JACOB KOSTER. Ernstige beschuldiging tegen Dr. Kuyper. Predikbeurten. Burgerlijke Stand. Binnenlandsch Nieuws. Marktberichten. Zondag 4 Juli 1909. G em een teraads ve rk i ez i 11 g. Plaatselijk Nieuws. gehouden conferentie, zoo lezen we in een telegram uit Londen, is een besluit aangenomen ten gunste van steunverleening aan de mijnwerkers in Wales, zoo 1100- dig door de algemeene werkstaking af te kondigen. Daar op is de conferentie verdaagd, ten einde een stemming van alle mijnwerkers door het geheele land,, welke tér zake zal worden gehouden, mogelijk te maken. gfS°5ïT aan het dichten raakt gebeurt veeL Daarom ;X™mn"iéiloo. door den heer A. Kroon, iiisieiiu eeluk- ain ihr P van Foreest bij zijn herkiezing een geiuk wensch op rijm was gezonden. HU mocht hierop van den heer Van Foreesf het volgend antwoord ontvan- allerhande menschen gen: ik krpea in deze week van Bericht per brief of kaart, om mij geluk te^wen- Ma ai- Kroon die kwam gewis hierop de kroon^nog De Haagsche correspondent van de Telegraaf schrijft Het Lintje Is het wonder, dat er in de residentie schier overal over gesproken wordt? Dat het lintje alle harten en aj m0gen ook helaas uw jaren tellen, alle hoofden vervult, alle tongen in beroering brengt j vers'maat toont, in veel, zoo warm belang te stel- Alle kringen praten er over. En voor zoover ik weet,len. wat er in politieko kringen over godacht en gezegd j «rrspENSIONNBERI NG. wordt, staat dit vast: de conclusie van d e geschied enis, 'pö Ticl zal Zondag 11 Juli een meeting voor Staals- zooals die tot dusver nu bekend is geworden, kan vooi I ionn,ecrjng wordcn gehouden, op welke als sprekers dr. Kuyper niet gunstig heeten. Zelfs al neemt men R optreden: mevr. Th. 13. Haver van Amsterdam, het boste aan, al gelooft men volkomen,dalfc ei tussifcher hecl. 'B Kanis voorzitter der afd. Amsterdam, van de ridderorde endei verkiezingsgiften geen jerband dm Bon(1 voor staalspensionneering, en de heer F. M Wjbaut lid van clen Gemeenteraad te Amsterdam. 1 aan HU zond zUn heilgroet mU in sierlijke coupletten, breng daarvoor mijn dank! Moog' God nog vele^ Voor velen zoo lief, uw kostbaar leven sparen. staat*" dannog bluft het feit) dat zoo belangrijke be- in moeilijke omstandigheden jonge dame, die op haar beurt oen Israölietischen kennis tot geldschieter hadeen volmaakt inter-confes- sioneele geschiedenis dus. Afgezien nog van dit alles, zeide my' heden een politicus van zeer gematigde rich ting, dat hij in de gansche zaak dit hot ergste vond, dat de minister-president om nog meer verkiezingsgeld had gevraagd. „De herstemmingen komen. Er zal weer veel noodig zijn", schreef dr. Kuyper. Dit is een zeer duidelijk verzoek om méér geld Het spreekt van zelf, dat de geruchten die er over deze zaak loopen, niet te tollen zijn. Feit schijnt te wezen, dat mej. Westmeyer indertijd dat het ministerie-Kuyper aan het bewind was, ook gedurende zekeren tijd In Den Haag heeft gewoond. Althans, zoo deelde men mij mede, een dame van dien naam heeft eenige jaren lang in het Bevolkingsregister ingeschreven gestaan en is vervolgens naar de Weteringschans te Amsterdam verhuisd. Dit komt dus met andere feiten overeon- Het spreekt van zelf, dat dr. Kuyper in deze dagen als het ware overstroomd wordt met journalisten, die