Kamerverkiezing. Nieuwe Abonné's VRIJDAG eerste blad. Frans Netscher, Mr. H. Goeman Borgesius, Mr. Th. H. de Heester. KIEZERS. Woensdag 9 Juni 1909. 53ste Jaargang. No. 4517. op dit blad ontvangen van heden af tot 1 Juli a.s. de courant gratis. Bekendmakingen Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. JUNI. Binnexilandsch Nieuws. AJieaeEB Nieuws Advertentie- Lnüiif Uil Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag-, "Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau SCHUGEN, Laan SI 4. luiere. Telephoon Mo. 20. Uitgevers i TRAPMAN Co» Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 6 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 6 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Gemeente SCIIAGEN. TUBERCULOSE RUNDVEE. De Burgemeester van Schagen vestigt de aandacht van belanghebbenden er op, dat voor overneming door het Rijk tegen eene schadeloosstelling, berekend overeenkomstig de artikelen 3 en 4 van het Konink lijk besluit van 2 September 1904 (Staatsblad No. 219), voortaan uitsluitend in aanmerking komen aan clini- sche tuberculose lijdende runderen, dié toebehooren aan veefokkers dat als fokkerijen alleen zulke bedrijven gelden, die hoofdzakelijk door eigen aanfokking hun koppel com pleet houden; dat voor overneming niet in aanmerking komt het vee van veehouders, wier bedrijf bestaat uit a. handel in wrakke, kwijnend zieke dieren; b. gewonen veehandel; c. melkerij vereenigd met veehandel; d. fokkerij maar veehandel tevens; e. vetmesterij of vetweiderij f. melkerij, die geheel of gedeeltelijk door voort- durenden aankoop in de behoefte aan melkvee voor ziet en die de kalveren, welke geboren worden, ge woonlijk onmiddellijk of na gemest te zijn van de hand doet g. melkerij, zonder eigen fokkerij h. veehouderijen, waar een gestadige Wisseling van vee door aan- en verkoop bestaat, ook al worden daar herhaalde malen kalveren geboren. Voorts wordt er nog uitdrukkelijk op gewezen dat geen aanbiedingen van runderen voor overneming in overweging zullen worden genomen, indien daarbij niet wordt overgelegd een door een geëxamineerd veearts afgegeven verklaring (formulier A bis), dat het rund. dat ter overneming wordt aangeboden, verschijnselen van clinische tuberculose vertoont, welke de aanbie ding van dat dier rechtvaardigen. Schagen, den 7 Juni 1909. De Burgemeester, H. J. POT. o collecte voor den ge wapenden dienst. Burgemeester en Wethouders der Gemeente SCHA GEN maken bekend, dat de jaarlijksche collecte ten behoeve van het „Fonds tot aanmoediging en onder steuning van den gewapenden dienst in de Nederlan den'' in deze gemeente zal worden gehouden aan de huizen der ingezetenen. Zij achten het niet ondienstig de ingezetenen te herinneren, dat dit Fonds niet is opgericht en wordt aangewend om datgene te doen waartoe de Staat verplicht is, maar om buitengewone belooningen uit te reiken aan hen, die bij de verschillende oorlogen voor ons Vaderland en onze Overzeesche bezittingen lijf en leven hebben veil gehad. Burgemeester en Wethouders vertrouwen, met het oog op de steeds toenemende behoefte, dat de inge zetenen door milde offers blijken zullen geven van hunne belangstelling in het lot der gekwetsten. Schagen, den 2 Juni 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. H. J. POT. De Secretaris, ROGGEVEEN. Zitting van Dinsdag 8 Juni 1909. Na het gebruikelijke, .tabak en sigaren weg klom men aan den kant, hoor". En handen niet onder 't hoofdwas 'n aardige massa publiek binnenge stapt en hiad behoorlijk domicilie gekozen