Bmnealandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Verstijfd door Rhcumatiek. E C L A M E S. een heerlijken triomf wist te brengen. Lang leve het Christelijk Ministerie! Lang leve de Christelijke Coalitie! N. ARNHEMSCHE CRT.: Wij gelooven ons niet te vergissen, als wij de meening uitspreken, dat de „winste" door de anti- revolutionnairon behaald, 8 zetels, voor hem (Kuy- per) de Dordtsche nederlaag niet vergoedt, en dat oolc de machtsvermeerdering van het Christ.-Histo- risch vendel met 3, zoodat het thans 12 man telt on der de leiding van mr. De Savornin Lohman, voor hem een doorn in 't oog is. En dan Ede, waar de heer Schimmelpenninck het met ruim 1500 stemmen won van dr. Kuypers wann eten vereerder ds. Rudolph! Vleiend daarentegen is voor hem, dat ook deze ver kiezing de juistheid zijner verklaring heeft aange toond, dat het intelligente deel der natie niet tot zijne partij behoort. Men behoeft de namen der 8 nieuwe leden slechts na te gaan om zich te overtui gen, dat ook deze, met wellicht een tweetal uitzon deringen, het reeds zoo onbeteekenende gehalte der Kamerfractie allerminst zullen verhoogen. I I MIDDELBURGSCHE COURANT. Dit blad zegt onder meer: Een betreurenswaardig feit is wel dat in Rotterdam IV de heer A. Plate niet herkozen is. Hij was een vrij-liberaal van groote bekwaamheid, een warm strijder voor den vrijhandel en staat zeer na bij de voorstanders van algemeen kiesrecht. Het dunkt ons een onverantwoord spel der sociaal democraten dat zij dien man hun steun niet verleen den. Zij hebben nu wel aan de oud-liberalen hun macht getoond, en hun een les gegeven dat zij hen niet, zooals tot heden, moeten minachten en negee- ren, maar met dat al speelden zij in de kaart der rechterzijde en ontnamen zij aan de linkerzijde een lcrachtigen steun bij een belangrijk vraagstuk op politiek gebied. Verder: Voor de Anti-revolutionnairen en voor hem zeiven moet het een zeer groote teleurstelling zijn dat dr. Kuyper in Dordrecht niet is gekozen. Ook in de stad der Vaderen gekozen te zijn, zou voor hem de kroon gezet hebben op het geheel. Teekenend dat dit niet zoo is mogen wezen; voor al na de theatrale wijze waarop zijn optreden in die stad plaats had. In het eenige district, waar men hem, buiten Om men, ten slotte heeft durven stellen, leed hij dus een neerlaag Daarentegen werd de heer De Meester, de leider van het door rechts in Kamer en pers zoo onwaardig bestreden vorige ministerie, tweemaal gekozen; en verwierf mr. Rink, evenzeer uit het vorig kabinet een zetel. Dit zijn voor de rechterzijde harde pillen om te slikken. Noord scha r wonde. De Liberale Jviesvcreeniging alhier heeft besloten het aftredende anii-revolulionnaire raadslid, den heer A. Barlen Pz., niet te steunen en voor de drie open vallende zetels ook drie candidaten te stellen. Als zoo danig werden gekozen de heeren P. Az. de Geus (aftr.), J. Heeman en A. van Nienes. GASFABRIEK LANGEDIJK Woensdag is men begonnen met den bouw der gas fabriek door het proefheien en het uitzetten van het werk. Tot 1ste opzichter is gekozen de heer C. Smiti, architect te Zuid-Scharwoude. SPOOR BROEKALKMAAR. Moesten dé vorige jaren de gemeenten Zuidschar- woude, Broek op Langendijk en Alkmaar bijdragen in de opbrengst van den personendiensi Alkmaar- Broek op Langendijk, in hel afgeloopen boekjaar is de gewaarborgde som van f 10.000 met f 248.71 over schreden. zoodat dit aan de genoemde gemeentebestu ren wordt gerestitueerd in herhouding van 25, 40. 