Zaterdag 5 Juni 1909. 53ste Jaargang. No. 4514. Bureau SCHAGEN, ELsuisïs £1 4. Uitgevers s TRAPMAN Co, EERSTE BLAD. INGEZONDEN." Burgerlijke Stand. Bmnenlandscfc Nieuws, Alimti Nitiis- Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bü inzending tot 's morgens 9 ure. worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Inlerc. Teleplioon No. 2». Prjjs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit drie bladen Geachte Redactie, Naar aanleiding van de vele dingen die mij in dezen tijd ter oore komen, verzoek ik u beleefd een plaatsje voor deze enkele regelen in uw courant, om langs dezen weg, zoover ik daartoe in staat ben, te antwoorden op hetgeen ik zooal hoor. Vele onzer plaatsgenooten zijn er die persoonlijk iets tegen den heer Raat schijnen te hebben; maar vraagt men wat dat dan toch wel is, dan zijn het meestal onder geschikte hoedanigheden van den heer Raat, die hun niet bevallen. Maar dat zijn eigenschappen, die den heer Raat als raadslid eer ten goede zullen komen, dan dat zij zullen schaden. En dan nietwaar, wie ie er volmaakt? Maar allen zijn het er over eens, dat men, wat ijver eri toewijding voor de belangen en wel vaart van onze plaats betreft, tevergeefs naar een meer geschikt persoon zou kunnen zoeken. Welnu kiezers, om deze laatste eigenschappen heb ben wij immers een raadslid te kiezen? Onthoudt aan zoo iemand nooit uw steun om meer ondergeschikte zaken of verschillen van meening. Verder zijn er enkelen die mij zeggen, dat het niet meer dan billijk is dat ook de Katholieken een ver tegenwoordiger in den Raad hebben. Ik ben het met die menschen volkomen eens, en hoop daarvan te gelegener tijd bewijs te kunnen geven, Maar thans nu de gelegenheid zich voordoet, een man in den Raad te kunnen brengen, van wien wij zeker weten, dat hij zich zal inspannen voor den bloei onzer plaats, van alles wat ons marktwezen kan bevorderen, kortom voor alles wat onze gemeente ten nutte kan zijn, zooals men dat van zijn tegencandidaat niet kan ver wachten, nu kan ik niet anders, dan u met warmte aanbevelen den heer P. RAAT Dz. Hoogachtend, J. ROTGANS. Schagen, 4 Juni 1909. Gemeente WARMENHUIZEN. Ingeschreven gedurende Mei 1909. Geboren: Nicolaas Johannes, zoon van Meindert Dekker en Guurtje Kager. Cornelia Ietje Bauwina, dochter van Pieter Hoekstra en Baukje van Popta. Johanna, dochter van Willebrordus Goudsblom en Aafje Bakker. Maria Catharina, dochter van Pieter Groot en Catharina de Boer. Gerbrand, zoon van Gerbrand Stet en Leentje Bakker. Grietje, dochter van Cornelis Glas en Jannetje Leijen. Maria, dochter van Johannes Groot en Dieuwertje Vlugt. Ondertrouwd: Kasper Sickler, 31 jaar, wonende te Oosterbeek en Anna Wagenaar, 21 jaar, wonende te Warmenhuizen. Zeger Gerrit van der Toom, 27 jaar, wonende te Zuidscharwoude en Neeltje Pie, 24 jaar, wonende te Warmenhuizen. Jan Paarlberg, 37 jaar en Maria Frans, 23 jaar, beiden wonende te Warmenhuizen. Jan Barsingerhorn Jz., 21 jaar, en Grietje Kuiper, 20 jaar, beiden wonende te Warmen- kuizen. Gehuwd: Pieter van der Molen, Weduwnaar van Guurtje Wiering, oud 33 jaar en Willemijntje de Ruijter, 30 jaar, beiden wonende te Warmenhuizen. Johannes Schrijver, 26 jaar, wonende te Zuidschar woude en Cornelia Berkhout, 23 jaar, wonende te Warmenhuizen. Kasper Sickler, 31 jaar, wonende te Oosterbeek en Anna Wagenaar, 21 jaar, wonende te Warmenhuizen. Overleden: