Plaatselijk Nieuws. Marktheri c h t en. 't /,JI31«I. Naar wij vernemen is bij Koninklijk Besluit aan B. en W. van Zijpe machtiging verleend, de vergun ning van wijlen Mej. wed. C. A. de Wit alhier, over te schrijven op naam van haar zoon Gerrit Adam de Wit. GERIDDERD. De heer Prof. dr. B. J. Kouwer te Utrecht is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje- Nassau, de hëer Dr. G. H. Roessingh te 's-Graven- hage tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. ALS Dr. KUYPER WINT Alweer een gerucht, voor 't geval, dat rechts bij de verkiezingen wint. Dr. Kuyper zou dan minister van Binnenlandsche Zaken worden, terwijl er een nieuw ministerie voor Eeredienst en Onderwijs zou gevormd worden, met de leiding waarvan mr. Heems kerk belast zou worden. Anna Paulowna. Maandag 7 Juni trad aan de Ewijcksluis te Anna Faulowna ter verdediging der candidatuur De Meester op de heer M. Wijt. Spreker begon met er op te wijzen, van hoeveel belang de aanstaande stemming was. De candidaten konden in twee partijen gesplitst worden, de Rechtsche en de Linksche. Dit werd nader uiteengezet, waarna de heer Staalman geschetst werd, in zijn optreden van voorheen en thans. Vroeger was deze een heftig bestrijder geweest van Kuyper, thans had hij voor dezen de knie gebogen en zich geheel aan de Rechtsche partij overgegeven, waardoor de strijd niet ging tegen een Christen-Democraat, daar diens invloed heden nihil was, maar de strijd ging over Staalman heen tegen de rechtsche partij. Waar nog Christen-Democraten waren, hadden ze Staalman gesteund, doch overal had deze zich moeten terugtrek ken op den wenk der Rechtschen; anders zou hij hare hulp moeten derven in Den Helder. Hierna bleef de heer Wijt stilstaan bij de scheiding tusschen de linksche en rechtsche partijen, er op wijzende, dat de heer Fokkens, (Christelijk Historisch), een Indische specialiteit, over niets anders tot de kiezers had ge sproken dan over het aanbrengen van verbeteringen in Indië, hoofdzakelijk door er zendelingen heen te zenden. De antithese kreeg hierna eene beurt. Deze was door het verstandige optreden van het ministe rie-De Meester op den achtergrond gedrongen, maar op eene deputaten-vergadering door Kuyper weder scherp naar voren geplaatst. Duidelijk deed spreker uitkomen, welke scheiding er bestond tusschen soci aal-democraten en vrijzinnigen. De eersten vertelden graag dat zij de stuwkracht waren geweest voor democratische verbeteringen, maar spreker bewees, dat de vrijzinnigen nimmer de zweep van Troelstra noodig hadden gehad, maar steeds zelf op sociale verbeteringen uit waren geweest, voor zooverre die mogelijk en uitvoerbaar watfen geweest. Door gelei delijken vooruitgang had zich de vrijzinnige partij gekenmerkt. De voordeelen van algemeen kiesrecht werden nader uiteengezet en het was ook al weel de vrijzinnige partij, die hieraan den eersten stoot had gegeven. Grondwetsherziening moest hieraan voor afgaan. De heer Wijt bepleitte hierna de wenschelijk- heid van Staatspensionneering en wees er op hoe de heer De Meester, als financieele specialiteit, juist de man was, om daarvoor op een verstandige wijze de gelden te vinden. Verschillende stelsels van pension- neering, het Duitsche, het Denemarksche en ten slotte het Engelsche werden uitvoerig uiteengezet en aan het laatste de voorkeur gegeven. Men moest op dit gebied het bereikbare trachten te verkrijgen en vol gens De Meester was staatspensionneering uitvoerbaar Aan vrijhandel werd verreweg de voorkeur gegeven boven protectie, welke laatste alleen ten goede zou komen aan groote grondbezitters en fabrikan ten. Met