ter pu blieke tribune, waarschijnlijk om eens te hooren, hoe de rechtbank ten opzichte van Burgemeester Pranger uit Egmond aan Zee en diens handelingen zou be slissen. Toen de 2 weken gevangenisstraf, die de Edel- Achtbare Heeren beslisten, dat zouden worden opge legd aan don lieer Pranger, waren toegewezen, ver trokken tenminste verschillende luisteraars. dat zal wel niet helpen. Het eerste gevalletje, dat we hoorden berechten was al een oude geschiedenis, betreffende een bui van we- derspdnnigheid, die den 27sten Maart Klaas dte Graaft zoo onhandelbaar deed zijn, dat hij de politie op straf- "are wijze beledigde. Klaas, een struische vent van zoowat een kwarl- ®ptiw, K weieens al te rijkelijk aan 't offeren aan God pacchus en is dan in de stad van zijne geboorte en ui woning Iloorn een lastig exemplaar. Andei's ls hij een goeie kerel. Hp dien Maarlschen avond ging 't dan ook weer "g niet goed, zooals we hoorden op do strafzitting Va» 4 Mei j.1., waar hij hij verstek werd vereerd met een strafeLsch, terwijl do volgende week hein zijnstraf- portie door do Rechtbank werd toegewezen. Klaas was bij exptoit van 2 Juni in verzet gegaan 11 stond daarom voor do tweede maal terecht. Nu Va-s hij wel present. Knfin, Klaas had 'l er dan maar eens op gewaagd 'n verzetje, omdat hij meende op verzachtende i omstandigheden aanspraak te mogen maken, aange- fle" hij nooit last met de politie heeft, zooals hij be weerd, i Agent De Jong echter gaf niet zoo heel gunstig van Jein pp en (K)k de O. v. J. deed een vrij duister oekje van Klaasie open. Klaas, die vóór den aan vang der zitting vanwege zijn zenuwen al Hofman" moest innemen, zal 't wei benauwd gehad hebben. Die hoop op verzachtende omstandigheden zal wel ij del wezen, naar we verwachten, want de O. v, J. vond 't 'n ingemeen verzet dat Klaas tegen den poli tieman had aan den dag gelegd en ?.E.G. wou dan ook het vonnis in alle opzichten bekrachtigd zien. dat liep nu heelemaal niet naar 4vensch! De 29-jarige Jan Hoek van Andijk die 2 Februari laatstleden terechtstond omdat hij de zwangere vrouw van Klaas Maret, Marijtje Sterk genaamd, naar haar zeggen met een emmer water over het lijf gooide, toen ze op 4 Januari dezes jaars bij hare huisdeur stond, mocht op dien Februaridag weer vertrekken, zonder dat de strafzaak afgeloopen was. De zaak werd geschorst, omdat Marijtje wegens ongesteldheid niet gekomen was. Nu was ze weer klaar, en de vergroo ting haars gezins was, tegen sommiger verwachting in, zonder eenigen tegenspoed geschied. Vandaag kwam de voor onbepaalden tijd uitgestel de zaak dan geheel tot afwerking en wel zoodanig, dat zelfs staande de zitting, 't liefst nog uitspraak ook werd gedaan maar we zullen toch vóór we afscheid van dit zaakje nemen, nog even stilstaan hij een paar bijzonderheden. i Die bijzonderheden zijn Luitje Sterk en zijn dochter Marijtje en meer speciaal nog de grove leugens die ze door hunne respectieve getuigenverklaringen vloch ten. I Wel foei, wat werd daar gelogen! En, zooals te berekenen was, met 't motief om Jan Hoek, dien gehaten buurman, er eens heerlijk in te draaien. Echter had 't middel een geheel averechtsche uit- werking, die door den schranderen Luit en zijn doch ter, de ega van Maret, niet was voorzien. Luit zei in Februari, dat hij had gehoord, dat Hoek 't een en ander tegen Marijtje zei. Nh beweerde hij, dat hij wel 't watergooien had gezien, maar niets had hooren spreken, daar hij in huis was. 