Aafje Wognum, 55 jr., echtgenoote van Klaas Vlam. Dirk Smit, 29 jaar, zoon van Dirk Smit en Maartje Kooi. Gemeente BROEK OP LANGENDIJK. Geboren: Jan, zoon van Jan Kostelijk en Antje Wit Cornelis, zoon van Jacob Glas en Hilletje v. d. Molen. Johannes Herman, zoon van Johannes Mulder en Hermina Jacoba van Dieren. Gehuwd: Willem Doekes en Teetje Blom. Corns. Wagenaar en Geertje Catha. Houtkooper. Jan Koe dijk en Maria de Niet. Jan de Ruiter en Guurtje de Jongh. Jan de Graaff en Trijntje Madderom. Overleden: Pieter Schrijver Jbz., 1 jaar. Petrus Gemser, 66 jaar, echtgen. van Gartje Oosterman. Maartje Glas Jbdr., 5 jaar. Simon Dirkmaat, 80 jaar, wedn. van Grietje Jonker. Gemeente OUDE NIEDORP. Geboren: 3 Mei. Bernardus, zoon van Arien Ruiter eu Antje Bakker. 6 Mei. Hendrikus, zoon van Petrus Veldman en Trijntje Wit. i Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: 3 Mei. Pieter Nieuwboer en Sijtje Blankendaal. 3 Mei. Simon Hoedjes en Neeltje Blan- J kendaal. 14 Mei. Antonius Bos en Elizabeth Beem- sterboer. Overleden; Geene. Gemeente NOORDSCHARWOUDE. Geboren: Catharina Cornelia, d. v. Willem Kraak man en Guurtje Kos. Petrus Bartholomeus. z. v. il- lem Bakker en Margaretha Zuidam. Cornelia Johanna, d. v. Nicolaas Schuit en Geertruida Vlugt. Simon Adri- anus, z. v. Gerardus .Wilhelmus Meiten en Maartje Hijper. Ondertrouwd: IJsbrand Spanjaard en Klaasje Rol. Simon Wesler en Catharina Becmstcrboer. Simon Kui- Per en Aaltje Kliffen. Getrouwd: Jan Leegwater en Maartje BartonIJs brand Spanjaard en Klaasje Rol; Simon Wesleren Catharina Beemsterboer. Simon Kuiper en Aaltje Klif fen. OverledenJacob Pieter Sehager, oud 15 jaren. Pie- terlje Blom, wed. Dirk Hoff, oud 65 jaren. Aafje Gun- der, wed. Aris Bouwens, oud 71 jaren, wonende te Oterlcek Gemeente OUDKARSPEL. Ingeschreven gedurende de maand Mei 1'JOi). GeborenAaftje, d. v. Pieter Gorter en Cornelia van Lxtcr. Bertha, d. v. Pieter Kuilbocr en Antje van '-hepen. Gehuwd: Broer Zeeman en Anna de Vet. Cornelis de Vet en Grietje Nes. Johau Oom en Trijntje Piers. Cornelis Koeman en Jannetje Hopman. Overleden: Jansje Zut, oud 63 jaren, weduwe van Gerrit Oudhuis. Gemeente NIEUWE NIEDORP. Ingeschreven gedurende de maand Mei 1909. Geboren: Dieuwertje Elizabeth, d. v. G. Gaaijaard cn T. Vis. Trijntje, d. v. J. Kooij en N. Bakker. Leentje ,d. v. .1. Tesselaar en T. Scheper. Cornelis Ger rit, z. v. J. Harten cn T. Berkhout. Gehuwd: Hendrik Rezfelman cn Meinoutje Smit van Hoogwoud. Sijvert de Loeuw van Oudkarspel eu Crrielje Strijhis alhier. Pieter Silver van Hoogwoud en Grietje Wit alhier. Arie Zeeman alhier en Bregje Eijsscn al hier, onlangs te Roemster. Gerardus Groen van Oude Niedorp cn Cornelia Maria de Wit alhier. Pieter Toereppel te Snoek en Elizabeth Tuinman alhier. Overleden: Neeltje Langereis, wod. J. Hauwert, 85 jaar. Aafje Brands, wed. J. Olie, 80 jaar. Gemeente WINKEL. Ingeschreven gedurende de maand Mei 1909. Bevallen E- Koster—Boerman, z. OndertrouwdGeene. Gehuwd: J. Groet, 25 jaar en A. Leijen, 20 jaar. P. Meuleveuld 20 jaar en M. van Baaren, 24 jaar. A. Droog, 22 jaar en A. Wurkum, 20 jaar. D. Kuiper 25 jaar en T. Leijen, 18 jaar. Overleden: Pieter Fioor, 7 jaar. Hendrik Boerman, wedn. 74 jaar. Jan Tuinman, wedn., 77 jaar. DE TUINBOUW ONDERLINGE. Donderdag 3 Juni werd ten lokale van den heer S. Brommer te Dirkshorn namens de afdeelingen St. Maarten en Harenkarspel van de T. en H.