GemeHgd Nieuws. Uit en voor de pers. gevoelde hij zich wel. Dr. Jacobs telegrafeerde direct naar Amsterdam om serum tegen addergif, hetwelk 's avonds nog werd verwacht. CONCOURS VOOR HARMONIE- KN FANFARE KORPSEN. Den 15en en 22en Augustus as., zal een groot straat ingestort. Vijf werklieden stortten naar beneden en bekwamen allen verwondingen; één werd inwendig gekneusd. («een kiezer. „C11 4 Naar aanleiding van het feit, dat bü de jongste stam- denC°worrden°te\mstercT F'a,,farekor!1'sen geh°"_ distHc^Be^erwijk^J.7^ te6 San tpol^ Tolhuk^n V Pa 0t/eT f i® zijnde, gebruik heeft gemaakt van een hem absusievelijk dit riool word a a ,dgTT?r® i V°°I in handon gekomen oproepingskaart, heoft de officier dit doel werd vergaderd, en het Uitvoerend Comité 1 6 v a als volgt samengesteld: de heeren F. Heitz, voorzit ter; W. Veenendaal, vlce-voorzitter; J, Steinhorst, le secretaris; G. v. d. Laan, secretaris-correspondent (Lijnbaansgracht 298); A. C. N. Schmidt, penning meester; P. J. Kiverou, adviseur; W. Dil; C. Akke- ma; C. A. Keuss; C. J. Reurts; W. H. Dronkers; J. P. Reijding en J. G. Braams, commissarissen. VOORKOMING VAN TUBERCULOSE DER VAR KENS. De Directie van den Landbouw heeft een klein ge schrift uitgegeven dat voor vereenigingen ter versprei ding onder de leden gratis bij haar verkrijgbaar is en dat handelt over maatregelen ter voorkoming van de tuberculose onder de varkens. In dit geschrift worden de vojgende raadgevingen aangetroffen lo. Men geve den varkens nimmer melk, ondermelk UlAVllO iiuu«»v. karnemelk of wei, anders dan in gekooktcn toestand, vooral wanneer deze voedermiddelen afkomstig zijn van zuivelfabrieken. Gentrifugeslib vocdere men in bet ge heel niet. 2o. Men gebruike voor de fokkerij alleen varkens, die vrij zijn van tuberculose. 3o. Men late de varkens niet verblijven op de mest vaalten, waar de mest der runderen wordt bewaard. 4o. Men brenge de varkens nimmer in weiland, waar- -- -i.-- open tuberculose lijden. f3 ii m koeien grazen, dfc afeonderUjke ongekookt afval bo. Men zorge, voederemmers gehouden worden. Go. Men geve de varkens nimmer van slachterijen of vilderijen. 7o Hokken, waarin aan tuberculose lijdende varkens verblijf hebben gehouden, moeten grondig worden ge reinigd en ontsmet. 8o. Voor het castreeren der varkens late men den operateur handen en instrumenten grondig reinigen en men voorzie de geopereerde dieren van zuiver strooisel. CAVALIEREN. „De Gelderlander" verzekert nogmaals tegenover te genspraak van verschillende kanten, „dat de inlichtin gen, welke wij van velerlei zijde kregen, óók van zeer geachte en betrouwbare personen, die feiten van geruchten weten te onderscheiden, zoo volledig moge lijk zijn. Om nu eens bij de geruchten betreffende het kruisbeeld te blijven, 'alleen reeds de uiteenloo- pende lezingen, die hieromtrent de ronde doen, wij zen er op, hoe onbetrouwbaar deze geruchten zijn. Sommigen spreken van schietoefeningen op een Cru cifix, anderen over het doorzagen er van, nog anderen over' het werpen met vuil, terwijl er ten slotte ook zijn, die alleen van godslasteringen spreken. Voor zoo ver wij de zaak konden nagaan, is echter niemand ooit getuige geweest van handelingen als de hier bedoelde, terwijl de cavalieren zelf ze met beslistheid tegenspre- ken. „Overigens geven we „De Tijd" loe, dat de door ons genoemde feiten reeds ernstig genoeg zijn om een ingrijpen der overheid te wettigen. Een der „Cavalie ren,,' spreekt thans in de „Nieuwe Rott. Gt." eenige dezer feiten tegen en tracht andere te verzachten. „Zijn eerste tegenspraak geldt den naam van satan, dien de hoofdman der cavalieren (tusschen haakjes: de Utrechtsche millionnair is niet de „grootmeester", een gehuwd