Binnenlandscb Nieuws. c'.en heiligen Isidorus, den patroon van de stad Ma drid. Deze feestmaaltijd is echter niet doorgegaan. De minister van Binnenlandsche Zaken kreeg lucht van het goede leven in de gevangenis; senor Galillas werd ontslagen, „De Macht" verboden en de winkels moesten gesloten worden. EEN TOERIST VERMOORD IN DEN HAHZ. In den Harz, op den Broeken, is gisteren een bru tale moord gepleegd op een toerist, dr. Friedrich. Omtrent deze gruwelijke daad ontleent het Hdbl. aan Duitsche bladen de volgende bijzonderheden: Dr. Friedrich was Woensdagavond met een dame oo den Broeken aangekomen en had daar den nacht doorgebracht, met het doel er 's ochtends de zou te zien opgaan. Toen hij Donderdagmiddag wilde ver trekken en zijn rekening zoude betalen, bemerkte hij dat hij geen kleingeld meer liad. Hij liet den ober- kellner dus een biljet van 1000 mk. wisselen. Dit had een ander, zeer schamel gekleed, toerist bemerkt, die vertrok, voordat de kelïner terug was met het geld. Nadat hij betaald had, sloeg dr. Friedrich met zijn reisgenoote den weg in naar de „Schneelöcher". Toen zij op ongeveer 20 minuten afstands van die plaats waren gekomen, werden plotseling vier revolverscho ten gelost, waarvan drie Friedrich troffen in den bovenarm, terwijl de vierde in zijn hals drong. Met den kreet: „O, God, wat is dat?" zakte de heer Friedrich ineen. De dame gilde om hulp, hare angst kreten stierven echter ongehoord weg in het woud. Toen zag zij plotseling een jongeman in het kreupel- bosch staan, die, met een revolver op haar gericht, zich naar den getroffene begaf. In haar angst snel- 1 de de beangste vrouw terug naar den Broeken om den hotelier te roepen, en de roover had toen ge- legenheid zijn slachtoffer te naderen. Hij kneep hem nu met de eene hand de keel toe en doorzocht met de andere hand de zakken van den gewonde. Diens portefeuille en portemonnaie nam hij weg en ver dween daarop in het bosch. Intusschen was de vrouw met twee toeristen, die zij onderweg ontmoet had, teruggekeerd .Zij vonden Friedrich bewusteloos lig gen dwars over den weg. De dame begaf zich met den eenen toerist naar het hotel terug, terwijl de andere de wacht bleef houden bij deri gekwetste. Twee uur later kwam de hotelier met een aantal personen op de plaats van den moord. Het sterven de slachtoffer werd, zoo goed en zoo kwaad het ging, op een draagbaar gelegd en langs het steenige pad naar beneden gedragen. Na een half uur kwam de treurige stoet aan de „Schneelöcher". Dat zijn steen groeven, toebehoorende aan Fürst Wernigerode. Hier werd den gekwetste een noodverband aangelegd en toen trok de stoet verder naar Ilsenburg, waar reeds eenige geneesheeren, die men had gewaarschuwd, aan wezig waren. Bij onderzoek bleek echter dat dr. Friedrich onder weg was overleden. Intusschen had de hotelier van den Broeken politie en justitie gewaarschuwd en Donderdagavond werd reeds een mijnbeambte, als verdacht van den moord, in hechtenis genomen. Hij werd echter, daar hij zijn alibi kon bewijzen, weder op vrije voeten gesteld. Po litiebeambten uit Halberstadt, Maagdenburg en Wer nigerode zijn onmiddellijk begonnen met het zoeken naar het spoor van den dader en hebben daarvoor drie politie-honden medegebracht. De boschopziener van Schierke heeft verklaard, dat hij korten tijd, na dat de moord gepleegd is, een jongeman met een versleten ransel op den rug op den weg naar Schier ke had ontmoet. De politie houdt dezen man voor den dader. Vier jaren geleden werd op dezelfde plaats een soortgelijke moord