-V. Lan- gedijk en O. eene vergadering belegd, waarin dooi den heer S. Zeeman van Zuidscharwoude namens de Directie der Tuinbouw-Onderlinge, de verzekering tegen ongevallen zou worden toegelicht. Door bijzon dere omstandigheden was slechts een veertigtal leden opgekomen, wat te betreuren was, daar slechts wei nig leden op de hoogte zijn van het doel dei- onder linge verzekering. De heer J. Burger, voorzitter der afdeeling Haren karspel, opende de vergadering, heette den heer Zee man welkom en gaf dezen het woord om het een en ander uit een te zetten. Spreker wees allereerst op het doel, n.I. om het personeel, werkzaam in den tuinbouw, te verzekeren tegen ongevallen, in en door het bedrijf ontstaan. Om dit te kunnen doen zonder een te zwaren last te leggen op de schouders der werkgevers, en toch te maken dat de werklieden, hij ongevallen niet af hankelijk zouden zijn van burgerlijke of kerkelijke liefdadigheidsinstellingen, achtte spreker de organisa tie der Tuinbouw-Onderlinge het meest gewenschte mid del op het oogenblik. Deze organisatie in het leven geroepen door den Nederlandschen Tuinbouwraad, zal" door onderlinge sa menwerking der werkgevers kunnen hereiken, dat de verzekerde werklieden in den tuinbouw op dezelfde wijze schadeloos worden gesteld, als zij, die bij de industrie-Ongevallenwet dit reeds zijn, maar hier zal getracht worden te voorkomen, dat een ambtenaren- schaar, met noodzakelijkerwijze vaste traktementen, de onkosten te hoog maken en daardoor de te betalen premie te zwaar zou vallen voor vele werkgevers, die vaak genoeg hard moeten werken om zelf het hoofd boven water te houden. De vrees dat de Ongevallenwet voor "den Landbouw, in 1905 door minister Veegens ingediend en door op volgende ministers overgenomen, te duur zal zijn, heeft zijn oorzaak hierin, dat deze geschoeid is op Duitsche landbouwtoestanden, met zijn vele paarden en ma chinerie. Het gevolg van dit stelsel, is, dat de te betalen loon- preniie f 3 per f 100 loon bedraagt en nu is 't wel' mo gelijk dat hij indiening dier wet door de leden der Tweede Kamer, die premie wordt verlaagd, maar toch is er veel kans, dat er toch nog wel f 2 per f 100 loon zal moeten worden betaald. Spreker vraagt: als wij tuinbouwers de overtuiging hebben dat f 0.75 voldoende zal' zijn, zou het dan niet dwaas zijn ons niet vrijwillig te verzekeren in een onderlinge organisatie? Als de Tuinbouwers gelijk hebben dat er zoo wei nig ongevallen voorkomen in hun bedrijf als algemeen wordt beweerd, zal f 0.75 zelfs nog blijken een te hooge premie te zijn. Het reglement schrijft het stelsel voor van f 0.50 tot f 1.maar voorloopig is het doel gemiddeld 75 cent te heffen. Het is echter geen premie die niet verhoogd of verlaagd kan worden, blijken er meer on gevallen te zijn dan verwacht wordt, dan kan de premie verhoogd moeten worden, is dit niet het geval, dun hebben de leden het recht voor te stellen de te veel betaalde gelden in een reserve-kas te storten, voor mo gelijke ongunstige jaren ,of het terug te ontvangen. De te betalen premie is een voorschot-premie welke wordt geheven van het loon dat een vorig jaar is uit betaald, daar men in het loopende jaar nog niet kan weten hoeveel loon nog belaald zal worden. Blijkt dan, dat er te veel of te weinig is betaald, dan wordt dit weer verrekend op het einde van het jaar. Dit wordt gemakkelijk