inwoner van Beek, die echter gescheiden van zijne vrouw leeft, bekleedt deze waardigheid) zich doet geven. „Dit zou onwaar zijn, de naam zou hem slechts door de dorpelingen zijn gegeven. Het is natuurlijk onmogelijk den eersten oorsprong van den {raaien titel op te sporen, maar de bedoelde schijnt door zijne mede- eavalieren meermalen met dezen naam genoemd te worden. „De tweede tegenspraak betreft het lokken van kin deren met koekjes en het spottend zegenen der kleinen. I Het is wel mogelijk, wij achten het zelfs waarschijn lijk, dat de cavalier, die in de „N. R. Gt." dit feit tegenspreekt, inderdaad overtuigd is dat het niet heeft plaats gehad. Zijne verwijzing naar het Julianafeest wijst hierop. Wij hebben 'echter geenszins gezegd, dat deze feiten tijdens het Julianafeest zijn voorgevallen. Maar dat ze hebben plaats gehad, schijnt wel vast te staan. „Niet alleen werden ons van de meest betrouwbare zijde uit Beek de feiten van het naroepen en zegenen der kinderen gemeld, maar ook de vaders der betrokken kleinen bevestigden tegenover een onzer zegslieden, dé ze betreurenswaardige spotternijen." En verder merkt dan de „Geld." op: Een lustig glas wordt er gedronken! Jawel! Men sprak ons van 40 a 60 flesschen champagne op éen avond. En dat onder een man of 10! Dat er onder jongelui wel eens een lustig glas ge dronken wordt, weet een ieder, maar wanneer het zwelgen, waarvan hier sprake is, het karakter moest zijn van „zoovele andere jongelui's feesten", dan zou het er met onze Nederlandsche jongelui diep treurig uitzien. Gelukkig is dit niet het geval. Wat nu het vertrek der cavalieren uit Beek betreft en afgunst, die daaruit z ou zijn ontstaan men kan zich voorstellen, hoe het hiermede staat, als men bedenkt, dat nog onlangs de „grootmeester" uit zijn pension te Beek vertrokechter niet vrijwillig, doch omdat de pensionhouder hem niet langer in huis wilde hebben. Het vertrek der heeren uit Beek zal dus bij de dor pelingen eer dankbaarheid dan afgunst gewekt heb ben. Vertrokken ze nu ook maar voorgoed uit Beek's on middellijke omgeving! Ook een dominé! Tegen den socialistischen predikant ds. Boers te Roordahuizum (Fr.) zijn bfj het classicaal kerkbestuur klachten ingebracht wegens het afkondigen van den kansel, dat hfj niet meer kan bidden bfj de godsdienst oefeningen, wat h(j ook nalaat, wegens het verzaken zijner kerkelijke plichten. Een ouderling is bfj het be stuur aangeklaagd wegens beleediging van ds. B. Sedert eenige jaren heerscht er in de kerkelijke gemeente te R. tweedracht Bende zakkenrollers. Een Belgisch handelsagent, uit Brussel in gezelschap van den heer C. te Rotterdam aangekomen, om zich hier aan boord te begeven van het stoomschip Windhoek, lig- gende in de Rijnhaven, voor de reis naar Mombasa, heeft op het politiebureau aan de Nassaukade konnis gegeven, dat op die reis even voorbij Antwerpen, van den heer C., die ziekelijk is, in den trein een portefeuille is gerold met 200 franc en eenige papieren. Op aanwijzing van den bestolene is in Roosendaal een modepassagior, de vermoedelijke zakkenroller, go- fouilleerd, maar op hem werd niets gevonden. Achteraf bleek dat de verdachte met vier vrienden in denzelfden trein reisde en dat hij te Roosendaal tijd en gelegenheid gehad heeft de gerolde pprtefouille aan zijn medeplich tigen ovor te geven. Dit vijftal, vermoedelijk deel uitmakende van een internationale bende, is naar den Haag doorgereisd. Het zijn allen betrekkelijk jonge menschen met een zuidelijk type en zeer net gekleed. Zn spreken Fransch. van justitie een onderzoek ingesteld Dat liep goed "f Dinsdagmiddag reed de automobiel M 193, uit Nijme gen, waarin vier personen gezeten waren, in voile vaart tegen de