Ernstige beschuldiging tegen Dr. Kuyper. Dinsdag 29 Juni 1901). 53ste .Jaargang. No. 4529. Binnenlandscb Nieuws.' Alieicci Nieuws- Advertentie- MïmWil Dit blad verschijnt viermaal per weekDinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureaus SöHACSESS, Laan 4. In tere. Teleplioon Rlo. 20. Uïtuewers s TRÜ&PRSAW Ce#» Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25iedere regel meer 5 Cent. Groote letters werden naar plaatsruimte berekend. i -A.J Dit nummer bi staat uit een blad. BREEZAND. Zaterdagavond vergaderde in het café van den heer R. van Zandwijk de „Volkskiesvereeniging" te Bree- zand. De voorzitter, de heer Bosman, opende de verga- Hij heeft namelijk twee rijwielen, een heeren- en Te Bloemendaal woont de heer W. van Dieren Bij- Vertrouwende U deze toelichting voldoende zal zijn damesfiets, zoodanig met ijzeren staven en scharnie- voet, kleerbleeker, die in December 1906 111 gelde- heb ik de eer te zijn met de meeste hoogachting, i reu aan elkaar verbonden, dat aan dit verbindingsma- li;ke moeilijkheden verkeerde. Hij wendde zich tot UEd. dw. dienaar tetiaal tevens bevestigd zijn twee zitplaatsen voor mij als advocaat. Laat ik u nu dadelijk zeggen, dat de (get). J. Ruyter." 1 kinderen, die daarop in den stand als op een dogcar heer Van Dieren Bijvoet mij schriftelijk gemachtigd kunnen plaats nemen. Man en vrouw rijden per fiets heeft, van al wat ik in deze zaak vernomen of onder- Maar niet alleen ik, ging mej. Westmeijer voort, en de geheele familie vaart mee. vonden heb, zoodanig gebruik te maken als ik zelf, ontving geld voor mijn bemoeiingen. De heer Rudolph Het voorwerp wekt veler belangstelling' om welke reden ook, zou wenschelijk achten. Lehmann gaf ook direct aan dr. Kuyper f 7000 voor JACHT IN NOORD-HOLLAND 0p 14 December 1906 sprak ik hem voor het eerst, verkiezingsdoeleinden. Ook wist ik dr. Kuyper voor In de provincie Noord-Holland'is door den Commis- t(>n ziinen huize- Als oorzaak van zijn toestand gaf do Kamerverkiezingen van 1905 f 11.000 te ver- 1 V» i-1 ÏMÜ /-»»-» >1,'^ LR Vi aI SfTIÜTtDTl nlü nn lïl donlr nn vinnv» V1R1.1 ...'i dering en heette de aanwezigen welkom. Het speet garls der Koningin uit die provincie aan belanghebben hll mÜ °P. verschillende verplichtingen die hij, het- schaffen, die hij in dank aannam. Dat blijkt uit hem, dat niet meer leden, 17 waren aanwezig, waren den ter kelmjs gebracht: dat de jacht op waterwild ziJ onder eigen naam, hetzij onder naam zijner firma, den volgenden brief: in dit gewest zal worden geopend als volgt: in den ieSens derden had aangegaan, ten gerieve of ten kring, begrepen binnen den Westfrieschen omringdijk, behoeve van zijn nichtje, mej. Mathilde Westmeijer „Hooggeachte mejuffrouw, in de gemeente Petten, in de gemeente Callantsoog, te Amsterdam. Mijn vader verzoekt mij, u mede te deelen, dat hij aismede in het gedeelte van den polder het Koegras, Hij had geen gevaar gezien in die hulpverleeningen nu reeds door uwe bemiddeling f 11.000 voor de gelegen onder de gemeente Helder, op Zaterdag 17 aan haaL omdat die juffrouw in betrekking stond a-s- verkiezing ontvangen lieeft. Hij draagt mij op Juli 1909 met zonsopgang; op het eiland Texel, met A. Kuyper en met de heeren R. Lehmann en u Q zeggen lioe zggt hij uwe pogingen tot het