Kiezers De laatste gang. j De Meester of Staalman!] Plaatselijk Nieuws. Woensdag a.s. zal de laatste slag worden geleverd en voor 4 jaar is het college samengesteld dat ons vaderland zal regeeren. De strijd is voor ons Vrijzin nigen de eerste maal reeds verloren, ons land zal door Kuyper en' de zijnen, door de Itoomschen wor den geregeerd. Hier in het district Alkmaar moet evenwel de eindbeslissing nog vallen, hier hebben we nog een keus te doen tusschen den kerkelijken candidaat Glinderman en den vrije-liberaal Foreest. Een keus van groote beteekenis, waarvan de uitslag van veel belang is. Immers, wordt in ons district de heer Foreest niet gekozen, de kerkelijken krijgen nog meer macht; wordt Glinderman gekozen, Kuyper's leger wordt nog sterker. Daartegen moet gewaakt worden. Met klem en kracht moet de strijd om Alk maar voor links te behouden worden gestreden. Want al is nu de heer Foreest niet de man, kie zers, dien wij wenschten, al is hij niet in alles de persoon, die onze beginselen vertegenwoordigt, hij staat ons veel nader dan de heer Glinderman. In den strijd van rechts tegen links, is de heer Fo reest onze medestrijder. Waar wij de kerkelijke partijen tegenover ons zien, is de heer Van Foreest nxede een van die mannen, die onzen strijd tegen die groote macht zal helpen meestrijden, die voor onze vrijheid zal opkomen! Al is het dan met minder opgewektheid, het is toch met evenveel WARMTE en KLEM dat we den kiezers toeroepen: STEMT WOENSDAG A.S. ALS EEN MAN: Jhh.Ib. F. van Fobeest. RAAD VAN NIEUWE NIEDORP. Vergadering op Vrijdagavond 18 Juni j.1., 7 uur. Voorzitter Burgemeester Van der Stok. Allen zijn present. Na .opening der vergadering worden de notulen ge lezen en onveranderd goedgekeurd. Voorzitter deelt mede, dat het. verslag over den toestand der gemeente over 1908 is ingekomen en ter inzage beschikbaar is voor de Raadsleden. Van Ged. Staten is ingekomen eene missive, waar bij de door het gemeentebestuur van Hoogwoud op 30 September 1908 opgemaakte verordening regelen de de jaarwedden en verdere belooningen van het on derwijzend personeel aan de voor Hoogwoud en N. Niedcrp gemeenschappelijke school aan de Langereis wordt goedgekeurd. Onmiddellijk daarop is van B. en W|. van Hoog woud ingekomen een schrijven, meldende de goedkeu ring dezer verordening door Ged. Staten. Tevens wenscht 't Dagel. Bestuur van Hoogwoud af te rekenen over 1908. Voorzitter stelt de bespreking over een en ander aan de orde. De heer Kuilman vraagt hieromtrent het woord en merkt ongeveer het volgende op In verband met de verordening betreffende de sa- larieering aan de Langereizer school, door Ged. Sta ten goedgekeurd en naar aanleiding van het schrij ven van Hoogwoud waarbij bereids aan onze ge meente was gevraagd om bijbetaling over 1908, heb ik vanmorgen op de secretarie even de desbetreffende stukken nagezien. En, mijnheer de Voorzitter ik heb mij over het ver loop dezer zaak verbaasd. In het contract tusschen de gemeenten Hoogwoud en Nieuwe Niedorp betreffende deze school vastge steld door den Raad te Hoogwoud 2 December 1881 en door dien van Nieuwe Niedorp op den 5 Dec. d. a. v. luidt art. 11 als volgt: „De voordracht, benoeming, schorsing en ontslag van onderwijzers en onderwijzeressen en de bepaling hunner tractementen enz., geschieden door de betrok ken autoriteiten der beide gemeenten gemeenschappe lijk. Wanneer