Grebbebrug. Door het spoedig omwerpen van het stuur liep de machine van den weg en in oen diepte van 5 meter. Het bieek een tuin te zijn. De auto kwam logen een treurwilg aan, hetgeen gelukkig ver hinderde dat de machine met man en al in de zeer diepe inundatie sluis terocht kwam. Nu kwamen allen met den schrik vrij. D0 machine was binnen enkele uren weder op den weg gebracht. Het gevaarte had in zijn val en woeste vaart nog al wat schade aangericht en kon, zolf deerlijk gehavend, de reis niet voortzetten. Een prachtig idéé' Naar wij van welingelichte zijde vernemen, bestaan er ernstige plannon, om oen Electrische Centrale op te richten voor Oostelijk Noord-Brabant tot Den Bosch toe, en voor Midden-Limburg met Roermond, Venlo en Weert. Het ligt in de bedoeling, dat deze electrische centrale aan de geheele bovengenoemde streek licht en beweeg kracht zal leveren, waardoor een der schoonste idealen van onzen tijd zou worden vervuld, dat de industrie water te zitten, en, ondanks alle waarschuwingen, wordt er nog veel ongekookt water genuttigd. Ook schijnt er aan do disinfectie van woningen, waaruit men cholera lijders heeft weggehaald, voel te haperen, want 't komt horhaaldelifk voor, dat er zich iD zulke woningen binnen gorten tijd weer nieuwe gevallen voordoen. De prefect heoft voor de op de rivier liggende barken strengo voor schriftsmaatregelen uitgevaardigd met botrekking tot de aangifte van ziektegevallen. De barken mogen met niet moer dan twee naast elkaar liggen, Imogen ook niet dicht aan den wal gemeerd liggen, faecaliön mogen niet overboord geworpen worden, enz. Er komen nu ln de laatste dagen op de barken minder ziektegevallen voor. De meeste gevallen komen voor in nachtasylen en in huizon, waar uitsluitend arm uitvaagsel der maatschappij woont. Er is oa. een huis, waarin sedert verleden jaar al meer dan zestig gevallen zijn voorgekomen. Do fruit handel wordt natuurlijk weer zwaar bedreigd. Dogroote voorraad aardbeien en kersen, die uit het zuiden worden aangevoerd, vinden onder de betere standen weinig afnemors, en komen dus in half rottenden toestand bij de verkoopers op straat en worden door den armen man gekocht. I IT SERVIE. Volgens betrouwbare berichten uit Belgrado heerscht er op het ©ogenblik in het Servische leger een zeer bedenkelijke toestand. De officieren-samenzweerders hou den geheime bijeenkomsten en bereiden zich voor om op te treden legen prins George, die halsstarrig blijft weigeren het land te verlaten. De minister van oor log Ziwkowitsj is vast besloten een einde te maken aan het terrorisme der samenzweerders en hen, zoo noodig, uit het leger te verwijderen. In welingelichte kringen vreest men, dat gewelddadigheden niet zullen Wal had nu het gevolg moeten zijn van deze hullingen en hel antwoord van dr. Kuyper? j).„ Ghrisl.-Hisl. en Anti-Rev. bladen met ontsteltenis hadden vernomen en onmiddellijk over dit alles afkeurend oordeel hadden uitgesproken. Men Vp ons wel wij bedoelden geenszins dat deze bladen rechts de tegen dr. Kuyper geuite beschuldiging aanstonds in hel minst zouden gelooven. N; niet, een dergelijk gemis aan vertrouwen in dr P' K per zou deze bladen allerminst hebben gesierd, buiten die beschuldiging stond nu toch na hel E woord van dr. Kuyper vasl, geheel vast, wat wij ven noemden. Was nu heel dat ontreden, heel handelwijze van een minister, hoofd van een kabin een zaak. die niet ontstelde, waar men overheen praten'? Wat zou Groen van Prinsterer van dit E gezegd hebben en hoe was nu de houding der blaf van hen, die zich zijn geesteskinderen rekenen'? Jte deed bizondcrlijk „De Nederlander"'? Van verontjf diging tol nu toe bijkans geen spoor, verontwaardig over hetgeen vaststaat. Scherp