Norge Salpeter. Zaterdag 29 Mei 1901). 53ste Jaargang. No. 4510. EERSTE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. te Anna Pawlowna. Nieuws- Dit blad verschijnt, viermaal per weekDinsdag-, "Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau SCHAGENs Laars D Inlerc. Telephoon 1V0. 2». Uitgevers YBSAPüUfóïi Co Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit vier bladen BEKEWDRJÏAKIfiiGEli. Gemeente SCHAGEX. —0— Stemming voor den Gemeenteraad. De Burgemeester der Gemeente 'Schagen brengt ter openbare kennis, dat op Dinsdag, den Ssten Juni aan staande, van des morgens acht tot des namiddags vijf uren, de stemming zal geschieden ter vervulling van een plaats in den Gemeenteraad, wegens vertrek van den heer II. Feisser. De candidaten, in alphabethische volgorde, zijn: RAAT P. SNEL P. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: „Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste een jaar." Schagen, den 29 Mei 1909. De Burgemeester voornoemd, P. BUIS Jz., l.B. o Ter visie-ligging opgaven van Candidaten. Do Burgemeester der Gemeente Schagen maakt be kend dat de bij1 hem ingeleverde opgaven van Candidaten voor de op heden gehouden verkiezing, ter vervul ling van een plaats in den Raad der gemeente Scha gen evenals het door hem opgemaakte proces-verbaal van sluiting der candidatenlijst, ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage liggen dbt afschriften dier stukken aangeplakt en tegen be taling der kosten verkrijgbaar zijn. Schagen, den 28 Mei 1909. De Burgemeester voornoemd, P. BUIS Jz., lo.-B. Candidatenlijst en proces-verbaal bedoeld bij art. 10 der Gemeentewet. Op heden den 28sten Mei 1909 zijn tusschen des voormiddags negen en des namiddags vier uur "bij mij, Burgemeester der Gemeente Schagen (Gemeente lijk kiesdistrict Schagen), ingeleverd de volgende op gaven van candidaten voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad. (Alphabetisch opgemaakt) RAAT P., Schagen. a SNEL P., Schagen. Ten vier ure is deze lijst door mij gesloten. En is hiervan onmiddellijk proces-verbaal opgemaakt. Gedaan te Schagen, den 28sten Mei 1909. Voor afschrift. De Secretaris. (w.g.) P. BUIS Jz. ROGGEVEEN. lo.-Burgemeester. GOE8. 1906 1908. 1909. 1907. 1906. 1907. April 12.60 1909. Maart Januari 12.85 April Mei 12 65 ff n 12.20 f) Maart 12.25 IIOOllX. Maart 12.60 1907. Maart ff 12 60 1908. ff ff 12.50 ff ff 12.65 September ff 12.50 ff 12.50 1909. Februari 12.70 Maart ff 12 70 April 12.55 GROXIXGEX. Mei 12.8 1908. Januari November 12.9 Maart Maart 12.1 ff V 12.4 1908. Maart O 12.55 April April 12 65 1909. ff 13.00 12.00 12.55 12.40 12.60 12.70 1 13.05 12.60 1295 12.95 12.75 13.20 Het ingezonden stuk van den heer M e u r s in het nummer van 25 Mei noodzaakt mij nogmaals op de zaak terug te komen. Indien de heer Meurs meent, door grofheden aan zijne woorden kracht te kunnen bijzetten, dan wil ik hem even opmerkzaam maken, dat grof-zijn veelal zwakheid verraadt Ik veronderstel dat de onpartijdige lezers mijne artikelen van 13 en 22 Mei en dat van den heer Meurs van 15 Mei nog wel eens aandachtig zullen hebben herlezen, alvorens over het al of niet gerecht vaardigde van zijne uitvallen een oordeel te vellen. Uit zijne mededeelingen blijkt, dat het Norge Sal peter door hem wel op crediet verkocht en franco geleverd wordt. De door mij gedane aftrek van den prijs van chilisalpeter is dus niet juist en deze moet op f 14.worden gehandhaafd. Bij een gehalte van 15.5 (14 mij