Grepen i Land- en Tuinbouw. Berij mde Urm ra Jmp, i Twee jaar aan ringworm gesukkeld. Zaterdag 29 Mei 1909. 53e Jaargang. No. 4510. VIERDE BLAD. Bekendmakingen Van dit en van dat. liXJX. BACTKRIEN IN DEN «KOM». Weinigen zullen er tegenwoordig nog Ie vinden zijn, die nooit iels van bacteriën heb Den gelezen of ge- noord. Waar typhus en cholera het menschdom leis- teren, waar iniitvnur en tuberculose den veestapel ver- nielen, waar eetwaren bederven en mest verrot, zijn deze microben aan het werk. De bacteriën zijn ons nu eens tot zegen en dan weer tot vloek, doch in de huishouding der natuur zijn ze onmisbaar. Het men- schelijk vernuft heeft gelukkig reeds vele middelen ont dekt, om de slechte bacteriën-werkingen te verhinde ren en aan den anderen kant p irtij welen te trekken van de machtige hulp van nuttige bacteriën. De jonge wetenschap, die tien naam draagt van bac teriologie zat ongetwijfeld in de toekomst haren roem nog aanmerkelijk vergrooten. Het is streelend voor ons Nederlanders, dal een landgenoot de ontdekker der bacteriën is. De zeer be kwame uitvinder van het microscoop, Antonv van Lee- vvenhoek, die leefde van 10321723, eerst ie Amster dam en later te Delft, ontdekte levende wezens in tandaanslag, rottende stoffen en vele andere dingen, l'it zijn nagelaten beschrijvingen en teekeningen blijkt, dat hij verschillende soorten van bacteriën heeft gezien 1 het an. Iston Deinende SCHADEN. O NATIONALE MILITIE. Onderzoek van Verlofgangers. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Scha- gen maken bekend, dat liet onderzoek van de in deze Gemeente gevestigde verlofgangers der Militie te land zal worden gehouden in het lokaal „Ceres". op Vrijdag, den 4 Juni aanstaande, des voormiddags te hall' tien uren. Aan het onderzoek behoeft niet te worden deelge nomen door hen, die in het genot zijn van tijdelijk verlof en voorts niet door: a. de verlofgangers, aan wie vergunning is ver leend tot uitoefening van de zeevaart of de zeevis- seherij buitenslands of toestemming tot verblijf in het buitenland, en aan wie hetzij gelijktijdig met die vergunning of toestemming, hetzij in verband daar mede later afzonderlijk, vrijstelling van het onder zoek is verleend, dan wel is toegestaan dat onder zoek in de maand November of December van het loopende jaar te ondergaan; b .de verlofgangers, aan wie ter zake van de uit oefening van hun beroep of bedrijf dan wel wegens andere bijzondere omstandigheden vergunning is ver leend het onderzoek in een der hiervoren onder a genoemde maanden te ondergaan; c. de verlofgangers, die in het loopende jaar, vóór den dag hierboven als dag van onderzoek aangege ven, uit anderen hoofde dan voor straf onder de wapenen zijn geweest; ,v" v". wvm.».»».., - d. de verlofgangers, die bestemd zijn om in het water in de slooten zoo vuil groen kunnen kleuren, loopende jaar voor herhalingsoefeningen onder de Bacteriën zijn de allerkleinste, schimmelplantjes, die wapenen te komen- I 've' model hebben van een kogeltje, een recht staafje e. de verlofgangers, die bestemd zijn om met 1 of fen spiraalveertje. tien verdolt aft en bestudeerd. De ontdekking der „wereld van 1 kleine" deed de geleerden dier dagen versteld sta; Waar komen die kleine wezens vandaan 1 Ontsto.. den ze vanzelf uil de stoffen? of ontwikkelden ze. zich uit eitjes of kiemen van gelijksoortige microben, die op onbekende wijze in de gistende en rottende stoffen geraakten Het was de groote Fransche ontdekker Pasteur, die in 1830 door prachtige proefnemingen bewees, dal de bacteriën alleen zich konden ontwikkelen uit kiemen, die in groote hoeveelheden voorkomen in bel stof der lucht, in het water, in den grond, kortom overal. Leeuwenhoek hield de