Tweede KamerverMezingen. Nieuwe Abonné's Frans Netscher Frans Netscher Gij zult niet dienen een anderen God! INGEZONDEN. Binnenlandse!} Nieuws. Dinsdag 8 Juni 1909. 53sle Jaargang. No. 451 5. Uü^evers z TSWfèPSSSAffa Go, op dit blad heden af tot courant ontvangen van 1 Juli a.s. de gratis. Op den avond van den Stemmingsdag, Vrijdag a.s., zal aan ons Bureau, Laan D 4, de uitslag bekend gemaakt worden van alle districten. Wij hebben maatregelen genomen, dat wij van het geheele land den volledigen uit slag kunnen publiceeren. Voor de belangstellenden worden de telegrammen buiten aangeplakt. DE UITGEVERS. Nieuws- mi Aimttmit- LiiiliiTllii gggsasramri.Pffgy Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau SCtSAGEiW* Laan O 4. Interc. Telephoon No. 20. Pry's per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 tegels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit een blad Aan de leden van den Bond voor Staats- pensionneering in het kiesdistrict Alkmaar. De hond voor Staatspensionneering, die onder zijn leden aanhangers telt van alle partijen en alle rich tingen, kan en mag, uit den aard der zaak, zich niet dan met de uiterste omzichtigheid op politiek terrein begeven; van daar dan ook dat, alhoewel zich vol komen bewust van hoe groot belang het is welke per sonen in de komende vierjarige wetgevende periode naar de 2e Kamer zullen worden afgevaardigd, de Bond nochtans zich in deze verkiezingscampagne er toe heeft bepaald slechts zijn leden op te wekken en op het hart te drukken alleen die candidaten te steunen die zich onomwonden en zonder voorbehoud hebben verklaard voor Staatspensionneering zonder premiebetaling, zonder evenwel in districten waar 2 of meer candidaten zijn die met den eisch van den Bond sympathiseeren, ook verder maar eenige vinger wijzing te geven. Dit standpunt van den Bond is m. i. volkomen «orrect, doch zal misschien in menig district ten ge volge hebben dat voorstanders der Staatspensionnee ring, door te stemmen op verschillende candidaten, do 'verkiezing van een tegenstander in de hand zul len werken, zooals ik u uit het onderstaande zal trachten aan te toonen. In ons district, het district Alkmaar, zijn bij deze verkiezing voor leden van de 2e Kamer candidaat gesteld de volgende heeren: Jhr. P. van Foreest, Oud-Liberaal, Glinderman, Anti-revolutionnair, Van Kuljkhof, Sociaal-Democraat, Frans Netscher, Vrijzinnig-Democraat. Een ieder die eenigszins op de hoogte is van den huidigen toestand zal weten dat er voor ons, voor standers van Staatspensionneering zooals de Bond die beoogt, noch van den heer Van Foreest, noch van den heer Glinderman iets te verwachten is en kan daarom, voor ieder die warm gevoelt voor het stre ven van den Bond en voor het schoone ideaal „Nie mand meer oud en arm", de keuze slechts gaan tus- schen de heeren Netscher en Van Kuijkhof; Net scher, die als hoofdbestuurder van den Bond voor Staatspensionneering voor ons geen verdere aanbeve ling noodig heeft en Van Kuijkhof, die, als sociaal democraat, ook is voor staatspensionneering zonder premiebetaling. Toch meen ik dat ook de keuze tusschen deze twee candidaten, voor ieder die ernstig nadenkt, niet moei lijk kan zijn; afgescheiden van elke voorliefde uit politiek of ander oogpunt voor den éen of den ander; afgescheiden van de overweging dat de éen is hoofd bestuurder van den Bond en de ander misschien niet eens lid, meen Jk niettemin dat ieder die wil dienen de schoone, de heerlijke zaak van onzen Bond, tot geen ander besluit kan