door een handelaar getoonde, offi- ciëele analyse-rapporten van dit jaar geven een ge middeld gehalte aan van 15.67 is dus de prijs van 1 K.G. stikstof 90.5 cent, terwijl die vaü Norge Salpeter, als het gehalte 13 bedraagt, 8 9 cent kost: dat is 1.5 cent op 90.5 cent of 1.6 goed- kooper dan die van Chilisalpeter. Mijn bewijs voor de juistheid van mijne mededee- ling, dat Norge Salpeter in den regel minder dan 13 stikstof bevat, heeft de heer Meurs niet ont zenuwd. Alleen heeft hij medegedeeld, dat hij om mijne cijfers over 1906 en 1907 niet veel geeft, dat mijn er bij halen van die oude cijfers het beste be wijs is, dat ik van het artikel Norge Salpeter, zoo als het thans in den handel wordt gebracht, bitter weinig afweet, dat Norge Salpeter een nieuw product is, dat betrekkelijk kort geleden is uitgevonden, en dat men er geregeld op uit is nog verbeteringen aan te brengen, zoodat het artikel op het moment reeds geheel iets anders is, dan het vóór 2 jaar was. Aangezien de heer Meurs aan de cijfers over 1908 en 1909 blijkbaar meer waarde hecht, zal ik hier r.og eens analyses van kalksalpeter, die aan onze vijf itijkslandbouwproefstations van 1906 tot heden zijn Ketnaakt en de uitkomsten, die daarbij zijn verkre gen, doen afdrukken. De heer Meurs kan dan de cijfers over 1908 en 1909 er uit kiezen, om zijne gevolgtrekkingen daar- u't te maken en de overige lezers kunnen zich een oordeel vormen omtrent den invloed, dien de door rion heer Meurs genoemde verbeteringen op het ge- »alte hebben gehad. De cijferg van Hoorn en Groningen zijn ook de riSe maal reeds door mij vermeld; voor het goede ®°ede overzicht voeg ik ze er evenwel thans nog eens bij MAASTRICHT. Maart 12.05 1909. April 11.20 11.30 Mei 13.05 April 11.65 WAGENINGEN. April 1909. 1908, 12 50 12 55 12.30 13.00 12.75 12.55 Neemt men uit al de cijfers van 1906, 1907, 1908 en 1909 telkens het gemiddelde, dan blijkt, dat dit gemid delde bedroeg in 1906 12.77 1907 12.47 1908 12.63 1909 12 35 waaruit alzoo blijkt, dat ieder jaar het gehalte vrij wat minder dan 13 heeft bedragen en dat van de 44 ge vallen het gehalte slechts 5 maal 13 heeft bereikt, of iets daarboven kwam; hetgeen ik te bewijzen had, dat het gehalte in 1906 en 1907 hoogor was dan in 1909, zoodat van verbetering van het gehalte weinig valt waar te nemen. De heer Meurs heeft nu medegedeeld, hoe hij1 aan zijne cijfers komt en daaruit blijkt, dat die cijfers geen offioeelie cijfers zijn, althans geen officieel ca chet dragen. Als ik den heer Meurs een goeden raad mag ge ven, dan zij het deze, dat hij zich met zijne meststof onder openbare controle stelle van de Rijkslandbouw- procfstalions, want dat is in den kunstmesthandel een goed en algemeen gebruik. En wanneer hij dan zijne verbruikers op het hart drukt, toch vooral van de aangeboden gelegenheid tot kosteloos onderzoek gebruik te maken, dan bekomt hij vanzelf de gelegenheid om de uitkomsten van die officieele analyses in de Schager Courant af te druk ken. Van zijn aanbod om van zijn voorraad een onpar tijdig monster te laten nemen en te laten onderzoeken, zal ik gaarne gebruik maken, als de heer Meurs be reid is de kosten van dat onderzoek te betalen en hij mij in de gelegenheid wil stellen om voor zoover mij dat wenschclijk voorkomt, ook andere door hem aan te voeren partijen tc contröleeren buiten zijne kosten. Aangezien ik mij, als door den Staat betaald ambte naar, geroepen acht. de belanghebbenden zooveel mo gelijk op de