bacteriën voor diertjes, maar reeels in 1831 leidde Cohn uit zijne onderzoekingen af, dat de bacteriën kleine plantjes waren evenals de- gist der bakkers en de wieren, die bij nat weer mu ien en boomstammen groen maken en 's zomers bet Augustus van het loopende jaar eenen verlengden mtlitiedtenst bij de Landweer te volbrengen; f. de verlofgangers, die in het genot zijn van ont heffing van den werkelijken dienst of van uitstel van eerste-oefening. g. de adspirant-miiitie-officieren; en veiuugtuigeib van .mo„, rianiotrne-in tweeen en in 21 uur kun. 1 bacterie Cvii apuuaivvtt ijt, Men verdeelt ze daarom in kogelbacteriën of Coe- oen, staafjes bacteriën of bacillen en schroef-baeteriën of „spuillen. Zij zijn zoo klein, dit pas oenige honderden naast elkaar de kmgte van één millimeter uitmaken. Als ze in een geschikte stof leven, vermenigvuldigen ze on- -■ n!--velen zieli IA. UC »CllUl6UU6ClO l«« i- der Spoorwegafdeeling van het Regiment Geuietroe pen Voorts wordt de aandacht gevestigd op de volgen de wetsbepalingen: dat de verlofganger bij dit onderzoek moet ver schijnen in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas; dat een arrest van twee tot zes dagen, te onder gaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring, door den Militiecommissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger; lo. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt; 2o. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen; 3o. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevon den: 4o. die kleeding- of uitrustingstukkeu, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont; dat, onverminderd de hiervoren genoemde straf van twee tot zes dagen arrest, de verlofganger, die zich schuldig maakt aan een der feiten daarbij on- in tweeën en in 21 uur kan 1 bacterie aangegroeid zijn tot 20 millioen. Zoo hard gaat het niet altijd, want ze bederven de voeding- voor elkaar en gedijen daarom minder goed tot ze ten slotte geheel niet meer voort kunnen leven. Dan nemen vele bacteriën een rustvorm aan, ze veranderen in sporen, zegt men, kun nen later op een geschikte plaats weer opnieuw gaan groeien en werken. Heel merkwaardig is het feil, dat een stof, die on geschikt is geworden voor het leven der eene bacte riën-soort, dikwijls juist weer geëigend is voor een an deren vorm. Als bijv. de rottingsbacteriën ammoniak gevormd hebben, verwerken andere bacteriën deze stof tot salpeterzuur. Dit is een der belangrijkste ver anderingen van mest m den grond en juist over de werking van bacteriën in den grond wilde ik thans wat mededeelen. De bodem is de woonplaats der planten en van zijne vruchtbaarheid' hangt het grootendeels af, noe deze- zich zullen ontwikkelen. De bodem moet rijk zijn aan planlenvocdsel. Dat is er van nature geheel of gedeeltelijk aanwezig, of wordt erin gebracht door bemesting. Onderstel, dat een stuk land met stalmest is bemest. Zuigen de plantenwortels dien mest zoo onveranderd op? In geenen deele. Die mest moet geheel verteren I -- r\!t 1.:.. i den. Op dit feil steunt de groene-bemesting, die, als <lc droogte ons geen parten speelt, zulke prachtige resul taten kan geven. In het moderne bedrijf neemt <lc groenliemesling eene beduidende standplaats in, want salpeter is duin en stalmest gewoonlijk nog duurder. Men zet de bac teriën aan liet werk en houdt het geld in den zak: De bacteriologen hebben ook nog bacteriën ontdekt, die zonder groenbemestingsplanten, den bodem verrij ken mei stikstof. Al is de praktische beteekenis van deze ontdekking nog niet groot, het feit is toch belang rijk en heeft misschien voor later eene beduidende be teekenis. De stikstofbindende bacteriën werken vooral als de grond rustig blijft