Aliiiui Nicns- Donderdag I Juli 53ste Jaargang. No. 4531. Bureau SCHAGEIS, Laan O 4. Uitgevers TR^Püfll&fêi Co. BEKENDMAKINGEN. Binnenlandse!) Nieuws. Gemengd Nieuws. COURANT mm- uititwM Dit blad verschynt viermaal per week: Dinsdag-, Woensdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. By inzending tot 's morgens 9 ure. worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. In tere. Teleplioon No. 20. KMVMflouKD?' ebtubm tfMMBMMBMMMBMMWNMHNMtoMMi Prys per jaar f 3.—. Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADYERTENTIËN van 1 tot 5 regels f 0.25: iedere regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaal uit een blad. Gemeente SCHAGEN. o— STREMMING PASSAGE. Burgemeester en Wethouders der gemeente Beha gen, brengen ter algemeene kennis, dat wegens repa ratie van de brug op het Noord, het verkeer aldaar met rij- en voertuigen vanaf 2 JULI TOT EN MET 5 JULI A.S. zal zijn gestremd. Schagen, den 28 Juni 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. K. J. POT. De Secretaris, ROGGEVEEN. O i DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Scha gen brengen ter openbare kennis, dat op 28 Juni 1909 bij hen is ingekomen een afschrift van een aan Heerên Gedeputeerde Staten dezer Provincie gericht verzoekschrift van Arie Visser, van beroep logement houder, wonende te Schagen, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, alleen aan logeergasten in ,,de gelagkamer" van het perceel, kadastraal bekend gemeente Schagen, Sectie C no. 962 en gelegen aan de Landbouwstraat aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer be kendmaking kan een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemees ter en Wethouders inbrengen. Schagen, den 29 Juni 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, ROGGEVEEN. De Burgemeester, H. J. POT. VOORZICHTIG TOCH MET BENZINE. Het dienstmeisje van den manufacturier Bokern te Zutphen, was bezig hare glacé-handschoenen met ben zine te wasschen, toen plotseling de benzine ontvlamde door een brandende gaslamp, die zich boven den bak met l>cnzine bevond. Zij werd aan beide armen tot aan den schouder ernstig gebrand en haar hoofdhaar werd verschroeid. De brand werd gebluscht door een toevallig aanwezig reiziger, die de vlammen met zijn jas dooide. Het meisje moest echter onmiddellijk in het ziekenhuis worden opgenomen. SPEELHOLEN. Men meldt uit 's-Gravenhage Een aan lal bewoners van den Gevers Deynootweg tus schen de Rotterdamsche straat cn Seinpost te Schevenin- gen hebben zich tot burgemeester en wethouders ge wend met een klacht over dc op genoemden Gevers Deynootweg gevestigde speelclubs, welke oorzaak zijn dat sinds 1908 het den bewoners aldaar door rustver storing, burengerucht, enz., lastig wordt gemaakt. Die speelhuizen worden den ganschen naeht bezocht, het geen gepaard gaat met rumoer en straatkabaai. Wan neer er bijv. eén bezoeker in aantocht is per auto, geeft de chauffeur reeds om den hoek der straat een signaal aan den portier van de beoogde speelclub, het zij door den knalpot ópen te zetten of door aanhoudend getoeter; een wenk om een rijtuig is voldoende om vier of vijf snorders door de straat te hooren hollen, gretig op een vracht en deze elkaar betwistend door schelden, razen, Vloeken en tieren; in den nacht van 23 op 24 Juni zijn de bewoners van meergenoemden weg in hun slaap gestoord door het angstwekkend ge brul en moordgeschreeuw van de bezoekers der meer gemelde speelclubs, welk rumoer van half drie tot ruim half vier ure aanhield; dergelijke tooneelen zijn voor de pensionhouders aan den Grevers Deynootweg zeer nadeelig, daar zij den verhuur hunner apparte menten niet alleen bemoeilijken, maar de reeds inwo nende vreemdelingen verjagen. LANDELIJKE EENVOUD. Bij de opneming