Alex Meijer's Koffie Hoofdprijs Paard fii Kar. eenSchildersknecht Een Kaasmaker, Alex Meijer's Koffie C. ROGGEVEEN Cz, Wien zult go stemmen? Schoorlsche Loten. Alex Meijer's Koffie P. RAAT Dz. Gymnasium te Alkmaar. A. v. TWUIJVER, lüiiDilii!rl^nPÈdailiJ[ilio.t. I De Motorboot Grasmachine. 1 26000.- als HptlM een Kapberg, een Huishoudster, [1 1 een flinke Dienstbode, Bovenhuis, „Wilhelmi." Het Kantoor van Notaris VAN DEN BERGH is verplaatst naar iréói* I Juli a.s» f deNatuur-V/ollen I Ondergoederen P. Kaan Cz. een makke K E T, Het leste adres voor enkele oi dubbele ADVERTENTIEN. GRIETJE, Geertje Waaijer, Aafje Brands, Dankbetuiging. C. Stipriaan. 50 Oent per stuk. Trekking 16 Junk Dirk Waiboer Dz., Het TOELATINGSEXA MEN zal worden afgenomen op Dr. G. BLOKHUIS, Maria-Anna vertrekt Zondag 6 Juni a.s. des nam. 2 uur van Wieringen. C. VADER, St. Pancras. J. KEUKEN, Wed. S. Sleutel. Wed. J. Butter. TE KOOP: Marktplaats - Schagen. Goedkoop en degelijk. Vraagt prijs. Beschikbaar bij J. A. Bakker, zoo gezochte eetbar© nestjes bouwen. Een onderaardsehe bergstroom baant zich in die grotten een weg en stort zich nabij Saocng Naga in do Sake (zijrivier der Komcring). Duizenden en nogmaals duizenden vogeltjes hebben zich in bedoelde grotlen genesteld. Sedert jaren matigen vijf geslachten en vier doesoens zich liet recht aan bedoelde grotten van hunne waar devolle nestjes te ontdoen, zieli telkenmale op de ruwste wijze schuldig makend aan moord op1 de wecr- looze jonge vogeltjes, die zieli niet door de vlucht kun nen redden. Behalve de talrijke vogeltjes, die in de donkere grollen aan de vele daar aanwezige slangen ten prooi vallen, wórden honderden jonge diertjes dooi de „nestplukkers" geslacht dan wel op de passar te Moeara-Doea verkocht. Ieder der vijf geslachten en vier doesoens krijgt eene beurt, waarvan de volgorde bij rapat-vonnis is uitge maakt. I.lke beurt duurt twaalf maanden, terwijl ie dere deelhebbers Ier) de beschikking' krijgt over drie plukkcn._ Iedere pluk levert voor eene waarde van f 4000 5000 pan nestjes op, zoodat elke beurt eene waarde vertegenwoordigt van f 12.000—15.000. Gelijksoortige grotten worden aangetroffen in de Bo ven Ogaii en in tic Kikiin. I)e opbrengst dier vogelnest- grotten komt de in de onmiddellijke omgeving zich gevestigd hebbende bevolking ten goede en wordt respectievelijk op de passers te llatoc-Radja en te La- hat te gelde gemaakt. De nestjes uit laatstbedoelde grótten worden eerst dan gehaald, wanneer de bevol king dadelijk contanten noodig heeft om hare padjeg (hoofdelijke belasting) te betalen. NIEUWE WREEDHEID. De Daily News verneemt uit Chicago vajr een nieuwe wreedheid, die de lust tót opschik van het geslacht der vrouwen meebrengt. Om iets nog niets vertoonds in het artikel hoedespelden op de markt te brengen, heeft men om te beginnen, vijfduizend gehoornde padden uit Texas langs scheikundigen weg verhard om ze als koppen van hoedespelden te ge bruiken. De bewerking schijnt zeer pijnlijk te zijn. Er zijn nog 50.000 levende padden besteld. Dieren vrienden klagen luide over deze wreedheid, maar voor loopig met de luttele uitkomst die dergelijk verzet in den regel heeft. KIESRECHTLAWAAI. De Engelsche kiesrechtvrouwen hebben het vooral op minister Asquith begrepen. Zij gunnen hem zelfs zijn Pinkstervacantie niet. Hij brengt die door te Clo- velly. Zondag wisten drie van die vrouwen in de kerk een plaats tegenover den minister - te krijgen. Meer dan hem aangapen deden zij daar niet. Na kerk klampten zij hem echter dadelijk om een onderhoud aan. Geen secondewas 't antwoord. Zij volgden hem desondanks tot zijn huis. Maandag speelde de minis ter golf. Politie bewaakte