Binnenlandse!: Nieuws Bond v. Staatspeiisioimeering. baantje te Rijn. Want hoewel Bakker zoo dronken was dat overbrenging naar veiliger oorden dan de openbare Uitgeester weg op het moment voor hem geacht mocht worden te zijn, dringend noodig was, had hij daar toch heel weinig zin in. Verzet dan ook geen beetje, dat begrijpt men. Schouten liep zelfs een fikschen mep in zijn ga laat op bij deze gelegenheid. liet zwetsende en tierende Jantje kreeg echter een gevoeligcn tik niet den gummistok dien de dienstdoende ambtenaar ten slotte uit noodweer trok. De O. v. J. releveerde dat vriend Bakker het laat ste jaar al eventjes vier maal veroordeeld is gewor den. Een maand gevangenisstraf werd tegen dezen we- derspanneling geëischt. AJj WEER TEGEN GE POLITIE. Een paar Alkmaarsche presentkaasjes, Hein Mailin en Jaap Blokker, die heiden vandaag als beklaagden absent waren, gingen onlangs in de oude ictonestad dan al eens terdege te keer. Eerst 'n stuk in hun kraag gedronken en, 111 dien toestand aan den slag meneertje! Lawaai schoppen, niet te kort en weldra was t een lust om te zien voor wie d'r schik in heeft, zooals de beide boeren zicli weerden. Een recht geanimeerd scheldpartijtje met de politie was spoedig georganiseerd en lokte dra oen beduidend aantal belangstellenden ,die weldra nog meer konden genieten, daar 't schelden in vechten begon te ontaar den. Dat van ©en en ander behoorlijk proces-verbaal werd opgemaakt zal niemand verbazen. Martin, die alken aan beleediging van de dienstdoende politiebe ambten Stoorvogel en Van Rooien zich had schuldig gemaakt, werd opgeknapt met ©en eiscJi tot 14 da- gen brommen terwijl Blokker ,die de politie had mis- handeld ,door den heer Officier werd uitgenoodigd tol het opnemen van drie weken hechtenis. Of zie er veel zin in zullen hebben? Enfin ,we zul- ten wel hooren wat de rechtbank er van zegt; die doet a.s. Donderdag uitspraak in de zaken der gede tineerde beklaagden. Op do overige uitspraken moeten we wel 14 dagen wachten, daar die den 20sten Juli a.s. eerst zullen plaatsvinden. A.s. Dinsdag geen zitting. Wicringen. De Weleerwaarde heer Ds. M. Onnes Mz. alhier, komt voor op het zestal voor predikant bij de Doops gezinde Gemeente te Den Helder. Wieringen. Wegens bedanken van den heer Jb. Mostert, als directeur der kaasfabriek „Nooit Gedacht" te Hippo- lytushoef is als zoodanig gekozen de heer D. P. Mul der, die deze benoeming heeft aangenomen. Hoogwoud. Door de kinderen der O. L. School in de Weere werd gedurende de maanden April, Mei en Juni in de Spaarbank ingelegd f29.10 en teruggevraagd f 20.09. SCHOOLSPAARBANK. In het tweede kwartaal 1909 werd in de school- spaarbank der openbare lagere school te St. Pankras door 28 spaarders een bedrag ingelegd groot f 81.20. Wintkel. Naar ons wordt medegedeeld zal het muziekfeest, dat op Zondag 1 Augustus a.s.. door Winkels Harmonie was georganiseerd, wegens gebrek .aan deelneming niet kunnen doorgaan - St. Maarten. Bij" iden heer K. Wit Dz. te Tolken, gem. St. .Maarten, doet zich onder het vee een geval van miltvuur voor. Harenltarspel. Voor de verkiezing van een lid van den Gemeente raad vacature-G. Groot zijn candidaat gesteld de heeren P. Borst Az. en N. Groot. De stemming zai plaats hebben Maandag 19 Juli a.s. Winkel. Hoe meer de dag van stemming voor 3 leden van den gemeenteraad nadert (Vrijdag a.s.), hoe warmel de gemoederen. Het is begrijpelijk, het groot ge tal candidaten maakt de keus niet gemakkelijk, mis schien zijn ze niet allen voldoende bekend bij de kiezers. Om aan die onbekendheid tegemoet te komen en de kiezers op de hoogte te stellen, zal de candidaat der S. D. A. P., de heer J. Breebaart Jz., Donder dagavond in de kolfbaan van den heer J. Moeijes spreken over het standpunt der S. D. A. P. in zake gemeentepolitiek. Oude Xiedorp. De voordracht voor Hoofd der School te Zijdewind, door B. en W. en den districts-schoolopziener opge maakt, luidt als volgt: 1. J. Terpstra te Wijdenes. 