gemaakt door loonlijsten of hoekjes, welke door de Directie aan de leden tvor- den verstrekt. Spreker wijst er op, dat wij niet meer in den tijd leven, dat de werkgevers hun personeel kunnen ge bruiken zoolang zij gezond zijn cn het hun vrij zou staan de menschen bij ongevallen, in hun dienst verkregen, over te geven aan de openbare liefdadigheid, of waar deze te kort schiet, aan armoede en ellende. Hot beslaan der Ongevallenwet is het beste bewijs, dat ook de wetgever doordrongen is van het recht des arbeiders, niet op een aalmoes hij ongeval', maar op schadevergoeding. lood, dat deze wetten den werk- aarvan te zwaar maken. WeLnu, zegt spreker", "is 't dan nu, om te toonen -dat het u ernst is om aan die dure wetten te ontkomen door een regeling te maken, die den wet- gevfer tot leidraad kan zijn, daar het niet opzettelijk is indien die wetten le hooge premie's olschen, maar door onvoldoende practischc kennis der toestajiden in het tuinbouwbedrijf. Wat uit den aard der zaak ook niet mogelijk is daar het geen vakmenschea zijn die met de toestanden van het bedrijf op de hoogte zijn. Spreker wijst er op, dat er velen zijn die nu bij voorkomende ongevallen aan hun personeel, bij de bestaande premie van ziekenkassen, het loon aanvul- Alleen is het niet gever het uitvoeren I aan u, tuinbouwers ten en meent duL zelfs hij kleine ongevallen, al spoe dig op f 1000 loon f 7.50 per jaar (zooals de premie hu .de onderlinge verzekering voorloopig is) aan hen weidt geschonken ter tegemoetkoming. Dit is iets wat me over het hoofd mag worden gezien. Welnu, zegt spreker, voor die f 7.50 per f 1000 loon ziji; twee volwassen menschen verzekerd tegen onge vallen, hij gehoele invaliditeit 70 p.Ct. van hun loon te ontvangen, dat kan een werkgever hun zonder onder linge verzekering niet geven.. Maar niet alleen de getroffene zelve, ook als de dood het gevolg is van het ongeval, wordt aan de weduwe of andere rechthebbenden, ouders en kinde ren, een vergoeding toegekend, zonder de premie hoo- ger te doen zijn. De weduwe onlvangt 30 p.Ct., kin deren tot 16 jaar 15 p.Ct. Het mag dan ook niet alleen vrees voor een dure wet zijn, die de tuinbouwers noopt tot aansluiting hij de Tuinbouw-Onderlinge, naastenliefde, de plicht om hen die voor ons en vooral in deze s heken met ons, naast ons werken, moet ons drijven onze arbeiders en hunne naasLbestaanden te behoeden voor armoede. Dat is mogelijk door onderlinge samenwerking en uit te voeren door ons zeiven, daar behalve admini- nistratie en toezicht, alles door ons zeiven wordt be stuurd en geregeld, door plaatselijke commissies, uit de leden zeiven gekozen en op hun voordracht dooi de Commissie van toezicht benoemd. Deze commissie waarvan in elke gemeente in tuinhouweentra's een ver tegenwoordiger is, heeft de regeling der- voorkomende ongevallen. bij ongevallen die van korten duur zijn, bepaalt zij de te betalen premie, zorgt voor geneeskundige liulp enz. Aan het hoofd staat een dagelijksch bestuur cn de verschillende commisssiën, zooals in onzen omtrek zulten .worden opgericht, staan onder toezicht van een vertegenwoordiger der Directie en zeven leden der z.g.n. commissie van toezicht. Het plan bestaat benoorden Alkmaar drie dergelijke plaatselijke commissies te vormen, waarvan de zetel van hot dagelijksch bestuur in het oenhum zal ge vestigd zijn en wet één te Schagen en omstreken, één