komen dan zijn stem uit te brengen op en wel uit de volgende overweging: "e uitslag van de stemming op 11 Juni a.s., ge zien den uitslag van vorige stemmingen, zal in ons eistrict bijna zeker zijn een herstemming tusschen den r«chtschen candidaat Glinderman en éen van de link- B°be candidaten; ieder nu, die met de verhoudingen ons district bekend is, zal het met mij eens zijn, ^at, met of zonder den steun van de voorstanders ^ai1 Staatspensionneering, de candidaat der sociaal- "Miiocraten het toch niet tot herstemming brengt, c*°ch dat het of Netscher of Van Foreest zal zijn ai1 zal het er slechts van afhangen wie van deze beiden de meeste stemmen haalt. Elke stem, uitgebracht op den heer Van Kuijkhof m plaats van op den heer Netscher, heeft dus slechts denkbeeldige waarde; slechts waarde als tel-stem v°or de S. D. A. P., terwijl de kans om in her stemming te komen voor Van Foreest er door wordt vergroot; de kans van Netscher echter verkleind wordt; EN MEN DUS DAARDOOR HET TEGEN- OVERGESTELDE BEREIKT van hetgeen men be oogt. En daarom gij allen, leden van den Bond voor I Staatspensionneering en gij die sympathiseert met zijn streven: opheffen van de ouderdomsellende, twij- feit geen oogenblik doch stemt als éen man Vrijdag a.s. den heer die vurige propagandist voor de schoone beginselen van onzen Bond. d. V. De verslaggever van de N. R. Ct., die de redevoe ring van dr. Kuyper te Dordrecht bijwoonde, komt er nog eens op terug in hetzelfde blad. Hij noemt het „een triomf van wat-ben-je me" en slaakt de ver zuchting: „Hoe menig vorst zou den van God gege- ven leider hebben benijd!" 't Begon al dadelijk bij zijn aankomst aan het sta tion. Onze Koningin zou bij Haar bezoek aan de Mer- westad niet met zooveel onderdanigen eerbied door den burgemeester worden begroet, als dr. Kuyper gisteravond door zijn gastheer. Blootshoofds, diep-buigend schreed hij naar de coupé -eerste klasse, waar de leider der anti-revolu- tionnaire partij uitsteeg. Nauwelijks werd de groote man zichtbaar, of de vele tientallen personen, die zich op het perron hadden verzameld ter begroeting van den gevierden candidaat, negen ootmoediglijk. Dr. Kuyper treedt te voorschijn, minzaam buigend, nu rechts dan links. Met deftig-afgemeten passen gaat hij door de haag van bewonderaars, luide hoera's erkentelijk in ontvangst nemend. Buiten het station bij het rijtuig, dat de candidaat zai bestijgen, weer een enthousiaste begroeting van den beroemden generaal der kleine luyden. De gast heer, altijd nog in buigende houding, waagt het nog niet, den hoed op te zetten. Eerst moet dr. Kuyper gezeten zijn. Bij den tuin van Kunstmin een herhaling van de blijdschap over de komst van dr. Kuyper. Daar wa ren er, die den oud-premier nog nimmer hadden ge zien, zij trilden van zenuwachtigheid: Was dat nu dr. Kuyper? Doch het grootste moment had in de schouwburg zaal plaats. Ofschoon de voordracht eerst te acht uur een aanvang zou nemen, waren alle plaatsen in den schouwburg, de dure zoowel als de goedkoope, om half acht reeds uitverkocht en bezet. Een corps van ceremoniemeesters en hoogwaardigheidsbekle ders in de Dordtsche anti-revolutionnaire organisatie hield de stipte orde in stand en zorgde voor nauw keurige uitvoering van het vastgestelde program, 't Was plechtig. Dr. Kuyper liet zich wachten. Hij stond ook pas om 8 uur op het program. Kwart voor acht nemen de besturen der verschil lende districts-comité's en een aantal roomsche „ge zinshoofden" op het tooneel plaats. Vijf minuten vóór acht: binnenkomst van het centraal-bestuur. Dr. Kuyper blijft nog altijd verborgen. Daar neigen de wijzers van de klok naar acht. De ceremoniemeesters overtuigen zich in zenuwachtige haast, of alles in orde is, verzoeken eenigen verslag gevers hun stoel nog wat op te schuiven: het pad, dat naar het tooneel leidt en aanstonds door dr. Kuy per zal te betreden zijn, moet breeder gemaakt. Nu krijgen de zaalwachters bevel, de deuren te sluiten. 