2. P. Tromp te Warmenhuizen. 3. W. J. M. L. Spitzen te Gennep. *4 icringeii. Naar wij van bevriende zijde vernemen gaat de heer dokter Koops met 15 Juli a.s. ons eiland ver laten om zich metterwoon te Amsterdam te vestigen. Door dit vertrek komt er dus, aangezien de heer Koops lid van onzen gemeenteraad is, een zetel va cant. ZEISTER MOORDZAAK. Van Vaalen, zoo berucht uit de Zeister moordzaak, is hedenmorgen als krankzinnig overgebracht uit de strafgevangenis te Leeuwarden naar Medemblik. Maandagavond had te Utrecht als inleiding voor 't jaariijksch congres van bovengenoemden Bond in huis houdelijke bijeenkomst mededeeling plaats van eeni- ge indrukken, die de heeren dr. Van Krevelen en F. Netscher, op hun reis naar Denemarken voor den Bond, hadden gekregen van het daar geldend stelsel van ouderdomsverzorging, Beide sprekers zeiden ech ter op het rapport, dat binnen enkele weken zal verschijnen, en waarin uitgewerkt zal worden in hoe verre dat stelsel aan Nederlandsche toestanden is aan te passen, niet vooruit te zullen loopen. De hee-- Van Krevelen, herinnerend aan het woord van Koningin Emma, dat ons volk moet trachten groot te zijn in alles, waarin een klein volk groot kan zijn, zeide dat dit woord in Denemarken toepassing vindt. Hoe daar de verzorging der ouden van dagen zooveel be ter is dan ten onzent, niettegenstaande wij zooveel kapitaalkrachtiger zijn. Op éen ding meende spreker echter in 't bijzonder den nadruk te mogen leggen, nl. dat het een grove leugen is dat het staatspensioen in Denemarken demoraliseerend zou werken, dat het vermindering van energie of verzwakking van volks kracht zou geven. De heer Netscher wees op den democratisehen zin die bij de Denen voorzit, en bracht grooten lof aan de voorkomendheid en welwillendheid waarmede de heer van Krevelen en hij waren ontvangen en inge licht. Eén onaangename herinnering is hun bijgeble ven, namelijk dat zij terwille van ons land een bescha mend stilzwijgen hebben moeten bewaren op de vraag, wat er toch wei in ons land voor de ouden gedaan wordt. Voorts werd op deze bijeenkomst het woord gevoerc door den heer G. L. Janssen (Perio), die meende dat het oogenblik was aangebroken dat hij zijn voor aanstaande plaats in de beweging moest inruimen voor een meer wetenschappelijk geschoold man. Uit den uitslag der Kamerverkiezingen meende spr. te kunnen opmaken dat de Duitsche dwangverzekering met al haar onrecht in ons land niet zal gecopiëerd worden. Spreker vertrouwt dat er zeker iets voor den armste zal geschieden, óok door deze regeering. Dinsdag is de negende algemeene vergadering gehou üen .De heer Prins, oud-katholiek pastoor, te Haar- s,era^»1'ende deze druk bez°chte bijeenkomst, (101- atdeelingen waren vertegenwoordigd) met er on te wijzen hoe voor deze vergadering liet beginsel on den voorgrond geplaatst is. En waar het beghisel Met los hulde aanVan hf T"' d®r m-opaganiUu bracht spr. hulde aan den arbeid van propagandisten en afdee- lingen. Het beginsel van den bond besprekend. wees ,„,E er verder op de. nre.r opinie ingang vindt, dat de zaaK ook i V°Werd' aanvankelijk gemeend, dat d. Staatjiets kon bijdragen, in 1901 weid geat mü_ millioen, in 1905 zes mlllioen in l907 bijna 72 lioen en in 1909 twaalf tot dertien «1"^^^ aSK spr!!l°dit aan dl -dedeelen. (Levendige t0tmiïlL JaarverslaK telde debondlop janu ari ïsu» "l." Aangesloten