het veld. De drie waren echter al die mannen te erg en wisten, over rotsen klauterende, op het veld en bij den minister te komen. Zij grepen hem bij den arm, maar nu was ook de politie bij de hand en nam ze mee. ONEERBIEDIGE DAMES. De chef van de eerste afdeeling van de Parijsche I prefectuur van politie, de heer Honorat, heeft een ei- genaardige opdracht gekregen en ten uitvoer gebracht: hem is officieel opgedragen na te gaan, waarom op sommige strafzittingen het publiek steeds meer en meer een, op zijn zachtst uitgedrukt, oneerbiedige 'houding aanneemt, en. zoo mogelijk, middelen hiertegen aan de hand te doen. In zijn lijvig rapport; dat het resultaat is van een consciëntieus onderzoek, vergelijkt hij de zittingen van het Cour d, Assiscs met opgangmakende „prémières", waarbij de beklaagden de forts tenors zijn van de mis daad, liet publick de genoodigden van den president der rechtbank Met dit onderscheid, dat men zich in de audiëntie zaal nog onbeschaafder- toont dan in den schouwburg: men eet, drinkt, lacht... om het hier maar hij te la ten! j I Vooral de dames acht do heer Honorat de schuldi gen: haar houding is nog onbetamelijker dan die ha- rer begeleiders. Het ergste van alles is, dat. onder haar invloed, advocaten, advocaten-generaal, officieren en presidenten geen weerstand kunnen bieden aan den drang naar oratorisch succes, zij spreken slechts „pour la galerie". De rapporteur dringt aan op1 stren ger toepassing van artikel 88 van den Code Penal', waarbij het publiek gelast wordt, met ongedekte hoofde, in eerbiedige stilte toe te luisteren. OVERVAL. Nevotscherkaslc, 1 Juni. Het station Rovenjki van den Jekatarina-spoorweg is door een bende gewapen de roovers overvallen. De stationschef werd gedood, zijn vrouw gewond. Uit de stationskas stalen de roo iers duizend roebel, waarop zij de vlucht namen. o KINDJE VERBRAND. Een éénjarig meisje trok in de keuken van de ou derlijke woning aan do Sophiakade te Rotterdam, een pan met kokende melk, die op een gnsloestel stond, om. Zij kreeg den inhoud ov-cr hoofd, bovenlijf en armen, werd naar het Sophia-Kinderziekenhuis ge bracht en overleed daar aan de bekomen brandwonden. Anna Paulowna. Aan het postkantoor te Anna Paulowna en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende do maand Mei 1909 ingelegd f 9535,27 en terugbetaald f 9539.34. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 876. Anna Paulowna. In den afgcloopcn nacht omstreeks 2 uur, heeft al hier een kort, maar lievig onweder gewoed, vergezeld van een krachtigen wind en hagelslag. Er is vrij wat schade veroorzaakt aan de gewassen zoo door den storm als door de groote hugelsteenen. Ook te Wie- ringen heeft de storm zich doen gelden: liet dak van een wierschuur werd meters ver weggeslingerd. Winkel. Bij de Vrijwillige Brandweer werden tot pijplei- ders benoemd de heeren C. Peetoom en A. Slijboom en tot estafetten de heeren C. Kruit en K. Zeilema- ker Jr. Winkel. De gewone voorjaarsschouw in den Oosterpolder zai worden gehouden op Zaterdag 12 Juni a.s. Nalatigen worden gestraft met een boete van hoog stens 10 gulden. Ingelanden zuilen wel doen de op het stuk gelden de bepalingen nauwgezet na te leven daar Molen- meesters het plan hebben de boeten onmiddellijk bij verzuim toe te passen. EEN SIMULANT? Onlangs deelde het ,,Utr. Dagbl." mede, dat in het plantsoen bij1 de Abstederbrug te Utrecht een 'man werd aangetroffen, wiens toestand door een genees kundige van dien aard werd bevonden, dat opname in het ziekenhuis werd noodig geoordeeld. Dit geschiedde; doch eenige dagen later was de man hersteld en kon hij worden ontslagen. Het bleek iemand te zijn, vroeger in vrij goeden