gaat het tijdschrift dan met „De NederU der" in het gericht, maar daar dit geschreven was v de verklaring van de houding van 's heeren Lobman orgaan bekend was, laten we dat rusten. „De Klaroen zelf trouwens vervolgt De reden van.dit zwijgen, in geenen dcelc uil rechtse partijbesef, maar juist omgekeerd om het verschil gevoelen, dat de redactie vaak mei dr. Kuyper eert de (redactie van „De Nederlander" voorzeker e spreekt van edelen zin. En toch blijven wij dil z\v' gen betreuren. Niet omdat wij van „De Nederlander een oordeel, een lichtvaardig oordeel over de bcsc wederom naar de dorpen zal kunnen verhuizen, en de uitblijven. klein-industrie in ongekende wijze zal kunnen toenemen. Dezer dagen ontving dc minister van oorlog bericht, Het onderzoek naar de mogelijkheid van de uitvoering dat de voornaamste samenzweerders, kolonel Masji n van dit crootsche Dlan is druk gaande en kolonel Misjitsj, alle offiaeren-samciizweerdeis uit van uit grootscne ptan is arux gaanue. I het land bijeen hadden geroepen voor een Donderdag In eer hersteld. I a s to j10uden vergadering. De minister gelastte daar- Voor ruim 8Va jaar werd de onder-directeur der coöp. 'dcn regimentscommandanten aan die officieren ver boterfabriek Wiggers te Winterswijk ontslagen, daar (c wej„eren Misjitsj protesteerde bij den minister hjj verdacht werd van diefstal van f 18. De zaak kwam zelfs voor de Zutphensche Rechtbank, doch daar het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd kon worden, volgde geene veroordeeling. De verdachte hield zijne onschuld echter steeds vol. Thans is de politie door de praatjes van kinderen op het spoor van den directeur, die bet geld voor en/na versnoept heeft. In de Maandagavond gehouden vergadering is Wiggers weer in zijn eer hersteld. Overstroouiingen DENVER (Colorado), 7 Juli. Hevige overstroomingen in Colorado, Ohio, Missouri en Mexico brachten voor honderdduizenden dollars schade teweeg aan eigendom men. Pattenburg in Missouri en Hidalgo in Mexico zijn volkomen vernield, vele honderden gezinnen werden dakloos. Een rooverbende vernietigd. Sedert meer dan een jaar maakte eene rooverbende, onder leiding van zekeren Djikiri hot zuidelijk doel van den Philippijnschen archipel onveilig. Tevergeefs werd telkens, wanneer de bende hier of daar haar telag had geslagen, door de autoriteiten naar die lieden gespeurd, totdat nu laatstelijk bericht kwam, dat Djikiri en zijne bende op een der eilanden in de Soeloe-zee waren ingesloten. Uit Manilla komt thans het bericht, dat een verwoed gevecht heeft plaats gehad tusschen de zeeroovers en de Amerikaansche troepen. Djikiri sneuvelde met al zijne lieden, terwijl aan Ame rikaansche zijde één mindere gedood, drie officieren en twintig minderen gewond werden. Een pseudo dokfer. Het is gebleken, dat gedurende tien jaar een dokter, die geen dokter is, in het hartje van Parijs de practijk heeft uitgegefend. Hoe dit mogolijk is, blijkt uit de inlichtirgen, welke de directeur van het gezondheidswezen aan bet ministerie van binnenlandsche zaken gaf aan het „Journal". Volgens de wet van 1872 moet een ieder, die zich als dokter, chirurg-dentist of vroedvrouw vestigt, binnen een maand zijn diploma als zoodanig doen registreeren door de prefectuur van het arrondissement. Ieder jaar wordt een lijst opgemaakt van de nieuw gevestigden, welke in de maand Januari in het openbaar wordt aan geplakt. Fet is gebleken, besloot de directeur, dat de heer Vallmet niet voorkomt op de lijst van 1909, evenmin als op die der vorige tien jaren. Het is verwonderlijk, dat het niet eerder ontdekt is Het blad acht dit een onbestaanbaren toestandhet te ai een vreemde bepaling in de wet, dat de eerste de beste