waren bovendien 66 algemeene leden. Aangesioitn bonden en landelijke vereenigingn met pl. m. 25.000 lorien Th'ins is de huidige sterkte van den bond al dus: 343 'afdeelingen met 28.966 leden en 430 alge meene leden en verder 70 aangesloten vereenigingen met 25.500 leden, zoodat met inbegrip van de aan gesloten vereenigingen de totale ledensterkte van den bond thans is 54.896; Blijkens de geldelijke verant woording was er 1 Januari een batig saldo van 1 650. De ontwerp-begrooting voor 1910 werd aangenomen. Als plaats voor de volgende samenkomst werd Ut recht aangewezen. Vóór er tot verkiezing van twee leden in het hootu- bestuur wordt overgegaan, gaan er stemmen op in de vergadering om te weten hoe de voorgestelde can didaten deuken over art. 1 der statuten. Van hoofd bestuurszijde wordt er op gewezen, dat zulks ondoen lijk en bovendien ongeoorloofd is. Het resultaat der verkiezing, welke in de pauze zal plaats vinden, zal later worden bekend gemaakt. Aan de orde wordt gesteld de motie-Utrecht, de wen- schelijkheld uitsprekende, dat althans voorloopig pro paganda worde gemaakt voor het denkbeeld: ieder Nederlander, die een door de wet te bepalen leeftijd heeft bereikt en wiens inkomsten beneden een door de wet te bepalen bedrag blijven, heeft zonder voor afgaande premiebetaling, recht op staatspensioen op grond van zijn leeftijd en het ontoereikende van eigen inkomsten. Aan de behandeling dezer motie gaat echter vooraf een voorstel-Utrecht tot wijziging van art. 1 der sta tuten. Art. 1 der tegenwoordige statuten luidt thans aldus: De Bond beoogt het totstandkomen eener wet, waarbij aan alle Nederlanders, zoowel vrouwen als mannen, op een nader bij bedoelde wet aan te geven leeftijd recht wordt toegekend op een gelijk staats pensioen, zonder premiebetaling, de kosten te vin den uit de opbrengst uit bestaande of nog te heffen belastingen. De wijziging beoogt den middenmoot van het artikel van „Nederlanders" af tot „leeftijd" te lezen aldus: Nederlanders van een door de wet te be palen leeftijd en wier inkomsten beneden een door die wet te bepalen bedrag blijven". Het hoofdbestuur ontraadt ernstig in zijn prae-advies op de motie en het voorstel-Utrecht in te gaan. Gelet op het feit dat ondanks (of misschien door) beide stroomingen in den bond deze nog steeds toe neemt in kracht, acht het hoofdbestuur het onnoodig onderling over art. 1 opnieuw te gaan twisten, vooral niet in een zoo belangrijke periode van ons volksleven waarin de Bond zoo'n belangrijke plaats bezet houdt. Bovendien is het voorstel-Utrecht onaannemelijk, wijl Utrecht de deur sluit voor hem die in pensioen voor iedereen zijn ideaal ziet. Utrecht laat dit einddoel los en de Bond zou opgeheven zijn als bereikt is wat Utrecht wil. Ten slotte geeft het H.B. in overweging om van nu af den strijd over art. 1 te staken. Over dit voorstel vonden langdurige besprekingen plaats. Het voorstel-Utrecht tot statuten-wijziging werd ten slotte na ruime besprekingen met 79 tegen 19 stem men verworpen. Aan de orde kwam daarna de motie van de afd. Utrecht, luidende „De algemeene vergadering van den Bond voor Staatspensionneering, voor het oogenblik latende rus ten de vraag, o£ voor de toekomst moet aangedrongen worden op een gelijk staatspensioen voor iedereen, spreekt de wenschelijkheid uit, dat althans voorloopig propaganda worde gemaakt voor het denkbeeld: „Ieder Nederlander, die een door de wet te bepalen leeftijd r heeft bereikt, en wiens inkomsten beneden een dooi de wet te bepalen bedrag blijven, heeft, zonder voor afgaande premiebetaling, recht op staatspensioen, op grond van zijn leeftijd en het toereikende- van eigen