echter twijfel mocht ontstaan over de wij ze waarop dat gemeenschappelijk werk zou geschie den, dan wordt deze opgeheven door art. 13 van het zelfde contract, dat luidt: ,,De noodige gemeenschappelijke vergaderingen zul len beurtelings gehouden worden te Hoogwoud en Nieuwe Niedorp, enz." De bepaling der tractementen van de onderwijzers feschiedt dus door de auioriteiten van Hoogwoud en lieuwe Niedorp gemeenschappelijk in een gemeenschap pelijke vergadering zou men meenen. Nu zegt ech ter het gemeentebestuur van Hoogwoud: „Wij hebben een verordening vastgesteld en deze is goedgekeurd door Gedeputeerde Staten, waarbij het salaris van het hoofd der school aan de Langereis wordt verhoogd en deze verhooging geldt ook over 1908 zoodat wij uwe gemeente verzoeken uw aan deel over dat dienstjaar te voldoen en het maakt ons niet eens bekend met den tekst der verordening. Eegrijpe het wie kan: ,,Ged. Staten vinden dus goed, dat de meerderheid van den Raad van Hoog- wou 1 eene verordening vaststelt huiten onze medewer king. welke verordening ons den plicht oplegt eene zekere som te betalen, zoodat onze gemeente te dezer zake staat onder curateele van Hoogwoud. Naar mijne meening, mijnheer de Voorzitter moet onze Raad zich daartegen verzetten. Voor dit verzet staan ons, dunkt mij, drie midde len ten dienste. Het eerste middel zou zijn ons te wenden tot de Kroon en daaraan te verzoeken vernietiging van de zonder onze medewerking vastgestelde verordening der gemeente Hoogwoud. Het tweede middel is: niets te bclalen, waardoor Hoogwoud zelf genoodzaakt zal worden ons te ver volgen, in welk geval de bevoegde macht beslissen zal, wie in deze gelijk heeft, terwijl het derde middel de toepassing zou wezen van de leer: „oog om oog en tand om tand." Wij zouden n.1. kunnen zeggen: Hoogwoud ver breekt het contract betreffende de Langereizer school en Ged. Staten keuren deze contractbreuk goed, welnu wij verbreken ook dat contract en brengen de kin deren van de Langereis naar de school van het dorp en laten aan Hoogwoud de macht en het beleid over die school maar, wij dragen niet bij in de kisten daar van. Gaarne wil ik in deze het gevoelen van B. en Wi. en mede-raadsleden kennen en deze middelen in over weging geven. De heer Runt vindt het zich tot de Kroon wen den het beste. Voorzitter denkt aan de mogelijkheid dat alle drie middelen ten dienste kunnen komen maar hij zou wenschen te beginnen met zich tot de Kroon te wen den. Hoogwoud toch heeft vierkant het contract ge schonden. Mijn idéé is, zegt Voorzitter, en ik geloof in den geest van de beide wethouders te spreken, als ik voorstel ons tot do Kroon te wenden, met ver zoek het besluit, waarbij Ged. Staten de verordening goedkeurden en dat de belangen van Nieuwe Nie dorp schaadt, te vernietigen. Ln we mogen, vind ik, onze gemeentekas niet belasten met de uitgave, ons door Hoogwoud gevraagd, waar die gemeente afreke ning wil. Mochten er geen' redenen zijn voor de Kroon om het besluit, waarbij dc verordening werd goedgekeurd te vernietigen, welnu, dan is altijd nog oen der beide andere middelen toe te passen. De heer Kuilman verklaart zich ook legen betaling van wat Hoogwoud vraagt. De heer Visser legt er den nadruk op, dat het niet witten betalen er op is gegrond, dat Nieuwe Nie dorp niet heeft meegewerkt aan de verordening, re gelende de jaarwedden en verdere beloonde' voor 'l