der stemmen voor lid van de Twee de Kamer op het eiland Marken is geprotesteerd, en in het procesverbaal het feit vermeld: „dat de burgemees ter zich in den morgen op den openbaren weg had •hegeven om sinaasappelen tc koopen"! HOTEL-REKENING. Kellner, er is nog één ding op mijn rekening vergeten. De chef heeft me gisteren goeden-morgen ge zegd en daarvoor heeft hij blijkbaar vergeten me iets in rekening te brengen. GOED AFGELOOPEN. Het onweder dat hier Maandagmiddag over Lopper- sum trok, had bijna een slachtoffer gemaakt, üc blik sem sloeg in de onmiddellijke nabijheid van de boer derij van den heer J. D. Iiuizinga in den grond. Een zoon van den heer H.. die wilde zien of de bui al voorbij gelrokken was, zeeg neer, terwijl een arbeider in het eerst met blindheid was geslagen. Beiden her stelden gelukkig nog al spoedig zonder letsel te heb ben behouden. „P. G. Gt." HET PETROLEUMSTEL. Dinsdagmiddag sloeg in een bovenwoning aan den Gruttersdijk te Utrecht de vlam van een brandend pe troleumstel in dc olie. De man trachtte het toestel ])aar buiten lo dragen, maar werd bij die pogingen «eerlijk aan beenen cn onderlijf verbrand. Ook de vrouw, die hem met een emmer water was nageloopen °m het brandende stel te hlusschen, kreeg ernstige brand wonden aan armen cn beenen. Pc man werd per brancard naar de Rijksklinieken gebracht, waar hij werd opgenomen. De vrouw stelde jheh thuis onder geneeskundige behandeling van dr. Olland In de woning zelf ontstond geen brand. DE MOORD TE TILBURG. Omtrent den moord, die Maandagnacht te Tilburg Werd gepleegd, wordt nog het volgende gemeld: Maandagavond tusschen 9 en lü uur waren de huur lieden Gijsen cn StielIjens vriendschappelijk bij elkan der in dc woning van den laatstgenoemde. Eensklaps, door jaloezie gedreven, kregen de vrinden twist en stonden weldra verwoed tegenover elkander. Stieltjens, een sterke kerel van 35 jaar, greep den "'tor 60-jarigen Gijsen aan, wierp hem op de straat en trapte hem zoolang op het lichaam, dat de oude man zieltogend bleef liggen. Een paar buren waren getuigen van deze onmen- schelijke daad. De vrees voor den woesten Stieltjens I weerhield hun echter om diens slachtoffer te ontzetten. Eerst later hebben zij den stervende van de straat op- j genomen en achter een huis gebracht, waar hij Maan- dagnacht den geest gaf. De dader, een gehuwd man, werd Dinsdagmorgen door de politie gearresteerd. I Dinsdagmiddag kwam het parket uit Breda; het stelde een onderzoek in loco in en hield instructie op het politiebureau, waar ook door de doctoren But- ncr en Schrijver uit Breda de sectie plaats had. Wc hoorden nog dat de verslagene aan inwendige verwon dingen is overleden. Zijn vrouw was 14 dagen geleden gestorven en hij woonde mitsdien alleen. De dader werd naar Breda getransporteerd. Hdbld. Ilarcnkarspel. Op de voordracht voor onderwijzer aan een der O. L. S. te Leeuwarden komt o. a. voor de heer W. Strubbe, onderwijzer te Waarland. Winkel. Tot vice-voorzitter van de Groentenvereeniging „Winkel" wérd benoemd de heer T. Beumkes. Winkel. In de vergadering van de afdeeling „Winkel" van den Bond voor Staatspensionneering werd besloten geen afgevaardigde te zenden naar de vergadering te Utrecht omdat de reiskosten uit de afdeelingskas niet kunnen worden bestreden. Tot bestuurslid werd gekozen de heer L. F. Th. Koelman. LUTJE WINKEL. Naar wij vernemen zal er bij voldoenden aanvoer naar de markt voor gezorgd worden, dat er op de marktdagen gelegenheid bestaat, dat de aardappelen en andere marktproducten per schuit van 't Veld naar Lutjewinkel kunnen worden vervoerd. Nieuwe Niedorp. Onder onze „kolonisten" schijnt eenige verdeeld heid te bestaan, zoodat een gedeeltelijke uittreding reeds heeft plaats gehad of aanstaande is. Zouden we