gepleegd. Het slachtoffer was toen een postambtenaar, de dader een 18-jarig jongeling, die later te Halle in hechtenis werd genomen. ZONNESCHIJN. Mei 1909 heeft in Engeland het record van het grootste aantal uren zonneschijn, die in een maand officieel zijn opgeteekend, verworven, 262 uren tot op den 28en. De beste maand was tot nu toe Juli 1900 met 261.1 uur, dan volgen Juni 1908 (245.7 uur). Augustus 1904 (230.3 uur), April 1909 (219.7 uur). September 1895 (193.9 uur. EEN JONGE BOOSDOENER. Uit München wordt gemeld: Te Kronach heeft een 16-jarige bakkersleerling, die vroeger al gestraft werd wegens diefstal en het ple- gen van ontuchtige handelingen met kleine kinderen, Donderdag de 34-jarige vrouw van zijn haas een touw om den hals geworpen en haar vervolgens met een bijl doodgeslagen. De jeugdige moordenaar greep ver- j volgens een 5-jarig kind van zijn patroon bij de bee- j nen en slingerde het tegen een 'muur, zoodat de sche del van Jiet kind werd verpletterd en de hersenen op den grond vielen. Daarna heeft de jongen de beide lijken opgehangen, om aan zelfmoord van de vrouw en aan een door haar gepleegden moord op haar kind je doen gelooven, en toen stal hij, met behulp van een sleutel, dien de vrouw bij zich droeg, 270 mark. Eerst bleef hij nog kalm in 't huis van zijn patroon en hij had zelfs de brutaliteit, bij de buren te 'vragen, of zij de vrouw en het kind ook gezien hadden. Later nam hij de vlucht naar een naburig dorp, waar hij echter spoedig gevat werd. De politie had moeite, hem tegen de woede van 't publiek te beschermen. EEN JAAR BESCHAVINGSARBEID. Sinds 1 Jan. 1908 heerscht in den Staat Alabama, Noord-Atnerika, verbod van alcoholhandel. Onlangs zijn de jaarlijksche rapporten uiigebracht der gemeente Birmingham, een stad met 100.000 inwo ners in dien Staat. Bij vergelijking met 1907 komen we lot verrassen de resultaten, wat betreft de sterftecijfers en de mis dadigheid. Oordeel maar zelf. 1907: Sterfgevallen door verwonding met vuurwapenen 66 verwonding met steekwapenen 11 schedelbreuk 27 spoorwegongelukken 81 alcoholisme 15 onbekende oorzaken 105 Rooverijen, slagen en verwondingen, vecht partijen 1150 Moordaanslagen 89 Arrestaties wegens dronkenschap 2157 Arrestaties wegens ordeverstoring 1123 Mannen, gearresteerd wegens mishande ling hunner vrouw 115 Als men deze cijfers mei aandacht beschouwt, dan slaat men onwillekeurig' de handen ineen van verba zing. Wat een verandering in één jaar tijds Hadden er in 1907 niet minder dan 2157 arrestaties wegens dronkenschap plaats, in 1908 was dit cijfer tot 019 gedaald. Een verschil van 1541 arrestaties in één jaar. Ostinato te Lippenhuizen; Euphonia te Bakhuizen; Frisia te Witmarsum; Apollo te Zaandijk; Excelsior te Parrega; Crescendo te Watergang; Harmonie te Haarlem; Apollo te Hoorn; Vooruit te Ilindeloopen; Muziekkorps Texel; Fanfare te Broek in Waterland; De St&nfries te Woudsend; Winnubst te Helder; Ex celsior te Drachten; Koningin Wilhelmina te Beem- ster; Stedelijk Muziekkorps te Purmerend; Crescen do te Molkwerum; Concordia te Oostzaan; Harmonie te Wieringen; Apollo te Makkum; West-Frisia te Twisk; Kunstzin te Koegras; Harmonie te Anna Paulowna; Zaanlandsche Kapel te Koog aa. d. Zaan; Eensgezindheid te Wormer; Ad Altivra Concordia te Gorredijk; Onderling Genoegen te Krommenie. St. Maartensbrug. Naar wij vernemen zal de heer A. P. Staalman te Ilclder aanstaande Vrijdag 4 Juni, eene politieke le zing houden in het Lokaal van den heer W. Swarthof alhier. BOND VOOR BRIEVENGAARDERS IN NEDER LAND. De