meer van de zaak willen weten. Maar vertellen doet hij niets, en als hij wat vertelt, maakt hij het strenge voorbehoud, dat er niets van in de krant mag. Zelfs Zondag ontving hy reeds persmanschen. Zoo uiterlijk maakt hij niet den indruk, dat hy er zich veel van aan trekt, en toen we hem dezer dagen even konden spre ken, lag er in zy'n luchtigen toon iots van„O dat- komt-allemaal-op-z'n-pootjes terecht." Toch heerscht, we willen hier dit uitdrukkelijk constateeren, omdat we het uit veler mond beluisterden, toch heerscht in ver schillende kringen de overtuiging, dat door deze geschie denis de mogelijkheid van een weder-optreden van dr. Kuyper als minister, volkomen is afgesneden. Men acht het volmaakt onmogelijk, dat welke regeering dan ook de Koningin nu nog zou voorstellen, Haar handteeke- ning te plaatsen onder een benoeming van den hoer Kuyper, te meer, daar het in de residentie bijna een publiek geheim is, dat H. M toch al niet bijster inge nomen is geweest met den minister Kuyper van vroeger. Het spreekt dan ook van zelf, dat de geldgeschiedenis ook in regeeringskringen veel indruk heeft gemaakt en het was tijdens de vergaderingen van de Eerste Kamer, gisteren en eergisteren duidelijk te bespeuren, dat er door ministers en Kamerleden druk over gesproken werp. Hier en daar werd verzekerd, dat niet alleen mej. Westmeyer voor de decoratie van den heer R. Lehmann is opgetreden, maar dat ten slotte ook door liberalen op de toenmalige regeering pressie is geoefend, om genoemden heer te decoraeren, wat, zoo men weet, ook is geschied. Herhaalde malen moet dr. Kuyper daarna den heer Lehmann hebben ontmoet, on er bij dezen op h3bben aangedrongen, mej. Westmeyer finan cieel te helpen. Hoe het zy', op dit oogenblik kan men voorzeker nog niet zeggen, dat de zaak geëindigd is. Meer licht blijft nog altjjd gewenscht. Ia het gistoravond verschenen nummer van het Katho lieke blad „Dj Tijd" is ook het antwoord van dr. Kuy per afgedrukt, doch hst blad vojgt er bij, dat dio opaal- deringen niet voldoende zy'n. Indien mm zegt, dat het verband tusschen de toe kenning van de begeerde decoratie aan den heer Leh mann en de uitbetaling van verschillende geldelijke bedragen door denzelfden heer Lehmann, voor verkie- zingsdo deinden aan dr. Kuyper en om niet vermelde redenen aan mejuffrouw Westmeyer, niet is bewezen dan zegt mm hetgeen op dit oogenblik de volkomen waarüeid uitdrukt; mits daatby de volle nadruk worde gelegd op het woord bewezen. De door dr. Kuyper erkende feiten geven echter, in hun onderlingen samenhang beschouwd, den onparty- digen beoordeelaar zóéveel stof tot vragen en gissingen, dat een nader onderzoek in deze, om verschillende redenen, voor ons pijnlijke zaak niet mag uitblijven. En dit te minder, wijl in de verstrekte ophelderingen van dr. Kuyper ten minste op één punt, zooals de „N. Rott. Ot." terecht opmerkte, een klaarblijkelijke tegen spraak voorkomt, terwijl zijne verklaringen op een ander punt doen denken aan woordenspel. Meer licht vraagt „Do Tijd", die niets liever zal zien, dan dat de tegen dr. Kuyper, het hoofd van het bevriende Rechtsche Kabinet van 1901, ingebrachte beschuldiging volkomen worde weerlegd- Maar daartoe is meer noo dig, dan het door „De Standaard" gepubliceerde stuk. Ook de