cijfers, die de prijzen der levensmiddelen aangaven in Duitschland en in Nederland werd aan getoond, hoe de protectie drukte op den arbeider. De vrijzinnigen hadden den landbouw verder gebracht door verbeterd onderwijs, door het aanprijzen van middelen, waardoor de bodem meer opbracht, door ruimer afzetgebied te verkrijgen, enz. De toewijding- der landbouwers moest helpen en deze in de eerste plaats. Met cijfers werd alweder aangetoond, dat men, door in deze richting te sturen, den goeden weg was opgegaan. Ook het onderwijs kreeg eene beurt en het verderfelijke van te groote subsidiën voor scho lenbouw, door de rechtsche partij bevorderd, werd helder in het licht gesteld: men gaf veel geld en kreeg slechter onderwijs. Subsidie te geven, daarvoor liet ook de vrijzinnige partij zich wel vinden, maar dan moest ook waarborg voor goed onderwijs worden gegeven en die laatste ontbrak. Ten slotte werden de kansen besproken der verschil lende candidaten en vooral werd erop gewezen, dat de eilanden en het zuidelijk deel van het district veel gewicht, bij de stemming in de schaal legden. Als de vrijzinnigen, vooral ook buiten Den Helder, flink op kwamen, dan zou zeer zeker de zege aan dezen zijn en daartoe wekte spreker de aanwezigen op. Met daverend applaus werd sprekers rede besloten. Voor het debat gaf zich niemand op, waarna door den heer Raap met een toepasselijk woord de bijeen komst werd gesloten, de aanwezigen dankende voor hunne opkomst en den spreker voor zijne duidelijke uiteenzetting. Applaus. Ten slotte zij nog gezegd, dat de verlichting in de zaal door gasoline-lampen de gezelligheid zeer verhoogde en het ware te wenschen, dat deze verlich ting meer algemeen werd, daar walmende en slecht brandende petroleum-lampen het samenzijn in eene groote zaal niet veraangenamen. Anijsi E'aulowua. Zondagnamiddag konden de Belgische arbeiders het aan de Kleine Sluis te Anna Paulowna slecht met elkander vinden. Er ontstond onder hen een for- meele vechtpartij, die beëindigd werd, toen éen der belhamels was opgeborgen in het pas gebouwde •ar restanten-gebouwtje op het schoolplein van school no. 1. Alzoo heeft een onzer zuidelijke naburen de twij felachtige eer gehad, dit gebouwtje tot het gebruik in te wijden. Oude A'icdorin. Vergadering van de Protestantsche kiesvereeniging te Oude Niedorp, op Maandagavond jl. in het lokaal van den heer A. Mijts. Tegenwoordig 12 leden. Nadat de voorzitter de ver gadering had geopend en de notulen door den voor zitter waren gelezen, welke onveranderd werden goed gekeurd, deelde de voorzitter mede dat naar aanlei ding van de notulen, op een schrijven aan den heer Foreest of hij voor of tegen staatspensionneering wab, een antwoord was ingekomen. Dat antwoord, waarin hij nog al uitgebreid zijne meening te kennen gaf, door den secretaris voorge lezen, werd nog al verschillend door enkele leden opgevat. Na eenige discussies, werd door den voor zitter in stemming gebracht, welke candidaat bij de a.s. verkiezing gesteund zal worden. Bij de hierover gehouden stemming verkregen de heeren Netscher en Foreest een gelijk aantal stemmen. Besloten werd nu, vanwege de kiesvereeniging, geen propaganda te ma ken noch voor den een noch voor den ander en het aan de leden over te laten. Aan de orde was candi- daatstelllng voor den gemeenteraad. Door omstandig heden werd besloten deze candidaatstelling uit te stellen tot een volgende vergadering. Niets meer te verhandelen zijnde, werd de verga dering met gepaste woorden door den voorzitter ge sloten. Winkel. In de plaats van den heer Van Kuikhoff candidaat voor het lidmaatschap der 