jaarvergadering van bovengenoemden Boud werd dezer dagen le 's-Herlogenbosch gehouden. De voorzitter, de heer J. Aneina, Herlikum, Fries land, opent de vergadering, met eenige welgekozen woorden aan de aanwezigen, en o.m. oen afscheidswoord toeroepende aan liet gepensionneerde lid den heer Pee reboom. uit Wieringerwaard Blijkens het jaarverslag1 kwam gecu antwoord van het hoofdbestuur op ingedien.de verzoeken om, lotsver betering. De heer Snoeis, te Dinteloord, inleidende het onderwerp: „De Bond wende krachtige pogingen aan j ter verkrijging van de zekerheid, dat de brievengaarders wettelijk gerekend worden te behooren tol het personeel der posterijen en als zoodanig op gelijke rechten met andere categorieën aanspraken kunnen doen gelden", wijst op verschillende toestanden, als liet gemis van Zondagsrust, het veelmalen op wachtgeld gesteld wor den, de geringe bezoldiging van brievengaarders hun te drukke dienst, enz., toestanden, die op den post dienst ten platteland© een ongunstigen invloed uitoefe nen. De vergadering benoemde de heeren A. Rauwerda, te Hardegarijp, J. Weggemans, te Steen, L. Snoeys, te Dinteloord en J. Anema te Rerlieum, tot eene commis sie, die een onderhoud zal vragen met den minister en tien directeur-generaal, teneinde de gricvenlijst van 1906, aangevuld met het verzoek om vergoeding voor bemoeiingen inzake spaar- en rijksverzekeringbank, als mede om de grieven van aan hulppostkantoren verbon- !den vaste personeel te bespreken; te verzoeken den brievengaarders wettelijke zekerheid te geven, dat zij n celen, welke op het strand worden afgespeeld, zijn afschuwelijk, de luidklagende vrouwen moeten soins met geweld verwijdend worden van de aangespoedc lijken hunner echtgenooten. De geheele kust is be zaaid met wrakhout. Rij tientallen zijn de lichte vis- scherspinkcn vergaan. De pers heeft inschrijvingen geopend \ooi ondei- steuning aan de weduwen en weezen. NOUVEAUTÉS IN HEERENVESTEN. Niet alleen door de dames wordt te 1 arijs een \ei- bazende luxe ten loon gespreid, aldus „De Manufaetu- rier" ook de heeren uit de elegante wereld wetèn hier aan evengoed mee,te doen. Een giootc luxe heeisiht tegenwoordig in halvestenmen ziet in de schouw hm- gen en op bals heeren met de eigenaardigste uitvin- duigen op dit gebied. Vesten van ottoman in fijngroen pastelblauw en dergelijke kleuren zijn mets buitenge woons. Zij sluiten mecstcl met een knoop, die niet zel den een 'meesterwerk der goudsmidskunst is. De op slagen dezer vesten zijn in den regel ronde brcede re vers, djie gerouleerd gedragen worden. Onlangs verscheen een elegant Engelsehman, die een wit ottomanvest bij een rokcostuum droeg, geheel in directoire-stijl, met drie gouden knoopen, hetgeen ui terst apart stond. Als de heeren op liet gebied dei- mode zóó beginnen voort te gaan, zullen we spoedig ook de kanten jabot zien opdagen en dan zal ook de tijd niet meer zoo ver af zijn, dat directoire en empire haar macht over do heeren zullen gaan uitoefenen en de korte pantalon (kuilenbroek) weder haar intocht houdt, zooals eenmaal aan het hof van den eersten Con sul en la teren keizer Napoleon. I de tocht van de „zeppelin ii". Het luchtschip, dat graaf Zeppelin heeft gebouwd ter vervanging van zijn hij Echterdingen verongelukt vaartuig is Zaterdagavond te Friedrichshafcn opgeste gen voor een tocht naar Berlijn. Vrijdagavond om half acht werd een proeftocht on dernomen in de richting van Ravensburg, die echter tengevolge van een naderend onweder spoediger moest worden afgebroken dan in de bedoeling