gedurende een maand de geneeskundige praktijk kan uitoefenen zonder eenig examen gedaan te hebben; maar als dan bovendien van hooger hand geen controle wordt geoefend op de verdere wetsbepalingen, wordt het wel wat al te bar. Ingestort. In de steenkolenmijnen van Grand-Croix by St. Etienne is een mijngang ingestort. Vier werklieden werden bedolven. Niettegenstaande het dreigende gevaar voor nieuwe ongelukken, werken de arbeiders met koortsachtigen ij ver aan de uitgraving hunner kameraden. Volgens den ingenieur, die het reddingswerk leidt, is er minstens 12 uur voor noodig vóór men de begravenen kan be reiken. De oproerige aardkorst. Aan de „Éclair" werd uit Rome gemeld, dat op het eiland Malta groote ontsteltenis heerscht wegens een zelfde verschijnsel, als zich te Messina even voor de groote aardbeving voordeed. Sedert Zaterdag is de zee om Malta zoo vlak als een spiegel. Maar plotseling komt er beweging in en dan zwellen de wateren aan tot hooge golven, die over de kaden slaan, terwijl tegelijk een dof klagend geluid zich doet hooren. Dit verschijnsel, om het uur telkens opnieuw waar genomen, houdt eenige oogenblikken aan, waarna de zee weer eens een wijle tot rust komt. De door den schrik bevangen bevolking brengt groo- tendeels den nacht door in de straten. En uit Parijs seint Reuter dat volgens daar verschij nende bladen er een hevige aardbeving heeft plaats gehad in Algiers. Twee inlanders werden gedood en een aantal dorpen verwoest. Ook werden schokken ge voeld in de streek van Caroubert, door welke echter geen ongelukken werden veroorzaakt. Ook in het Zuiden van Frankrijk, te Salon, is gisteren paassaglers aan boord te hebben, nog ooit met eenig weder een aardschok waargenomen, die ongeveer twee soconden duurde. Ongelukken hadden niet plaats en er werd geen schade aangericht, maar de bevolking was hevig verschrikt. De cholera fe Petorsbiiig. tegen dit bevel, maar dezè antwoordde, dat hij liet be vel had gegeven met goedkeuring des konings. CALVIJN DE HERVORMER. Dinsdag is te Genève hij 'gelegenheid van het C.al- vijn-ieesl de eerste steen van het internationale gedenk teeken voor de Hervorming gelegd. Dr. Voigts las een telegram van den Duitschen Kei zer dd. 6 dezer uit Sassonitz op Rügen, voor, dat als volgt luidde: Ik neem met levendige instemming deel in de ocr- ste-steen-legging van het gedenkteeken, dat te Genève ter herinnering aan de Hervorming opgericht wordt, hij gelegenheid van den 400sten geboortedag van Gal- vijn. Ik verneem met groote voldoening, dat onder de standbeelden van het gedenkteeken drie edele figu- I ren, die ik onder mijne voorouders tel, zullen voorko- i menColigny, Willem van Oranje en Erederik Wilhelm van Brandenburg. De naam van den Grooten Keur- vorst die van de mark Brandenburg een wijkplaats voor de Fransche hervormden maakte is onafscheidelijk aan de geschiedenis van het Calvinisme verbonden. In de hoop, dat van dit feest een wijding en gestadige verbreiding van het kostelijk goed der Hervorming zal uitgaan, draag ik u op, aan het comité van mijne warme belangstelling in deze plechtigheid te doen blijken. Wilhelm I. R. feil, dat boven alles uitsteekt. Zulk een leit staat dan niet op zich zelf, natuurlijk niet, liet is als logisch gc- I volg van heel die atmospheer, het is in harmonie met EEN VELDWACHTER GEBOYCOT. De veldwachter van 15 eau mout wordt door de inwo ners geboycot Lenigen tijd geleden stond hij terecht als verdacht van medeplichtigheid in een strafzaak; de aanklacht werd niet Ontvankelijk verklaard, maar de com- munius opinio hield hem voor schuldig. Sindsdien heeft de man geen. leven meer; de bevolking nam een beslist vijandige houding aan tegen den rustbe waarder; thans