2e Kamer in het District Enk huizen trad alhier op de heer Van der Goes, van Hilversum. Deze heer, die door den heer J. Breebaart Jz. mmlit V0e0Qrg?, V deelde mede dat hij was gekomon omdat de heer Van Kuikhoff in een ander district waarin deze candidaat was gesteld, eene" rede'moest Spreker begon te zeggen dat de S.D A.P. in >t District Enkhuizen zeer zeker wel geen succes zal h°bb0" °jet de verkiezing jop 11 Juni aanstaande, doe j f didatuur Van Kuikhoff is gosteld als P™test Kapitalistisch beheer in den lande, zooals ook inandoie Districten is goschiefi. t „__ot+uon van Hij wijst er voorts op, dat de tegenPar^6" va" welke richting ook geen 'at. de tegenwoordige wanordelijke Kapitalistische maat 'TnPl»k"3lÖr„Sïaïai de Sociaal-D.inocratiecbe Arbeiderspartij een einde maken als zy de meoiderhoid in de Tweede Kamer verkrijgt Spreker behandelt daarna het programma var. de S D A Pinzake Algemeen Kiesrecht en Staatspen- S10Vann60deggebodon gelegenheid tot hot stellen van v». een werd gebruik gemaakt door den heer C. D. Colpa van Winkel, die er op wee3 dat hij niet kwam namens dé Vrijzinnige kiesvereeniging, die tot debat was nitgo- noodigd, doch voor zichzelf een paar vragen wenschte te stellen. TT Eén dier vragen was, of de heer Van der Goes cate gorisch wilde mededeelen, of de Socialistische Kamer fractie bij een voorstel vanwege de regeering zal stem men voor het verleenen van Staatspensioen, al is het dan ook eerst op zeventig-jarigen leeftijd. De heer Van der Goes antwoordde, dat de Kamer fractie alleen na geploegd overleg haar stem daaromtrent uitbrengt, doch dat hij persoonlijk van moening is, dat zij zal vóór stemmen. Voorts vroeg de heer Colpa, wat onder het begrip „arbeider" is te verstaan dit mede in verband met het Staatspensioen. De heer Van der Goes meende, dat de omschrijving hiervan moet worden overgelaten aan den wetgever. Bij dupliek werd den heer Colpa door den heer J. Breebaart Jz. toegezegd, dat zijne vraag omtrent de leeftijdsgrens bij Staatspensionneering aan den candidaat Van Kuikhoff zal worden medegedeeld en diens ant woord daarop gepubliceerd. De heer Breebaart gaf nog te kennen dat de Socialis tische Kamerfractie zich zoude verzetten tegen dwang verzekering. Wieringen. J.l. Vrijdag werd door onze ondorafdeeling der V. P. N. op de Amsterdamsche eierenveiling gemarkt 2288 eieren, waarvoor de verkregen prijzen varieerden van f 8.15 tot en met f 4,25 per 100 stuks, dus zeer goed zijn te noemen. Wieringen. Dat de geweldige hagelslag van de vorige week de te veld staande gewassen erg geteisterd heeft, moge blijken uit 't feit dat door de beu wboeren verschillende stukken graan, welke geen beschot meer opleveren konden, zy'n afgemaaid. Deze stukken worden nu opnieuw omge ploegd en bezaaid. Dat dit voor den bouwboer groote schade beteekent, behoeven we niet te zeggen. Wieringen. Naar men ons mededeelt, is de lezing van den heer Koster te Den Oever, op Zaterdag j.l. uitgeschreven door de vrijzinnige kiesveneeniging alhier, wegens ziekte des sprekers niet doorgegaan. Ondcsluis. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer D. Klees, thans onderwyz-r te Schovenhorst bij Putten, is als zoodanig benoemd te Haarlemmermeer. Oudcslnis. De heer J. M. Jansen, Directeur der Harmonieveree- niging alhier, heeft wegens drukke werkzaamheden voor genoemde functie bedankt. Het tuinconcert op Zondag 13 Juni zal nog onder zijne leiding plaats hebben. Voor onze Harmonië is dit bedanken zeer zeker te bejam meren, daar de heer Jansen altijd heeft getoond een bekwaam en ijverig Directeur te zy'n. Boschbrand geslicht Men schrijft uit