't Is muisstil in den schouwburg. Het groote mo ment is op komst... Daar openen zich plots een paar deuren: dr. Kuyper, vol eerbied begeleid door eenige hoogwaardigheidsbekleeders, vertoont zich aan het publiek. De heraut, de komst van dr. Kuyper aan kondigend, ontbrak er maar aan, en het vorstelijk ceremonieel zou volkomen geweest zijn. Terwijl uit alle hoeken der zaal een hartelijk ge juich oplaait, begeeft de held van den avond zich met hoog ernstig gelaat, met den vasten, rustigen tred van iemand, wien zulk een begroeting gansch gewoon is, naard e eereplaats, aan de bestuurstafel voor hem gereserveerd. De storm van gejuich gaat liggen, en terwijl de voorzitter den spreker van den avond inleidt, monstert dr. Kuyper zijn auditorium. Zijn oog vol schittering schijnt niets te ontgaan. Eindelijk is voor de Ir.ng wachtenden het moment suprème gekomen. Dr. Kuy per begint zijn rede, In taal, die pakt, draagt hij de acte van beschuldiging van de liberale partij voor, doet het requisitoir hooren en dan het vernietigend vonnis. Hoe de menigte aan zijn lippen hangt, merkwaar dig, merkwaardig! En als dan bij het slot de men- schenkenner Kuyper weer een van zijn toovermiddel- tjes gebruikt en de vraag stelt: „Als in dit kiesdis trict een referendum kon worden uitgeschreven over de vragen: Knielt ge met ons voor het beeld van Christus, of laat ge dit na, omdat ge niet' aan God gelooft? en als zijn diepgewortelde overtuiging uit spreekt, dat de groote meerderheid zou antwoorden: We knielen met u voor den Christus, dan is het audi torium niet langer in bedwang te houden; een zeld zaam gehoord applaus barst los. Eindelijk de apotheose. De spreker wil bewijzen, dat door het optreden van de anti-revolutionnaire partij mede de „tone" in ons land is omgegaan ten aan zien van het Oranjehuis. In 1795 was het de Marseil- laise, abah, in 1897 het Wien Neerlandsch bloed, (joch'met een afwerend gebaar met de vreemde smetten er nog bij, doch thans klinkt overal in den lande met blijde geestdrift het geliefd Oud-Wilhelmus als dit slot op ongeëvenaard meesterlijke wijze is voorgedragen, dan laait de geestdrift minuten lang hoog op... Het stuk is uit. Spreker wordt met hetzelfde ceremonieel en langs denzelfden weg, omschreven hierboven, naar de stille afzondering teruggevoerd. Maar nog is het niet genoeg. Er wacht dr. Kuyper nog een triomf. Velen zijner bewonderaars hebben zich naar het station gespoed, plaatsen zich in twee-, driedubbele rijen voor de eerste-klasse-wachtkamer en nauwelijks heeft de generaal zich weer aan het pu bliek vertoond, of voor den zooveelsten keer breekt een storm van geestdrift los. Hoeden en petten wui- ien, plechtig klinkt in de stille avondure het Da Cos' ta-lied. Dr. Kuyper betuigt zijn erkentelijkheid voor deze hartelijke huldiging, blijft aan het venster van de coupé vriendelijk ^groetend en eerst als de trein het perron verlaten heeft, nemen de hoera-salvo's een einde. De heerlijke avond is voorbij. 