bij- uitzondering van den polder Eijerland, op Zaterdag A- Lehmann, beiden te Amsterdam, en die be- eenzamelen van gelden waardeert en u zijn welge- 14 Augustus 1909, met zonsopgang, en in de ove- j trekking verband hield met gunsten die dr. Kuyper, meenden dank te brengen voor al de moeite die u rige deelen der provincie, dus ook in den polder Eijer-ais minister, aan die heeren had verleend of zou heb- zleh wel geven wilt._ land op Texel, op Zaterdag 31 lluli 1909, met zonsop- ben willen verleenen. 1 Persoonlijk voeg ik er den dank aan toe voor den gang. Mej. Westmeijer had hem, Van Dieren Bijvoet, her- verkoop van het kamerschut, mijn vriendin, de schil- n i«T haaldeljjk verzekerd, dat zij alles zou terugbetalen deres, is in de wolken van geluk. „J J' T „hi i wat bij ten haren gerieve zou moeten uitgeven. De Met beleefde groeten, het volgende V Ih<3er Rudolph Lehm"nn zou baar groote sommen heb- „Aan het weder optreden van dr. Kuyper staat thans o. i. niets meer in den weg. „De stembus heeft gesproken in zijn voordeel. De groote vraag is nu o. i.: zal dr. Kuyper te vinden zijn andermaal de thans dubbel zware regeertaak te opgekomen, doch schreef dat toe aan de drukke werk zaamheden. Daarna las de secretaris, de heer Moeijes, de notulen, welke na een wijziging werden goedge keurd. Aan de orde was de verkiezing voor leden van den Gemeenteraad. In de eerste plaats werden besproken de aftre dende leden, de heeren Blankevoort en Stammes. Van den eerste wist men niets, hij had nog geen gelegenheid gehad, te toonen, of hij al of niet een goed raadslid is. Daarom wilde men hem daartoe in de gelegenheid stellen. Den hr. Stammes noemde men een zeer verdienstelijk raadslid, dien men niet gaar ne wilde missen. Beide heeren werden met algemeene stemmen weder candidaat gesteld. Daarna werd be sproken de vacature Volder. Deze toch stelde zich niet weer herkiesbaar. Voorzitter deelde mede, dat de vereeniging ,Door Recht en Eenheid" in diens plaats had gesteld den heer Jn. Blaauboer. Wat die vereeniging doet, zeide de voorzitter, heb ben wij niet te beoordeelen. Vreemd vindt hij ech ter de houding van de heeren de Graaf en Van Mullem. De houding van die heeren mogen we wel beoordeelen. want zij heeten raadsleden, die voorna melijk voor en door dezen hoek gekozen zijn. Een paar maanden geleden, bij de vorige raadsvacature, waren zij groote voorstanders van een vertegenwoordi ger uit dezen hoek. Zij voerden daarvoor allerlei ar gumenten aan, en nu hebben ze het zeil in eens omgegooid. De argumenten, die aangevoerd werden ter aanbeveling van den heer Blaauboer waren groo- tendeels zeer zwak. Hij stelt nu aan de leden de Vraag, of ze deze candidatuur wenschen te steunen, of, dat ze zelf een candidaat willen stellen. Daar niemand zich voor steun uitspreekt, wordt tot het laatste besloten aanvaarden zoo een sterke aandrang daartoe op hem wordt uitgeoefend?" Wij laten als eenig commentaar hierop volgen wat het Christel. Hist. Weekblad Het Sticht schrijft: „In 1905 hebben de Christ.