circuleert een verzoekschrift aan den burgemeester en den raad, waarin krachtig aangedron gen wordt op ontslag van den man. De petitie verzekert, dat alle eerlijke burgers twij fel koesteren aangaande de onschuld van den veldwach ter waarom, zij de aandacht van de vroede vaderen erop vestigen, dat deze ambtenaar niet meer het mo- feele gezag en overwicht heeft, zoo noodig voor ie mand, die de wet moet doen eerbiedigen, terwijl de vrees wordt uitgesproken, dat de handhaver van het gezag bij de uitoefening van zijn functie te avond of morgen zal worden beleedigd en beschimpt, zoodat zijn hand having een bron zal worden voor, wellicht zeer ernstige, troebelen en onlusten. I)E HELD. A. Ik heb het dien kerel eens flink gezegd. Hij is tweemaal zoo groot en zoo dik als ik, maar ik heb hem uitgescholden voor al wat leelijk is. B.: En probeerde hij niet je in je gezicht te slaan? A.: Neen, zeker niet. Toen hij begon te antwoor den heb ik de telefoon aan den haak gehangen en ben weggegaan. DUIDELIJK. Uit het briefje van een ouder, naar aanleiding van de opmerking van een schooljuffrouw, dat het kind onvoldoende gereinigd werd: „Mijn dochter is geen roos. U moet haar niet rui ken, u moet haar leeren." EEN BALLONONGELUK. Zondagavond om tien uur verscheen een groote bal lon met twee passagiers boven Posilipp, bij Napels. Plotseling stortte het luchtschip, ongeveer 6 mijlen van het strand, in de wildbewogen zee. Onmiddellijk werden twee torpedobooten ter hulp gezonden, maar zij vonden geen spoor van den ballon, noch van de inzittenden. De bevolking van Puzzuoli, die den ballon in den loop van den middag over de golf heeft zien zweven, beweert, dat hij in groote letters den naam „Pacifico" droeg. Men hoopt, dat de beide luchtreizi gers zich aan boord van een visschersschuit hebben kunnen redden. REIZIGERS Dat de gevolgen der crisis van einde 1907 in de "Vereenigde Staten reeds vrijwel geheel schijnen te zijn verdwenen althans voor zoover het den finan- cieelen welstand van de meer gefortuneerde klassen in de Unie betreft schijnt te mogen worden afge leid uit de buitengewone talrijkheid van de Ameri kanen, die dit reisseizoen een uitstapje naar Europa maken. De meeste groote booten der transatlantische lijnen gaan vol reizigers van West naar Oost. Zelfs mag de Kaiserin Auguste Victoria (Hamburg-Amerika lijn), die jl. Zaterdag van New-York vertrok, er op bogen, het grootste aantal eerste- en tweede-klas diging hadden gewenscht. Zoo ,,De Nederlander" sc dat het opschorten van eenig oordeel toch niet vre° kan schijnen, te minder wanneer men „menigmaal df.n ijeschuldigde in warmen beginsel-strijd is gewit kelcl geweest, en die strijd door een groot deel v» het publiek vaak aan persoonlijke redenen is toege schreven", dan verstaan wij dit volkomen. Maar ging niet om een oordeel óver de beschuldiging, allerlei wat niet vaststaat, het ging om feilen die er kend zijn, die zeer zeker wel vaststaan. Die feilen moesten onmiddellijk protest verwekken van Chiistelijk Histqrische en Anti-Rpvolutionnaire zijde. Dit hiocfil men niet aan liberalen en sócialisten overlaten. .Mocht nu straks gélukkig blijken, dat heel de beschuldig;,],, vervalt, dan blijven toch die feilen. Zal men dan eértl zijn protest er tegen laten hooren'? Voorzeker, een oor deel kan veel tc vroeg geveld, maar een protest tegen wat vaststaat kan telaat komen. schip uit New-York vertrokken. Geen woning. Aan den kunstweg van Hoogezand naar Groningen te Foxham, gem. Slochteren, is sedert begin Mei een gezin met vijf kinderen in de open lucht gehuisvest. Eenige oude doeken dienen ter beschutting tegen den regen en de nachtelijke koude. Wanbetaling van huishuur wordt als de oorzaak