liggen. Naast deze nuttige bacteriën, bevat de grond ook schadelijke. Er zijn er, die de salpeter zelf vertereu en aan de planten ontrooven. Men noemt deze salpetervreters Onder ongunstige omstandigheden kunnen ze kwaad doen, doch gelukkig niet zoovetl, als men kort na de ontdekking wel verkondigd heeft. Het bovenstaande is zeker wel voldoende om in te zien, dat de bacteriën in den grond een hoogst belangrijke rol spelen. De wetenschap zal nog veel moeten onderzoeken om er de praktijk de grootst mogelijke voordeelen van te bezorgen, maar wij mogen met grond hopen cp vooruitgang. De bacteriologie heeft reeds een machtigen stoot gegeven aan den vooruitgang van de zuivelbereiding, zij zal dat op den duur ook doen aan den akker bouw. De grond kan ook de bacteriën bevatten van ge vreesde ziekten, zooals miltvuur, houtvuur, vlekziekte, tetanus of stijfkramp enz. Ook enkele plantenziekten, zooals de gevreesde rotziekte der kool worden veroorzaakt door bacteriën, die in den bodem huizen. Hoe kan men deze schadelijke microben op prak tische wijze vernietigen? Moge de toekomst dit lee- ren! Sinds de scheikunde haar diensten aanbood aan den landbouw is deze door eene verbeterde bemes ting tot grooten bloei gekomen. De Jonge wetenschap der bacteriologie volgt het goede voorbeeld harer oudere zuster en ook van hare machtige hulp mogen we veel verwachten. Zij tracht haar doel te bereiken door dusdanige metho den van grondbewerking en plantenteelt, die de nut tige bacteriën zooveel mogelijk helpen. De leer der grondbewerking krijgt daardoor een verhoogde betee kenis. Het doel der grondbewerking is niet alleen het vernietigen van onkruid, het losmaken der aarde voor het indringen der plantenwortels en het onder brengen en verdeelen van mest en zaad, maar vooral ook de bacteriologische bodemprocessen zooveel mo gelijk gunstig te doen verloopen. Een bekwaam land bouwkundige heeft gezegd: ,,De rijkste bemesting heft de nadeelen eener ondoelmatige grondbewer king niet op," en „een doelmatige bewerking vermin dert de behoefte aan mest." D. E. LANDMAN. vich schuldie maakt aan een her tenen aaai uij ou- der lo tot 4o genoemd, wordt opgeroepen om op j of omgezet worden. Dit werkje knappen de bactenen vJ-JL,, i;ih an nia»ts voor den Militie-i op. Als het maar vochtig en warm is, dan gaan de UCl AU. tUb AU. 0w een nader te bepalen tijd en plaats voor den Militie commissaris te verschijnen tot het ondergaan van een nader onderzoek; dat de manschappen der militie te land worden geacht onder de wapenen te zijn niet alleen gedu rende den tijd, dien het onderzoek duurt, maar in liet algemeen, wanneer zij in uniform zijn gekleed, zoodat zij, die ongeregeldheden plegen of zich aan strafbare feiten schuldig maken, hetzij bij het gaan naar de plaats voor het onderzoek bestemd, hetzij gedurende het onderzoek of bij het naar huis kee- ren, te dier zake zullen worden gestraft volgens het Crimineel Wetboek en het Reglement van Krijgs tucht voor het krijgsvolk te lande De verlofganger, die bij herhaling kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont, wordt in werkelijken dienst geroepen en daanin gedurende ten hoogste drie maanden gehou den. De duur van dezen dienst wordt door den Mi nister van Oorlog bepaald. De verlofganger, die niet voldoet aan eene oproe ping tot werkelijken dienst, wordt, na daartoe ver- eischte lastgeving van den Minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd en behandeld. Nog worden de verlofgangers opmerkzaam gemaakt dat het niet-ontvangen eener bijzondere kennisgeving 1 -* 1- - -*J VJI Oiligv/.H »vui uviiizn vy vi njv ivuu^|zvii iav uuuvu. op. Als liet maar vochtig én warm is, dan gaan de rottingsbacteriën aan het werk. Zij maken