onderwijs aan do Langereizer school. De heer Wjlken oordeeltHet contract is niet na geleefd 1 [oogwoud heeft het geschonden en daai- om: niet betalen. Allen zijn er ten slotte voor, zich tot de Kroon te wenden, waartoe besloten wordt. Dan is aan de beurt: behandeling van den slaat an af- en overschrijving, inoodig geworden door het verschrijdcn van sommige posten, door extra on- van ovc derhoud Voorzitter vraagt en verkrijgt machtiging tol af- en overschrijving tot een totaal bedrag van f 574.36 en tot betaling van f 298.45y2 uit den post voor onvoor ziene uitgaven. Komt aan de orde een verzoek van den heer Drent, Hoofd der Moerbeckerschool, om reeds in dc zomer maanden met het herhalingsonderwijs te beginnen en wel half Juni en verder Juli, Augustus, September en Octoher eindigen. 7 Uren per week n.1. en die te verdeelen over Maandag, Woensdag, en Vrijdag, op welke dagen het herhalingsonderwijs zal worden gege ven n.1. Maandags van, 1—5 uur en van 5 -6 uur. Woensdags van 1—2 uur en van 2 4 uur, Vrijdags van 4—5 uur en van 56 uur. Deze regeling wordt voorgesteld om de kinderen voor des winters in 't donker loopen te vrijwaren. De heer Kuilman vindl, dat 't voor verafwonehde kinderen uit die scboolwijk, bijv. uit de Kampen ook wei 'n bezwaar is 's winters naar het herhalingson derwijs te gaan. Do hoer Runt verwondert er zich over dat de kin deren des zomers beter d.an 's winters het herhalings onderwijs kunnen bijwonen. Hij meende dat het hen 's winters beter voegen zou. Voorzitter meldt, dat B. en W. geen bezwaar' ljib- ben om de door den heer Drent voorgestelde rege ling in te voeren. Het lijkt spreker goed en wensche- lijk toe. Anders krijg je weer het geval evenals vroe ger. dat er geen herhalingsonderwijs is. B. en W. heb ben al toestemming gegeven, onder voorbehoud dat de Raad goedvindt om van de bestaand© verordening op het herhalingsonderwijs af te wijken. Want dat zal moeten plaatsvinden. Algemeen is de Raad er voor, dus wordt appro batie tot de gevraagde afwijking van de verordening verleend. Onveranderd wordt vastgesteld het kohier Honden belasting op f 115.50. Ingekomen is nog eene missive, die verband houdt met den herbouw van het Armhuis. Deze missive is ingekomen van de Ned. ITerv. Wee- zenadministratie van Nieuwe Niedorp. Deze administratie biedt voor den herbouw eene subsidie van f 10000 aan, waarbij een hoofdvoorwaarde is. dat het nieuw te stichten gebouw geschikt zal zijn tot ppname van een 5- of 6-tal weezen. Eene kamer, voor dat doel gemaakt, zal er dan in moeten komen, benevens een kleine kamer annex als verblijfplaats voor eene verpleegster, met het recht voor weesmeesters der Ned. Herv. Weezenadministratié om daar te vergaderen. Deze administratie verzoekt aan het gemeentebestuur wél, de subsidie op de gestelde voorwaarden to wil len aanvaarden. De heer Bunt informeert of alleen Ned. Hervorm de weezen opgenomen worden, of ook van anderen godsdienst. Toegelicht wordt, dat de Ned. Herv. Weezenadmi- nistratie dezen naam al sedert een heele reeks van jaren voert. De heer Kuilman vindt het een zeer mooi voorstel, maar denkt aan de mogelijkheid, dat er te eeniger tijd eens staatspensionneering komt, dan zou er wel eens geen bevolking kunnen komen in het vernieuw de gebouw. Ook de heer Koopman denkt aan de mogelijkheid van ontvolking. Voorzitter vindt bij Staatspensionneering dat 't uit te keeren