van den lucht schipper lag. Reeds te half elf was hij teruggekeerd. Bij de landing werden een hoogtestuur en de bakboord zijde van den ballon een weinig beschadigd. Zaterdag middag was echter het geleden nadeel verholpen, zoo dat in den avond de groote tocht kon worden aanvaard. Steeds in Noordelijke richting zweefden de luchtschip pers tot Bitterfeld, welke plaats Zondagavond kort na zeven uur werd bereikt. Daar werd, om welke reden is nog niet bekend, besloten de reis naar Berlijn niet voort te zetten, hoewel reeds vier vijfden van den weg waren afgelegd. Er werd gekeerd en over Halle en Würzburg aanvaardde men den terugtocht. Het mocht bij opheffing van hun hulppostkantoor daarvan geen fi- graat Zeppelin echter niet gelukken ongestoord zijn sta- i nancieele nadoelen zullen ondervinden; dal de toege- tion aan het lneer vün Constanz weer te bereiken; bij kende vergoeding voor beschikbare kantoorlokaliteit wor- Göppingen, ten oosten van Stuttgart stiet zijn vaartuig de opgenomen in den pensioengrondslag; dat het maxi- met het vooreinde tegen een boom, waarbij de punt werd ingedrukt. Vermoedelijk ligt het daar nu voor an ker, aangezien het terrein zeer ongeschikt is voor een landing. De Keizer, de Keizerin, de Kroonprins, de Kroon prinses en andere leden van het vorstelijk huis wacht- brievengaarders geoefend, belangrijk zal worden ve ten in de nabijheid van het Tempelhoferfeld urenlang minderd. op de aankomst van de Zeppelin II. De vorstelijke per- sonen keerden na tienen 't ochtends naar Potsdam te- mum pensioen na dertig-jarigen dienst worde verleend; dat een diploma worde ingesteld voor brievengaarders, wegens het bezitten van praclische bekwaamheid, til' te geven door inspecteurs, opdat, ook langs dien weg, de invloed door burgemeesters oj) benoemingen van rug. De Zeppelin II is een rijksluchtsehip dat. na ge houden proeftocht, te Metz zou worden gestationneerd. Zij is even lang als de eerste Zeppelin, maar hoeft, ter vervanging van de draagkracht, anderhalve meter meer N. R. Ct. rijwielbelasting in duitschland. Nu zoo langzamerhand do vacanliedagen zullen aan breken, is het van belang voor het fietsrijdend publiek, met het onderstaande in kennis gebracht te worden. De Pruisische Landdag heeft besloten tot heffing van een rijwielbelasting van 50 pfennig per jaar voor alle rijwielen, waarmede in Pruisen gereden wordt. Nie- middellijn gekregen. De zeventien gasoellen houden LoOO mand mag in Pruisen nu meer op "openbare wegen of kub. meter meer gas dan die van de Zeppelin i, zes- pleinen rijden met zijn fiets, wanneer hij niet vooraf tien er van zijn vervaardigd van gegomd katoen, dezeven- jjj j de daarvoor aangewezen autoriteit voor 59 pfennig tiende, achterste, is van goudvlies dat een zeer goed een kaart heeft gehaald, die hem het recht geeft ge? materiaal moet zijn voor zulk een doel, maar alleen l durende het kalenderjaar in Pruisen le rijden wat duur is. ^De zeventien cellen kosten samen met j L)it geldt zoowel voor bewoners van het koninkrijk, minder dan 200.000 Mark. als voor alle andere, die in Pruisen willen fietsen. r? Xe 'twaa'f passagiers(kan de Zeppelin II nog; Voor eenzelfde rijwiel, dat door meer dan een per- 6000 Iv.G. waterballast en loOO K.G. bedrijfsmatenaai i soon bereden wordt, is het noodig, duplicaat-kaarten (benzine en olie) medevoeren. Aldus toegerust kan het (e hebjign die voor 10 pfennig worden verkrijgbaar q_JL li11** vilioiiiAri mrlinn el'oori Ie non w-i /-v f r\iTrAi'dt onn 1 "O gezet, FAMILIETWIST MET ERNSTIGE GEVOLGEN. Een