genoemd. Steiger ingestort. Hedenmorgen is te Arnhem, vermoedelijk door te zware belasting, een steiger van een in aanbouw zijnd huis op den hoek van den Brouwerjjweg en de Veluwe- Omtrent de cholera geven verschillende medische autoriteiten dagelijks in de pers hun meening ten beste. Er zijn twee meeningen, die in hoofdzaak hierin ver schillen, dat we volgens de eene met den zoogenaamden staart van de oude epidemie van verleden jaar te doen hebben, terwy'1 we volgens anderen een nieuwe epidemie hebben, met een eigen kop, middenstuk en staart. Van deze epidemie dan zouden we den kop al hebben gehad, en het middenstuk zou tot ongeveer einde dezer week in omvang toenemen, dan zou de epidemie in dalende lijn afnemen, om waarschijnlijk in den herfst geheel op te houden. Al deze epidemiologische theorieön vin den onder 't publiek maar weinig geloof. Men heeft verleden jaar gezien wat er van alle geleerde voorspel DE Hl DDEItOKDEN-QUA ESTIE. „Dc Klaroen", een godsdienstig tijdschrift onder re dactie van mr. dr. A. R. van do I.aar, bevat een uitvoerig artikel over „de ridderorden-quaestfe en suc ces-politiek". Het artikel vangt aldus aan: I Dc geestelijke atmospheer, waarin een volk. een par tij, een groep menschen leeft, openbaart zich soms plotseling in volle duidelijkheid door een daad, een heel dat geestelijk zijn. Zulk een feit heeft dan echter de groote beteekenis in het volle liehl te plaatsen, iieel het voelen en streven, heel den achtergrond, waaruit dit feil naar voren schoof. Zulk een feit nu zijn de onthullingen van mr. Ti- deman in zake dr. Ku; lingen is uitgekomen. Intusschon neemt de epidemie, Hiervoor zijn de feilen, die nu reeds volkomen 4,, 'i 111VI VGV1 J trots het warme woer der laatste dagen, niet bijzonder vastslaan, en dan deze feiten alle zoo gunstig mogelijk sterk toe. 't Blijft om en bfj 90 a 100 gevallen, gisteren voor Kuyper opgeval, reeds voldoende. Ü?1!?,,!!.38 'JLg^tal °P..®3 teruggegaan, met 40 jerdaehte j)e Klaroen" geeft dan een uiteenzetting van dc zaak en vraagt dan: ot' 4-uvo vji LVJ gevallen. De besmetting scbynt hoofdzakelijk in het Wat de andere Anti-Revolutionnaire bladen betreft. „De Rotterdammer" achtte het in dezen komkomnier- tijd een onderwerp, „dat aan de socialistische en libe rale schrijvers uitnemend te pas komt", van eigen verontwaardiging geen zweem. „De Sticktsche Cou rant" vond het noodig na het antwoord van dr. Kuy per te zeggen van de liberale bladen, dat zij „al bijna razend van blijdschap waren" en hen dan verder te hoonen door hen van baf te beterschap te wenschen En „De Standaard" gaf ook in haar persoverzicht over de geheele zaak niet het minste bericht, dat is zeker voor de Anti-Revolutionnaire kleine luyden on zedelijke lectuur. Ook dit alles hangt weer samen met een verpoliti- seeren der dingen, met een geest van succes-politiek waarbij in de eerste plaats aan politiek voor- of na deel wordt gedacht. Dat is de geest van dr .Kuyper, zet „De Klaroen" uiteen. Hij is het geweest, die het coalitie-gebouw heeft opgebouwd, „die zijn troepen tot het uiterste heeft aangespoord met de heiligste leuzen, die succes wilde hebben en moest hebben en zou hebben, succes, voor alles succes." Dat is trouwens niet uitgebleven. „De slag is gewonnen, meer dan gewonnen, maar mede gewonnen met het geld der Lehmannen, en met de hulp eener juffrouw Westmeijer." En die Kuyper-geest heeft jaren duizenden beïn vloed, en het genie van den leider heeft „De Stan r daard" tot een geweldige macht opgevoerd. In „De Standaard" is de toon aangegeven, plooien, verzwijgen een weinig verdraaien, en dan het succes. Van hoevee! 