daarin smorkomende verwijzing naar Engelsche en Amerikaansche verkiezingspractykon dunkt ons wei nig geschikt, om de gemoederen gerust te stellen. Een van de zaken, waarop ons vaderland tot heden mag groot gaan, is de ongereptheid onzer politieke zeden, in zóóverre omkooperij van regeerir.gspersonen, lintjeshandel en onbehoorlijke bemoeiing van een zittingnemend Ka- biner met politieko verkiezingen hier te lande tot de onbekende zaken behoordenevenzóó het optreden van zekere, elders voorkomende klasse van betaalde personen, welke ten bate óf van de Regeering öf van particulieren in de binnenlandsche politiek geheime diensten verrichten. Van het eene zoowel als het andere hopen wy voor alty'd verschoond te blijven. Maar ook indien voor zóó iets geen vrees behoeft te bestaan, dan nog zou het kunnen wezen, dat door grove onvoorzichtigheid in den omgang met personen, welke een Minister van de Kroon, zoolang hy zyn ambt be kleedt, op afstand behoort te houden, ernstige belangen waren geschaad. Het zy daarom herhaald, dat o.i. zoowel ter wille van den ongerepten naam van Minister Kuyper, welke naam naar wy hopen, ongedeerd uit het onderzoek zal te voorschijn komen, alsook ter wille van hot algemeen belang, dringend nadere ophelderingen geöischt worden. „Het Volk" weet nog mee te deelen dat mej. West meyer zich eens aldus heeft uitgelaten tegenover een onbekend, betrouwbaar persoon: „Ik deed altjjd zaken voor Kuyper". En als bewijs drukt het blad het vol gende briefje af, geschreven op officieel papier. Departement van Binnenlandsche Zaken. /v 's Gravenhage, 6 7-1905. Mejuffrouw. Alleen voor Utrecht zou noodig zijn f 43,SCO. Er kan alzoo geen sprake van zijn, zelfs voor één Univ. is die som veel te hoog. Ik zal bjj W. dan wel (volgt een onleesbaar woord.) Hoogachtend Uw dw. dr. K. Iloogwoud. Het inschrijvingsregister voor de lichting 1910, is voor deze gemeente op 30 Juni jl. des namiddags viei uur voor goed gesloten met een getal van 20 inge schrevenen De loting voor deze ingeschrevenen zal plaats heb- ben tusschen 7 Augustus en 7 September. St. Maarten. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de open bare school alhier, hebben zich aangemeld 20 sollici tanten. i Door Mej. A. Dekker is als zoodanig eervol onlslag aangevraagd. Anna Panlowna. Tot secretaris der vereeniging tot bevordering van getrouw schoolbezoek is benoemd de heer C. Rezelman, die zich deze benoeming heeft laten welgevallen. Wieringen. Wegens bedanken van de heer V. Heyblok als Dyk- graaf, alhier, is benoemd tot waarnemend dijkgraaf do heer J. P- Kooy. Wieringen, J1 Woensdag is alhier de laatste lammerenmarkt "eh'o'udon. Er waren geen lammeren aangevoerd. Door do kooplieden worden by de boeren thuis ruim 200 lammeren opgekocht. Prijzen van f4 tot f7. Moerbeek. Door stemgerechtigde ingelanden van den Moerbeeker Polder ondor Nieuwe Niedorp is in de vergadering van 30 Juni j.1., in beginsel besloten tot het tot stand brengen van machinale bemaling. Oude Niedorp.] Uit de sollicitanten voor Hoofd der School de Zijde wind, zy'n de hoerenH. Brands te Uithuizermeeden, J. Terpstra te Wydenes, P. Tromp te Warmenhuizen en W. J. M. L. Spitzen te Gennep, opgeroepen tot het geven van een proefles in de school, aldaar, op Dinsdag 6 Juli