Venendaal van Zondag Over de hoornen van den weg naar Kerkewyk bonk ten heden zware rookwolken in Zuid-Oostelijks richting. Men meende, dat een fabriek in brand stond, doch s[ oedig bleek, dat het de bosschen van Prattenburg waren. Op vier plaatsen te gelijk waren de bosschen vanjhr. mr. L. H. J. M. van Asch van Wyck in brand gevlogen. Eenige hectaren middengroot dennenbosch zijn een prooi der vlammen geworden. Het spreekt vanzelf dat, nu het geval zich binnan zoo'n korten tyd op zoo een verdachte wijze herhaalde, op Hemelvaartsdag was ook brand ontdekt aan kwaadwilligheid gedacht werd. Dit bleek dan ook het geval te zijn. Terwy'1 de rijkspolitie en marechaussee naar alle kanten speurden, ontmoette de tuinbaas, Wolvega, een ouden, sukkelenden bedelaar, die al spoedig bekende de bosschen op vier plaatsen in brand te hebben gesto ken. De dader, Hubertus Martinus Otten, goboren in 1838 te 's Bosch, verklaarde aan de marechaussee, meermalen in Veenhuizen opgenomen te zy'n geweest, doch nu aldaar wegens overbevolking de deur gesloten was en hy overigens geen kans meer zag om het noo- dige onderhoud op te scharrelen, had hy, noodgedwon gen, deze misdaad met opzet begaan om op die manier van de straat en onder dak te komen. De man is vermoedelijk een der landloopers, wien door de Utrecbtsche rechtbank geweigerd is opzending naar Veenhuizen. Zooals men weet, besloot die recht bank de talryke bedelaars, die trachtten onder dak te komen, alleen met gevangenis te straffen. Onbegrijpelijke vergissing. In een gezin te Hoer (Lzy'n twee kinderen, een dag na elkander, overleden- Het eerst overledene zou Vrij dag ter aarde besteld worden. Volgens gebruik brengt men ook de kinderlijkjes ter kerke, alvorens deze te bogravon. Zoo geschiedde dit ook Vrijdag. Na do ker kelijke inzegening volgde de kleine lijkstoet de baar tot op het kerkhof. Toen de grafdelver het kistje van de baar opbeurde om het in de geopende groeve te laten neerzinken, viel het hem op, dat dit bijzonder licht was, hetgeen by'hem het vermoeden wekte, dat het kistje ledig was, en waarlijk, al spoedig vernam men tot geen geringe ver bazing, dat de beide lijkjes nog in het sterfhuis lagen. Ongeveer een uur later toog dezelfde lijkstoet ander maal kerkwaarts en had vervolgens de werkelijke be grafenis plaats. (L. K.) Wierlngerwaard. Of de kermis drukker of stiller is dan de laatste jaren, zouden we niet gaarne willen beslissen, althans watden Zondag betreft. De bioscoop van Regter en De Jong van Edam kry'gt nog al bezoek: er werden dan ook aardige en belangwekkende tafereelen vertoond, die in staat zy'n echt kermisgenot te doen smaken. Bestond de kermisvreugde in hoofdzaak uit meer dergelijke ver maken, dan zou zeker wel niemand meer op afschaffing aandringen. 's Maandags was het als verleden jaar weer stil, althans over dag weinig bezoekers en zelfs weinig animo om te dansen. 's Avonds werd by Mej. de Wed. Boon door de Nieuwe Tooneelvereeniging van Amsterdam, onder directie van B. Delmonte opgevoerd „De Tante van Charley", het bekende kluchtspel in 3 bedrijven. De zaal was maar matig bezet. En dit is jammer. Want wie er waren hebben heerlijk kunnen lachen. Zelden of nooit is hier een stuk gegeven, dat zoo de lachspieren in beweging wist te brengen. En dat de vertooning succes had, be wijst wel het ongekend applaus hier na elk bedrijf en na het einde er vantot driemaal moest gehaald worden. Deze hulde gold vooral den heer Delmonte, die als stu dent gedwongen werd byna het geheele stuk door voor de tante van Charley te spelen en dit op uitstekende wijze deed. Ook anderen hebben verdienstelijk