familie-oneenigheid over begrafenisgeld heeft uur vliegen indien slechts één motor wordt aan- tresteld zet, en 42 uur, indien beide motoren werken. Zijn i gemiddelde snelheid bedraagt 60 K.M. per uur. Al heeft ditmaal de Zeppelin II het gestelde doel niet bereikt, zij heeft niettemin een kranige reis ge- i van Zaterdagavond 10 uur af tot Zondagmiddag om- maakt. Zij is onafgebroken 32 uren in de lucht geweest, toen haar te Göppingen het beschreven onheil trof en er is volstrekt geen reden, waarom zij niet naar Frie- drichshafen terug had kunnen keeren, als niet dit on geluk tusschenbeide was gekomen. een poging tot schaking. Zaterdagavond is te Amsterdam een poging gedaan om een jonge dame te schaken. Op eenigen afstand van het ouderlijk huis werd zij opgewacht door een jongen man, met wien zij zich per rijtuig naar de Haarlemmermeer begaf. Daar wachtte een automobiel waarmede het paartje over Spaarndam en Velsen naar IJmuiden reed. Daar werden zij echter gesnapt, dank zij het doorzicht van een sleepdienstonderne- mer. De jonge man had bij dezen een sleepboot ge huurd om haar naar Engeland te brengen en had medegedeeld, dat ook een jonge dame aan boord zou komen. Dat kwam verdacht voor; hij was zoo ver standig de politie te IJmuiden te waarschuwen, die daarvan mededeeling deed aan de Amsterdamsche politie. De jonge man- werd nagegaan en toen het enze politie bleek, dat zijn poging een begin van uitvoering had gekregen, werd het vertrek van het paar telegrafisch aan de IJmuidensche politie bericht, terwijl tevens een rechercheur van Amsterdam zich naar IJmuiden begaf Dientengevolge werd de auto bij aankomst te IJ muiden aangehouden; de jonge dame werd onder hoede der politie naar haar ouderlijke woning terug- gebracht en de jonge man moest medegaan naar Dat er nog dronkenschap voorkomt, komt hier van- liet politiebureau te IJmuiden, waar hem een voor- daan, dat de handel der Staten onderling niet verboden lo°Pig verhoor werd afgenomen, Daarna werd hij vrij- mag worden en er zoodoende van huiten af toch nog gelaten O lo/\li a1 in A 1 W nLmL I tehuis voor militairen te helde 1008 62 1 19 16 0 59 615 52 616 852 66 naar waarnemingen verricht in den morgen van 1 JUNI, medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteo rologisch Instituut te De Bilt. OVERZICHT. In het gebied van de waarneming is de hoogste be kende stand van den barometer is 774.3 te Horta. De laagste stand van den barometer is 756.0 m.M. te Skudensness. VERWACHTING. Zwakke wind uit westelijke richting. Toenemende bewolking. Wellicht onweer of regenbuien. Iets koe ler. alcohol in Alabama komt. Zijn de"\nenscheircngelen^mvordenïehute^JoórVlffen" Vereenigins,"A,se" zii.?°Manire:é'énVOo°ó' zaT dfe vin a? Y' 'a Zooala l ceda be^"d gemaakt werd stelt do ver- Zakt ]f w—ncn' n l I", n 'YfY zich voor een Tehuis sti<^en voor alle sss,r„;aSi«3L ss1- op"sn°te ,oor streeks klokke twee, de Looijersstraat in Amsterdam in rep en roer gebracht Looijersstraat 50, twee-hoog, woont de kapslijper Kasper van Rijn. In de Looijersstraat 73, éen-hoog achter, huisvest de weduwe Van der Ven, de moeder van vrouw van Itijn De oude Van der Ven is, nauwelijks 14 dagen ge leden, gestorven. Na bekostiging van de begrafenis door de weduwe, bleef van de verzekeringspolis, die ten name van K. van Rijn stond, nog een bedrag over, waarop de broer van vrouw Van Rijn, de roos- jesversteller E. J. Barten, en haar zwager, Bern. Bleeker, los werkman, mede ten deele aanspraak meenden te mogen maken. Behalve de historie met het