Grepen mi Land- en Tuft Ernstige beschuldiging tegen Dr. Kuyper. Zaterdag 3 Juli 1909. ~~*53e Jaargang. No. 4532. TWEEDE BLAD. Binnenlandscb Nieuws. Gemengd Nieuws- LXX1 V. GRONDBEWERIv 1 NG Goede oogsten zijn slechts te verwachten, als wjj le ons land oordeelkundig bemesten, 2e het naar eisen en met zorg bewerken en 3e uitstekend zaaizaad ge bruiken. Over de doelmatige bewerking van liet bouw land wil ik in dit opstel een en ander mcdcdoclcn. Op de lichte gronden hangt het resultaat bijna ge heel van de bemesting af, maar op de zwaardere gron den komt men met bemesting alleen niet klaar. Klei gronden kunnen onder gunstige omstandigheden ieder jaar een groot deel van het noodige piaiitenvoedsel leveren door verweering van hunne bestanddeelen en de werking van bacteriën. Voor eene krachtige verweering en bacteriënwcrking is het noodig, dat de grond zooveel mogelijk lucht bevat, daarbij toch voldoende vochtig blijft en zooveel mogelijk warmte opneemt. 1)q lucht, het water en de warmte in den grond hebben een grootcn invloed op zijn voortbrengend vermogen. Zware kleigronden ge ven in gunstig© jaren de hoogste opbrengsten, doch laten den boer in natte jaren in den steek. Dan komt er niet uit wat erin zit; het plantenvoedsel wordt niet voldoende toebereid, omdat er te weinig lucht en warmte en te veel water in den bodem zit. De zwaardere gronden stellen de hoogste eischen aan de grondbe werking, maar kunnen ook met geringere bemesting volstaan. Daarom bevalt op zulke gronden spitten dikwijls be ter dan ploegen, vooral als met deze bewerkingen 's voorjaars stalmest ondergebracht zal worden jyat bij de aardappelcultuur op vele plaatsen geschiedt. Een doelwatige grondbewerking werkt niet alleen mestbesparend, maai' heeft mede tot gevolg, dat de ge geven bemesting beter tot haar recht komt. Een goed bewerkte grond is kruimelig, derhalve niet stoffijn of kluiterig. Do kleine kruimels moeten zacht en poreus zijn. Bij een goede grondbewerking worden de onkruiden zooveel mogelijk vernietigd en mest en zaad worden erdoor ondergebracht en verdeeld. Door ©enige beschouwingen over ploegen, eggen, rol len, hakken en grondbewerking met den cultivator zal dit hieronder verduidelijkt werden. HET DOEL VAN HET PLOEGEN is: le. de hoe veelheid lossen grond te vermeerderen, opdat de wor tels er beter in kunnen doordringen; 2e. meer lucht in den grond t© brenger: ter bevordering van bacteriën- arbeid en verweering; 3e. een beter wegzakken van het overtollige water te verzekeren en 4e. meer warmte in den grond te laten dringen, omdat meer deeltjes met de warmere lucht in aanraking komen en minder zon nestralen terugkaatsen. Gronden met een diepe bouwvoor laten zich be ter en zekerder bebouwen dan die met een ondiepe. In de verdieping van de bouwvoor ligt één der mid delen om den cultuurtoestand van den grond le ver beteren. Het mag niet in eens geschieden, doch moet geleidelijk uitgevoerd worden. Hoe beter de ondergrond is, hoe meer reden om de bouwvoor van lieverlede wat" dieper te n emen. Slechts als de ondergrond ,1e dicht en te vast is, verdient het aanbeveling hem los te breken mét een ondergrondsploeg. t Hoe pieer lucht er door het ploegen in den grond komt hoe beter4 Pit is het geval ais de voren met 'den ondergrond liggen onder een hoek van 45 gra den, dan is de breedte der voor 1,4 maal de dikte. In vele gevallen kan men niet aan deze verhouding vasthouden. Bij het stoppelploegen neemt men ondiepe voren en bij diepploegen neemt men smalle voren, omdat de trekkracht dan minder is en de grond bc- ter