inkomsten." Het hoofdbestuur adviseerde aan de afd. Utrecht de motie in te trekken, wijl zijnerzijds een motie zal voor gesteld worden, waarin dezelfde gedachte is neergelegd. Na langdurige besprekingen werd de motie-Utrecht, nadat daaruit door de voorstellende afdeeling de woor den „voor het oogenblik latende rustende de vraag, of voor de toekomst moet aangedrongen worden op een gelijk staatspensioen voor iedereen" waren genom-en, verworpen met 73 tegen 22 stemmen. Met groote meerderheid van stemmen werd thans de motie van het hoofdbestuur aangenomen. Zij luidt als volgt: „De algemeene vergadering van den Bond voor Staatspensionneering, gehouden C Juli 1-909 te Utrecht, die beoogt (volgt art. 1 der statuten), lettende op de eenstemmigheid, waarmede hij de voorbereiding van de verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal alle candidaten en alle thans gekozenen, voorzoo- ver zij niet. bij enkele candidaalstelling werden aange wezen, zich verklaard hebben ten gunste eener spoedi ge oplossing van liet vraagstuk der wettelijke ouder domsverzorging; van oordeel dat de daardoor bij arme ouden van diagen opgewekte verwachting recht heeft op bevrediging; dringt er bij de regoering op aan, ten spoedigste over te gaan tot het in het leven roepen een-er pensioenregeling zonder premiebetaling, aanvan kelijk voor de allerbehoefligsten; besluit deze motie ter kennis te brengen van H. M. de Koningin, van de liooge regeering en van de leden der beide Kamers der Sta ten-Generaal". Medegedeeld werd thans, dat in de vacatures-Poslhu- rna en 'ds. Klein Wassink als loden van het hoofdbe stuur zijn gekozen 'mevr. Le Grand-Goudschaal, fe Bot terdam en de lieer Bouma te Bolsward. Het hoofdbestuur werd verder opgedragen de redactie? van een volkspctitionnement op te stellen in den geest der zooeven vermelde motie. Verworpen werd oen voorstel van de afd. Bever wijk, beoogend-o -dat het hoofdbestuur zoo-veel moge lijk het ontstaan zou bevorderen van districtsfederaties en een reorganisatie van den bond tot stand zou bren gen met de districtsfederaties als eenheid in plaats van de afdeelingen, nadat do wenschelijkheid uitgesproken was, dat het hoofdbestuur die zaak in studie zou ne men. Een voorstel van de afd. Dokkum, luidende: „Het hoofdbestuur dragc zorg, dat er gelden beschikbaar zijn om opcnluchlmcelingen fe houden", kwam In be spreking, -doch verviel door de verwerping eener motie van de afd. Enkhuizen van gelijkluidende strekking. Het hoofdbestuur had vooraf zich bereid verklaard, afdeelingen welke daartoe aanvrage doen, steun te ver leen en. Een voorstel van Beverwijk in zake de afdracht der contributies en een van Dokkum betreffende de reis- en verblijfkosten, werden verworpen. Aangenomen werd een voorstel van de afd. Heems kerk, waarin het hoofdbestuur opgedragen werd, een prijsvraag uit te schrijven voor de beste tooneelstuk- jes en voordrachten, toepasselijk voor de propaganda van den bond. Na behandeling van een zuiver huishoudelijke aan gelegenheid, gaf de afgevaardigde van de afd. Am sterdam bij de rondvraag in overweging, telkens als de kwestie der staatspensionneering in de Kamer ter sprake komt, monstermeetings te organiseeren. Nog bracht deze afdeeling de schrapping van den heer De Winter als lid van de Utrechtsche afdeeling ter spra ke, geschrapt omdat deze een circulaire had opgesteld ter aanbeveling van de candidatuiir-Roëll voor de Tweede Kamer .De heer Jansen uit Rotterdam ver klaarde, dat, zoo de afd. Utrecht niet op haar bestuit tot royeering van den heer De Winter terugkomt, liij dezen gaarne in de afd .Rotterdam zal ontvangen. Dozo zaak zal door het hoofdbestuur iu het ïeine