a.s. öndeslnis. De heer J. B. en Echtgenoote uit Wieringerwaard naar het terrein der meeling zal hegeyen, terwijl nog meerdere vereenigingen uit de provincie (Wageningen, Arnhem, Nijmegen, enz.) verwacht worden. EEN ONGELUK. Aan de glasfabriek te Dicnien is hij het vernemen van graafwerk een man in een kuil gevallen en met het hoofd op de steenen fundeering terecht gekomen, waardoor hij zoo ernstig gewond is, dat voor zijn le ven gevreesd wordt. DE MOEITE WAARD. met paard en kar huiswaarts keerende, kreeg alhier ALs een merkwaardigheid van plaatselijk politiek ie-een ongeluk dat betrekkelijk nog goed is afgeloopen. ven meldt men uit Sittard, dat daar tegenover de vijf Qp de draaibrug zijnde, werd het paard bang van een aftredende leden, door de r.-k. .kiesvereeniging weder- paar 0p den weg liggende ladders, waardoor het eenigs- om candidaat gesteld, niet minder dan 14 tegcncandi- zjns 0p zijde drong, hierdoor geraakte éen der wielen daten zijn gesteld. De kiezers van Sittard zullen dus jn t een openstaande poort van een ijzeren hek met hot een stembiljet met negentien namen ontvangen, om gevolg dat de geheele veiling van het wiel werd afge- daaruit de vijf uitverkorenen af te vaardigen naar het trokken, het rijtuig geraakte hierdoor op zyde en het raadhuis. j paard wilde er toen van' door gaan maar werd gelukkig GETROEFD. gegrepen en tot staan gebracht waardoor grooter onheil Beide heeren Lehmann Red. zijn Ned. Herv. gedoopt. Onlangs ontving eene firma in verfwaren te B. (Noord- Holland) ©ene belangrijke bestelling van een „koopman" te R. a. d. Maas. De brief droeg de bekende teek-enen, dat hij gecopieëerd was, terwijl daarop ook een tame lijk hoog correspondentie-nummer prijkte. Het hoofd van den brief, melding makende van in- en -export, telefoon, enz., moest vertrouwen wekken. Geen won der. -dat de firma te B. zich verheugde m-et de nieuwe relatie, -die beloofde voor de toekomst belangrijk te zui l-en worden. Toeh nam zij, niettegenstaande de bestelling zeer vlug moest worden uitgevoerd, den tijd om eens naar den nieuwen handelsvriend te informeeren, en kwam toen tot de wetenschap, dat de man een ontsla gen veldwachter was, die thans tracht op allerlei wijze goederen zonder rembours in handen te krijgen. Natuurlijk kwam van de levering der bestelde kleu ren niet. Alleen ontving de „koopman" als antwoord op zijne briefkaart (no. 11490, waarmede hij op toe zending der waren aandrong, een briefkaart terug,! waarop met kunstvaardige hand twee teekeningen wa-j ren aangebracht. De eerste vertoonde een boom, waar-' aan de «blauwe uniformjas van een veldwachter hing,' daarnevens zijn helm en sabel. De maan zag ernstig op dit toone-ei neer. doch niet minder ernstig keek zij op -de tweede t-eekening naar een man, bezig zijnde' eenige flesschen voort te trekken. Ook kon worden op gemerkt. dat 's mans 'kleederdracht daarop weder blauw was, doch om allen twijfel hieromtrent te voorkomen, stond onder de teekening geschreven: „Hij blijft blauw". Dit was den slimmen „koopman" blijkbaar duidelijk genoeg, althans -door hem werd sedert niet meer op de lev-ering van het bestelde groen en geel aangedron gen. Mr. DE MEESTER. De Haagsche correspondent van de Tel. seint: Bij navraag bleek mij hedenmorgen, dat in den toe stand