hierin iets toevalligs of persoonlijks moeten zien of zou het wijzen op een beginsel, dat in de praktijk fiasco lijdt? HET SPOOKHUIS. De Tielsche corr. der N. R. Ctr. schrijft dd. 29 Juni: De geruchten hielden aan onder den rook van 1 Tiel zou het niet pluis zijn. Toen toog uw correspondent heden op onderzoek uit naar den Echteldschen dijk, twintig minuten be- I oosten de stad. Ik trof het, want te midden van een koppel fiets rijders stond Bette-Mie van Nillis, de vrouw op de hoogte van alles, wat een uur in den omtrek voor- valt. „Gao mar truug," verzekerde ze mij, nadat ik ze vertrouwelijk terzijde genomen had, „d'r gebeurt fan j aovend niks. De zwarte een van de bewoonsters van het spookhuis stond daor net fur de gêt en 1 die zei: van aovend sulde niks heure." ,Mar, w& denkte gij der nou van, Bette-Mie?" vroeg ik met verklaarbare belangstelling. „Och, jong" onze oude kennisschap rechtvaar digt gemeenzaamheid ,'t is in dè buurtje een echt ruttemutje. Hoeveel beeste worre daor nie geslag, waorvan 't laand gin cent belasting zie en waoraon de minse d'r êge 'n ziekte op 't lijf ète. (De buurt is een bekend centrum van den handel in minderwaar dig vleesch. j 't Is sund „Jawel, maar dè heddaor toch niks mee uit te staon?" „Nie? Allemaol slegtiggèd. Wasse wille? Een van de derns wil trauwe en nou mott'r den auwe uit- geteuverd worre! Dedde gij zoo gek bint 't te gleuve!" ,Dor zijn d'r toch meer zoo gek, waor?" „V'ral die Tielsche. Daor waore d'r giesteraovend om ellef uur wel zeuvehonderd en om half een zag den dijk nog zwart fan 't folk. De pliesie moes ze mitte revolver in toom hou we. En gezope! Den onbe- j zonne rijksveldwachter en Van Rienmsdijk hebbe d'r verschèje opgeschreve." Ik had het geluk den onbezoldigden rijksveldwach ter en den gemeenteveldwachter aan te treffen, die 1 het bovenstaande bevestigden en mij eenige inlich- tingen omtrent de bewoners, de familie M. R. gaven, i Het bezoek van eenige amateur-spiritisten schijnt al les behalve kalmeerend op de bewoners van het huis en de buurt te hebben gewerkt. De politie had daar om verboden aan M. R. bezoekers in zijn huis toe te laten. Toch reed ik op den terugweg even langs. Alles dicht. „Ge kompter nie in, meneer," verzekerde mij een buurman. „Ik woon nou hier twee en twintig jaar, mar zoo iets is me van m'n léve nie overkomme. Tussche 't mijn en 't hullieje is 'n brandgèvel, mar duidelek kunde 't heure: aldeur mar klope of t'r midd'n hao- mer tege de muur wor geslaoge; dan hier, dan daor, 't heele huis deur... Neeje, anders nie. Mar 't is tog om d'r rabbèls fan te worre." „Kan 't gin bunsem zijn?" 5 „Nee, dè hebbe die vier stadsche heeren uitgevies. Die kwamme mitte illetriek...?" „Mit spiritisme. Daor he'k fan geheurd," merkte ik op. „Juus, mit spirtjus. Op 't a-b-c hebbe ze 't opge- roepe, of 't Gêrtje was, die vur vier jaor d'r in is gestörreve of Jans, die d'r vur 'n jaor of tien in aon d'r end rakte. Dè konne ze nie uitvijnde, mar as ze zeeje: klop is hier, dan gebeurde 't. Ok vroege ze, of de gees iets begirde, mar daor krege ze gin antwoord op... In April is 't ok is gewies, mar toe duurde 't mar drie doag." Ik ben toen naar huis gegaan, peddelend op de maat van de oude verzuchting: „Och, waren alle menschen wijs." Intusschen Is de politie tot zes man versterkt, die de nachtelijke menigte op een eerbiedigen afstand van de woning houdt. De correspondent van de N. T. Ct. meldt dd. he den nog: „Aan een drietal belangstellenden, uit Rotterdam hiervoor overgekomen, werd het verzoek tot toegang geweigerd. Het gezin ging naar bed, was reeds om een uur of een weer op en riep half twee de hulp der politie in. Deze vernam inderdaad werkelijk ver dachte geluiden: bonzen en kloppen. Zij zal nu te ondi.rzoeken hebben, of