hoogte te brengen van de waarde der mest stoffen, die in den handel worden gebracht, en het hier een nieuwe meststof geldt, die misschien eenige toekomst heeft als concurrent van chilisalpeter, ben ik voornemens de resultaten van dat onderzoek alsdan te publiceeren. Dat deze meststof in de naaste toekomst een con current zal worden, die op de soms zeer hooge prij zen zan het chilisalpeter een temperenden invloed kan uitoefenen, help ik den heer Meurs hopen, doch daar tegen bestaan op het oogenblik nog drie bezwaren. In de eerste plaats is daarvoor de prijs nog te hoog, daar het slechts iets goedkooper is dan chilisalpeter, wanneer deze stof f 14 per 100 K.G. kost en dit, zoo als uit mijn vorige opgaaf bleek, al reeds 'een hooge prijs is. In dc tweede plaats wordt geklaagd over den last, dien men bij de behandeling en het uitstrooien on dervindt van de sterke vochtaantrekking. En in de derde plaats zal deze stof waarschijnlijk nog in jaren niet in zoo groote hoeveelheid kunnen worden bereid, dat deze tegenover de overweldigende hoeveelheid Chilisalpeter eenig gewicht in de schaal zal leggen. Kalksalpeter, thans genoemd Norge Salpeter (Nor ge Noorwegen), is een uitvinding van twee Noren, Prof. Birkeland en den ingenieur Sam. Eyde. In 1903 begonnen de eerste praktische proeven, in 1905. trad een fabriek in werking en in het begin van 190 6 vormde zich een groote maatschappij met Sam. Eyde aan het hoofd. De stikstof en zuurstof van de lucht, worden door middel van een electrischen oven met elkander ver bonden, deze verbinding door middel van stoom ver anderd in salpeterzuur en door dit weer te binden aan kalk ontstaat het kalksalpeter. De henoodigde electri- citoit kan alleen voldoende goedkoop door de kracht van watervallen worden verkregen en men heeft be rekend, dat het nog vele jaren zal moeten duren eer een Jaar-productie van 100 millioen K.G. zal zijn be reikt. Daarin bevindt zich dan nog slechts 1/20 ge deelte van de stikstof, die voorkomt in de ongeveer 1700 millioen K.G. Chilisalpeter, die door Chili ieder jaar wordt uitgevoerd. De Rijksla ndbouwleeraar voor Noordholland, C. NOBEL. Schagen, 22 Mei 1909. Daar wij over deze kwestie o. i. meer dan vol doende gastvrijheid in ons blad hebben toegestaan, gelooven we goed te doen de debatten over dit on derwerp nu te sluiten. RED. VERDRONKEN. Te Veendam is vanmorgen de heer H. J. Top, on derwijzer en bekend schrijver, bij het baden ver dronken. ALKMAAR. Bij de Donderdag gehouden aanbesteding voor hot verbouwen van het voormalige IJkkantoor tot open bare handelsschool1, geschiedde de gunning uit dc 13 - - "-'man alhier, voor f 2100 hij loling met den lieer J. Dorregeest, die voor gelijke som do laagste inschrijvers waren. De hoog ste inschrijving bedroeg f 2065. LUTJEWINKEL. Als een groote bijzonderheid kan worden vermeld, dat ons dezer dagen een schildpad is vertoond, die levend gevangen was in een fuik, geplaatst door den heer J. Ellén in een sloot in den Zoutkaagpolder. Wij zouden willen vragen: Doen de visschers in deze om geving soms meer dergelijke vangsten? NEKKRAMP TE HAARLEM. Volgens de O. H. Ct. wordt vermoed dat de be smetting is overgebracht door visch, gekocht bij een man, die eenige dagen later aan de ziekte overleed. IN EEN STORM OMGEKOMEN. Op Ameland is bericht ontvangen, dat de heer Sparrius, kapitein van het fregatschip „Nederland", do tweede-stuurman en vijf matrozen, op de reis van Melbourne naar Europa, tijdens een vreeselijken