van den oud-minister, mr. De Meester nog geen verandering te bespeuren valt. De heer D-e Meester is nog steeds verplicht het bed te houden, maar gelukkig is zijn toestand niet direct zorgwekkend. OPEN-LUCHTSPEL. De cursus, tot vorming van bekwame spelleiders, uitgeschreven door den Ned. Bond v. Lich. Opvoe ding, welke in de aanstaande vacantie te Breda zal worden gehouden ,is thans geheel geregeld. Honderd onderwijzers -en dertig onderwijzeressen zullen aan den cursus cl ee'nemen, van wie de heeren in de Militaire Academie, de dames bij families in de stad zullen wor den gehuisvest en .gevoed. Ruim 400 personen uit alle deelen van liet land hadden zieh voor dezen cursus opgegeven, doch wegens financieele redenen konden er dit eerste jaar niet meer worden aangenomen. Het be stuur van den Bond heeft -echter zooveel mogelijk uit alle provinciën deelnemers aangewezen, en waar zelfs een aantal hoofden van scholen, zoowel van het open baar, als van het bijzonder onderwijs, aan den cursus zullen d-e-elnemen. hoopt men een goede uitwerking over het geheele land te kunnen verkrijgen. De bedoeling is, dezen cursus ieder jaar de her halen teneinde zoodoende overal d-e noodig© spellei ders beschikbaar te krijgen en onder de onderwijzers de liefde voor de sport, voor lichamelijke ontwikkeling van ons volk, op te wekken. Ilarenkarspcl. De laatste vergadering der R. K. Ki-esv-ere-eniging, bij den heer WKooij a. d. Kerkebuurt, wercl hoofd zakelijk belegd voor het stellen van een candidaat voor den gemeenteraad in de plaats van wijlen den heer C. Groot. Een brief der Vrijzinnige Kiesvere-eniging om voor de vacature-Groot een candidaat van de vrijzinnige rich ting te steunen, werd voor kennisgeving aangenomen. De heeren Wi. Strooper en N. Groot Cz., werden als candidaten voorgesteld. De eerste bedankte evenwel, zoo dat de heer N. Groot tot candidaat werd geproclameerd. Verder werd er een jonge garde opgericht, waartoe 10 jongelieden toetraden. Bovendien zal gepoogd worden voor de wijken A. G. en II. een stembureau te krij gen. Oud karspel Naar ons wordt medegedeeld zal de burgemeester, de Edelachtb. heer M. J. Kroon Mz. voor drie maan den naar Bergen gaan tot herstel van gezondheid. SPORT VAN DEN KANSEL. In de Remonstrantscho kerk te 's-Gravenhage preek te Zondag jl. ds. Beyerman uit Amsterdam, naar aan leiding van Hand. IV: 20, „want wij kunnen niet laten te spreken van hetgeen wij gezien en gehoord hebben." Uit die rede haalt De Sportkroniek de vol gende zinsnede aan: „Spreken we over menschen, die met vuur opkomen voor de dingen waarvan ze vervuld zijn, dan denken we voor alles aan onze jongelingen en jonge man nen, als zij het hebben over hunne lichaamsoefenin gen. Zij zijn vol van de wedstrijden, die ze onder elkaar organlseeren, hebben eene vurige vereering voor hunne clubs en hunne kampioenschappen en ijveren vol bezieling voor de sport, die ze beoefe nen. O, we zijn er niet blind voor, dat hun studie en hun werk soms lijden kunnen onder dat groote sport-enthousiasme en we zouden niet gaarne verzui men hen er aan te herinneren, dat er grooter en hooger dingen in de wereld zijn maar toch, laten we er dankbaar voor zijn en het toejuichen, dat onze jongelingschap idealen kent, dat onze jongemannen In "n"en komel' voor eene zaak die zij goed ach- en geestdrin.1" han n°S Plaats is VÜOr ëloed werd voorkomen, reis vervolgd. Met een ander rijtuig werd nu de Schaften, 1 Juli 1909. 