verkruimelt. HET EGGEN dient om het werk van den ploeg aan te vullen. De grond wordt er fijner door verkrui meld en geëffend. Door het eggen wordt tevens veel onkruid vernietigd. Te dicht staande gewassen kunnen door doelmatig eggen uitgedund worden en kunstmest en zaad kunnen er door ondergewerkt worden. Het eggen van grasland met de kettingegge is op lichte gronden zeer aen te bevelen, op zwaarderen grond heeft het gras er meer van te lijden en is het succes niet zeker. De kettingegge is een zeer geschikt werktuig om d«n grond fijn te maken,, doch om zaad onder te eggen is zij minder goed; een gewone zaad- egge is daarvoor beter. HET ROLLEN dient om in bepaalde gevallen den j grond in den meest gcwenschten cultuurtoestand te brengen. Zeer dkwijls wordit het later gerold na het zaaien vooral van fijne zaden: graszaad, suikerbieten '„vorte len. haver, vlas. Haver houdt niét van een lossen bo dem en daarom is het rollen van dit gewas zeer nut tig, ook is het een middel om de vorst te temperen, waarom men in de Groninger Veenkoloniën aardappelen en haver rolt. Het jollen van opgevroren winterkoren is nuttig om het verdrogen der plantjes te voorkomen en dc uit- stoeiing te bevorderen. HET HAKKEN tusschen de gewassen dient om het onkruid te vernietigen en het toetreden van lucht in den grond te bevorderenbehalve het losgemaakte hoven- laagje blijft de grond ook vochtiger in droge tijden. Het hakken, of wieden kan geschieden met schrepels, wieders of schoffels of met spangercedschappaarde- hakken en schoffelmachines. Paardehak of schoffelploeg bewerken steeds 2 rijen. Schoffelmachines zijn meerrijïg; het doelmatigst is, dat de schoffel- en zaaimachine gelijken radstand bezitten. Vooral in streken met veel suikerbietenteelt zijn de schoffelmachines op hare plaats. Ook na zware regens om vlug de korst te breken zijn zij nuttig. CULTIVATORS kan men het best beschouwen als eggen op wielen. De wielen maken de wrijving geringer en het transport der machine gemakkelijker. Voor diepe los making van den grond dienen smalle scharen, voor ondiepe bewerking breedere. CULTIVATORS zijn doelmatig om kweek en derge lijke onkruiden los te scheuren en te verzamelen. Op lossen grond met veel onkruid raken ze gemakke- lijk verstopt. Een ruime plaatsing der tanden is hier tegen het beste middel. In het algemeen staat de cul tivator voor het stoppelploegen achter bij den meer- scharigen ploeg. In den herfst en in het voorjaar is de cultivator dikwijls te verkiezen boven de egge. Sleepcultivators zijn het best op kluiterig land, om- dat zij niet zoo hobbelen als de wlel-cultivators. De stoppel moet altijd zoo spoedig mogelijk na bet zichten of maaien worden omgeploegd, liefst reeds tusschen de hokken. Het uitdrogen van den grond 'wordt er door voorkomen en het onkruid vernietigd, tl Als men direct den stoppel omploegt, kan hij geruimen tijd liggen zonder te hard te worden voor volgend Ploegen .De meerscharige ploegen zijn het meest aan te bevelen voor het stoppelploegen. Hoe dunner de stoppel geploegd wordt, des te sneller en goedkoo- Per gaat het, maar ook de wortel- en stoppelresten rotten vlugger en het onkruidzaad ontkiemt beter. De omgeploegde stoppel moet zoodra mogelijk geëgd wor den. indien hij daarvoor te droog is, kan de rol beter aangewend worden. Zoodra mogelijk moet het gerolde land weer losgeëgd worden, want gerold land droogt sterk uit. Al naar omstandigheden zal na het stoppeljfilöëgen eens of meermalen geploegd en na eiken keer ploegen eens of meermalen en geëgd dienen te worden éen of