stoffelijke of geestelijke krach ten hierbij in het spel zijn." BELHAMELS. Aan de grenzen bij Dinxperlo heeft tusschen Duit- schers uit Suderwick en Hollanders uit Dinxperlo een ernstig gevecht plaats gehad. De eersten die het feest van den Krieger-Verein vierden, werdën door de Hollandsche belhamels bemoeilijkt. De Duit- schers namen hooivorken, schoppen enz. en hielden daarmee een klopjacht op de Hollanders, waarvan eenigen gewond, kermende van pijn op de vlucht werden gedreven. EEN MARTELAAR. Men schrijft uit het district Veendam aan „Het Vad.": In enkele bladen heeft men kunnen lezen, hoe het gezelschap van ds. F. G. Petersen, geref. predikant en Kamercandidaat te Veendam, na het houden van een politieke redevoering te Bourtange, werd onthaald op enkele steenen, waardoor een spaak uit het wiel van den spreker werd stuk gemaakt en de theol. stu dent Drenth een blauwe plek opliep aan het linker been. Deze daad is natuurlijk zéér te laken. Steenen zijn geen argumenten en zoo men te Bourtange een plaatsje aan de Duitsche grens niet ge steld is op de propaganda van de kerkelijken, dan is een flink debat met hen méér aan te bevelen, dan deze metbode, waarschijnlijk door eenige kwajongens of onverantwoordelijken beoefend, en heel begrijpe lijk is, dat de getroffenen zich bij de marechaussee over het gebeurde hebben beklaagd. Doch daarmee was de pret niet uit. Want in het anti-rev. blad „De Volkscourant", onder redactie van genoemden dominee-candidaat, wordt het gebeurde, vermengd met een pocherig verslag van de gehouden lezing, den lezers onder het oog gebracht met het sensatie-opschrift geheel op effect belust: Moordaanslag te Bouitange en Zou daar ook verband tusschen bestaan? Vervolgens wordt de zonderlinge vraag gesteld of er ook verband bestaat tusschen een liberaal verkie zingsbiljet en... „dezen aanslag op het leven", omdat de vrijzinnigen den candidaat in een 'biljet hadden „doodverklaard". „Want nu" zoo heet het ver der „moet hij gesteenigd worden. Die eere wou Bourtange hebben. Maar die in den Hemel woont zal lachen om des boozen aanslagen." Heeft men ooit zonderlinger godsdienstige kwak zalverij gezien? EEN SLAKKENGANG. Aan den nieuwen afgevaardigde ter Tweede Ka- 1 mer voor Enschede, den heer Elshorst, zal door de Kamer van Koophandel aldaar worden opgedragen, aan te dringen op spoediger behandeling van stukken door de hooge colleges. Wat toch is het geval? De firma J. Menko en Zonen te Enschede heeft bij de K. v. K. een ernstige klacht ingediend. Zij heeft 24 Dec. 1908 tot de Koningin het verzoek ge richt om vergunning tot het verbouwen harer fabrieks inrichting aan de Molenstraat, gelegen aan de spoor lijn EnschedeGronau en ontving op dit verzoek nog geen antwoord, niettegenstaande herhaaldelijk daarop werd aangedrongen. Van de Staatsspoor heeft de fir ma wel een mededeeling dat er tegen het verbouwen geen bezwaar bestaat en zij zal er dan ook toe over gaan, daar zij anders in groote moeilijkheden zal ko men. EEN POLITIEKE DOMINEE. Een bekende figuur in vroegere anti-revolutionnair* verkiezings-campagnes is ds. C. W. J. van Lummel te Delft, ook als polemist in de a.-rev. Delvenaar steeds op de bres tegen liberalisten en ongodisten. Naar thans de Delftsche Ct. meldt, heeft de kerke- raad der gereformeerde gemeente te Delft dezen pre dikant een berisping toegediend, waarop ds. Van Lum mei ontslag heeft genomen. Zijn levenswandel moet tot. die berisping aanleiding hebben gegeven; bene vens andere ongerechtigheden wordt hem misbruik van sterken drank ten laste gelegd. Hetzelfde blada vernm van welingelichte zijde dat ds. Van Lummel door zeer invloedrijke voorspraak in aanmerking zou komen voor een betrekking bij de Rijksverzekeringbank. En uit 's-Gravenhage wordt