pensioen tot een minimum bedrag wordt uitgekeerd. Zij, die het genieten, zullen bezwaarlijk op zichzelf blijven en bij een ander zijn ze niet zoo gauw ge schikt onder dak. Spreker is dus niet bevreesd voor ontvolking. De heer Wilken vindt er zijn geen knellende be palingen en al komt de staatspensionneering, hij vreest ook geen ontvolking van 't gebouw en wil de subsidie met beide handen aanvatten. De heer Bunt informeert er naar, of er ook Doops gezinde weezen in opgenomen worden. Voorzitter wijst er op, dat de bestemming Néderl. Hervormde weezen-administratie niet door den baad kan worden veranderd Maar wat betreft het gebouw, zooals 't wordt in gericht voor de Armvoogdij, daarin kan ter verpleging worden opgenomen ieder inwoner der gemeente, on verschillig tot welken godsdienst die behoort. De kosten van het gebouw kunnen niet gezegd worden en de gemeente zal het ontbrekende dienen aan te vullen .Het is trouwens nu alleen de vraag of men de aangeboden subsidie op de gestelde voor waarden wil aanvaarden. Allen voor. Voorzitter brengt een warm woord van dank en hulde aan de weesmeesters voor hun flink beheer en voor de breede opvatting van hunne taak. Rondvraag. De heer Wilken deelt mede, dat hij in eene vergadering ten vorigen jare op zich heeft ge nomen om eene verlichtingsbelasting te ontwerpen op billijke grondslagen, maar dat het hem niet was gelukt, om in het bezit te geraken van een be staande verordening, waaruit zou kunnen blijken, dat die in de praktijk billijk en gunstig werkté maar dat hij toch veronderstelde, dat wel eene ver lichtingbelasting zou kunnen worden in het leven ge roepen. Hij gaf vervolgens eenige punten ter nadere aanduiding aan. De heer Wilken behandelde deze zaak n u, gedachtig aan zijn eventueel aftreden als raadslid. Hij geloofde evenwel dat B. en W. en de secretaris, wanneer de raad dat wenschte, eene goede verordening zouden kunnen maken, maar dat daarmee de kwestie om aan de buitenwijken licht te bezorgen, nog niet zou worden opgelost, omdat de belasting daar te zwaar zou drukken, aangezien de aanslag zou moeten worden geregeld naar de belastbare, op brengst der gebouwde eigendommen en dat 'in 't vel# bijv. maar een paar perceelen zouden kunnen warden belast. Wanneer hij geweten had, dat indertijd in den raad een besluit was genomen, waarbij was bepaald dat in de buitenwijken verlichting zou worden aan gebracht op voorwaarde dat men zelf voor de aan steking der lantaarns moest zorg dragen, zou hij anders over de zaak hebben geoordeeld. Hij meent, om aan de onaangename stemming die in een ge- deelte van de gemeente lieerscht een eind te ma ken, voor te moeten stellen, bovengenoemd besluit ir. te trekken. En geen verlichtingsbelasting ln te voeren. Voorzitter aanvaardt des heeren Wilken's uiteen zetting thans als. kennisgeving. Later zal ze in behandeling worden genomen. De rondvraag niets meer opleverende, gaat de raad in comité-generaal tot behandeling reclames hoofdei. omslag, enz. Cnrsnssen Landbouwboekhouden Zijn we goed ingelicht dan worden or den volgenden winter cursussen in het landbouwboekhouden gehou den op verschillende plaatsen in deze provincie. De lessen zullen zooveel mogolijk worden gegeven door hoofden van Landbouwcursussen. De leerlingen moeten minstens 20 jaar oud zijn. Het onderwijs is kosteloos en wordt in 6 10 lessen gegeven. Gevaarlijk speelgoed. Een 