ui.» dien stalmest 'verschillende gassen zooals koolzuurgas en ammoniakgas, benevens heel wat zouten, die zich met de gronddeeltjes vermengen. Dat ammoniakgas is een goed voedsel voor de Sal peterzuur-bacteriën. Als de omstandigheden g instig zijn in den grond, dan trekt de ammoniak in de bacteriën, die er van leven en weer als salpeterzuur afscheiden. Gewoonlijk zit er in den grond genoeg kalk om dit salpeter-zuur, ,te binden tot oen zout, dat kalksalpe- ter heet. Dat is een echt kostje voor de planten. Daar groeien ze van als kooL Bekwame scheikundigen hebben liet thans zoover gebracht, dat zij zulke kalksalpefer fabriekmatig voor niet te lioogen prijs kunnen bereiden en het wordt thans als kunstmest verhandeld onder den naam van „Norge-salpeter". d.i. Noorweegsche salpeter. Deze meststof lost in liet vocht van den grond op en de plant kan het direct opnemen en ervan groeien. PfSfiiteS dezelfde werking lieeft het jiatron-salpeter of Chili-salpeter. De planten leven van salpeter. De scheikundigen onderzoeken deze stof door te bepalen, hoeveel stik stof ze bevat, zulks doen ze ook bij het onderzoek van de eiwitstoffen der plant en daarom zeg! men in '.-i—>-« 1:~ UK. hen "niet^ontheft^van de bemestingsleer, dal de planten stikstof noodig heb- i .1i. n dof <4 nr/A nnnnhüfP I 1)011. L CR lliCb vubitvAv neming aan het onderzoek, maar dat deze openbare kennisgeving eenig en alleen als bewijs geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten verhinderen, moet daarvan blijken door overlegging ïan eene gezegelde en gelegaliseerde geneeskundige verklaring. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens onvermogen eene ongezegelde verklaring is afgege ven, dan kan deze aldus, ter verzending aan wien behoort, ter Gemeentesecretarie worden ingeleverd. Betreft het verlofgangers, aan wie, in verband met een vorig onderzoek als hier bedoeld, door denzelf den geneeskundige reeds eene verklaring is uitge- ïeikt, dan kan ook voor niet-onvermogenden met eene ongezegelde en niet-gelegaliseerde verklaring worden volstaan. Aan den verlofganger kan op zijn daartoe aan den Militiecommissaris van zijn District te richten en met redenen omkleed verzoek worden vergund, het onder zoek in eene andere Gemeente des Rijks te onder gaan. Maakt een verlofganger aan wien eene zoo danige vergunning is verleend, daarvan geen gebruik, dan wordt deze geacht niet te zijn verleend. Schagen, den 21 Mei 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De lo.-Burgemeester, P. BUIS Jz. De Secretaris, ROGGEVEEN. VERJARING VAN VORDERINGEN. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Schagen. brengen belanghebbenden in herinnering, dat alie vorde ringen ten lasfe vau liet Rijk, de Provincie en de Ge meente, over het dienstjaar 1908 vóór of op den laat- slen Juni aanslaande, bij de besturen en de ambte naren, die liet aangaat, moeten zijn ingediend. Alle op dien termijn niet-ingediende vorderingen, worden voor verjaard en vernietigd gehouden. Voorts worden belanghebbenden verzocht niet den uitersten termijn af te wachten, maar de indiening der bewijsstukken zooveel mogelijk te bespoedigen. Schagen, den 27 Mei 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd. P. BUIS Jz., l.B. De Secretaris, ROGGGEVEEN. ben. Als men nu maar goed onthoudt, da' deze stikstof steeds salpeter-stikstof moet zijn, dat is die uitdruk king begrepen. De bacteriën zetten de stikstofverbindingen uit tien mest om in salpeter, als het warm genoeg is, als het vochtig genoeg is en er lucht genoeg in den gi-ond is. Als hei Ie koud is, of te droog of de grond j.s te vast, of te veel verzadigd niet water, dan gaat de omzetting slecht en de planten hebben gebrek aan sal peter. Met