twee dagen later. De zaadvoor voor wintergraan wordt in den regel op de volle diepte van de bouwvoor gegeven. Na kla ver, erwten of boonen is dit in den regel niet ver kieslijk. De noodzakelijkheid om zoowel vóór als na het zaaien te eggen, hangt van verschillende omstandig heden af, voornamelijk van den toestand van het land en de manier van zaaien. Op kluiterig land is bij zaaien in het wild vooreg gen noodig, op fijn land kan het beter achterwege blij ven. Naeggen is altijd noodig Bij machinaal op rijen zaaien kan vóór- en naeggen achterwege blijven; maar in den regel is het beter beide bewerkingen uit te voeren. Kluiten beschermen het wintergraan wel meer tegen vorst, maar op grof land gaat het zaaien meer onregelmatig. Grond voor voorjaarsgewassen moet in den herfst diep worden omgeploegd. Het is niet noodig deze win- tervoor al te veel te verkruimelen. Geeft men de wintervoor te vroeg, dan heeft men kans op veel onkruid, De laatste maal ploegen moet dus tamelijk lang worden uitgesteld. Diepe ontwatering van het bouw land Is dus ook hiervoor voordeelig. Als men In karwij-, vlas- of wintergerststoppels wik ken voor groenbemesting wil zaaien, is het doelmatig ze iets dieper dan gewoonlijk te ploegen. Met rol, ketting of zigzag-egge wordt de grond fijn gemaakt. De wikken kunnen dan machinaal gezaaid, ingeëgd en voor betere ontkieming gerold worden. Soms slaagt het gewas goed, als men de wikken in het wild over den stoppel zaait, een nacht laat liggen om bevochtigd te worden door den dauw, ze daarna onderploegt en ten laatste egt en rolt. In droge zomers weeken sommige landbouwors de wikken vooraf eeni- ge uren in water en na uitdruiping zaaien ze deze dan op bovengenoemde manier, t Als het eenigszins mogelijk is, moet het ploegen in het voorjaar worden vermeden. Ploegt men den grond 's voorjaars in te natten toestand dan is zijne structuur voor langen tijd bedorven. Wanneer tarwe of een ander gewas door vorst of vreterij zóo geleden heeft, dat het omgedaan moet worden, is men genoodzaakt den ploeg te gebruiken. I Men ploege dan slechts ondiep met een meerscharige Ploeg. Op zwaren grond brengen de cultivators voorjaars te veel natten grond boven, op lichtere en drogere gron den Is hun gebruik doelmatig. Bietenland, dat wat veel onkruid bevat, kan zeer doelmatig met een cultivator bearbeid worden. Lichte zandgrond wordt door veelvuldig bewerken te fijn. Deze gronden moet men zooveel mogelijk begroeic houden. Daarom is het telen van groenbemestings- gewassen als serradella en lupinen voor die gronden j zoo heilzaam. Rogge wil een gezetten grond. Dit gewas zaait men daarom pas nadat het land minstens een week heeft stilgelegen na het ploegen der zaaivoor. Eggen van wintergewassen in het voorjaar kan hun groei bevorderen, maar ook benadeelen, omdat ze dan meer lijden van nachtvorsten, wat men bij wintergerst herhaaldelijk heeft ondervonden. Rollen vermindert het gevaar voor vorstschade. Behakte gewassen zijn in het voorjaar evenals ge- egde meer aan den invloed van nachtvorsten onder- i hevig. Bij de teelt van vroege aardappelen en stek- bieten kan men hiermee rekening houden. Als de lucht helder en koud Is en er vrees voor nachtvor sten bestaat, moet men niet in deze gewassen gaan wieden. Ervaren landbouwers hebben terecht steeds een groote waarde toegekend aan een oordeelkundige grondbewerking, want door een sterkere bemesting kan men een fout in deze niet herstellen. D. E. LANDMAN. Zype. Alhier hebben,zich 15 jongens voor het voorberei dend militair onderricht aangemeld, i Te