gespeeld. By een paar heeren hadden we evenwel wat meer rolvastheid gewenscht. Doch het geheel heeft ons zoodanig voldaan, dat wo na de kennismaking van d°zen avond ons voor iets dergelijks ten zeerste aanbevolen houden. Morgenavond zal het gezelschap „De Dief" opvoeren een tooneolspel. Als het succes dan even groot is' Kunnen wo de Amsterdamsche Nieuwe Tooneelvereeni' ging feliciteeren en het publiek er by. Winkel. I Aan den Burgemeester dozer gemeente, is met ingang van 9 Juni a.s. verlof verleend voor 4 weken, om zich voor gezondheidsredenen zynor echtgonooto naar het I buitenland te begeven. - Winkel. 't Is in den tyd van visschen en groot en klein zit weer aan sloot- en grachtkant. Twee kleine jongens van omstreeks 6 a 6 jaar waren ook bezig hunne kun sten te toonen, in de voorsloot, rustig, stil, door niemand opgemerkt. Hulpgeroep, oen wagen die voorby reed hield stil, en een der inzittenden gelukte het, door het toesteken van de zweep, de te water geraakte C. B., een der twee kleuters, te redden. 't Was tijd, 't ventje was een paar maal kopje onder geweest. We konden den naam van den redder niet to weten komen, om hem de eor te geven, die hom toekomt. Brer-zand, 6 Juni 19C9. Op verzoek der Vrijzinnige Kiesvereeniging te Anna Paulowna, trad in het lokaal van den heer J. Jonker de heer W. Biersteker hier Zaterdagavond op, ter aanbe veling van de. candidatuur De Meester- Do Voorzitter der Kiesveroeniging, de heer H. Koster Kz. opende de vergadering, sprak zijn vreugde uit over het ruime bezoek en deelde mede, dat de heer Biersteker zou spreken over: Wien zullen we kiezen. De hoor Biersteker behandelde op welsprekende wijze de tactiek van Staalman, het algemoen kiesrecht, Staats pensioen voor arme ouden en vrijhandel, tegenover de actie der rechtsche partijen voor Huismanskiesrecht, Dwangverzekering en Beschermende rechten. Aan het debat werd deelgenomen door de hoeren Nieuwenhuis (Soc.-Dem.) v. Zweden en Do Vries (Chr.- Dem.) Ook aan de laatsten word vry debat toogestaan, op voorwaarde dat dit ook zou gebeuren op de lezingen van den heer Staalman, hetgeen de heer v. Zweden, die voorzitter van Nederland en Oranje is, aan de Vrij zinnigen beloofde. De heer Biersteker beantwoordt de debaters uitvoerig, waarby de Christen-Democraten blijkbaar in de engte gedreven worden. Op een gegeven oogenblik roept de heer v. Zweden ten minste uit: „We zullen je Maan dagavond (dan spreekt Staa'man in Helder, Verslagg.) wel krijgen." 't Geen onder de vergadering groote hila riteit verwekt. Wanneer Biersteker daarna nog eens terug komt op do voorstellen Harte en er op wijst, dat Rechts daarmee meegaat en men dus door Staalman te stemmen, rechts en die voorstellen steunt, roept v. Zweden„We hebben met de Roomschen niets noodig." Na er nog op te hebben gewezen, dat het vonnis over minister De Meester geveld was, toen hjj kwam met voorstellen over grondwetsherziening, in alle stilte, zonder dat de eerlijke Lohman er iets van wist, werden de koppen by elkaar gestoken, om de oorlogsbegrooting te verwerpen. Na eon krachtige opwekking om, wan- meer men vrijzinnig is, de Meester te stemmen, werd de vergadering om ongeveer één uur gesloten. - Winkel. Het Julianafeest en al wat daarmede gepaard gegaan is, behoort weer tot het vorledene, alleen de herinnering daaraan leeft voort. Het slot was zooals altyd de afrekening en daarbij deed zich de groote zeldzaamheid voor, dat de rekening sloot met een batig saldo on uit de discussies is geble ken, dat de bestemming daarvan lang geen gemakkelijke zaak Is. De inkomsten hadden bedragen f 182.07 en de uitgaven f 