doendoch door het onmatig gebruik van sterken drank geraakte hij aan lager wal, zoodat ten slotte niets meer over was. Nu hij volstrekt geen drank meer krijgen kan, we gens gebrek aan middelen, zwerft de man van den ochtend tot den avond door de stad, nu en dan ver vallende in een vlaag van woestheid, waarin hij raast en tiert, zoodat men moeite heeft hem in bedwang te houden. Reeds meermalen is hij geneeskundig onder zocht; psychiaters hebben hem geobserveerd, maar men verklaart eenparig dat de man simuleert, om zoodoende zijn opname in een gesticht te verzeke ren en bezorgd te zijn. De vorige week nog, zat de man voor de zooveelste maal aan het hoofdbureau van politie in bewaring en werd hij daar door den dokter bezocht; maar ook deze adviseerde, hem te ontslaan en verwees hem, indien hij zich onwel mocht gevoelen, naar een stadsgeneesheer, voor medische hulp. De man staat te Utrecht als inwoner ingeschre ven. j Gisternacht zwierf, naar het Utr. D. meldt, de per- I soon in quaestie weder door de stad en belde tot viermalen toe een bekend geneesheer op de Rijnkade i op, met verzoek hem te woord te staan. De dokter j trachtte den man te overreden en zond hem weg. Maar gistermorgen vroeg stond hij wederom op de stoep van de woning van den medicus, die daarop de politie per telephoon verzocht den man te komen halen, aangezien hij overlast van hem ondervond. Twee politiebeambten in burgerkleeding gingen naa de Rijnkade en troffen daar den man aan. Toen deze j bemerkte dat politie naderde, trachtte hij in het J I water te springen, maar de twee agenten snelden nog j I net intijds toe om dit te verhinderen, grepen hem I beet en brachten hem over naar het hoofdbureau. j Dit ging met hevig verzet,gepaard, zoodat het inspan ning kostte den man aan de Ganzenmarkt te krijgen, Daar gedroeg hij zich woest en wild, vloekte en raas de en beweerde dat hij 't den menschen zou aflee- ren hem voor een simulant te houden. Opnieuw zou thans de politiedokter worden geraad pleegd. i Zoo aanstonds, binnen enkele dagen, zal er in onze gemeente een verkiezing plaats hebben, een ver kiezing van een lid voor onzen gemeenteraad. Deze zetel is opengevallen door het vertrek van den heer H. PEISSER. Geen wonder is het, dat getracht wordt deze open gevallen plaats, die door een Ijverig en nauwgezet man was bezet, wederom bezet te krijgen door een man van wien verwacht mag worden dat hij onze ge meentebelangen zoo goed als in zijn vermogen is zal voorstaan en bevorderen. De keus die ditmaal de kiezers hebben, is niet heel uitgebreid. Als candidaten zijn gesteld de heeren P. SNEL en P. RAAT Dz. I En als we dan eens nagaan de antecedenten dezer beide mannen, eens overdenken wie, van hen beiden het meest geschikt mag worden geacht voor een zetel in onzen raad, dan is de keus ditmaal al zeer gemakkelijk. Want nietwaar, we vinden in den heer Snel een man, het zij gezegd met alle respect voor zijn kunde en kennis, die onze gemeente niet kent. Hij is nauwe lijks lang genoeg in onze gemeente om als lid van den raad verkiesbaar te zijn. Hij is iemand, die nooit in eenig opzicht zich Schager heeft getoond, ja we durven zeggen: nooit heetf gevoeld. In geen enkele vereeniging in onze plaats beweegt hij zich, of laat hij van 'zich hooren. Ja, de heer Snel is een man die als lid ontbreekt op de ledenlijsten van zeer nuttige vereenigingen in onze gemeente. Alles toont en bewijst dat het leven van Schagen en zijn bur gerij hem weinig ter harte gaat. Hoe is het eigen lijk ook wel anders mogelijk, waar zijn werkkring en belangen zoo ver buiten de grenspalen onzer ge meente zijn te zoeken. Uit alles blijkt dat Snel geen Schager is, het misschien