35. ADMINISTRATIEVE OMSLAG. De ,.Arnhcmsche Ct." schrijft: We hebben dezer dagen kennis gemaakt met een fraai staaltje van administratieven omslag, waarvoor ons vaderland berucht is. Vanwege de administratie der posterijen en teiegra- phie (afdeeling courantenzaken), werd onze administra tie den 17en dezer toegezonden een fraaie kaart, min stens 1/2 cent kostend, waarop prijsopgaaf verzocht werd van een exemplaar van de middaguitgaaf van ons blad, alsmede het bedrag, dat als kor ting daarop aan de afzendster werd toegestaan. Door de gespatieerde woorden meende onze admi nistratie, dat bedoeld was een abonnement alleen op het middagblad en per briefkaart van 3 cent ant woordde zij, dat een dergelijk abonnement niet ver leend kon worden. Den 22en dezer volgde een tweede rosé kaart met fraai gegolfden rand van de administratie der posterijen en telegraphie. waarin werd meegedeeld, dat niet be doeld was een abonnement, doch één, zegge één num mer (kostende 5 heele centen) en dat het antwoord onzer administratie tegemoet werd gezien. Dit num mer kost dus5 oent -(- 2 rose kaarten -f- briefkaart van 3 cent 1/2 cent port voor toezending cn nu vraagt men nog antwoord, wat weer op minstens 3 cent zou komen te staan. De inkt voor beide rose kaarten en onze briefkaarten, den tijd dien de afzen der en dien onze administratie aan deze gewichtige correspondentie heeft besteed, zullen wij nu maar bui ten beschouwing laten. En dat wij ook de kwaadsten niet zijn, moge blijken uit de mededeeling. dat wij ondanks de gemaakte onkosten het gevraagde exem plaar kosteloos hebben verstrekt, teneinde do aan vraagster niet nog op dekosten, van een postwissel te jagen voor een bedrag van vijf oenten. VERKIEZIN GSIJ VER. Te Rhenen heeft zich het feit voorgedaan, dat de oudste ingezetene, de 95-jarige J. v. 0„ nog van zijn kiesrecht heeft gebruik gemaakt. Hoewel hij een uur van 'het stembureau afwoonde, wilde hij' nog per voet dien weg afleggen, doch men noodzaakte hem dit per voertuig te doen. Dat er krachtig gestemd is blijkt uit het stemmencijfer. 92 p.Ct. van de kiezers hebben van hun kiesrecht gebruik gemaakt. Te Rotterdam loog de 97-jarige J. S. Bosman nog ter stembus. Een 94-jarige veenbaas te Bencden-Knijpe hcctl hij de herstemming in het district Schotcrland nog zijn kiezersplicht aan 't stembureau te Boven-Knijpe ver vuld Zijn woning is twintig minuten van het steum- bureau verwijderd en de heen- en terugreis heeft hij te voet afgelegd. EEN LAGE DAAD. De Bloemcndaalsche politie heeft de hand kunnen leggen op een individu, dat een deel der Zantvoortscho Laan had bestrooid met kppspijkertjes, zoodat nage noeg elke wielrijder, die dit deel bereed, lekke banden bekwam. DE BURGEMEESTER VAN EGMOND. De burgemeester van Egmond aan Zee heelt noo- gcr beroep aangeieekend tegen het vonnis waaibij mj wegens valscbheid in geschrifte tot 14 dagen gevange nisstraf werd veroordeeld. Als zijn raadsman voorliet Amsterdamsche Hof zal optreden mr. J. Kappeyne van de Coppcllo. V EI IKIEZINGS-VARIA. Een kiezer komt in 't gymnastieklokaal, Ihans stem bureau. In zijn handen de oproepingskaart, benevens een bundel paperassen hem door dc gedienstige gees ten aan den ingang der school aangereikt. De kiezer: „Ja, mijnheer, ik wil wel stemmen, maar ik heb er twee uur voor verzuimd. Kan ik nu mijn verlet betaald krijgen, dan zal ik stemmen." De voorzitter: Noen, vriend, geld kan je hier niet krijgen." De kiezer: „Net zooals u wilt dan stem ik niet." En mei een geacht van: „ik doe bot lekker niet", verdwijnt de man. Komt een kleine jongen van een jaar of twaalf op dagen. I Een lid van het bureau: „Wel ventje, wat wou ie?" De jongen„Stemmen." Het lid: „Voor wicn'?" De jongen: „Voor mijn, haas." 1 Het lid: „Complimenten aan je haas cn dat het mooi weer is. Dag, ventje." De jongen met een verbluft gezicht af. Een kiezer komt binnen zegt hoe noch ba i werpt zijn oproepingskaart op de tafel en staat erg ver woed te kijken. De voorzitter: „Meneer, men geeft den voorzitter de oproepingskaart in handen." De kiezer zegt niets, pakt zijn oproepingskaart beet cn verdwijnt schielijk. Zijn blik zegt alles! EEN CRITIEKE MAAND. Juni is een critieke maand, tenminste wanneer men de boeren-weervoorspellers gelooven mag. Juni vochtig en warm, Maakt den hoer niet arm. In Juni veel onweer en regen, Voor den boer een zegen. Zoo Juni nat en koud waar, Hij bederft dan 't beele jaar. Niet te nat en niet te koel, Niet te droog en niet te zwoel. Warm en nat of koel en droog, Zoo'n Juni houden de boeren hoog. Deze spreuken duiden aan, van hoe groote betee- kenis het weer in Juni is voor het gewas, want Op Juni komt het maar aan, Of de oogst goed zal beslaan. Nu denke men niet, dat de wind steeds uit het Zuiden behoeft te waaien. Neen. 1 Ook de Noordewind Is de boer z'n vrind. Wanneer in Juni de wind uit het Noorden waait De boer niet voor niet z'n sikkel zwaait. EEN BURGERVADER. In de Geldersche gemeente A. is de burge meester door een zijner veldwachters bekeurd wegens openbare dronkenschap. Bij die gelegenheid is de be keurende veldwachter door den bekeurden burgemees ter beleedigd, tegen wien nu een instructie is geopend. EEN NATTE KIET/ER. Een kiezer in Vier polders (kiesdistrict Briclle) zette er Woensdag dn zijn ijver om tijdig zijn stem uit te brengen, zóóveel vaart achter, dat hij met fiets en al van den dijk tuimelde en in ©en wate ring kopje-onder terecht kwam. Maar dat verkoelen de bad vermocht het vuur van dezen kiezer niet uit te blusschen. Zoo nat als hij was, ijide hij naar hei stembureau, om in het kiesdistrict der oude waterrot ten als een echte Watergeus zijn slem uit te brengen IETS NIEUWS VOOR 1)E DUINEN. Na den glorieusen openingsrit der tramlijn Bergen- Bergen aan Zee is de eerste „rulschbaan" in Holland's blonde duinen in tegenwoordigheid van de autoritei ten der II. IJ. S. M. en de verdere genoodigden der familie Van Reenen, beproefd en.... gebleken uitermate te voldoen. Dit vermaak gaat blijkens de opgedane ervaringen een goede toekomst tegemoet en verschaft thans te Bergen aan Zee voor den prijs van 3 cents, te vol doen aan den badmeester, zoowel den beoefenaars als toeschouwers de meest genoegelijke oogenblikken. MINISTER HEEMSKERK. Minister Heemskerk heeft Donderdag op Het Loo een audiëntie bij H. M. de Koningin gehad. IN DEN HAAG I. Antirevolulionnair propagandist in de jodenwijd: „Ik kom u vragen of u op Krap wilt stemmen." Joodsch kiezer: „Ik mag toch immers geen krap eten, meneer!" Historisch. DE VOORZITTER VAN DE TWEEDE KAMER. Ais voorzitter van de nieuwe Kamer werd reeds eenigen tijd geleden, en wordt na den uitslag der her stemmingen te meer, de heer De Visser genoemd. Hdbld. JHR. ROELL. I11 het Utr. Dagbl. schrijft prof. De Louter: De toeleg der Christelijke partijen is geslaagd. Zij smaken voldoening van