-Hist. hard meegevoch ten voor het behoud van een Ministerie, dat geleid werd door dr. Kuyper. Zij deden dat, niet omdat dr. Kuyper er lid van was, maar omdat het was, een Ministerie der rechterzijde, dat op verdienstelijke wijze zijn taak vervulde. Zij hebben het steeds afge keurd, dat toen de linkerzijde den stembusstrijd ge maakt heeft tot een strijd tegen dr. Kuyper. „Doch eveneens zullen zij het afkeuren, als nu deze stembusstrijd door rechts zou blijken gevoerd te zijn als een strijd vóór dr. Kuyper. En dat te meer, nu dit karakter van den strijd pas wordt ontsluierd na- 6 April 1905, 's-Hage." Uw dw. (get.) H. S. S. Kuyper. ben beloofd, indien zij minister Kuyper wist te be wegen, hem een Nederlandsche ridderorde te ver schaffen. De heer E. A. Lehmann zou o o k in die richting met haar werkzaam zijn geweest en reeds op Mej. Westmeijer vertelde mij, dat zij zich ook in een voordracht tot beriddering hebben gestaan. verbinding had gesteld met den heer E. A. Lehmann. Ik antwoordde, dat het heele verhaal mij een fabel een broeder van den geridderde, met het voornemen leek, bestemd om den heer Van Dieren Bijvoet om dezen op soortgelijke wijze een ridderorde te ver den tuin te leiden en geenszins geschikt om jegens schaffen. Zij verkeerde nl .wederom in geldnood en zijn schuldeischers aan te voeren als reden om eenig boopte op die wijze zichzelve zoowel als anderen te accoord met hem te treffen. Ik adviseerde mijn cliënt belpen. De heer E. A. Lehmann ging daar aanvan- zich zoo spoedig mogelijk failliet te doen verklaren. Lelijk op in. Ik bracht hem, zoo zeide zij, met dr. Aldus werd besloten. Den volgenden morgen ontving Kuyper in betrekking. Dit werd mij bewezen met den ik evenwel een zóo dringend verzoek van mijn cliënt volgenden brief: om eerst de waarheid van het boven medegedeelde te onderzoeken, omdat hij zich voorstelde zoowel van „Amsterdam, 30 Maart 1904. dr. Kuyper als van de heeren Lehmann geldelijken Mejuffrouw, steun te kunnen verwachten, dat ik een onderzoek In de hoop dat u met uwe enveloppe goed thuis toezegde gekomen bent, wil ik u nu even mededeelen, dat ik Ik heb mij daarop naar mej. Westmeijer begeven van den heer K. reeds antwoord van ontvangst en haar duidelijk gemaakt., dat zij öf wegens oplich- kreeg (paff over het prompte) maar zonder na- terij strafschuldig was, öf de waarheid der aangevoer- dere mededeeling over d a g en uur van zijn bezoek de beweringen zou moeten bewijzen. Ik gaf haar 3 ten mijnent, wat hij mij in zijn schrijven aviseerde. Op de groslijst worden geplaatst de heeren H. v. da4 de overwinning is behaald. Dat zou eene handel- dagen tyd om mjj een uiteenzetting van hare verhou- Uwe kunst zal wel niet mankeeren dit voor mij Haaften en S. Raven, waaruit na bespreking de heer WIlze ZU". ,yaar.'n ,de ..oprechtheid der duiven niet ding tot genoemde heeren te geven, met de bijvoeging uit te vinden, en mij dan te berichten. Of zal ik v. Haaften wordt gekozen. De leden worden opgewekt aan „de listigheid der slangen" gepaard ging. - - - 6 6 deze candidatuur zooveel mogelijk te steunen. Slechts: vergt Het Sticht niet wat veel, door van Op voorstel van een paar leden wordt daarna be- de, bedoelde partij wier „slangenlistigheid" zij wel sloten een loterijclub op te richten, welke geheel los erkennen zal, ook tevens de „oprechtheid der duiven" staat van de kiesvereeniging. Tot voorzitter-penning- eischen. meester wordt benoemd de heer Bosman, tot secre- Hdbld. taris de heer Moeijes. Gecontribueerd zal worden ge- DIRKSHORN. durende