storm op den Atlantischen Oceaan overboord zijn ge slagen en verdronken. De kapitein laat eene vrouw en twee kinderen na. DE MAZELEN OP URK. Te Urk heerschen de mazelen in verscheidene huis gezinnen. Een achttal kinderen zijn er reeds aan ge storven. Daar de mazelen officieel niet meer gerangschikt worden onder de besmettelijke ziekten, worden de menschen in het behartigen van de noodige voorzorgs maatregelen en der in acht te nemen voorzichtigheid ook soms al te zorgeloos, hoewel toch de besmetting door die officieele uitspraak in het minst niet is geweken. ZEDENMISDRIJF. Het gerechtshof te Amsterdam deed uitspraak in de zaak van den tandmeester H. Hamburg, door de Haagsche rechtbank wegens zedenmisdrijf veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf en tegen wien door het Openbaar Ministerie bij het Hof evenals bij de recht bank acht jaar werd geëischt. Het Hof heeft het vonnis der rechtbank (zes jaar gevangenisstraf) bevestigd. EEN AARDIG TOONEELTJE. Men meldt uit Ulvenhout aan de 's-Hert. Ct. Als een loopend vuurtje verspreidde zich Dinsdag 1.1. het gerucht, dat de Prins in het bosch was. Zekere herbergier spoedde zich naar h.et bosch, wrong zich door het kreupelhout en was weldra ter plaatse van den herinneringseik. Teleurgesteld, omdat hij nie mand zag, sprak hij luid: Wel p..., dat is altijd, als ik kom, is de Prins weg. Met keek hij om en zag in een greppel gezeten een viertal heeren, het hooge gezelschap, die zich bezig hielden met het pellen van een eitje en harte lijk lachten. Onze herbergier droop verlegen af. DIEFSTAL. Bij den landbouwer L. te Lutterade bij Sittard, heetf men Dinsdagnacht een bedrag van bijna f 3000 gestolen, waarbij f 2100 in staatspapieren, een spaar boekje, gouden horloge en andere sieraden. De ver denking rust op een knecht uit Maeseyck, die eerst enkele dagen aldaar in dienst was en spoorloos ver dwenen is. Wieringen. Voor rekening van 17 leden onzer onderafdeeling der V. P. N. werden in de afgeloopen week op de Amsterdamsche eierenveiling gemarkt 2727 eieren. De hiervoor gemaakte prijzen waren zeer goed en vari eerden van f 3.35 tot en met f 4.35 per /100 stuks, terwijl voor een partijtje kleine eieren nog f 3.15 per 100 stuks verkregen werd. Wicriugen. De rijksveldwachter A. Gorter wordt met ingang van 5 Juni a.s. van hier overgeplaatst naar Castricum, ter wijl de Rijksveldwachter Zwart van Castricum naar hier wordt overgeplaatst op gelijken datum, j Wicringen. Naar wij vernemen zal door den heer A. P. Staal man van Den Helder in 't begin der maand Juni vermoedelijk op de bovenzaal van den heer Koorn te Hippolylushoef een politiek© lezing worden gehouden. Wierïugen. De ansjovisscherij was in de afgeloopen week zeer slecht,, ja zelfs haalden sommige visschers hun net ten reeds thuis. Dit is voor onze visschers zeer jammer, daar alfe hoop op de ansjovis was gevestigd. Dc vangsten bedroegen zeer weinig ,wij' vernamen dat 1000 stuks de hoogste was. De prijzen zijn van f 11 tot f 11.70 per duizend. St. Maarten. Van particuliere zijde bericht men ons dat met in gang van 1 Juni a.s. tot brievengaarder te Sint Maar ten is benoemd de heer A. P. Blaauw, Gemeente-ont vanger en telefoonkantoorhouder alhier. Aan zijne moeder mejuff. de wed. P. Blaauw, die deze functie ruim 20 jaar op een waardige wijze heeft vervuld is met ingang van dien datum eervol ontslag uit die betrekking verleend. Dat deze werk zame algemeen geachte vrouw, een toonbeeld van groote