chili of Norge-salpeter kunnen wij de plan ten dan direel aan den groei brengen. De planten leven niet van salpeter alleen, zij be hoeven daarbij vooral phosphorzuur en kali. Daar om bemest men het land met superphospHaat en slak- kenmeel en .zoo noodig, nog bovendien met palent- kali of kaïniet. Ik meld dit hier even om te doen uitkomen, (da s ikstofbemesting alleen op den duur den grond niet vruchtbaar kan nouden. Ditmaal zwijg ik verder over de bemesting met phosphorzuur en kali. De aandachtige lezer zal wel begrepen hebben, dat een goede bewerking van den grond een krachtig mid del is om de snlpMervorming Ie bevorderen en tevens, dat het noodig is er zorg voor te dragen, dit de grond niet gemakkeliik te nat of te droog wordt. 'De zorgvuldige grondbewerking is het krachtigste middel om de bemesting te ondersteunen en tot volle werking Ie brengen. De ervaren landbouwers weten dit zeer goed en de oordeelkundige grondbewerking is een voorname reden, waarom de akkerbouw in Noordholland zoo hoog staal. Ier wordt nog vlugger omgezet dan stalmest. Het zelfde omzitlingsprooes ondergaan ondergeploegde wik ken en klaver, gescheurd grasland, kroos, beer, guano en zwavelzure ammoniak. De stikstof van alle ivordl omgezet in salpeter door de salpeterzuur-bacteriën. In den bodem huist nog een andere groep hoogst nuttige bacteriën, die den naam dragen van wortel- knolletjes-bacloriën. Die leven in knobbels aan de wortels vin klavers, wikken, lupinen, erwten en an dere v ind rbloen igplanten. Z.j b reiden in die knob bels geregeld zooveel eiwit, dat deze planten zonder salpeter toch best kunnen groeien en indien men zulk een gewas onderploegl. dan zal er bij verrotting zeer I veel salpeter gevormd worden. Soms zelfs meer dan \in 600 K.G. chilisalpeter per H.A. gegeven kan wor- die als boerenknecht in Hollands Noorderkwartier is gaan dienen, aan zijn broer Klaas, die in de Zaanstreek gebleven is. LXIII. Ik las de kranten alle dagen En hoopte, dat men hier of daar, Ook mij voor Kamerlid zou vragen, Ik maakte vast mijn plunje klaar. Ik kocht een deftig heerenhoedje, Een taillepakje, piekpiekfijn, lk zette een kandidatensnoetje En dacht„men oordeelt naar den schijn". Maar: of ik mij al ging vertoonen, In al mijn glorie, handjes gaf, Aan vele kiezers, met hun zonen, De grootste naliep op een draf, Of ik al zeide tot den arme: „Wanneer ik in de Kamer kom „Dan zal Staa'spensioen je warmen, „En voeden in den ouderdom". En fluisterend in het oor der rijken „Dat pensioen kost jou geen cent, „Och stemt mij allen, 't zal U blijken „Hoe flink ik ben in 't Parlement!" Zij zagen m' aan met lodd'rige oogen En gaven mij zoo slap de hand, Dat al mijn hope was vervlogen, O Klaas, ik had verdomd het land.... - Bewust, mijn kans is toch verkeken, Hoord' ik zoo hier en daar eens rond, En, 't is mij duidelijk gebleken. Dat men mijn streven miss'lijk vond. - „Een boerenknecht aan de Regeering? „Wel foei! hoe krijg jij 't in je hoofd?" Zoo gaf de baas mij een schrobbeering. ,.'k Heb altijd", zei hij, „vast geloofd, „Dat nog je hersenkast normaal was, „Maar nu je vaart, Jaap, in dit sop, „Ën je al kleedt, met zoo'n kabaaljas, „Nu vrees ik, maalt het in je kop, „Wat? jij kunt baas zijn pas een beetje, „Op mesthoop en in ierput, Jaap „En dan nog onder toezicht, weet je „Jij zoudt regeeren als een aap: „Zelfs .zou je ongeschikt nog blijken, „Voor lid van een Gemeenteraad, „Javoor die ambten komt wat kijken" Zoo zei de baas, de man- was kwaad Ik dorst hem even toch te vragen: „Zeg baasZijn zij zóó bij de hand „De snuiters, die te 's-Gravenhage „•De lakens deelen in tiet land?" „I-in dan: die op de dorpen geuren, „Prat op hun lidmaatschap des Raads, „En trots hun wijze