheid daarvan was... een be- wuste onwaarheid. Daarna wat propaganda voor de socialistische partij Deze was steeds haar eigen weg gegaan en haar verleden was roemrijk. Zij was steeds in het belang van de arbeiders opgetreden en dezen konden haar vertrouwen schenken. Kuyper had de macht gehad, om te voorzien in de nooden van ouden van dagen, maar hij had daarvan geen gebruik gemaakt, hij was gaan reizen en had pleizier gemaakt. Debater eindigde zijn warm betoog met aan te raden: noch rechtsch, noch links, maarThomassen gekozen. (Daverend applaus.) De heer Staalman weer achter den catheder. Eerst belachelijk makende het socialisme, een partij wier ideeën utopieën waren, die leefde van protesteerei maar nooit wat tot stand had gebracht. Niets hadden de socialisten uitgevoerd en nimmer regeeringsver- antwoording gedragen. Het was Verstegen niet gelukt te bewijzen, dat Staalman ooit anders had gedaan, dan zijn plicht behartigd. Hij verwijt spreker zijn conservatisme en de socialisten hadden Karnebeek in de Kamer helpen brengen. Kon 1 stem niets uit richten? Spreker wees erop, dat door zijne stem in de kieswet deze regeling was opgenomen, dat aan gehuwde onderofficieren het kiesrecht was gegeven. Op deze betrekkelijk kalme uiteenzetting volgde we der een uitbrander aan het adres der vrijzinnigen en: fini! (Zwak applaus.) Na een slotwoord van den voorzitter ontvluchtten allen de warme atmosfeer in de zaal en... het drama: „Zadok en de vrijzinnigen", waarvan de inhoud alge meen walging wekte, was afgespeeld. 't Zand. Op een verzoek van ingezetenen alhier om de vlot brug over het Noordhollandsch Kanaal te vervangen door eene draaibrug, is door den Minister van Water staat afwijzend beschikt Haringbuizen. Zaterdagavond ontstond door onbekende oorzaak brand in een hoop dekriet van de bijna geheel ge sloopte boerenplaats, vroeger eigenaar Konijn, te Haringhuizen. Door spoedig optreden van de brand weer bleef een boet en 't sloophout geheel behou den Noordscliarwowde. De heer K. Opperdoes (lib.) is met 174 stemmen gekozen tot lid van den raad. De heer KI. Schuit (.Kath.), die echter te kennen had gegeven, niet in aanmerking te willen komen, verkreeg er 32. Broeit op Bangendijlt. De Raad dezer gemeente heeft afwijzend beschikt op het verzoek der afdeeling Heerhugowaard en Omstreken van den Bond van Ned. Onderw. om een 3dei vaste' leerkracht aan te stellen aan de open bare school, 'vooral op grond hiervan, dat met 1 Januari de R.-K. school te Noordscharwoude zal wor den geopend, tengevolge waarvan hoogstwaarschijn lijk een aantal leerlingen die school zullen verlaten. ONDERWIJZERS CONTRA FOREEST. Naar aanleiding van het gesprokene door den heer Van Foreest op de bekende vergadering te Heerhugo waard (zie de beide laatste nummers) als zouden vele (verslag Schager Courant) of een massa (verslag Alkmaarsche Courant) onderwijzers zich schuldig hebben gemaakt aan schending van neu traliteit, en het niet bevredigende antwoord, dat de besturen der afd. Heerhugowaard en Omstreken en Alkmaar van den B. v. N. O. op hun schrijven heb ben ontvangen, zal aan genoemd Kamerlid door bei de afdeelingen een Open Brief worden gericht en zullen openbare vergaderingen te Heerhugowaard en Alkmaar worden gehouden om het standpunt van den Bond in zake openbaar onderwijs uiteen te zet ten. STAATSPENSIONNEERING. Manifest aan de Kiezers! De Bond voor Staatspensionneering richt zich met het volgend manifest tot de Kiezers: Wederom staat gij voor e,en ernstige taak. Gij zult hebben te kiezen nieuwe leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Daardoor zult gij hebben uit te maken, in welke richting gij in de eerstkomende vier jaren het land geregeerd wilt zien, en