het blad gelijke mededeeling gedaan. Het blad kan voorloopig niet aannemen, dat de Re geering zoodanige benoeming in ernst zou willen be vorderen. De antirev. Rott. verneemt, dat de predikant binner ■vijf weken naar Noord-Amerika zal vertrekken. Otidkarspcl. In deze gemeente zijn voor de drie vacatures in den Raad candidaat gesteld de heeren G. Eecen, Jr. Glas, Jn. Hansen, Jn. Kalverdijk, O. Over en Jb. Slotemaker. De stemming zal plaats hebben 9 Juli a.s. HEELEMAAL NIET AARDIG... Een weduwnaar mat twee dochters van 20 en 22 jaar, te München, begon zijn eenzaam leven te ver velen en daarom besloot hij „langs den meer en meer gebruikelijken weg" een levensgezellin te zoeken Hoe verbluft was hij echter, toen hij op zijn adver tentie onder meer ook een schrijven en fotografie kreeg van... zijn beide dochters, die blijkbaar ook naar den „huwelijkschen staat" verlangden. De we duwnaar kreeg er echter plezier in om de briefwisse ling onder valschen naam en met een schrijfmachine met zijn beide dochters voort te zetten, tot deze ein delijk allebei een onderhoud met den nog onbekende geliefde wenschten. Men kan zich de tweevoudige verrassing voorstel len van beide „liefhebsters", toen zij eerst elkaar en daarna papa op de plaats van het rendez-vous ont moetten! GASTRO. De Parijsche correspondent van dc Daily Express seinde Maandag: „Er zijn hier heden een aantal telegrammen uit Venezuela aangekomen, vragende om nieuws aan gaande den oud-president Gastro, wiens verdwijnen nog een raadsel is. Venezolaansche speurders, die in last hadden het oog op hem te houden, zijn wanhopig. Door hun nalatigheid is de oud-president volkomen verdwenen; er is gpen spoor van hem te ontdekken. Er is geseind naar Parijs, Berlijn, Genua en allerlei soort plaatsen in Europa, zoo ook naar ettelijke havens tus schen hier en Venuzuela." VOOR DEN OORLOG. Aan San Francisco Bridge Cy is de bouw gegund van het droogdok in Pearl Harbour, bij Honoloeloe op Oahoe (Hawai-eilande). Het metsel- en cement- werk zal 1.760.000 doll. kosten. Het droogdok zal van voldoende afmetingen zijn om het grootste slagschip ter wereld op te nemen; zelfs zullen er twee krui sers tegelijk in kunnen worden nagezien, zoo noo- dig ook een heele flotielje torpedobooten. De hoofd afmetingen zijn: lengte 620 Eng. vt., breedte 140 Eng. vt. EEN DROEVIG ONGELUK. Te Neubreisach, in den Elzas, zijn drie schooljon gens op ongelukkige wijze om het leven gekomen. Een groote meubelwagen reed door de Neubreisacher vestingpoort; uit de tegenovergestelde richting kwa men schoolkinderen, die met een onderwijzer een uitstapje gingen maken. Vijf jongens trachtten tus schen den wagen en de jijzeren poort door te glip pen; drie hunner werden voor de oogen van hun on derwijzer en mede-scholieren dood gedrukt. VOORTDURENDE HITTE. Nog steeds gewagen de berichten uit New-York van de daar en m andere groote steden heerscnende hitte. Eergisteren maakte deze te New-York 7. te Philadel- phia 9 en te Ghicago 10 slachtoffers. In de avondzitting van den Senaat was liet voor de aanwezigen haast niet uit te houden. Dc senatoren be gonnen eerst met hun jassen uit te trekken, maai- dat gaf nog niet voldoende verlichting. Eerst toen naar het voorbeeld van den heer Elkins, de meesten zich ook van boord en das hadden ontdaan, voelden de hee ren zich wat meer op hun gemak. President Taft, die de ministers en een aantal sena toren bij zich aan tafel had genoodigd, liet het maal aanrichten op het dak van het Witte Huis. OUD MAL BOVEN AL. Te Old-Arington in Engeland zijn gehuwd James Polker en Mary Bagg, die respectievelijk 86 en 82 jaar oud zijn. Het jonge paar is 60 jaar lang geënga geerd geweest. EEN GOEDE WET. In den staat Washington (Ver. St. v. N.