15-jarige letterzettersleerling te Dordrecht had van zijn kermisfooien oen flobertpistooltje met patronen gokocht.. Donderdag wilde hij het eens bekijken. Naar hij beweert, wist hij niet dat het geladen was, maar hoe dat zij, eonsklaps ging het schot af en drong de kogel eon letterzetter die vlak naast hem aan zijn kast stond, in het linkeroog. Terstond word de gewonde door zijne kameraden verbondon, terwijl do dader van die gelegenheid gebruik maakte om wog to loopen en raar zijne woning te vluchten. De gewonde is in het Ziekenhuis ter behandeling opgenomen. Vnrmoedolyk is zyn linkeroog verloren. De jongen, die het on£bluk heeft veroorzaakt, is door de politie in zijne woning goarresteerd. Het pistool en een groot aantal patronen had hii nog in den zak. (»D. Ct.") St.-Maarlensbrug. In plaats van 15 Juni, zooals eerst is gemeld, zullen de schoolkind oren der laagste klasse van de school te St.-Maartensbrug aanstaanden Dinsdag 25 Juni een reisje maken naar Schoorl, Bergen on Egmond. 8t.-Maartensbrug. Naar wij vernemen zal de heer A. P. Staalman aan staanden Maandag optreden in het lokaal van den heer \V. Swarthof te St.-Maartensbrug. Hoogwoud. Vrijdagmorgen omstreeks 7 uur had de heer K. Groot in het Noordond alhier, door het schrikken van zijnket het ongeluk met den melkwagen te water te geraken. Ongeveer 400 Kilo melk geraakte daardoor verloren. Met veel moeite werd de wagen uit de sloot gohaald en zal belangrijke herstellingen moeten ondergaan. Onderlinge Tuinbouw verzekering. Te Zuid-Scharwoude werd door de plaatselijke com missie voor de Tuinbouw-Onderlinge, (vereeniging tot het onderling dragen van het bed rij fs-riaico) een eersto bijeenkomst gehouden. Dezo plaatselijke commissie omvat de gemeenten Alkmaar, St. Pancras, Broek op Langendijk, Zuid Schar- woude, Noord-Scharwoude, Oudkarspel, Heer Hugowaard, Nieuwe Niedorp, Waarland, Haienkarsoel, St. Maarten, Warmenhuizen, Schoorldam en Koedijk. De heer S. Zeeman van Zuid-Scharwoude, lid der Commissie van Toezicht voor het district benoorden Alkmaar, fungeerde als voorzitter, door den heer Kliemett afgevaardigde van de Directie, werden eenige toelichting gegeven. Uit deze commissie werden als dagelijksch bestuur benoemd de heeren A. Nobel te St.Pancras voorzitter, A. Kroon te Oudkarspel secretaris en G. Earten te Noord-Scharwoude lid. Elk ingeschreven lid ontvangt een loonboekje benevens een kaart voor bewijs van lidmaatschap. Zoo mogelijk zal met 1 Juli de Tuinbouw-Onderlinge i nog in werking treden. Aardappelbesprociïng. Te St. Pancras worden door de leden der Afdeeling j van de Tuinbouw en Handelsvereeniging weder als vorige jaren met de daarvoor aangeschafte machine aardappelen besproeid tegen de bekende ziekte. Voor den eersten keer besproeiing werden aangegeven 1 569 snees. Hoogwoud. Door H. M. de Koningin is aan den heerL. Hazelhoff, voorheen onderwijzer aan de O. L. school in de Kerke- laan, een wachtgeld toegekend van f500 per jaar en gedurende 16 maanden. Bedolven. Te Vuren zijn Donderdagnamiddag op de steenfabriek van de firma Heuf drie werklieden onder een hoop steenen bedolven. Een werd er dood uitgehaald, de tweede is levensgevaarlijk gewond, de derde heeft geen letsel bekomen. (Nbr.) Winkel. Het bestuur van „Volksonderwijs" heeft de school feesten van dezen zomer nader als volgt geregeld Woensdag 7 Juli gaan de hoogste klassen naar Am sterdam. Bij