welke wetten gij in 's lands belang tot stand wenscht te zien komen. Wij willen geen invloed uitoefenen op uwe poli tieke zienswijze, wij wenschen die te eerbiedigen. Eén zaak is er echter, die allen aangaat, een dringend noodige zaak, waarover in elke politieke partij de'meeningen verschillen namelijk op welke wijze, langs wettelijken weg voorzien zal kunnen worden in den nood der arme ouden onder ons. Dat er een wettelijke voorziening tegen de ouder- domsellende moet komen, ddarover zijn alle partijen het gelukkig eens Niet echter over de vraag, welk stelsel het meest verkieselijk is. In hoofdzaak hebt gij uit te maken, wat gij het doelmatigst acht, nl.: 1. Staatspensioen voor ouden van dagen, zoowel vrouwen als mannen, zondpr premiebetaling (in de lijn der Engelsche en Deensche wetten), óf: 2. Dwangverzekering voor loontrekkenden met pre miebetaling door patroons, loontrekkenden en den Staat (in de lijn der Duitsche wet). Staatspensionneering zonder premiebetaling voor oude mannen en vrouwen, die het noodig hebben, bestaat sinds 1891 in Denemarken, sinds 1896 in verschillende Staten van Australië (thans in geheel Australië) en sinds 1909 in Engeland. Voor eene soortgelijke regeling yindt men in alle politieke partijen vele aanhangers, en de Bond voor Staatspensionneering, tellende pl. m. 300Ö0 leden waarbij nog een 70-tal bonden en vereenigingen met pl .m. 25000 leden zijn aangesloten hoewel zijn beginsel „Staatspensioen voor iedereen" als het eind doel blijvende handhaven, wenscht mede te werken aan een verbeterde regeling in dien geest, waarbij dan de kosten door middel van belasting naar draag kracht moeten gevonden worden. Wij wekken u op daaraan mede te werken met al de kracht die in U is, en U te verweeren tegen een stelsel van dwangverzekering in den geest der Duitsche wet. Waarom? Omdat wanneer er een dwangverzekering voor loontrekkenden komt ieder een, die een of meer menschen in loondienst heeft (ook de huismoeder voor haar dienstmeisje, 't schoen makertje voor zijn werkjongen, de boer voor zijn knechts en meiden, de fabrikant voor zijn arbeiders) voor al die menschen premie zal moeten betalen. Al de loontrekkenden, of ze met hun loon kunnen rondkomen of niet, zullen toch moeten betalen, ook al weten ze als 't ware vooruit, daar menig vak toch 't gevaar meebrengt van niet oud worden, dat zij nooit den pensioengerechtigden leeftijd zullen be reiken. Of de werkgever of werkgeefster ook al moeite heeft om het hoofd boven water te houden, als het bedrijf of het huishouden die nieuwe premiebelas ting niet dragen kan, toch zullen ze dan moeten be talen; en zij zelf, als zij oud en soms ook '•arm geworden zijn, hehben geen aanspraak op pensioen, worden uitgesloten, daar zij nooit loontrekkend zijn geweest. Daar zijn in de tegenwoordige Tweede Kamer sym pathieke woorden gesproken, die ons hoop geven, dat ook in ons land eerlang wat gedaan zal worden in do richting die wij voorstaan Welnu, kiezers! zorgt er voor dat thans, meer dan ooit, mannen gekozen worden, van wie men zeker weet, dat zij met kracht zullen aansturen op Staats pensioen zonder premiebetaling, in dén geest der En gelsche en Deensche wetten Denkt daaraan, als gij kiesvergaderingen bijwoont, waar een Kamercandidaat spreekt. Vergewist U van zijne zienswijze Denkt er vooral aan, als gij U alleen in het stem hokje bevindt, waar gij uw stembiljet invult, dat ook van uwe stem het wel en wee van duizenden afhangt. VAN EEN LIJSTER EN ZIJN NEST. Aan het Handelsblad werd geschreven: Dat een lijster een vlugge bouwmeester is, hebben wij dezer dagen kunnen waarnemen. In een grooten tuin wordt een plant in een kuip een vaste plaats ge geven. Dit gebeurde op Woensdagmiddag 19 