Callantsöog niemand. BREEKAND. Zondag 4 Juli, 's morgens half tien. hoopt in het kerkgelxnjK alhier op te treden de heer F. Coolsma, cand. t. d;. II. D. te Rotterdam. BBkGERBRUG. Aan het Hulppostkantoor alhier is het 2e kwart, in de Rijkspostspaarbank ingelegd in 216 inlagen f 3080.66V2- Iiolhoru. Door den heer J. Jonk Az._, brongasaanlegger al hier is ten gasmotor geplaatst tot het in beweging bren- gen zijner werktuigen, ten dienste zijner wagenmakerij. Dit is de eerste motor die door brongas wordt ge voed. Belangstellenden worden aangeraden eens een kijkje bij den heer Jonk te nemen. St. Maartensbrug. Woensdagavond viel het zoontje van den heer C. K. alhier van het paard, met het ongelukkig gevolg, dat hij zijn arm brak. Het gooien met, sleenen door de lieve jeugd, waar door het paard schrok, schijnt hiervan de oorzaak te zijn. - St. Maartensbrug. Aan het Ilulppostkantoor St. Maartensbrug, werden gedurende de maand Juni behandeld 50 inlagen in de Rijkspostspaarbank lot een bedrag van f 1799.96. Het totaal bedrag der inlagen en terugbetalingen over het 1ste halfjaar beliep 1 15072.5I5. Anna Paulowna. In de zaal van den heer v. d. Goes kwam voor de eerste maal bijeen eene commissie van voorbereiding voor een Huisvlijttentoonstelling, die omstreeks Pa- schen van bet komende jaar zal gehouden worden. Aanwezig waren de dames mej. Dekker en Mej. v. Os en de heeren Wijdenes Spaans, Pastoor Nijtfeld, K. Kaan, P. Kaan, Dekker, Roggeveen, S. de Jong, C. Huibers en Creutzberg. Na eenige voorafgaande be sprekingen werd besloten deze bijeenkomst constitu- eerend te maken en werd als bestuur gekozen tot voorzitter do heer Wjjdcncs Spaans, tot secretaris de heer Roggeveen, tot penningmeesteres mej. v. Os, be stuursleden dc heeren De Jong en Huibers. Voorts werd besloten, dat de inzendingen in 6 af- declingen zouden worden gesplitst naar de leeftijden voor jongens en meisjes tot 13, van 13—16 jaar en voor ouderen van 16 jaar en daarboven, terwijl staande de vergadering door verschillende aanwezigen voor ie der dezer onuerafdeelingcn een eerste en tweede prijs beschikbaar werd gesteld Tegen September zullen uitnoodigingen in den Pol der verzonden worden om modewerking tot het wel slagen dezer tentoonstelling. Voorloopig kan alvast mee gedeeld worden, dat huisvlijt zeer veel omvat, bijv. fi- guurzaagwerk, houtsnijwerk, vlecht-, knoop-, postzegel-, scherf-, schelpwerk, eigenvervaardigd huisraad van hout of metaal, nuttige of fraaie handwerken. Alles wat ei genhandig gemaakt is, zal welkom zijn en kan door oen te benoemen Jury niet een prijs bekroond worden. Dc commissie is nu reeds bereid om ieder nader in te lichten en met raad en daad bij te staan. Daarom is 't zeker niet ondienstig te vermeldoiij dat enkelen nog afwezig warei\, die echter medewerking toezegden., n l mevr. Wijdenes Spaans, mevr. Ehrman, Zuster v. Borssen Waalkens en de heeren Ehrmann, Hoek stra en Th. A. Smits. OM EEN GELDKWESTIE. Rij den steenkolenhandclaar A. B. aan de Boompjes te Rotterdam drongen Woensdagavond drie kolenwer- kers het kantoor binnen. Zij wilden wegens eene geld- auaestio den patroon te lijf, die zich met een geladen revolver verdedigde en enkele schoten loste, waarop de aanvallers de vlucht namen. ONGEVAL. Woensdagmorgen had le lleeg een ongeval plaats. Terwijl do koster der Ger. Kerk, Sj. v. d. Sch., bezig was de zware gewichten van het torenuurwerk op te winden, schoot het staaldraad, waaraan die gewichten hangen van de as, met het gevolg, dat ze naar beneden vielen en op het lichaam van den 78-jarigen