begrafenisgeld, die den twist hoog deed oplaaien, bestonden er nog andere wederzijdsche grootere en kleinere grieven van Barten en Bleeker tegen de weduwe Van der Ven, en van de laatste tegen beide eerstgenoemden. En daar de oude vrouw weer op goeden voet stond met haar dochter en schoonzoon, het echtpaar Van Rijn, werd dit, krachtens den ongeschreven regel: „de vrien den van onze vijanden zijn onze vijanden", door Bar ten en Bleeker tot hun tegenpartij 'gerekend. Ons bepalende tot het weergeven der feiten, stellen we vast, dat Barten en Bleeker Zaterdagavond 10 uur een door de weduwe Van der Ven ongewenscht bezoek brachten in haar woning. Volgens ons door de weduwe verstrekte inlichtingen, trapten bij die gelegenheid de beide bezoekers, om zich toegang tot de woning te verschaffen, de deur in, grepen de strijkplank en bedreigden daarmee de aanwezige vrou wen, de weduwe Van der Ven, vrouw Van Rijn en Oornelia Barten met haar kind. Zaterdagnacht twee uur kwam Kasper van Rijn thuis en raakte in de Looijersstraat handgemeen met Barten. De laatste porde, onder het slaken van den kreet, dat hij zou worden doodgeslagen, den zich reeds ter ruste begeven hebbenden Bleeker, wonen de op het plaatsje Looijersstraat 65. Een vechtpartij waaraan Kasper van Rijn, het echtpaar Bleeker en Barten deelnamen, was daarvan het gevolg. Er werd met messen gevochten en zoowel Van Rijn als Barten liepen eenige niet onbeduidende schram men op. Op het gegil en geschreeuw van het vrouwvolk, kwam de politie er aan te pas, die door het trekken van den wapenstok de rust in het nachtelijke uur wist te doen wederkeeren. Zondagmorgen ging Van Rijn reeds vroeg de deur uit, om 's middags tegen twee uur in de Looijers straat terug te keeren Bleeker zag hem aankomen, stond op, liep op Van Rijn toe, en zei: „Met jou heb ik uog 'n appeltje Zoowel dader als slachtoffer staan als oppass lekend. Bleeker moet echter hebben gehandeld ondet den invloed van den borrel. Mr. 1)E MEESTER TE SOHAGERBRl'G. Voor een goed bezette zaal trad de candidaat voo» de Tweede Kamer der Vrijzinnigen in 't District ue, der, de heer Mr. De Meester, Zaterdagavond te Scht gerbrug op in het lokaal van don heer Tuinman. De spreker had dezelfde rede als te AVieringen Anna Paulowna (zie de verslagen in ons vorig )l0 en behandelde zijn onderwerp: „Waarom niet rechtsjv Waarom niet socialistisch? Waarom wel vrijzinnig^ slemd!" met veel succes voor de opgekomenen. i Voor het debat meldde zich niemand aan. VERZENDING EN MARKTAANA OER TE DRO^ Te Broek op Langendijlc begon de verzending het marktseizoen, der tuinbouwproducten aan Langedijk en omstreken, 5 Juni 1908 en eindigde 15 Mei 1909. In dien tijd werden van de laadplaats te Broek op Langendijk verzonden 6031 wagonladin, gen groenten, terwijl aan de al'slagmarkt aldaar dien tijd werd aangevoerd, 57.520 zak aardappels» 2.531.990 bossen wortelen, 2337 bos uien, 4.549.7ö( bloemkoolen, 6759.840 roode kooien, 2.188.720 geif kooien, 1.482.610 witte kooien, 2.015.900 stuks boouen, 6027 baal nep, 23539 baal uien, 132100 bij. ten, 14.945 koolrapen, 25.050 rammenassen, 1000 snj- boonen, 5273 baal wortelen, 131 K.G. tomaten, 325( baai roode kool, 50 baal bieten, 500 K.G. schorst ncelen en 15 wagons witte kool van 10.000 K.G. In den winter, December tot aan het einde van h«; handelsseizoen, worden de producten aan den Langt dijk en omstreken nog in hoofdzaaak uit de hui verkocht. le GROENTEVEILING IN „DE STREEK". Te Grootebroek heeft de vereeniging De Tuinbou Donderdag 27 Mei, in dit nieuwe marktseizoen