gebracht worden. Na een kort slotwoord van den voorzitter weid de vergadering gesloten. R cn WOESTELINGEN. Uit naam van de „Kavalieren" meldt een van hen het volgende aan de N. R. Crt.: In tegenspraak op de praatjes, die in enkele bla den omtrent het gezelschap der Kavalieren te Beek zijn opgenomen, diene het volgende: Het is waar, dat er eens in de maand een 1 linke bowl wordt gedronken, terwijl ook een flesch cham pagne niet wordt versmaad. Dat de president of grootmeester zich Satan" laat noemen, gelijk De Gelderlander beweerde, is onwaar. In dergelijke kleine plaatsen als Beek, worden de inwoners vaak met scheld- of bijnamen bestempeld, dit ligt niet aan de personen zelf, maar aan de men- sclien die er genoegen in scheppen anderen uit te schelden .Waarschijnlijk is de naam daarvan afkom stig, dat de bedoelde persoon met het carnaval zich eens als Mephisto heeft verkleed. Met de Juliana-feesten werden door de Kavaliers aan kinderen en aan groote menschen koekjes en sigaren uitgedeeld, om de feestvreugde te verhoogen. Dat, gelijk De Gelderlander vertelde, de Kavalieren de kinderen met koekjes tot zich hebben gelokt, waarna „Satan" de kleinen voor zich deed knielen en hen spottend zegende, is niet waar. Daarvan is geen sprake geweest, gelijk ook natuurlijk is uit den aard van het Juliana-feest, dat in het openbaar plaats had. De burgemeester van Beek had dan ook tot den optocht der Kavalieren toestemming verleend. Ook het naroepen der kleinen op straat, wanneer zij uit de kerk kwamen (eveneens door De Gelder lander verteld), is beslist onwaar en nooit gebeurd. De slaapplaatsen in het bijgebouw, waarvan De Gelderlander gewaagt, zijn noodig geacht, omdat in een hotel als de groote Musschenberg, waar in den zomer zeer veel gasten komen, de nachtrust der aan wezigen niet mag worden verstoord. Men zal licht begrijpen, dat een feest onder jongelui, vooral wan neer dat maar eens in de maand plaats heeft, niet zonder gedruisch kan verloopeu. Daar wordt een vroo- lijk lied gezongen en een goed glas bier of wijn ge dronken en dat is alles. De verhalen van De Tijd zijn grootendeels door De Gelderlander reeds tegengesproken. Ten over vloede zij nog vermeld, dat bespotting van den gods dienst aan tafel niet plaats heeft, en dat van schiet- oefeniingen op een crucifix geen sprake is (er is geen crucifix in het gebouw). Schandelijke daden met dieren komen niet voor; wel hangt er in het gebouw een opgezette krokodil, doch deze hangt daar zeer rustig, zonder dat er ooit iets mee gebeurde. Ook han gen er ter versiering enkele aangekleede poppen (twee wollen soldaten), waarmede geen „schandelijke daden" verricht worden, noch ook kunnen worden ver richt. Dat in het holle van den nacht de kavalieren als wilde dieren de wegen onveilig maken, en soms naakt op den openbaren weg loopen, is een puur ver zinsel, dat trouwens reeds door De Gelderlander is tegengesproken. De politie te Beek heeft, gelijk hoven gezegd, toen do Kavalieren nog te Beek waren, nooit aanleiding gevonden, hun aanmerking te maken. De burgemees ter van Beek zal overigens wel volkomen op de hoogte van de feesten te Beek geweest zijn. Van bouw van een „tempel" of „ridderzaal" dooi de Kavalieren zelf is nooit sprake geweest. Het ge bouw is door vaklieden opgetrokken. Sommigen der kavalieren hebben wel meegeholpen aan het effenen van den grond, noodig omdat het gebouw aan den voet van een berg staat. Hieruit blijkt dus, dat de feesten geen ander ka rakter hebben, dan zoovele andere jongelui's fees ten. HET MINISTERIE. Men schrijft uil Den Haag aan De Tijd:. Naar met stelligheid wordt verzekerd, zal behalve Minister Sabron, die zooals „De Tijd" Maandag meldde om gezondheidsredenen zal aftreden, ook Minister Idenburg heengaan. Deze zou namelijk den lieer Van Heutsz opvolgen als gouverneur-generaal van Ned.