haar streven. Onder aanvoe ring van eenige predikanten en twee hoogleeraren in de Godgeleerdheid is het gelukt den man uit den za del te lichten, die wegens zijn gematigdheid en on partijdigheid door zijne medeleden tot voorzitter der Tweede Kamer was gekozen en onder warme hulde van een woordvoerder der tegenpartij aftrad, en die door zijne langdurige en getrouwe diensten do Utrecht- sche Universiteit voor altijd aan zich heeft verplicht. Deze groote figuur is vervangen door een dergenen, die in een dagbladartikel „onbekende kleinheden" waren genoemd: een bewering, die de voorzitter der politieke vergadering ter hünner aanbeveling niet he ler wist te weerleggen dan door op 's mans lichaams lengte te wijzen. De sprekers in deze vergadering, die ik met diep leedwezen heb bijgewoond, beijverden zich overigens hulde te brengen aan den persoon des heeren Röell, maör bestreden hem nochtans met vuur ter wille der beginselen, omdat zij hem beurtelings afschilderden als de vertegenwoordiger eener ten doode opgeschrc- vene politieke partij, van het versteend conservatisme, en als het verpersoonlijkt beginsel van ongeloof en revolutie, van vijandschap legen God en tegen Oranje. Verwijten, die met hetzelfde oorverdoovend applaus door de verblinde toehoorders werden toegejuicht. „Om den indruk van deze welsprekende taal niet te verzwakken" sloot de voorzitter de vergadering met een woord van dank terstond na de opgewonden toe spraak van den laatsten redenaar. Door den invloed van bidstonden en ontboezemingen van dezen aard is Röell gevallen en aan Utrecht een onherstelbare slag toegebracht. Wat hieraan te doen? Zwijgende berusting schijnt het ©enig mogelijke. Toch waag ik het een voorslag te doen aan mijne medeburgers: om namelijk een adres aan mr. Röell! te richten, in de eerste plaats onderteekend door de pl.m. 150 personen, die met mij in de laatste dagen zijne herkiezing aanbevolen, en daarenboven door zoovelen als zich uit eigen be weging daarbij aansluiten. IIet adres behoeft niet lang te zijn. Het bevatte alleen eene betuiging van diep leedwezen, van warme erkentelijkheid cn van onver anderlijke gehechtheid aan de beginselen door mr. Röell gedurende zijne lange cn eervolle staatkundige loopbaan in woord en daad getrouw beleden. Zulk een adres kan eene geringe voldoening zijn voor den wakkeren afgevaardigde tegenover liet mengseL van gro- ven ondank en schromelijke misleiding, waarvan hij het slachtoffer werd; van voldoening ook voor hen, die niet ophielden voor hem te strijden en daarvoor tijd noch moeite spaarden. En dan? Dan hervatten wij rustig den tfagelijkscheïi arbeid, dankbaar dat de verkiezingen, die de l<x> lijkste' zijden der mcnschelijke natuur aan het licht brengen achter den rug zijn; maar met het stille voornemen om ieder op zijne wijze mede Ie arbeiden aan de verstandelijke voorlichting en de ze delijke verheffing van ons op gevaarlijke dwaalwegen afdolend volk en aan de voorbereiding tot een be ter kiesstelsel, dat ons van de pas aanschouwde on verkwikkelijke tooneelen verlost dat eener evenre dige vertegenwoordiging. ZOO DOET MEN IN AMSTERDAM. Leo schrijft in de Telegraaf het volgende: Om vier uren In den middag. 