han eerste veiling gehouden, er werden aangevoerd 18.70( stuks meirapen, welke werden verkocht tegen f 7.51 tot f 8.75 per 1000, enkele partijtjes vroege muizet aardappelen werden reeds aangevoerd, welke werdei verhandeld tegen f 13.tot f 13.40 per zak 1)E EERSTE NIÉUWE AARDAPPELN. Zaterdag 29 Mei zijn door de tuinbouwers Jn. Kloos terboer Sr. en J. Kraaier van St. Pancras, de eerste nieuwe aardappelen gerooid en te Alkmaar aange- voerd. Ze werden verkocht tegen f 0.75 per kop KAASTENTOONSTELUNG. Tijdens het 61ste Landhuishoudkundig Congres, het welk 1, 2, 3 en 4 Juni te Hoorn zal worden ge. houden, zal in het lokaal Het Park aldaar, de Firma J. C. T. Utermöhlen te Hoorn een kleine tentoonstel ling houden van verschillende kaassoorten, voor deze firma in Noordholland gemaakt RAAD DER GEMEENTE ZIJPE. Vergadering op Dinsdag 1 Juni 190 9. Aanwezig alle leden. Na opening, lezing en goedkeuring der notulen. Ingekomen is een adres van dankbetuiging van II.M de Koningin voor de Haar aangeboden geluk- wenschen met de geboorte van Prinses Juliana. Wordt in behandeling genomen een voorstel tot af- on overschrijving op eenige posten der rekening 1908. Er was een gezamenlijk'tekort op verschillende pos ten van f 1147.64% (waaronder ook f 400 aankoop meubelen raadhuis), hetwelk gevonden kan worden uit het saldo van den post onvoorziene uitgaven. Tevens moest er nog aan verschillende posten be taald worden f 240.86%, hetwelk ook juist daaruit getrokken kan worden. Aan de orde is benoeming Hoofd der School. Uit het opgemaakte drietal, bestaand© uit de hee ren: 1. R. Bakker te Zwolle, 2. J. Tinholt te Zeist en 3. Dijk te Nieuwkoop, werd met 7 stemmen ge kozen de heer R. Bakker, de heer J. Tinholt kreeg 4 stemmen. Ingekomen is een adres van den heer Groen, aan-J nemer van het Raadhuis, waarin verzocht wordt om afdoening der som van f 1193.70, hem toekomende voor gedane tariefwerken. Hoewel de architect aan deze rekening zijne goedkeuring niet kan hechten, en deze met f 160 wenscht te doen verlagen, meent de adressant dat dit onbillijk is, dat de opzichter niet voldoende de tariefwerken heeft bijgehouden. Den heer Nieuwland bevreemdt het ten zeerste, dit adres van Groen te ontvangen. Wij zijn, B. en W., Leguit en Groen, bij elkander geweest, hebben de zaak besproken en post voor post behandeld. Nog is toen door ons f 60 toegekend, daar die zinken goten niet op de rekening voorkwamen. De heer Groen kon zich toen met de rekening vereenigen E.en dag later zegt hij: ik kan er niet mee toe, ik moet meer heb ben. Ik blijf, vervolgt spreker, bij onze rekening, en stel voor om ons aan den architect te houden. De heer Kreijger vraagt, of hij de reden mag we ien, waarom de lieer Leguit den heer Groen f50 heeft toegezegd als hij de rekening aannam. De voorzitter licht toe, uit een schrijven van Leg uit aan Groen, dat die toezegging alleen .gedaan is. om de zaak afgedaan te krijgen en de heer Leguit ook met de gemeente kan afhandelen. Doch de reke ning kan en mag hij niet veranderen. t De heer Mann vindt toch dat er in die toezegging van f 50 wel iets voor te vinden is, dat de eisch van Groen niet onbillijk is. Ik vind toch, dat, als ik zeker ben dat mijn rekening goed is, ik daarmede volstaan kan en er nooit toe overgaan om meer te geven. Ik zou voorstellen een commissie van arbitrage te benoemen De heer De Moor kan zich ook niet met liet adres vereenigen. Post voor post is door ons, met Groen behandeld, hij hecht daaraan zijn goedkeuring en een dag later trekt hij zich terug. Ik ga dan