-Indië. Omtrent Minister Nelissen, wiens gezond heidstoestand eveneens te wenschen overlaat, schijnt tot dusverre nog niets met zekerheid bekend te zijn. Noor dsehar v»oii«ie. De Wethouder De Geus alhier stelt zich wegens hoogen leeftijd niet meer herkiesbaar als lid van tien Raad. Behalve te Zuidscharwoude doen zich thans ook te Noordscharwoude gevallen van roodvonk voor. In de eerstgenoemde gemeente heerscht de kinkhoest in ergé mate onder de kinderen. Langedyk. Aan den Langedijk heerscht op 't oogenblik een be drijvige drukte met het aanleggen van binnenleidingen voor de gasverlichting. Verschillende personen hebben zich als gasfitter gevestigd om de menschen te gerie ven. Hel spreekt vanzelf, dat er, wil ieder met No vember gereed zijn, hard moet gewerkl worden wil men in alle woningen de noodige buizen hebben. Voor de ambachtslui is liet een uitstekende tijd. NIET NAAR DE UTRECHTSCHE PAARDEN MARKT. Bij de nachlpolitie te Purmerend vervoegde zich Maandagnacht ongeveer 3 uur een zekere K. Bakker van Oude-Niedorp, die, namens zijn móeder, aangifte deed, dal in den nacht van 3 op 4 Juli ten nadoele zijner ouders uil dc weide aldaar twee paarden we derrechtelijk waren weggehaald. De politie stelde daarop een onderzoek in bij een paardenhandelaar le Purmerend, die bekende bedoelde paarden in zijn bezit te hebben, doch weigerde de juiste plaats op te geven, waarheen hij deze had ver voerd. Toen de handelaar zich dienzelfden morgen met den (rein van 7.10 naar de paardenmarkt te Utrecht wilde hegeven, werd hij op den weg naar 't station als ver dacht van misdrijf, door de politie aangehouden. Op den middag van dienzelfden dag werd de aange houdene op verzoek van den officier van justitie en op last van den burgemeester van Alkmaar, derwaarts ge transporteerd. Na verhoor bekende hij waarheen hij dc bewuste paarden had vervoord. Daarna werd hij' weder op vrije voeten gesteld. Barsingerliorn. Uitslag der gisteren gehouden stemming voor Iwee leden van don Gemeenteraad van Barsingerhorn, we- wegens periodieke aftreding van de heeren K. Jonker en G. Smit. Geldige K. D Lan- G. steramen. Jonker. gedyk. Smit. Barsingerhorn 110 102 35 117 Kolhorn 127 44 70 101 Haringbuizen 27 21 5 25 Totaal 294 170 110 213 Volstrekte meerderheid 148 stemmen. Dus gekozen de heeren: K. Jonker en G. Smit. (Reeds per bulletin gemeld in Barsingerhorn.) De dienstweigeraar. Zondagochtend te 7 uur is de dienstweigeraar Kam per van Nieuwe-Niedrrp, die sedert eenigen tijd in het Huis van Bewaring te Haarlem heeft vertoefd wegens het weigeren van militairen dienst, uit deze inrichting ontslagon. Hy moest zich te 1 uur op hot appèl in de kazerne aanmelden en zorgen dat hy 'savonds om 8 uur weder aanwezig was. Zyn familie was overgekomen en heeft getracht hom den dag zoo gezellig mogelijk te maken. Naar ons ten stelligsto wordt modegedeeld, blijft hy volharden bü het weigeren van dienst. Mr. Th. II. de Meester. Mr. Th. H. de Moester heeft de vorklaring, dat hy voor Den Helde)1 opteert, kunnen teekenen. Zyn toestand blyft zorgelijk; de longen zyn nog aan getast Maandag was er weer oonigo tomperatuursver. hooging; maar men slaagt er in de verzwakking rnet i versterkende middelen te beteugelen, j Ontploffing. Toen gistermorgen schipper Leek van do motorboot «De Zwervor," liggende in Rotte, een benzinelamp vulde, ontbrandde deze plotseling. De vlam sloeg den knecht Jansen in het gelaat. Deze sprong van schrik in het water, doch redde zichzelf en liep naar het