man te recht kwamen. Zwaar gekneusd werd hij naar zijn wo ning vervoerd, waar hij binnen weinige minuten den laatsten adem uitblies. HOE GEMEEN. In de hooilanden van den veehouder G. v. d. Hem te Wijtgaard (Fr.) heeft men al een heel slecht stuk uitgehaald. Men heeft daar spijkers en stekeldraad in den grond gestoken, zoodat zoowel de messen der maaimachines als de zeisen der maaiers al spoedig geheel waardeloos waren en het gras er niet af te snijden was. De dader is nog niet gevonden. Zuidscliarivoudc. Te Zuidscharwoude zal het aftredende raadslid de heer Vlug, ernstigen tegenstand-, ontmoeten hij de verkiezing, doordat hij in den raad niet heeft meege werkt om een verordening in het leven te roepen, waarbij het verboden was de eenden, die zooveel scha de deden aan het gewas, gedurende eenige maandeit te laten zwemmen. De grootste en invloedrijkste bou wers hebben dan ook tegenover hem den heer S. de Boer gesteld. DRANKBESTRIJDING. Het hoofdbestuur van den Volksbond tegen Drank misbruik heeft zich gewend tot den Minister van Wa terstaat met het verzoek de „Algemeene Voorwaarden voor de uitvoering en het onderhoud van werken on- óbr het beheer van het Departement van Waterstaat" in dien zin te willen wijzigen, dat niet alleen het ge bruik, maar ook het aanwezig zijn van alcoholische dranken op het werk verboden is, behoudens bijzon dere gevallen ter beoordeeling van de directie en dat beschonken personen niet op het werk zullen worden geduld. Mr. TH. H. DE MEESTER. Naar wij vernemen, is in den toestand van Mr. Th. H. de Meester nog geenszins verbetering te bespeu ren. De infectie heeft zich niet beperkt tot de plek, waar zij zich aanvankelijk vertoond heeft, en de zie ke is zeer verzwakt. EEN POLITIEKE DOMINEE. In ons Avondblad van gisteren, schrijft het Hdbld., noemden wij ds. Van Lummel, die thans uit zijn ambt ontslag heeft genomen wegens een berisping van den Delftschen kerkeraad over zijn levenswandel, „een bekende figuur in vroegere anti-revolutionnaire verkiezingscampagnes". Men doet ons echter opmer ken, dat ook nog in de jongste verkiezingscam pagne ds. Van Lummel als verkiezingsapostel voor de rechterzijde is opgetreden, o. a. nog op den avond vóór de verkiezing te Enschede. In dat distriet werkten de verbonden rechtsche par tijen in hun strooibiljetten, voor zoover die tegen den liberaal gingen, vooral met zedelijkheid s-argu- menten. Ze hadden zich, op dien laatsten avond, dan ook wèl een puiken kampioen voor hun specifieke christe- lijk-politieke zedelijkheid gekozen. IVoordscharwoude. De vereeniging „Landbouwbelang" alhier heeft be sloten een eigen veilingsgebouw te stichten. Tot hier toe behoorde dit aan de gemeente. Laiigedijk. De Katholieke kiesvereeniging aan den I.angedijk heeft besloten den aftr. liberalen heer P. de Geus Az. te steunen bij de raadsverkiezing te Noordscharwoude PLEONASMEN. Een onderwijzeres aan een lagere school wilde den kinderen duidelijk maken wat een pleonasme was „Kijk eens," zoo zeide zij, „een pleonasme is b.v. „oude grijsaard", „witte schimmel" enz. Wie van jelui kan mij nog een ander voorbeeld noemen?" Allen dachten diepzinnig na. Een klein meisje met mooie, blauwe oogen stak schuchter haar vingertje op. „Nu Mies?" Toen sprak het lieve kindermondje bijna onhoor baar: „Lieve moeder." Barsingerliorn. De kinderen der hoogste klassen uit de school van Barsingerhorn zijn jl. Donderdag naar Artis geweest. Op de terugreis werd van Amsterdam tot Zaandam een boottocht gemaakt met de Alkmaar-Packet. Aan minder mooi weer gewoon geraakt, heeft