te Grootebroek en omstreken en één te Langedijk en omstreken. Bij eventueele geschillen tusschen werkgevers-leden, werklieden die ongevallen krijgen of andere geschil len zal door scheidslieden uitspraak worden gedaan. Deze scheidslieden worden benoemd door het cen- hnal-hestuur van den Ned. Tuinbouwraad. Dit cen- traalbestuur heeft van de Tuinbouw-Onderlinge de op perste leiding, daar de Onderlinge een onderdeel is van den Nederlandschen Tuinbouwraad. Maar niet alleen is de organisatie een middel het risico tegen ongevallen die thans nog buiten wettelijke regeling staan, gemakkelijk le maken, de gevolgen van Ongevallen volgens de Arbeidswet, in werking ge treden den 1 Februari 1909, worden ook overgenomen door de Tuinbouw-Onderlinge. Volgens art. 1638 X van het B. W. is de werkgever aansprakelijk voor de volle schade indien een arbei der een ongeval treft, ontstaande door slechte inrich ting of slecht onderhoud van lokalen, werktuigen of gereedschappen van den werkgever. Ook deze rjsico wordt door de Tuinbouw-Onderlinge overgenomen. Na de pauze werden den spreker verschillende vra gen gesteld, o.a. welk verschil er bestond tusschen de Arbeidswet en do komende Ongevallenwet. Spreker ant woordt dat de Arbeidswet den werkman alteen recht geeft op schadevergoeding als dei werkgever schuld heeft aan het ongeval, terwijl de Ongevallenwet, schade toekent voor ongevallen ook huiten de schuld des werk gevers ontstaan. Alléén wordt geen schadevergoeding gegeven als er schuld bestaat hij den werkman door dronkenschap of grove onvoorzichtigheid. Op een vraag wanneer de uitkeering ingaat, ant woordt spreker, dat dit na tien dagen geschiedt. Dit werd noodig geacht omdat kleine ongevallen binnen tien dagen genezende of weinig beduidende, toch veel administratiekosten na zich slepen. Verder over los personeel, eigen kinderen, enz., ant woordt spreker dat het loon van los-personeel gelijk gesteld wordt met dat wat plaatselijk gebruik is voor vast personeel, dat eigen kinderen worden verzekerd op den maatstaf van personeel van denzelfden leeftijd, dat particuliere schadeloosstelling uit plaatselijke ziekenkas- sen niet in mindering wordt gebracht van de uitkeering der Tuinbouw-Onderlinge, daar de eerste sleehls tij delijk wordt uitgekeerd cn de premie door hen zeiven wordt betaald en alleen hij geheele invaliditeit de getrof fene enkele weken meer zou ontvangen dan zijn toon. I Hierna werd liet aanvraag-formulicr toegelicht en op I verzoek wenken gegeven op welke wijze de loden het gemakkelijkst waren le bereiken. Spreker raadt aan een groote tijdelijke commissie i ie benoemen uit de leden, die door verdeeling der leden in groepjes slechts weinig personen behoefden te bezoeken om de aanvraag-formulieren voor het lid maatschap le laten invullen. Na er op gewezen te hebben dat elk deze aanvragen zeiven moet onderteekenen, eindigt spreker, ontvangt den dank der vergadering hij monde van den voor zitter, die tegen 11 uur de vergadering sluit. Wieriugen. Door den heer S. Snooij Wz. te Stroe is een prach tige blauw gestippelde postduif gevangen. Om den linkerpoot droeg zij een dubbele geel elas tieken band waarop aan de buitenzij 97. P. en aan de binnenzij 6970 stond. Binnen in den rechtervleu gel stond een blauw monogram P. V. W. iRozenstraat 117. A. R. L. K. E. D. S., verder nog een blauw cijfer 6 en een rood cijfer 8, terwijl