ziekenhuis, waar de brandwonden niet ernstig bleken. Inmiddels was in de roef brand ontstaan, die spoedig door de brandweer werd gebluscht. Automobiel-ongeluk. Op don straatweg van Ede naar Veonendaal (rijksweg van Arnhem naar Amorsfoort), dicht by 't station Vee- nendaal-De Klomp, reed, waarschijnlijk door het breken van de as of het stuur, een automobiel met groote vaart eerst tegen een, vervolgens nog tegen oer» twoeden boom, tengevolge waarvan de wagen nu geheel vernield en in elkaar gedrukt tor zyde van den weg ligt. De auto werd, zonder chauffeur, beredon door den heer S., uit Hilversum, mot een vriend als passagier. De heer S. vloog er uit on hem werd de eerste hulp verleend door twee dames, die by de plaats waar het ongeluk gebeurde aan 't fietsen waren, en door het gezin van den daar wonenden wegworker. Inmiddels was dadelijk heelkundige hulp gevraagd uit Veenendaal, zoodat dr. Kets al spoedig aanwezig was, die den toesiand van den patiënt (de mede passagier was er goed afgekomen) ernstig inzag, en na eerste noodige behandeling besloot hem te vergezellen tot Scherpenzeel, waar eene goede verpleeg-inrichting is. Gelegenheid daartoe bood zich, omdat juist van Ede ter plaatse kwam de auto van mr. A. Royaards van Scherpenzeel, burgemeester van S., i enkel met chauffeur, die dadelyk zyn machiao ter be schikking stelde. In Scherpenzeel zou dr. Kets nader onderzoeken of verblijf daar noodig was, dan wel of de patiënt, die dadelyk na het ongeval reeds verbloeding, braking en veel pyn had, maar nog by bewustzijn was, kon doorgevoerd worden naar Hilversum. Alkmaar, C Juli '09. Hedenmiddag te haiftwee beeft in de bibliotheekszaai van het stedelijk museum de officieele opening plaats gehad van de aan het archief met museum en boekerij verbonden oudheidkamer, opgericht ter eere van den gemeente-archivaris, den heer C. W. Bruinvis. Tegen woordig waren, behalve de hoer en mevrouw Bruinvis, hot dagelyksch bestuur der gemeente, de commissie uit de burgerij voor de Bruinvishulde, verscheiden leden van den Raad en genoodigdon en vrienden. De burge meester, de hoer G. Ripping, die het zich een eer re kende by deze gelegenheid namens de gemeente het woord te mogen voeren, sprak don hoogbejaarden archi varis in zeer loffelijke woorden toe, roemde de vele ver diensten die hfj in zyn openbaar leven der gemeente geheel belangeloos heeft bewezen en nog steeds met onvermoeiden ijver voortgaat te bowyzen, zyne veel zijdige, veelomvattende kennis, vooral betrekkelijk de historie dezer stad, waardoor de heer Bruinvis is de onmisbare vraagbaak van B. en W. en den Raad, bracht in herinnering de vele bolangryke geschriften on publi caties, die van zijne rustelooze hand het licht zagen en ging daarna kortelyk de geschiedenis na van do thans tot uitvoering gekomen plannen. Na allen, die tot ver wezenlijking daarvan te hebben medegewerkt, dank te hebben gebracht eindigde de Burgemeester aldus En zoo is dan het vertrek, dat voortaan „Bruinvis- kamer" zal worden genoemd, gereed, om in gebruik te worden genomen. Namens den Raad dezer gemeente, geachte heer Bruinvis, verklaar ik thans deze kamer geopend en vertrouw ik die verder aan uwe goede zor gen toe. Moge zy nog vele jaren by Uwe echtgonoote en by U de herinnering levendig houden aan de hulde, U op dezon dag door den Raad der gemeente Alkmaar gebracht on U het bewijs leveren, dat ook Alkmaar te juister tijd zyn waarlijk goede burgers weet to oeren. En al zoude het ook thans voor ons allen, die U kennen en waardeeren, overbodig heeton, in later jaren moge het opschrift boven don ingang der kamer aangebracht het nageslacht vertellen, wat hier heden ton dage ge