koppen, zeuren. „Zijn dat de lui soms. met hun praats? „Toen laatst een Raadslid ging beweren: „Ik heb geen vroedvrouw noodig meer, (Waarmee hij wilde conslaleeren Mijn vrouw wordt oud. dat spijt ine zeer) En d' ander, die tot antwoord zeide: „Welnu, daar stap ik overheen, „Zeg, waren dal gebenedijden „Dan ben ik 't ook, baas! naar ik meen." De baas bleef boos: „Jij kuni niet weten, „Hoe zwaar het werk is, in zoo'n Raad", Zei hij, en durft je te vermeten, „Te spotten met een magistraat, „Zeg Jaap! ik zal 't je nu vergeven, „Maar raak je weer een Raadslid aan, „Dan ga je naar je oude dreven, „Naar 't kikkerlandje aan de Zaan." Ik zocht bedroefd, maar ook verbolgen Mijn rooien vriend, den meester, op, Was half geneigd, om hem te volgen, Had revolutie in den kop. Maar deze vroeg, toen 'k mededeelde, Dat ik graag in de Kamer wou: „Of 't mij soms in de hersens scheelde? „Of ik geen dokter roepen zou? „Jij Kamerlid, zoo'n stekelpikker?" Sprak hij: „zoo'n eend, zoo'n gans, zoo'n schaap' „Blaas je niet op toch, als een kikker, „En blijf maar bij je koeien Jaap. „Als jij een Kamerlid wilt wezen „Voor onz' S. D. A. P., mijn maat, „Dan moet je eerst nog leeren lezen „En praten als een advocaat. „Zeg jij eens: brandkast, Jaap bijvoorbeeld",. (Ik zeide brandkast,) maar hij sprak „Wel man daarmee ben je al veroordeeld „Bij t volkje in den EngTenbak. „Dal „brandkast moet op brullen lijken, „De r moet rollen als een bal, „Al de verachting voor de rijken „Klink' in dat woord, als hoorngeschal. Hij ging mij weer examineeren „Zeg nu eens krachtig „kapitaal". Ik deed het: meester dorst beweren „Zoo zeggen bakers het allemaal. „Als jij dat woord wilt laten klinken. „Dan moet al daad'lijk uil den loon „Goed blijken, dat die geldlui slinken, „Dan heb je pas succes mijn zoon Ook hier heb ik dus bol gevangen, lk ging mistroostig naar een vrind En sprak hem ven mijn zielsverlangen En mijn onlgooeii'ling als een kind; Deez' lag een pleister op de wonde „Voor politieke streken knaap!" Zei hij, ..ben jij te vrij van zonden, I „Blijf jij maar bij je koeien. Jaap!" J A A I'. Alles geprobeerd zonder baat. Kloosterbalsein geeft uitkomst. Hetzelfde middel geneest de dochter van dauwworm 1 Mej. A. J. van der Spek, Uozenburgslraal 81 Ie Den Haag, verklaart, dnt zij meer dan twee jaar ring j worm heeft gehad op handen, beenen en hals. De men- scJien, die plotseling misvormd worden, kunnen be- seffen wat het zeggen wil voor iemand als ik, die pas 26 jaar oud is, dat ik in de voortdurende gedach te moest leven om voor altijd geschonden te zijn, om dat men mij zeide, dat mijn ziekte ongeneeslijk was en daar ik alle geneesmiddelen tevergeefs hadaan gewend. lk moest natuurlijk mijne huiselijke bezig heden verrichten, en wanneer ik in het water moest werken, schreeuwde ik hel uit van pijn. Het jeukte mij voortdurend vreeselijk en dat was ondragelijk, t il mijne handen liep dikwijls veel bloed, ik wits beslist moedeloos en zat dikwijls te huilen. O, ik heb zulke pijnen doorstaan, totdal ik geluk kig op aanraden van een vriend Kloosterbalsern ben gaan gebruiken en deze heeft mij in zeer korten tijd volkomen genezen. Mijn dochtertje Bika, die dauwworm had, heb ik in zeer korten tijd met den kostelijken Klooster balsem genezen. Jongen zoowel als ouden worden door den Klooster balsem, Klooster Sancta Paulo, onvoorwaardelijk ge nezen van oude en nieuwe wonden, brand- en snij- wonden, zweren, roven, uitslag-, ring-, dauw- en baard worm, ziekten der hoofdhuid, Rheumathiek, Ischias, kneuzingen, stramheid in de ledematen, spit in den rug, en aambeien, zoowel bloedende als andere. Bij het gebruik van Kloosterbalsem, wijken alle huiduit slagen als bij tooverslag. Prijs per pot van 20 