-Am.) is een wet van kracht geworden, waarbij personen, die willen trouwen, verplicht worden zich eerst geneeskundig te laten onderzoeken. Het huwelijk kan dan enkel wor den voltrokken, indien de medicus, die het onderzoek heeft verricht, een bewijs afgeeft dat den gezondheids toestand van de(n) betrokke(n) trouwlustige in orde ver klaart. Vrouwen van 45 jaar of ouder zijn van dit on derzoek vrijgesteld. DE KIESRECHTVROUWEN IN LONDEN. De stemrechtvrouwen hebben eergisterenavond weer eens op bijzondere wijs van zich doen spreken door hun pogingen om het Lagerhuis binnen te komen, 't Was een betooging zonder weerga ,zoo heet het, maar de politie was er op voorbereid, na wat van een groote vergadering in Gaxton Hall was uitgelekt. Niettemin, toen de Suffragettes poogden het Lagerhuis te overrompelen, „teneinde den premier te spreken te krijgen"! had een macht van maar eventjes 1100 man en 200 bereden agenten groote moeite om de ontzag lijke menigte in bedwang te houden. De hekken van het plein van Westminster Palaoe waren gesloten. Te negen uur waren reeds meer dan twintig Suf fragettes gearresteerd, onder wie mrs. Pankhurst, die een inspecteur twee klappen in het gelaat gaf, om toch maar gearresteerd te worden. De politie veegde de straten rondom het parlements gebouw over grooten afstand schoon en liet het ver keer stopzetten, 't Ging in de buurt van het Westmin- ster-paleis bijzonder wild toe. De Suffragettes gooiden zelfs met steenen naar de vensters van het admiraliteits gebouw. Om 10 uur waren er 108 opgepakt en drie werden gewond naar het hospitaal gebracht. Op het stemrecht wachten ze natuurlijk nog! JOAO FRANCO. De na den koningsmoord op I Februari 1908 gevluch te dictator Joao Erauco is in zijn vaderland teruggekeerd, om zijn ouden vader, die stervende is, de oogen te kunnen sluiten. De politie heeft uitgebreide voorzorgsmaatregelen ge nomen om eventuecle betoogingen te voorkomen. BELANGRIJKE 1)1 EFSTA L. Wederom is aan het dépot van het Brusselsche sta tion Midi een belangrijke diefstal gepleegd. In Mei verdween daar spoorloos een kistje met ju- weelen en andere kostbaarheden, ter waarde van 10.000 Ir., door een reiziger in bewaring gegeven. De politie zoekt nog altijd naar den dader. Thans zijn twee valiezen gestolen, inhoudend 20.000 fr. waarde, ook weer aan hetzelfde dépót. Natuurlijk is de gcheele veiligheidspolitie op de been, maar daar dc eigenaar geen nauwkeurige opgave kan doen van dc verdwenen juweelcn, is de kans op ont dekking gering. Maar blijkbaar hapert er iets aan het toezicht in dat bcwaringsbureau. STAKING. In de kolenmijnen van Wales dreigt een groote staking uit te breken, omdat de mijneigenaars van plan zijn. de loonen te verlagen bij de invoering van den wettelijk vastgestelden arbeidsdag. In verschillende ver gaderingen hebben 100.000 mijnwerkers geweigerd do eindvoorstellen der mijneigenaars aan te nemen. Maan dag zal te Gardiff een groote vergadering worden ge houden. In de mijn Swalwell nabij Gateshead, hebben de mijnwerkers collectief het werk neergelegd, omdat eeni ge hunner kameraden met 7 dagen gevangenis zijn ge straft, wegens eigenmachtige staking zonder voorafgaan de waarschuwing. Ook in Schotland zijn de verhoudingen tusschen mijnwerkers en mijneigenaars zeer gespannen, maar de laatsten hebben zich bereid verklaard een deputatie van den Bond van Britsche mijnwerkers te ontvangen. Do Daily Chronicle rekent, dat hij oen algemeene staking meer dan 900.000 mannen en jongelieden ver plicht zouden zijn het werk neer te leggen. En helaas hoeft het er veel van. .dat het zoover zal komen. Tenminste ,de groote nationale mijnwerkers- hond heeft reeds in beginsel besloten, zoo noodig de algemeene staking uit te roepen. Op een te Londen

Schager Courant | 1909 | | pagina 1