ook geheel met den heer Nieuwland mee; Groen is toch m. i. voldoend vakman, en ais hij dan een rekening accepteert welke tot in de puntjes is nagegaan, dan dient hij toch te weten, wat hij doet, en er dan later niet op terug te komen. De voorzitter meent, dat bij het behandelen der re kening, hij de rekening van zandsteen nog niet had. Do heer Francis meent dat het dan toch hoogst onvoorzichtig zou zijn, de rekening aan te nemen. Na nog eenige discussie» verklaart de lieer Nieuw land, dat ook de zandsteen toen behandeld is. Roc/i er moest, volgens spreker, een wijziging in dj? reke ning gemaakt worden, en toen daardoor d.e. rekening den volgenden dag ter leekening werd aangeboden, wei gerde Groen Ie tcekenen. De heer De Moor meent ook, dat een commissie te benoemen, niet goed is. Hoewel geen vakman zijn de, meent hij toch te mogen- neggen, dat de heer Leg uit zijne berekeningen royaal heeft gononicn tegenover Groen, Nu ligt liet piet op onzen weg, 0111 een com missie ie benoemen en dienen we ons aan de reke ning van den arehitect te houden. De heer Mann vraagt, of beslissing nu noodig is- De Voorzitter zegt van wel: vóór 1 Juli mocte» de rekeningen betaald zijn. De Voorzitter neemt voorstel van den heer Nieuwland aan. 0111 ons t*a11 te schillen," en stiet hem ©en mes in de rechter- 1 dc rekening van den architect te houden. Nederland zou ér dan geheel anders uitzien Do sociale ellende zou zeker tot dc helft verminderd zijn STORM Het adres der vereeniging is bij den lieer M. Nep- veu, te Helder, Hoofdgracht 64. nationaal concours voor harmonie- en fanfaregezelschappen te helder. rr deelneming aan het op 2 9 en 30 Augustus te houden concours voor Harmonie- en Fan- s,chappen ls buitengewoon groot De voleen- borst. lievig bloedend, zakte de getroffene ineen. De hem ter hulp snellende vrouwen schreeuwden: Moord, moord!", op welk noodgeroep Bleeker de vlucht nam en zich ten huize van éen der buren I trachtte te verbergen. Door de inmiddels gewaarschuwde politie werd hij I eenige oogeublikken later gearresteerd eu naar het politie-posthuis aan de Lauriersgracht gebracht. De ernstig-gewonde Van Rijn werd eerst in zijn woning verbonden en later op den dag naar het Wil- helminagasthuis overgebracht. Zijn toestand is ern- tstjg, ofschoon er hoogstwaarschijnlijk geen tevensge vaar mee gemoeid is. Om dit laatste zal 't wel zijn, dat politie en justi tie geen termen vonden, Bleeker in verzekerde bewa ring te stellen. Maandagmorgen is hij uit het politie posthuis ontslagen Het voorgevallene wordt in de dichtbevolkte Jor- d.aan druk besproken. Hij stemming daarover, zijn allen hiervoor. Bij de rondvraag spreekt de heer De Wit de wen- SChelijkheid uit, dat er wat krapper op die woonwa gens zal worden gelet. De brutaliteit dier bewoners gaat soms ver. Niemand meer het woord verlahgende. sluil de Voor zitter de vergadering. verkiezing bij procuratie. Door ingelanden van onderscheidene veenpolders i» Friesland was de aandacht van Ged. Staten er op gevestigd, dat de bij de reglementen toegelaten ver kiezing bij procuratie aanleiding geeft tot zeer afkeu renswaardige handelingen. Volgens deze ingelanden is met geld en wat moeite zelfs de meest ongeschikte persoon in het polderbestuur te brengen. Ged. Staten hebben de besturen der veenpolders van de ingekomen klachten in kennis gesteld en daar op hun advies gevraagd over de volgende middelen tot wegneming der grieven: 1. Stem uitbrengen bij ge sloten couvert. 2. Het recht van stem uitbrengen bij

Schager Courant | 1909 | | pagina 14