't Is moei lijk om uit te maken, of hij nu of in Februari loog. Marijtje wou niet bevestigen wat Jan Hoek zei, nl. dat ze diens rieten schutting 30 c.M. lager had ge maakt. Wel hadden de „joöns" er zoo af en toe rietjes uitgeplukt, zei ze. De Officier maakte het haar met nadruk hekend, dat ze zich aan de waarheid moest houden, daar ze anders de schadelijke gevolgen zou moeten ondervin den, waaraan 'n meineedige blootstaat, maar ze bleef bij wat ze vertelde, volharden. De Andijker rijksveldwachter C. de Groot was voor alle zekerheid ook nog gedagvaard en present als getuige om zoo noodig, de verlangde toelichtingen ten opzichte van de plaatselijke gesteldheid te geven. Ook was naast de reeds ingekomene, nog een twee de plattegrond van dat gedeelte van Andijk, waar de historie „speelt", vervaardigd om aan duidelijkheid toch vooral maar geen gebrek te hebben. Nu, dat was er dan ook niet. Luit en Marijtje hadden eindelijk ook hun laatste woord gesproken en konden weldra, na menigen nut tigen wenk te hebben ontvangen, huiswaarts trekken. De O. v. J. vond 't, toen 't tijd werd om er van te zeggen wat er van te zeggen viel, tijdverspillen, om langer aan deze zaak te peuteren, 't Bewijs van wat men Hoek ten laste legt, is naar Z.E.G.'s mee rling niet. geleverd. Hij zou integendeel wel durven zeggen, (al behoeft dat nu juist niet in het vonnis te worden opgenomen), dat het bewijs geleverd is, dan Jan Hoek niet gedaan heeft datgene waarvan men hem beschuldigt. Luitje en zijn dochter hebben onder eede zóo ge logen, dat ze eigenlijk geen oogenblik vertrouwen meer verdienen en spreker zou gaarne zien dat de heer griffier hunne getuigenverklaringen woordelijk boekstaafde, om die aan de waarheid te gaan toet sen. En de heer Officier zal de noodige onderzoekin gen betreffende hunne verklaringen niet achterwege laten. i Als er éen straf moet hebben in deze zaak, dan zijn 't de Sterken, die daarvoor in aanmerking komen, eer der dan Jan Hoek. Mr. Hanegraaff wil overigens gereedelijk aannemen dat Jan niet vriendelijk is geweest tegen Marijtje- buur en dat hij ook niet zich bemoeilijkte om haar droog te houden toen hij met water aan 't werk was. •Ten slotte, het bewijs niet geleverd achtende, re- quireerde de O. v. J. vrijspraak van Jan Hoek. Diens verdediger, Mr. de Neef, was ook nu weer present op 't appèl. En Z.Ed. verklaarde, hier heenge- komen te zijn, met het doel een uitgebreid pleidooi voor zijn cliënt te houden, doch na het bijwonen dezer zitting en na 't optreden der getuigen te hebben ge zien en gehoord, meende deze advocaat ten volle zijn plicht te doen door zich te refereeren aan het oor deel van den heer Officier. Daarbij bleef het. Maar de Rechtbank wilde nu maar gedaan werk maken en deed meteen uitspraak ook, waarbij Jan Iloek van het hem ten laste gelegde gooien met water dat niet bewezen was, werd vrijgesproken. Jan, die niet veel anders deed vandaag, dan kalmpjes ont kennen, dat hij met water had gegooid naar Marijtje. ging even flegmatisch als hij was gekomen, den af- marscih blazen. een lastige man. Hierna was Kees Visser aan de beurt en reeds waren allo henoodigde getuigen met bekwamen spoed aan komen tippelen, toen het bleek, dat beklaagde nog in geen velden of wegen was te zien. Dat was lee- lijker Maar wal nood? De getuigen konden wel blij ven .zitten zoo oordeelde de President, dan kon de zaak van Jan Sterkuit Enkhuizen, eerst wel even dienen. Goed, Jan Sterk werd alomme Ier zitting geroe pen. maar al weergalmde zijn welluidende naam tot in de benedengangen van Justitia, Jan was en bleef ook weg, evenals Visser om \vien hij mogelijk wel te zoeken was