Mei. Donderdag de plant beschouwende zagen wij tot onze groote verbazing dat een lijster daarin een nest had gebouwd, dat het aanzien gaf van klaar te zijnj! Toch was dit niet het geval, immers mijnheer lijs ter kwam met een snavel vol modder aandragen, om van binnen de boomwortels en raffiabandjes bijeen te brengen. Interessant was het te zien hoe het dier met zijn lichaam de modder uitstreek en aan het nest die mooie, zuivere ronding gaf, die wij altijd bewonde ren Zaterdagmorgen te 7 uur zat het vrouwtje rustig op het nest, hoogstwaarschijnlijk bezig haar eerste ei te leggen. BOSCHBRANDEN. Zaerdagmiddag ongeveer 1 uur brak op den Wil- dert, ongeveer een uur van Etten (N.-B.), een boschbrand uit, welke zoo in hevigheid toenam, dat alle pogingen om te blusschen faalden. 50 Bunders masthout en heide, toebehoorende aan den heer F. Dirken te Oudenbosch, werden verwoest. De schade bedraagt ruim f. 10.000, waarvan niets is verzekerd. Een boerderij, welke in het midden der bosschen op een open plaats stond, is bewaard gebleven. De oor zaak van den brand wordt gezocht in het afbranden van heide. Omtrent den grooten bosch- en heidebrand nabij Rucphen wordt nader gemeld, dat het vuur zich uit gebreid heeft tot aan „de Moeren" (gemeente Zun- dert). Den geheelen nacht is men bezig geweest om het vuur .te stuiten, waarin men des morgens is ge slaagd. Ongeveer 150 hectaren dennenbosschen en 200 hectaren heide zijn geheel afgebrand. Mede ver brandde .nog een arbeiderswoning. Het verbrande be hoort aan verschillende eigenaren, die gedeeltelijk door verzekering zijn gedekt EEN MERKWAARDIGE DATUM 1 September 1909 bestaat de betrekking van Gou verneur-Generaal over Indië 300 jaar. Op 1 September 1609 nl. werd Pieter Both door de Staten-Generaal benoemd tot Gouverneur-Generaal, ten einde eenheid van het bestuur in Indië te verkrij gen in stede van de verdeeldheid, die het gevolg was «n de zelfstandigheid, aan de' verschillende vloot-, voogden tevoren toegekend BIJ 'T ZWEMMEN VERDRONEKN. Zaterdagmiddag is te Deventer een 9-jarige jongen met baden in den lJssel verdronken. Zijn lijk is spoe dig daarna gevonden I-Ioevelen volgen nog? GOED HOLLANDSCH Uit een brief, waarin gevraagd werd om adressen, wordt het volgende mooie Ilollandsch getrokken: „Om u de overdracht der inlichtingen, welke U ons wel zult willen geven, te vergemakkelijken, voegen wij hierbij een vrijgemaakte briefkaart, voor uw ant woord, ofschoon deze kaart met eenen Belgischen postzegel vrij gemaakt is, mag zij aan de post in Holland gezet worden. Dat is een verdrag welk door onze beide landen heeft geaccepteerd geweest." OVERNEMING DOOR HET RIJK VAN TUBERCU LEUZE RUNDEREN. De minister van landbouw heeft aan de burgemees ters bericht, dat vele veehouders de gewoonte hebben runderen ter overneming aan het rijk aan te bieden, die geen verschijnselen van tuberculose vertoonen. Ter voorkoming van noodelooze reizen is dóór den mi nister bepaald, dat met ingang van 1 Juni a.s. geen aanbiedingen van runderen voor overneming meer in aanmerking komen, dan die, welke gepaard gaan met de overlegging van een formulier A-bis, dat door een geëxamineerd veearts behoorlijk ingevuld en ondertee kend is, ten bewijze, dat bij het dier, dat ter over neming wordt aangeboden, inderdaad zoodanige ver schijnselen van tuberculose geconstateerd zijn, dat de aanbieding gerechtvaardigd is. Voorts zullen voortaan slechts fokkerijen voor de overneming van vee in aan merking komen, als hoedanig alleen zulke bedrijven gelden, die hoofdzakelijk door eigen aanfokking hun koppel kompleet houden. Niet voor overneming in aanmerking komt liet vee van veehouders, wier bedrijf bestaal uit:

Schager Courant | 1909 | | pagina 1