welwillendheid tegenover het publiek, nog I vele jaren een welverdienden rustigen ouden dag zal mogen hebben onder het genot van pensioen, is de wensch der burgerij. Dat hare zoons ook bij de posterijen gunstig staan aangeschreven, blijkt dat zij allen daarbij zijn aange steld, nl. twee als brievengaarder, een als postcon- ducteur en een als postbode. BERGEN AAN ZEE. Op het in aanbouw zijnde baanvak van Bergen Broek op Langeiulijk. Na een korte, doch hevige ongesteldheid is over leden de heer Ds. Gemser sedert vele jaren predi kant bij de Ned. Ilerv. kerk alhier. Den vorigen dag was zijp 25-jarige zoon, student in de theologie, be graven. Deze zware beproeving moet den dood van den heer Gemser hebben verhaast. Noordscliarwoude. De gemeenteraad heeft besloten de vacantie in Juni ie handhaven, maar tusschen deze en de September- yacantie een week te voegen, die dan valt in een tijd, dat de kinderen eens werkelijk vrijaf hebben. Langcdijk. Den 15den Juni zal de aanbesteding pllaats hebben van de gasfabriek aan den Langedijk. De kosten wor den op ongeveer f 200.000 geraamd. Er zijn ruim 1000 aansluitingen. Deskundigen beweren, dat men met November zoover gereed zal zijn, dat men zal kunnen „branden". Oude Niedorp. Donderdag is een onbewoonbaar verklaarde woning in de Kampen, bewoond door den heer J. S., welke do woning op 1 Mei moest verlaten en hieraan geen gevolg had gegeven, ontruimd en gesloten. Oude Niedorp. Het verlof wegens ongesteldheid van Mejuffrouw Beun, onderwijzeres te Zijdewind, is door B .en ,Wi. op verzoek met 5 weken verlengd. VALKOOG. c Door het Bestuur van den Polder Valkoog had dezer dagen de aanbesteding plaats van 120 kub. Meter onderhoudsgnnt. Laagste inschrijver was de heer P. de Boer te Koedijk, tegen f 2.73 de kub. Meter. BREEZAND. Naar we vernemen zal de zangvereeniging alhier, di recteur de heer A. de Boer, den avond van den twee den Pinksterdag een uitvoering geven in het kerkge bouw te Breezand. Een zevental liederen zal worden gezongen. Wierlngen. Van een dominé, een dokter -en een oud-minister. Vrijdag j.1. maakten de heeren Ds. Bax, dokter Koops en mr. De Meester, candidaat voor 't lidmaat schap der Tweede Kamer met paard en rijtuig een ritje over het eiland. In polder Waard-Nieuwland zakte plotseling het rijtuig achterover doordat een der wie len brak. Het wiel dateerde bepaald al uit de vorige eeuw, want doordat het paard liet rijtuig nog een stukje voortsleepte, zat er weldra geen spaak meer in het gaande werk om de as. Gelukkig wist de bestuurder, dokter Koops bet paard tot stilstaan te brengen, zoo dat allen ongedeerd konden uitstappen. Met behulp van eenige landlieden, bracht men het defecte rijtuig op 't erf van den heer J. Bosker. De heer Bosker stond toen vrijwillig zijn rijtuig beschikbaar, [waar mede de heeren hun reis konden vervolgen. Anna Faulovvua. Donderdagmiddag te ongeveer één uur, is een boet bij de boerderij, bewoond door den heer C. D. Wai- boer, aan den Middenvliet alhier, geheel afgebrand. Door gunstigen wind en rasch toegesnelde hulp is de brand tot de boet beperkt gebleven. De brand is waarschijnlijk veroorzaakt door het wegwerpen van afgebrande lucifer op den zolder, waar zich eenige ruigte bevond. Mr. DE IE 12.05 gegadigden aan den heer R. Holman naai' Bergen aan Zee der stoomtram Alkmaar—Ber- g' zoodat verwacht mag worden, dat de opening van dit gen r Berg werdt ten gisteren de eerste proefritten gehouden. nieuwe gedeelte binnenkort mag