162.07, zoodat er f 20 overbleef. Na zeer geanimeerde bespreking is besloten, f10 toe te kennen aan Winkel's Harmonie voor hare medewerking en f 10 is achteruit gelegd, om daarvan op 31 Augustus a.s. een gondeltocht te kunnen houden. Na verschillende woorden van dank werd de com missie ontbonden. In de kokende soep. Te Losser is het vijfjarig zoontje van den herbergier Gervink in 6en pot met kokende soep gevallen en aan de gevolgen overleden. Sintels zoeken. Iu vroeger tyd werd door de spoorwegmaatschappijen toegelaten, dat arme lieden op de spoorwegterreinen, naby de locomotieven, stukjes steenkool zochten uit de daar uit de locomotieven geworpen sintels. In verband met - de veiligheid, heeft de Hollandsche Spoor thans een verbod hiertegen uitgevaardigd, hetgeen zeker een teleurstelling is voor de vele behoeftige lieden die hiermede gedurende de wintermaanden brandstof voor hun huishouden bijeenzochten. Noodlottige beleefdheid. Een bakkersleerling uit Gasselternyveen, in dienst te Wildervank, zag, terwijl hij op de flets zat, de echtge- noote van den burgemeester van Gasselte en groette heel vriendelijk. Die beleefdheid kwam hem duur te staan. De fiets slipte en hij kwam onder de voorbij rijdende tram. Zwaar gewond werd hij direct door dr. Bongers van Veendam verbonden. De toestand van den patiënt is zeer ernstig. (Ass. Ct.) Laffe daad. Toen H. van Rooy, eigenaar eener kudde schapen te Liempde (N.'Br.) Vrijdagmorgen by het huis kwam, waar zy'n schapen voor dien nacht waren opgestald, vond hy het huis in puinhoopen en 44 zijner schapen in de vlammen omgekomen en vdtbrand. Nog 46 waren in leven gebleven, maar deze waren allen min of meer door het vuur verminkt; de meeste met dikke koppen en blind, en inwendig zoo door de hitte aangetast, dat het een schroom is die arme dieren te zien. Men vermoedt, dat het huis door een of anderen booswicht is aangestoken. Een harde slag voor den kostwinnenden man, iu één nacht geheel zyn rijkdom te zien vernietigd. (N. Br.) Sint Maarten. Zondagmiddag hield Frans Netscher voor een flink bezette vergadering eene politieke rede, die met groote belangstelling werd aangehoord. Aan het eind der vergadering werd een vraag gesteld door den heer Sieuwers, naar aanleiding van de bewe ring van den heer Staalman, te St. Maartensbrug gedaan, dat de vrijzinnigen geen program hebben. Hoewel niet hier in het district candidaat gesteld, zeide de heer Netscher toch te hebben gehoopt, met den heer Staalman de wapens eens te mogen kruisen. Dit was hem evenwel niet gelukt, maar nu hier een vraag j ten opzichte van den heer Staalman is gesteld zal hy die beantwoorden. Dit antwoord van den heer Netscher was een scherpe i critiek op den heer Staalman, waarbij hij aantoont hoe deze de kiezers met zy'n politieke leugens bedriegt. Luid applaus beloonde den spreker na z'n rede en na de beantwoording van den heer Sieuwers. Een ernstig rQtaigongeluk. Zondagavond j.l. om ongeveer half acht werd de Loet alhier in rop on roer gebracht door een rijtuigongeluk. De heer G- van Haringhuizen moest met paard en rijtuig daar keeren. Dit koeren liep al heel ongelukkig, want wagen en paard stortten achterover van den steilen hoogen wal in de Loetvaart. Op den wagen zaten de echtgenoote met jong kindje van G., en deze maakten don val in de sloot mede en geraakten ten overvloede i beiden onder den wagen. Dat zag er treurig uit. De heer G., die het paard aan de hand had geleid, maakte alarm, en hulpvaardige menschen snelden toe. De heer schipper H. begaf zich terstond te water en mocht met de hulp van den heer R. het genoegen smaken het kind te