't Frederiksplein in volle bedrijvigheid. De trams schlchtigen als torren over 'n rlmpelloozen vijver heer en weer. Ataxen gonzen als bromvliegen her én der. Auto's en fietsen, aapjes en handkarren, voetgangers en bestelwagentjes krieuwelen als naarstige mieren over de grijze asfarttvlakte. In 't midden spuit statig en majestueus, in krach- tigen op-stoot, de fontein kaarsrecht haar kristallen waterstraal omhoog. E11 op 't grasveld, een eindje verder, staat schutte rig een kribbig grassproeiertje te proesten. Z60 zijn de dingen, rustig en vlak van aanvoeling. Totdat 't tafereel van aspect verandert. 't Begint te regenen. Nu gaan de dingen alle in een versneld tempo. Het gebeuren van 't plein verspoedigt van polsslag. De menschen en de fietsen, de auto's en de aapjes krabbelen en schuiven en ratelen haastiger dooreen. Alleen de kalm-fiere fontein spirit rustig door, en 't grassproeiertje blaast z'n venijnige straaltjes over 't gras. 't Begint te bliksemen en te donderen. 't Grassproeiertje sproeit kittig door. Het begint te stortregenen. 't Grassproeiertje sproeit gras. Een uur later giet het. De regen staat als snoeren pijpenstelen schuin op 't asfalt gespannen, vanwaar-ie óp-klettert met ruischelend geraas. I 't Onvermoeide grassproeiertje sproeit gras. Voor 't terras van 't Paleis-café staat 'n plas, 'n vijver, '11 meer, 'n zee de riolen kunnen de water massa niet verzwelgen- 't wordt 'n banjir 'n overstrooming 'n zweminrichting 't Grassproeiertje Sproeit gras. Dan houdt de plasregen op. En nauw is 't even droog, of daar rijst, ais Mephisto, in 't eerste bedrijf van „Faust", een heer in blauwen kiel uit 't gras veld, die behoedzaam 't nijdige grassproeiertje los maakt, opneemt en 't een paar meter verder tee- der en zorglijk weer in de aarde prikt Alwaar 't met taaie volharding gras begint te sproeien. TRAGISCH. 1 Men meldt uit Rotterdam: Toen Donderdagmorgen omstreeks 10 uur een ma- joor-recherchetir zich vervoegde ten huize van E. de Leeuw, kamerverhuurder, Watersteeg, hoek Op pert, om hem te halen tot het ondergaan van twee maanden gevangenisstraf wegens koppelarij, schoot de Leeuw, juist toen de rechercheur de woning binnen kwam, zich met een revolver voor het hoofd. Bijna oogenblikkelijk gaf hij den geest. EEN TROUWE MOEDER. Uit Bennebroek schrijft men aan de Haarl. Ct. Een moedertje van een viertal jonge hondjes werd door haar trouwe zorgen voor haar kroost het slacht offer van de stoomtram. De kleintjes speelden op de baan tusschen de rails, toen in de verte het ijzeren monster aankwam. De oude hond, dit lioorende, snel de toe, om de het gioot gevaar onbewusten weg te sleepen, doch te laat! Zelf werd zij met haar kin deren overreden. HET KORSET! BIJ ONBESCHAAFDE VOLKEN. De oorsprong van het korset zegt men, ligt in een twist tusschen man en vrouw, Een brave echtgenoot nl. liet zijn vrouw om haar te straffen voor het een of ander dat in zijn oogen geen genade gevonden had, kluisteren in een soort dwangbuis. Of het dit toornopwekkende wijfje zoo goed be vallen is in dit harnas, weten wij niet zeker, maar vermoeden doen wij het allicht, wanneer de mare hieraan het ontstaan van het door ons afgelegde tooi sel wijt. Ik vond echter, snuffelend in oude reisverhalen over Celebes een klein bewijs, dat werkelijk de vrouw zelve in staat is iets dergelijks uit te vinden. Door de tegenstanders van reform of weifelaars, wordt zoo menigmaal gezegd dat het korset recht van bestaan heeft als drager voor de rokken. Het korset maakt volgens hen een betere verdeeling van arbeid over het lichaam mogelijk. De Toradjavrouwen van Celebes echter dragen sa rongs. Men knoopt die handig om de heupen maar