1 EEN VERDWENEN ABT. Men meldt uit Tilburg: Sedert een veertien dagen is de abt van het Trap pistenklooster alhier, Louis Verbruggen, geboortig uit I Heerenthals (België), uit zijn waardigheid ontzet, i In den loop der vorige week heeft hij het klooster I verlaten, zonder dat bekend is waar hij is gebleven. Naar we vernemen, moet hij in het bezit zijn van plus minus f 150.000, toebehoorende aan het klooster. HET GETUIGENDE WIJ S Men meldt uit Groningen aan de Residentiebode: j Plaats van handeling: het college van professor j Simon v. d. Aa. Er wordt getikt. Een student treedt binnen, zegt „Pardon, professo r," vliegt op zijn des stu- dents broeder af en zegt: „Wat bi..., waar heb- je die blauwe enveloppe gelaten, die op mijn bureau lag?" Groote consternatie in de collegezaal. De aangesprokene antwoordt: „Die heb ik niet," J maar de binnendringer grijpt een papier uit den j zak van den ander, roept: „Hier heb ik 't al," j maakt een buiging voor den professor en verdwijnt, j Tableau! Le professor beklaagt zich over de ordeverstoring op zijn college en vraagt den studenten, een schrif- j telijk relaas van het gebeurde te onderteekenen. Daar- in getuigen allen, dat de binnendringer zonder j eenige verontschuldi g.i.n.g handelde en een i biauwe enveloppe uit den zak zijns broeders j rukte. Uit de gespatieerde woorden blijkt, dat de feiten en de getuigenverklaring niet kloppen. Tableau? Neen, professor had daarmede juist zijn doel be reikt, want heel het relletje was vooruit afgespro ken met de handelende personen om te doen zien, hoe weinig waarde soms aan getuigenverklaringen te j hechten valt. Oude Niedorp. Zaterdagavond werd door den heer F. Netscher, candidaat voor de Tweede Kamer in het district Alk- maar, in het lokaal van den heer T. de Jong, een politieke rede gehouden, hoofdzakelijk over het alge meen kiesrecht, staatspensionneering en tienurigen werkdag. Daar de heer Netscher in verschillende om liggende plaatsen, volgens de bladen ongeveer dezelf de rede heeft gehouden, kan worden volstaan met enkel te vermelden, dat zijn rede, door een tamelijk goed opgekomen publiek, met de meeste aandacht werd gevolgd. De vergadering werd geleid door den heer Jb. Kos- i ter, bestuurslid van de kiesvereeniging te Schagen. Bij het sluiten der vergadering werd de candidaat Netscher met warmte door hem bij de kiezers aan- j bevolen. Van de gelegenheid om met den heer Netscher te i debatteeren, werd geen gebruik gemaakt. St. Maarten. Dat de heer J. K. nog al eens tot de gelukkigen kan gerekend worden in verlotingen blijkt ook nu i weer. In de verloting te Dirksland, Z.-H., werd door hem de le prijs gewonnen, zijnde een veerkaros be spannen met paard ter waarde van f 800. NIEUWE AARDAPPELEN. Vrijdagavond werd te Broek op Langendijk de eerste veiling van nieuwe aardappelen gehouden. Er werd 16 zak aangevoerd, welke werden verhan- deid van f 4.50 tot f 6.00 per zak. Vervolgens wordt I Maandag- en Donderdagmorgen gelegenheid gegeven tot veiling van wortelen. LANDVERKOOPING. Ten behoeve van de erven R. Boon te Kalverdijk, gem. Harenkarspel, werd in 34 perceelen 18.54.94 H.A. land verkocht, te zamen opbrengende f 46.404. EEN KONINKLIJKE GIFT. _Een gebrekkig ingezetene der gemeente Stoppeldijk (Z.), wiens gezin met de geboorte van een kind werd vermeerderd op denzeltden dag dat Prinses Juliana werd geboren, ontving van H. M. de Koningin f25. WEER ZIENDE GEWORDEN. Iets zeer bijzonders een wonder zouden we haast zeggen heeft zich dezer dagen voorgedaan bij een bewoner.van de Vrolikstraat te Amsterdam, den heer F. Deze heer was namelijk vier jaar geleden