Echter, toch moest St-erk's zaak nu maar doorgaan. Veel jiad 't trouwens niet om hel lijf. Ilij was den 14den Mei meer dronken dan noodig was voor zijn goed humeur en toen '1 zoo ver was gekomen dat Muusze de welbespraakte 56-jarige polilie-agcnt le klasse dien we al meermalen luer 't genoegen had den te hooren optreden, hem met goede redenen wou overbrengen naar 'n zieer gewenschte verblijfplaats, ver zette Jan zich heftig; zóó heftig, dat de hr. O. v. J. nadat de politiedienaar Vijzelaar nog had gerept van Sterk als van een lastige man, tegen hem 2 weken gevangenisstraf vorderde. diefstal. Kees Visser bleef maar weg, doch zijn beurt was thans óók gekomen. Hem is ten laste gelegd, dat hij te Schermerhoni den 21sten April j.1. vloesehdiefstal pleegde. Hij kwam toen rijdende aldaar aan in gezelschap van zekeren Nieuweboer, die tuigen wou koopen van een slager aldaar, waar ze met de kar dan ook halt hielden. Nieuweboer ging binnen Visser bleef aanvanke lijk bij de kar staan. Na eenige bespreking met des slagers vrouw Grietje Worp, ging 'Nieuweboer naar den zolder, de tuigen bekijken. De slager zelf was niet thuis. Zijn vrouw bleef op de trap staan en meende nu iels voor in 't huis te hooien, doch niet duidelijk. Maar overbuurvrouw Grietje Plevier, Piet Burger's vrouw, had Kees Visser in huis zien gaan bij den slager en hem even later weer met iels uit den win kel (zien komen. Toen de slager Later hij zijne ega Grietje Worp thuiskwam, vertelde deze hem van Nieuwboer's be zoek en de strekking daarvan, maar weldra miste onze yleeschbouwer een stukje rookvléesch ter waarde van f 1.75 en bij navraag aan Heertjes, goëmploijeerde in zijn zaak, bleek het dat deze heelemaal geen gerookt vleesch had verkocht dien dag. Na. inlichtingen van buurvrouw Burger werd de Justitie in de zaak gemoeid en na gehouden getuigenverhoor werd den heer Offi cier het woord verleend, die tegen Kees Visser een wéék gevangenisstraf eischte. een liefhebbend vader. Piet Buurman van Lutjebroek (gem. Grootebroek) stond dan al teens voor iets heel leelijks terecht mishandeling van zijn eigen (gebrekkig loopende) doch ter Dieuwertje. Piet is een 44-jarige landbouwer, die zooalis we uit de behandeling dezer zaak wel konden opmaken, een gezeten boer had kunnen zijn, zoo hij maar be ter opgepast had en niet dikwijls de kroeg bezocht. Enfin, 't is zoo erg met hem geworden, dat zijn nu ^O-jarige dochter Dieuwertje die bij hem veel te zwaar werk moest doen, bij hem is vandaan gehaald. Hij is ten haren opzichte uit zijne ouderlijke macht ontzet geworden en de President verklaarde hem met nadruk, dat hij niet waardig was de ouderlijke macht langer over haar uit te oefenen. Nu is zij bij haren oom van moederszijde, Klaas Visser. Het feit dat Piet, die zijn tweede vrouw heeft, door Visser wordt aangemaand tot uitlevering van at wat tot Dieuwertjes spuiten behoort en tot betaling van haar moederlijk erfde-el, do-et aan de verstandhouding geen goed. En toen Dieuwertje den zesden Mei jongst leden naar huis (naar oom Klaas dus) ging, zag haar liefhebbend© vader haar zeker aankomen en vloog ge zwind met muilen aan, blootshoofds, zonder vest of jas in zijn overhemd op- 't kreupele meisje af en mis handelde haar, sloeg en schudde haar heftig, smeet haar op den grond, enz. Tengevolge van deze mis handeling moest 't meisje het bed houden. Ook vroeger heeft hij haar -wei mishandeld. Piet was zoo vrij om de heup-aandoening van zijn dochter tóe te schrijven aan 't fietsen, op; de fiets die ze van hem gekregen had. Ja, liij was