toch hebben zij zich een soort korset gemaakt. Zij vlechten die elkaar om het middel van zwart en rood geverfde lianenbladeren en deze korsetjes worden zoo nauw geregen, dat zij wil men ze losmaken, doorge sneden moeten worden, Alleen als een vrouw moeder moet worden, mag zij zonder zulk een harnas loopen. Wij stellen ons hier onwillekeurig de vraag: „Hoe komen deze onbeschaafde, in een woeste bergstreek wonende menschen, die dus veel moeten klimmen, aan een dergelijke mode?" Een bekleeding van vlechtwerk lijkt mij zeer ra tioneel, mits het precies naar het lichaam geschiedt; alleen zou het toilet maken dan nu voor vele dames nog wat langer duren! Waarschijnlijk zijn zij met dit gevlochten korset begonnen om eenigen steun te hebben hij het stijgen later is het een mode ge worden, omdat het oog gewend werd aan de daardoor smallere middellijn; wat 't oog gewoon vindt, placht men mooi te vinden en de middellijn werd al dunner en dunner, zoo dun, dat de arme vrouwtjes nauwe-' lijks adem kunnen halen. Het is dus niet alleen in de wereldsteden, dat de vrouw haar lichaam verwringt naar een gewenschte kleeding, maar zelfs in de eenzame, nog door weinig Europeanen bezochte woeste bergstreken in Indië gebeurt dit! Het korset is dus wel oud... Maar... een teeken van beschaving? Neen, dht is ons lichaam te be- studeeren en er dan de gepaste en artistieke klee ding voor te zoeken! HITTE. De hitte was in de laatste dagen te Ncw-York cn in de voorsteden der Amerikaanscbe hoofdstad nage noeg ondragelijk. Eergisteren was het meer dan een week geleden, dat er regen gevallen was, cn dc ther mometer wees een temperatuur van 95 gr. Fahren- heit aan. Dien dag werden velen door de warmte be vangen en acht sterfgevallen hadden er plaats, uit sluitend tengevolge van de vochtige (hitte. Vele lieden brengen den nacht door op de daken en balkons en op de straat, instede van in de huizien, waar het niet uit te houden is. Voor de armen zijn de parken en andere gelegenheden opengesteld, on der buitengewoon politietoezicht. Ook de dieren lijden ontzettend van de hitte, waar om in Rroadway en elders heele rijen emmers gevuld met Wal er door de winkeliers zijn geroeid gezet ten behoeve van. de door de hitte van dorst versmachten de beesten. EEN AVONTUURLIJKE REIS. Een avontuurlijke reis heeft een Engelsch zeil schip, de Denhigh Castle, gehad. In October zeilde het van Cardiff uit naar Mollendo in Peru. Den 3en December werd het op zee gepraaid. Sinds hoor de men er niets van, en men vreesde 't ergste. Nu is er bericht ingekomen, dat 't te Fremantle in West- Australië Is aangeland. Het blijkt, dat de kapitein 11a keer op keer, Kaap Hoorn willende omzeilen, te ruggeworpen te zijn, den steven wendde en besloot langs de Kaap de Goede Hoop zijn doel te bereiken. .Toen het schip te Fremantle aankwam, was het 252 dagen op zee geweest. OPROER. De gevangenen in de maritieme gevangenis te Cher- boürg zijn aan het muiten. Eenige zeelieden waren wegens ongehoorzaamheid gestraft met celstraf. Toen zij vernamen, dat men ze zou opsluiten, werden zij woedend en dreigden de bewakers met voorwerpen uit de kamers. Deze moesten aftrekken. De hoofdbe waker riep de hulp in van de maritieme politie, wie het slechts met geweld gelukte de orde te herstellen en zich meester te maken van de muiters I De overheid besloot twee van de ergste belhamels naar de kerkers op het eiland Pelée te zenden, een harde straf, die