gevallen en dientengevolge plotseling blind geworden en tot nu toe gebleven. Dezer dagen evenwel kreeg hij een hevige neusbloeding, gevolgd door een toe val, en toen zijn bewustzijn wederkeerde, kwam hij tot de vreugdevolle ontdekking, dat zijn gezichtsver mogen was teruggekeerd. Ofschoon hij zich nog eenigszins onwel gevoelt, kan de heer F. zijn oogen weer als voorheen ge bruiken. Tel. Mr. DE MEESTER. Men meldt uit Heerenveen: De oud-minister De Meester, candidaat der libe ralen in het district Schoterland, die de laatste dagen in dat district optrad, is plotseling ongesteld gewor den (ongemak aan den voet). De nog te houden mee tings zijn afgelast. De heer De Meester is naar Den Haag vertrokken. IETS NIEUWS VOOR ONZE DUINEN. We lezen bij een paar foto's in Eigen Haard: 't Is doodeenvoudig, maar men moet 't maar be dacht hebben, zooals een handige restaurateur te St. Idesbold. En die heeft met zijn onderneming een groot suc ces bereikt en gemaakt, dat het onaanzienlijke plaatsje, eenzaam en verlaten tot nog toe, thans een rendez-vous is geworden van sportlustigen en voortdurend weerklinkt van luid gelach en pret. Onze duinen leenen zich tot een namaken van die nieuwigheid uitstekend, voor zooverre ze tenminste niet, zooals hier en daar, door brutaal en valsch prikkeldraad zijn afgesloten. De geheele inrichting bestaat uit een goed ge schaafde breede en gladde plank, die aan het begin punt op een ongeveer twee meter hooge stellage rust en voorts, geleidelijk dalend over het duin om laag gaat. Hoe langer de baan is hoe beter! Goed passende glijdplankjes die, voorzien van gleu ven, uit zich zeiven reeds met vaart omlaag schie ten kunnen, dienen den glijlustigen tot zitplaats. Zich op die plankjes neerzetten, handen en voeten in de goede richting houdende en dan met een stootje vaart te nemen en omlaag te suizen is 't werk van een oogenblik. Maar niet iedereen komt beneden. Er is namelijk een kritiek punt, ongeveer in het midden van de baan gemaakt, een bocht die dus na eenige oefening en met inachtneming van een goede houding, kan genomen worden. En daar ligt de reiziger of reizigster in een omme zientje in het zand! Groote pret boven en beneden. Gevaar is er niet bij, want het duinzand is zacht. Kinderen zijn dan ook dol op dit nieuwtje, dat wij spoedig aan onze kusten hopen te zien als een mi niatuur-nabootsing van de groote wintersport in En- gadin en veel minder gevaarlijk. Apropos van die glijplank: natuurlijk moet gezorgd worden, dat de baan steeds spiegelglad is en dat er geen kans is zich te klemmen. GEBREKKIGE BIJBELKENNIS. Naar aanleiding van d e rede van dr. Singels, in de vergadering van leeraren aan gymnasia gehouden, zond de heer G. Wegerif, instituteur te Nijmegen, een schrijven aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarin hij als noodig aangeeft: lo. Het onderwijs in de Bijbelsche geschiedenis moet een verplicht vak worden op de scholen L. O.; M. U. L. O.; Middelb. O.; en Hooger Onderwijs. 2o. De Bijbelsche geschiedenis moet een verplicht vak worden voor onderwijzersacte en voor Hoofd akte. 3o. De gang van onze maatschappij is niet tegen te houden, men is nu eenmaal in het teeken van de sport, de wedstrijden moeten gehouden worden, welnu laat de regeering deze op Zondag verbieden en voorschrijven dat op alle scholen den Zaterdag daar voor vrij gegeven moet worden, waar tegenover W,oensdag den geheelen dag school gehouden worde. 