worden verwacht. De proefritten geschiedden met een bijzonder soort wagen, die aan de reizigers gelegenheid geeft boven op den wagen onder eene overkapping Ie doen plaats nemen. Daardoor kan men genieten van het schoon© duinlandschap, 't welk de baan doorsnijdt cn dat zich op schilderachtige wijze aan liet oog ontplooit. Door de overkapping is men beschermd voor zon en regen. Dc aantrekkelijkheid van de nieuwe badplaats Ber gen aan Zee zal er niet weinig door worden verhoogd. Heerhugowaard. Door Dijkgraaf en Heemraden is het vischwater in den polder voor 3 jaren publiek verpacht voor f337 per jaar, samen f 1011. I Vrijdag 28 Mei trad te Anna Paulowna in Veer- burg op de beer Mr. De Meester, candidaat voor d6 Tweede Kamer in het district Helder. De zaal j was flink bezet. Spreker zou achtereenvolgens aan- toónen, waarom men niet rechts moest stemmen, ook niet op den candidaat der sociaal-democraten, maar j waarom men den vrijzinnigen candidaat zijn stem moest geven. Rechts bestond uit drie groepen en er werd aangetoond, dat in beginsel op kerkelijk gebied 1 er tusschen deze groepen zeer groot verschil bestond. Op de deputaten-vergadering had Kuyper een .rede i gehouden en gezegd, dat de antithese het cement i was der coalitie .Spreker verklaart, wat die antithese j beteeke.nt, en dat daaraan de coalitie hangt. De ge- I volgen der antithese zijn strijd, tweedracht, haat, ver- j deeldheid, zelfs in het huisgezin. Fel had men het ministerie De Meester bestreden, of beter bestookt, en het was gevallen. Het ministerie Heemskerk hield de antithese op den achtergrond en heeft Kuypers richting niet willen volgen, hoew«l met kracht getracb was geworden, het kabinet er toe over te halen en er het cachet van een ministerie Kuyper op te druk ken. Kuyper wilde gezinshoofdenkiesrecht; maar op aandrang der katholieken moest daarbij de uitbrei ding komen, dat ook op grond van ontwikkeling kies recht zou kunnen worden gegeven. Dit was te doen, om de priesters niet buiten te sluiten. De vrijzinnige groepen wenschten algemeen kiesrecht .In den Hel der had spreker in zijne rede aangetoond, dat daaraan grondwetsherziening moest voorafgaan. Ook was daar gesproken over ouderdomsverzekering .(Roods vroe ger is hiervan verslag gegeven.) Onder de vrijzinni gen waren ook verschillende partijen, maar alle vrij zinnigen waren tegen protectie. Spreker zet de nadee- !en der protectie uiteen. Daarna werd gewezen op de subsidiën uit de staatskas voor onderwijs door Kuy per in het leven geroepen en waardoor men slecht en duur onderwijs had gekregen. Voorgelezen werd een artikel uit de Nederlander, door den heer J. Kuiper, Hoofd eener Christelijke school te Leeuwarden, waarin wel gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs werd goedgekeurd, maar daarentegen afgekeurd werd de manier waarop bij het geven van subsidie gehandeld werd. Groote misbruiken ontstonden op die wijze. Een onderwijzer met hoofdakte kan eene school oprichten, want het rijk vergoedde 4e kosten van den bouw en gaf daar bij nog het salaris. Wel bestond de eiseh, dat de aan rage om subsidie van eene vereeniging moest uit gaan, maar zulk een onderwijzer kon met familie ook eene vereeniging vormen en kreeg dan als het ware van het rijk eene erfenis zonder successie-rechten. Tal van schooltjes zouden op deze wijze ontstaan en zoo kwam er zeer duur en slecht onderwijs. Nog las spreker een gedeelte voor van een verhaal van

Schager Courant | 1909 | | pagina 1