gewoonlijk na eenige dagen wordt gevolgd door een verzoek om gratie. Het bericht van het vertrek der beide gevangenen wekte in de gevangenis nieuw verzet, zoo heftig, dat weer de gendarmerie te hulp moest komen. De ge vaarlijksten moesten opgesloten worden in cellen, maar er waren niet genoeg beschikbare cellen om allen onder te brengen. Zoo moesten de gendarmerie en de cipiers bijna dep geheelen nacht waken tegen herhaling van het rumoer. MIJNRAMP. Te Werhun, in Pennsylvanië, heeft gisteren een ontploffing plaats gehad in een kolenmijn van de Lackawanna-maatschappij. De explosie viel voor in een pas geopend gedeelte der mijn. Het was bekend, dat het nieuwe gedeelte der mijn gevaarlijk was. Omtrent den omvang der ramp lui den de berichten zeer tegenstrijdig. Enkele telegram men behelzen, dat er een 150 werkers in de mijn zijn opgesloten, andere weer stellen het totaal der ver moedelijk verongelukten op niet meer dan 20. Vast staat dat reeds vele dooden en ook tal van zwaarge- kwetsten zijn bovengebracht. Uit de opening der mijn, welke niet ver ten noorden van Pittsburg is gelegen, stijgen rookwolken op. In de onmiddellijke omgeving van de schacht spelen zich allerlei droeve tqoneelen af. I I DE BRANDCATASTROFE TE FLOTZ. Er is reeds met een paar woorden melding ge- maakt van den vreeselijken brand, die hei kléine dorpje 1 Elötz Dinsdag teisterde, en het leven kostte aan 12 1 Italiaansche arbeiders. 1 Een ooggetuige geeft de volgende schildering van de ramp: y. Om één uur in den nacht begonnen piots de brand- horens naargeestig Ie galmen door het stille dal. Een ont zaglijke vuurzuil laaide ten hemel. In Flötz, vlak bij het nieuwe station van, den BodenseeToggenburg- spoorweg, brandde een aan Italiaansche arbeiders ver huurd, overmatig dicht bewoond huis af. Ongeveer 65 personen hokten daar samen in de weinig uit hout opgetrokken vertrekken, die oorspronkelijk sléchts plaats aan 12 menschen hadden geboden. De Italiaan sche huurders echter propten het tot in de kleinste hoeken vol met slaapgasten. Het vuur verbreidde zich in de oude houten gan gen en kamers met razende snelheid, en al spoedig klonk een gillend hulpgeroep uit den zengenden vuur- gloed. De donkerte der kamers bemoeilijkte de vlucht nog. Waar een deur openging, daar stortten de vlam men zicli woedend naar binnen. Een aantal arbeiders waagden den sprong uit de vensters en hiervan ble ven enkelen met gebroken ledematen liggen, tot de eerste hulp kwam opdagen. Zes zwaar gewonden wer den al dadelijk opgenomen en in veiligheid gebracht. Intusschen woedden de vlammen met ontzettend ge weld, en toch geloofde niemand, dat er veel dooden konden zijn, daar het hulpgeroep al spoedig verstomd was, zoodat men meende, dat de bewoners althans het veege lijf hadden kunnen redden. Maar toen het bleek, dat een der muren was ingestort, toen kwam ook het eerste, geheel verkoolde lijk te voorschijn. Een jonge man kwam toesnellen, die luidkeels om zijn vader, moeder en drie zusters riep: allen waren verbrand. De ongelukkige zonk bij 't vernemen van van die tijding ineen en moest worden weggedragen. Eindelijk brak de morgen aan en kon de brand weer er in slagen, den brand te blusschen. Onmid dellijk daarop begon het opruimingswerk, en thans eerst bleek, welken oogst de dood hier had binnenge haald: acht volwassenen en vier kinderen werden ver koold uil de puinhoopen gehaald. Deze vreeselijke ramp werpt een schel licht op