zoo goed voor haar en zij voor hem, beweerde hij. Andries Raven, de melkrijder, had Dieuw-ertje bij 't ondergaan der mishandeling hooren schreeuwen en omgekeken en het voorgevallene gezien. Ook eene Maartje Hoogland trad als getuige op. De O. v. J. vroeg wegens de gepleegde mishande ling 2 maanden gevangenisstraf. twee in een bod. De volgende beklaagden, Johannes Renckens en Piet Dudink, moesten samen in 't zelfde zaakje op-treden. Reeds voor 't Kantongerecht te Hoorn, waar elks' zaakjeafzonderlijk was aangebracht, werden de beide nauw verwante strafzaakjes gevoegd". (Bijeengeschaard ter gezamenlijke behandeling.) Renckens is landbouwer, 23 jaar, geboren te Groo-te- broek -en woonachtig te Wiognum, Dudink, ook land- houwer, woont te Sijbecarsp-el, Ze hadden den 13den Maart j.1.. te Hoorn op 't Breed in een caféetje zoowat evenveel gedronken, wa ren zoo wat even ..nuchter" en hadden ongeveer ge lijken vechtlust gekregen. Dies ging-en zij buiten 0111 deze-n lust bot te vie ren. Ze tolden als katten in 't rond eoi de politie, die de-z-e openbare ordeverstoring heel goed zonder ver grootglas kon ontwaren was er gauw bij, verbaliseer de (dat 't -een aard had en jawel, hoor. 'L Kantongerecht kroeg leen strafzaak m-c-er. Echter sprak de Kanton rechter de mannetjes vrij. Maar de Ambtenaar ging in hooger beroep en zoodo-ende diende dezaak ander maal. - Na een echt humoristische uiteenzetting van do onderdeel-en van 't geval' door Scholten, waarbij zoo wel de rechters, als Schollen, de politieagent ze-lven, hartelijk moesten lachen, was voldoende licht ontsto ken 0111 den lieer Officier 't woord te verleenen tot liet kenbaar maken van zijne meening. De heer Officier, die oordeelde dat het vonnis des Kantonrechters uitmuntte door soberheid, vroeg ver nietiging van dat vonnis en eischte tegen Renckens f 3 boete of 3 dagen hechtenis en tegen Dudink f 6 boete of 6 dagen zitten. een lastige baas! De zevende en laatste beklaagde van heden, Cor- j nelis Johannes de Zeeuw van Uitgeest, had zich te I verantwoorden wegens glasruitenvernieling. Kees was kleermakersknechtt bij Hendrik Willem t Vos. Dat ging goed doch slechts tijdelijk. Den 12en j Mei wou Kees niet meer en zei den dienst op. Den 1 volgenden dag kwam hij echter alweer spoedig terug en gaf voor eenige vergeten spulletjes, waaronder een tabakskistje, te willen halen. Vos liet ze hem door zijn zoontje brengen, maar Kees wou ook nog 1 graag theedrinken. Vos en zijn ega wilden hem echter heel graag kwijt en wisten hem met vreende krachten de deur uit te duwen. Nog waren de echtelieden nauwelijks op dreef van de zooeven vereischte krachtsinspanning, toen ze plotseling opnieuw werden opgeschrikt door een hevig gerinkel van brekend glas. Helaas, 't onheilspellend gerinkinkel van sneuve lende ruiten kondigde de vernieling van omstreeks een half dozijn glasruiten aan, die onder de schen dende hand van den boozen Kees jammerlijk sneu velden. N u naar den strafrechter! Nadat 't echtpaar Vos en ook de president van 't R.-C. Armbestuur Dirk Lute, was gehoord, eischte de O. v. J. wegens vernieling tegen beklaagde de Zeeuw, die wel eens meer zulke rare buien schijnt te hebben en al eens 2 weken gevangenisstraf op liep wegens vernieling, straf. Z.E.G. wou den kleeren- smid opknappen met een week gevangenisstraf en requireerde in dezen zin. A.s. Dinsdag uitspraken. 