gunstig weder wordt de reis van Zaandam naar Amsterdam per boot afgelegd. Bezocht zullen worden Artis, Rijksmuseum, enz. Zondag 11 Juli vieren de leerlingen der eerste en tweede klasse feest te Winkel. Woensdag 14 Juli maken de derde en vierde klasse een rijtoer naar Schoorl en Bergen. Op denzelfden dag gaat de vijfde klasse per spoor naar IJmuiden. De leerlingen der school voor U. L. O. zullen een reisje maken naar Den Haag en Schevingen. Zoo noodig zullen leerlingen van de gewone lagere school, die reeds een paar keer naar Amsterdam zijn geweest, in de gulegenheid worden gesteld hieraan deel te nemen. St. Maartensbrug. Donderdagavond j.1. trad in het lokaal van don heer W. Swarthof te St. Maartensbrug op de heer Oud van Purmerend, ter aanbeveling van de candidatuur Mr. Th. H. de Meester. De heer A. Olie, voorzitter der liberale kies vereeniging te St, Maartensbrug, opende met een kort welkomstwoord, de bijeenkomst en gaf toen liet woord aan den geachten spreker. Na eerst duidelijk gemaakt te hebben, waarom het noodzakelijk was met de aanstaande herstemming met kracht te werken voor den heer De Meester, kregen wij van Spr. te hooren, wat er van al de schoone beloften van het ministerie- Kuyper, dat zou optreden voor de kleine luiden, is te rechtgekomen en hoe bedrogen die menschen toen zyn uitgekomen. Daarna gaf spr. uitlegging van de verschil lende partijprograms, hoe er onder de rechtsche partijen lang geen eensgezindheid heérscht en waarom men bij het ministerie-Kuyper eerst de bijzondere onderwijswet in behandeling heeft genomen inplaats van de wet op het arbeidscontract. Verder deelde spr. mede, wat de verschillende minis- tenën, die in de laatste jaren zyn opgetreden, voor het Nederlandsch volk hebben gedaan en wat wy in de volgende vierjarige periode van de christelijke coalitie hebben te wachten op het gebied van sociale wetgeving. Vervolgens schetste spr. den heer De Meester als een mensch met eerly'k, hoogstaand karakter, een man, die getoond heeft dat hy voor zyn beginsel recht door zeo wil gaan. Ten slotte hoopte spr, allen te heben duidelijk gemaakt van hoe groot belang het is den heer De Mees ter naar de Kamer te zenden. Wanneer men nu op aanstaanden Woensdag alle krachten inspant, zal het niet twijfelachtig zyn of Den Helder blyft een vryzinnig district. Met de opwekkingallen op post voor den uit- nemenden candidaat, den heer De Meester, eindige spr. zyn rede. (Daverend applaus.) Met een hartelijk woord van dank aan den spr. voor zyn waardige en leerzame rede en een opwekking om den 23 Juni trouw ter stembus te komen, sloot de voorzitter de vergadering. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik ge maakt. Aangezien deze rede, uit den aard der zaak, wat hoofdinhoud betreft, veel overeenkomt met de rede, welke de heer Stumphius hier eenige dagen geleden heeft gehouden, meenen we met bovenstaand beknopt overzicht te kunnen volstaan. Toch willon wy nog gaarne getuigen, dat de heer De Meester in den heer Oud een uitstekend verdediger heeft gevonden. Gloedvol was zyn rede en waardig zyn wy'ze van optreden. Thomas, de inbreker-uitbreker gevat! Te Breda was bericht ontvangen dat door de politie te Antwerpen de bekende inbreker-uitbreker Alfred Thomas is gearresteerd. Het „Dagbl. v. N. Br." heeft dadelijk telephonisch om informatie verzocht aan het centraal politiebureel te Antwerpen. Een