6 Paarden 10 Stieren 16 Gelde Koeien 81 Vette Koeien 20 Kalf koeien Pinken 50 Nuchtere Kalveren Schapen (magere) 590 Schapen (vette) 415 Lammeren 40 O verho uders Bokken en Geiten 4 Varkens (magere) 40 Varkens(vette)p. K.O, 80 Biggen Konynen Kippen 800 Kilgr. Boter 200 Kaas 6000 Kipeieren per 100 Eendeieren f 60.- a 160.- 110.- a 275.- 110.— a 170.- 170.- a 295.- 160.— a 220. a j 7.- a a 18.— a 5.— a 18.- a 0.- a 14.- a -.44 a 8.— a a a 1.05 a -.40 a 3.25 a a 20.- 24- 11.— 22.- 0.- 17.- -.50 13.- 1.25 -.50 3.75 Nederlandsche Varkensvcrzekering-Maatschnppg. In de week van 27 Juni tot 3 Juli 1909 was de stand der marktprijzen van de Varkens als volgt: 7- tot 9 weeksche biggen Varkens van 25 tot 50 Kilogram n 50 75 75 100 100 125 125 150 150 175 f8.- a f 13.- f 0.44 per K.G. f 0.45 f 0.48 f 0.49 1 0 50 1 0.52 Zeugen f 0.46 Nederl. Varkensverz. Maatschappij. Broek op Langendyk, 30 Juni 1909. per 35 K.G. (1/2 H.L.) Aardappelen gladbl. f 180 a f 2 80 muizen f 1.80 a f 2 85 kleine f 1.30 a f 1.80 Wortelen per 100 bos f 2.60 a f 4.30 Medemblik. 30 Juni 1909. per 35 K.G. (1/2 H-E.) Aardappelen groote muizen f 2.20 a" 2.35 kleine muizen f 1.80 a 2.— groote ronde f2.— a 2.40 Aanvoer 3000 manden of zakken. Nieuw Leven. Station Noord-Scharwonde. 30 Juni 1909. per 35 K.G. Aardappelen groote muizen f 2.25 a f 2.60 drielingen f 1.20 a f 1.75 kleinere f 0.— a f 0.— Aangevoerd 978 zak aardappelen. Winkel, 28 Juni 1909. Aardappelen Aardbeien Peulen - 30 Juni 1909. Aardappelen Aardbeien Sla Peulen f 0.90 a 2.— 7 cent 8 cent per 35 K.G. per mandje, per pond. f 0.50 a f 2.05 p3r 35 K.G. 7 a 8 cent per mandje. 40 a 50 cent per 100 krop. 75 cent per pond. NEDERLAND8C1I HERVORMDE GEMEENTE te Schagen, v.m. 10 uur, Ds. Herman: Haringhuizen, v.m. 9.30 uur, Ds. Van Loon Noord-Zijpe, v.m. 9.30 uur, Ds. Groeneveld, Schagerbrug Callantsoog, n.m. 1.30 uur, Ds. Groeneveld. Sint Maarten, v.m. Ds. Tinholt Valkoog, n.m. 7 ure, Ds. Tinholt. Oude Niedorp, Ds. Kanis. Anna Paulowna, v.m. 10 uur, Ds. Van Griethuyzen. Wieringen, Westerland, v.m. 10 uur, Ds. H. Bax. St: Maartensbrug, voorm. 9.30 uur, Ds. Met (Doop.) Burgerbrug, 's avonds 7 uur, Ds. Met. Kolhorn, geen dienst. Wieringerwaard, geen dienst. Noord-Zype, v.m. 9.30 uur, Ds. Groeneveld, Schagerbrug DOOPSGEZINDE GEMEENTE te de handel vlug. Voor eerste kwaliteit werd 37 Cetl, betaald. De heer W. Metselaar van WienngenvaaM kreeg den hoofdprijs met 310 gulden. Wat er geen weken vermeld is kunnen worden \Vas dat de vette schapen vlug waren. Je geheele .aanVOe; was reeds voor 8 uur yerkocht. De hoogste prijs kwat1l aan den heer J. Timmerman te Lutjewinkel met j Veile varkens waren trekkend. De hoogste prijs i^, droeg 5 cént. WORSTELEN. De heer J. Boon, vroeger alhier, heeft in den wor. stelwedstrijd, uilgeschreven door den Athletenclub ,.Her. cules" te s-Gravenhage, het kampioenschap van 's-Gra. venhage behaald met getuigschrift en zilveren medail|e De verkiezingen zijn niet van de lucht! Vooral ja onze gemeente is daar druk werk mee en van de belangstelling der kiezers wordt veel geëischt. Een heuglijk verschijnsel is het, dat de