men het goed getroffen dien dag, daar het alleen tijdens het be zoek in Artis wat regende. Sommige bladen hebben, naar aanleiding van de onthullingen van mr. Tideman over het aan den heer R. Lehmann in 1903 toegekende officierskruis van de Oranje-Nassau-orde, aangedrongen op de instelling van een commissie van onderzoek. Dit ongewone middel zegt de N. R. Ct. op het oogenblik nog niet ter hand te willen zien genomen. Er is een gemakkelijker en eenvoudiger, dat spoediger tot het gewenschte doei kan leiden. Het komt aan de N. Rott. Ct. voor, dat het aangewezen middel zou zijn, dat een der Tweede Kamerleden overeenkomstig liet reglement van orde aan de regeering schriftelijk enkele vragen stelde., welke niet moeilijk te formuleeren zijn. In de eerste "plaats zou toch op deze officieel© wijze onderzocht kunnen worden, welke motieven in het advies aan de Kroon zijn aangevoerd, toen het ont- werp-besluit tot decoreering van den hoer R. Lehmann aan haar is toegezonden. Natuurlijk zou men het dan échter bij1 deze eene vraag, waarop ons waarschijnlijk liet antwoord uit het verweerschrift van dr. Kuyper reeds bekend is, niet kunnen laten. Als tweede vraag' ligt echter voor de hand een naar den persoon, die in 1903 het eerst ten gunste van R. Lehmann in de bres kwam. Werd de aandacht op den Griëkschen consul te Amsterdam gevestigd langs een officieelen weg, die van buiten af naar het departe ment van Binnenlandsche Zaken leidt? Of kwam het initiatief tot de decoreering uit het departement van Binnenlandsche Zaken zelt voorl? Indien dit laatste het geval mocht blijken, zijn na tuurlijk de vragen Oog niet uitgeput. Want, ging het intitialief van liet departement uit, dan zijn vermoe delijk althans dit is de gewoonte over den heer Lehmann informaties ingewonnen langs den gebruikc- lijken weg, die. via den commissaris der Koningin en den burgemeester" gaat. Hebben die aldus ingewonnen informaties en de adviezen welke daaraan .zonder twij fel zijn toegevoegd geworden, de indrukken, welke op het departement hcerschten, dat R. Lehmann voor de coreering in aanmerking moest worden gebracht, be vestigd? Zoo ja, onvoorwaardelijk bevestigd? Indien op .deze wijze eenig scherper licht over deze zaak verkregen werd, en dc N. Rott. Ct. twijfelt er niet aan, of de tegenwoordige regeering, die ge heel builen dc zaak staat, zal gaarne medewerken,om dit licht op deze wijze te geven werd reeds veel ver kregen. Desnoods kan dan ,voor zooveel er nog duiste re punten blijven, in September een interpellatie vol gen. i Het vragenrccht thans toegepast, zou boven een en quête dit groote voordeel hebben, dat het spoediger werkt, en zou tot voorbereiding van een interpellatie, zoo die dan nog noodig blijden mocht, uitstekend kun nen dienen. Er is meer. Met vragen kan ook nog wat moer verkregen worden, dan met een enquête. Een enquête over deze aangelegenheid zou hoogstwaar schijnlijk alleen kunnen loopen over hetgeen van 1902 tot 1905 gebeurd is. Nu meent de N. Rott. Ct. echter, dat er, na het weinige, dat wij reeds weten, ook aanleiding kon zijn, nog een vraag meer te stellen. Ér zijn twee punten, die in het verband met de geschiedenis van 1902—1905 trof fen. Ten eerste ditde onthulling van dr. Kuyper, dat R. Lehmann ook in 1909 eenige duizenden voor het verkiczingsfonds der anti-rcvolutionnaire partij gestort heeft. En dit andere, dat R. Lehmann blijkbaar po gingen aangewend heeft, om zich opnieuw in nationa- tcn zin verdienstelijk te maken; wij herinneren aan zijn automobielengeschenk voor het Roode Kruis. Nu valt