binnen in den linkervleugel een blauw stempel stond voorstellende eén paard met cijfer 3 er voor en ook nog in blauwe cijfers 12. Oude Niedorp. De Protestantsche Kiesvereeniging alhier zal Maan dagavond ten 7 ure in het lokaal van den heer A. Mijts eene vergadering houden, waarin zal worden besloten welke candidaat voor de Tweede Kamer zal worden gesteund, de heer Jhr. Mr. P. van Foreest, of de heer F. C. J. Netscher. Hoogwoud. Woensdag den 9 Juni a.s. zien de kinderen uit de hoogste klassen der vier O. L. scholen alhier een aardig uitstapje tegemoet, want ze zullen een bezoek brengen aan den Helder, alwaar dan bezichtigd zul len worden het wachtschip, de Landswerf enz. De kinderen der R.-K. bijzondere lagere school alhier zullen aan dit feest niet deelnemen. WAARD EN GROET. Uitslag der aanbesteding van de levering van 400 M.3 grint, franco wal in de haven te Kolhorn, voor den polder Waard en Groet. Inschrijvers: Arn. J. de Bok, Nijmegen f2.24; Venn Bouwstoffen voorheen P. Messelaar, Alkmaar f2.14; Van Koppenhagen en Co., te Utrecht f 2.0 3; J. Jong kind, Wieringen f 1.98 en Grint Maatsch. Rotterdam f 1.87 per M.3 OMZET BETAALKANTOREN. Aan de betaalkantoren te Broek op Langendijk en Noordscharwoude werd van Sept. 1908 tot en met Maart van dit jaar omgezet voor een bedrag groot f 1.297.565.82. Anna Paulowna.. Donderdag 3 Juni hield de regelings-commissie vooi het te houden Prinsesse-feest te Anna Paulowna een vergadering in het lokaal van den heer G. J. Volder onder presidium van den heer K. F. Ehrmann. Mede gedeeld werd dat de heer C. Wijdenes Spaans zich de benoeming tot eere-voorzitter had laten welgevallen. In plaats van 15 Juni zou het feest op Woensdag 16 Juni Worden gehouden en aanvangen met een kin derfeest onder leiding van het personeel der scholen en wel hoofdzakelijk in het kerkgebouw, daartoe van bevoegde zijde welwillend afgestaan. Medewerking was verkregen geworden van de Gymnastiek- en Zangvereenigingen. Tot commissieleden voor den te houden optocht werden gekozen de heeren: G. W. Waiboer, C. List, J. Geerligs, Jm. Blaauboer, Jn. Blaauboer, A. Langereis, A. de Graaf en P. Kaan Dz. Zij, die aan dien optocht willen deelnemen, moeten zich zoo spoedig mogelijk bij een dier heeren aanmel den, terwijl degenen, die tot het vormen van een rui terstoet willen medewerken, zich behooren te wenden tot den heer G. W. Waiboer, die hen nader zou in lichten. Tot leden der versierings-commissie werden gekozen de heeren: H. K. Koster, P. List, J. H. ter Burg, Jb. Stammes en H. Kaan. Wie aan den wed strijd in versiering van gevels, wegen of fietsen wen- schen deel te nemen, kunnen zicli om inlichtingen en hulp tot genoemde heeren wenden. Voorz. sprak den wensch uit, dat de inwoners aan dezen wedstrijd waarvoor prijzen werden uitgeloofd en grondstoffen tegen den kostenden prijs bij de Commissie verkrijg baar zouden worden gesteld, in ruime mate zouden deelnemen, opdat het dorp dien dag een recht feeste lijk aanzien moge hebben. Tot leden der commissie voor de volksspelen werden gekozen de heeren M. Iluiberts. G. Brands, R. Blankevoort, J. Krouwel, H. Jonker, R. Dekker en C. Neuvel. In het programma zal hiervan later worden gewag gemaakt. Voor ter rein werd aangewezen de weide achter de woning van den heer G. J. Volder, door dezen daartoe wel willend afgestaan. De lijsten der dames-collectanten waren op éen na