ambitie er bij hen in blijft en er steeds zoo uitstekend wordt gestemd, Dat geeft ook weer moed voor een trouwe opkomst voor de verkiezing op a.s. Dinsdag, wanneer er drie leden voor onzen gemeenteraad zullen moeten wor. den gekozen. Als raadslid treden af de heeren p BUIS .lz., D. SMIT en W. VADER. Behalve deze drie heeren is nog candidaat gesteld de heer JB. KOSTER. Eigenaardig is het, dat wanneer er tegenover' aftredende leden een tegencandidaat komt, ee^ zekere woeligheid daarvan het gevolg is. Zekere per. sonen, die zich nauw verwant voelen aan de aftre- 5 dende heeren, of aan enkele hunner collega's in de raadzaal, achten zich geroepen direct hun afkeu ring uit te spreken over het stellen van tegencandi- daten. Zij doen dat soms in bewoordingen, die niet di rect heel aangenaam klinken en bovendien weergeven een zeer onrechtvaardig oordeel over de motieven van ons, hunne zoogenaamde tegenstanders, die het noo dig achten, dat er nieuw bloed in ons raadscollege komt en in den heer Koster een man meenen te hebben gevonden, die een warm voorstander is van „Schagen vooruit" en gaarne al zijn krachten zal aanwenden om dat idee te bevorderen. Het mag nu wel eens dadelijk worden vastgelegd, dat. deze strijd niet is een personenstrijd, waarbij voor- opzit een voorliefde voor dezen en tegenzin in genen. Het stellen ditmaal van 1 candidaat zonder eenige aanduiding tegenover welken der aftredenden hij wordt gesteld, is daarvan o. i. mede een bewijs, j Dit is mede een bewijs hiervoor, dat wij daar bo ven op ons raadhuis niet wenschen een college geheel 1 samengesteld uit mannen die gerekend kunnen wor- den in önzen geest te handelen. Wij geven onzen z.g. tegenstanders ruim baan: van de drie „oudjes" kee- ren er toch op zijn minst twee in het raadscollege te- j rug. Wij gunnen hun dat van harte. Wij wenschen alleen in onzen raad nieuw bloed, een anderen geest, wij willen daar mannen, die een ander wijsje zullen zingen dan daar tot nu toe werd gehoord, j Ook kan het bekend zijn, dat er enkelen waren, tdie ondergeteekende, candidaat wenschten te stellen. 1'Maar juist om zelfs den schijn van een personenstrijd 'te vermijden en een onnoodig scherp tegenover elkaar 1 staan niet in de hand te werken, achtte men deze candidaatstelling ongewenscht en is zij dan ook niet gesteld. Het moet zijn en blijven een strijd om I beginselen, waarbij alleen beoógd mag worden het i waarachtig belang van onze gemeente. Düt moet de eenige inzet zijn. j En juist daarom mag ook den voorstanders van de candidatuur-Koster, het stellen van dien candidaat niet als een doodzonde worden aangerekend; mag niet worden geredeneerd alsof deze heele beweging uit den booze is! Ons zijn de aftredenden „goed genoeg", luidde de aanprijzing van een voorstander der heeren Buis, Smit en Vader. Welnu al vonden we het geen schit terend getuigenis van opgetogenheid met de daden dezer heeren, het was toch een motief om ze weer te candideeren. Maar nietwaar, met evenveel recht kunnen wij zeggen: de heeren zijn ons „niet goed genoeg", we meenen beter te kunnen en achten het onzen plicht een poging te wagen om dat betere te bereiken. i Mag men dat kwalijk nemen? Menschen, die deze meening voorstaan, hun best doen voor hun candi daat, daar leelijk om aankijken? ten