aan do N. Rott. Ct. in deze wetenschap verkee- rend. vooral deze passage op ,wat dr. Kuyper's Varia American.'; „Immers de leden van der vertegenwoordi gende lichamen en de mannen die op posten hoopten, zouden, werden zij teleurgesteld, bij een volgende ver kiezing zulk een Ross eenvoudig met geen dollar meer geldelijk steunen; hij zou ridder te voet zijn; en de tegenpartij zou met vlag en wimpel winnen." Ieder 'weet, dat het voor een man, die op lintjes belust is, in ons land een voortdurende „teleurstel ling" is zoolang niet het ridderkruis van den Neder- landschen Leeuw zijn borst siert. Zou er nu vraagt de N. Rott. Ct. een en ander met elkaar in ver band gebracht, wetend vooral ook, hoe dc Boss der anti-revolutionnaire partij werkzaam was en ho© op hem pressie werd uitgeoefend, geen reden zijn, aan do regeering eens de vraag te stellen, of in de rich ting, om R. Lehmann onder de geriddenden in den Ncderlandscncn Leeuw opgenomen te verkrijgen, reeds pogingen zijn gedaan? Zoo ja, of die pogingen met eenig aanvankelijk suc ces bekroond worden? En, indien ook deze vraag be vestigend beantwoord worden moest: hoever de voor bereiding van deze riddering was gevorderd? Waarschijnlijk zou op deze wijze in deze zaak meer licht verkregen worden dan door alle krantengeschrijf. Men weet uit onze mededeelingen zegt Het Volk, van Zaterdag j.1. dat de heer R. Lehmann reeds vele buitenland.sche ridderorden had en dat in 1902 de lust bij hem opkwam zijn collectie te complelceren met een Nederlandsehe onderscheiding. Wij hebben eens nage gaan wat ridderorden dat zijn. Hier volgt het heele lijstje: Officier in dc orde van Oranje-Nassau. Officier der orde van den Verlosser van Griekenland. Commandeur in de orde van Takovo van Servië. Ridder der orde van Leopold van België. Commandeur in de orde van Jezus Christus van Portugal. Commandeur der orde van den Leeuw en de Zon van Perzië. Ridder der orde van het Legioen van Eer van Frankrijk. Ridder 3e klasse in de orde van St. Stanislaus van Rusland. Grootofficier der orde van Medjidié van Turkije. Ridder 2e klasse der orde van Osmanie van Turkije. Officier dTnstruction publique et Beaux Arts. Ridder 2e klasse der orde van Nichan Iftihar van Tunis. Al de landen „om de oude Wereldzee" zijn dus zoo wat op Roedi Lehmann's borst vertegenwoordigd. Van bijna al deze orden is bekend, dat zij voor geld zjjn te koop. Het Fransche Legioen van Eer piet uitgesloten. Het is wel een zonderlinge man van rechts" die zóó tuk is op de ijdelheden dezer wereld! DE KIESRECHT-VROUWEN IN LONDEN. De bestorming van het Lagerhuis door de kiesrecht- vrouwen is een dramatische geschiedenis geweest. De veldtocht werd ingewijd door een vergadering in de Caxton Hall. Inwijding is er een goed woord voor. Er heerschte een dweepzieke, schier wilde geestdrift, maar toen ging mevr. Pethick Lawrence de vergaderde vrouwen toespreken. Eerst echter verzocht zij' drie mi nuten stilte. „Het zal een goede tucht voor ons we zen", zei ze. „En die hebben wij nu noodig. Wij wil len kalm van gemoed zijn en ons gereed maken om onze vriendinnen te helpen". Drie minuten was het stil in de zaal, als in een ure van gebed. Daarna gaf de spreekster eenige bevelen, hoe men doen zou. Acht vrouwen zouden zich bij het Lagerhuis vervoe gen om minister Asquith te spreken. Werden zij niet ontvangen, dan zouden de vrouwen op het plein we ten te protesteeren. En zij sprak over het achttal deze bede uit: God zegéno ze, God behoede ze, God be- houde ze! Intussehen was een kiesrechtvrouw spoorslags naar Westminster