schiedde. Daar toch zult gy het volgende geschreven vinden Dit iofFolyck Vertrek werd Bruinvis toegowyt, Opdat zyn naam voortaan een woonstee hier sou jhouën By wat syn Leven lanck hy tsaomen broght met vlyt En Alkmaers Borgery heeit willen toebetrouën. Applaus volgde. Daarna sprak, namens de commissie uit de burgerij, die de oudheidkamer van passende meubelen heeft voorzien, de heer Mr. K. A. Cohen Stuart, die eveneens in zeer hartelijke woorden 1 uiting gaf aan de gevoelens van groote erkentelijkheid, die de burgerij van Alkmaar aan den zoo verdienstelijken archivaris, die voor zich zelf, bescheiden als hy is, geen stoffelijk blijk van waar deering verlangt, verschuldigd is, er tevens op wijzende met hoeveel genoegen de commissie zich van de op zich genomen taak had gekweten en hoe zy daarbij van velen vriendelijke voorlichting en steun had ontvangen. Hy dankte allen, die door hunne bijdragen en mede werking de uitvoering van het plan hadden mogelijk gemaakt en bood den heer Bruinvis aan een album, waarin de namen der gevers waren vermeld. De heer Bruinvis, voor wien met zyne echtgenoote deze dag een der blydste dagen zyas levens was, aan vaardde gaarne hetgeen men hem aanbood. Hy was vervuld van groote dankbaarheid jegens den Raad en het college van B. en W,, van de ingezetenen en hare commissie, maar niet minder van groote on hartelijke blijdschap, niet zoo zeer, omdat zyn naam thans meor dan tot nu toe verbonden zal zyn aan de plaats, die hem dierbaar is en waar hy nu reeds 35 jaar steeds mot de grootste liefde heeft gewerkt aan Alkmaar's historie, maar bovenal omdat thans het archief met bibliotheek eene uitbreiding hoeft gekregen, waaraan reeds lang behoefte bestond. Do onbekrompon wijze, waarop dit is geschied, heeft hem zeer getroffen en hij hoopt dat het hem gegeven mag zyn nog geruimentyd zijn arbeid voort te zetten, (hartelijk applaus). De kamer werd daarna door de aanwezigen bezichtigd. Zy is in oud eikenhout bewerkt met een oude schouw met l haard. In het midden staat een eikenhouten tafel, waar- boven een koperen kaars en kroon. Op de hoeken van den schoorsteenmantel staan koperen kandelabres. De muren boven de lambriseering zijn versierd met oude [geschilderde portretten en stillevens en boven den ingang j is het levensgroot portret van den heer Bruinvis ge- 1 hangen, hem op zyn 80st,en verjaardag ten geschenke I gegeven. De vloer is bedekt met matten en voor de i venters met in lood gevatte ruitjes hangen groene gordynen. Op de lambriseering prijken eenige ouder- wetsche schotels. i Provinciale Stnlcn Noord Holland. I Dinsdagmorgen werd de zomerzitting van do Prov. Staten van Noord-Holland geopend. De voorzitter, mr. van, li°"°OV0n» herdacht na de opening der verga dering de blyde gebeurtenis en overigons de sedert de vorige zitting gestorven ledon, mr. Armar.d Sassen en mr. j. p. A. N. Caroli. Daarna werd besloten tot toelichting van de nieuff- gekozen leden de heeren A. P. Staalman, J N. Hen- deze nieuwe leden.9"' overgo*aan tot installatie van I Do°r den heer M. Wosterwoudt word namens de commissie voor Duinenbosch verzocht, dadelyk het rap- nfimBnVOrn i UW v,a? dit gesticht in behandeling te nemenDaartoe werd bosloten. TninhAn^en»-da w»or,fori n°g geplaatst: subsidie aan de buitengewo^ maai-r i te Zoi8t' 611 oen Bubsidie voor gomaaktürHC'n"0nde voor8'e"0n werden commissoriaal vanujnonbosoifkt °r'ie ihet raPPort over don bou* woord of N'emand verlangde daarover bet commissie om 8temming- de conclusie der 0111 de medodeelingen van u Staten voor konnisgevmg aan te nomen, werden >-u rd volgende vergadering wra-dt bepaald op 20 Juli a-8*

Schager Courant | 1909 | | pagina 2