opzichte van hen uitdrukkingen bezigen die alles behalve oorbaar zijn? Wat drommel! heeft dan alleen de aanhang van on zen raad, recht op het uiten zijner meening, het stel len zijner vertegenwoordigers? Is het ons, die andere id6eën hebben, anders gevoelen ten opzichte van den algemeenen gang van zaken, dan verboden te strijden voor die meening? Is het niet treurig, dat in een plaats als de onze de vrije meening zoo aan banden ligt, dat men geen uiting dier vrije meening duldt, ja dat men zich niet ontziet druk uit te oefenen op die mee ning, met middelen die de zakenmenschen in hun portemonnaie moeten voelen? Heugelijk is daarom het verschijnsel, dat nu bij deze candidaatstelling zich heeft vertoond. Zonder eenige strubbeling hebben 36 personen zich openbaar borg gesteld voor hun opinie. Dat is goddank een teeken van vooruitgang, dat is het bewijs dat de burgerstand voelt recht te hebben eigen meening te uiten, voor eigen beginsel te mogen opkomen! Dui delijk moet het worden getoond, dat de mindere verkoop van een half pond koffie, het minder-lappen van een paar schoenzolen ons niet weerhouden zal op te komen voor die algemeene belangen onzer ge meente, zooals wij die denken te moeten bevorderen. Den mannen op ons raadhuis en hun proselieten moet aan het verstand worden gebracht, dat het lidmaatschap van den raad niet beschouwd mag wor- den als erfgoed! niet is een ambt dat men krach tens eigen verdiensten bekleedt, maar slechts bü de gratie der burgerij. I Daar boven op de raadzaal moet meer doordringen het besef, dat het zijn de burgers onzer gemeente, die in hoogste ressort de daden der vroede vaderen hebben te beoordeelen, over hun gaan of blijven heb ben te beslissen. En wanneer die beoordeeling met ernst en zonder aanzien des persoons naar waarheid geschiedt, kunnen de goede gevolgen, de waarde volle resultaten voor onze gemeente niet uitblijven. Die vaste overtuiging, dat we het goede willen en voorstaan, en dat Schagen alleen wel kan varen met aan het hoofd een krachtig bestuur, doet ons met j groote opgewektheid dezen verkiezingsstrijd strijden. Maar laat allen, die het in dezen met ons eens zijn, dat nieuw bloed in ons raadscollege noodig is, dat een andere geest daar bij de behandeling der ge- I meentezaken moet voorzitten, wel bedenken, dat deze strijd om ditmaal een zetel te veroveren, laug niet een gemakkelijke zal zijn. Met inspanning van alle krachten zal de poging moeten worden gedaan. Trouw zal een elk ter stembus moeten opkomen. Het is daartoe dat we alle kiezers opwekken en Noord- en Zuid-Zype, v.m. 10 uur, Ds. Vis, Oude- 'S«' aon „«r Nieuwe Niedorp, geen dienst. Barsingerhorn, geen dienst, Ilippolytushoef op Wieringen, v.m. 10 uur, Ds. Onnes LOKAAL „BETHEL" HOEP, SCHAGEN len behoeve van de Nederlandscb Hervormde Kerk w.^ar°P we dat meenen te moeten doen n'oe nader voorm. 10 uur, D«. C. J. van Paassen 't H. Avondmaal. on8 vo'g®nd "«mmer hopen we de motieven, larop we dat i Bediening van uiteen te zetten. P. TRAPMAN. MARKTQV ERZICHT. «ver het geheel had de vetmarkt heden eene willige stemming. Bij een grooten aanvoer van slachtvee, was Gemeente SCHAGEN. Ingeschreven van 28 29 Juni Getrouwd: Hendrikt&v der Pol beth Smit. 1909. cn Anna Eiisa-

Schager Courant | 1909 | | pagina 2