inspecteur was zoo welwillend dit te Breda verschijnende blad mede te deelen, dat Alfred Thomas Donderdagmorgen om 8 uur is gearresteerd in een huis to Antwerpen. Hy was gekomen van Rotterdam en beweerde, dat hij Lwachtte op een schip, dat hem verder zou moeten brongen. Wy, zeide de inspecteur, zyn volkomen zeker, dat de man, die wy hebben gesnapt, dezelfde is, die uit het Huis van Bewaring te Breda is ontsnapt. Hy is een bentgenoot van don beruchten De Smet uit Turn hout, die tot 18 jaar dwangarbeid is veroordeeld. De photographie van den uitbreker-inbreker van Breda gelijkt sprekend op den persoon, die gearresteerd is. Maar, vervolgde de inspecteur, in Breda meent men, dat de man Thomas heet en een Engelschman is. Dat is niet zoo. Het is een Duitscher, en hij heet Schweller, verstond de Bredasche redacteur. Namen zyn echter door de telephoon moeilijk over te brengen. Hy heeft in Antwerpen onder verschillende namen vertoefd, logeerde nu eens hier, dan weer daar. Doch men is zeker den rechten man te pakken te hebben. Men houdt hem te Antwerpen vast totdat de uitleve- rings-formaliteiten vervuld zullen zijn. KIEZERS VAN HET DISTRICT HELDER! \y0 dag a.s. gaat ge voor de laatste maal naar de bus. De strijd zal dan BESLIST worden. Wie zal uw vertegenwoordiger in Den Haag den? Staalman, de volgeling van Kuyper, de gehoora-,^ dienaar van Rome en Dordt, Staalman, die zijn begin I sel van democraat heeft verloochend voor een Kau^ zetel, Staalman die is tegen staatspensioen. Staal* man, die zich volksman noemt, maar het nooit kunnen zijn, gekluisterd als hij zit aan priester dominee, Staalman mag NOOIT de vertegenwoordig van het district Helder worden. zal Zorgt gij, Kiezers! waar de vrijzinnigen bij de» stemming reeds veel hebben verloren, dat het verlig niet erger wordt. Zorgt er voor dat een man als yj MEESTER, een man van gezag en groote beteelft nis, een man, zelfs door zijn tegenstanders hoog. geëerd om zijn kennis en eerlijkheid, zorgt dat zult een man in de Kamer komt. Vele vertegenwoordigen zullen wij, vrijzinnigen, daar moeten missen, maart, gij dus, Heldersche kiezers! dat een man als yj: MEESTER, die een kracht is en kennis bezit, vootl links zal kunnen pleiten. Kuyper zal de baas zijn in de volgende vier iaajl da's waar! Maar wie zal zich beter te weer stellem,f een Staalman, die in alles van dezen grooten aani voerder zal afhangen, omdat hij zich aan handen eit voeten gebonden, aan hem heeft overgegeven, öf eetl De Meester, die toegerust met groote Staatsman/ gaven, zijn protest luide zal doen weerklinken?! De keus is gemakkelijk: hier een vertegenwoordi. ger Staalman, die het kerkelijke leger nog zal ver sterken; déar de vertegenwoordiger De Meester, dis voor vrijheid van godsdienst zal opkomen, onze open. bare school zal verdedigen, tegen invoerrechten* zal kampen; voor STAATSPENSIOEN zal opkomen!/ Wien zult ge kiezen? Wien? Alle vrijzinnigen gaan in dichte drommen op ent stemmen als éen man JLXl Denkt erom, kiezers! dat gij ALLEN trouw naarl de stembus gaat. De strijd is NIET GEMAKKELIJK, Neemt een voorbeeld aan de volgelingen van Staal- man, die alle krachten inspannen, alle middelen tel baat nemen. Doet gij evenzoo, de overwinning is| ALLEEN DAN te behalen als alle hens aan dek komt!! Vergiftiging. To Tilburg heeft zich in het gezin H. Donders in del Mariastraat een ernstig geval van vergiftiging