de maanden April tot October. De heer E. Meijer Drees hoopt op 18 October a.s. Daar een ander voorstel tot de volgende vergade- zijn 40-jarig jubileum als hoofd der school te her ring wordt uitgesteld en de rondvraag niets oplevert, denken. sluit de voorzitter met dankzegging voor de gezellige medewerking. Hij hoopt dat deze vooral zal strekken tot grooter bezoek. BREEZAND. Zondagmorgen werd in de kerk alhier bekend ge maakt, dat de heer J. J. Creutzberg het beroep naar Blokzijl had aangenomen. Barsingerliorn. Ziipe. van alle in haar bezit zijnde bewijsstukken, om aldus dit misschien zelf bij den heer K. aanvragen?? te komen tot het verband van een en ander en den Geeft u s.v.p. den kruier een klein antwoord me- financieelen toestand van mijn cliënt. de hoe of wat, bij voorbaat dankzeggende, Ik heb eene uiteenzetting van haar ontvangen, Hoogachtend, met tal van brieven en briefkaarten. (get.) E. A. Lehmann." Mej. Westmeijer had mij reeds dadelijk medegedeeld geene bewijsstukken omtrent hare verhouding tot den Intusschen bleef mej. Westmeijer voor dr. Kuyper heer Rudolph Lehmann meer in haar bezit te heb- doorwerken. Dat hij daarvoor erkentelijk was, werd ben. Zij zeide er vele te hebben gehad, doch eenigen mij bewezen met eene korrespondentie-kaart met tijd geleden in grooten geldnood te hebben verkeerd het gedrukte hoofd „Departement van Binnenland en den secretaris van den heer Lehmann om hulp te sche Zaken", en van den volgenden inhoud: Ds. Corn. Vis Jz., Doopsgezind Predikant in deze hebben gevraagd. Deze had haar toen, door medelij- Gemeente, heeft het beroep naar de Doopsgez. Ge meente te Kampen aangenomen. IJDELHEID DER IJDELHEDEN. Naar wij vernemen, heeft Dr. A. Kuyper een brief geschreven aan den secretaris der kiesvereeniging Nederland en Oranje te Dordrecht, om zijn leed- De rijtoer naar Schoorl met de schoolkinderen der wezep uit te di ukken, dat hij op zijn leeftijd in het lagere klassen is jl. Zaterdag gehouden. Vergeleken district is blootgesteld geworden aan zulk een echec, bij de laatstvoorgaande en de eerstvolgende dagen den bewogen, uit eigen middelen f 1000 geleend, doch „Departement van Binnenlandsche Zaken onder voorwaarde, alle stukken die zijn meester be- j 's-Gravenhage, 18-6-1904. troffen, terug te ontvangen. Hetgeen dan ook heeft Mejuffrouw, plaats gehad. I Het is mij een behoefte om u dank te zeggen voor Ik wensch voorop te stellen, dat ik geen reden heb wat gij ondernaamt en ook om uwentwil deed het aan de waarheidsliefde van mej. Westmeijer te twij- mij goed, dat het succes zoo schitterend was. Ik ga felen. Ik zeg dit opzettelijk, omdat omtrent haar per- nu naar Brussel (Hotel Central) wat uitrusten. Ge- soon vreemde verhalen hebben geloopen. Zij was ech- lijk ik u telegrafeerde, zal ik de familie morgen over ter zelf zeer ontdaan over het ongeluk dat haar oom acht dagen gaarne wachten te 3 uur. Nu komen de boven het hoofd hing en zeide alles te willen doen herstemmingen. Het succes moet doorgezet. Er zal is het weer vrij goed geweest. Bij zulke gelegenheden In verband met bovenstaand bericht, nemen wij uit wa(. k0I1 jejden tot zijne redding. Bij mijn verder weer veel noodig zijn. komt het uit, welk een genot het is, dat zoovelen het Vad. nog het volgende over: verhaal