nooit zal worden, en aan zulk een man mag o.i., afgescheiden van nog andere bezwaren die wij tegen hem hebben, nooit een zetel in den Raad worden toegewezen. Aan de andere zijde vinden we den heer Raat, een man die door woorden, maar ook door daden, heeft bewezen het algemeen belang hier te willen bevorderen. Raat is een middenstandsman, die ijvert voor de belangen van dien stand. En waar Schagen voor een zeer groot deel uit dien stand bestaat, de bloei van dien stand en ai wat daarmee direct samen hangt, ook is de bloei van Schagen in zijn geheel, daar is zulk een middenstandsman degeen, dien wij in den gemeenteraad noodig hebben, dien wij er goed kunnen gebruiken. Mogen we wijzen op het werk van onzen candi- daat?, u in herinnering brengen zijn arbeid voor de lnttenverzekering, glasverzekering, het informatiebu reau, 't schuldinvorderingsbureau, de handelsavond school, de onderlinge Neringverzekering, de boek- lioudeursussen, het zijn ailemaal zaken die bevorderd en tot stand zijn gekomen met de krachtige hulp van den voorzitter der Schager Winkeliersvereeniging. Wij missen in den Raad een man, die direct voelt de belangen van ons, zakenmenschen, omdat het zijn z'n eigen belangen; te weinig wordt in ons bestuurs college gelet op wat wij noodig hebben, te weinig wordt hier van bovenaf het particulier initiatief ge steund; in niets wordt dat particulier initiatief voor gegaan en juist daarom moet naar de raadzaal een man, die getoond heeft zijn werkkracht te willen in dienst stellen van dat particulier initiatief, zoodoende het algemeen dienende. Noemt gij, tegenstanders van den candidaat Raat, hem een drijver, een grooten haas, of wat meer lief lijks gij maar kunt of wilt bedenken, dat genoegen zij u gegund maar recht zult ge ons moeten laten wedervaren als we beweren dat het een man is, die werken wil en werken kan! En zoo iemand hebben we noodig. Of wij dan in alles met dezen candidaat sympathiseeren? Weineen, men weet wel beter! Maar dat behoeft immers ook niet. Maar het goede in zijn willen, het krachtige in zijn kunnen, weten we te waardeeren, en daarom wenschen we zijn werken en streven nog meer dan tot dusverre mogelijk was, dienstbaar te maken aan 't algemeen belang door hem naar den raad af te vaardigen. Eigenaardig, en kenschetsend voor wat de tegenstan ders van den lieer Raat van hem in den gemeenteraad verwachten, is het feit, dat een hunner, een autoriteit, van hem zeide: Raat moet niet in den gemeenteraad. Als ge twee woorden tegen hem zegt, krijg ie er drie terug! Maar het is iuist kiezers, deze karaktereigenschap van dezen candidaat die hem uitnemend geschikt maakt naar onzen gemeenteraad afgevaardigd te worden. Te veel wordt daar gelet op het blijven van goede vrien den met zijn medeleden, al 'te dikwijls wordt daaraan ondergeschikt gemaakt liet gemeentebelang. Aan dien broederlijken zin van roerende eensgezindheid op ons Raadhuis moet een eind komen. Een eind gemaakt worden, niet uit zucht tot schandaal, maar alleen om dat we het in het waarachtig belang achten van onze gemeente, dat aan de alleenheerschappij' van een en keling daar boven op ons Raadhuis paal en perk worde gesteld. Een Raad zonder oppositie is een onding, welnu wij Schagers mogen ons verheugen in zulk een college, en daarom willen we u krachtig' opwekken er een man heen te zenden van wien we mogen verwachten, dat hij met klem zal opkomen voor wat hij voorstaat, zon der aanzien des persoons In den beginne hebben we reeds, gezegd: de keus is gemakkelijk. Hier: een man, de heer Snel. een vergeten burger, die zich in den tijd dat hij hier is, zelfs op geen ver gadering op wat gebied ook, ooit heeft laten zien; daar: een man als da, heer Raat van wien juist het tegendeel mag worden gezegd! Welnu, wien zult ge stemmen??? Als het belang van Schagen, kiezers, u ter harte gaat, als dat belang u zwaarder weegt dan, en ge daar voor op zijde wilt zetten persoonlijke antipathie of onderlingen twist over luttele bijzaken, dan zult ge Dinsdag a.s. stemmen op den heer Het is daartoe dat ondergeteekeude u krachtig op wekt. P. TRAPMAN. Geboren; Dochter van D. JIMMINK Jz. en T. JIMtdINK—Brommer. Burgerbrug, 1 Juni i909. Heden overleed, na een smarte lijk, dooh geduldig lijden, mijn innig geliefde Echtgenoote, in den ouderdom van 28 jiar. W. BAND. Schagen, 1 Juni 1909. Heden overleed onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, in den ouderdom van ruim 80 jaar. Namens Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. As. OLIE. Nieuwe Niedorp, 31 Mei 1909. Hiermede betuigen wij onzen harte- j lijken dank aan Familie, Vrienden en Buren, voor de vele blijken van be langstelling, die wij hebben ontvangen ter gelegenheid van oas 25-jarig Huwe lijksfeest. Th. MEULEVELD] en Echtgenoote. Ewijcksluis, Anna Paulowna, Mei 1909. zoowel systeem Prof. LIEBIG, als ge woon gebrand, is te BARSINGERHORN verkrijgbaar bij Goedgekeurd hy Koninklijk Besluit. Hij die losen wil koopin, mag zich wel baasten, want ze zijn aan het Hoofd depot uitverkocht. SCHAGEN. Heden overleed na een kortston dig, doch hevig lijden, mijn geliefde Echtgenoot, in den ouderdom van ruim 60 jaren. Wed. D. WAIBOER—Kant. Eenige en algemeene kennisgeving. Volgens verlangen van den overledene, geen uiterlijke teekenen van rouw. Alkmaar, 1 Juni 1909. Do ondergeteekenden betuigen hier mede hunnen hartelijken dank aan Familie, Vrienden en Buren, voor de vele b'ijken van belangstelling, bij kun Huwelijk ondeivonden. P. MICHIEL8EN. C. MICHIELSEN-de Graaf. Anna Paulowna, Juni 1909. De ondergeteekenden verklaren dat het tusschen hen bestaan hebbend mis verstand over drie eieren uit den weg i» geruimd en dat de lasterlijke praatjes, Welke daaruit zijn voortgevloeid, een gevolg zijn geweest van aantijgingen van derden. Barsingerhorn, 2 Juni 1909. C. BOL. B. PLUI8TER. AANGIFTE wordt verzocht BIJ Gymn.-rector. van Wieringen, 3 Jud 1909. Oodergeteekende beveelt zich beleefd aan voor 't MAAIEN met zijn ^FRIEZENVEEN} i.jjn verkrijgbaar by te NIEUWE NIEDORP. aangeboden van particulier. Ronte min stens 4 procent. Bedragen beneden 1000 guldon niet botchikbaar. Brieven fr. bureau van dit blad, onder lett. P. H. gebrand volgens f^yrieem Prof. LIEBIG, is te 81. MAARTENSBRUG verkrijgbaar bij DADELIJK GEVRAAGD; bij G. A. B R O E D E R 8 Z, Veldlust, Koegras. TE KOOP voor afbraak bij J. DIJKMAN, Terdiek, gcm. Nieuwe Niedorp. GEVRAAGD bij G. GROOTES, Haringhuizen. ER WORDT GEVRAAGD om ter- stond in dienst te treden P. G., bij P. BRAK, Verlaat bij Oude Niedorp. Gevraagd; tegen 1 Juli, aan de Kaasfabriek „Trio", Belkmerweg, Z.-Zijpe. Aanmelden voor 15 Juni bij den Directeur C. Gutker. is te WINKEL verkrijgbaar bij einde Mei of begin Juni BESCHIK BAAR voor bslegging als le Hypotheek, ook gedeeltelijk, maar niet beneden f 1000.— Rente 4 h 4!/4 procent. Zij die geld bonoodigd zijn zenden brieven franco aan het bureau van dit blad. GEVRAAGD, bij F. S. VAN DE VELDE te Valkoog. Gevraagd 't liefst kunnende melken, bij J. DE BOER Jbz., Kleiweg, A.-Paulowna. TE HUUR: een vrij en gerieflijk bij Jn. GROOT Tz., Molenstraat 6, Schagen. oud 7 jaar. Te bevragen bij A. SCHENK, Nieuwe weg, Anna Paulowna. a Een mooi gebouwde snelle Ameri- kaansche draver, vos bles. Dekgeld f 15.a contant, niet drachtig zijnde, f 5.terug, OUDESLUIS, nabij Keinemerbrug. Laan 68.

Schager Courant | 1909 | | pagina 3