redden en daarna ook de moeder. Deze laatste was door den val en door het in angst in het water slaande paard nog vry' erg bezoord. Overigens echter hadden moedor en kind geen uiterlijk letsel bekomen en liep in zooverre het ongeluk goed af. Daarna werd met vele hulpvaardige handen het paard behouden aan de overzijde op don wal gebracht en tQri slotte ook het wagentje, dat doerlyk gehavend was. per andere gelegenheid kon ue heer U. met vrou^ en kind naar huis keeren, dankbaar dat het ernstigg i ongeluk zoo boven verwachting goed was algeloopon, I Aan de moedige redders past zekei oen woord van I hulde I Conversie ge meent esc hu ld. In do laatste raadsvergadering, door den heer Foia36r bijgewoond, had deze toegozegd nog eens nader to zulietl overwogen en te becijferen of oene conversie van eor groot deel onzer gemeenteschuld in eon 3l/-> loaaing nog noemenswaardige voordeeion voor de gemeente zoo I afwerpen. I In een schrijven van 23 April j.l. legde do hoer]? als zyne meoning neer, dat, indien de door hem bedoel^ borgtochtenvereeniging op het voorstel in wilde gaatl waaraan hy niet twijfelde de gemeente dan oer, voordeel zou kunnen behalen van f1685.—, te verdoelen over 30 jaren. Voordat hy echter met deze vereeniging ging corres. pondeeren, wilde hy gaarne van het Gemeentebestuur vernemen of het bereid was, indien gemelde vereeniging geen bezwaar maakte, een voorstel tot conversie aan den Raad te doen. Op dat schrijven werd door B. en W. geantwoord, dat zy besloten hebben een zoodanig voorstel niet te doen, uit overweging, dat by een schaal van aflossing als door H.H. Ged. Staten dezer Provincie gewenscht conversie voor de gomeente geen voordeel zal opleveren, Toch nog vroeg. Zaterdag werdon in onze gemeente de eerste aard appelen gerooid. Zy waren goed van stuk; dequaliteit bleek later tevens bevredigend to zyn. De Post. Den 6den vergaderde in „de Posthoorn" alhier de afdeeling Schagen van den Bond „De Post", onder lei ding van den heer C. Schut. In zy'n openingswoord stelde de voorzitter den heer J. E. Tuininga, lid van het hoofdbe3tuar, van Utrecht, aan de aanwezigen voor, dankte hem voor de bereid willigheid waarmee hij gehoor had gegeven aan het verzoek van het afdeelingsbestuur om hier een spreek beurt te komen vervullen en wekte alle leden op in het belang van de zaak, die de Bond voorstaat, toch vooral getrouw elke vergadering te komen bezoeken. Met het zingen van het Bondslied door alle aanwezigen, be- geleid door viool, werd het welkom en het openings woord van den voorzitter beëindigd. De notulen van den secretaris, den heer C. Melker, werden onder ap plaus en onder dankzegging onveranderd goedgekeurd, Alsnu verkreeg de heer Tuininga het woord tot het douden van zyn rede over het onderwerp „Het nut van het vereenigingsleven". Spreker begon met de mede- heeling, dat hy het prettig vindt voor collega's op te tredon en met hen kennis te maken. Gaarne was hij daarom ook hier gekomen. Wat samenwerking ver mag, meende spreker het best te kunnen aantoonen met even een kort overzicht te geven van de geschie- denis van het leven der lagere postambtenaren vroeger en nu. De klasseverdeeling der postkantoren byv. borust z.i. thans niet meer op een gezonden grondslag. Het salaris der mindere ambtenaren, wanneer het daarnaar geregeld wordt, is dan ook verkeerd geregeld. Uit voerig lichtte spreker dit toe, ook ten aanzien van pensioen voor de ambtenaren zeiven en voor hunne weduwen en W6ezen. Na nog verschillende punten aangeroerd te hebben, sprak de heer Tuininga ook over do uniform-kwestie by postboden, bestellers en brievengaarders. Dat