zal ik u telkens de door mij aangelegde af-j Hoogachtend, een dicht rijtuig willen beschikbaar stellen; in open Als een bijzonderheid mag zeker wel vermeld wor- schriften toonen van de verschillende brieven, van rijtuigen toch gaat er licht veel van de pret verlo- hen, dat de liberale meerderheid in Dordrecht nog -welke ik er verscheidene heb laten zegelen en regis- ren, bij die telkens terugkeerende regenbuien. Te zo° groot is geweest als dit jaar; nu de „groote treeren. Schoorl hebben de kinderen en grooteren ook wel i?.der de tegencandidaat was. Behaalde de heer Van tusschen de buien door, van het duin genoten en ®Ün in 1901 en 1905 een meerderheid van respec- tijdens den rit was het goed weer, zoodat men al niet 4 4 stemmen^ de^heer^ De Kanter klagen mag. Uw dw. (get.) K." GESCHENK VOOR PRINSES JULIANA. De heer W. Blok, onderhavenmeester van de Rijks- visschershaven te IJmuiden, heeft aan de Koningin een model van een opgetuigd 4-mastschip, onder gla zen stolp, aangeboden als geschenk voor Prinses Juli- ana. Ruim een jaar heeft de heer Blok in zijn vrijen tijd gearbeid aan dit geschenk, dat in alle onderdee- len getrouw naar de werkelijkheid is weergegeven. Aan de masten bevinden zich 36 zeiltjes, welke alle verstelbaar zijn. Van de Koningin heeft de heer Blok bericht gekre gen, dat het geschenk gaarne voor de jonge Prinses zal worden in ontvangst genomen. HAAT. Zooals dat voorheen dikwerf voorkwam zijn ook bij deze verkiezing staaltjes van feilen haat, vooral tegen den leider der antirevolutionnaire partij gezien. Zoo meldt ons een onzer lezers, die te Zuidhorn met andere geestverwanten den uitslag der herstem ming zat af te wachten, dat daar een papier werd aangeboden waarop met flinke letters geschreven stond: „Wederom nam de Duivel Abraham Kuyper mee op een hoogen berg, en toonde hem al de kiesdistricten van Nederland en zeide tot hem: Deze alle zal ik u geven, zelfs Amsterdam III, indien gij, r.cdervallende, mij zult aanbidden. En Abram Kuyper deed naar dat woord." Onze geestverwanten in Zuidhorn zijn over die han delwijze verontwaardigd. Er blijkt uit dat profanie nog een van de geliefdste wapenen is, waarmee men links zijn onbluschbaren Kuyperhaat kan botvieren, zegt de Standaard. JHR. Mr. J. ItOELL. De oud-christelijk-historische kiezersvereeniging te Utrecht heeft gisteravond de volgende motie aange komen „De oud-christelijk-hist. kiezersvereeniging, in ver gadering bijeen, diep onder den indruk van do niet- herkiezing van jhr. mr. J. Roëll als afgevaardigde voor Utrecht II, gevoelt zich gedrongen, groote hulde hit te spreken over zijn zeer langdurig, zeer voornaam staatsmansbeleid en spreekt de hoopvolle verwach ting uit dat Z.E. zeer spoedig weder zijne intrede in de Kamer zal doen." EEN FAMILIEFIETS. Men meldt uit Donkerbroek aan de „Leeuw. Crt.": De heer O. Hartholt, smid en fietsreparateur te de zer plaatse, heeft een vinding in toepassing gebracht, welke in wijder kring verdient gekend te worden. Het bezorgen van een ridderorde aan den heer E. Mej. Westmeijer dan deelde mij het volgende mede: A. Lehmann ging evenwel niet gemakkelijk. Dat dr. Eenige jaren geleden, omstreeks 1902, wendde de Kuyper haar den weg deed wijzen, welke zou kunnen kieeg 710 stemmen meer dan dr. Kuyper, een