ingekomen en een woord van hulde mag hier zeker aan haar adres niet achterwege blijven. Zij hebben het werk gauw en goed gedaan. Bij de rondvraag werden nog enkele ondergeschikte zaken te berde ge bracht, waarna de voorzitter de vergadering sloot. St. Maartensbrug. Ook tè St. Maartensbrug en St. Maartensvlotbrug heeft de storm van Dinsdagnacht veel schade veroor zaakt. Niet minder dan drie watermolens zijn omvergewaaid. Voorts hebben verschillende huizen en hoornen liet ge ducht moeten ontgelden. Als bewijs hoe vreeselijk de storm heeft gewoed kan zeker wel dienen, dat een gedeelte muur, van een nieuw gebouwd huisje, to taal is weggeslagen en een boom met wortels en 'al uit den grond werd gerukt. St. Maartensbrug. Aan het hulppostkantoor alhier werden gedurende de maand Mei behandeld 77 inlagen in de Rijkspostspaar bank tot een bedrag van f 1358.46. Oude Niedorp. Als een zeldzaamheid kan worden gemeld, dat door den visscher C. Witsmeer alhier, in het water van de Niedorper Kogge, in een fuik een schildpad is gevan gen. Het beest was ongeveer 20 c.M. lang. Wieriiigeruaard. Donderdagavond hield de heer Fr. Netscher een politieke rede alhier voor een flink opgekomen pu bliek. In hoofdzaak werden dezelfde punten besproken en op gelijke wijze als Dinsdag te Barsingerhorn ge schiedde, en waarvan in het laatste nummer van dit blad een verslag gegeven is In dit verslag is echter niet genoemd de droogma king der Zuiderzee, wat hier zij 't ook kortelijk bovendien besproken werd. Spreker zeide daar over: ,,lk beschouw het Zuiderzee-vraagstuk niet alleen als van nationaal belang, maar ook van het aller hoogste belang voor het district Alkmaar. Ik ben dan ook een overtuigd voorstander van de drooglegging. Maar ik zou daarbij wenschen, dat de Regeering dan maatregelen neemt, om te voorkomen dat de beste stukken drooggelegden grond in handen komen van enkele reeds machtige en rijke personen, maar dat de kleine man, de kleine boer gelegenheid krijgt er ook stukken van te bekomen. Het klein-grondbezit moet er door aangemoedigd worden. De Regeering dient 't den kleinen boer mogelijk te maken er ook bezit te krijgen door o. m. gemakkelijke en liberale koopvoprwaarden, betaling op langen termijn toe te staan, tegen lage rente geld voor hypotheek beschik baar te stellen, opdat hij niet naar dure hypotheek banken behoeft te gaan. De drooglegging der Zuider zee dient te strekken om ook den stand van kleine boeren aan goeden grond te helpen en dezen er wat bovenop te brengen. Aan de visschers, die schade lijden, moet het Rijk ook schadeloosstelling geven. Nadat spr. zijn rede geëindigd had en de voorzitter, de heer H. Limpers, gelegenheid gaf vragen te stel len of te debatteeren, werd door een paar vergader den een vraag tot spr. gericht. Eerst werd gevraagd, of de punten, die achtereenvolgens op het biljet voor deze vergadering zijn genoemd algemeen kiesrecht, staatspensionneering en wettelijk geregelden tienuren- werkdag in dezelfde orde naar sprekers oordeel in de Kamer zouden behandeld worden. De heer Netscher antwoordde hierop, dat dit moei lijk te zeggen was. Als b.v. staatspensionneering aan de orde kwam, diende eerst een wet te worden ge maakt, die voor het benoodigde geld daarvoor zorgde; de regeling zou echter van omstandigheden afhangen. De tweede vraag was om eenige inlichting betref-

Schager Courant | 1909 | | pagina 1