voorge l daan. Na hot gebruiken van pannekoek werden del vader, moeder, een zoon on twee dochters zoodanig on| gesteld dat men aanvankelijk voor Hlen hot ergste kon vreezen. Na spoedige geneeskundige hulp is het gevaat by de drie eersto geweken, doch by de dochters nog niet Men vermoedt dat het meel waarvan de pannekoek gebakken was, vergif bevatte. Lamineren. Men schryft uit Texel aan het Hbld.: Gedurende de vijfde varzendingsweek werden van hit I met vier stoombooten uitgevoerd 2616 lammeren. Daat door is do uitvoer van lammeren gestegen tot 29,7461 stuks. De pry'zen vielen in de afgeloopen week nog weer meer tegen dan in de vorige. Ofschoon uitgekeurde lammeren nog f10 per stuk konden opbren/en, worden verreweg de grootste partijen tot beneden f7 verhandeld. Het soort van lammeren dat vóór twee jaren met f 12 per stuk werd betaald,! bracht nu juist de helft minder op. Ileerliugowaanl. Moest nog steeds de vraag: Is het al zeker, waar! de nieuwe R.-K. kerk gebouwd zal worden? ontken-1 r.end worden beantwoord, thans is de beslissing ge-1 vallen. Zij zal worden gebouwd op het land in ge-I br\»ik bij den heer J. Groenland, vrijwel tegenoverI de plaats „Harlingen", d. i. ongeveer op de helft tus-1 schen Donkerenweg en Laanderweg Ileerhugowaard. De feesten van „Getrouw Schoolbezoek" zijn hierl weer achter den rug en mogen als goed geslaagd! worden beschouwd. De kinderen van school no. ll er. die van school no. 2, die Dinsdag en Woensdag! een rijtoer maakten naar zee en naar duin, troffen! prachtig weer. Mindér gunstig was dit voor de leer-l lingen van scholen 3 en 4, die Dinsdag een bezoek! brachten aan Egmond en Schoorl. Het weer deedl echter geen afbreuk aan de pret; er is volop ge-I noten, vooral in het duin. Wel jammer, dat de feestcommissie niet wat beter! financieel wordt gesteund, voor zulk een heerlijk kin-I derfeest moest men zich niet zoo naar moeten be-l krimpen. naar waarnemingen verricht in den morgen van 19 JUNI, medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteo rologisch Instituut te De Bilt. OVERZICHT. In het gebied van de waarneming is de hoogste be kende stand van den barometer 774.5 te Coruna. De laagste stand van den barometer Is 757.7 m.M. te Hernösand. VERWACHTING. Meest matige Westelijke tot Zuidwestelijke wind. Veranderlijke bewolking. Mogelijk regen of onweers buien. Iets warmer uAbFlTTMv. J De heer H. Slager te Woerden is benoemd w I fitter aan de gasfabriek alhier. BENOEMING. De heer A. Prins alhier is met ingang van 1 J® a.s. benoemd tot postbode te Dirkshorn. DE GROOTE REGENBAK. Donderdag is opnieuw het water in den nieuW^ grooten betonbak van het Witte Kruis gemeten. P peil wees eene diepte van 25 c.M. aan. Wij meen® daaruit thans de gevolgtrekking te mogen maken, d» de bodem goed is. BOETES COÖPERATIE. De eerste Coöperatieve Vereeniging tot aank"of| van Veevoeder en Kunstmeststoffen, administrateu I de heer C. Kooij, heeft op de 4de levering van koeken, wegens ondergehalte eene boete van f797-8®! toegepast. Dat geld zal aan hen, die aan deze le**J ring hebben deelgenomen, percentsgewijze worden 1111 gekeerd BRANDWAARBORGMAATSCHAPPIJ. De Onderlinge Brandwaarborgmaatschappij, gev® I tigd te Barsingerhorn, verkoos in haar vergader"^ van 17 Juni bij den heer Broersma alhier, tot com1111 saris, voor Twisk den heer B. Koolhaas te TwisK e t

Schager Courant | 1909 | | pagina 2