meet- jieer Rudolph Lehmann, dien ik van vroeger kende, worden ingeslagen om zich jegens het vaderland ver- kundige reeks, die te denken geeft. mjj me(. de volgende mededeeling: „Het ver- dienstelijk te maken, werd mij bewezen door den vol- N.R.Crt - driet mijne moeder, dat ik, die zoovele ridderordes genden, met een dameshand geschreven, brief: H leringen, (heb, maar geen Nederlandsche orde bekom. Gij kunt De voerman H. S. zou jl. Zaterdag een piano per j anes en moet er gen bezorgen." Ik weigerde, I „Mejuffrouw, bakwagen vervoeren naar Den Oever. Onvoorzichtiger- maar Lehmann drong zoo sterk aan, en beloofde mij, Mijn vader draagt mij op u te melden: die vele geldelijke zorgen had, dat ik deze niet meer J le. dat het hospitaal te Smyrna, een Ned. Hospi- zou kennen, wanneer ik het doel wist te bereiken, taal verbouwd moet worden. Dat een eenigszins aan- Die woorden van een schatrijk man, waarvoor ik Leh- j zienlijke gift hiervoor blijk zou geven van belangstel- niann hield, hebben mij doen beloven, mijn best te j ling in onze nationale aangelegenheden in het buiten- zullen doen. Ik ben daarop naar minister Kuyper ge- land; wijs zorgde men er niet voor, het instrument behoor lijk met touwen vast te zetten, om kanteling te voor komen. Onderweg moest de voerman een rijtuig passeeren. De ket, die hier weinig lust in toonde te hebben, werd bij den toom genomen en heel voorzichtig ging men 't rijtuig voorbij. Echter door het overhellen van den bakwagen bij dit voorbijgaan, kantelde plotseling de piano van den wagen, tot grooten schrik van den gaan en heb hem gevraagd, wat de weg was voor iemand om een Nederlandsche ridderorde te verkrij gen. Minister Kuyper begon daarop te lachen en zei de: „Dat gaat bij ons zoo maar niet." Van het eene T-V 1 j. P't-'ai f-, (tct L UiJ VJ 110 nUU UldCll illCl. V Cl II IltJL ccllt voerman Daar lag z>j nu in brokken m een naast gesprek kwam het en h(jb den hger oen weg loopende sjaan. De voerman keerde met lee- gen wagen terug om 't ongeval aan den eigenaar mede te deelen. Later heeft men de brokken bij een in de buurt wonenden landman in den stal gebracht. Voorwaar een duur ongeval, hetzij dan voor den voerman of voor den piano-eigenaar. Wie ringen. Onze plaatsgenoot de heer M. Minnes, ambtenaar ter secretarie alhier, behaalde op het jl. te Amster dam gehouden examen voor Stenographie systeem- „Groote" het diploma voor kantoor-stenograaf met een snelheid van 150 lettergrepen per minuut gedu rende 10 minuten en dat vlot teruglezen. Een der redacteuren van Het Volk heeft een on derhoud gehad met mr. P. Tideman, te Bloemen daal, over diens uiting in een kiezersvergadering te Ommen betreffende het verband, dat er zou bestaan tusschen de medewerking van dr. Kuyper als minis ter tot het toekennen van een ridderorde en het ontvangen van een zekere som gelds voor verkiezings doeleinden. Wij meenen, met het oog op het gewicht der zaak, de mededeelingen van mr. Tideman, zooals ze in Pet Volk voorkomen, in haar geheel te moeten weer geven Ongetwijfeld kan een opheldering van dr. Kuy per niet uitblijven. Totdat deze zal verschenen zijn, schorte men zijn oordeel op. mann met den heer Kuyper in verbinding gebracht. De heer Lehmann heeft toen, op advies van den ^.heer Kuyper, in den Haag een werkkring