gereden, jij dreef haar paard door de dichte menigte in de aanpalende straten en op het plein. Het was een dicht gedrang, maai' zij kreeg ruim haan. Op het plein werd zij gestuit door een bereden politieman. Zij reikte hem een brief over, voor Asquith bestemd. Hij gooide het stuk weg en beval haar terug te koeren. Zoo deed zij. Te voet naderde kort daarop liet achttal, mevr. Pankhurst voorop; verder waren het vijf getrouwde en twee on getrouwde vrouwen. De menigte gaf ook haar de ruimte, maar met geweldige kracht drong het volk nu achter ze aan. De politie, die. volgens een Londensch blad 3000 man, sterk was, had de grootste moeite den vloed te keeren. Geroep en gegil toonde hoe woest het ge drang was. De acht vrouwen liet men tot de deuren van het Parlementsgebouw naderen. Een inspecteur van politie met een troep agenten stuitte ze daar. Mevr. Pankhurst verlangde den eersten minister le spreken. Dat kan niet, zei de inspecteur; gaat terug, dames. Wij willen niet, antwoordde mevr. Pankhurst. lU moet, zei de inspecteur. Toen hief mevr. Pank hurst haar hand op en sloeg den inspecteur op de eene en de andere wang, en nog eens, en sloeg hem de pet van het hoofd met den laatsten slag. De in specteur, een groote man, bleef stokstijf staan, en deed niets terug, maar gaf het bevel dc vrouwen in hech- i tenis te nemen. Twee agenten moesten mevr. Pankhurst schier wegdragen; de andere deputaten liepen^ mee, 1 Intussehen drongen de kiesrechtvrouwen, bij tweeën of drieën van de Caxton Iiall gekomen ,door de me nigte heen naar het plein. Bij de bereden politie aan gekomen, lieten zij zich niet terugdrijven, maar gre pen do paarten bij de teugels en waren niet meer af te schudden. De agenten lieten hun paarden draaien en dan sleepten de vrouwen moe. Een paard viel, en had een agent de vrouw, die den teugel hield, niet opgetild, het ware haai' slecht vergaan. Het was weerzinwekkend om aan te zien, zegt een verslagge ver hoe er met de vrouwen gevochten moest worden. Ook do amazone grif de politie veel te doen. Zij kwam lerug gereden en sloeg met de karwats op het paard van den agent, die haar in bodwang trachtte le houden. Ten slotte werd zij door iiereden politie omringd. Bovendien wierpen de kiesrechtvrouwen in een aantal ministeries en ministerswoningen de ruiten in. Men weet, dat er een 120 in hechtenis zijn ge nomen. WATERSNOOD. Te Hammerfcst de noordelijkste stad van Europa, heerseht watersnood. Maandag brak de dam van liet stedelijk waterresservoir, dat 3,000,000 kub. meter wa ter bevatte, door. Het water stroomde over de lan derijen, vernielde drie bruggen en verwoeste drie pak huizen. Dinsdag brak bovendien nog een der reserve- waterbuizen onder den grond, zoodat de stad op het oogenblik zonder water is. AUTOMOBIEL-ONGELUK. In het Grilnewald, bij Berlijn, heeft in den nacht van eergisteren een zeer ernstig automobiel-ongeluk plaats gehad. Do auto van den practisccrcnden arts, dr. Aronson. reed in volle vaart tegen een boom en sloeg geheel onderst hoven. De vier inzittenden wer den er met kracht uitgeslingerd, en twee hunner, de moeder van den arts en een jonge dame, Ilelene Lö- wenstein „sloegen tegen een boom en waren dadelijk dood. De dokter en zijn verloofde, een mevrouw Da niël, kregen zware verwondingen. Aronson zat zelf aan het wiel, met zijn verloofde naast zich. Het ongeluk had plaats bij de gevaarlijke en gevreesde bocht op den Kroonprinscnweg, waar de route naar Berlijn recht hoekig afbuigt. De wagen werd letterlijk in splinters geslagen.

Schager Courant | 1909 | | pagina 5