'politieke kunsten kan zelfs het persoverzicht van „De Standaard" niet verhalen. Voorzeker, het was nooit heelemaal onwaar, maar ook vaak niet heelemaal waar. Juist dat halve, dat nooit te bewijzen valt, maai dat een vloek wordt. En dan weer dat machtige ge nie van dr. Kuyper, dat zoo ontzettend aantrok, dat ook ons wellicht nog ten deele verblind heeft door zijn schittering. Kuyper-geest heeft gedomineerd en moest haast domineeren. Het scherp stellen van links tegenover rechts, het voortdurend trachten aan links een vlieg af te vangen, het voortdurend waken, dat links op zijn beurt geen politiek voordeeltje wist te bemachtigen, het altijd vreezen, dat iets door links zou kunnen worden uitgespeeld, op zijn beurt alles tegen links uitspelen wat maar uit te spelen viel, dat alles was gevolg van dien invloed. Politiek drijven, zooals men handel drijft. Kiezers graag maken, zoo- als: men klanten lokt. En bij dat al voortdurende uit stalling van beginselen. In het prikken en priemen ook van bondgenooten ging „De Standaard" voor, maar toch ook weer niet vrij uit zijri meening zeggen, want dan kon links en links deed het maar al te gewillig dit weer uitspe len. Verder gaat het blad voort: Thans Is gebleken, dat men van Anti-Revolution naire zijde, uit het district Brielle verkiezingsgeld los heeft zien te krijgen bij een rijken Chinees te Ba tavia met de argumentatie, dat de heer Roodhuizen, liberaal candidaat in dit distriet, die zich over den Chinees in kwestie in de Kamer zeer oneerbiedig had uitgelaten, aldus werd tegengewerkt. De Chinees won echter advies in bij een liberaal hier te lande en deze inzameling „in Chineeschen stijl" mislukte gelukkig. Natuurlijk keuren tal van mannen van rechts zoo iets hartgrondig af. Maar protesteert men nu krachtig van Christelijke zijde, ozo krachtig, dat de Anti-Revo- lutionnair in kwestie, die eens heel handig wilde zijn, in het hart wordt getroffen, althans ziet, hoe men van Christelijk standpunt over zulk een bedrijf oor deelt? Er is geen sprake bijna van protest. Geen protest, want te veel protesteeren tegen wat in eigen kring gebeurt, is niet politiek, zoo komt m«v er niet, zoo houdt men niet alles bijeen. Hij, die te veel protesteerde, zou door de anderen bijkans alst een spelbreker worden aangezien .Er ls nu eenmaal oorlogstoestand, en de vijand is machtig, en bij zulk een oorlogstoestand kan nu maar niet alles naar de hoogste eisehen geschieden. Legers, veldslagen, krij gers, heldenbloed, dat zijn de uitdrukkingen, waarin „De Standaard" in verkiezingstijd uitmunt. Maar dat alles dan weer gecombineerd met heilige leuzen. Nog onlangs werd in „De Standaard" weer gespro ken van de partij van den levenden God. Een partij van den levenden God, maar nu wordt de heer Leh- manii een man van rechts geheeten, alsof men dat zoo maar ls. Uit zulk een woord blijkt duidelijk, hoever dit alles gekomen is. Uit welken hoofde kan dr. Kuyper den heer Lehmann een man van rechts hebben genoemd? Omdat hij geld gaf, veel geld voor de verkiezingskas. En geld is noodig, noodig voor succes. De verkiezingsdiensten van een juffrouw Westmeij er, de geldhulp van den heer Lehmann, al die feit«n' die nu vaststaan, het hahgt alles samen, droevig samen met heel die succes-politiek, Door die feite" wordt als een hel licht geworpen op heel dat sten- ven naar politieke macht, op het politiek streven, dat uitging van dr. Kuyper. Zullen dan nu de oogen van het Christelijk Neder' land al meer voor dit alles opengaan? Zal men g«aU inzien en erkennen, dat Christelijke politiek nooit vóór alles succes-politiek kan en raag zijn? Zal men 8aan inzien, waartoe dit alles voert? Ien slotte wordt gezegd: Vel,G raa(lselachtige trof ons ook dit. door den heer Lehmann geschonken, zijn

Schager Courant | 1909 | | pagina 2