gezocht en zich voor het oog der wereld een tijdlang kalm ge dragen. In den zomer van 1903 (den juisten datum: 31 Augustus, heb ik later in de Staatscourant gevon den) is aan Lehmann de officiersorde van Oranje Nassau uitgereikt. Mej. Westmeijer, aldus vervolgde de heer Tideman, deelde mij nu mede, dat zij voor hare bij dr. Kuyper bewezen diensten door Rudolph Lehmann herhaaldelijk geldelijk was beloond. O. a. deed hij haar, zoodra het vaststond dat de ridder orde zou verleend worden, f 25 per week toekomen. Dat begon op 1 Augustus 1903 en het eindigde op denzelfden datum van 1905. Mej. Westmeijer was over dat eindigen verwonderd en vroeg opheldering. Toen ontving zij den volgenden brief: „Amsterdam, 15 Augustus 1905. Mejuffrouw, In antwoord op uw geëerd schrijven gericht aan den weledelen heer R. Lehmann, heb ik de eer U te berichten, dat ik Z.Ed. gisterenavond uw brief heb ter hand gesteld te Vlissingen, alwaar Z.Ed. zich voor een dag bevond. De heer Lehmann deelde mij mede dat U opheldering verzocht omtrent het niet zenden gedurende de twee laatste Zaterdagen van de 25 gulden. Beleefd doe ik u opmerken dat er inder tijd bepaald was, dat dit gedurende een tijdsverloop van twee jaren beginnende met 1 Augustus per week bij U bezorgd zou worden en geloof ik daaraan steeds stiptelijk voldaan te hebben. Maar zooals het met alle zaken gaat, er is een begin en een einde en ik geloof dat u met mij accoord zult gaan, dat van Na een inleiding vertelde mr. Tideman het volgen- 1903 tot 1905 de twee beloofde jaren zijn afgeloo- de: pen. 2e. dat op Groenland graven zijn van Nederlan ders, die in het ongereede zijn geraakt. Dat geldelijke hulp om deze te herstellen, van belang kon zijn; 3e. dat u bijzonderheden betreffende het laatste kunt lezen in het avondblad van Maandag 11. van de „Nieuwe Courant" en het avondblad van Woens dag 11. van de .Nieuwe Courant". Na beleefde groeten teeken ik, (get.) Mej. H. Kuyper, Kanaalstraat 5. Donderdag, 5 Jan. '05." De heer E. A. Lehmann werd op de lijst geplaatst om op 31 Augustus 1905 geridderd te worden... maar inmiddels viel het ministerie-Kuyper en kwam van de decoratie niets. Tot zoover, aldus eindigde de heer Tideman, het gedocumenteerd relaas van mej. Westmeijer. In de verwachting dat dr. Kuyper niet meer aan het publieke leven zou deelnemen, heb ik over deze zaak het stilzwijgen bewaard. Maar nu hij weer een staatkundige rol blijkt te willen spelen, komt het mij gewenscht voor dat een en ander aan de openbaarheid wordt prijsgegeven. Is de zaak, zooals ik vooralsnog niet geloof, van onschuldigen aard, dan heeft dr. Kuy per de gelegenheid dit te bewijzen en zal ik de eerste zijn mij daarin hartelijk te verheugen. „Het Volk" teekent hierbij o. a. aan: Wij hebben dit alles woordelijk uit den mond van mr. Tideman opgeteekend. En wij aarzelen niet het te publiceeren, omdat ook een eigen onderzoek ons voldoende aanwijzingen voor de juistheid van het medegedeelde en voor de echtheid der documenten had opgeleverd. Het woord is thans aan den be schuldigde. -P Men meldt uit Amsterdaam aan de N. R. Ct. Mej. Westmeijer, van wie sprake is in de onthul lingen van mr. P. Tideman over de verleening van ridderorden aan de heeren, Lehmann te Amsterdam,

Schager Courant | 1909 | | pagina 1