de woningtoestanden onder de Ilaliaansche mijn- en spoor wegarbeiders en heeft in gansch Toggenburg een ont zaglijke paniek verwekt. ONGELUKKEN. In het kanton St. Gallen is Dinsdag het eene ern stige ongeluk gevolgd op het andere, 's Morgens in de vroegte kostte een brand in een door Italiaan- scte werklieden bewoond houten huis bij Wattwil 12 menschen het leven, en 's avonds even na 6 uur is de Bruggwaldtunnel, van den in aanleg zijnden spoor weg Toggenburgmeer van Constans, over een lengte van 25 meter ingestort Deze tunnel wordt gemaakt door de Bazeler firma Albert Busz en Co. Ze is 1733 meter lang. Het boor- werk, dat geen moeilijkheden van belang opleverde, is enkele weken geleden gereed gekomen. Men was nu bezig de tunnel op de vereischte breedte te bren gen en bij te werken. Het ongeluk heeft plaats gehad ongeveer 200 me ter van den noordelijken tunnelingang bij Witten- bach. Met een donderend geraas stortte het uit zachte mergel bestaande gewelf van de tunnel in. En in eens was het er pikdonker: alle lampen waren uit gegaan. Twee werklieden konden naar buiten vluchten, en oogenblikkelijk werd toen van beide kanten van de tunnel uit het reddingswerk begonnen Na moeilijken arbeid werden er vijf gewonde werk lieden en negen lijken uit de tunnel gehaaid. Er werden toen nog zes of zeven man vermist. Aile slachtoffers waren Italianen. Door verdere instorting van het tunnelgewelf werd liet reddingswerk zeer bemoeilijkt, 't Schijnt aan den ingenieur Bacchi het leven te hebben gekost., Men denkt, dat het wel een week duren zal, voor dat de heele tunnel ontruimd is. CEMENT VOOR GEBROKEN AARDEWERK. De Chineezen vervaardigen een uitstekende lijm voor het repareeren van steen, marmer, gips en aar dewerk. Zc bestaat uit poedervormig gebluschle kalk 54 G., poedervormig aluin 6 G. en goed geklopt versch bloed 40 G. Men roert dit mengsel voortdurend tot dat men een volmaakt homogeen© en breiachtige mas- sa krijgt. Men brengt deze op de te lijmen opper vlakten en perst ze stevig met een touw samen. M. t. V. o Zeventig jarige inan, die 10 jaar leed, door Kloosterbalaein genezen. o De heer H. v. d. Bosch, Jan van der Heijdestraat 59 te Amsterdam verklaart, dat hij meer dan 10 jaar gemarteld werd door Rhcumatiek. „Alle ledematen wa ren krom gebogen cn ik schreeuwde het uit van de pijn. Dagen lang kon ik soms niet loopen. Door het gebruik van den Kloosterbalsem, dien. ik kocht bij den drogist Potma, Frans Halsstraat, ben ik vol komen verlost van deze folterende pijnen. Het beste bewijs dat dc Kloosterbalscm de Rhcumatiek to taal doet verdwijnen is wél, dat mijne genezing reeds van drie jaren geleden dateert en 'ik sinds dien tijd hoegenaamd geen last meer heb gehad." Kloosterbalsem, Klooster Sancta Paulo, is het ge neesmiddel tegen Rbeumatiek, .rheumatische aandoe ningen en alle ziekten der huid. Ook oude en nieuwe wonden, brandwonden en blaren, benevens alle soor ten van Aambeien worden onvoorwaardelijk door de zen balsem genezen. Prijs per pot van 20 gram 35 ct., van 50 gram 75 ct., van 100 gram f 1.20 en van 250 gram f 2,50. Hoe grooter pot, hoe voordeeliger dus! Let op! Alleen de echte li loos ter bal sein ge neest, deze is kenbaar aan een rooden band om den pol, waarop de handteekening L. J. Akker, Rotterdam, voorkomt, allé andere is namaak. Dc namaak geneest nooit Verkrijgbaar bij Drogisten, Apothekers en de beken de depothouders.

Schager Courant | 1909 | | pagina 7