4o. Door het M. O. is in alle huisgezinnen eene groote verandering gekomen. De kinderen moeten om 8 uur op school zijn, 's morgens is er in de meeste huishoudens dus weinig of geen tijd gemeenschappe lijk te ontbijten, laat staan het een of ander voor te lezen, dat kan veranderen, indien van regeeringswege de schooltijden worden voorgeschreven (b.v. 99.50; 9.5010.40; 10.5011.35; 11.5012.20; 1.302.20 2.203.05; 3.053.40). EEN ZWERFSTER. Een oud-verpleegde in het armenhuis te Finsterwol- de (Gr.), zekere J. K., eene vrouw van ongeveer 70 jaar, verhuisde geruimen tijd geleden naar Beerta, en werd opgenomen in het gezin van een familielid aldaar. Na eenigen tijd echter werden de diensten der oude vrouw niet meer gevraagd door de familie en zij moest heengaan. Onderdak had ze echter niet en onderstand genoot ze niet, zoodat ze reeds zeer geruimen tijd rondzwerft in de gemeenten Finster wol- de en Beerta en nu hier dan daar de nachten buitens huis doorbrengt, in den afgeloopen winter ook her haaldelijk. Te Beerta zegt het Burgerlijk Armbestuur, dat de vrouw thuis behoort te Finsterwolde en het armbestuur van Finsterwolde beweert, dat zij inge zetene van Beerta is. En zoo komt er geen veran dering En nog is men tegen staatspensioen! WAT GEMEEN. Te Delft is tegen iemand geverbaliseerd, die ge doogde, dat jongens in zijn tuin eenige musschen, aan een poot, levend hadden bevestigd aan een touw, en dat tusschen boomen hadden gespannen. De beest jes, die natuurlijk fladderden, moesten op die wijze hunne makkers verjagen HET ONGEVAL BIJ DEN DOOI». Uit nader bekend geworden bijzonderheden is ge bleken, dat het kleine voorval met de koninklijke rijtuigen bij de Haagsche Willemskerk tot oorzaak liad, dat in de Paleisstraat een der huzaren, die daar geposteerd waren, zijn paard niet in de hand had, waardoor het dier terugdeinsde en tegen het rijtuig der Koningin terecht kwam met een schok, die de paarden voor het koninklijke rijtuig schichtig maakte. Tengevolge daarvan waren de dieren bij aankomst aan de kerk onrustig, zoodat zij niet zoo spoedig -als anders tot stilstaan waren te brengen en het rijtuig in aanraking brachten met de voorafgaande koets. HOE STIEKUM. In de gemeente Schoterland kreeg een bejaard man onderstand van de kerkelijke gemeente. Bij zijn dood - voor enkele dagen vond men in zijn wo ning, zorgvuldig in een kastje verborgen, een bedrag van eenige honderden guldens. De kerkelijke ge meente oordeelt, dat deze som haar toekomt en nam ze voorloopig voor een deel in bezit. De erfgenamen zijn daarmedë niet tevreden; men ging advies bij een advocaat vragen, die oordeelde, dat het kerkelijk armbestuur in dezen geen aanspraak kan maken op een deel der nalatenschap. Geeft dit college de som niet terug, dan zal het in rechten worden aangespro ken tot terugbetaling. TWEEDE KAMERVERKIEZINGEN. De „N. H. Ct." verneemt uit goede bron, dat ook te Den Helder de houding der Katholieken bepaald is. De heer Staalman zal door de Katholieken aldaar warm worden gesteund. PETTEN. Zaterdagavond sprak te Petten voor een klein publiek de heer Visser van Texel ter aanbeveling van de candidatuur De Meester. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Winkel. Onze vroegere plaatsgenoot de heer P. Dekker Dz., oud-leerling van de Rijkslandbouwwinterschool te Schagen, thans werkzaam aan de Coöp. Zuivelfabriek te Ginderich bij Wesel in Duitschland, is benoemd tot melkcontroleur te Heer-Hugowaard. Winkel. De heer Abr. Sloos herdacht Zaterdag jl. den dag, dat hij voor veertig jaren alhier als Notaris werd benoemd.

Schager Courant | 1909 | | pagina 1