11 Gaat op dezen dag allen ter stembus om de overwinning te bezorgen aan de Candidaten der Vrijzinnigen en stemt in het district ALKMAAR den Heer in bet district ENKHUIZEN, in het district HELDER, raad anna paulowna. Gedeeltelijk reeds in een deel van het vorig nr. opgenomen. Vergadering op heden Dinsdag 8 Juni des middags ten 2 uur Afwezig de heer A. de Graaf met kennisgeving. Voorzitter, de heer C. Wijdenes Spaans, burgemees ter, opent met een welkom de vergadering, in het bijzonder aan den heer Blankevoort, die voor de eer ste maal de vergadering bijwoont. De heer Blanke voort legt nu in handen van den voorzitter de ver eischte eeden af. Voorzitter feliciteert het nieuwbenoemde lid met de opdracht hem door de ingezetenen gegeven. Het doet spr. genoegen den heer Blankevoort hier te zien, wat ook wel gezegd kan worden van zijn medeleden. Zij komen u met de meest vriendschappelijke gevoe lens tegemoet. Ik hoop, zoo gaat spr. voort, dat het u gegeven zij, om met hen samen te werken tot genoegen van uzelf en Anna Paulowna tot heil. Alge- meene felicitatie volgt. Gelezen worden nu de notulen, die onveranderd worden goedgekeurd. Voorzitter deelt mede dat hij de twee vergaderin gen van de Naamlooze Vennootschap Spoor-Tramweg Wieringen-Schagen heeft bijgewoond en doet daarover eenige mededeelingen, waarvan de voornaamste reeds in ons blad zijn medegedeeld. Naar aanleiding der notulen deelt voorzitter mede, dat hij zijn in de vorige vergadering onder voorbe houd gedaan voorstel, om wanneer de raad om finan- tieele redenen, alle herstellingen in het huis van den gemeente-secretaris niet wilde laten verrichten, hij zelf wel genegen was daarvan een gedeelte voor eigen rekening te nemen, nu wenscht gestand te doen. De heer Waibo-er geeft in overweging het besluit van de vorige vergadering om niet alle herstellingen te laten uitvoeren in het secretarishuis, in te trekken. Do burgemeester heeft oen tijdlang, maanden, voor half geld en niets, veel werk voor de gemeente ge daan, waarom liij het nu gewensoht, achL. dat het aan bod van den burgemeester niet wordt aanvaard, maar de gemeente alle kost-en draagt. Voorzitter verlaat nu de vergadering. De hoer Van Mullem is eveneens van dit idée. Wjj hebben zulk -een uitstek-end burgemeester, dat dit hem wei al;s -een bewijs van waardeering wordt gegeven. Ingehaald wilde hij indertijd niet, om-dat hij nog nooit, zoo hij zeide, iets voor de gemeente had gedaan. Nu is dat wel het geval, welnu, laten we toonen dat te waar de-eren. De heer Ge-erligs is er tegen op het genomen be sluit terug te komen. Om i'inanlieele redenen kon men -do vorige maal niet d-e geheel e reparatie uit voeren, die bezwaren zijn er nog en acht ik het ver keerd nu op dat besluit terug te komen. De heer Stammes is dat met -den heer- Geerligs eens. Er is verschil in opvatting wat oen mooi huis genoemd kan worden. Ik hen de voorsteller om het huis te laten repareeren volgens het 2c plan, dat was zonder de suite, wat een besparing leverde van f 150. en ik vind dat voldoende. Men moet niet vergeten, dat de gemeente al weinig revenue heeft van deze ei gen woning, tdjie een huur opbrengt van maai' f 150, en om, nu weer groot f 500 daaraan te repareeren," acht ik verkeerd. Do heer Van Mullem m-cent, dat 'L een mooi huis genoemd kan worden, maar dal men den burgemeester er in opsluit, want hij kan niets zien dan het kerk plein. Is de burgemeester daarmee tevreden, heel'goed, maar een goed inrichten der woning is dan toch wel een eerste vereischte. De heer De Mazuro is eveneens ook voor hand having van het besluit. De publieke opinie is evengoed reeds van oordeel', dat deze nieuwe burgemeester duur is. En of ge d.è

Schager Courant | 1909 | | pagina 1