ook de tegenwoordige pensioen-regeling voor postambte naren aan eon critische beschouwing werd onderwor pen spreekt van zelf. Ook hierin is verbetering een eisch des tijds. De rechtstoestand van den lageren postambtenaar is mede niet voldoende geregeld. De algemeene ambteuaarsbond een centralisatie van alle vereenigingen van Rijksambtenaren kan veel doen voor hot verkrijgen van allerlei verbeteringen,! Spreker juichte het bestaan van zulk een centraal- j lichaam zeer toe. Door dit lichaam byv. is het lichter mogelyk een herstellingsoord voor ambtenaren te stichten, zooals de Bond van Nederlandsche Onderwij zers te Lunteren heeft, een ondersteuningsfonds, enz. Over het indienen van net adres aan de Tweede Ka mer om salaris verhooging, sprak de heer Tuininga met warmte en overtuiging, bewijzende, dat het ver zenden van dit adres een zedelijke plicht der ambte naren was. Met een luid applaus werd spreker dank gebracht voor zyn boeiende rede. Een enkele opmerking naar aanleiding der rede werd door spreker beantwoord, terwijl een der aanwezigen den wensch uitsprak, dat de afgevaardigden ter as vergadering een adhaesie- betuiging aan de Tweede Kamer zouden zenden met het door het Hoofdbestuur aan dit lichaam verzonden adres. By' zyn vertrek werd door den heer Tuininga, na hartelijke dankzegging van den voorzitter, een lied uit den postbundel van „Volharding" zoo heet de Schager afdeeling toogezongen. Na afhandeling van een huishoudelijke zaak tusschen de afdeelingeu Schagen en Anna Paulowna, werd de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering be handeld. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering die dit jaar te Maastricht wordt vehoudon, werd gekozen de heer C. Schut, tot plaatsvervanger de heer C. Peetoom te Winkel. (Alkm. Crt.) BEVORDERD. De heer W. F. L. Oudenhoven, postdirecteur te Venlo, vroeger alhier, is met ingang van 1 Juli be noemd tot directeur van het postkantoor te Maas tricht. Alkmaar, 7 Juni 1909. 10 Koeien en ossen f 200. a 310,—. 180 vette kalveren f 40.- a 105.-, per Ned. P. f 0.80 a 0.90, 52 nuch tere idem f 8.— a 20.—, magere schapen f 234 vette id. f 20.- a 28.50, 181 vette varkens 0.42 a 0.52 per P., 18 magere idem f 16.— a f20.— Amsterdam, 7 Juni 1909. Ter Veemarkt waren aanvoer en pry'zen als volgt: 242 vette Koeien le qual. f 0.68 a 0.72, 2e qual- f0.64 a 0.66, 3e qual. f0.58 a 0.62, 135 Melk- en Kalfkoeien f 130 a 280.— per stuk, 72 nuchtere Kalveren f 8.— a f 13.-, 176 Schapen f20.-a 124.- 362 vette Varken*"» Hollandsche le qual. 48 a 50 ct., idem 2e en 3e qual. 46 a 47 ct., Overzeesche en Geldersche le qual. 48 a 50 ct., idem 2e en 3e qual. 45 a 47 ct. per K.G 588 Lammeren f 9.a f 11.50 per stuk. PER TELEGItAAF. Pnrmerend, 8 Juni 1909. 230stapels Kleine Kaas f 29.50. 2739 K.G. Boter l\f a f 1.25. 757 Runderen, waaronder 222 Vette, en Stieren. Vette mtg., 56 a 76 ct. per K.G. Geldekoe stug, f 110.- a f 180.-. Melkkoeien stug f 140.' f 230.- 78 Paarden f50 - a f 300.- 270 Vette Ka' veren 70 a 90 ct. per K.G. 386 Nuchtere Kalveren f 12.— a 26.—, mtg. 200 Vette Varkens, mtg., 47 a oi ct. per K G. 27 Magere Varkens f 14.— a 24.—, mOS' 245 Biggen f7.— a f12.—mtg. 3550 Schapen en Lam- vette, mtg., f 17.— a f 26.—, Lammeren f 6 a f 13, BW Kipeieren f3.40 a f 4.—, Eendeieren f3.90 per 100 stu*8, Broek op Lnngcndyk', 7 Juni 1909. Aardappelen muizen f 5.80 a f 6.— kleine f 2.— a f 0. Wortelen f 2^90 a f 4.10 naar waarnemingen verricht in den morgen van 8 JUNI, medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Met00 rologisch Instituut te De Bilt.

Schager Courant | 1909 | | pagina 2