gram 35 ct., van 50 gram 75 ct., van 100 gram f 1.20 en van 250 gram f 2.50. Hoe grooter pot, hoe voordeeliger dus Let op: Alleen de echte Kloosterbalscm ge neest, deze is kenbaar aan een rooden band om den pot waarop de handteekening L. I. Akker, Rotterdam voorkomt, alle andere is namaak. De namaak geneest nooit! Verkrijgbaar bij Drogisten, Apothekers en de be kende Depothouders. IN DE KRAAMKAMER So kan in dwaese pi-aet soms grote wijsheyt schuylen. Cats. De baker hief hel kind in de hoogte en toonde het den vader, die er verrukt naar keek. Een jongen!? vroeg hij. Is 't 'n jongen? Eu zijn oogen glansden van geluk. Of 't 'n jongen is?! herhaalde de baker en be vestigde daarmede de vraag van den kraamheer. Deze ging naar hel bed omhelsde zijn vrouw en zei op iubelenden toon: „Zeg lieveling, wal 'n geluk: Nu heb ben we wat we zoozeer verlangden Een jongen 'l Is 'n jongen: En hij wierp 'n blik van welgevallen op zijn spruit. „O, 't is niet te zeggen, hoe prachtig hij is! En zich toen weer tot zijn gade wendend, ging lii'j voort, terwijl er 'n ernstige trek op zijn gelaat kwam': „Maar, 't is dunkt mij nu genoeg gebadineerd; 'I wordt nu tijd om eens ernstig te gaan spreken en' eens te gaan overleggen, in welken werkkring we onzen jongen zuilen laten optreden. Maar man, moet je daar nu al over beginnen vroeg het moedertje verrast. De baker keek op. Zij, als eerste Minister in dit parlement, voelde zich gepasseerd en merkte met waardigheid en met beslistheid tevens op: Ik zou u aanraden, te beginnen den jongen degelijk te voeden De jonge vader zei, dat dit vanzelf sprak, en zich toen weer tot zijn vrouwtje wendend, zeide hij: Je meent misschien, dat ik er 'n beetje te vroeg bij' ben. met te denken over de toekomst van mijn "zoon. Van ónzen zoon, bedoel je! antwoordde de moe der trotsch. Nu ja, van ónzen zoon, goedMaar als je denkt, dat ik daar te vroeg* over spreek dan vergis je je Heden ten dage zijn alle ambten en betrekkingen be-. zet, en als je slechts een enkel jaar zoudt wachten, dan zou de kans van 'n mogelijke vacature, die ei- ontstaan kon, voor onzen zoon verloren kunnen ziin Vin-je niet? J De moeder vond van ja, en zei toen, dat ze haar zoon zoo graag dokter zou zien worden. Maar lieve kind: Dal is 'n versleten en onvöor- deelige positie. Op één medicus, die slaagt zijn er wel duizend, die gebrek lijden of op den zak' hun ner familie leven. Neen, dokter, dal is nu al 'l onge lukkigste baantje, wat je verzinnen kunt. Je moet be- denken ,dat de inenschcn hoe langer hoe verstandiger i worden, en dal ze niet meer voor ieder wissewasje naar i n dokter loopen. Koud water, karnemelk en op lijd x-1'*1 bed, zijn ten slotte alweer in cere gekomen Neen, behalve voor chirurgie en dergelijke dingen kunnen dokters wel gepensionneerd worden, i De moeder gaf toe, en zei na enkele oogenblikkcn Advocaat dan: Maar kindlief!? Ik ben zelf advocaat en nu zie je eens, wat 'n hondenleven ik heb. Neen asje blieft geen advocaat! 't Is niet gezegd, dat onze jon gen daar sterk gmoeg voor is, ot dat zijn geweten En bovendien ,je ziel toch hoe alleen wij staan! Er is geen fatsoenlijk mensch, die onzen omgaiur zoekt En de Stoeldragers dan?! Nou ja, de Stoeldragers: Omdat ze zoo plot seling rijk zijn geworden, en ik van dat rijk-worden meer weet dan 'n ander: Maar noemt er nu' nou ccn-, een. De Roma's Ja, t Ls waar: de Roma's' Maar waarachtig daar schaam ik me nou zelf voor, al ben ik dan advocaat Hoe ik dien ouwen dief vrij gekregen heb ma« God weten; ik weet hel niet. Maar dal ie 'n dief is weel ik heel secuur. Als we samen in de sociëteit Zitten te praten, stooten de anderen mekaar aan en neven ze mekaar knipoogjes.

Schager Courant | 1909 | | pagina 13